CDA bulten coalitie Hulst gezet Vier jaar wethouder is te kort PZC PZC Informatie over mogelijke tracés rondweg Sluis Wethouder G. van de Voorde furieus over buitenspel zetten zeeland 11 Overeenstemming Groot Hulst met PvdA en VVD Dancehall in Kala'shnikov Terneuzenaar bedreigd Auto tegen paal door wind Dronkemansrit in winkelstraat Boete voor geluidsoverlast Afsluiting straat Zaamslag Geen ontsnapping mestzakregels Nieuwe brandweercommandant ►Arrow-»- FN V-bond vestigt zich in Terneuzen Nutsavond over ontwikkelingen ouderenzorg vrijdag 13 maart 1998 door René Hoonhorst HULST - Het CDA in Hulst ver- j dwijnt na twintig jaar uit het dagelijks gemeentebestuur. Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen (B. Picavet), PvdA (P. Weemaes) en WD (W. Kayser) leveren de wethouders voor de nieuwe coalitie, die volgende maand zal worden geïnstal leerd. Volgens formateur Pica- vet is het CDA buiten de boot gevallen, omdat die partij 'zich te afwachtend opstelde'. Hij deelde dat donderdag mee tij dens een persconferentie. Picavet wilde als lijsttrekker van de grootste partij zo snel mogelijk een eind maken aan de bestuurlijke 'onzekerheid' na maanden van campagne voeren. „Bij de eerste verkennende be sprekingen heb ik dan ook al aangegeven dat ik hoopte zo snel mogelijk een zo goed en zo breed mogelijke coalitie te kun nen samenstellen. De PvdA en de WD lieten snel weten dat ze bereid waren met ons samen te werken, terwijl ik van het CDA geen zekerheid kreeg." CDA- lijsttrekker G. A van de Voorde - 34 jaar raadslid, waarvan bij na 21 jaar als wethouder - vindt het 'een pure drogreden' dat zijn partij buiten de coalitie blijft omdat ze te afwachtend is ge weest. „Wij hebben direct laten weten dat wij met de grootste partij Groot Hulst/Gemeen schappelijke Belangen verder wilden, ondanks dat die partij verloren had. Maar de verschil lende programma's moesten na tuurlijk wel eerst met elkaar worden vergeleken. We schrij ven geen blanco cheque uit voor een beleidsprogramma. Strijdpunt Toen Picavet - het WD-pro- gramma komt in grote lijnen overeen met dat van zijn eigen partij - ook van Weemaes de ver zekering kreeg dat er geen 'on overkomelijke programmati sche hobbels' tussen de partijen hoefden te staan, werd de be slissing genomen. Het grootste strij dpunt van de afgelopen ver kiezingsperiode, de aanleg van een openluchtzwembad bij De Driehoek, wordt door de drie coalitiepartijen omzichtig be naderd. „Er wordt gestreefd TERNEUZEN - Planet Beep, Voidd, Lupa, Mentor, Evol en LoveJunglePunx. Dat zijn de ingrediënten van de Dancehall- avond morgen, zaterdag, in jon gerencentrum Kalashnikov in Terneuzen. Deze Dancehall, die begint om 21 uur, belooft nog uitgebreider te zijn dan eerdere Dancehalls. Naast de D J's Lupaeen freak op het gebied van drum'n'bass, Mentor en Evol, een DJ die 'fee ling' heeft met het publiek, wordt de avond opgeluisterd met een tweetal live-acts. Pla net Beep, een soloproject van een Terneuzenaar, die drum'n 'bass, jungle en triphop ten ge hore brengt en de Walcherse band Voidd zijn live te horen Klapper van de avond is VJ Lo veJunglePunx. OOSTBURG REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl naar realisering van een buiten- gebeuren bij zwembad De Drie hoek", zei Picavet. Hij voegde er aan toe dat dan niet per se gedacht hoeft te wor den aan een extra buitenbad, maar dat ook kan worden vol staan met een in- en uitzwem- sluis vanuit De Driehoek met een ligweide. Bovendien blijft voorop staan dat het buitenbad geen onverantwoorde aanslag op de financiën van de gemeente mag doen. Privatisering van het zwembad, met een gegarandeerde gemeen telijke bijdrage voor de exploi tant, is daarom de meest voor de hand liggende oplossing. Naast het op orde brengen van het huishoudboekje wil de nieuwe coalitie zich inzetten voor meer veiligheid op straat en een ver- Vlnr de nieuwe wethouders P. Weemaes (PvdA), B. Picavet (Groot Hulst/Gemeenschappelijke Belangen) en W. Kayser (VVD). foto Charles Strijd hoging van het veiligheidsge voel, benadrukten Kayser en Weemaes. Taken verdeeld De drie wethouders hebben de toekomstige taken al ruwweg verdeeld. Picavet (sociale zaken en sport én eerste loco-burge meester) en Weemaes (welzijn, onderwijs volksgezondheid en toerisme) houden hun huidige portefeuilles en Kayser neemt de portefeuille van de huidige CDA-wethouder Van de Voorde (openbare werken, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) over. Het is de bedoeling dat burgemeester A Kessen finan ciën blijft doen. Picavet: „Hele maal vast staat dat nog niet. Er moet natuurlijk nog over ge sproken worden tijdens eenpor tefeuille-overleg door het nieu we college. De belangrijkste afspraak is nu dat we als college de gemeente op kameraad schappelijke wijze willen be sturen." Het nieuwe college beschouwt het als zijn voornaamste taak om de gemeentefinanciën van Hulst de komende vier jaar op orde te brengen. Daartoe zal een kerntakendiscussie worden ge voerd en zullen 'daar waar mo gelijk' taken worden geprivati seerd. Film - De Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen, de West-Zeeuws-Vlaamse kinder clubs en de Stichting Ledelthe- ater vertonen op zaterdag 21 maart vanaf 14.00 uur in het Le- deltheater in Oostburg de film 'Napoleon' voor kinderen van vier tot twaalf jaar. door René Hoonhorst HULST - Wethouder G. van de Voorde had de hele week al zo'n gevoel dat er 'in achterkamer tjes' over een nieuw Hulster college zonder CDA werd on derhandeld. Maar hij is don derdag toch bijzonder teleur gesteld en vooral boos dat Groot Hulst/Gemeenschappe lijke Belangen, PvdA en WD bekendmaken dat ze samen de komende vier jaar een college vormen. Het verwijt dat het CDA 'te afwachtend' was en daarom buiten de coalitieboot valt, is volgens Van de Voorde - al 34 jaar, waarvan 21 als wet houder, onafgebroken raadslid - een 'grove leugen'. Volgens hem is totaal geen rekening ge houden met de wil van de kie zer. Van de Voorde: „De. coalitie is in stiekemigheid, via achter baks gekonkel in achterka mertjes, tot stand gekomen. Wij hebben direct laten weten dat we, ondanks het verlies van die partij, met Groot Hulst/Gemeenschappelijke Belangen verder wilden. Na tuurlijk wilden we wel eerst programmatisch tot overeen stemming komen. Weg'aanniet zomaar een blanco cheque uit schrijven voor het te volgen collegebeleid." De manier waarop zijn partij en hij per soonlijk 'buiten spel' zijn ge zet, noemt Van de Voorde 'schandalig'. Hij meent dat er 'op de man' is gespeeld, maar kan geen reden bedenken waarom partijen van hem af wilden. „Daar kan ik slechts naar gissen en dat heeft geen zin.Van de Voorde is wethou der voor het CDA sinds die partij in 1978 in de Hulster raad kwam. Hij werd in 1964 raadslid voor een plaatselijke lijst van de toenmalige ge meente Hulst en werd in '77 wethouder voor de Lijst Stolte na het plotselinge overlijden van de naamgever van die lijst. Van de Voorde is met 34 jaar het langstzittende raadslid in Zeeuws-Vlaanderen. Na J. du Fossé, 32 jaar onafgebroken wethouder in Sluis, zit Van de Voorde in de regio ook het langst op een collegestoel. De meest ervaren politicus wilde gisteren nog niet zeggen of hij nu als fractieleider van de op positiepartij in de raad gaat zitten. Stemmen „Belangrijker is nu dat de Hul ster kiezer de .grote verliezer is. Groot Hulst heeft, het meeste stemmen verloren. Maar die partij heeft de coalitie bepaalt en er voor gezorgd dat de WD, die bijna duizend stemmen minder heeft dan wijwel mee doet en wij niet", liet Van de Voorde met ingehouden woede weten. J. Steijaert, nu nog fractievoorzitter van het CDA- Hulst, ondersteunt zijn lijst trekker. „We zijn niet netjes aan de kant gezet. De kiezer wordt door de vorming van dit college bedrogen. Zowel de kiezer als het CDA verdient dat niet." Steijaert waarschuwt het nieuwe college al wel dat ze op stevige oppositie kunnen rekenen. Fractievoorzitter A Hegger van Progressief Hulst hamerde er al de hele verkiezingscam pagne op dat haar partij niet uit ja-knikkers bestaat, Ze zei donderdag 'enorm verbaasd' te zijn over de gevormde coalitie. Hegger bevestigde wel het ver moeden van Van de Voorde dat de nieuwe coalitie al eerder is geregeld. „Picavet heeft me zelf verteld dat hij er vorige week al uit was met Weemaes en Kayser. Weemaes zal dan toch heel wat PvdA-punten uit de verkiezingscampagne heb ben moeten inslikken om erbij te kunnen horen. Daar zullen we als partij nog wel eens naar vragen." door Hans Heijt Adri Rosendaal beleeft veel plezier aan zijn wethouderschap. In sa menwerking met de andere gemeente bestuurders en het ambtenarenappa raat heeft hij een aantal zaken op de rails gezet in de gemeente Oostburg. De haven van Breskens wordt nieuw leven ingeblazen, voor de nieuwbouw van het ZwinCollege zijn miljoenen guldens beschikbaar en aan de rand van Oost burg komt een siertuinencomplex. De landbouwer uit Zuidzande krijgt niet de kans om het karwei af te maken, want zijn partijgenoten van de WD schoven Johan Provoost bij de verkie zingen als eerste man naar voren. „Vier jaar wethouderschap is te kort", zegt Rosendaal. „Je wordt toch een beetje in het diepe gegooid en hebt een inwerkperiode nodig. Ik had dit werk graag acht jaar gedaan. De oogsttijd moet nog aanbreken." Voordat u wethouder werd, zat u twaalf jaar lang in de gemeente raad, waarvan acht jaar als frac tievoorzitter. Is het werk van een raadslid te vergelijken met dat van een wethouder? „De verschillen zijn erg groot. Een raadslid krijg de voorstellen voor zijn neus en bestudeert die zo goed moge lijk. Een wethouder is vanaf het begin betrokken bij het ontstaan van een raadsvoorstel als het om een onderwerp uit de eigen portefeuille gaat. Verder zetten raadsfracties zich in voor be paalde groepen die ze nader aan het hai~t üggen. Dat is begrijpelijk. Maar als college van B en W pi-obeer je op ra tionele gronden tot een voorstel te ko men dat voor zoveel mogelijk mensen de toets der kxitiek kan doox-staan." U heeft onder meer sociale zaken in uw pakket. Is er op dat terrein wel genoeg gebeurd? Vanuit de samenleving, met name door de kerken, wordt in toenemende ma te gewezen op het armoedepro- bleem. „Toen ik sociale zaken kreeg, was dat nieuw voor mijmaar ook voor de afde ling. We waren een beetje sceptisch over de wijze waarop we dat beleid vorin konden geven. Ik heb nu toch het idee dat de gemeente echt een sociaal ge zicht laat zien. Vorig jaar zijn we be gonnen met een minimabeleid en daar ben ik best een beetje trots op. De men sen aan de onderkant kunnen voor be paalde extra kosten een beroep op de gemeente doen. De ervai'ingen tot nu toe zijn goed. We hebben huis-aan-huis informatie verspreid. Elke week zet ik mijn handtekening onder een aantal aanvragen. „Ook de uitvoering van de Wet Voorzie ning Gehandicapten kunnen we, on- daxiks alle strubbelingen, als geslaagd Adri Rosendaal (WD Oostburg): „Ik was graag nóg vier jaar wethouder geweest. De oogsttijd moet nog aanbreken." foto Peter Nicolai beschouwen. De mensen maken er naar tevredenheid gebruik van." Dat kunt u wel zeggen, maar elk jaar zijn er aanzienlijke over schotten op het WVG-budget. Het is toch terecht dat de Werkgroep West-Zeeuws-Vlaander en Ge handicaptenbeleid (WWG) ver langt dat die overschotten voor de doelgroep worden ingezet? „We voeren heel sexïeus overleg met de werkgroep. We maken gebruik van hun adviezen en evalueren gezamenlijk het beleid. Dat ze altijd iets meer willen, is begi'ijpelijk." Als wethouder van financiën letu goed op de centen. Dat blijkt wel uit de gebruikelijke overschotten op de jaarrekening. De gemeente Oostburg is wel eens vergeleken met de Walcherse Spaarvereni- ging. Pastuniette goed op de por temonnee? „De gemeente Oostburg heeft te maken met een korting op de uitkering van het Gemeentefonds die oploopt tot drie miljoen gulden op jaarbasis, kort na 2000. Om de korting te kunnen opvan gen, hebben we in 1995 de tarieven met tien px-ocent verhoogd. Maar daarna zijn ze niet meer gestegen. Verder van gen we de korting op met bezuinigingen en besparingen. Oostburg is niet voor niets de tweede goedkoopste gemeente van Nederland." Ook economie behoort tot uw ta kenpakket. De afgelopen jaren heeft Oostburg met subsidies Prolion en U?iitron binnenge haald en Zeevisgroothandel Noordzee behouden voor de gemeente. Het is toch ïiiet ver standig dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten met elkaar concurre ren door met de geldbuidel te rammelen. „Ik vind dat we op de juiste wijze heb ben gehandeld. Een heleboel werkgele genheid wordt weggezogen. Je moet daar iets wezenlijks tegenover zetten. Andere gemeenten kunnen dan wel kla gen, maar als bij ons semi-overheidsin- stellingen worden weggetrokken, hoor je ze niet. Bovendien gingen we niet zo ver dat we vestigingspremies verstrek ten. We stelden alleen geld beschikbaar voor nieuwe ai'beidsplaatsen." De haven van Breskens is van groot belang voor de economie van de gemeente Oostburg. In een actieplan dat nu gereed is, wordt onder meer gepleit voor het ver diepen van de haven en een actie ve acquisitie en promotie. Heeft dat actieplan niet te lang op zich laten wachten? „Mensen vinden altijd dat de overheid te langzaam werkt. Maar het is nu een maal zo dat we in samenwei'king met Rijkswaterstaat, de provincie en het bedrijfsleven aan de slag moesten gaan. Overleg vxraagt veel tijd. Bovendien moesten we eerst alle gegevens in kaart brengen, en in samenspraak met de Be drijfsbelangen Vereniging een pro bleemstelling formuleren. Ik denk dat we nu best een goed plan voor de haven van Breskens hebben." Critici beweren dat ook dat de lobby voor het behoud van de vis mijn te laat op gang is gekomen. „Flauwekul! Het gaat goed met onze visafslag. We hebben niet voor niets pas geld beschikbaar gesteld voor een face lift. Twee jaar geleden begon een onder zoek naar de volledige privatisering van de vismijnen. Maar het verhaal van de privatisering wordt volledig over schaduwd door de discussie over de schaalvergroting en fusie. Ik kan best volgen dat de ontwikkelingen in de vis serij vragen om meer overleg en samen wei'king met andere vismijnen. Maar als een aantal moet sluiten, gaat dat voor Breskens veel te vei; De vissers vloot en de visafslag zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. We gaan de posiT tie van de vismijn zodanig verbeteren, dat we toekomstige ontwikkelingen het hoofd kunnen bieden, onder meer door het vergroten van de aanvoer van vis." Uw eigen toekomst ligt buiten de gemeentepolitiek. Wat gaat u doen? „Ik ga op onze eigen boerderij werken. Daarnaast hoop ik wat meer tijd vrij te kunnen maken voor hobby's. Ik lees en ik reis graag." TERNEUZEN - Woensdagavond sneuvelde tijdens een woor denwisseling in de Terneuzense Reamurstraat een ruit van een voordeur. Een 34-jarige man uit Almere-Haven bedreigde een 28-jaiïge inwoner van Terneuzen, waai'bij de ruit het moest ontgelden. De man uit Almere-Haven is vei'hoord. TERNEUZEN - Door de sterke wind raakte woensdagavond op de Terneuzense Scheldeboulevard een auto van de weg. De 22-jarige bestuurder van het voertuig werd verrast door de wind. Hij verloor de controle over zijn auto en botste tegen een lantaai-npaal. De automobilist liep snijwondjes op. Zowel de auto als de lantaarnpaal raakten zwaar bescfiadigd. TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit Brussel werd woends- dagavond in de Terneuzense Noordstx-aat getracteerd op een dagvaarding en een rijverbod van zes uur. Hij had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. SAS VAN GENT - Een 19-jarige man uit Sas van Gent kreeg woensdagavond politie aan de deur omdat zijn muziek te hard stond. Hij kreeg een boete van 150 gulden. ZAAMSLAG - De Terneuzensestraat in Zaamslag wordt maandag 16 maart afgesloten voorvi'achtverkeer. De maatre gel wordt genomen in verband met het vemij dei-en van een tank uit de bodem van het voormalige tankstation. Het ter rein wordt vlak naast de i-ijbaan afgegraven. De gemeente vreest voor verpakkingen indien het vrachtverkeer zou wor den toegelaten. Naar verwachting zullen de werkzaamheden een week in beslag nemen. Tot die tijd blijft de beperkte af sluiting van kracht. Het ovei-ige verkeer moet rekening hou den met vertraging in verband met het plaatsen van (tijdelij ke) stoplichten. Het vrachtverkeer wordt omgeleid via de Langeweg en de Tractaatweg. GRAAUW - Buurtbewonei's uit Graauw en Zandberg waar schuwen het college dat na 1 april niet opnieuw uitstel mag worden gegeven voor het legen van de mestzak aan de Zandbergsestraat. Als op 1 april geen bestuursdwang wordt toegepast, mocht de zak dan nog mest bevatten, kunnen de ei genaren dat aangrijpen als eerj beschikking waardoor weer juridische procedures kunnen worden gevoerd, vi-eest de fa milie Roodhuizen. Wethouder G. van de Voorde liet weten dat de Hulst de eigenaren aan de datum van 1 apxil zal houden. KLOOSTERZANDE - Met het veitrek van W. K. Broekhoven als hoofd van de sectie grondgebiedzaken krijgt de gemeente Hontenisse ook een nieuwe brandweercommandant. Broek hoven, die volgende maand raadslid wordt, geeft zijn functie over aan hoofdbrandwacht J. de Rijke uit Kloosterzande. De Rijke, ook commandant van de bedrijfsbrandweer van Bi'oomchemie in Terneuzen, beschikt over alle benodigde di ploma's om de gemeentelijke commandantsfunctie te veivul- len. Zijn commandantschap gaat per 1 april in, maar tijdens een officiële plechtigheid op een latere datum zal De Rijke of ficieel worden geïnstalleerd. Tijdens die gelegenheid wordt ook afscheid genomen van Broekhoven, door Pascallle Capetti SLUIS - De rondweg in Sluis is maandag 23 maart het-onder werp van gesprek tijdens een in formatiebijeenkomst in de raadszaal van het stadhuis in Sluis. De provincie Zeeland en •de gemeente Sluis-Aardenburg presenteren die avond de drie varianten die zij sinds juni 1996 hebben ontwikkeld. Inwoners van Slids en andere belangstel lenden kunnen zich tussen 19.00 en 21.30 uur laten informeren over de plannen. De tracé-ontwerpen die nu op tafel liggen, met de nadruk op vooiiopig, wox'den op dit mo ment doorgerekend op hun mi lieu-effecten. Besluitvorming heeft nog niet plaatsgevonden. De keuze voor één van de ti'acés gebeurt op basis van de milieu- effect-rappoitage en de in- spi-aak op de plannen. De rap portage moet deze zomer gereed zijn. Variant 1 A, 1 B en 2 beginnen beiden bij de rotonde N58 en lo- (Advertentie) DIFFERENT LcC-^AnD exclusieve herenkleding Noordstraat 65 Terneuzen pen via een bocht aan de ooste lijke zijde om de kern, om vei*- volgens de Zxxiddijk met een. tunnel te doorsnijden en uit te; komen op de Hoogstraat. Vari ant 1 A eindigt net voorbij het Slagje, 1 B komt uit voorbij de Olieslagei-weg en 2 en 3 sluiten aan op de provinciale weg ter. hoogte van het kmispunt met de' Oude Zeedijk. Het verschil tus sen de tweede en dei'de moge lijkheid zit hem in de aanslui ting met de rijksweg N58. Bij vaiiant 3 buigt het verkeer net na de Han nekenswerve weg/Ha ven polder al af lichting het noorden en kruist het de Boomgaai'dweg via een tuimel. Mensen die niet bij de informa-, tiebijeenkomst aanwezig kun nen zijn, kunnen de tekeningen tot en met 3 apiïl bekijken in het stadskantoor van Sluis. Schrif telijke reacties moeten vóór 7 april binnen zijn. TERNEUZEN - De Bouw en Houtbond FNV opent 23 maart een eigen afdelingskantoor in Terneuzen. De ruimte is ondergebracht in een bedrijfspand aan de Am bachtstraat 15. De bond houdt iedere tweede en viei-de maan dag van de maand van 19 tot 20 uur zitting in het kantoor. AARDENBURG - De Maat schappij tot Nut van 't Alge meen, afdeling Sluis-Aarden- burg, houdt vandaag, vrijdag, om 20 uur de vijfde en laatste nutsavond van het seizoen. Op de bijeenkomst in hotel-re- astaurant 's Lands Welvaren in Aardenburg wordt ingegaan op ontwikkelingen in de ouderen zorg. Daarbij gaat het onder meer om de verschillende vor men van ouderenhuisvesting en het zorgaanbod. Ook nieuwe concepten van zorg- en dienst verlening zoals die zich nu in West-Zeeuws-Vlaandei'en ont wikkelen, krijgen de nodige aandacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41