Zwaar verslaafd aan Talk Radio Eerherstel voor Hotel du Commerce zeeland donderdag 12 maart 1998 19 ondernemend zeeland lezers schrijven agenda Elf Atochemadopteert fc,mr JtK. drie VWO-klassen in detail EVENEMENTEN keuze van de politiek' (t/m 20/3); Bellamy 19, 10-17 uur: Theresa Ferke( 'Looking back ïn wonder' schilderijen en tekeningen (t/m 19/4); IJZEINIDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Werk van 5 fotografen de ge schiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: 'Mail-Art in the Gallery' werk van diverse kunstenaars (t/m 14/5). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: lel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land. tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. (Advertentie) GOES - 't Beest, 20.30 uur: Theatercome- dy De Rode Kamer door Echte Mannen; MIDDELBURG -Schouwburg, 20 uur: En gelstalig toneelstuk David Copperfield door gezelschap Guildhall; TERNEUZEN - Porgy Bess, 20.15 uur. Lezing door Bart Vos, bergbeklimmer; VLISSINGEN- Arsenaaltheater, 20.15 uur Het Amsterdams Kleinkunstfestival; FILMS BERGEN OP ZOOM - Roxy, 19.30 uur: Ti tanic; 20 uur: Good will hunting; Cinemactueel, 20 uur; the Jackal; Titanic, Sneak-preview; GOES - Grand, 19.30 uur: Titanic; 't Beest, 20.30 uur: Marian; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Titanic; The Jackal; Kiss the girls; As good as it gets; Good will hunting; The Postman;. MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: The Winter Guest; VLISSINGEN - Alhambra, 19 uur: Titanic; 20 uur: Good will hunting; The Jackal; Kiss the girls; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM-Markiezenhof, 14-17 uur: Josef van Ruyssevelt, een schilders leven (t/m 31/5); BIERVLIET - Galerie Art House, 9-12 uur: Expositie 'Het versierde ei' (t/m 18/4); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, 13.30-16.30 uur: Kees de Waal, schil derijen (t/m 28/3); GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: Georg Riel (schilderijen) en Ahmad Vahidi (hout-panelen) t/m 3/4; Goes Museum, 10 - 17 uur: Mathisse Arendsen, diverse werken (t/m 1/5); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 en 17-20 uur: Jean Vandenhove, schilderijen (t/m 9/4); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Olieverfvertellingen en aquarellen met streeklandschappen (t/m 28/3); KAPELLE -Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); Gemeentehuis, 8.30-12 uur en 13-16 uur: Martin en Elma Smit, expositie van foto grafie en poëzie (t/m 20/3); MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 10-21 uur: Tentoonstelling over 10 Zeeuwse schrijvers en dichters; Galerie T, 11-16 uur: Marijke Ardon (schilderijen), Loek den Hollander (beel den) e.a. t/m 28/3); Galerie Icon, 10-12 en 14-16 uur Anneke van der Feer (Veerse Joffer), aquarellen en tekeningen (t/m april); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Hermine van Rooy, 'foto en druk'; De Vleeshal, 11-17 uur: Werk van Mat Collishaw (t/m 5/4); Wieke Terpstïa; OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur: 6 solopresentaties (t/m 7/6); OOSTKAPELLE - Toeristisch Centrum Oranjezon, 10-16 uur: Cees Willemsen, schilderijen in diverse technieken; Zeeuws Biologisch Museum, 12-17 uur: Wandelstokken (t/m 13/9); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur: Werken cursisten cursus Natuur enFotografie (t/m 25/3); SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Marian Bïnkhuysen, schilderijen en schetsen (t/m 29/3); TERNEUZEN - Bibliotheek, 10-17 uur: Tentoonstelling overantiek (t/m'31/3) VLISSINGEN - Stadhuis, 8.30-17 uur: 'De Plezier voor zes. Neem uw zes meest geliefde CD's. Of de zes nieuwste. Of zes waarvoor u in de stemming bent. Speel ze achter elkaar of spring van track naar track. En •tussendoor kunt u altijd nog schakelen naar de radio. Geniet zoals u wilt. Daarvoor is de BeoSound 9000 bedoeld. Komt u eens langs om het zelf mee te maken. 3 jaar garantie AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG £xpert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 OOIT KIEST U VOOR MOOIST De politie houdt vandaag snelheidscon troles op de Veerseweg in Zanddijk. door Mieke van der Jagt Een verslaving is het, maar dan zonder financiële of maatschap pelijke consequenties. Het is ook een steun, het werkt genezend. Mij heeft het al door een paar moeilijke perio den heen geholpen. Ik denk dat de te lefonische hulpdiensten er klanten door verliezen, vooral 's nachts." Waar heeft Wil Bolluyt uit Goes het over? Over een slaapmiddel, zelfhyp- nose, een dieetaanvulling, een heil zaam soort thee, misschien? Nee hoor, het gaat over Talk Radio 1395 AM, de zender die sinds ruim een jaar niet minder dan 24 per dag praatprogram ma's uitzendt. Geen muziek, nauwelijks reclame, alleen praten. En dat gebeurt, in mo derne digitaaltermen, interactief. Ie dereen kan altijd naar de uitzending bellen tegen normaal tarief. „We krij gen heel Nederland aan de praat", luidde de slogan bij de aanvang van de zender, begin vorig jaar. Het ziet er naar uit dat dat aardig gaat lukken. Talk Radio is een nieuw fenomeen, in weinig vergelijkbaar met de radio programmering van de afgelopen eeuw. Zekér, een paar keer per uur wordt het nieuws gelezen en de aller nieuwste nieuwtjes worden gewoon de live-uitzending ingegooid. Maar voor het nieuws lijkt het grootste be lang te liggen in het feit dat het een aanleiding - kan zijn om erover te praten. Talk Radio voert geen vaan dels. Er is geen levensbeschouwelijke grondslag, geen culturele stroming, geen discriminatie van onderwerpen, slechts een grove indeling in tijd en medewerkers, zodat schoenmakers min of meer in de buurt van hun leest kunnen blijven en luisteraars onge veer weten wat ze kunnen verwach ten. Wil Bolluyt: „Het kan echt overal over gaan: over UFO's, sport, dieet, ge zondheid, paranormale verschijnse len, politiek, seks, over het nut van de museumjaarkaart, je kunt het zo gek niet noemen of het is een onderwerp. En dan blijken daar heel veel mensen een mening over te hebben. Ikzelf luister overdag niet veel. Dan heb ik vaak geen tijd en het programma is vrij rommelig. Maar 's nachts en in het weekeinde ben ik haast niet van dat toestelletje af te slaan. Willem de Rid der zit in een het weekeinde achter de microfoon. Hij leest sagen voor en prachtige verhalen. Hij is echt één van mijn favorieten, een radioman pur- sang. De Ridder heeft al een paar keer nachtritten georganiseerd. In februa ri, in de nacht van vrijdag de dertiende op Valentijnsdag, heb ik aan de radio gekluisterd gezeten. Je werd opgeroe Beeldbepalend Middelburgs hotel-café-restaurant wordt grondig opgekalefaterd Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Kandidaat Uit het verslag over de water schapsverkiezingen van 5 maart zou kunnen worden afgeleid dat ik namens het CDA kandidaat zou hebben gestaan. Ik wil hierbij uitdrukkelijk naar voren brengen dat ik door de ge zamenlijke ouderenbonden in Goes gevraagd ben om kandi daat te staan en ik ook namens hen en de andere Zuid-Beve- landse ouderenbonden in het waterschap De Zeeuwse Eilan den ben gekozen. A J. de Kok Geldeloozehof 2 Goes Tweetalig IV Het behoud van het Zeeuws of welk dialect ook zou een lach wekkende kwestie zijn (PZC, Lezers schrijven, 28-2). In ande re landen is behoud van de eigen regionale en nationale taal een bloedserieuze aangelegenheid (België, Spanje-Catakmië). Men moet eens tegen geologen of archeologen zeggen dat ze moeten ophouden met onder zoek naar het verleden. De toe komst kun je niet beïnvloeden als je je niet bewust bent van het verleden (nazisme-fascisme). De vereniging van Europese landen is voortgekomen uit de lessen van twee wereldoorlogen om een derde Europese oorlog te proberen te voorkomen. De in ternationale ontwikkelingen op gebied van talen en dialecten zijn zo, dat er meer aandacht komt voor r-egionale talen, het zij voor politieke onderdruk king (Kosovo!), hetzij uit publieke belangstelling, zoals Nederland. Wij zijn niet tegen het Engels als moedertaal, maar alleen hierop gericht zijn is een zijdig voor Nederland, temid den van grote buurlanden. Voorgaande briefschrijvers met betrekking tot het Goese Ly ceum hebben al laten zien dat het Nederlands nogal eens 'mis- gebruikt' wordt en onderge waardeerd. Het wordt 'gewoon' opzij geschoven door het Goese Lyceum. Het Amerikaans kent zijn enor me invloed wegens de economi sche macht van de Verenigde Staten. Het wegvallen van het Russisch uit Oost-Europa geeft aan dat het gevaarlijk is als men zo afhankelijk is van één niet- neutrale taal. Wij zijn er voor. naast de regionale èn nationale taal als internationale taal het neutrale Esperanto te gebrui ken. Dat toegepast door ieder land en iedere regio, hoeven er geen taalproblemen te zijn in Europa. Hans Schutijser Troelstraiveg 235 Vlissingen Tussentijds Meer kiezers bleven thuis en de politiek reageert verbaasd (PZC, 5-3). En dat is verbazing wekkend - immers alleen met verkiezingen in zicht wordt de burger gerespecteerd en met 'u' aangesproken. Verder is ie lastig en moet z'n mond houden. En dat begint tot 'm door te drin gen... De arrogantie van de macht (en de onmacht); be stuurden zijn er voor de be stuurders en niet - wat ooit het uitgangspunt was.- andersom. Politiek is doel in zichzelf ge worden; paars persisteert dat het 'zo goed gaat', maar steeds meer burgers hebben terecht een andere indruk. Herman Tjeenk Willink constateerde ooit dat er twee realiteiten zijn: de landelijke en de Haagse... Een eerlijk man. Brede coalities- zijn de pest voor de democratie; hang naar macht - voor gewone mensen een onbegrijpelijk feno meen - weegt zwaarder dan bur- germansheil; 'the old-boys net work' en het 'ouwe-jongens^ krentenbrood-gevoel' zijn im- portanter dan veler wezenlijk welbevinden. Het bestuurlijke paniekgevoel is een grove bele diging voor de brave burger die nog steeds een beetje gelooft in een integere overheid, het geeft aan dat we alleen meetellen als stemvee. Klein-linkse partijen lijken de vruchten te plukken van paars autisme. Wat - en dat is het ergste - weinig zal bijdra gen tot meer respect van diege nen die het begrip democratie - ooit- hoog in het vaandel droe gen. Regeren - besturen - is niet. eenvoudig. Leiding geven aan een kleine vijftien miljoen stuks ongeregeld is geen eenvoudige zaak. Echter - niemand werd verplicht. Tony van Verre Markt 14 Veere Albanezen overal ter wereld echt niet misgun, maar waar je wel een hekel aan krijgt als je je favoriete program ma moet missen. De oplossing ligt voor de hand: Talk Radio moet op de kabel. Ik heb Zekatel al gebeld en ze zouden het noteren. Ik hoop maar dat er meer Zeeuwen op aandringen want bij andere kabelexploitanten heeft dat goed geholpen." Lid Inmiddels is Wil lid geworden van Talk Radio; dat kan voor een bedi-ag van - hoe kan het ook anders - 13,95 gulden. Ze kreeg een T-shirt en de twee Talk Radio-kranten die inmid dels zijn verschenen. Ook in de dikke kranten staat opvallend weinig recla me en de teksten handelen over even zeer uiteenlopende onderwerpen als de dagelijkse uitzendingen. De zender krijgt niet alleen Nederlan ders aan de praat via de live-uitzen- foto Willem Mieras ding, er hebben zich inmiddels in heel Nederland al praatgroepen gevormd rondom onderwerpen en problemen die in de Talk Radio-programma's aan de orde zijn gesteld. „Ze treden echt buiten de grenzen van radio, maar al leen als het doel praten is, communi catie. Zo zit er ook een vrouw, Christi ne van der Horst, die live bemiddelt en al kletsend zijn er heel wat stellen bij elkaar gekomen. Er bellen ook elke nacht van die vaste klanten op. Vrachtwagenchauffeurs vanuit Por tugal, of zo, die een wegomlegging melden of een goede eettent hebben ontdekt." Zo heeft Wil Bolluyt 's nachts contact met de hele wereld. „Vreemd, zelf heb ik nog nooit gebeld. Maar ja, ik luister altijd 's nachts. Dan moet ik mijn bed uit en dan maak ik het hele huishouden wakker. Maar je weet het niet, misschien gaat het wei eens over iets dat me na aan het hart ligt, Dan bel ik misschien ook wel." Talk Radio-fan Wil Bolluyt uit Goes: „Talk Radio moet op de kabel." pen om met iets wat je kwijt wilde naar Den Bosch te rijden. Wie geen veivoer had, kon met een rood hart aan de kant van de weg gaan staan. Duizenden mensen kwamen in Den Bosch samen. Groot feest, was dat. Je kon spullen ruilen en laten verande ren door leerlingen van de kunstaca demie. Ik had spijt dat ik er niet bij was. Volgende keer ga ik met een rood hart aan de weg staan." Vragenvimr Aan Talk Radio 1395.AM werken op vallend veel door de wol geverfde ra- dio- entelevie-joui'nalistenmee. Theo van Gogh is inmiddels opgestapt, maar niet zonder een boel herrie en dus reclame voor de zender. Jeroen Pauw zat er een blauwe maandag en Vincent van Engelen, Fréderique Spigt, Paul Haenen, Maarten Spanjer en Rijk de Gooijer zijn de zender tot nu toe trouw gebleven. Eén van Wil Bolluyts absolute favorieten is Wolf van den Hoek. Hij presenteerde op zondag Wolfs vragenvuur, waarin vragen op elk gebied met behulp van deskundigen en luisteraars werden beantwoord. Maar daar heb je het al, geen verslaving zonder problemen. Wolfs Vragenvuur is naar de avond uren verhuisd, iedere avond tussen acht en elf. „En dan zit Radio Tirana op de Middengolf, een zender die ik de De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Middelburgs bekendste hoekpand gaat de komende tijd schuil achter gro te lappen plastic. Achter dat zeil werken bouwvakkers en schilders aan het eerherstel van de markante, maar zwaar verweerde gevel van hotel Du Commerce. Het hotel bepaalt sinds 1870 de entree van de Middelburgse binnenstad op de hoek Stationstraat/Loska- de, met de Stationsbrug bij wij - ze van spreken als oprit naar de hoofdingang. Het hotel, dat eind vorig jaar in handen kwam van de groeiende hotel keten Fletcher Groep, wordt teruggebracht op het niveau van de in de loop der jaren ver loren gegane viersterrenstatus. De hotelmanagers Bouke Weber en Monique Drenth be reiden zich voor op hun eerste seizoen in Zeeland. De uit Gro ningen afkomstige hoteliers willen het hotel Du Commerce richten op de markt waar de foto Ruben Oreel hestraat is verhuisd naar de Steenstraat in Hulst. De win kel vond tegenover de kerk een ruimer pand voor het kleding- aanbod ATF NV, onderneming in grond-, wegen- en rioolwerken te Antwerpen, viert het dertig jarig bestaan de het bedxïjf met de certificering van de kwali- teits— en veiligheidborgings- systemen volgens de normen Iso 9002 en VCA**. Certifi- ceerder was Eurosym. Kuur- en Thalassocentrum De Druppel in Wemeldinge heeft een aantal nieuwe behan delingen aan het repertoire toegevoegd: kamfer-, laven del- en veenpakkingen uit de Xenymphus bath bodyline. Draaideur De oorspronkelijke bouwstijl van het hotel wordt zoveel mo gelijk gevolgd, maar volledig in oude staat tex'ugbrengen ge beurt niet. Aan de rond vorm gegeven ingangspartij is bij voor-beeld duidelijk te zien dat daar altijd een ouderwetse houten draaideur in gezeten heeft; de terugkeer daarvan is voorlopig niet voorzien. „Het is al een hele smalle ingang, een draaideur maakt de door-gang niet makkelijker-. Maar het kan best dat we later toch vinden JL Het Middelburgse hotel Du Commerce wordt binnen en buiten onder handen genomen. VLISSINGEN - Elf Atochem adopteert drie scholen in Mid den-Zeeland binnen een pro ject dat leerlingen moet stimu leren een loopbaan in de indu striële chemie te overwegen. Het Goese Lyceum, de stedelij ke scholengemeenschap Neha- lennia in Middelburg en de ste delijke scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen kregen een lesprogramma voor leerlingen van 6 VWO. Onderdeel van dat lesprogram- ma is een kennismaking met chemische processen bij Elf Atochem. Deze week was Scheldemond aan de beurt, morgen, vrijdag, volgt Neha- lennia en vrijdag 20 maart het Goese Lyceum. De leerlingen krijgen theoretische kennis aangereikt over chemie en voe ren zelf het proces van Elf Ato chem op laboratoriumschaal uit tijdens een praktikurnles. Het bedrijf in Vlissingen-Oost maakt componenten voor aan groeiwerende verwen voor schepen, gewasbescherming producten voor de landbouw, kunststoffen en glascoatings. Er werken circa 190 mensen. Het scholenadoptieproject is opgezet door de Vereniging van Nederlandse Chemische Indu strie. De VNCI merkt een te rugloop in het aantal studenten chemie en probeert met dit pro ject een mogelijk tekort aan vakbewaam personeel in de toekomst te voorkomen, Tabaksspeciaalzaak Sima aan de Wijngaardstraat in Goes krijgt nieuwe eigenaren. J. Foudraine en zijn echtgenote gaan na 22 jaar in de zaak met pensioen. De winkel wordt op 1 april overgenomen door J. Ruissen en mw. I. van Hoorn. Zij zullen de winkel onveran derd voortzetten. De speciaal zaak in rookartikelen bestaat al 38 jaar- en kreeg de naam Sima van de eerste eigenaren, die de voornamen Simon en Marleen droegen. Foudraine heeft die naam altijd gehand haafd omwille van de lokale bekendheid. Zijn opvolgers volgen hem daarin na. „Sima kan evengoed voor Sigaren Magazijn staan," aldus Foud raine. De Rabobank in Zaamslag heeft haar kantoor aan het Plein vernieuwd. Bij de bank is een zelfbedieningsruimte inge richt, waar bij geldautomaten contant geld opgenomen en gestort kan worden. De auto maten zijn binnen de bank ge huisvest in een zelfbedienings ruimte. De bankmedewerker helpt klanten bij verdere finan ciële dienstverlening. Burge meester R. C. E. Barbé opent het kantoor vrijdag 20 maart om 16 uur. Rabobank Goes houdt woensdag 1 april een informa tiebijeenkomst over het beleg gingsfonds Rodamco. Over dat fonds en dé ontwikkelingen in de sector vastgoed spreekt drs. J Kleij, directeur en vice-voorzitter bij Rodamco NV. De lezing begint om 19.30 uur in motel Goes. Tabakspeciaalzaak Ben Everse in Sas van Gent houdt zaterdag 4 april tussen 10 en 17 uur een proeverijwaarbij ook een sigarenmaker aanwezig is. Dan is ook de venieuwde acht tien vierkante meter grote kli maatkamer te bezichtigen. Jetty's Kinder- en Damesmo de uit de Frans van Waesberg- naam ook op doelt: zakenreizi gers. Half mei moet het hotel een vernieuwd exterieur en grotendeels vernieuwd interi eur hebben. Het café-restau rant wordt ingericht in brasse- riestijl, met veel hout, een nieuwe bar en een nieuwe me nukaart die nog volop in ont wikkeling is maar globaal de luxere Franse keuken zal ver tegenwoordigen, vertelt Moni que Drenth. Ook de ontbijt- en functiezaal wordt nieuwe inge richt. De 47 kamers, waarin 92 gasten kunnen overnachten, krijgen voor het merendeel ko mend najaar een opknapbeurt met nieuwe bedden en aankle ding. Momenteel werkt er naast het hotelmanagement een staf van één voltijdsmede werker en vier deeltijdwerne- mers. De staf wacht uitbrei ding naarmate het toeristisch seizoen vordert. dat die deur terug moet ko men...", geeft Monique Drenth de plannen een open einde. Voor het grootste deel van het bestaan van het oudste hotel van Middelburg was Du Com merce in handen van de familie Van Waegeningh, eigenaars sinds 1923.,Delaatste directeur uit die familie, mw. G. W. van Waegeningh verkocht het hotel in 1979 aan de zakenman R. Bursian. Hij leidde het hotel achttien jaar en deed Du Com merce eind vortig jaar over aan de Fletcher Groep, een nieuw ontwikkelde hotelgroep van Chris Luken, initiator van de Hotelbon, waarbinnen De Commerce het tweede was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33