Nieuw dorpshart voor Westdorpe Redt het symbool van de vooruitgang Kogelvrije burgemeester PZC zeeland woensdag 11 maart 1998 z 15 Agenten stappen over taalbarrière PZC Rondweg Zaamslag geeft geen vertraging voor ruilverkaveling Aanleg bergbezinkbassin aanleiding voor grondige herinrichting Bedrijven wisselen reststoffen uit Warmtenet voor glastuinders Subisidie voor proefboerderij Lifter beroofd Bouwmarkt voor makers van carnavalswagens Diefstal shirt zuideril buren Bromfietsen weg in Oostburg VLISSINGEN - De provincie gaat de uitwisseling van rest stoffen tussen bedrijven in het industriegebied .Vlissingen- Oost bevorderen. Het bureau Promasys Upbound is in de arm genomen om hiervoor een haalbaarheidsonderzoek uit te voe ren. Doel ervan is na te gaan of bij, de bedrijven voldoende animo bestaat, hoe de uitwisseling georganiseerd moet worden en welke proefprojecten op touw kunnen worden gezet. Stimu lering van de reststoffenuitwisseling is een van de actiepun ten in het nieuwe sociaal-economisch beleidsplan. Als bedrij ven eikaars reststoffen benutten, leidt dat tot doelmatiger grondstoffengebruik en vermindering van de milieubelas ting. Bovendien ontstaat hierdoor een bundeling van bedrijven. Het is de bedoeling dat initiatieven op dit gebied worden af gestemd met het project restwarmte glastuinbouw Borsele. De Industriegroèp Midden-Zeeland heeft medewerking toe gezegd. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil in de nieuwe glastuinbouwgebieden in Zeeland een warmtenet ontwikkelen. Om onderzoek daartoe mogelijk te maken wil len Gedeputeerde Staten de gemeente Reimerswaal een bij drage geven van 25.000 gulden. Dat is een kwart van het be drag waarvoor de NV Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland een haalbaarheidsonderzoek wil uitvoeren. Dit bedrijf heeft er varing met de levering van warmte en C02 aan glastuinders. Reimerswaal loopt voorop met de opzet van glastuinbouw in de Bathpolders. Er zijn ideeën ontwikkeld om van BASF Ant werpen NV restwarmte te betrekken en C02dat benut wordt voor stimulering van de groei van glastuinbouwgewassen. Delta Nutsbedrijven zal mogelijk als distributeur van de warmte en de C02 gaan optreden. Er wordt rekening mee gehouden dat de gemeenten Borsele en Kapelle soortgelijke plannen maken. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil de Stichting Proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat dit jaar een bijdrage geven van 71.650 gulden. De Rusthoeve heeft dat geld nodig om te kunnen voortbestaan. Op de proefboerderij wordt onderzoek gedaan naar producten die van belang zijn voor de Zeeuwse akkerbouw: granen, vlas, suikerbieten, ui ten, asperges en cichorei. Gedeputeerde Staten maken duidelijk dat de Rusthoeve als zelfstandige onderzoeklokatie wordt voortgezet, maar dat de onderhandelingen met het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij over de verzelfstandiging nog moeten worden afgerond. Daarom wordt een subsidie voor één jaar gegeven. Het provinciebestuur wil 25.000 gulden beschik baar stellen voor een speciaal project dat de LTO-raad Zee land samen et de Rusthoeve en het DLV team Akkerbouw Zuidwest met zaaiuien wil uitvoeren, Darbij wil met de ken nis over zaaiafstande, het telen onder Agra Milieu Keur en hét gebruik van geleide bestrijding van bladvlekkenziekte en valse meeldauw vergroten. GS merken op dat Zeeland de ba kermat is voor de uitenteelt en dat het van belang is de op dit pount een sterke positie te behouden. SAS VAN GENT - Een 29-jarige lifter uit Breskens is dinsdag onder bedreiging met geweld beroofd door een automobilist. Hij kreeg in België een lift van de onbekende. Het slachtoffer reed mee tot aan Sas van Gent. Daar trok de dader een op een vuistvuurwapen gelijkend voorwerp en dwong het slachtof ferzijn geld af te geven. De lifter had een paar honderd gulden bij zich. Van de dader en zijn auto ontbreekt elk spoor door Pascalle Cappetti QOSTBURG - Twee politie agenten zijn óp patrouille en laten een Franstalige automo bilist stoppen. De jongste col lega gaat te rade bij zijn oudere collega die de Franse taal enigszins machtig is: hoe vraag je in het Frans om het rijbewijs? Die zegt dat hij moet vragen: ..Quel heure est-t-il?" De man stelt zonder blikken of blozén de vraag aan de be stuurder. Dèzë wist natuurlijk écht niet hoe laat het was. Politiefunctionaris J. Mille- naar memoreerde dit waarge beurde verhaal dinsdag bij de uitreiking vancertificaten Frans. Het toont, volgens hem aan dat een cursus Frans voor de politie in Zeeuws-Vlaande ren, zeker in de benadering van 'drugsklanten'', geen over bodige luxe is. „Beheerst de politieman de taal, dan be heerst deze ook de verdachte. Het voorkomt in ieder geval dat door wederzijds onbegrip zaken escaleren die boor een simpele cursus voorkomen hadden kunnenworden"zei hij in 'vloeiend' Frans. Twaalf politieagenten uit de regio kregen de afgelopen we ken een 'cursus door Cursuslei der H. Chinitor aangeboden van de Wést-Vlaamse politie school in Brugge. Met het pro ject werd de eerste aanzet gegeven voor meer kennis overdracht tussen agenten van beide zijden van de grens. Het initiatief kwam eigenlijk van de commissaris van Knokke- Heist D. Van Nuffel, vertelde districtschef F Goudswaard. Deze was voor zijn collega's op zoek naar een mogelijkheid om het recherchewerk uit te bouwen. De Zeeuwse politie kon hem daar wel bij helpen. Als wederdienst legde de Bel gische politiechef contact met de politieschool in Brugge voor een cursus Frans: Samenwerking Gouverneur van West-Vlaan deren. en voorzitter van de raad van beheer van de West- Vlaamse politieschool P. Brey- ne die de diploma's dinsdag sa men met burgemeester G. Noordewier aan de cursisten overhandigde, vond het een goede zaak dat België en Ne derland op deze manier wer ken aan meer internationale samenwerking. Hoe beter de communicatie, hoe beter het wederzijdse begrip, vond Breyne. Het bevordert volgens hem de contacten met burgers, collega's, verdachten en slachtoffers en maakt een goe de afwikkeling van een zaak mogelijk. De gouverneur verwachtte dat het dan ook met bleef bij een cursus Frans, maar dat de sa menwerking tussen beide lan den verder wordt uitgebouwd. Zo ontving de politie in West- Vlaanderen onlangs een dele gatie uit Utrecht die voor de zuiderburen de methodiek van het wijkgericht denken toe lichtte. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Westdorpe krijgt deze zomer mogelijk een nieuw dorpshart. De gemeente Sas van Gent grijpt de aanleg van een bergbezinkbassin aan de Schipholstraat aan om het gebied rondom de Amstelveen- straat/Alvarezstraat volledig her in te richten. I De Amstelveenstraat kan in de optiek van de gemeente ver dwijnen, omdat deze geen func tie heeft. Aan de zijde van de Bernhardstraat wordt een pleintje gecreërd voor een weekmarkt en evenementen. De verhuizing van de dierenweide en speeltuin maakt het mogelijk om aan de Alvarezstraat een I achttal woningen te bouwen. De gemeente wil in juni en juli het plantsoen tussen de Amstel- veenstraat/Schipholstraat op de schop nemen om er een berg bezinkbassin te plaatsen. Deze riooloverstort van ruim één mil- joen gulden is nodig, omdat nieuwe wetgeving verbiedt dat regenwater nog langer op de Molenkreek wordt geloosd. Dierenweide Wethouder J. Platschorre zei dinsdag in de commissie vrom dat het plan bestaat om tegelij kertijd met de aanleg van het ondergrondse bassin, het gebied onder handen te nemen. Omdat de gemeente bij werkzaamhe den altij d in de grand moet kun nen, is het niet toegestaan om bomen of planten op het terrein te planten. Maar de huidige die renweide en de speeltuin die nu aan de Alvarezstraat liggen, zouden er wel passen, denkt Platschorre. Het plan voorziet daarnaast in de realisatie van een pleintje aan de kant van de Bernhard straat voor een weekmarkt. Bij de gemeente liggen imniddels een aantal aanvragen vanuit de j ambulante handel om hier een marktkraam te mogen plaatsen. Als alle aanvragen worden ge honoreerd, kunnen er tien tot vijftien kramen komen. De be hoefte is er." Bouwpercelen Om de kosten voor de herinrich ting van het gebied te drukken - de aanleg van de bergbezink bassin kost al meer dan een mil- joen gulden - wil de gemeente aan de Alvarezlaan acht bouw percelen uitgeven. De Amstel veenstraat, destijds aangelegd als toegang naar een te bouwen school (toen werd nog gedacht dat Westdorpe flink zou groei en), heeft geen enkele functie en kan volgens Platschorre beter vervangen worden door een voetpad. Om de winkel te bevoorraden, bestaat daarnaast het idee om de Achterweg door te trekken naar de Schipholstraat. Een verkeersremmer in de Bern hardstraat maakt het geheel compleet. Ideeën Platschorre benadrukte dat het nog maar om ideeën gaat, die op dit moment nader worden uit gewerkt. Het één en ander hangt af van de kosten en de haalbaar heid van de plannen. De ge meente verwacht dat zij in elk geval een subsidie krijgt voor het bergbezinkbassin. Hierover bestaat nog geen duidelijkheid. De commissieleden reageerden in een eerste reactie positief op de plannen. Dat deden zij ook op de presentatie van de maquette van het appartementengebouw aan de Markt in Sas van Gent. Een projectontwikkelaar wil de bijgebouwen van de pastorie slopen en er een vier verdiepin gen hoog appartementencom plex bouwen. Op de begane grond komen enkele winkeltjes. Burgemeester J. van Rest denkt dat er vooral onder de oudere in woners veel behoefte bestaat aan appartementen. De commissieleden toonden zich vooral verheugd dat de pas torie in de nieuwe situatie blijft staan. TERNE UZ EN Antiek - Antiekliefhebbers kunnen tot 17 april terecht in de Terneuzense bibliotheek. Daar wordt samen met antiekwinkel De koperen ketel een tentoon stelling over antiek gehouden. Het j aar 19 9 8 is door de openba re bibliotheek uitgeroepen tot Jaar van het Wonen. Rond dat thema worden verschillende ac tiviteiten georganiseerd. De tentoonstelling is te zien tijdens de reguliere openingstijden van de leeszaal. Twaalf politie-agenten kregen uit de regio kregen dinsdag hun certificaat Frans uitgereikt. foto Peter Nicolai HEIKANT - In de loods Magda- lenastraat in Heikant wordt zaterdag 14 maart een carna valsbouwmarkt gehouden. Bouwgroepen, verenigingen en loopgroepen kunnen er hun wa gens, carnavalsspullen en kos tuums te koop aanbieden. De markt wordt georganiseerd in samenwerking met de Bra bantse Carnavalsfederatie De Westhoek. Bij deze gi'oepering zijn meer dan honderd vereni gingen uit Brabant en Zeeland aangesloten. Zij houden jaar lijks ook hun eigen markt. In de loods Magdalenastraat hebben voor het afgelopen carnaval tien verenigingen hun creativiteit bot gevierd. Zo lang deze loods niet voor wo ningbouw moet wijken kunnen carnavalsgroepen uit de ge meente Hulst hier terecht. De bouwmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. TERNEUZEN - Een 18-jarige vrouw uit Hulst werd maandag middag in een winkel in de Ter neuzense Nieuwstraat betrapt op diefstal van een shirt. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman Vader en moeder keerden ooit en thousiast terug van de Wereldten toonstelling in Brussel. Het was na een trip met een gehuurde auto - want dat kwam toen nog voor - bestuurd door een oom. De thuisreis aanvaard met een verzilverd theelepeltje in de tas, zo'n le peltje dat aantoonde dat ze er waren geweest. Ze hadden namelijk 'Het Ato- mium' gezien. Het bouwwerk zelf her innerden ze zich niet meer zo precies - en de achterliggende gedachte waren ze vergeten - maar dat het gevaarte was opgebouwd uit negen glanzende bollen hadden zij bij terugkeer - en een beetje in trance - nog vlug uit de folder ge plukt. Negen bollen, met elkaar verbonden door stalen buizen, het was een waan zinnige uitvergroting van het ijzerkris tal...leerde je later tijdens de scheikun deles. Of was het natuurkunde... Het was allemaal bedacht door de wel erg creatieve ir. A Waterkeyn die, volgens overlevering, in 1954 maar één simpel gesprek nodig had om de Belgische au toriteiten duidelijk te maken dat zijn bedenksel echt dé bekroning van de we reldtentoonstelling in Brussel zou zijn. Het Atomium als symbool van de on waarschijnlijke wetenschappelijke vooruitgang, wie er naar op keek, ge loofde in de vaart der volkeren en - meer nog - in die van haar apparatuur en in strumentarium Maar ach, na verloop van tijd verbleek ten de bollen, verroestten de buizen en deukten de dekplaten. De roltrappen vertoonden ernstige stoornissen (ze •weigerden dienst) en de manager con stateerde - net niet met een snik in z'n stem - 'dat hier sprake is van een oude dame, die steeds meer onderhoud nodig heeft'. Renovatie Het Atomium had oorspronkelijk na zes maanden weer moeten worden ont manteld. „Nu het er nog staat hebben we de plicht het behoorlijk te renove ren", zei manager Yves Swaelus in au gustus 1996. Hij vond medestanders, die zich sterk maakten voor een grondi ge opknapbeurt. Een likje verf hier, een extra aluminium plaatje daar en - zoals dat heet - 'meer uitlaatgas-bestendig materiaal'. Swaelus droomde van een Atomium dat in het jaar2000de compe titie met het product van het bouwjaar '58 fluitend aankan. En ook de daarmee gepaard gaande kosten blaast hij zor geloos weg: pakweg 50 miljoen gulden, een bedrag dat je overigens niet zomaar dekt met een tientje entree per bezoe ker. Dus...zoekt het bestuur van 'het geketende spel der atomen' sponsors. Belgische bedrijven, sluimerende Eu ropese fondsen en federale begrotingen vormen de doelgroep. O ja, Brussel is inhet jaar 2000 culturele hoofdstad van Europa. En in dat kader luidt de hamvraag: krijgt het Atomium er straks een tiende bol bij of niet? Ar chitect Francis Metzger en schepen Freddy Thielemans van de Socialisti sche Partij zijn er een warm voorstan der van. Die tiende bol? Ze zien hem graag verrrijzen aan de onderzijde van het bouwwerk. Daar; waar een confe rentiecentrum is gepland. Metzger heeft beelden op z'n netvlies van een conferentiecentrum onder een glazen bol. Een grote glazen koepel als een soort van tiende bol... Iets als de glazen piramide op de binnenplaats van het Louvre in Parijs, keutelt de architect, „Ik vind het spijtig dat men er in Brus sel niet in slaagt hedendaagse architec tuur te integreren in bestaande gebou wen." O... en nogeens wat: de voet van het Atomium dient te worden gevrijwaard van auto's. Want, aan de voet van de Eiffeltoren heeft immers ook nooit ie mand een vehikel ontwaard. Weet de goede man zeker. door Wout Bareman De burgervader van Terneuzen in een kogelvrij vest? Kom, gaat heen en steekt uw kop onder de kraan. De kleine, drentelende burgervader van Hulst in een wel erg afgemeten 'maat kostuum'? 't Zal hem niet gebeuren. Laat staan, dat de boomlange burger vader van de goe-gemeente Sluis-Aar- denburg zich in zo'n nauwsluitend keurslijf zou laten persen. Over de grens echter - en echt niet ver uit de buurt - diende burgemeester Frank Be- ke van Gent dat wrede lot wél te onder gaan. De burgervader, met socialistische ge dachten die hem zó terneer slaan dat hem nooit een lach ontnapt, wandelt al weer een dag of wat rond in een omhul sel, hem voorgeschreven door de onver- biddelij ke Rij ks wacht. Die ving de afgelopen dagen signalen op, die er niet om logen. Hij diende te waken voor represailles van leden van de motorbende van de Heli's Angels, die een week of wat geleden hun onderko men aan de Koningsdonkstraat in Gentbrugge ontmanteld zagen door de politiediensten. De speurders vonden er een indrukwekkend wapenarsenaal en direct werden verbanden gelegd met de internationationale Heli's Angels- groepen. De burgemeester van Gent laat - fer vent fietser als-ie is - voorlopig zijn rij wiel in de schuur. Verplaatst hij zich, dan geschiedt dat enkel in het gezel schap van gepantserde agenten. De we reld van kogelvrije vesten en extra com municatiemiddelen ('hallo-over') dus. De Rijkswacht kocht speciaal voor de bescherming van de burgervader extra kogelvrije vesten aan. Ook de onderzoeksrechter krijgt extra bewa king. „Kkkritttsjj, kkkritttsjj..,", klonk het een dag of wat geleden in de garde robe van het Provinciaal Administra tief Centrum in Gent-Zuid. Naast onze -zegsman maakte burgemeester Beke zich klaar voor weer een bijeenkomst. „Dat kogelvrij-vest zit mij alleen maar in de weg", verzuchtte hij. Zijn begelei ders drukten de pers op het hart de zaak toch vooral geheim te houden. De vol gende dag stond het in alle gazetten, De renovatie van het Atomium zal naar schatting zo'n 50 miljoen gulden kosten. door René Hoonhorst ZAAMSLAG - De rondweg om Zaamslag brengt het landin richtingsproject Reuzenhoek- Zaamslag niet in gevaar. De agrariërs over wier land het wegtracé zal lopen, zijn door Rijkswaterstaat al op de hoogte gebracht van de meest waar schijnlijke route en kunnen hun wensen daarop afstemmen. Te gen de tijd dat gedeputeerde staten toestemming voor de uit voering van landinrichtings plannen geeft, waarschijnlijk in oktober of november, moet bo vendien ook meer duidelijk zijn over de rondweg. Voorzitter M. Boogerd van de landinrichtingscommissie Reu- zenhoek-Zaamslag verwacht dat na een dozijn jaar praten eindelijk spijkers met koppen geslagen kunnen worden. Plan nen vo.or ontpoldeiing en de afstemming van de ruilverkave lingen in Aardenburg en Bier vliet hielden de ruilverkaveling van een kleine vierduizend hec tare grond rondom het dorp Zaamslag en het buurtschap Reuzenhoek de afgelopen jaren op. Maar nu de landbouwers op basis van honderd procent vrij willigheid wordt gevraagd om deel te nemen aan verkaveling van percelen kunnen wensen en ideeën snel worden doorge voerd, verwacht Boogerd. „Grondbezitters en pachters zijn van het begin af aan betrok ken bij de ontwikkelingen. Ze weten dus exact waar ze aan toe zijn. Bovendien verwerft het Bureau Beheer Landbouwgron den wat extra hectares. Niet al leen voor het uitbreiden van na tuurreservaten en het realiseren van publieke doelstellingen als een dorpsweide voor Zaamslag, maar ook om het ruilproces wat soepeler te laten verlopen. De snelheid zit er in, er wordt niets op de lange baan geschoven. Als commissie ijveren we er voor om alles zo snel mogelijk rond te krijgen. Alle verkavelingsplan nen dienen in een jaar of vier uitgevoerd te zijn", zei Boogerd dinsdagavond in een persconfe rentie voorafgaand aan een voorlichtingsavond in het dorpshuis van Zaamslag. Doelstellingen Projectmanager K. Postma en projectleider K. Rongen, func tionarissen van de Dienst Lan delijk Gebied, onderschreven de wooi'den van Boogerd. Zee land loopt weliswaar voorop met verkavelingen op basis van geheel vrijwillige ruiling, maar ervaringen opgedaan in het gel- bied Ponte geven aan dat zo'n 75 procent van de doelstellingen gehaald kan worden. Ook Belgi sche eigenaars, die bij eerdere verkavelingen vaak weinig be reidheid tot herindeling van percelen hadden, zijn enthousi ast over mogelijke verkave lingsvoordelen. De enkele tientallen aanwezi gen in het dorpshuis lieten gisteren vooral een aantal per soonlijke vragen horen. Daar naast waren er wat vragen over de invulling van een dorpsweide aan de zuid-westkant van Zaamslag, Hoe het wandelpark tussen dorp en de Otheense Kreek er precies komt uit te zien, konden de bestuurders van de landinrichtingscommissie nog niet aangeven. Boogerd: „Dat is onder meer afhankelijk van de beschikbare hoeveelheid geld en de uitkomst van overleg tussen de gemeente Terneuzen, het waterschap De Drie Am bachten en Staatsbosbeheer." OOSTBURG - Tussen 9 en 13 uur maandagochtend werden in Oostburg drie bromfietsen ge stolen. Onbekenden namen uit de Nieuwstraat een rode Puch Thunderbolt van een 16-jarige jongen uit Cadzand-Bad mee ter waarde van 2500 gulden. De in de Bredestraat geparkeerde zwarte Yamaha BW Next Gene ration, waarde 3750 gulden, werd eveneens niet teruggevon den door de eigenaar, een 16-ja- rige jongen uit Schoondijke. Een derde bromfiets, een zwarte Aprilia SR50LC, werd op de zelfde plek weggenomen. De bromfiets had een waarde van 5490 gulden, aldus de gedupeer de, een 16-jarige uit Aarden burg. NIEUWVLIET Dorpsraad - De dorpsraad van Nieuwvliet houdt donderdag 12 maart vanaf 20 uur in dorpshuis De Heerlijckheijt een algemene vergadering. Er zullen, buiten de punten die doorgaans behan deld worden, een bestuursver kiezing en een lezing over ar cheologie zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33