Berusting over gat van Othene Voorrang rotonde moet anders PZC Axel studeert nog op manier van begraven zeeland 12 Commissie Terneuzen stemt in met afdekken verliezen bouwproject Gemeenten bekijken subsidie regionale VAC Winkeliers Breskens willen meer aandacht Parkeerterrein Sluis moet nog vóór mei af zijn Axel geeft fietsen niet cadeau Verontreiniging Hoek valt tegen Waterratten in de schijnwerpers Burgemeester Axel geeft geld weg weekenddiensten vrijdag 13 maart 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - Het gemeente bestuur van Terneuzen maakt zichzelf geen enkel verwijt over de verliezen die worden geleden op de tegenvallende gronduit- gifte in het woningbouwplan Nieuw-Othene. De keuze om de exploitatie af te stemmen op de verwachting dat jaarlijks ge middeld honderveertig huizen zouden worden gebouwd in de nieuwbouwwijk, is gemaakt in een tijd dat die prognose nog re- eel leek. Dat die verwachting niet uitkomt (70 woningen) is een bittere pil, maar het is niet anders, zo luidde donderdag raadsbreed het excuus dat werd aangevoerd in de commissie fi nanciën. De commissie had daarom ook geen enkele moeite akkoord te gaan met het voorstel van bur gemeester en wethouder ruim 1,1 miljoen gulden uit het reke ningoverschot 1997 aan te spre ken om het gat te dichten en zo de renteverliezen af te dekken. Bij het achterwege blijven van die maatregel riskeert de ge meente namelijk een verlies van tussen de 4,4 miljoen gulden op het eerste deel van het plan, op lopend tot 8,5 miljoen gulden over de totale opzet. Door nu de reserves aan te spre ken kan dat debacle waar schijnlijk worden voorkomen. Daarnaast neemt de gemeente de boekwaarde van 1,5 miljoen gulden van de naastgelegen Margarethapolder uit de ex ploitatie. Of dat bedrag op ter mijn met grondverkopen kan worden terugverdiend, is nog door René Hoonhorst AXEL - De Axelse raadsleden kunnen zich in principe vinden in het ruimen van 1400 algeme ne graven op de begraafplaats aan de Burchtlaan om na het jaar 2000 ruimte te scheppen voor nieuwe begravingen. Bur gemeester en wethouders zullen nog wel eens bekijken op welke manier de begraafplaats daarna wordt ingericht. Het GPV liet donderdag tijdens twee com missievergaderingen horen dat het niet akkoord kan gaan met het boven elkaar begraven van overledenen binnen een jaar. Om ook in de toekomst ruimte te hebben voor het begraven van overledenen moet de gemeente Axel begraafplaats Westerzicht uitbreiden of de Burchtlaan ge deeltelijk ruimen. Daar Burcht laan toch aan een opknapbeurt toe is én ruiming goedkoper is, was de keus snel bepaald. Om onderhoudstechnische en doelmatigheidsredenen wilde het college de nieuwe algemene graven 'vak voor vak' in twee la gen laten begraven. Rekening houden met familie en nabe staanden om partners boven el- door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten staan niet afwijzend tegenover de oprichting van een Vrouwen adviescommissie (VAC) voor de bouw, maar zijn vooralsnog niet bereid om per inwoner twintig cent subsidie aan de organisatie te betalen. Op dit moment zijn er in Zeeuws-Vlaanderen drie plaat selijke adviesgroepen actief. De VAC wil echter haar activiteiten uitbreiden over heel de regio. De portefeuillehouders spraken af om te bekijken wat er voor de VAC van de kar kan vallen. Hetzelfde gebeurt met het sub sidieverzoek van de stichting Vrijwillige Terminale Thuis zorg. Deze stichting hoopt voor de specifieke zorg van mensen in hun laatste levensdagen van door Wilma Valk BRESKENS - Leden van de Be drijfsbelangen Vereniging Bres kens hebben problemen met de al te grote aandacht die tegen woordig van de kant van de BBVB en van de gemeente uit gaat naar de havens. Dat bleek tijdens de algemene ledenver gadering van de BBVB. „Is er ook leven achter de dijk? Het bestuur dient toch alle le den te dienen?", werd aan voor zitter Piet van den Heuvel ge vraagd. Maar het bestuur stelde iedereen gerust. Ook aan de winkeliers in de Dorpsstraat en het Oranje- en Spuïplein wordt gedacht. Vooral bij de plannen voor de herinrichting van Bres kens. Maar als hetin de haven en in de visserij goed gaat, dan gaat het ook de bakker en de slager goed, was de mening van het be stuur. Voor de verbetering van de han delshaven speelt vooral tijd een cruciale rol. Er is haast gebo den. Na de vernieuwing van de damwand en vooral de verdie ping hiervan tot 8,5 meter be staat de mogelijkheid straks grotere schepen naar Breskens te halen. Ook over een ponton als aanlegplaats voor sportvis sers en misschien ook voor het vervoer van passagiers vanuit Breskens naar andere plaatsen zijn er vergevorderde plannen. „We zijn in onderhandeling met afwachten, gaf wethouder K. van der Hoofd toe. ,,We kunnen uiteindelijk weinig meer dan dit verlies nemen en uit alle macht zorgen dat de rest van het plan wordt veiligge steld", aldus de PvdA'er E. Kerckhaert. „Dit kun je niet voor je uitschuiven", vond ook zijn CD A-collega J. Schrier. Toch kon de commissie zich niet aan de indruk onttrekken dat de sprong over de Kreek een sprong in het diepe is geworden. „Ik vraag me af wat ons in deze nog meer te wachten staat", stelde C. Leunis (GPV?RPF). „Huiver alom." De overige fracties slo ten zich bij die woorden aan. Al was R. Meijer van GroenLinks wel benieuwd te horen wat er van de toezegging van het colle ge is overgebleven dat het project voor de gemeente bud gettair neutraal zou worden uit gevoerd. Volgens Van der Hoofd (WD) geldt dat in principe nog steeds. Het enige risico dat de gemeente in het totale plan loopt, is het renteverlies wanneer er op jaar basis minder kavels worden uit gegeven. „Met de toenmalige in zichten hebben we indertijd een goed besluit genomen om te ko men tot inrichting van het ge bied. Door verschillende om standigheden (een gewijzigde conjunctuur en het wegvloeien van werkgelegenheid uit de streek) blijkt de woningbehoef te nu minder groot dan gedacht werd. Waar het nu om gaat, is dat we met met relatief weinig middelen een groot toekomstig verlies afdekken. Misschien dat het op de langere termijn toch een leuk plannetje blijkt te zijn. Dan zien we wel weerverder." Het plan Othene is begin jaren negentig opgezet om te voldoen aan de wens die er was voor bij zondere nieuwbouw in Terneu zen. Door het gebrek aan vrije kavels zag de Scheldestad po tentiële bewoners aan zich voorbijtrekken. Schrier: „Als we er een paar jaar eerder mee waren begonnen, had het mis schien beter uitgepakt." kaar te leggen, gaat niet bij al gemene graven, omdat dan een onoverzichtelijke, onordente lijke en slordige begraafplaats ontstaat, liet wethouder A van Waes weten. Om kosten en ruimte te bespa ren, moeten tegenwoordig twee overledenen boven elkaar wor den begraven. Het tempo waar in de ene kist boven de andere moet komen, kan echter nog eens worden bekeken, kwam de wethouder het GPV tegemoet. Van Waes benadrukte dat de ge meente zeer zorgvuldig met de ruiming omgaat. De koopgraven en de oorlogs graven op het kerkhof aan de Burchtlaan blijven buiten de ruiming. En echtparen en fami lieleden die er echt van verze kerd willen zijn dat ze bijelkaar komen te liggen, kunnen ook in de toekomst altijd een koopgraf reserveren. „We weten dat deze zaken heel gevoelig liggen en al le nabestaanden, zover te trace ren, zullen dan ook ruimschoots op tijd worden ingelicht over onze plannen. Degenen die dat willen, kunnen hun dierbaren laten herbegraven en anders ko men de overblijfselen in een ver- zamelgraf." Ruim 1,1 miljoen gulden is nodig om de verliezen door de tegenvallende gronduitgifte in Nieuw-Othene te dekken. foto Charles Strijd SLUIS - De gemeente Sluis-Aardènburg moet vóór 1 mei aanstaande het parkeer terrein aan de Sint Annastraat in Sluis volledig hebben aangelegd. Lukt dat niet, dan hebben de bewoners achter de parking een probleem, omdat zij met hun auto niet meer over het terrein van de Rabobank en de Sluisse Haven mo gen. De gemeente verwacht niet. dat het zover hoeft te komen, omdat zij eindelijk over eenstemming heeft bereikt met de eige naars van een perceel grond waarover de beoogde ontsluiting komt te liggen. Voor 35.000 gulden is de grond van de gemeente en hoeven automobilisten niet meer over andermans terrein. Om de toegang tot busparking te: realiseren, moet de raad nog weleenaanvullend krediet van 33.000 gulden beschikbaar stellen. Wethouder Jdu Fossé gaf toe dat de toen malige gemeente Sluis in 1992 misschien niet zo voortvarend het parkeerterrein had moeten aanleggen. Maar zij kon niet vermoeden dat de onderhandelingen met de familie zo lang gingen duren en zelf s bij de Raad van State werden uitgevochten. Daarbij had de gemeente, zo zei hij, de pech dat de provincie de zaak 'ontiegelijk slecht verdedigde'. de gemeenten zo'n 14.000 gul den subsidie te krijgen. Omdat het gaat om een structureel be drag willen de gemeenten zich eerst nog eens nader over het subsidieverzoek beraden. Eenstemmigheid werd er tij dens de ISOZ-vergadering wel opgetekend toen gesproken werd op de wenselijkheid van een tunnel bij Sluiskil. Het Nij meegse onderzoeksbureau Buck Consultants is in opdracht van de provincie, Terneuzen en Zeeland Seaports bezig met het vergaderen van gegevens die de noodzaak van de aanleg van de tunnel moeten staven. De dage lijkse besturen van de gemeen ten werden gisteren gevraagd om, als dat onderzoek afgerond is, gezamenlijk actie te onder nemen richting Den Haag om de wens verwezenlijkt te krijgen. Alle gemeenten reageerden daar positief op. de gemeente Oostburg", aldus Bram Voogdt, „de overheid moet de infrastructuur in de ha ven bekostigen." Gedenkteken Een lang gekoesterde wens gaat in het najaar in vervulling: in navolging van de meeste andere vissersplaatsen in Nederland, komt ook in Breskens een ge denkteken met de namen van al le verdronken vissers. Een werkgroep is momenteel bezig met de inventarisering van knelpunten in Breskens. Dit rapport Breskens 2000+ zal nog dit jaar aan de leden en aan het gemeentebestuur gepresen teerd worden. Veel vragen wa ren er van de leden over de veer diensten na realisering van de Westerscheldetunnel. Wat ge beurt er bij een ongeluk in de tunnel? Hoe kunnen bijvoor beeld ambulance en brandweer dan de Schelde over? Het ant woord op al deze vragen was nog niet aan de orde. Ook over een eventuele aanlegplaats van een fiets- en voetveer zal op een later tijdstip met gemeente en ondernemers gepraat worden. Veel plannen van het bestuur waaronder samenwerking met andere groeperingen in Bres kens, het deelnemen aan beur zen, het behoud van de vismijn en de plannen voor de handels haven zijn niet op korte termijn haalbaar. foto Charles Stijd Het kruispunt Guido Gezellestraat/Alvarezlaan/Oude Vaart in Terneuzen wordt een rotonde. ENFB waarschuwt Terneuzen voor gemiste kans door Marcel Modde TERNEUZEN - De onderaf deling" Zeeuws-Vlaanderen van de fietsersbond ENFB vindt dat de gemeente Terneu zen tekortschiet wanneer straks bij de aanleg van een verkeersplein op het kruis punt Guido Gezellestraat/Al varezlaan/Oude Vaart geen voorrangsregeling voor fiet sers wordt getroffen. De organisatie wijst op de nieuwe officiële richtlijn voor het wegbeheer die donderdag werd gepubliceerd door het landelijk Centrum voor Regel geving en Onderzoek in Grond-, Water- en Wegen bouw (CROW). Volgens die aanbeveling moe ten fietsers en voétgangers binnen de bebouwde kom in alle gevallen voorrang krijgen. D aar staat tegenover dat beide doelgroepen in de buitenge bieden altijd het snelverkeer voor dienen te laten gaan. Richtlijn De gemeente Terneuzen mag die uniforme richtlijn niet zo maar naast zich neerleggen, vond ENFB-woordvoerder M. Willems gisteren in de com missie verkeerszaken. Burge meester en wethouders willen de stoplichten op het kruis punt van de Guido Gezelle- straat vervangen door een rotonde en daarbij afslaand gemotoriseerd voorrang geven op fietsers. De ENFB wil dat aspect uit het oogpunt van veiligheid en re delijkheid graag veranderd zien in het voordeel van de fietsers en voetgangers. „Doet de gemeente dat niet, dan is het niet denkbeeldig dat over afzienbare tijd toch weermid delen moeten worden gesto ken in aanpassing van een op verouderde inzichten gereali seerd verkeersplein", aldus Willems. Tegelijkertijd zou ook de huidige situatie op de andere rotondes in Terneuzen moeten worden aangepast aan de nieuwe regel. De rondokoeken die hij de commissieleden aanbood bij wijze van extra aansporing le ken het nodige effect te scoren. De meeste, fracties waren aan het twijfelen gebracht en be- slotenhet voorstel mee terugte nemen voor nader beraad. Ook al omdat de eigenaar van de nabijgelegen groenten- en fruithandel 't Boertje duide lijk maakte dat handhaving van stoplichten naar zijn erva ring veel veiliger is voor fiet sers. Alleen het PvdA-commissielid J. Dubbeldam sprak zich omonwonden uit voor aanleg van een verkeersplein onder de voorwaarde dat de regels op alle rotondes in Terneuzen eensluidend blijven. Het colle ge houdt vooralsnog vast aan het oorspronkelijke voorstel, aldus wethouder C. de Mol- Marcusse. Veiliger Door de fietsers uit de voor rang te houden, is dat voor die groep uiteindelijk alleen maar veiliger. „Zoneemjezemeerin bescherming, echt hoor, Auto mobilisten zijn namelijk eer der geneigd voorrang te nemen." Bovendien is de richt lijn van CROW afgestemd op wegen waar vijftig kilometer mag worden gereden. Op dat deel van de Guido Gezelle- straat geldt een maximum van zeventig kilometer. AXEL - De gemeente Axel geeft haar ambtenaren geen fiet sen cadeau. De gemeente voert het landelijk vastgestelde ar beidsvoorwaardenbeleid uit en financiert een fietsenplan voor. Dat fietsenplan is goedgekeurd door de ondernemings raad en andere ambtenarencommissies. De ambtenaren beta len de rijwielen uiteindelijk ook zelf, de gemeente zorgt er al leen voor dat er niet drie jaar gewacht hoeft te worden om de fietsen aan te schaffen, legde wethouder A van Waes de leden van de commissie financiën uit. WD'er J. Wijnacker reageerde opgelucht. „O, dus de ambte naren betalen hun eigen fietsen. Ik kon mijn achterban al niet duidelijk maken dat wij als gemeente niet veel te genereus met gemeenschapsgeld omspringen." Refererend aan de verkiezingsuitslag, de VVD haalde een ze tel minder-, merkte Van Waes droogjes op: „Die achterban is al een beetje kleiner. Misschien kun je nog eens op de fiets sprin gen om het je kiezers persoonlijk te laten weten." HOEK - De verontreining rond de zogeheten put van De Kra ker in Hoek is groter dan op basis van de eerste onderzoeken werd aangenomen. In opdracht van de provincie en de ge meente Terneuzen wordt het terrein momenteel afgegraven, Daarbij is duidelijk geworden dat de vervuiling inmiddels is doorgedrongen tot onder de Noordstraat, maakte wethouder K. van der Hoofd donderdag bekend in de commissie milieu zaken. Het gaat daarbij onder meer om zware metalen en chemica liën. Van der Hoofd prijste zich gelukkig dat de gemeente heeft aangedrongen op een spoedige sanering van de voorma lige vuilstortplaats. „Als we het nog veel langer op z'n beloop hadden gelaten, was het mogelijk doorgedrongen tot aan de woonbebouwing. Dan waren we nog verder van huis ge weest." HULST - De Hulster zwemvereniging Wateivrienden De Kikkers huldigt maandag 16 maart drie jeugdleden voor een uitzonderlijke prestatie. Ilse Verschelden uit Sint Jansteen en twee gezusters Serrarens uit Ossenisse haalden alle 24 be staande zwemdiploma's. De drie meisjes toonden de afgelopen tien jaar dat ze niet al leen bedreven zijn in de verschillende zwemdisciplines, maar ook in onder meer snorkelduiken, plankspringen, balvaar digheid en nostalgische zwemslagen. „Het gebeurt niet al te vaak dat mensen alle bestaande zwemdiploma's in hun bezit krijgen. Aanleiding genoeg dus om er maandag in zwembad De Driehoek even bij stil te staan", vindt secretaris A Ras van De Kakkers. AXEL - De cliëntenraad van De Vurssche zou graag zien dat de burgemeester W. de Graaf persoonlijk de 'Zalmsnip' over handigt aan bewoners van het Axelse verzorgingshuis. Het kabinet zou graag zien dat alle één- en tweepersoonshuis houdens, ook de niet-belastingplichtigen, een koopkracht voordeel van honderd gulden krijgen. De gemeente Axel is daarmee akkoord en heeft al zestien mille gereserveerd. Be woners van het Axelse verzorgingshuis zien graag dat de bur gemeester de snip zelf uitreikt aan degenen die er recht op hebben, liet wethouder A van Waes donderdagavond tijdens de vergadering van de commissie financiën weten. „Dat kan hij best doen", flapte chef financiën J. Lambert er tot hilariteit van de commissieleden uit. Na de vergadering verklaarde Lambert echter dat het geen grapje was, maar dat burgemeester De Graaf zich in principe al bereid heeft ver klaard om bewoners van de verzorgingshuizen De Vurssche en De Lange Akkers (Koewacht) een briefje van honderd in de handen te drukken. 14 en 15 maart 1998 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Terneuzen, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: H. J. W. A. Meijerink, Beethovenhof 3b, tel.(0115)613768, zon. 08.00-ma. 08.00 uur: P. R. L. Vercauteren, Beethovenhof 3b, tel. (0115)613768. Spreekuur 11.30 en 17 uur. Oostburg, Aardenburg en Zuidzan- de, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: W. C. Jongsma, Oudekerkstraat 2, Aardenburg, tel. (0117) 491466. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: H. van der Pas, IJzendijke, tel. (0117) 301366. Breskens, Groede en Schoondijke: R. Bonarius en M. Schellekens, Walenstraat 1, Groede, tel. (0117) 371825, spreekuur 11 en 17 uur. Axel en Zaamslag, vrij. 17.00 - ma. 08.00 uur: J. Hoefman, Oranjestraat 4, tel. (0115)561555. Spreekuren zat. van 10-10.30 en 17- 17.30 uur, zon. 11.30-12 uur. Sas van Gent e.o., vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J.A. Gadellaa, Europalaan 49, Sas van Gent, tel. (0115) 452525. Spreekuurzat. 10.00 uurop Bolwerk Oranje 2. Hulst, Clinge, Koewacht en Sint Jansteen, vrij. 17 - ma. 08.00 uur: B. den Ouden en V. Voorbrood, Gr. Bagijnestraat 16,tel. (0114) 313131. Spreekuur 11 en 17 uur. Hoek, Sluiskil, Philippine: J. P. Neeteson, J. Hobeinstraat 8, Philippine, tel. (0115)491769. Spreekuur 12.00 uur. Sluis en Cadzand, vrij. 17.00-zon. 24.00 uur: M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cad zand, tel. <o117) 391366.: Kloosterzande en Hontenisse vrij. 17.00-ma. 08.00 uur. F. Helmers, Cloosterstraat 72, tel. (0114) 681277, spreekuurzat. 11.30 uur in de praktijk Cloosterstraat 72. Tandartsen: West-Zeeuws-Vlaanderen: R. Apers, Sassenstraat 16, Aarden burg, tel. (0117) 491380. Spreekuurzat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: X. Groeneveld, Hofplein 2, Axel, tel. (0115)562332. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18- 18.30, zon. 12-12.30 uur. Apotheken: Terneuzen, zat. 08.30-17.30 en zon. 11.30-12.30 en 17-18 uur: A. J. Klaassen, Winkelcentrum Zuidpolder, tel. 612090. Axel, zat. 10-11 en 16.30-17.30: Apotheek Axel, Oranjestraat 6, tel. (0115) 562888. Hulst,zat. 10-18 en zon. 11-12 en 14- 18 uur: Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114)314255. Oostburg en Zuidzande, zat. 10- 12.30 en 13-16.30 en zon. 11.30- 12.30 en 17.30 en 18.30 uur: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170. Dierenartsen: Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek M.P. Schaub- J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115- 561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: R.T. Versol en J.C. Versol-ten Hoop- en, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreekuur 13-14 uur, Plevierstraat T8, Hengstdijk. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, Van Die- menstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuurzat. van 12.30-14.00 uur. Peter de Vos, Van Steenbergenlaan 7, tel. (0115) 696425. Spreekuurzat. van 12.00-13.00 uur. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: 'Dierenartsencentrum West', tel. (0117) 382769/ (0117) 492398/ (0117)454484. Spreekuur Noordwal 81 te Oost burg, vrijdag 19.00-20.00 uur, zat. en zon. 3.00-13.30 uur. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oost burg, tel. (0117)452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuurzat. 11.00- 12.00 uur. St. Jansteen e.o.: A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaan deren, alarmnummer (0115) 442161. Thuiszorg: Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West- Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzo ne: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws- Vlaanderen, dag en nacht bereik- baarviatel. (0115) 674555. Pastorale zondagdienst: Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zon. 12- ma 24 uur: J. v.d. Heijden, Clinge, tel. (0114) 312230. West-Zeeuws-Vlaanderen, zon. 12 - ma 20 uur: A. Claes,tel. (0115) 482091. Kanaalzone, zon. 12 - ma. 24 uur: C. Dochy, tel. (0115)491346. OOSTBURG Filmdag - De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen houdt in samenwerking met de West-Zeeuws-Vlaamse kinder clubs en de Stichting Ledelthe- ater zaterdag 21 maart om 14.00 uur in het Ledeltheater in Oost burg een regionale filmdag voor kinderen tussen de 4 en 12 jaar. De kinderen kunnen die middag kijken naar de Nederlands ge sproken animatiefilm Napole-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42