Strijd voor Nurhusan gaat door De jeugd kan mijn steun verwachten PZC PZC V erpleeghuistaken leiden tot zorgelijke inkrimping Schutse Tweeënhalf jaar cel geëist tegen afperser zeeland 11 Vluchtelingenorganisatie Inlia ziet nog hoop voor afgewezen Ethiopische Maatschappelijk werk krijgt van fonds 35 mille j GOES - De Stichting Maat schappelijk Werk Oosterschel- deregio in Goes krijgt van het Juliana Welzijn Fonds een be- j drag van 35.000 gulden voor de aanschaf van een keuken en ver vanging van meubilair. Streekmuseum Dreischor open Ontmoetingsdag van de KJBB in Middelburg Jeugd Wemeldinge wil weg van Dorpsplein Zorgen over NS-plan stallingen Drankrijder is rijbewijs kwijt Automobilist rijdt sloot in Drankrijder veroorzaakt botsing Aüto tegen paal door wind Dronkemansrit in winkelstraat vrijdag 13 maart 1998 door Caroline Moerland LEWEDORP - Een tweede asielaanvraag van het Ethiopi sche gezin Nurhusan uit Lewe- dorp is in eerste instantie afge- 1 wezen. N. Nurhusan en haar vijf kinderen keerden woensdag avond terug uit het aanmeld centrum in Rijsbergen. Het is nog onduidelijk welke gevolgen de beslissing van het Ministerie van Justitie heeft. De advocaat van het gezin Nurhusan zal in ieder geval bezwaar aanteke nen tegen het besluit. Nurhusan en haar vijf minder jarige kinderen vluchtten in 1993 naar Nederland. Het gezin kreeg in 1995 een woning aan geboden in Lewedorp, via de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA). Een eerste asielverzoek van de Ethiopische en haar kin deren werd in 1996 afgewezen. Omdat ze niet meer in Neder land mochten blijven, zette het gemeentebestuur van Borsele de procedure in gang om het ge zin uit de Lewedorpse woning te zetten. De advocaat van de Ethiopische vocht deze beslis sing vier weken geleden aan bij de Raad van State. De staats raad stelde een uitspraak toen uit in afwachting van de tweede asielaanvraag die het gezin Nurhusan zou indienen. De Ethiopische en haar kinderen mochten zolang in Lewedorp blijven wonen. De afgelopen vier weken is Nur husan drie keer naar het aan meldcentrum in Ter Apel Het Juli ana Welzijn Fonds on dersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omge ving alsmede projecten die be doeld zijn om te voorkomen dat mensen geïsoleerd raken. Jaar lijks worden landelijk zo'n 1200 bijdragen verstrekt ter waarde van twintig miljoen gulden. [DREISCHOR - Het streek- en landbouwmuseum Goemans- j zorg in Dreischor opent morgen, j zaterdag, het zomerseizoen. I Het museum is de komende maanden van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur open. Op zondagen kunnen belangstellenden er van 112.00 tot 17.00 uur terecht. MIDDELBURG - De Vereni ging Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap 1941- 1949 (KJBB) houdt zaterdag 25 april haar zeventiende regiona le ontmoetingsdag in het ont moetingscentrum Dauwendae- le aan de Middelburgse Vrijlandstraat. Directeur L. J. de Coninck van de Stichting Pelita in Den Haag vertelt wat Pelita aan hulpver lening te bieden heeft bij aan vragen krachtens onder meer de WUV en de WUBO en op het ge bied van het maatschappelijk werk. De ontmoetingsdag be gint om 14.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M. P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl geweest. Tijdens haar laatste bezoek werd duidelijk dat ook een tweede asielaanvraag is af gewezen. G. J. J. Burger van In lia Zeeland die het gezin bege leidt, nam donderdag samen met Nurhusan de papieren door. Inlia blijft doorvechten. Burger: „Wij zijn ervan overtuigd dat mevrouw gevaar loopt.Burger ziet nog aanknopingspunten om tegen de negatieve beschikking in bezwaar te gaan. Zo beschikt de Ethiopische over de kopie van een arrestatiebevel dat de militaire politie heeft uitge vaardigd tegen haar man. Daar in staat dat als hij niet wordt gevonden, zij zelf zal worden opgepakt. Nurhusan heeft geen contact meer gehad met haar echtgenoot sinds ze vijf jaar ge leden moest vluchten. Verder blijken data soms niet te klop pen omdat Ethiopië een andere jaartelling kent dan Nederland. Tenslotte wacht Inlia nog steeds op een rapport van de mensen- rechtenorgani satie Amnesty In ternational over de situatie in Ethiopië. De advocaat van Nur husan heeft vier weken de tijd om bezwaar te maken tegen de negatieve beschikking. Het is afwachten wat de Raad van State intussen zal beslissen. Een woordvoerder van de gemeente Borsele liet donderdag weten in afwachting van deze uitspraak geen commentaar te geven op de nieuwste ontwikkelingen. KAPELLE Muziek - Muziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle houdt za terdag 28 maart een informatie ochtend in het clubgebouw aan de Dijkwelseweg. Vanaf 9.30 zullen muzikanten instrumen ten tonen. Ook kunnen bezoe kers informatie krijgen over di verse soorten blaasorkesten, slagwerkgroepen en de muzika le mogelijkheden bij Ons Ge noegen. Het laatste half uur van de informatieochtend is gevuld met een concert van de jeugd drumband en het jeugdorkest onder leiding van Gerrit-Jan Verhage, dat om 12 uur begint. De volgende dag, zondag 29 maart, geeft Ons Genoegen een 'mega-koffieconcert' in De Vroone in Kapelle met Vlijt Volharding uit Souburg. Dit concert begint om 15 uur. G. J. J. Burger van Inlia Zeeland nam donderdag samen met Nurhusan in haar huis in Lewedorp de papieren door. foto Willem Mieras door Caroline Moerland WEMELDINGE - Super markteigenaar C. J. Geuze uit Wemeldinge heeft bij de ge meente Kapelle een schrifte lijk verzoek ingediend voor een ontmoetingsplaats voor de dorpsjeugd. De brief is door zo'n vijftig jongeren onderte kend. Nu hangt de club rond op het Dorpsplein voor de su permarkt. Geuze meldt in de brief dat de overlast voor de bewoners steeds erger wordt. De supermarkteigenaar schrijft dat hij regelmatig troep moet opruimen die de jongeren achterlaten. Ook rij dt de j eugd in auto 's met gie rende banden over het Dorps- plein. Uit gesprekken die Geu ze met de jongeren heeft gevoerd, is gebleken dat ze graag een hangplek willen die niet direct tussen de bebou wing ligt. Zo'n vijftig jongeren waren bereid hun handteke ning onder een brief aan de ge meente te zétten. De Wemeldingse jeugd vierde voorjaar 1995 de opening van een eigen soos, die een jaar later alweer door de gemeen teraad van Kapelle werd ge sloten. De reden was dat om- wondenden last hadden van lawaai en dat de jongeren zich niet aan de regels hielden. Als het aan de Stichting Jeugdwerk Kapelle (SJK) ligt, komt er nieuwe ontmoetings plaats voor de jeugd. „Wij zijn zeker genegen om in Wemel dinge opnieuw iets van de grond te krijgen", zegt vice- voorzitter C. A Toorenaar des- gewaagd. Het is volgens hem van belang om een goede plek uit te kiezen. „Niet middenin de kern en niet te ver daarbui ten." Toorenaar wijst erop dat ook in Kapelle een jeugdsoos is. „Wat daar mogelijk is, moet in Wemeldinge ook kunnen. Hetzelfde geldt overigens voor Schore." Gemeente De kwestie heeft de aandacht van de gemeente, aldus een woordvoerder. Volgende week heeft hij samen met verant woordelijk wethouder C. W. A Kole overleg met de jeugd- en jongerenwerker van de SJK. Daarin komt deze zaak ook aan de orde. De insteek van de gemeente is in ieder geval dat er iets moet gebeuren in We meldinge. Daarom wordt de SJK om advies gevraagd. door Mieke van der Jagt ■TTii stond derde op de CDA-lijst in JLJLKapelle Cees Toorenaar, maar met 257 voorkeurstemmen steeg hij met stip naar een tweede plaats. Hij profileerde zich tijdens de verkiezingscampagne als voorstander van een actief jeugdbe leid en trok uit de grote steun van de kiezers in elk geval één conclusie: de jeugd in Kapelle wil gehoord worden en de inwoners willen de stem van de jon geren horen. Cees Toorenaar werkt bij de Raad voor de Kinderbescherming en is vice-voor zitter van de Stichting Jeugdwerk Ka pelle. Het raadslidmaatschap ziet hij als een verantwoordelijke taak, zeker nu het beroep dat hij op de kiezers deed, zo duidelijk beantwoord is. De hoogst genoteerde binnenkomer in de gemeen teraad van Kapelle. De zittende gemeenteraad wees het gezamenlijk drugsbeleid voor het Oosterscheldebekken in meerderheid af. Is dat geen ge miste kans? „Ja en nee. Bij de behandeling van de drugsnota heeft de raad geen contact gezocht met de Stichting Jeugdwerk Kapelle. Dat had natuurlijk wel moe ten gebeuren, want in onze jeugdorga nisaties zitten jongeren met heel veel realiteitszin, die opbouwend kunnen denken en heel goed de consequenties van beleid kunnen overzien. Een ge miste kans dus om dichter bij de groep te komen, over wie het gaat. Aan de an dere kant moet je je nooit verbeelden dat je een probleem als de drugshandel in de hand kunt krijgen. Kapelle wil geen verkooppunten en weigert drugs te gedogen. Op plaatsen waar wel ver kooppunten zijn, bloeit de illegale han del evenzeer. Vanuit mijn werk en door contacten met jongeren weet ik dat jon geren overal aan drugs kunnen komen. Die handel in pilletjes en andere soft drugs ban je niet uit door gecontroleer de verkooppunten aan te wijzen. Dat is een illusie." Maar daarmee ivordt ook gerich te voorlichting veel moeilijker. „Misschien, maar voorlichting over drugs en andere zaken waarmee de jeugd in de problemen kan komen, valt wellicht ook op een andere manier in te kleden. Wij hebben op Kapelle een goed lopende jeugdsoos, die door jongeren zelf draaiend wordt gehouden. Alle fa ciliteiten zijn in orde. Er is een goede ruimte, een goede plaats en de jongeren zijn enthousiast. We willen de leeftijds grenzen, de openingstijden en het acti viteitenprogramma ruimer maken, als het ware de drempel nog verder verla gen. Op die manier kun je makkelijker voorlichting geven, al moet je ook hier weer niet de illusie hebben dat je alle jongeren bereikt." CDA'er Cees Toorenaar: In Kapelle mogen we van geluk spreken dat we zoveel actieve verenigingen en betrokken school teams hebben. foto Willem Mieras Vallen er jongeren buiten de boot en wat kan de gemeente daaraan doen? „Er dreigen altijd jongeren buiten de boot te vallen. Er is nu eenmaal een groep die niet bereikt wil worden. Als je die een hangplek aanbiedt, al is het op de plaats waar ze altijd vertoeven, ne men ze de benen omdat ze niet gecon troleerd willen worden. Niettemin heeft de overheid de plicht om een pre ventief jeugdbeleid te voeren. Vroeger werden kinderen helemaal binnen het gezin opgevoed, tegenwoordig rust een steeds groter deel van die taak op de schouders van scholen en verenigingen. In Kapelle mogen we van geluk spreken dat we zoveel actieve verenigingen en betrokken schoolteams hebben. Maar ik zie ook dat geweld- en zedenmisdrij ven onder de jeugd in Zeeland toene men. Het gaat dus weieens mis. De overheid heeft de taak om de voorwaar den te scheppen waarbinnen de dialoog met de jeugd kan worden gevoerd. De Stichting Jeugdwerk kan een gespreks partner zijn voor zowel het gemeente bestuur als voor je jeugd. De gemeente hoeft niet elke week met de jeugd rond de tafel te gaan zitten, als het besef er maar is dat jongeren recht hebben op een eigen plaats in de samenleving en dat dus hun geluid moet doorklinken naar de club die die samenleving be stuurt." Verwacht u de komende raadspe riode steun van de Kapelse jeugd? „Laten we het eerst maar omkeren: de jeugd in de gemeente Kapelle kan van mijn kant steun verwachten. Wat ik van de jongeren verwacht is de open opstelling die ze nu al zo overdui delijk tonen. Een groot deel van de jeugd - en dat is niet de groep die het meest in het oog loopt - is bereid verant woordelijkheid te dragen en zich voort durend in te zetten voor het jongeren werk. Zij hebben de vinger aan de pols en zij moeten altijd bij het gemeentebe stuur terecht kunnen om problemen, wensen, initiatieven en behoeften te signaleren. De gemeenteraad moet luisteren en de veranwoordelijkheid en deskundig heid van jongeren accepteren. In Ka pelle is daarvoor een goed begin ge maakt en ik zal mijn uiterste best doen om dat uit te bouwen." GOES - De PvdA in Goes is verontrust over het voornemen van de Nederlandse Spoorwegen om de fietsenstallingen in Goes te automatiseren. De fractie vraag het dagelijks ge meentebestuur van Goes de NS te attenderen op de 'onwense lijkheid van hun plannen.' Ook vraagt de PvdA burgemeester en wethouder-s te onderzoeken of het mogelijk is samen met NS en Stichting Arduin een betaalde en overdekte stalling in Goes te realiseren. 'Een verdere afbraak van het openbaar vervoer in Zeeland'. Zo noemt de PvdA de plannen van NS in een brief aan het college van B en W. Eerder al lekte uit dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat Goes als intercitysta tion wil opheffen. Automatisering van de fietsenstalling betekent volgens de PvdA een toename van onveiligheidsgevoelens in en om het station, vooral in de nachtelijke uren. De partij hecht aan een bemenste stalling en vraagt B en W dan ook samenwerking met Arduin te onder-zoeken. Arduin houdt zich bezig met huisvesting van en dagbesteding voor verstandelijk gehandi capten. 'S-HEER ARENDSKERKE - Donderdagochtend vroeg hield de politie op Oude Rijksweg bij 's-Heer Arendskerke een 37- jarige Oost-Souburger aan die dronken achter het stuur zat. Op het bureau blies de man een promillage van 1,2. Zonder- rijbewijs en met een dagvaardig, verliet de Souburgers het bureau in Goes, nadat proces-verbaal was opgemaakt. MIDDELBURG - Een twintigjarige automobilist uit Middel burg is donderdagmiddag met zijn auto in een sloot beland. Toen de man op de Veerseweg in Middelburg, ter hoogte van de Golsteinseweg, wilde keren, raakte hij de macht over het stuur- kwijt. De auto belandde ondersteboven in de sloot. De Middelburger zelf en zijn passagier, een negentienjarige vriend, bleven ongedeerd. De auto raakte zwaar beschadigd. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. De man had buiten diens medeweten de auto van zijn vader meegenomen. MIDDELBURG - De politie in Middelburg heeft woensdag avond het rijbewijs van een 22-jarige man uit Zevenbergen ingenomen. De man reed met zijn wagen tijdens het acheruit- rijden tegen de auto van een 47-jarige Middelburger. Beide voertuigen raakten daardoor licht beschadigd. De aanrijding vond plaats in de Spanjaardstraat in Middelburg. De man uit Zevenbergen bleek ruim drie keer zo veel alcohol te hebben gedronken als toegestaan. TERNEUZEN - Door de sterke wind raakte woensdagavond op de Terneuzense Scheldeboulevard een auto van de weg. De 22-jarige bestuurder van het voertuig werd verrast door de wind. Hij verloor de controle over zijn auto en botste tegen een lantaarnpaal. De automobilist liep enkele snij wondjes op aan zijn hoofd. Zowel de auto als de lantaarnpaal raakten zwaar beschadigd, TERNEUZEN - Een dronkemansrit door de Terneuzense Noordstraat woensdagavond kwam een 31-jarige man uit Brussel duur te staan. Hij kreeg een dagvaarding en een rij verbod van zes uur omdat hij bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. door Marco van Barneveld SINT-ANNALAND - De toe komstige daling van het aantal plaatsen in zorgcentx-a De Schutse en ten Anker in Tholen is onverantwoord. Voor de reali sering van nieuwe verpleeg huisunits in De Schutse moeten te veel 'gewone' plaatsen wor den ingeleverd. Dat is, gelet op de ontwikkelingen in de oude renzorg, geen goede zaak. Dit stelde voorzitter W. Blaas van het Schutsebestuur donderdag tijdens een officiële ondex-teke- ning van een samenwerkings overeenkomst met Ten Anker waarin de komst vaxx nieuwe verpleeghuisplaatsen wordt ge regeld. Behalve door Blaas werd die overeenkomst gistex-en gete kend door ing. M. J. Klippel, se cretaris van het Schutsebestuur, en door A van Goi'sel, voorzitter van de raad van bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland (SVRZ). De Schut se en Ten Anker willen gezamenlijk twintig verpleeg huisunits realiseren. Die moe ten in De Schutse komen, maar daar moeten, zo schrijft provin ciaal beleid voox-, dertig x-egulie- re plaatsen voor wijken. Punt is dat verpleeghuisunits meer ruimte in beslag nemen dan ge wone plaatsen. Volgens Blaas moet het echter mogelijk zijn om tien nieuwe i-eguliere plaat sen te scheppen bij de aanleun woningen die er ook moeten ko men. Positieve zaak Ondanks zijn kritische woorden over de te grote afname van het aantal plaatsen in De Schutse, zei Blaas blij te zijn met de sar menwerkingsovereenkomst voor de nieuwe verpleeghuis plaatsen. „Het is een goede zaak dat er naar meer samenwerking wordt gestreefd." En: „Een po sitieve zaak is dat op korte ter mijn gestart kan worden met de uitbreiding van de verpleeg huiszorg in De Schutse." Wanneer de nieuwe plaatsen er precies zullen komen, is nog niet bekend. Van Gorsel van de SVRZ wees erop dat de komen^ de maand nog moet worden ge werkt aan onder meer de finan ciële kant van het verhaal. „Half april hebben we een ge sprek met het ministei'ie over geld. Daar hebben ze altijd ge zegd aan dit soort projecten mee te willen wei-ken. We hopen dat ze zich aan hun woord houden en zullen wat dat betreft de druk op de ketel houden." door Frank Balkenende MIDDELBURG - Om zijn drugsverslaving te financieren had een 43-jarige man vorig jaar in Middelburg drie huisge noten afgeperst en bestolen. Onder invloed van cocaïne ging dat vaak gepaard met intimida ties, klappen en bedreigingen met een mes. Officier mrG. C. C. Lewin sprak donderdag voor de meervoudige kamer van de rechtbank van bijzonder ernsti- ge feiten en eiste tweeënhalf jaar gevangenisstraf. Ook ver langde hij dat de man de buit te rugbetaald, in totaal 2834 gul den. Bij elkaar betrof het zes afper singen. De verdachte, tegen woordig vex-blijvend in een af kickcentrum in Leusden, zette in één geval zijn slachtoffer een mes op de keel. Een andere huis genoot die hij afperste, had hij verschillende malen geslagen. Hij had hem ook te verstaan ge geven vooral geen aangifte te doen: „Ik snij je helemaal open." En: „Ik vind je wel en maak je gewoon af." Het derde slachtof fer had hij 250 gulden afgeti-og- geld onder het voorwendsel dat hij die som i n kox-te tij d voor hem zou kunnen verdubbelen. Toen dat een fabeltje bleek en de ge dupeerde klaagde, werd hij met een mes bedreigd en moest hij nog eens 150 gulden afstaan. De vex-slaafde gaf hem ook forse meppen met een helm. De drie waren erg bang voor de ver- dachte, die het geld gebruikte en goederen verkocht om cocaïne te kopen. Officier van justitie mr. Lewin liet in zijn eis meewe gen dat de verdachte al vijf maal veroordeeld was. Uitspraak 26 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33