PSV veel verder dan Feyenoord Zandstra gaat marathons rijden Vandenbroucke legt basis voor eindzege Ids Postma start twee keer in laatste rit Meer toppers dan ooit marathon Rotterdam wmmmmmm Rotterdammers geven zich in Eindhoven heel snel over De Rooy op barricaden na massale uitsluiting COL DE LA REPUBLIQUE - Het geduld van België lijkt be loond te worden: 21 jaar na Freddy Maertens ziet het er naar uit dat Parijs-Nice weer een eindwinnaar met de Belgische nationaliteit krijgt. Frank Van denbroucke legde gisteren in elk geval een stevig fundament voor de eerste Belgische eindzege sinds 1977. Het 23-jarige talent uit de Ma pei-ploeg zegevierde in de vijf de etappe. De neef van Jean-Luc arriveerdè tijdens de wegens sneeuw ingekorte rit solo op de col de La Republique. Voor de Spanjaard Marcelino Garcia. Vandenbroucke verstevigde zijn leiderspositie. Ten opzichte van drievoudig winnaar (1995, '96, '97) Laurent Jalabert ver grootte de Waal zijn voorsprong van elf tellen tot ruim veertig. De Fransman eindigde als zes de. VDB noteerde na de pro loogzege zondag de tweede dag prijs in de Koers naar de Zon. die donderdag zwaar geteisterd werd door hevige sneeuwval. De extreme omstandigheden dwongen de organisatie tot het inkorten van de rit over 157 ki lometer. Het vertrek werd 44 ki lometer verlegd naar Saint- Just-en-Chevalet. in verband met sneeuw in de omgeving van startplaats Vichy. De col du Beau-Louis was onbegaanbaar. Met de ploegleidersauto's leg den de renners het eerste deel a f Drie jaar geleden dwong sneeuwval de organisatoren de vierde etappe te schrappen. Vandenbroucke plaatste zijn demarrage in de laatste kilome ters op de mistige en ijskoude flanken van de col de la Repu blique nadat een aanval van Festina (Zülle en Dufaux) en Casino (Aus) was gepareerd. De vrees dat Vandenbroucke in de bergen wegens gebrek aan steun van zijn ploeg zijn witte trui zou verliezen aan ONCE (Jalabert) of Festina (Zülle), ploegen met betere klimmers dan Mapei, bleek ongegrond. ANP Zuiderbaan in eindstrijd DUBAI - KlaartjeZuider baan heeft gisteren in Du bai de finale bereikt van het WK zeilen in de J22- klasse. De uit Terneuzen afkom stige zeilster plaatste zich voor de finale na een zege op het Franse team Briand (3-0). In de eindstrijd va ren Zuiderbaan en haar bemanningsleden tegen de Amerikaanse Eliza beth Alison. Gisteren is reeds een begin gemaakt van die race, die in best- of-five-vonn wordt geva ren. Alison leidt met 1-0. Bij die stand wordt de fi nale vandaag hervat. ganisatie over 1,3 miljoen gul den voor het aantrekken van topatleten. Dat is twee ton meer dan vorig jaar. Kacliks: „Er zijn meer toppers dan ooit geinteres- seerd in onze marathonWat dat betreft hebben we geen klagen. We hopen binnenkort nog enke le aansprekende namen te pre senteren". Men maakt zich in Rotterdam absoluut geen zorgen over het „verbod" van de internationale atïetiekfederatie om lopers uit de topdertig van de wereldrang lijst te laten starten als bescher ming voor de WK Ekiden die op dezelfde dag in Brazilië plaats vindt. Kadiks: „Er is van veel kanten druk op de IAAF uitge oefend om dat niet zo hard te spelen. We hebben daar welis waar geen antwoord op gehad maar gaan er van ui t dat het niet zo'n vaart zal lopen." ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De organisatie van de achttiende marathon van Rotterdam heeft al 9265 in schrijvingen ontvangen voor de wedstrijd op 19 april. Dat is 1270 meer dan vorig jaar op het zelfde tijdstip. Er zijn circa 1800 aanmeldingen uit veertig ande re landen binnengekomen. Traditioneel hanteert Rotter dam een limiet van 10.000 lo pers. „Het ziet er naar uit dat we daar ruim overheen komen", al dus directeur Mario Kadiks van de organiserende stichting. „Dat baart ons geen zorgen. Als die trend zich voortzet overwe gen we wel de limiet wat op te rekken zodat er meer mensen mee kunnen doen." Door de toeloop van enkele nieuwe sponsors beschikt de or- Kluivert schiet Milan naar finale van onze sportredactie MILAAN - Met zijn twee de doelpunt heeft Patrick Kluivert AC Milan in bles suretij d naar de finale van de beker geschoten. Met zijn treffer bracht hij de stand op 2-2. Na de 0-0 in de eerste wedstrijd in Mi laan was dit resultaat in het tweede duel in en te- j gen Parma voldoende j voor de eindstrijd tegen LazioRoma. Kluivert zou door een blessure aan het boven been aanvankelijk niet meedoen. Tijdens de war- ming-up besloot de aan valler toch aan het duel te beginnen. Zijn inbreng bleek van grote waarde. Blessuretijd In de eerste helft zette Kluivert zijn ploeg op een 1-0 voorsprong. Door doelpunten van Chiesa en Stanic leek AC Milan het uitzicht op de finale te verspelen. In blessuretijd bracht Kluivert met zijn derde treffer in het beker toernooi alsnog redding. Door het bereiken van de bekerfinale heeft AC Mi lan, achtste in de competi tie, toch nog uitzicht op het spelen van Europees voetbal, ook als de club de eindstrijd verliest. De kans is namelijk groot dat Lazio Roma zich als num mer twee van de serie A plaatst voor de Cham pions League. Het toe gangsbewijs in de Europa Cup voor bekerwinnaars j komt dan vrij voor AC Mi lan. ANP Jeroen van Dijk trekt zich terug BIRMINGHAM - Jeroen van Dijk heeft zich vlak voor het be gin van zijn partij in de kwartfi nale moeten terugtrekken van de All England badmintonkam pioenschappen. De Rotterdam mer kampt met een zwaar geïr riteerde achillespees. Die blessure hield hij over aan zijn partij tegen Ardy Wiranata. De Indonesiër gaf bij een stand van 15-10 12-15 14-13 met kramp in beide benen op. Van Dijk, als enige Europeaan door gedrongen tot de kwartfinales, besliste na de warming up. ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - De Neder landse schaatsers willen niet meewerken aan het onderzoek naar bloeddoping dat de inter nationale schaatsunie (ISU) het komende weekeinde bij de we reldkampioenschappen all round in Heerenveen voor de eerste keer laat verrichten. De medische commissie van de ISU, wilde bij de deelnemers drie uur voor aanvang van de wedstrijden twee milliliter bloed laten prikken. „Stel dat er iemand flauwvalt, dan heb je een probleem", zei bondsarts Valentijn Rutgers. Een voorstel om de schaatsers dan vrijdag ochtend bij het ontbijt in hun hotels te bezoeken, stuitte bij de ISU op organisatorische pro blemen. ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Titelverdediger Ids Post ma start vandaag zowel op de 500 als 5000 meter, de eerste en tweede afstand van de wereldkampioenschappen allround schaatsen, in de negentiende en laatste rit. De Fries rijdt op de 500 meter tegen de Ja panner Keiji Shirahata, op de vijf kilometer tegen schaats-Belg Bart Veldkamp. De loting voor de eerste dag van de wereldkampi oenschappen schaatsen in Heerenveen: Mannen, 500 meter, le rit: Falk (Zwe); 2e rit: Priz (Oek) - Kuentz (Fra); 3e rit: Holoubek (Tsj) - Parker (Can); 4e rit: Krasovski (Rus) - Horvath (Roe): 5e rit: Ollanketo (Fin) - Lechner (Oos); 6e rit: De Marreiros (Por) - Trevena (VSt); 7e rit: Zygmunt (Pol) - Nicholson (NZe); 8e rit: De Monte (Ita) - Tsybenko (Kaz); 9e rit: Feigenwinter (Zwi) - Ke vin Marshall (Can)10e rit: Psevkin (WRu) - Ishio- ka (Jap); 11e rit: Spielmann (Dui) - Krasjeninin (Rus); 12erit:Ervik(Noo) -Sajoetin (Rus); 13erit: Tonat (Dui) - Nozaki (Jap), 14e rit: Elm (Can) - Tamburrino (VSt); 15e rit: Boutiette (VSt) - Ten Kortenaar (Oos); 16e rit: Dittrich (Dui) - Beulen- kamp (Ned): 17e rit: Storelid (Noo) - Ritsma (Ned); 18e rit: Veldkamp (Bel) - Sighel (Ita); 19e rit: Postma (Ned) - Shirahata (Jap). 5000 meter, le rit: Kevin Marshall; 2e rit: Priz - Ishioka, 3e rit: Lechner - Falk; 4e rit: Parker - Psevkin; 5e rit: De Monte - De Marreiros; 6e rit: Spielmann - Kuentz; 7e x-it: Horvath - Krasovski; 8e rit: Ollanketo - Holoubek; 9e rit: Feigenwinter - Trevena; 10e rit: Nicholson - Zygmunt; 11e rit: Tsybenko - Krasjeninin; 12e rit: Boutiette - Ten Kortenaar; 13e ril: Tamburrino - Ervik; 14e rit: Elm - Sajoetin; 15e rit: Nozaki - Tonat; 16e rit: Dittrich - Ritsma; 17e rit: Shirahata - Storelid; 18e rit: Beulenkamp - Sighel; 19e rit: Veldkamp - Postma. Vrouwen, 500 meter, le rit: Becky Sundstrom (VSt) - Ionescu (Roe); 2e rit: Aunula (Fin) - Witty (VSt); 3e rit: Dascalu (Roe) - Doucet (Can); 4e rit: Konstantinova (Oek) - Braathen (Noo); 5e rit: Ba- risjeva (Rus) - Safrankova (WRu); 6e rit: Rejhono- va (Tsj) - Saveljeva (Rus); 7e rit: Prokasjeva (Kaz) - Trapeznikova (Rus); 8e rit: Thomas (Ned) - No zaki (Jap); 9e rit: Uehara (Jap) - Tönsberg (Noo); 10e rit: De Loor (Ned) - Munekata (Jap); 11e rit Rodriguez (VSt) - De Jong (Ned); 12e rit: Belci (Ita) - Niemann (Dui); 13e rit: Hunyady (Oos) - Friesinger (Dui); 14e rit: Pechstein (Dui) - Over land (Can). 1500 meter (zaterdag), le ril: Braathen - Barisje- va; 2e rit; Aunula - Doucet; 3e rit: Konstantinova - Safrankova; 4e rit: Becky Sundstrom - Savelje va; 5e rit: Rejhonova - Ionescu; 6e rit: Dascalu - Witty; 7ent: Prokasjeva - Munekata; 8e rit: Töns berg - Trapeznikova; 9e rit: Thomas - Nozaki; 10e rit: De Loor - Uehara; 11e rit: De Jong - Niemann; 12e rit: Pechstein - Overland; 13e rit: Friesinger - Hunyady; 14e rit: Rodriguez - Belci. ANP door Gijsbert Spierenburg EINDHOVEN - De finale om de Amstel Cup lijkt dit seizoen een regelrechte klassieker te zullen worden. Beter kunnen de bond en z'n sponsor het niet wensen. De loting speelde Ajax en PSV gisteren in de kaart. Het was in 1971 voor het laatst dat de twee grootmachten elkaar de eind strijd betwistten. Op papier moeten Ajax (thuis tegen Heerenveen of Fortuna Sittard) en PSV (op eigen veld tegen FC Twente) het in de halve finales, op woensdag 29 april, kunnen redden. De finale is een maand later, op zondag 17 mei, en daarvoor moeten de fans uit Amsterdam en Eindhoven hele maal naar Rotterdam. Ajax dan vermoedelijk al in kampioens stemming. PSV had het gisteravond tegen Feyenoord gemakkelijker clan in de kwartfinales tegen FC Den Bosch. De Brabanders gaven zich pas in de verlenging over, Feyenoord al binnen een half uur. Coach Leo Beenhakker had er amper een verklaring voor. „We hebben heel even de illusie ge had dat we zouden winnen. Het goede nieuws was dat de eerste kans voor ons was, maar toen hield het ook meteen op. PSV is een stuk verder dan Feyenoord. Dat is geen geheim. We konden hopen op een goede dag en een slechte dag voor PSV. Maar het tegendeel was waar". Rode kaarten Beide partijen haalden het ein de met tien man. Feyenoord- spits Cruz moest kort voor rust van het toneel, na de heiwatting volgde PSV-er Stinga. En dan te bedenken dat het bekerduel al gauw een formaliteit was. Ad vocaat en Beenhakker, die de sfeer goed aanvoelden, gunden elk op hun beurt nog drie wissel spelers een kans. Zo ontstond een gemeleerd gezelschap. Toen PSV-ers Peter Möller (links) en Andre Ooijer kunnen hun geluk niet op na weer een doelpunt. Feyenoorder Fernando Picun (rechts) treurt. foto E.d Oudenaarden/ANP scheidsrechter Luinge affloot, stonden er nog precies tien Ne derlanders in het veld. De laatste jaren zijn voor Feye noord in het Philips-stadion nooit erg succesvol geweest. Groot waren de nederlagen eveneens in'96 (7-2) en'91 (6-0). Ontluisterend waren de verlies- partijen eerder, zo krachteloos als gisteren echter zelden. Sneller en agressiever was het spel van de Eindhoveriaren en van grote invloed de tactiek van trainer Advocaat. Drie verdedi gers (Valckx, Stam, Numan) achtte hij op zeker ogenblik vol doende om de drie Feyenoord- spitsen (Komejev, Cruz, Vos) te bewaken. Rechtsback Ooijer kon daardoor opschuiven naar het middenveld. De ingreep liet zich uitbetalen in klinkende munt. De toeschouwers konden na 22 minuten in wezen al naar huis. PSV leidde met 2-0 (door Möller en Ooijer) en had niets meer te duchten. Nog voor rust werd het 3-0 (Möller) en maakte Cruz de afgang voor de Rotterdammers compleet. De Argentijn, die kennelijk hardleers is, haalde z'n gram met een onbetamelijke charge op doelman Waterreus. De on besuisde Zuidamerikaan haal de zich cle woede op de hals van de PSV'ers en zowaar ook van scheidsrechter Luinge, voor wie maar één straf mogelijk was. Gemakzuchtig Het verzet van Feyenoord stelde weinig voor, van meet af aan. De houding was bescheiden en ge makzuchtig. Met name in fysiek opzicht lieten de Rotterdam mers zich aftroeven. De manier waarop Bosvelt zich bij de Bra bantse openingstreffer door Möller liet aftroeven, was teke nend. Zoiets zou De Wolf of Fraser nooit zijn gebeurd. In die dagen keek Feyenoord nooit op een straf meer of min der. Nog geen anderhalf jaar ge leden, in competitieverband, dropen de Rotterdammers in Eindhoven af met een 7-2 ne derlaag en met liefst zes kaar ten, vijf gele en één rode, voor Boateng. Feyenoord riep het onheil gis teravond over zichzelf af in een bekerduel dat geen moment dat predikaat verdiende. Daarvoor was de overmacht van PSV te groot. De inbreng van de Rotter dammers was te verwaarlozen, zowel in aanvallend als in ver dedigend opzicht. Oók van Van Gastel, de man die Koeman moet doen vergeten. Dat idee moet de technische staf zo lang zamerhand maar laten varen. Dudek keepte ook wel eens overtuigender dan gisteren het geval was. Bij de treffer van Ooijer, een schot met buiten kant wreef, zag z'n optreden er niet vlekkeloos uit. De beste mensen van het veld liepen aan Eindhovense zijde, Numan, Ooijer en Khokhlov. GPD PSV - Feyenoord 4-0 (3-0). 9. Möller 1-0,22. Ooijer 2-0, 41. Möller 3-0,50. Khokhlov 4-0. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 25.000. Ro de kaart: 42. Cruz Feyenoordwe gens neerhalen doelman Waterreus, 52. Stinga(PSV) 2xgeel. Gelekaart: Ooijer, Stinga (PSV), Van Bronck- horst (Feyenoord). BALA DOMIZIA - Het was gis teren nog lang onrustig in Baia Domizia, het eindpunt van de tweede etappe van de Tirreno- Adriatico. De beslissing van de jury om wegens tijdsoverschrij ding ruim tweederde deel van het peloton een startverbod op te leggen, zorgde voor veel com motie. Op initiatief van Theo de Rooy mobiliseerden alle ploeg leiders zich. De ploegleider van de Rabo bank zag zeven van zijn acht renners uit koers genomen- Zonder pardon stuurden de rechtsprekers van de UCI (In ternationale Wielren Unie) na afloop van de tweede etappe, gewonnen door de Duitser Erik Zabel. 129 van de 180 gister morgen in Sorrento gestarte renners naar huis. Zij kwamen te laat binnen door een valpartij op ruim vijftig kilometer van de finish. Het peloton brak daar door in drie stukken. De meer dan honderd achter blijvers drongen onder aanvoe ring van Michele Bartoli en Ma rio Cipollini vergeefs aan op neutralisatie. Uit protest reed de grote groep als een boemeltje naar de eindstreep. Daar kregen ze, bijna een half uur na de aan komst van Zabel, de onprettige tijding dat de Tirreno voor hen voorbij was. Van de acht Neder landers bleven alleen Servais Knaven en Steven de Jongh (beiden TVM) over. Koffers pakken De Rooy hield alleen zijn Deen se kopman Rolf Sörensen over. De overige zeven renners, de Belg Wauters en de Nederlan ders Boogerd, Den Bakker, Vier houten, Moerenhout, Van Hees- wijk en Boven, konden hun koffers pakken. Maar als het aan De Rooy ligt, staat het ze vental vandaag gewoon aan de start voor de derde etappe. „Met de ploegleiders hebben we een gezamenlijk standpunt in genomen. Dit kan natuurlijk niet. Het is een impulsieve reac tie van de jury", oordeelde De Erik Zabel. Rooy. „Ze hebben geen rekening gehouden met de bijzondere omstandigheden, zoals de spek gladde wegen en het massale van de valpartij. Ik begrijp ook wel dat regels regels zijn. Maar ze zijn gemaakt om de sport te laten functioneren, niet af te remmen." De Rooy erkende dat de actie van cle renners om te staken, niet goed te praten is. Bij de maatre gel van de jury is volgens hem echter ook niemand gebaat. Hij nam het woord ultimatum niet in zijn mond, maar zijn opmer king dat vandaag óf niemand start óf iedereen, leek er wel op. In alle opwinding werd bijna vergeten dat Erik Zabel met zijn ritzege alle onfortuin (gebroken wiel) en tegenslag (opgave Ull rich) die de Telekom-ploeg woensdag plaagden, naar de achtergrond had verdrongen. De Duitse sprinter had het ge luk gisteren wel op zijn hand. Hij wist de massale valpartij te ontwijken. Met vier ploegmak- kers kreeg hij aansluiting bij de eerste groep. Zabel werd in de bochtige en natgeregende stra ten keurig naar voren geloodst. Svorada en De Jongh konden niet verhinderen dat de winnaar van Milaan-SanRemo zijn der de zege dit jaar boekte, drie minder dan een jaar geleden. De Italiaan Gabriele Balducci ontsnapte ook aan de valpartij en bleef leider. Voormalige wereldkampioen stopt als allrounder door Johann Mast JOURE - Falko Zandstra heeft besloten met onmiddellijke in gang met schaatsen te stoppen. De voormalige wereldkampi oen allround kan de motivatie niet meer opbrengen om zich weer terug te vechten op het hoogste niveau. Zijn valpartij bij het Nederlands kampioen schap allround en het niet plaatsen voor het wereldkampi oenschap hebben daarbij de doorslag gegeven. Bovendien houdt zijn pri- vésponsor het na dit seizoen voor gezien. „Ik houd er met pijn in het hart mee op, maar ik heb nu nog de leeftijd om me maatschappellijk te ontwikke len", zei de schaatser uit Joure. Zandstra wil in de toekomst een eigen bedrijf beginnen, maar kan nog niet zeggen in welke richting hij denkt. Zijn besluit om te stoppen met schaatsen is daarvoor nog te pril. De 26-jari- ge Zandstra hakte de knoop dinsdag door. „Het is jammer, want ik was best graag doorge gaan. Maar op een gegeven mo ment moet j e gewoon een besluit nemen. Je kunt niet eeuwig blij - ven schaatsen. Maar als ik het WK had gehaald, was ik mis schien wel doorgegaan." Na het mislukte NK allround kreeg Zandstra van zijn sponsor Unit 4 te horen dat het aflopen de contract na dit seizoen niet wordt verlengd. Volgens Zand stra is die mededeling niet door slaggevend geweest voor zijn besluit. De man uit Joure denkt dat hij eenvoudig een nieuwe sponsor voor zijn team had kun- Dopingonderzoek wekt forse kritiek Falko Zandstra: „Ik heb geen zin meer om het hele traject opnieuw af te leggen. Ik wil me dus niet meer continu móeten laten zien. Daarvoor heb ik de motivatie niet meer." foto Frans van der Linde/ANP nen vinden. „Ik had wat meer van mijn sponsor verwacht, maar aan de andere kant: het contract loopt af". Zandstra heeft de afgelopen weken met de mensen in zijn naaste omgeving over zijn toe komst gesproken, maar de be slissing om te stoppen heeft hij alleen genomen. „Ik heb geen zin meer om het hele traject op nieuw af te leggen. Ik wil me dus niet meer continu móeten laten zien. Daar heb ik de motivatie niet meer voor." Zandstra, die vier jaar geleden voor het laatst een aansprekende prijs won, vindt achteraf niet dat hij eer der had moeten stoppen. In het komende seizoen wil hij marathons gaan rijden. Zand- tra heeft al contacten met schaatsers uit het marathonpe loton, onder wie Yep Kramer. „Er zijn nog een paar plaatsen open in de marathonploegen. Concreet heb ik nog niets, om dat ik nog maar net besloten heb om te stoppen, maar in principe wil ik volgend jaar marathons schaatsen". Nu zijn langebaan carrière ach ter de rog is, kijkt Zandstra met gemengde gevoelens terug. In het begin van zijn loopbaan won hij als jongeling met bijna speels gemak de ene hoofdprijs na de andere. Nadat hij in 1990 en 1991 wereldkampioen bij de ju nioren werd, veroverde Zand stra in 1992 als 20-jarige zijn eerste Europese allround titel bij de senioren. In 1993 werd hij zowel Europees als wereldkam pioen. De wereldtitel van 1993, na een heroïsch gevecht met Jo hann Olav Koss op de 10 kilo meter, was achteraf het sterkste staaltje uit zijn carrière. Haperen Bij de Olympische Winterspelen van 1992 won Zandstra zilver op de 5000 meter. In 1993 kreeg hij de 'Oscar', de prijs voor de beste internationale schaatser. In '92 en '93 was hij in eigen land schaatser van het jaar. De motor van de grote belofte begon in 1994 voor het eerst te haperen. Bij de Winterspelen in Hamar won hij 'slechts' brons op de 1500 meter en bij de allround toernooien werd hij voorbij ge streefd door Rintje Ritsma. In de afgelopen drie seizoenen moest Zandstra opboksen tegen een steeds sterker wordende con currentie, terwijl hij zelf in zijn ontwikkeling achterbleef. Eind 1996 richtte Zandstra, die inmiddels uit de kex-nploeg ver wij dei'd was, zijn eigen team op. Hij nam vorig seizoen enigszins revanche door zich, tei'zijde ge staan door zijn privé trainer Sjoerd de Boer, voor de grote all- roxmd toernooien te plaatsen. Op het EK wex-d hij nog derde, maar bij het WK haalde hij het eindklassement niet. Dit sei zoen wist Zandsti'a zich niet voor de Olympische Winterspe len te plaatsen en bij het EK all round stelde hij teleur. „Achtei-af heb ik van de goede en de slechte tijden dingen ge leerd, die ik mee kan nemen in mijn maatschappelijke loop baan", aldus Zandstra. „Ik denk dat het goed is om een dal mee te maken. Daar kom ik sti-aks ster ker uit terug." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25