Plan voor inperken wachtlijsten Tankers botsen op Westerschelde oom Pieter het goede voorbeeld 4 WEKEN 16° Bankpersoneel IJzendijke in boeien geslagen Gezondheidszorg heeft jaarlijks 130 miljoen extra nodig Landbouw in Amerika blijkt meer dan 3000 jaar oud vacatures Voor prins Willem-Alexander is Tweehonderd banen op de tocht bij HMG Goed jaar voor Spoorwegen Harpistes met spierballen Feyenoord veel te zwak voor PSV Overleg met Fransen over benoeming van Duisenberg muurvast VOOR 15,00 JA, ik wil: PZC Motregen In de ochtend bewolkt met wat motregen. In de middag geleidelijk droger. Matige westenwind. Maxima rond 9 graden. 241e jaargang no. 61 vrijdag 13 maart 1998 losse nummers 1,75 door Hans Heijt IJZENDIJKE - Drie mannen met bivakmutsen hebben don derdagmorgen drie werkne mers van de ABN/Amrobank op de Markt in IJzendijke be dreigd en geboeid. Ze sloegen daarna met een on- bekend geldbedrag op de vlucht. De personeelsleden van de bank bleven ongedeerd. Politiewoordvoerder T. Ver- kerke laat weten dat de drie overvallers omstreeks 9.00 uur het bankgebouw binnendron gen. Ze hadden alle drie een vuurwapen op zak en bedreig den daarmee de werknemers van de bank. De personeelsle den werden gedwongen de kluis te openen. De overvallers haalden een geldbedrag uit de kluis en boei den daarna de bankemployees. Daarna verlieten de verdach ten de bank aan de achterkant. Verkerke vermoedt dat ze er met een auto vandoor gingen. Over de hoogte van het gesto len geldbedrag het de politie woordvoerder zich niet uit. Medewerkers van het Buro Slachtofferhulp vingen de per soneelsleden op. Nadat de overvallers het pand hadden verlaten, slaagde één van de personeelsleden erin alarm te slaan. Verkerke heeft geen aanwijzingen dat er een relatie is tussen de overval in IJzendijke en twee overvallen vrijdag op een benzinestation en hotel in Temeuzen. De politie heeft nog' geen aan houdingen verricht naar aan leiding van de Terneuzense overvallen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De gezond heidszorg heeft jaarlijks ongeveer 130 miljoen gol den nodig om de wacht lijsten aan te pakken. In een gisteren gepresenteerd plan staan tal van voorstellen om de wachttijden in zieken huizen tot een aanvaardbaar ni veau terug te brengen. Minister Borst (Volksgezond heid) en de Kamer hebben en thousiast op het voorstel gerea geerd. De Kamer zal snel over de wachtlijsten debatteren. Borst wil dat minister Melkert (Sociale Zaken) mee betaalt aan het inperken van de wachttij den. Als mensen sneller gehol pen kunnen worden, kunnen ze ook weer sneller aan het werk en daar heeft Sociale Zaken baat bij, is de redenering van de be windsvrouw. Zowel CDA als PvdA vinden dat de minister zelf veel eerder had moeten ingrijpen in de wacht tijden. „Het doet me verdriet dat het Borst een paar jaar gele den niet al gelukt is om met een plan te komen. Dan waren de wachtlijsten nooit zo opgelo pen. Nu de Kamer erop heeft aangedrongen, kan het blijk baar wel", aldus Oudkerk (PvdA). CD A-Kamerlid Bijle- veld vindt dat de minister met de verkiezingen in zicht „vrien delijk meedeint met de zorg om de zorg". „Waar was ze de afge lopen vier jaar", vraagt Bijle- veld zich af. Het is de vaak verdeelde zorg sector gelukt om in vijf weken met een gezamenlijk plan te ko men. Aanleiding was de ontsta ne discussie over het voorrang geven aan zieke werknemers. Werkgevers voelden zich door de lange wachttijden bijna ge dwongen initiatieven te ont wikkelen waardoor hun zieke werknemers eerder geholpen zouden worden. Sinds de priva tisering van de Ziektewet draai en de werkgevers zelf op voor de kosten door ziekte van hun per soneel. „Geen voorrang voor werken den en geen tweedeling in de zorg. Dat is het uitgangspunt van ons voorstel", aldus de voorzitter van de Nederlandse Zorgfederatie (NZf), H. Krol. De zorgsector wil wel dat er meer aandacht komt voor ziek ten die door het werk worden veroorzaakt. Ook niet-werken- den moeten bij deze voorzienin gen terecht kunnen. De samen werking tussen bedrijfsartsen, verzekeringsgeneeskundigen en huisartsen moet worden ver beterd, zodat werknemers snel ler geholpen kunnen worden. WASHINGTON - De landbouw op het Amerikaanse continent is ouder dan tot nu toe werd aan genomen. Deze conclusie trek ken Amerikaanse onderzoekers uit de ontdekking van de neder zetting Cerreo Juanaquena in Mexico. De inwoners van dit dorp, dat vermoedelijk meer dan 3000 jaar oud is, legden zich geheel op landbouw toe. De onderzoekers schrijven over hun ontdekking in het Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Science. Tot dusver werd aangenomen dat de eerste Ame rikaanse dorpen die uitsluitend landbouw bedreven, in de vijfde of, zesde eeuw van onze jaartel ling waren ontstaan. Zij gingen ervan uit dat voor die tijd Ame rika werd bewoond door jagers die zich soms tot boeren ontwik kelden. Cerreo Juanaquena ligt langs de Amerikaans-Mexicaanse grens. Het dorp was groter en verder ontwikkeld dan de dorpen van 3000 jaar oud die tot dusver zijn gevonden. Het bestaat pit meer dan 500 terrassen in een halve cirkel. Al teelden de bewoners vooral plaatselijke planten en geen maïs, het eerste graange was in Amerika, toch waren zij echte landbouwers die irrigatie toepasten, aldus de onderzoe kers. AFP Door een gat in het voorschip liep het bemanningsverblijf van de Manon vol water. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Op de Westerschelde, vlakbij de kerncentrale Borssele, zijn donderdagmorgen twee binnenvaart- tankers op elkaar geknald. Eén van de schepen had 1.100 ton gasolie aan boord. Omdat de tankers elkaar op de kop trof fen, gebeurde er niets ernstigs. Wel was er flinke schade. „De tankers hadden elkaar niet gunstiger kunnen raken", aldus een medewerker van de waterpo- litie. „Voor hetzelfde geld was het gela den schip gebroken, als de botsing mid scheeps was gebeurd." Het geladen schip, de Manon uit Rotterdam, liep de meeste schade op. Aan bakboordzijde gaapte na de aanvaring een groot gat in het voorschip. Direct liep het beman ningsverblijf onder water. Het voor schip van de Julia uit Antwerpen, de andere binnenvaarttanker, liep een ste vige deuk aan de onderkant op, ook aan bakboordzijde. Bergers van het sleep- en bergingsbe drijf Multraship uit Terneuzen waren als eersten ter plaatse. Zij hebben de schepen eerst veilig gesteld en vervol gens uit elkaar getrokken. Onder bege leiding van. sleepboten zijn de tankers naar de Westhofhaven in Vlissingen- Oost gevaren. De Manon is in de haven aan een dui- kersonderzoek onderworpen. De la ding van, het schip dat afkomstig was van olieraffinaderij Total, is in de loop van de dag overgepompt in een andere tanker. Oorzaak Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Er is ook geen olie in het water terecht gekomen. Over de oorzaak van de botsing is wei nig bekend. De waterpolitie heeft de schippers van beide schepen gehoord. Veel verder dan een navigatiefout kwam de politie niet. „Op zich is het vaarwater op de plek van de aanvaring breed genoeg", merkte een politie-me- dewerker een tikkeltje verbaasd op. Woensdagavond omstreeks half twaalf is de lege Belgische binnenvaarttanker Union B bijna gestrand op de Wester schelde bij stormachtig weer. Sleepbe drijf Multraship bracht de tanker naar Temeuzen. De schroef bleek zwaar be schadigd. De Union B is donderdag voor reparatie naar scheepswerf De Schroef in Sluiskil gebracht. zie ook pagina 9: Ongelukkige start '98 (Advertentie) ^ACCOUN MORGEN IN DEZE KRANT!! HILVERSUM - Bij de Holland Media Groep (RTL 4, 5 en Vero nica) staan tweehonderd banen op de tocht, melden diverse bronnen binnen het bedrijf. Topman Porsius kondigde dins dag bij de bekendmaking van de' jaarcijfers al aan dat er dit jaar „di-astische veranderingen en ingrijpende kostenreducties" zullen plaatsvinden. Intern zou hij de afgelopen dagen hebben laten doorschemeren dat zijn zwartste scenario voorziet in het afstoten van eenderde van het totale personeelsbestand van bijna 600 mensen. De officiële woordvoerder van het bedrijf bevestigde gisteren dat er arbeidsplaatsen gaan verdwijnen, maar wilde niets kwijt over de omvang van de sa nering. ANP doorBerritde Lange RIO DE JANEIRO - Prins Wil lem-Alexander wil zoveel mo gelijk zijn eigen mening uitdra gen. Als voorbeeld ziet hij z'n oom Pieter van Vollenhoven, die als voorzitter van de Spoorweg ongevallenraad voor zichzelf die ruimte heeft weten te creë- Willem-Alexander zal zijn oom navolgen, „al besef ik dat de ruimte voor mij als kroonprins altijd beperkter is." De prins zei dat gisteren op de vierde dag van zijn officiële be zoek aan Brazilië. Omdat zijn programma in Rio de Janeiro compleet in het water viel door tropische stortbuien, vond de prins even tijd voor een ge sprekje met de meereizende journalisten. Willem-Alexander vindt zijn houding passen bij de rol van de monarchie aan de vooravond van de 21e eeuw. Hij denkt dat niemand het hem kwalijk zal nemen dat hij meer dan alleen een ceremoniële rol voor zich zelf ziet weggelegd, een functie met inhoud. Het onderwerp Emily Bremers ontlokte Willem-Alexander niets dan een brede lach. Wat betreft zijn toekomstige echtge note verwees hij naar het tv-in terview dat hij in september gaf aan Paul Witteman. De prins blijft erbij, in tegenstelling tot hardnekkige geruchten, dat een huwelijk voorlopig niet op han den is. De aanwezigheid van Emily op het bal van koningin Beatrix ter gelegenheid van haar 60e verjaardag, doet daar niets aan af. „Ik heb de foto ge zien", was het enige dat hij kwijt wilde. Management Tijdens een discussie in Brasilia over watermanagement, een onderwerp waarbij de prins zich naar eigen zeggen voelt als een vis in het water, toonde hij zich een kritisch ondervrager. Een typisch Hollands trekje vinden buitenlanders vaak, maar Willem-Alexander denkt dat zijn gesprekpartners zo'n houding verwachten. Discus sies dreigen anders al snel te verzanden in obligate praatjes, vindt hij. De prins van Oranje denkt nog dit voorjaar te weten welke kant hij opgaat in het wa termanagement. Volgens hem zijn erin Nederland veel coördi nerende functies in de water huishouding. GPD De Nederlandse Spoor wegen hebben vorig jaar een nettowinst geboekt van 164 miljoen gulden. Een forse verbetering in vergelijking met 1996 toen de nettowinst 105 miljoen droeg. NS Groep BV, waaronder alle com merciële activiteiten val len, behaalde een be drijfsresultaat van 241 miljoen. Dat is 36% meer dan in CS het jaar 1996. Voor zowel patiënten, huisart sen als zorgverzekeraars moet het duidelijk zijn hoelang de wachttijd in de diverse zieken huizen en Riagg's is. Zorgverze- keraas moeten, meer dan nu het geval is, voor patiënten gaan be middelen. Wachtlijsten zouden op Internet gepubliceerd moe ten worden, zodat iedereen kan zien waar snel plek is. ANP Lange haren, mooie jur ken, lieve meisjes en zoete klanken, dat is het beeld van de harp en haar be- speelster. Een achterhaald beeld, zeggen de harpistes Gwyneth Wentink, Harm- ke Brouwer en Godelieve Schrama. Want: „Harp spelen is keihard werken. Het is fysiek een zwaar in strument, kijk m'n vingers maar ]i ppns Feyenoord kan dit seizoen een hoofdprijs wel verge ten. De nummer drie van de eredivisie vloog gister avond op ondubbelzinni ge wijze uit het toernooi om de KNVB-beker. Landskampioen PSV was in de kwartfinales op ei gen terrein veelte sterk (4- 0). De Deen Peter Möller (foto) scoorde twee keer voor de Eindhovenaren. PSV treft in de volgende ronde K FC Twente. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,21,23 en 24; sport: 25, 26,27 en 29. door Paul Koopman LONDEN - Het overleg met Frankrijk over het president schap van de Europese Centrale Bank (ECB) zit muurvast. .Ne derland noch Frankrijk is be reid tot concessies. Deze conclusie moest premier Wim Kok gisteren trekken na 'fragmentarisch' overleg met de Franse president Jacques Chi rac over de vraag wie de eerste baas van de ECB moet worden: de Nederlander Wim Duisen berg of de Fransman Jean- Claude Trichet. „Het is duidelijk geworden dat Frankrijk heel nadrukkelijk aan zijn kandidaat vasthoudt. Er zit nog geen beweging in. En ik ben niet bereid als eerste con cessies te doen, en ook niet als tweede", aldus Kok gisteravond in Londen, waar hij samen met Chirac deelnam aan de zogehe ten 'Europese conferentie' een nieuw overlegforum voor de vij f tien Europese lidstaten en de elf kandidaat-toetreders. Chi rac ontkende overigens glas hard met de Nederlandse pre mier gespi'oken te hebben. Kok had gehoopt in de marge van de Europese conferentie de meningsverschillen met Frank rijk over de prestigieuze ECB- baan glad te kunnen strijken, maar Chirac was niet bereid in houdelijk op de zaak in te gaan. „Laten we er nog even over na denken", zou Chirac hebben ge zegd. Kok: „Toen heb ik geant woord: dan denken wij er ook nog over na". Voor het eerst sprak Kok openlijk over de mo gelijkheid dat Frankrijk de Ne derlandse kandidatuur begin mei via een veto om zeep helpt. „Eén land kan de zaak blokke ren, maar het is de vraag of dat in het Europese belang is". De hoop dat nog voor de Euro pese top van 2 en 3 mei een be sluit over de ECB-functie kan worden genomen is volgens di plomaten inmiddels zo goed als vervlogen. Kok wees er zelf op dat Frankrijk vermoedelijk voor de regionale verkiezingen over enkele weken geen toege vingen kan doen. „We staan nog hard tegenover elkaar". zie ook pagina 5 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eetste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Straat: (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De 3214 000002 PAGINA 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1