Eén bestuur openbaar onderwijs Watersnood in Vlissingse flats PZC Vlissingse commissie heeft twijfels over hoogbouw Britannia Strijd voor asiel Ethiopische gaat door zeeland 12 Leiding Walcherse scholen los van gemeenten Onduidelijkheid over verplaatsen lesvluchten lezers schrijven weekenddiensten vrijdag 13 maart 1998 door Maurits Sep MIDDELBURG - De basisscho len voor openbaar onderwijs op Walcheren worden onder één nieuw bestuur geplaatst. Dat bestuur komt zo veel mogelijk los te staan van de gemeentebe sturen van Middelburg, Veere en Vlissingen, die nu nog als schoolbesturen van openbare basisscholen optreden. De cen trale leiding en coördinatie over het openbaar onderwijs komt in de nieuwe situatie in handen te liggen van een of twee directeu ren. Elke school krijgt een eigen schoolleider, die tussen de di recteuren) en de onderwijzers komt te staan. De gemeentebesturen van Mid delburg, Veere en Vlissingen treden nu nog op als bestuur voor het openbaar onderwijs. Tegelijkertijd zijn zij verant woordelijk voor het lokaal on derwijsbeleid. De gemeenten willen af van die 'dubbele pet ten'. Enerzijds belemmert deze dubbelrol hen in het oplossen van bovenschoolse problemen, anderszij ds kunnen zij zich nu niet volledig concentreren op het openbaai' onderwijs. In de zoektocht naar een nieuwe bestuursvorm voor het open baar onderwijs hebben de drie Walcherse gemeenten besloten de handen ineen te slaan. Zij kampen namelijk alledrie met dezelfde problemen. Bovendien stimuleert de rijksoverheid schaalvergroting in het open baar onderwijs. Het fuseren van schoolbesturen zou tot een effi ciëntere en dus goedkopere werkwijze leiden. Verder komt een groot schoolbestuur de kwaliteit van het beleid en de onderwijsondersteuning ten goede, is de verwachting. Het organisatie-adviesbureau Van Beekveld Terpstra uit Hoorn voert een onderzoek uit naar de beste samenwerkings vorm voor het openbaar onder wijs op Walcheren. In de eerste fase van dat onderzoek is geke ken naar de beste bestuurs- en managementstructuur. Volgens Van Beekveld Terpstra is een stichting of een openbare rechtspersoon de meest ge schikte bestuursvorm. Het voordeel van de stichtingsvorm is dat de afstand tussen de ge meenten en het openbaar on derwijs het grootst is. In beide gevallen behouden de gemeen ten overigens hun invloed op (de kwaliteit van) het openbaar on derwijs omdat zij de begroting van het schoolbestuur moeten goedkeuren. Het schoolbestuur kan en moet volgens het bureau klein zijn; twee leden per gemeente is vol doende. Om de verzelfstandi ging van de scholen zo conse quent mogelijk door te voeren, wordt geadviseerd geen raads leden of ambtenaren af te vaar digen. Boven de zes bestuursle den wordt een onafhankelijk voorzitter benoemd, door de drie colleges van B en W samen. Management Het managementteam houdt zich bezig met onder meer het onderwijs en de kwaliteit ervan, met financiën en met perso neelsbeleid. Een of twee direc teuren volstaat volgens Van Beekveld Terpstra. De leiding over het team onderwijzers van een school komt in handen van een schoolleider. Elke school behoudt zijn eigen medezeggenschapsraad. Voor zaken die de school overstijgen en voor heel Walcheren van be lang zijn, wordt een centrale medezeggenschapsraad in het leven geroepen. Elke school kan in de toekomst ook nog steeds zijn eigen beslissingen nemen. Het is niet de bedoeling dat alle bevoegdheden worden overge dragen aan het management team. De raadscommissie onderwijs in Middelburg besprak donder dagavond het rapport van Van Beekveld Terpstra over de eerste fase van het onderzoek. De commissie kon zich erin vin den, al overheerste het gevoel dat er toch geen weg terug meel is en men op een rijdende trein zit. Bezorgdheid was er bij de WD over de financiële gevol gen van de bestuurlijke fusie. D66 wilde weten welke positie de huidige schooldirecteuren straks krijgen. Het bureau Van Beekveld Terpstra is onlangs begonnen aan de tweede fase van het onderzoek. Daarin wor den de personele en de financië le gevolgen op een rij gezet. De raadscommissies onderwijs in Vlissingen en Veere bespreken het eerste rapport op respectie- velijk 17 maart en 7 april. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De commissie ruimtelijke ordening van Vlis singen twijfelt over de bestem mingsplanwijziging die voor uitbreiding van hotel Britannia aan de Boulevard Evertsen noodzakelijk is. Al was de stem verhouding gisteravond 5-6 in het voordeel van de onderne ming, de afvaardiging van de PvdA maakte geen al te stand vastige indruk. ,,Ik stel voorals nog een positief advies voor, maar we overleggen nog", rea geerde R.J.W. den Broeder van de PvdA In de met ruim vijftig mensen drukbezochte commissieverga dering werd het uitbreidings plan van hotel Britannia be sproken. In het plan is rekening gehouden met 154 kamers. De hoogte van het hotel zal 52 me ter worden. Het hotel is nu 25 meter hoog en heeft 35 kamers. Het bedrijf verwacht door die uitbreiding meer te kunnen doen op de congresmarkt. Insprekers De acht insprekers spraken hun zorgen uit over de manier waar op bureaus onderzoeken heb ben uitgevoerd over windhin- der, slagschaduw, verlies van privacy, uitzicht en zon. De on partijdigheid van het college werd in twijfel getrokken. ,,Het rapport is eenzijdig ten gunstig van Britannia belicht en baga telliseert de negatieve gevolgen van nieuwbouw voor omwo nenden", reageerde J. van der Veen, bewoner van de vierde etage van Schuttevaer, een flat gebouw schuin-achter Britan nia. „Volgens het rapport bevin den zich aan de achterzijde van onze flat kleine zijramen in de woon- en slaapkamer. Van pri- vacyverlies is geen sprake. Dat is fout en tendentieus. De ramen zijn niet klein en bevinden zich niet aan de achterzijde maar aan de zijgevel, De hotelgasten kijken vanuit de lift recht streeks in onze slaap- en woon kamer." De insprekers zagen meer fou ten. „In grafieken werd het'ver- schil tussen zon en schaudw niet gezien", gaf J. van Son, een van de buren van hotel Britannia Onbegrijpelijk H. C Tattje van.de Burgemeester van Woel derenlaan vond het on begrijpelijk dat er geen wind- tunnelonderzoek is verricht. „En waarom heeft TNO zich be perkt tot metingen op hoofd hoogte. Waar moeten wij het vertrouwen vandaan halen dat 100 meter afstand te ver weg is om ergens last van te hebben als er geen enkel onderzoek aan ten grondslag ligt." Uitzicht Van der Veen verweet het colle ge als rechter op te treden in een geschil tussen buren: Britannia en Schuttevaer/Bestevaer. Het bestaande erfdienstbaarheid tussen Schuttevaer/Bestevaer en hotel Britannia heeft de kwa liteit van licht en uitzicht voor de flats beschreven. Voorzitter T. R. K. Meijers reageerde dat het college van twee notarisbu reaus heeft vernomen dat erf dienstbaarheid voor de ge meente geen beletsel was om het bestemmingsplan te wijzigen. Van der Veen: Wij zijn bezig met civiel- en publiekrechterlij ke stappen te ondernemen. U begaat een onrechtmatige daad als u het bestemmingsplan wij zigt voordat de rechter een uit spraak doet." Van de elf aanwezige commis sieleden spraken CDA, D66, GroenLinks zich negatief uit over de bestemmingsplanwijzi ging. Zij vonden zwaar wegen dat een totaalvisie voor de bou levards ontbreekt. WD, PvdA en RCPU wai'en voorstander. De VVD noemde de uitbreiding van belang, omdat toerisme de kurk is waarop Vlissingen moet drij- MIDDELBURG Christenvrouwen - De Chris tenvrouwen uit de regio Wal cheren houden dinsdag 24 maart vanaf 9 uur een bijeen komst in De Morgenster aan de Adr Lauwereystraat 6 in Mid delburg. Op het programma staan de inleiding 'Vrijgekocht' van Tineke Davelaar en samen zang. Kinderoppas is aanwezig. VLISSINGEN Winkelcentrumvergadering De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen houdt donderdag 26 maart een vergadering. Die vindt plaats in lunchroom Panaché in de Walstraat en be gint om 20 uur. De agenda ver meldt onder meer de begroting voor dit jaar en het vaststellen van de contributie. G. J. J. Burger van Inlia Zeeland nam donderdag samen met Nurhusan in haar huis in Lewedorp de papieren door. foto Willem Mieras dopr Caroline Moerland LEWEDORP - Een tweede asielaanvraag van het Ethio pische gezin Nurhusan uit Le wedorp is in eerste instantie afgewezen. N. Nurhusan en haar vijf kinderen keerden woensdagavond terug uit het aanmeldcentrum in Rijsber- gen. Het is nog onduidelijk welke gevolgen de beslissing van het Ministerie van Justitie heeft. De advocaat van het ge zin Nurhusan zal in iéder geval bezwaar aantekenen tegen het besluit. Nurhusan en haar vijf minder jarige kinderen vluchtten in 1993 naar Nederland, Het ge zin kreeg in 1995 een woning aangeboden in Lewedorp, via de Regeling Opvang Asielzoe kers (ROA). Een eerste asiel verzoek van de Ethiopische en haar kinderen werd in 1996 af- gewezen. Omdat ze niet meer in Nederland mochten blijven, zette het gemeentebestuur van Borsele de procedure in gang om het gezin uit de Lewedorp- se woning te zetten. De advo caat van de Ethiopische vocht deze beslissing vier weken ge leden aan bij de Raad van Sta te. De staatsraad stelde een uitspraak toen uit in afwach ting van de tweede asielaan vraag' die het gezin Nurhusan zou indienen. De Ethiopische en haar kinderen mochten zo lang in Lewedorp blijven wo- De afgelopen vier weken is Nurhusan drie keer naar het aanmeldcentrum in Ter Apel geweest. Tijdens haar laatste bezoek werd. duidelijk dat ook een tweede asielaanvraag, is afgewezen. G. J. J. Burger van Inlia Zeeland die het gezin be geleidt, nam donderdag samen met Nurhusan de papieren door. Bezwaar Inlia blijft doorvechten. Bur ger: „Wij zijn ervan overtuigd dat mevrouw gevaar loopt." Burger ziet. nog aanknopings punten om tegen de negatieve beschikking in bezwaar te gaan, Zo beschikt de Ethiopi- sche over de kopie van een ar restatiebevel dat de militaire politie hééft uitgevaardigd te gen haar man, Daarin staat dat als hij niét wordt gevonden, zij zelf zal worden opgepakt. Nurhusan heeft geen contact meer gehad met haar echtgenoot sinds ze vijf. jaar geleden moest vluchten. Verder blijken data soms niet te kloppen omdat Ethiopië een andere jaartelling kent dan Nederland, Tenslotte: wacht Inlia nog steeds op een rapport van de mensenrechtenorgani satie Amnesty International over de situatie in Ethiopië. De advocaat van Nurhusan; heeft vier woken de tij dom be- zwdar temaken tegen de nega tieve beschikking. Het is afwachten wat de Raad Van State intussen zal beslissen. Een woordvoerder van de ge- meente Bórsele liet donderdag weten in afwachting vandeze uitspraak geen commentaar te geven op de nieuwste ontwik kelingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fietsen kunnen niet meer in de kelders worden weggezet, de vriezer moest ijlings worden wegge haald en kampeer- en tuinarti- kelen verhuisden naar een al ternatieve berging. Ten minste twee flats - met zes woningen per opgang - aan de Vlissingse Paul Krugerstraat hebben te kampen met wateroverlast. De kelder van een van de com plexen stroomt sinds mei vorig jaar regelmatig onder, de be woners van het andere com plex hebben vanaf eind de cember wateroverlast. Voor Lia Deguelle, bewoon ster van een huurflat aan de Paul Krugerstraat met uit zicht op de Industrieweg, is de maat vol. „Als het geregend heeft, stijgt het grondwater. We weten dan wel weer wat ons te doen staat. Met veger en blik moeten we het water weg scheppen. Af en toe komen er een paar mannen die de kelder leegzuigen, maar dat zijn na tuurlijk lapmiddeltjes. Het moet eens grondig aangepakt worden." Drie medeflatbewoners be vestigen het relaas van De guelle. Ze hebben hun huis baas Arnold van Velzen en de gemeente regelmatig geïnfor meerd. „Maar vanaf mei vorig jaar is de situatie eerder ver slechterd dan verbeterd. Als het regent, zie je het vocht zo aan de onderkant van de wand naar binnen sijpelen. De ra men zijn altijd aangeslagen, de vochtigheid stinkt. Je huurt een woning met kelder. Ik vind het niet zo erg om die kelder eens droog te maken. Maar nu wordt het te gek en vind ik dat de huisbaas toch te gemakke lijk ei-van uitgaat dat wij het wel opknappen", vult Ilse van Hoepen aan. Verzekeringszaak Een flat verder heeft L. de Kroo met hetzelfde probleem te maken. Zij heeft haar ap partement in 1985 gekocht. Eén keer in de drie maanden maakt zij ruim driehonderd gulden over aan de Vereniging vanEigenaren. „Dat is voor al gemeen onderhoud van het complex. Ik heb de vereniging ook aangeschreven hoe het nu verder moet. Want hoe moet ik het onderhoud van onze op gang interpreteren?" Onge veer vier jaar geleden hadden beide flats ook water in de kel der staan. „Toen zijn de muren Ilse van Hoepen (1) en Lia Deguelle aan het dweilen in hun ondergelopen kelder, foto Ruben Oreel behandeld en konden we de spullen droog opslaan. Net als nu kwam het water zo'n twin tig centimeter hoog." Over de oorzaak van water overlast tasten de partijen in het duister. Er wordt gewezen naar de werkzaamheden aan de Paul Krugerstraat. Vorig jaar werd een nieuwe riolering aangebracht en werd een van de belangrijkste Vlissingse ontsluitingswegen heringe richt. Ook leggen sommigen een verband tussen de hoge grondwaterstand en de water hoogte in het kanaal. Maar ze kerheid bestaat er niet over. „Als wij aan onze huisbaas vragen wanneer onze kelders (twee grote en zes kleinere) weer te gebruiken zijn, horen we dat het een verzekerings zaak is. Maar het gaat ons niet aan wie de schuldige is en wat de oorzaak is. Wij willen weer fietsen in de kelder plaatsen en wij willen dat de schimmel van de muren verdwijnt. Na bijna een jaar is dat toch niet te veel gevraagd", merkt Deguelle op. Arnold van Velzen heeft als ei genaar van een flatgebouw de gemeente aansprakelijk ge steld voor de wateroverlast. ,Het is inderdaad een verzeke ringszaak. Het onderzoek naar oorzaak en gevolg duurt lang. Dat vind ik vervelend voor cle huurders. Ik kan niet meer doen dan na een flinke regenbui de kelders leegpom- pen", zegt hij. Jan Risseeuw van de gemeente Vlissingen hoopt eveneens op een spoedige uitslag van het onderzoek. „Er wordt inder daad al erg lang over gespro ken. Dat komt ook omdat de kwestie zo gevoelig ligt." door Nicole Kluijtmans ARNEMUIDEN - Wordt het vliegveld Midden-Zeeland nu wel of niet de uitvalsbasis voor lesvluchten die niet langer meer welkom zijn op Rotterdam Air- port? Eigenlijk was het de be doeling dat de bezoekers van de informatieavond die donderdag door de Wijktafel Arnemuiden in de Arne werd georganiseerd hierop een antwoord zouden krijgen. De meningen van de fo rumleden liepen hierover echter zo uiteen dat het publiek van de antwoorden van de 'deskundi gen' niets wijzer werd. Volgens onderzoeker J. P. A Zuidgeest die een rapport over de zonering van Zeeland Air- port heeft geschreven is het duidelijk waarom het aantal vliegbeweging voor Midden- Zeeland zo ruim is gesteld (60.000 vliegbewegingen). Luchthavens die hun grenzen al hebben bereikt moeten recrea tie- en lesvliegers tenslotte er gens naartoe kunnen sturen. Voor ir. H. P. Meijer, voorzitter van de vliegveldcommissie van de vereniging d'Oranjeplaete, staat vast dat de gemeente Rot terdam en Rotterdam Airport hun plannen voor het overheve len van 20.000 lesvluchten naai Zeeland doorzetten. Maar zijn verwachtingen worden weer door B. van Dam, commissaris van Zeeland Airport, tegenge sproken. Hij verwacht niet dat hetzo'n vaart zal lopen. Daarom gaat het vliegveldbestuur in het gebruiksplan nog uit van 38.000 starts en landingen. En de pro vincie zal er alles aan doen om de 'overflow' uit Rotterdam te gen te houden, beloofde B. Ma ring van de provincie. Tijdens de discussie kwamen voor- en te genstanders niet nader tot el kaar. Een poging van discussie leider J. J. Walhout om zoveel mogelijk verschillende mensen aan het woord te laten, waan door fervent tegenstandster J Timmerman-de Vries nauwe lijks mocht spreken, werd dooi omwonenden niet op prijs ge steld. Na afloop verliet een aan tal mensen met een boos gezicht de zaal. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden! niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge-i weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. voort, waar koning Hoessein zich persoonlijk bemoeit met opgravingen. In Syrië is men met hulp van UNESCO in de pas ontdekte stad Ebla zorgvuldig bezig de historie bloot te leggen, En wat doet Middelburg? Daar ziet men archeologen haastig in de weer met plastic vellen en kleurkrijt; met schoppen en em mertjes. Ze werken snel, om nog iets te kunnen redden van de historische schatten die bloot gelegd zijn. De tractoren staan gereed om zo gauw mogelijk in actie te komen. Zand over dit al les. Niets zal de bezoeker van de Markt nog herinneren aan het rijke verleden van onze stad on der zijn voeten. Er bestaat een gezegde: 'zonder historie is er geen toekomst'. Hebben onze burgemeester en wethouders daar ooit aan gedacht? M. Steenaard-Hardon Lescigestraat 4 Markt II Uit de belangstelling, die veel Middelburgers tonen bij de op gravingen op de Markt, blijkt dat men geïnteresseerd is in de vondsten die daar gedaan wor den. De teleurstelling was dan ook groot, toen alles na korte tijd en nu wellicht voor altijd verdween onder het zand. Sug gesties, om toch iets als blijven de herinnering van Middel burgs verleden te laten bestaan vonden geen gehoor. Niets hielp. Zo was de planning en daar bleef het bijtime is money. Wij zijn in de omstandigheid ge weest culturele reizen te maken. Vooral landen in het Midden- Oosten die meestal negatief in het nieuws komen hebben op ons in hun waardering voor hun verleden grote indruk gemaakt. Zoals Jordanië met de verbor gen stad Petra, Jerash enzo- 14 en 15 maart 1998 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: A.M.M. Termeer en F. A. van den Berg, Rosenburglaan 1, tel. 465253. zon. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 J. L. F. Wortelboer, Korendijk36,tel. 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: M. A. de Vries en K. Prins, Heren straat 18, tel. 639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland, tel. 601340. zon. 0.00-24.00 uur: H. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost- Souburg, tel. 461212. Spreekuur 12,30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, Markt 36, Veere, tel. 501271. Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoute lande, tel. 561282. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 552190. Tandartsen: Walcheren: M. H. Rackwitsz, Volderijlaagte 1, Middelburg, tel. 635688. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, don. 20.00- zon. 22.00 uur: S. v.d. Kaaden, tel. 471140. Middelburg, don. 19.00-vrij. 19.00 J. Drijdijk, tel. 626045. vrij. 19.00-zon.19.00 uur: S. K. Boot, tel. 639865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel.633803. Kleine huisdieren: A.L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. 637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdieren tel. 581443, gezelschapsdieren tel. 582985. Dierenarts A. Meijns: Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. 592838. Stichting Dierenambulance Wal cheren: alarmnummer 06- 51428542. Apotheken: Middelburg: A. Ringeling, Lange Delft 133, tel, 612538. Vlissingen: Apotheek Singel, Singel 9, tel. 412730. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverple ging en uitleen verpleegartikelen, tel. 06-53863677. Eis 2,5 jaar cel tegen afperser MIDDELBURG - Om zijn drugsverslaving te financieren had een 43-jarige man vorig jaar in Middelburg drie huisge noten afgeperst en bestolen, Onder invloed van cocaïne ging dat vaak gepaard met intimida ties, klappen en bedreigingen meteenmes. OfficiermrG. C. C. Lewin sprak donderdag voor de meervoudige kamer van de rechtbank van bijzonder ernsti ge feiten en eiste tweeënhalf jaar gevangenisstraf. Ook ver langde hij dat de man de buit te rugbetaald, in totaal 2834 gul den. Bij elkaar betrof het zes afper singen. De verdachte, tegen woordig verblijvend in een af kickcentrum in Leusden, zette in één geval zijn slachtoffer een mes op de keel. Een andere huis genoot die hij afperste, had hij verschillende malen geslagen. Hij had hem ook te verstaan ge geven vooral geen aangifte te doen: „Ik snij je helemaal open." En: „Ik vind je wel en maak je gewoon af." Het derde slachtof fer had hij 250 gulden afgetrog geld onder het voorwendsel dat hij die som in korte tijd voor hem zou kunnen verdubbelen. Toen dat een fabeltje bleek en de ge dupeerde klaagde, werd hij met een mes bedreigd en moest hij nog eens 150 gulden afstaan. De verslaafde gaf hem ook forse meppen met een helm. De drie waren erg bang voor de ver dachte, die het geld gebruikte en goederen verkocht om cocaïne te kopen. Officier van justitie •mr. Lewin liet in zijn eis meewe gen dat de verdachte geen onbe schreven blad was. Hij wasal vijf maal veroordeeld tot een ge vangenisstraf, waarvan één maal tot drie jaar. Overigens be trof het wel 'oudere' veroorde lingen. Als verzachtende om standigheid telde hij mee dat de verdachte inmiddels een af kickprogramma volgt. Lewin vond de vergrijpen niettemin zo ernstig dat hij tweeënhalf jaar celstraf en 'ontneming van het genoten voordeel' eiste. Uitspraak 26 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12