Geld voor zwijgen over stallen PZC PZC Redt het symbool van de vooruitgang Kogelvrije burgemeester Goes oog niet toe aan koop terrein AKF Lekke tanker van Tholen naar dok Akkoord over vertrek bewoners Thoolse Hoeve Buitenzorg zeeland 15 Varkenshouder ontkent geruchten over omkoping omwonenden sis® Mi» Julianafonds zuider El buren Bedrijven wisselen reststoffen uit Warmtenet voor glas tuinders Subisidie voor proefboerderij Lifter beroofd Postzegelbeurs in Kloetinge Mozart Yerseke wint wisselbeker woensdag 11 maart 1998 doorCaroline Moerland BAARLAND - De Brabantse varkenshouder J. M. M. van Erp wil niet ingaan op geruchten dat zwijggeld zou zijn geboden aan omwonenden van de stallen die hij heeft laten bouwen bij Baar land. Aan mensen in de buurt zou enkele tienduizenden gul dens zijn beloofd als ze hun mond houden over illegale bouwactiviteiten op het terrein. Van Erp zegt desgevraagd niet te willen ingaan op 'zulke din gen'. De gemeente Borsele liet eind februari de bouw stilleggen van een mestsilo op het terrein aan de Kerkepölderweg bij Baar land. Het ronde bouwwerk I stond volgens de gemeente op een andere plaats dan in de ver gunning was aangegeven. Maandag werd er ondanks het verbod toch weer gewerkt aan de silo. De gemeente heeft daar om 's avonds de politie inge schakeld om de bouw opnieuw stil te leggen. Dit gebeurde in aanwezigheid van de Borselse burgemeester ir. J. L. M. Man- dos. Over de varkensstallen aan de Kerkepolderweg doen in de om geving allerlei verhalen de ron de. Zo zou de mestsilo met opzet te dicht bij de grens van het per ceel zijn gebouwd. Wil de ver gunninghouder toch aan de be stemmingsplanvoorschriften kunnen voldoen, dan moet hij er grond bij kopen. En dat zou weer de mogelijkheid scheppen voor de bouw van een derde stal. De Borselse wethouder drs. P. J. Vollaard (PvdA, ruim telijke ordening) zegt desge vraagd dat hij dit verhaal niet kent. Op de vraag of zoiets in theorie mogelijk is, antwoordt hij,,Ik houd niet van trucs. Ze ker niet als ze de bedoeling heb ben om wet- en regelgeving te ontduiken." Ook het verhaal over het zwijggeld zegt Vollaard niet te kennen. Geen commentaar „Op zulke dingen ga ik gewoon niet in", reageert Van Erp op het gerucht dat omwonenden enke le tienduizenden guldens is ge boden om hun mond te houden over de mestsilo. Ook geeft hij geen commentaar op het ver haal over de eventuele derde stal. Dat de bouw van de mestsi lo met behulp van de politie is stilgelegd, daar heeft de var kenshouder uit Zij taart wel 'iets van begrepen'. Volgens Van Erp is de silo gebouwd zoals is aan gegeven op een tekening die bij de gemeente is ingediend. „Ik heb daar geen commentaar op gekregen, dus ik ben ervan uit gegaan dat het goed was." Van Erp vindt dat de gemeente be hoorlijk laat heeft gereageerd op de bouw van de silo. „Ik vind het nogal grof om te zeggen 'hij staat niet helemaal goed' als de silo al bijna helemaal klaar is. Hoe het nu verder moet, is nog onduidelijk. Van Erp zegt dat hij wil proberen via overleg met de gemeente tot een oplossing te komen. Overigens is hij al een keer op het gemeentehuis in Heinkenszand geweest nadat de bouw was stilgelegd. Vollaard zegt dat. Van Erp tijdens dat overleg is duidelijk gemaakt dat hij zich aan de regels moet hou den. De mestsilo zal hoogst waarschijnlijk moeten worden gesloopt. door Marten de Jongh GOES - De gemeente Goes is geen gegadigde voor aankoop van het AKF-terrein aan de houtkade in Goes. Dat zei wet- houder C. R. M. M. Linssen I (CDA) dinsdag. Het geheel staat al geruime tijd te koop. Een aan koop zou goed aansluiten bij de beleidsvoornemens die het Goe- se college onlangs presenteerde in het voorlopige ontwerp van de structuurvisie Goes 2030. Plan is het havenindustrieter rein te saneren om aldaar wo ningbouw mogelijk te maken. Volgens wethouder Linssen komt het opdoeken van de Goe- se AKF-vestiging te vroeg voor de gemeente om serieus een aan koop van het terrein te kunnen overwegen. De plannen uit de GOES - De Stichting Coördina tiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland in Goes heeft zesdui zend gulden gekregen van het Juliana Welzijnfonds. Met dat bedrag wil de stichting compu terapparatuur aanschaffen. structuurnota staan nog niet vast. Goes zit middenin een in spraakperiode. Ook de organi satie voor de uitvoering van de voornemens in het havenindu strieterrein moet nog op poten worden gezet. Linssen: „We moeten voorkomen dat we een impulsaankoop doen." Ontruimd Het laatste grote werkstuk van Schelde AKF verliet vorige week de oude constructiehal aan de Goese haven. Het betrof een grote reactor voor een ben zinekraker. Het duurt niet lang meer of de hal wordt geheel ont ruimd en gesloten. De Konink lijke Schelde Groep biedt het terrein te koop aan. Of er inmid dels serieuze gegadigden zijn, kon een Scheldewoordvoerder gisteren niet zeggen. Omwonenden van de silo bij Baarland (links op de foto) zou zwijggeld zijn geboden om hun mond te houden over illegale bouwactiviteiten. foto Willem Mieras door René Schrier THOLEN - De tanker RP Brussel die maandagavond laat bij Tholen aan de grond liep is dinsdag leeggepompt in de haven van Tholen. In de loop yan dinsdagmiddag is het schip, met de sleepboot Bravo, op weg gegaan naar een dok in Antwerpen voor reparatie. Het Belgische schip was op een stenen dam gelopen, waarop een lichtmarkering.van Rijks waterstaat stond. Daarbij ont stond in de machinekamer van de boegschroef een gat van 20 bij 30 centimeter. Volgens de politie is de aanvaring ver moedelijk veroorzaakt door onervarenheid of onbekend heid van de stuurman, die het roer van de schipper tijdelijk had overgenomen. Aanvankelijk is nog gepro- beerd de Belgische tanker wat verder op de kant te zetten. Daartoe is eerst 1000 ton la ding, zogenaamde vacu- umolie, overgepomt in het zus terschip RP Antwerpen. Op die manier is getracht het gat boven water te bréngen zodat het provisorisch gedicht zou kunnen worden. Dat lukte niet, waarna de Brussel naar de Rijkshaven van Tholen is gesleept. Om 6.00 uur dins dagmorgen kwam het schip daar aan. De totale lading van 4000 ton is vervolgens hele maal leeggepompt. Daarna heeft de scheepvaart inspectie een onderzoek inge steld om te zien of het schip verder kan varen. Rijkswater staat heeft ondertussen een borg gesteld van ƒ60.000 voor de schade aan de dam waar de lichtmarkering' op stond. De RP Brussel voer maandag avond rond 22.00 uur op de stenen dam, in de buurt van de brug bij Tholen. Een passe rend containerschip en de sleepboot Furie 3 verleenden assistentie. GOES Peuterspeelzalen - Het kantoor van de Stichting Peuterspeelza len Goes (SPG) is sinds 1 maart gevestigd aan de Montgomery- straat nummer tien in Goes. De stichting heeft sinds januari een nieuwe voorzitter en penning meester. I. de Kok heeft in verband met andere werkzaam heden het voorzitterschap over gedragen aan G. van Hecke. De vacature voor penningmeester wordt opgevuld door S. van Mil dert. THOLEN Wereldwinkel - De Wereldwin kel Tholen houdt vrijdag 13 maart haar algemene jaarver gadering. De winkel zal van de gelegenheid gebruik maken de nieuwe nieuwsbrief te presente ren. Ook wordt even stilgestaan bij de herinrichting van de zaak. De bijeenkomst, in de wereld winkel aan de Stoofstraat, be gint om 19.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van derJagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman Vader en moeder keerden ooit en thousiast terug van de Wereldten toonstelling in Brussel. Het was na een trip met een gehuurde auto - want dat kwam toen nog voor - bestuurd door een oom. De thuisreis aanvaard met een verzilverd theelepeltje in de tas, zo'n le peltje dat aantoonde dat ze er waren geweest. Ze hadden namelijk 'Het Ato- mium' gezien. Het bouwwerk zelf her innerden ze zich niet meer zo precies - en de achterliggende gedachte waren ze vergeten - maar dat het gevaarte was opgebouwd uit negen glanzende bollen hadden zij bij terugkeer - en een beetje in trance - nog vlug uit de folder ge plukt. Negen bollen, met elkaar verbonden door stalen buizen, het was een waan zinnige uitvergroting van het ijzerkris tal .leerde je later tijdens de scheikun deles. Of was het natuurkunde... Het was allemaal bedacht door de wel erg creatieve ir. A Waterkeyn die, volgens overlevering, in 1954 maar één simpel gespx-ek nodig had om de Belgische au toriteiten duidelijk te maken dat zijn bedenksel echt dé bekroning van de we reldtentoonstelling in Brussel zou zijn. Het Atomium als symbool van de on waarschijnlijke wetenschappelijke vooruitgang, wie er naar op keek, ge loofde in de vaart der volkeren en - meer nog - in die van haar apparatuur en in strumentarium. Maar ach, na verloop van tijd verbleek ten de bollen, verroestten de buizen en deukten de dekplaten. De roltrappen vertoonden ernstige stoornissen (ze weigerden dienst) en de manager con stateerde - net niet met een snik in z'n stem - 'dat hier sprake is van een oude dame, die steeds meer onderhoud nodig heeft'. Renovatie Het Atomium had oorspronkelijk na zes maanden weer moeten worden ont manteld. „Nu het er nog staat hebben we de plicht het behoorlijk te renove ren", zei manager Yves Swaelus in au gustus 1996. Hij vond medestandei's, die zich sterk maakten voor een grondi ge opknapbeurt. Een likje verf hier, een extra aluminium plaatje daar en - zoals dat heet - 'meer uitlaatgas-bestendig materiaal'. Swaelus droomde van een Atomium dat in het jaar 2000 de compe titie met het product van het bouwjaar '58 fluitend aankan. En ook de daarmee gepaard gaande kosten blaast hij zor geloos weg: pakweg 50 miljoen gulden, een bedrag dat je overigens niet zomaar dekt met een tientje entree per bezoe ker. Dus...zoekt het bestuur van 'het geketende spel der atomen' sponsors. Belgische bedrijven, sluimerende Eu ropese fondsen en federale begrotingen vormen de doelgroep. O ja, Brussel is in het jaar 2 00 0 culturele hoofdstad van Europa. En in dat kader luidt de hamvraag: krijgt het Atomium er straks een tiende bol bij of niet? Ar chitect Francis Metzger en schepen Freddy Thielemans van de Socialisti sche Partij zijn er een warm voorstan der van. Die tiende bol? Ze zien hem graag verrrijzen aan de onderzijde van het bouwwerk. Daar, waar een confe rentiecentrum is gepland, Metzger heeft beelden op z'n netvlies van een conferentiecentrum onder een glazen bol. Een grote glazen koepel als een soort van tiende bol.,. Iets als de glazen piramide op de binnenplaats van het Louvre in Paiijs, keutelt de architect. „Ik vind het spijtig dat men er in Brus sel niet in slaagt hedendaagse ax-chitec- tuur te integrex-en in bestaande gebou wen." O... en nogeens wat: de voet van het Atomium dient te woi'den gevrijwaard van auto's. Want, aan de voet van de Eiffeltoren heeft immers ook nooit ie mand een vehikel ontwaard. Weet de goede man zeker-. door Wout Bareman De burgervader van Terneuzen in een kogelvrij vest? Kom, gaat heen en steekt uw kop onder de kraan. De kleine, di-entelende burgervader van Hulst in een wel erg afgemeten 'maat kostuum'? 't Zal hem niet gebeuren. Laat staan, dat de boomlange burger vader van de goe-gemeente Sluis-Aar- denburg zich in zo'n nauwsluitend keurslijf zou laten persen. Over de grens echter - en echt niet ver uit de buurt - diende burgemeester Frank Be- ke van Gent dat wrede lot wél te onder gaan. De bux-gexvadei', met socialistische ge dachten die hem zó terneer slaan dat hem nooit een lach ontnapt, wandelt al weer een dag of wat rond in een omhul sel, hem voorgeschreven door de onver- biddelij ke Rijkswacht. Die ving de afgelopen dagen signalen op, die er niet om logen. Hij diende te waken voor represailles van leden van de motorbende van de Heli's Angels, die een week of wat geleden hun ondex-ko- men aan de Koningsdonkstraat in Gentbrugge ontmanteld zagen door de politiediensten. De speurders vonden er een indrukwekkend wapenarsenaal en direct wei-den verbanden gelegd met de intemationationale Heli's Angels- groepen. De burgemeester van Gent laat - fer vent fietser als-ie is - vooi-lopig' zijn xdj- wiel in de schuur Verplaatst hij zich, dan geschiedt dat enkel in het gezel schap van gepantserde agenten. De we reld van kogelvrij e vesten en extra com municatiemiddelen ('hallo-over') dus. De Rijkswacht kocht speciaal voor de bescherming van de burgervader extra kogelvrije vesten aan. Ook de onderzoeksrechter krijgt extra bewa king. „Kkkritttsjj, kkkritttsjj...", klonk het een dag of wat geleden in de gai'de- robe van het Provinciaal Administi'a- tief Centrum in Gent-Zuid. Naast onze zegsman maakte bm-gemeester Beke zich klaar voor weer een bijeenkomst. „Dat kogelvrij-vest zit mij alleen maar in de weg", verzuchtte hij. Zijn begelei ders drukten de pers op het haxd de zaak toch vooral geheim te houden. De vol gende dag stond het in alle gazetten. De renovatie van het Atomium zal naar schatting zo'n 50 miljoen gulden kosten. VLISSINGEN - De px-ovincie gaat de uitwisseling van rest stoffen tussen bedrijven in het industriegebied Vlissingen- Oost bevoi'deren. Het bureau Promasys Upbound is ixr de arm genomen om hiervoor een haalbaarheidsonderzoek uit te voe ren. Doel ervan is na te gaan of bij de bedrijven voldoende animo bestaat, hoe de uitwisseling geox-ganiseei'd moet worden en welke proefprojecten op touw kunnen wox'den gezet, Stimu- lex-ing van de reststoffenuitwisseling is een van de actiepun ten in het nieuwe sociaal-economisch beleidsplan. Als bedrij ven eikaars i'eststoffen benutten, leidt dat tot doelmatiger grondstoffengebruik en vermindering van de milieubelas ting. Bovendien ontstaat hierdoor een bundeling van bedrijven. Het is de bedoeling dat initiatieven op dit gebied wox'den af gestemd met het project restwarmte glastuinbouw Borsele. De Industx-iegroep Midden-Zeeland heeft medewerking toer MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil in de nieuwe glastuinbouwgebieden in Zeeland een warmtenet ontwikkelen. Om onderzoek daartoe mogelijk te maken wil len Gedeputeerde Staten de gemeente Reimerswaal een bij drage geven van 25.000 gulden. Dat is een kwaxt van het be drag waarvoor de NV Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland een haalbaarheidsonderzoek wil uitvoeren. Dit bedrijf heeft er varing met de levering van warmte en C02 aan glastuinders. Reimerswaal loopt voorop met de opzet van glastuinbouw in de Bathpolders. Er zijn ideeën ontwikkeld om van BASF Ant werpen NV restwarmte te betrekken en C02, dat benut wordt voor stimulering van de groei van glastuinbouwgewassen. Delta Nutsbedrijven zal mogelijk als distributeur van de warmte en de C02 gaan optreden. Er wordt rekening mee gehouden dat de gemeenten Borsele en Kapelle soortgelijke plannen maken. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil de Stichting Proefboerdexij Rusthoeve in Colijnsplaat dit jaar een bijdrage geven van 71.650 gulden. De Rusthoeve heeft dat geld nodig om te kunnen voortbestaair. Op de proefboerderij wordt onderzoek gedaan naar pi-oducten die van belang zijn voor de Zeeuwse akkei'bouw: granen, vlas, suikerbieten, ui ten, asperges en cichorei. Gedeputeerde Staten maken duidelijk dat de Rusthoeve als zelfstandige onderzoeklokatie wordt voortgezet, maar dat de onderhandelingen met het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij over de verzelfstandiging nog moeten worden afgerond. Daarom wordt een subsidie voor één jaar gegeven. Het pi'ovinciebestuur wil 25.000 gulden bescfxik- baar stellen voor een speciaal project dat de LTO-x-aad Zee land samen met de Rusthoeve en het DLV team Akkei'bouw Zuidwest met zaaiuien wil uitvoeren. Daarbij wil men de ken nis over zaaiafstanden, het telen onder Agro Milieu Keur en het gebruik van geleide bestrijding van bladvlekkenziekte en valse meeldauw vergroten. GS merken op dat Zeeland de ba kermat is voor de uienteelt en dat het van belang is de op dit punt een sterke positie te behouden. SAS VAN GENT - Een 29-jarige lifter uit Bresltens is.dinsdag onder bedreiging met geweld beroofd door een automobilist. Hij kreeg in België een lift van de onbekende. Het slachtoffer x-eed mee tot aan Sas van Gent. Daar ti-ok de dader een op een vuistvuuiwapen gelijkend vooiwerp en dwong het slachtof fer zijn geld af te geven. De lifter had een paar honderd gulden bij zich. Van de dader en zijn auto ontbreekt elk spoor. door Mieke van der Jagt MIDDELBURG - De gemeente Tholen en landbouwer D. J. van Gorssel hebben dinsdagmiddag tijdens een kort geding voor de rechtbank in Middelburg over eenstemming bereikt over het tijdstip waarop Van Gorssel de boerderij waarin hij woont, de Hoeve Buitenzorg bij Tholen, zal ontruimen. De Hoeve Bui tenzorg moet wijken voor een bestemmingsplan waarin Tho len vrijstaande woningen wil gaan bouwen. De zaak tussen van Gorssel en Tholen loopt al lange tijd. Van Gorssel en zijn zuster zijn gebo- ren en getogen op Buitenzorg, een boerderij die in 1920 in de familie kwam. Het deel waarop het huis en de schuren staan plus negen hectare bouwland werden gepacht door de Van Gorssels, eex-st van een andere eigenaar, die het later aan de ge meente verkocht. Van Gorssel probeerde bij die verkoop wel voorkeursrecht te krijgen maai de Pachtkamer ging daaraan voorbij. De gemeente deed zes jaar geleden al een poging om de pacht op te zeggen op grond van het feit dat de boer de 65-jarige leeftijd was gepasseerd, maar was daarmee te laat. In 1994 wei-d een geschil tussen de ge meente en de boer beslecht dooi de Kroon, die oordeelde dat het belang van Van Gox-ssel zwaar der woog dan dat van de ge meente, die toen nog geen be stemmingsplan klaar had. Nu het voorontwerp Bestem mingsplan in procedure wordt gebracht en Tholen om bouw grond zit te springen, liggen de zaken anders. Tholen wilde Van Gorssel moi-gen (donderdag) met de stei-ke arm de deur uit zetten. Van Gorssel, die al zes jaar probeert een bouwvex-gun- ning te kx-ijgen voor een nieuw bedrijf op zijn eigen grond, spande een kort geding aan om meer tijd te krijgen. Zijn zuster, inmiddels 74, kan geen trappen lopen en dus kan Van Gorssel geen genoegen nemen met de tijdelijke huisvesting die de wo ningstichting hem heeft aange boden. Bovendien zit hij met ze ventig schapen, waaivan er 35 hoogzwanger zijn en waarvan de andei-e helft jonge, kwetsba re lammeren heeft. Voorzitter mr. M. Steenbeek wilde weten waarom de schapen niet ei-gens anders kunnen wor den ondergebracht. De boer liet weten dat zijn veestapel scx-a- pies- en zwoegexvrij is, iets wat van geen enkele andei'e scha penhouder op Tholen kan wor den gezegd. Hoewel zijn scha pen tot 1 juni aflammeren, kon de boer genoegen nemen met een termijn tot 1 mei. Op die da tum moet Buitenzorg zijn ont ruimd. Iedere dag later kost Van Gorssel 10.000 gulden, met een bankgax-antie van 50.000 gul den. Ook ging de boer akkoord met een ondex-zoek door de ge meente naar eventuele asbest in zijn woning en een bezoekje om een sloopbestek te maken. Ook het weigeren van de toegang tot zijn huis, zou Van Gorssel 10.000 gulden per keer kunnen gaan kosten. De gemeente wil de grond onder Buitenzox-g, waar elf bungalows moeten komen, voor de bouwvakvakantie bouwrijp maken. De boer beloofde de gemeente niets in de weg te leggen en sprak de hoop uit een woninkje te kunnen betrekken met een slaapkamer beneden. Hij kon digde ook aan opnieuw een bouwvergunning te zullen aan vragen, die hem inmiddels her haaldelijk geweigex-d is op gi-ond van onvolwaax-digheid van het bedrijf. Van Gorssel is inmiddels deel van een maat schap waarin ook een jongere neef participeert, die garant kan staan voor de continuiteit van de bedrijfsvoei-ing. KLOETINGE - Filatelistenver eniging De Bevelanden houdt zaterdag 21 maart weer een ruilbeurs in dorpshuis Amicitia in Kloetinge. Zowel vex-enigingsleden als handelaren zullen postzegels aanbieden. Om 11 uur is er een veiling voor de jeugd. De club veiling, met honderd te veilen kavels, begint om 14.30 uur. De deuren gaan om 10 uur open. GOES - In het verslag van het winterfestival van de KNF af deling Zeeland is de uitslag weggevallen van di-umband Mozart uit Yerseke. Deze band scoorde in de tweede divisie sec tie SDM onder leiding van Arno Muller 85 punten goed voor een eerste pi'ijs en de wisselbeker van de slagwei'kgroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23