Aantal vismijnen moet ingeperkt PZC Concentratie kan afslagen redden Excursies naar windmolens in Deltagebied Komende jaren meer gehandicapte werknemers ADZ Vrije Vogel Club wil meer mosselbanken CNV-voorman Westerlaken vertrouwt het kabinet niet zeeland 13 Voorwaarden voor visserij op Europese markt Recreatiev isie pas later klaar Kamerlobby voor Intercity Dealer krijgt 2,5 jaar cel Verkrachter voor de rechter Z-Vlaanderen wil vaker op tv Diefstallen in modezaken Goes vrijdag 13 maart 1998 ROOSENDAAL - Het Lande lijk Windenergie Bureau (LBW) zet 2 april en 11 juni tochten langs windmolenloca ties in Zeeland en Brabant op touw. Doel van de dagexcursies is kennis over en inzicht in windenergie te vergroten. Ze maken deel uit van een cam pagne, die LWB samen met de Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu (No- vem) voert. De excursies zijn deels bedoeld voor bestuurders en ambtena ren van provincies en gemeen ten en deels voor geïnteresseer de burgers. Tijdens de tochten geeft het windenergiebureau allerhan de informatie. De deelnemers krijgen verschillende windmo- lenplekken en -parkjes te zien. De excursie begint 2 april van af het NS-station in Roosen daal en voert langs windturbi nes in en op Halsteren, Tholen, Goeree-Overflakkee en aan het Volkerak. De rit gaat 11 juni langs de Kreekrak, Goes, Kats, Comstrijen, Dordrecht en Moerdijk. Op beide dagen ver trekt de bus om 8.30 urn- en zijn de deelnemer rond 17 uur weer op het startpunt. Naast de vastgelegde tochten is ook een excursie 'op maat' mo- I gelijk. Belangstellenden kunnen con- I tact opnemen het Landelijk J Bureau Windenergie: 030- 1 6917760 door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Als de Nederland se visserij een belangrijke rol wil spelen op de Europese markt moet zij de elf huidige visafsla- gen inperken tot een kleiner aantal. Het aantal punten waar de vis aan land wordt gebracht, kan wel hetzelfde blijven. De gemeenten die nu bemoeie nis hebben met zes van de elf af slagen moeten terugtreden. De visserij moet zelf ingrijpen om te kunnen concurreren in de Eu ropese markt. Die verandering is geen taak van de rijksover heid, vindt de stuurgroep Visaf slagen. Zij heeft gisteren het rapport 'De positie van de Nederlandse visafslagen' aan minister J. van Aartsen (Visserij) gepresen teerd. Hij onderschrijft de con clusies van de stuurgroep. De sector zelf heeft altijd gezegd dat er te veel visafslagen zijn. Maar er was geen enkele visaf- slag die uit eigen beweging de deuren wilde sluiten. Zeeland telt drie gemeentelijke afslagen: Vlissingen, Breskens en Colijnsplaat. Goeree Overflakkee heeft Stellendam, die door de gemeente Goederee de wordt geploiteerd. De stuurgroep, onder voorzit terschap van de Zeeuwse com missaris van de koningin J. van Gelder, moest onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om de ge meentelijke afslagen te verzelf standigen. Ook moest zij Van Aartsen adviseren over de af slagreglementen. Privatisering De minister sprak zich eerder al uit voor privatisering. Gemeen telijke exploitatie leidt volgens hem tot marktverstoring. Veel gemeenten zien de visafslagen als een toeristische trekpleister of werkverschaffer en pompen er veel geld in. Private afslagen, zoals bijvoorbeeld IJmuiden, klagen daarover. Van Aartsen is bereid om initia tieven die leiden tot minder vei lingen, te steunen. Zijn hulp be staat uit het beschikbaar stellen van de kennis die op zijn minis- SLUIS - De gezamenlijke recre atievisie van tie gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg laat wellicht langer op zich wachten dan gepland. Het tijds pad en de personele bezetting zijn zo krap bemeten, dat het de betrokken ambtenaren moge lijk niet zal lukken het werk voor de herfst af te krijgen. Vertegenwoordigers van beide gemeenten zeiden dit donder dag in de commissie Vrom in Sluis. Vooralsnog gaan zij er echter niet vanuit dat externe ondersteuning moet worden ge zocht om de visie op tijd te vol- door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) verwacht dat het aantal ernstig gehandi capte werknemers de ko mende jaren met ongeveer zes procent zal toenemen. Het aantal licht gehandicap te medewerkers zal afnemen, omdat er meer mensen zullen (moeten) uitstromen naar re gulier werk. Dit is een gevolg van de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening die sinds 1 januari van dit jaar van kracht is. Dat blijkt uit de Structuurnota 1998-2000 van het ADZ. De relatieve toename van het aantal ernstig gehandicapte werknemers stelt hogere ei sen aan de begeleiding van de medewerkers, constateert het ADZ. Niet alleen moeten werkplekken verder worden aangepast zodat mensen zo optimaal mogelijk kunnen werken, ook moet er meer tijd besteed worden aan 1 werkoverleg en functione ringsgesprekken. De nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening heeft er al toe geleid dat het ADZ zich beraadt over een nieuwe be stuursvorm. Als volledig zelfstandig provinciaal werkvoorzieningsschap kan het ADZ na 2000 niet blijven bestaan. De nieuwe wet staat het niet toe dat gemeenten aan meer dan een gemeen schappelijke regeling voor sociale werkvoorziening deelnemen. Minister Melkert van Sociale Zaken heeft ge weigerd een uitzonderings positie te creëren. Indicatie Een andere belangrijke ver andering ten opzichte van voorgaande jaren is dat het ADZ niet meer zelf beslist over de toelating (indicatie) van mensen, maar dat dat nu door een onafhankelijk or gaan gebeurt. Het ADZ neemt deel aan dezelfde indi catiecommissie als de sociale werkvoorzieningsschappen De Betho in Goes, de Werk plaatsen Walcheren in Mid delburg, de Zuidhoek in Zie- rikzee een het Binnenhof in Middelharnis. Nieuwe me dewerkers worden twee jaar na hun aanstelling opnieuw geïndiceerd.Het vinden van passend werk voor mensen met bepaalde beperkingen blijft een belangrijk doel van de wet. Meer dan voorheen komt echter de nadruk te lig gen op het herstel van de arbeidsprestatie van de me dewerker en op de door-/uit- stroom naar regulier werk. Het (bij)scholen en trainen van medewerkers wordt daarom belangrijker. Het ADZ stelt vast dat daarvoor meer geld nodig is. Jaarlijks is nu 80.000 gulden voor op leiding en trainig beschik baar. Resultaat Financieel gaat het het ADZ al enkele jaren voor de wind. De laatste drie jaar, zo blijkt uit de Structuurnota, is een positief resultaat behaald van ongeveer 700.000 gulden per jaar. Als gevolg van de nieuwe WSW verwacht het ADZ per jaar ongeveer twee ton subsidie minder te ont vangen. Het werkvoorzie ningsschap heeft zich daar om ten doel gesteld de komende jaren een positief saldo te behalen van ten min ste twee ton. De Zeeuwse ge meenten moeten, verwacht het ADZ, een vaste bijdrage leveren van 650 gulden per volledige baan per jaar. Lan delijk zou dat ongeveer 1300 gulden. De stabiele financiële positie heeft het ADZ mede te dan ken aan de vaste plaats die het bedrijf inneemt op de grafische en dienstverlenen de markt. Om die positie te behouden zijn wel omvang rijke investeringen nodig in digitalisering en automatise ring van vooral de grafische afdeling. Het ADZ onder zoekt momenteel waar geïn- vesteeerd moet worden en wat precies nodig is. Het 'ADZ opent nog dit jaar de nieuwe vestiging in Goes. Ook in Terneuzen wordt een nieuw bedrijfspand ge bouwd, aan de Patentweg. De totale investering daar bedraagt ruim 1,3 miljoen gulden. Aangezien de ver koop van het huidige gebouw aan de Serlippenstraat onge veer 600.000 gulden op brengt, kost de nieuwbvouw het ADZ per saldo ruim ze ven ton. terie aanwezig is. Ook wil hij meebetalen aan het inhuren van deskundigen of adviseurs. Aan de sanering zelf betaalt hij niet mee. Hij zal wel bekijken in hoe verre uit bepaalde Europese fondsen geld kan worden ge haald om de verzelfstandiging van de afslagen te betalen. De stuurgroep adviseert de vis serij eens te overleggen met de groenten- en fruitsector, The Greenery. Die heeft ervaring met het fuseren van veilingen. Dat het aantal aanlandplaatsen gelijk blijft is volgens de stuur groep gunstig voor de aanvoer- sector; de vissers. Bovendien is dat van belang voor de regionale werkgelegenheid en de econo mie van bedrijven die banden hebben met de visserij. De stuurgroep beveelt verder aan op alle afslagen een vergelijkbaar reglement te ge bruiken. Daarin moeten de aan sprakelijkheden en verant woorden jkheden tijdens de aan- en afvoer van vis vastlig gen. Dat schept duidelijkheid voor aanvoerders en verkopers. Uniformiteit voorkomt dat door verschil in regels concurrentie tussen de afslagen ontstaat, al dus de stuurgroep. Zij vindt dat de mensen die de vis sorteren onder de directeur van de visaf- slag horen te vallen. Dat ver sterkt de positie van de visafslag als onafhankelijk bemiddelaar. tooien. Zij stelden daarnaast CDA'er E. Wijffels gerust, die vreesde dat de kleinere toeristi sche en recreatieve projecten in het achterland het onderge schoven kindje worden, wan neer alle aandacht in de recrea tievisie naar de grootschalige recreatie aan de kust uitgaat. Wethouder J. du Fossé was daar niet zo bang voor. „Het zou wel heel dom zijn om deze kleinere projecten niet in de recreatievi sie te schuiven." De initiatieven die betrekking hebben op de plattelandsont wikkeling, bieden juist de mo gelijkheid om geld te genereren. Vismijn Goedereede: 7 5 miljoen gulden omzet in 1997; tien deels Vismijn Vlissingen: 7 0 miljoen gulden omzet in 1997; zeven vaste part-time medewerkers van de gemeente en veertig a vijftig vis- medewerkers van de gemeente en enkele tientallen vissorteer- sorteerders, van wie veertien vast. foto Dirk-Jan Gjeltema ders. foto Dirk-Jan Gjeltema Vismijn Breskens: 22 miljoen gulden omzet in 1997; tien vaste medewerkers, onder wie vier van de gemeente, en vijfentwintig oproepkrachten voor hét lossen en Sorteren van vis. foto Peter Nicolai Vismijn Colijnsplaat: 16,3 miljoen gulden omzet in 1997; vier vaste en tien losse medewerkers. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De gemeentelijke vismij nen in Zeeland en op Goeree-Overflakkee moeten privatiseren en vervolgens met de één of de ander samenwerking zoeken. Daar ligt de sleutel voor de toekomst van de visaf slagen in Zuidwest-Nederland. Tot sluiting van vismijnen, van plaatsen waar vissers hun vaitgsten aanlanden, hoeft dat niet te leiden. De Colijnsplaatse vismijndirecteur F. Lo- kerse schetst dit toekomstbeeld naar aan leiding van het donderdag verschenen rapport van de landelijke stuurgroep visaf slagen. Al heeft hij die notitie daarvoor niet nodig. „Het rapport kan wel versnellend werken, als Den Haag er tenminste een fi nancieel vervolg aan geeft. Anders komt sa menwerking nauwelijks van de grond, vrees ik." Eerste stap De vier betrokken gemeenten zijn bezig met de eerste stap, met privatisering. Goederee de staat in de startblokken om de vismijn te verzelfstandigen, in eerste instantie als overheidsbedrijf. De gemeenten Oostburg (met Breskens) en Noord-Beveland (met Colijnsplaat) laten momenteel onderzoeken of privatisering haalbaar is. Vlissingen is voor verzelfstan diging van de visafslag, maar weet nog niet hoe. Met privatisering alleen zijn de visafslagen er nog niet, vindt Lokerse. Er is ook samen werking nodig.,Dat kan het beste door deel te nemen in eikaars vismijnen, anders blijft er concurrentie bestaan. Dat zie je tussen IJmuiden en Den Helder. Die werken sa men, althans op papier." Samenwerking is geboden, volgens Lo kerse, omdat supermarkten een steeds gro tere rol spelen op de vismarkt. „Met elf vis afslagen in Nederland word je tegen elkaar uitgespeeld. Net als in de groenten- en fruit sector moeten wij toe naar contracten met supermarktketens. Het is niet denkbeeldig dat anders één opkoper de prijzen gaat be palen. Het Engelse concern Hazelwood heeft dat jaren geleden al eens geprobeerd. Het nam enkele grote visverwerkende be drijven in Nederland over en wilde één prijs voor schol betalen. Dat is toen mislukt, om dat de scholaanvoer sterk daalde." Wie met wie gaat samenwerken, is koffiedik kijken. De visafslagen van Goedereede en Vlissingen lijken op elkaar. De nadruk ligt er op zeevis, die massaal op vrijdag wordt aangevoerd. Ook landelijke allianties zijn mogelijk, tussen bijvoorbeeld Urk, Vlissin gen en Goedereede. Met één verkooppunt en drie aanlandingsplaatsen. In Zeeland hebben Breskens en Coli jnsplaat DEN HAAG - De vijf Tweede-Kamerleden uit Zeeland vra gen minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) er alles aan te doen de Intercity-verbinding voor Zeeland te behouden. Zij vinden het 'onverkwikkelijk en onverteerbaar' dat die straks niet meer zal rijden als de plannen van het ministerie door gaan. Het is psychologisch ongewenst om Zeeland op de Intercitykaart een witte vlek te laten zijn, schrijven J te Veld huis (WD), J. Lilipaly (PvdA), M. Beinema (CDA), J. Jorrits- ma-Van Oosten (D66) en L. van Dijke (RPF) De politici vinden het een verkeerd signaal dat de mensen weer de auto injaagt en het openbaar vervoer in Zeeland ontmoedigt. Zij zien het schrappen van de Intercitylijn Vlissingen-Amsterdam als een straf voor het bedrijfsleven dat zich om stationscomplexen heeft gevestigd. Het voornemen lijkt de vijf Kamerleden bo vendien in strijdmet diverse rijksnota's die juist het openbaar vervoer trachten te stimuleren. Volgens de uitgelekte ont- werp-notitie De Dei-de Eeuw Spoor denkt het ministerie dat Zeeland niet voldoende reizigers heeft om de verbinding in stand te houden. Het kabinet bespreekt de notitie waar schijnlijk vandaag. De Kamerleden zijn niet de eersten die pleiten voor behoud van de Intercity. Ook de NS en de provin cie willen dat de verbinding blijft bestaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige Vlissinger voor dealen in harddrugs veroor deeld tot tweeënhalf jaar cel. De man heeft zich in '93 en '94 actief bezig gehouden met de drugshandel. Ookin 1997 was er gedurende een periode van negen maanden gehandeld. In ok tober werd hij in zijn woning aangehouden. De verdachte was in Turkije hiervoor al eens veroordeeld tot een langdurige ge vangenisstraf. Toen hij na zijn vrijlating amper een maand in Nederland woonde, begon hij opnieuw met zijn drugshandel. Twee weken geleden was er drie jaar geëist. MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit het Belgische Turn hout is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werk straf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man in Schuddebeurs zijn vrouw eind 1991 heeft verkracht. Een jaar later volgde de echtscheiding. Het slachtoffer deed in 1994 pas aangifte. De man was bij verstek al eerder veroordeeld, maar het Hof in Den Haag verwees de strafzaak in hoger beroep terug naar de rechtbank. Twee weken geleden was een jaar gevangenis ge- eist, maar vanwege de verstreken tijd was het vonnis milder. TERNEUZEN - De dagelijkse bestuurders van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten - met uitzondering van Oostburg - vin den dat de regio Zeeuws-Vlaanderen in de programma's van Omroep Zeeland TV te weinig aan bod komt. Die klacht zul len zij via de regionale raad voor de kabeltv voorleggen aan het bestuur van Omroep Zeeland, in de hoop dat er op termij n verandering zal optreden. Buigemeester Th. Steenkamp, vi- ce-voorzitter van het Intergemeentelijke Samenwerkingsor gaan Zeeuws-Vlaanderen, kondigde dit gisteren aan na afloop van de ISOZ-vergadering in Terneuzen. Volgens Steenkamp zou de omroep het gebrek aan nieuwsitems uit Zeeuws-Vlaanderen kunnen ondervangen door meer ver slaggevers in de regio te laten werken. GOES - Eigenaren van twee kledingzaken aan de Lange Kerkstraat in Goes deden donderdag aangifte van winkel diefstal. Ook sloegen dieven hun slag in een modezaak aan de Kreukelmarkt en in een winkel aan de Sint Adriaanstraat. veel raakvlakken. Het zijn sterke garnalen- havens en de aanvoer vindt er verspreid over de week plaats. „Ze gaan desnoods op zondag vissen, als het goed weer is", zegt JVader van de vismij n in Breskens. Hij vreest de toekomst niet. „Als wij onze eigen vlbot kunnen behouden, staat ons niks in de weg. De Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers weet niet precies wat hij met het rapport van de landelijke stuurgroep aan moet. „Alles is open." Dat er iets moet veranderen, staat voor hem wel vast. De vismijnen moeten de Europese markt volgen. Capaciteit YHet uitgangspunt voor Meijers is dat de Vlissingse vismijn blijft bestaan. „Dat lijkt mij het meest voor de hand liggend. Wij heb ben genoeg capaciteit om de vis en garnalen uit Breskens en Colijnsplaat te verwerken." Voor samenwerking met Goedereede voelt Meijers weinig, De schepen uit Goedereede kunnen niet in de Vlissingse binnenhavens en de aanvoer in Goedereede is te groot om in Vlissingen te verstouwen. „Of wij moeten zoveel investeren." Over de termijn waarbinnen samenwerking een feit kan zijn, laat Meijers zich niet uit. „Maar het lijkt mij heel verstandig om in Zeeland tot één grote sterke vismijn te ko- door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Twee boodschap pen kreeg minister J. van Aartsen (Visserij) gisteren op zijn ministerie van de Vrije Vo gel Club: een bedankje voor het staken van de jacht op trekvo gels en tegelijk de indringende vraag of er hij snel voor kon zor gen dat het aantal mossel- en kokkelbanken in de Waddenzee toeneemt zodat de vogels er weer hun voedsel kunen halen. Het complimentje nam hij la chend in ontvangst. En met het gezicht weer een beetje in de plooi zei hij dat het herstel van de natuur in de Waddenzee en de terugkeer van de mosselbanken in het volgende kabinet toch wel moet lukken. Maar dat is geen verdienste van dat kabinet al leen. Daarvoor overlegt Van Aartsen met de natuurorganisa ties en de vissers. Beheersplan De minister meent dat de vissers wel bereid zijn tot een goed be heersplan, het hij de jonge vo gelbeschermers weten. Over twee weken praat hij weer met de natuurclubs en de vissers over het beheer van de Wadden zee. „Dat er weinig mossel banken zijn is niet alleen de schuld van de vissers", nam de minister het op voor deze be roepsgroep. „Door ijsgang en storm zijn de afgelopen jaren ook heel wat mosselbanken ver dwenen." De vissers hebben de laatste ja ren gevoelige gebieden gemeden om de natuur een kans te geven zich te herstellen. Binnenkort komt de evaluatie van dit be leid. Het productschap voor Vis liet gisteren weten dat vissers be reid zijn om mosselbanken op de wadplaten inde Waddenzee aan te leggen. Zij willen wel voor de toekomst de mogelijkheid be houden in jaren van overvloed te vissen op plaatsen waar mos selbanken geen kans hebben. De met mosselschelpen beklede zitbank die Van Aartsen van de Vrije Vogel Club kreeg, komt in de hal van zijn ministerie te staan. Van de als 'bonte pieten' (scholeksters) verklede jonge ren kreeg hij ook een bovenma tig grote verrekijker. Daar kan hij mee naar de trekvogels kij ken. Die kunnen nu rustig vlie gen dankzij de wettelijke be scherming die zij genieten via Van Aartsens Flora- en Fauna wet. Paauwe's pand is een stralend middelpunt in de wereld van zitmeubelen, eetkamers, kasten, slaapkamers, vloerbedekkingen en gordijnen. Wie op zoek is naar iets eigens kan hier eindeloos dwalen door alle stijlen, niveaus en klassen. Het voordeel van de wooncheque maakt het slagen extra verrassend! door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - CNV-voorzit- ter Anton Westerlaken heeft er absoluut geen vertrouwen in dat het kabinet de loonstrookellen- de met gedegen wetgeving zal repareren. De regeringspartijen zullen volgens hem instemmen met een reparatie-wetvoorstel- letje dat slechts voor een be scheiden groep mensen in april en mei zal resulteren in koop krachtverbetering. „Dan lijkt het net of mensen weer geholpen zijn, maar zo is het natuurlijk niet. Dat er nu door de regeringspartijen wat vertimmerd wordt heeft alles te maken met de verkiezingen op 6 mei. Zouden die er niet zijn, dan was er helemaal niets gebeurd. Nu voorspel ik dat in juni, als er weer andere getalletjes op de loonstrookjes verschijnen, er een heleboel mensen zullen zijn die hun wenkbrauwen zullen fronsen. Dit type beleid, deze vorm van voor-de-gekhouderij CNV-voorzitter Westerlaken zou niet moeten mogen kun nen", hield Westerlaken don derdag de leden van de CNV-af- deling Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen voor. De vakbondsvoorman deed gis teravond Zeeuws-Vlaanderen aan om van de CNV-leden zelf te vernemen wat zij -gelet op de laatste dagen van Paars - na de verkiezingen anders willen zien, wat het nieuwe kabinet, maar ook de vakbeweging voor de komende jaren op sociaal maatschappelijk vlak als be leidsuitgangspunten moet han teren. Westerlaken fungeerde tijdens de bijeenkomst in Ter- neuzen als discussieleider. Het CNV is namelijk bezig met het maken van een inventarisatie van wat er leeft onder de eigen aanhang op het gebied van ar beid, zorg en armoede. Tevens wordt de achterban gevraagd om suggesties te doen voor nieuw sociaal beleid. Westerlaken: „Tot op heden was het altijd zo dat de vakbewe ging, maar ook politieke partij en een top-down benadering hadden. Wij kwamen met een nota of een rapport. Wij zeiden zo zou het moeten en aan de le den werd hooguit gevraagd of ze het ermee eens waren. Nu doen draaien we de boel om en willen we van onze leden en sympathi santen weten wat er anders zou moeten en hoe." thuis PA AU WE Marconistraat 15, GOeS, tel. 0113-220840 INTERrtdEUBEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35