Opstellers jeugdnota onder vuur Redt het symbool van de vooruitgang Kogelvrije burgemeester Noorderpolder naam nieuwe wijk Zierikzee PZC PZC Muziek draaien, rondhangen, feesten zeeland 15 Te weinig contact met 'veld' Bedrijven wisselen reststoffen uit Warm tenet voor glastuinders Subisidie voor proefboerderij Lifter beroofd Gemeente wil met inwoners praten over ruimtegebruik zuïder gl buren Zaak ontslag H.F. Zeegers weer uitgesteld woensdag 11 maart 1998 door Andries Molengraaf BROUWERSHAVEN - Het jon gerenbeleid van de gemeente Schouwen-Duiveland zal mis lukken als het 'jongerenveld' zelf daarin te weinig betrokken wordt. De ambtelijke klank bordgroep die het beleid moet uitzetten in een nota, moet daarom eerst contact leggen met mensen die dagelijks met de jeugdwerken. Die kritiek kwam dindag tij dens de commissie maatschap pelijke aangelegenheden van D66-raadslid C..J. Geluk. Hoe wel de commissie zich eigenlijk j had moeten buigen over wat zo al in de jeugdnota aan de orde moet komen, werden de opstel lers van die nota zelf onderwerp van discussie.,Los van de goede bedoelingen en grijze haren, krijgen we zo geen beeld van wat de j eugd zelf wil. We hadden een bredere klankbordgroep moeten hebben, met daarin mensen uit het onderwijs, de scouting, de sportverenigingen, noem maar op. Mensen die da gelijks met jongeren werken en dus weten wat er speelt. Niet al leen, zoals nu, mensen van de gemeente." Woordvoerster C. van der Vliet van de klankbordgroep, zelf be leidsmedewerker welzijn bij de gemeente, zei dat jongeren zelf bijna niet benaderbaar zijn, maar dat 'het jongerenveld' (de mensen dus die vaak met jonge ren werken) op een inspraakbij eenkomst aan de beurt zal komen. Dat ging Geluk niet ver genoeg. Een aantal commissie leden was het met Geluk eens. De klankbordgroep moest bre der, maar Van der Vliet leek daar niet echt aan te willen. Ze zei dat dan de strakke tijdsplanning waarbinnen de nota klaar moet zijn (2 juli als streefdatum) niet gehaald zou worden. Toen een ander lid van de klankbord groep, R. Prager, vervolgens ook nog zei dat het niet de bedoeling was dat de jeugdnota dan al he lemaal vastomlijnd zou zijn, maar nog nader uitgewerkt moest worden, was de vaagheid compleet. Geluk: ,,We willen met die jeugdnota natuurlijk- wel beleid in handen hebben. Niet een concept. Als we na 2 ju li nog op de uitwerking van een concept moeten wachten, duurt het weer een j aar voor de nota er is. En het is al zo lang uitge steld." Te veel Maar én meer betrokkenheid van het jongerenveld, én een volwaardige nota op 2 juli was Van der Vliet te veel. Met de zo mer ertussen schatte ze dat de nota dan pas aan het einde van het jaar klaar zou zijn. Geluk werd er bijna wanhopig van. „Je kunt toch binnen twee weken tien extra mensen uit het jonge renveld om de tafel hebben. Is dat nou zo moeilijk? Sorry hoor, dat is gewoon een kwestie van organiseren. Ik zou bijna zeg gen: zal ik het zelf maar doen?" Het advies van de commissie was verdeeld. Een deel was het met Geluk eens dat de nota bre der door het jongerenveld ge dragen moet worden, een ander deel vond dat niet nodig. Boven dien verschilden de fracties van mening of de deadline van 2 juli heilig is. Toch zal de klankbord groep de opmerkingen en kri tiek vanuit de commissie be spreken. Ook de suggestie van Groenlinks om een enquête te houden naar de behoeften en problemen van jongeren, zal meegenomen worden. Over een ding was de commissie het wel met de klankbordgroep eens: het jongerenbeleid zal er op gericht moeten zijn de kan sen van jongeren te vergroten en uitval en ontsporingen te voor komen. Verslavingszorg, hulp bij het vinden van werk, huis vestingsmogelijkheden en op voedingsondersteuning zijn daarbij instrumenten. Jongeren zijn druk in de weer met de inrichting van jeugdsoos The ïesse, die zaterdag wordt geopend. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga RENESSE - Het is razendsnel gegaan. Een week of twee vóór de voorjaarsvakantie werd het idee geboren en nog tijdens de vakantie beschikte de jeugd van Renesse over een nieuwe soos: The Basement. Een naam die verwijst naar de locatie, een ruimte onder het dorps huis. Vanaf zaterdagis het hier om de veertien dagen 'sozen' geblazen. „Wat dat is? Muziek draaien, rondhangen, fees ten." Voor de duidelijkheid: The Ba sement heeft niéts van doen met die andere soos in Renesse ('Our Happy Place') waar vo rig jaar nóg sprake van was. Medewerkers van dezeclub konden hét niet eens worden over de wijze waarop de soos gestalte moest krijgen, vertelt Jaap Elenbaas van de Stich ting Jeugd. „Hangplek of ge woon een jeugdsoos, dat was de grote vraag.Het plan is uiteindelijk een stille dood ge storven. De ruimte onder het dorpshuis was echter al gere serveerd, aldus Elenbaas, en kon daarom simpelweg door de nieuwe soos in gebruik wor den genomen. Ook de stichting die Our Happy Place reeds vormde, is overgenomen door The Basement. Te jong Voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, cle leeftijdsgroep waarop de nieuwe soos mikt, is er wei nig te beleven in Renesse, ver tellen de bestuursleden. Aan diseo's en ander vertier geen gebrek in het dorp. „Maar wij zijn nog iets te jong om uit te gaan",legt Hannes uit. Leden van The Basement kwamen re gelmatig op bezoek in de (tweewekelijkse) jeugdsoos in het dorpshuis vanNoordwelle. „We dachten: als in een dorp als Noordwelle om de twee we ken een soos kan worden ge houden dan moet er ook in Re nesse zoiets mogelijk zijn." Er werden plannen gesmeed en in zeer korte tijd was The Base ment een feit. Hannes, Remo, Wouter, Maar ten en Jochem vormen het be stuur. Zij worden ondersteund door een groep van negen vrij willigers. Adrie de Rover is de voorzitter van het volwasse- nenbestuür. „Onze taken? Wij dragen de eindverantwoorde lijkheid én houden toezicht. Op soosavonden is één van ons altijd telefonisch bereikbaar en misschien komen we onver wachts eens binnenvallen", licht ze toe. Het soosbestuur lijkt hier geen probleem van maken. „Best gezellig", zegt Remo. Het vijfkoppige be stuur benadrukt overigens dat drank en drugs verboden zijn in The Basement. Wel mag er een sigaretje worden opgesto ken. Vastomlijnde plannen voor de toekomst zijn er nog niet; de inrichting van de soos en de voorbereidingen voor de offi ciële opening slokken momen teel alle tijd en aandacht op. „En we zijn natuurlijk nog maar net begonnen", ver klaart Maarten. Het initiatief wordt breed gedragen in Re nesse. Van alle kanten worden de initiatiefnemers te hulp ge schoten. Dit heeft al geresul teerd in diverse giften, bijvoorbeeld meubilair en gla zen. „Het hele dorp vindt het een leuk plan", laat het be stuur weten. „Iedereen rea geert positief," Verrassing The Basement wordt zaterdag om 17.00 uur spectaculair ge opend, belooft het vijftal. Hoe, dat is nog een verrassing. Tot 20.00 uur hebben inwoners van RenesSe en andere belang stellenden de gelegenheid om een kijkje te nemen in de soos. Van 20.00 tot 24.00 uur is The Basement alleen toegankelijk voor jongeren. VLISSINGEN - De provincie gaat de uitwisseling van rest stoffen tussen bedrijven in het industriegebied Vlissingen- Oost bevorderen. Het bureau Promasys Upbound is in de arm genomen om hiervoor een haalbaarheidsonderzoek ui t te voe ren. Doel ervan is na te gaan of bij de bedrijven voldoende animo bestaat, hoe de uitwisseling georganiseerd moet worden en welke proefprojecten op touw kunnen worden gezet. Stimu lering van de reststoffenuitwisseling is een van de actiepun ten in het nieuwe sociaal-economisch beleidsplan. Als bedrij - ven eikaars reststoffen benutten, leidt dat tot doelmatiger grondstoffeng'ebruik en vermindering van de milieubelas ting. Bovendien ontstaat hierdoor een bundeling van bedrijven. Het is de bedoeling dat initiatieven op dit gebied worden af gestemd met het project restwarmte glastuinbouw Borsele. De Industriegroep Midden-Zeeland heeft medewerking toe- MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil in de nieuwe glastuinbouwgebieden in Zeeland een warmtenet ontwikkelen. Om onderzoek daartoe mogelijk te maken wil len Gedeputeerde Staten de gemeente Reimerswaal een bij drage geven van 25.000 gulden. Dat is een kwart van het be drag waarvoor de NV Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland een haalbaarheidsonderzoek wil uitvoeren. Dit bedrijf heeft er varing met de levering van warmte en C02 aan glastuinders. Reimerswaal loopt voorop met de opzet van glastuinbouw in de Bathpolders. Er zijn ideeën ontwikkeld om van BASE Ant werpen NV restwarmte te betrekken en C02dat benut wordt voor stimulering van de groei van glastuinbouwgewassen. Delta Nutsbedrijven zal mogelijk als distributeur van de warmte en de C02 gaan optreden. Er wordt rekening mee gehouden dat de gemeenten Borsele en Kapelle soortgelijke plannen maken. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil de Stichting Proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat dit jaar een bijdrage geven van 71.650 gulden. De Rusthoeve heeft dat geld nodig om te kunnen voortbestaan. Op de proefboerderij wordt onderzoek gedaan naar producten die van belang zijn voor de Zeeuwse akkerbouw: granen, vlas, suikerbieten, ui ten, asperges en cichorei. Gedeputeerde Staten maken duidelijk dat de Rusthoeve als zelfstandige onderzoeklocatie wordt voortgezet, maar dat de onderhandelingen met het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en'Visserij over de verzelfstandiging nog moeten worden afgerond. Daarom wordt een subsidie voor één jaar gegeven. Het provinciebestuur wil 25.000 gulden beschik baar stellen voor een speciaal project dat de LTO-raad Zee land samen met de Rusthoeve en het DLV team Akkerbouw Zuidwest met zaaiuien wil uitvoeren. Daai'bij wil men de ken nis over zaaiafstanden, het telen onder Agro Milieu Keur en het gebruik van geleide bestrijding van bladvlekkenziekte en valse meeldauw vergroten. GS merken op dat Zeeland de ba kermat is voor de uienteelt en dat het van belang is de op dit punt een sterke positie te behouden. SAS VAN GENT - Een 29-jarige lifter uit Breskens is dinsdag onder bedreiging met geweld beroofd door een automobilist. Hij kreeg in België een lift van de onbekende. Het slachtoffer reed mee tot aan Sas van Gent. Daar trok de dader een op een vuistvuurwapen gelijkend voorweip en dwong het slachtof fer zijn geld af te geven. De lifter had een paar honderd gulden bij zich. Van de dader en zijn auto ontbreekt elk spoor. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland nodigt belangstellenden uit om mee te praten over de toekomstige ruimtelijke inrichting van het eiland. Hiertoe worden maan dag 23, dinsdag 24 en donder dag 26 maart bijeenkomsten gehouden in respectievelijk Zierikzee, Bruinisse en Renesse. Leidraad is de Discussienota Structuurvisie. Deze nota verschijnt een week voor de bijeenkomsten.Het ge meentebestuur zal tijdens de bijeenkomsten ingaan op de be tekenis van de nota en de rol die hierin is weggelegd voor zaken als wonen, werken, natuur, landbouw, visserij en recreatie. Discussiepunten zijn bijvoor beeld de vragen of er windturbi- nes aan de Delingsdijk moeten komen, of intensieve veehoude rij is toegestaan en of er nieuwe woningen in de Westhoek mo gen worden gebouwd. De bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur en vinden plaats in Theater Mondragon in Zierikzee en de dorpshuizen van Renesse en Bruinisse. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman Vader en moeder keerden ooit en thousiast terug van de Wereldten toonstelling in Brussel. Het was na een trip met een gehuurde auto - want dat kwam toen nog voor - bestuurd door een oom. De thuisreis aanvaard met een verzilverd theelepeltje in de tas, zo'n le peltje dat aantoonde dat ze er waren geweest. Ze hadden namelijk 'Het Ato- mium' gezièn. Het bouwwerk zelf her innerden ze zich niet meer zo precies - en de achterliggende gedachte waren ze vergeten - maar dat het gevaarte was opgebouwd uit negen glanzende bollen hadden zij bij terugkeer - en een beetje in trance - nog vlug uit de folder ge plukt. Negen bollen, met elkaar verbonden door stalen buizen, het was een waan zinnige uitvergroting van het ijzerkris tal... leerde je later tijdens de scheikun deles. Of was het natuurkunde... Het was allemaal bedacht door de wel erg creatieve ir. A Waterkeyn die, volgens overlevering, in 1954 maar één simpel gesprek nodig had om de Belgische au toriteiten duidelijk te maken dat zijn bedenksel echt dé bekroning van de we reldtentoonstelling in Brussel zou zijn. Het Atomium als symbool van de on waarschijnlijke wetenschappelijke vooruitgang, wie er naar op keek, ge loofde in de vaart der volkeren en - meer nog - in die van haar apparatuur en in strumentarium. Maar ach, na verloop van tijd verbleek ten de bollen, verroestten de buizen en deukten de dekplaten. De roltrappen vertoonden ernstige stoornissen (ze weigerden dienst) en de manager con stateerde - net niet met een snik in z'n stem - 'dat hier sprake is van een oude dame, die steeds meer onderhoud nodig heeft'. Renovatie Het Atomium had oorspronkelijk na zes maanden weer moeten worden ont manteld. „Nu het er nog staat hébben we de plicht het behoorlijk te renove ren", zei manager Yves Swaelus in au gustus 1996. Hij vond medestanders, die zich sterk maakten voor een grondi ge opknapbeurt. Een likje verf hier, een extra aluminium plaatje daar en - zoals dat heet - 'meer uitlaatgas-bestendig materiaal'. Swaelus droomde van een Atomium dat in het jaar 2 000 de compe titie met het product van het bouwjaar 5 8 fluitend aan kan. En ook de daarmee gepaard gaande kosten blaast hij zor geloos weg: pakweg 50 miljoen gulden, een bedrag datje overigens niet zomaar door Wout Bareman De burgervader van Terneuzen in een kogelvrij vest? Kom, gaat heen en steekt uw kop onder de kraan. De kleine, drentelende burgervader van Hulst in een wel erg afgemeten 'maat kostuum'? 't Zal hem niet gebeuren. Laat staan, dat de boomlange burger vader van de goe-gemeente Sluis-Aar- denburg zich in zo'n nauwsluitend keurslijf zou laten persen. Over de grens echter - en echt niet ver uit de buurt - diende burgemeester Frank Be- ke van Gent dat wrede lot wél te onder gaan. De burgervader, met socialistische ge dachten die hem zó terneer slaan dat hem nooit een lach ontnapt, wandelt al weer een dag of wat rond in een omhul sel, hem voorgeschreven door de onver biddelijke Rijkswacht. Die ving de afgelopen dagen signalen op, die er niet om logen. Hij diende te waken voor represailles van leden van de motorbende van de Heli's Angels, die een week of wat geleden hun onderko men aan de Koningsdonkstraat in dekt met een tientje entree per bezoe ker. Dus...zoekt het bestuur van 'het geketende spel der atomen' sponsors. Belgische bedrijven, sluimerende Eu ropese fondsen en federale begrotingen vormen de doelgroep. O j aBrussel is in het j aar 2 0 00 culturele hoofdstad van Europa. En in dat kader luidt de hamvraag: krijgt het Atomium er straks een tiende bol bij of niet? Ar chitect Francis Metzger en schepen Freddy Thielemans van de Socialisti sche Partij zijn er een warm voorstan der van. Die tiende bol? Ze zien hem graag verrrijzen aan de onderzijde van het bouwwerk. Daar, waar een confe rentiecentrum is gepland. Metzger heeft beelden op z'n netvlies van een conferentiecentrum onder een glazen bol. Een grote glazen koepel als een soort van tiende bol... Iets als de glazen piramide op de binnenplaats van het Louvre in Parijs, keutelt de architect. „Ik vind het spijtig dat men er in Brus sel niet in slaagt hedendaagse architec tuur te integreren in bestaande gebou wen." O... en nogeens wat: de voet van het Atomium dient te worden gevrijwaard van auto's. Want, aan de voet van de Eiffeltoren heeft immers ook nooit ie mand een vehikel ontwaard. Weet de goede man zeker. Gentbrugge ontmanteld zagen door de politiediensten. De speurders vonden er een indrukwekkend wapenarsenaal en direct werden verbanden gelegd met de internationationale Heli's Angels- groepen. De burgemeester van Gent laat - fer vent fietser als-ie is - voorlopig zijn rij wiel in de schuur. Verplaatst hij zich, dan geschiedt dat enkel in het gezel schap van gepantserde agenten, De we reld van kogelvrij e vesten en extra com municatiemiddelen ('hallo-over') dus. De Rijkswacht kocht speciaal voor de bescherming van de burgervader extra kogelvrije vesten aan. Ook de onderzoeksrechter krijgt extra bewa king. „Kkkritttsjj, kkkritttsjj...", klonk het een dag of wat geleden in de garde robe van het Provinciaal Administra tief Centrum in Gent-Zuid. Naast onze zegsman maakte burgemeester Beke zich klaar voor weer een bijeenkomst. „Dat kogelvrij-vest zit mij alleen maar in de weg", verzuchtte hij. Zijn begelei ders drukten de pers op het hart de zaak toch vooral geheim te houden. De vol gende dag stond het in alle gazetten. De renovatie van het Atomium zal naar schatting zo'n 50 miljoen gulden kosten. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Noorderpolder is de naam die het college van Schouwen-Duiveland in ge dachten heeft voor het nieuwe woningbouwgebied ten noor den van Zierikzee. Dit is een meer aantrekkelijke naam dan het tot dusver gebruikelijke Zierikzee-Noord, zo wordt ge steld. Het gaat om een histori sche naam, net als bij de andere wijken buiten de stadsgrachten het geval is. Graaf Willem V gaf in 1352 en kele schorren in erfpacht uit aa n Zierikzee. Deze schorren wer den in twee delen bedijkt. Het zuidelijk deel, ten noorden van de monding van de Ee, wordt in 1358 vermeld als de Noorden- polre. De gronden ten noorden en zuiden van de huidige Hoeve- weg maakten onder meer deel uit van deze polder. Het stede- bouwkundig bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft, betrokken bij de ontwikkeling van het ge bied, stelde in 1996 voor om de 'werknaam' Zierikzee-Noox-d te vexwangen door een naam met meer impact. Toenmalig streek archivaris H. Uil, nu gemeente archivaris, kwam vervolgens met drie mogelijkheden op de proppen: naast Noorderpolder waren dat Quaalambacht en Kattemeet. De keuze van B en W van Schouwen-Duiveland is ge vallen op Noorderpolder. Be halve een aantrekkelijke,naam is dit ook een praktische naam, stelt Uil. „Er wordt een richting aangegeven. Bezoekers van dit gebied zullen niet snel in het zuiden van de stad uitkomen." Straatnamen Voor de nieuwe straten in het bouwplan Riekusweel in Brui nisse zijn de volgende namen bedacht: Roggestraat, Maïs- straat, Uienstraat en Riekus weel, een verlenging van de reeds bestaande straat. Verder zal Poortambacht 10 in Zierik zee naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit de Tureluurstraat, de Scholeksterstraat, de Meer koetstraat, de Kluutstraat, de Kiekendiefstraat, de Graspie- perstraat en de Fuurstraat. De bestaande Oosterscheldestraat wordt een stukje uitgebx-eid en houdt dezelfde naam. Tenslotte krijgt Dreischor, achter het Streek- en Landbouwmuseum, een nieuwe straat waarvoor de naam Schoutwei is bedacht. Aangenomen wordt dat dit per ceel vroeger in bezit was bij de schouten van het doip. Overigens is het college van Schouwen-Duiveland voorne mens om een beknopte nota te laten opstellen voor het geven van straatnamen. Momenteel bestaat hiervoor geen vastom lijnd beleid, wordt gemeld. Al deze voorstellen komen dinsdag 17 maart aan de ox*de in de com missie straatnamen. Deze bij eenkomst begint om 19.30 uur in het voormalige stadhuis van Brouwershaven. ZIERIKZEE - De ontslagzaak van oud-directeur H. F. Zeegers van verzorgingshuis Borren- damnxe in Zierikzee is weer uit gesteld. De zaak had morgen voor de kantonrechter moeten komen. Zeegers, die vorxg jaar werd ontslagen omdat hij volgens het bestuur niet in staat was nood zakelijke vernieuwingen door te voeren, wil dat de rechter zijn ontslag ongedaan maakt. Eer der oordeelde de rechter dat een terugkeer onmogelijk was. De zaak is al eens uitgesteld omdat Zeegex-s nog geen advocaat had. Nu heeft hij er wel een, maar die wil zich eerst in de matei'ie ver diepen. Een moeilijke klus, om dat Zeegers' zaak het rechts middel 'x-ekest civiel' betreft. Dat is een oud middel op basis waaxwan een hei'ziening van een vonnis mogelijk is als van tegen strijdigheden sprake is. Volgerxs Zeegers is dat bij zijn ontslag het geval. Zeegers vex-wacht dat de zaak 'over een aantal weken' alsnog voorkomt. NIEUWERKERK Klaverjasnxiddag - De ANBO- afdeling Nieuwei'kerk houdt in samenwei'king met de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland zaterdag 18 april een klaverjasmiddag in Ons Dorps huis. Het festijn begint 13.30 uur en duurt tot 18.00 uur. Voor de winnaar is een wisselbeker beschikbaar. Ook wordt een verloting gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27