llflCllLE ZEEUWSE COURANT Delta in zaken roept vragen op Demonstraties overschaduwen herverkiezing van Soeharto Ex-WAO'er hoeft niet op verhoging uitkering te rekenen 4 WEKEN Arnon Grimberg stralend middelpunt boekenbal Sfaintrahiln Zaterdag 21 maart MELIESTE VOOR 15,00 Vis in Nijl op whisky vergast Europarlementariër vermoedt dat nutsbedrijf Mededingingswet overtreedt Serviërs bereid tot overleg Dow Jones door software naar record Modderlawine Vissersacties zonder resultaat Zaterdag 14 maart kruidendemonstratie. van onze redactie buitenland JAKARTA - Nieuwe demon stralies en arrestaties in ver scheidene steden van Indonesië hebben gisteren de herverkie zing van president Soeharto overschaduwd. De demon stranten eisten invoering van democratische spelregels en hervormingen om de ernstige economische crisis in het land te boven te komen. De 76-jarige Soeharto werd voor een zevende ambtstermijn van vijf jaar gekozen. De 923 aanwezigen in de Raadgevende Volksvergadering (MPR) herko zen hem met algemene goed keuring en onder luid applaus. Er was geen tegenkandidaat. Soeharto wees na zijn verkie zing zoals verwacht minister Jusuf Habibie van Wetenschap en Technologie aan als kandi daat voor het vice-president- schap. De Volksvergadering moet Habibie, die om zijn geld verslindende projecten niet ge liefd is bij internationale finan ciële organisaties, vandaag formeel nog kiezen. Er is geen andere kandidaat. Terwijl de Volksvergadering bijeen was, hield Kongres Indo nesia, dat de hei-verkiezing van Soeharto afwijst, een alterna tieve presidentsverkiezing. De politie maakte met harde hand een einde aan de bijeenkomst, toen voorzitter Ratna Sarum- paet van Kongres Indonesia, een bekende actrice en activiste in Indonesië, haar toespraak be gon. Negen mensen werden ge arresteerd. Kopstukken van mensenrechtenorganisaties die ook aanwezig waren, zoals Poncke Princen en Gunawan Mohammed van de maatschap pelijke organisatie ISAIH, wer den ongemoeid gelaten. Voedselprijzen In andere steden demonstreer den verscheidene duizenden studenten voor politieke vrij heid en lagere voedselprijzen. In verband met de vergadering van de MPR zijn alleen al in Jakarta meer dan 3 50 0 0 soldaten en po litieagenten op de been. De monstraties zijn officieel verbo den. Steeds meer internationale in stellingen laten hun ontevre denheid blijken over de wijze waarop Soeharto en zijn rege ring de hervorming van de eco nomie aanpakken. Nadat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vorige week had besloten met de overmaking van 3 mil jard dollar aan Indonesië te wachten, schortten de Wereld bank en de Aziatische Ontwik kelingsbank hun kredietverle ning op. De Wer-eldbank houdt voorlopig 1 miljard dollar vast en de Ontwikkelingsbank 1,5 miljard. De twee instellingen hebben hun hulpverlening aan die van het' IMF gekoppeld. Door hun houding komt ook Ja pan steeds meer onder druk te staan om ook de hulp aan Indo nesië op te schorten. Indonesië stuurt volgende week een delegatie naar de Verenigde Staten om daar met Ameri kaanse vertegenwoordigers en met het IMF te praten over de economische crisis. De afvaar diging staat onder leiidng van regeringsadviseur Widjojo Niti- sastro. Soeharto noemde zon dag de eisen die het IMF aan zijn hulpverlening heeft gesteld, sti'ijdig met de grondwet. DPA/RTR/AFP Nieuw! Schoevers in Breda!* Open dag van 10.00 -14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo en mbo+) I Bel (040) 2 44 28 32 *De open dag is in de Tuinstraat 1 te Tilburg GLASHAIMDEL JCwaiiteit cn GOES Epifytenshow 11 maart !/m 4 april Mei groet assortiment Btomeliaceae KOUDEKERKE Vlissinftsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) er kent dat duizenden herkeurde WAO'ers een te lage WW-uitke- ring ontvangen. De betrokke nen hoeven er wat hem betreft echter niet op te rekenen dat him uitkering met terugwer kende kracht wordt verhoogd. De problematiek is ontstaan doordat de betreffende arbeids ongeschikten, sinds de ingrepen in de WAO in 1994, na herkeu ring hun WAO-uitkering ge deeltelijk hebben verloren. De betrokkenen hebben in plaats daarvan recht op WW. In januari bepaalde de Centrale Raad van Beroep dat de hoogte van die uitkering gebaseerd moet zijn op het loon van voor de arbeidsongeschiktheid. De So ciale Verzekeringsraad, die uit werkgevers en werknemers be stond, had destijds bepaald dat de WW-uitkering afhankelijk moest zijn van de hoogte van de WAO-uitkering, die natuurlijk lager was dan het loon. De Grave gaf dus toe dat de voormalige WAO'ers sinds de uitspraak van de Centrale Raad recht hebben op een hogere uit kering. Anders dan gevraagd door GroenLinks-Kamerlid Ro- senmöller wilde de staatssecre taris niet toezeggen dat de uit keringen van de betrokkenen nu automatisch worden verhoogd, Zij moeten herziening van de eerdere beslissing over de hoog te aanvragen bij het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV). ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC KHARTOUM - De Soeda- nese politie heeft meer dan 1.300 flessen whisky en gin in de rivier de Nijl leeggegooid. Het spektakel was be doeld als extra straf voor een man uit Eritrea, die schuldig was bevonden aan alcoholsmokkel. De man werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 3 miljoen Soedanese pond (onge veer 3.300 gulden). De krant Al-Anbaa, die het bericht gisteren pub li - ceerde, liet dat vergezeld gaan van een cartoon waarop een vis een voor- bijtollende, duidelijk dronken soortgenoot vraagt of hij uit Murwada komt, de plek waar de po litie de Nijl op de alcohol hac getracteerd. AP Later buien 's Ochtends regen, in de middag gevolgd door buien mogelijk met hagel. Middagtemperatuur circa 7 graden. 241e jaargang no. 59 woensdag 11 maart 1998 losse nummers 1,75 Arnon Grimberg (1) kreeg gisteren in de Stadsschouwburg alle media-aandacht. foto Marcel Antonisse/AN P van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Waar snuif je de sfeer op van romans als De ontdekking van de hemel (Harry Mulisch), Indische duinen (Adriaan van Dis), Blauwe maandagen (Arnon Grimberg) of De vrienschap (Conny Palmen)? Een speci aal voor de boekenweek ontworpen Li teraire Kaart van Nederland stuurt de lezers respectievelijk naar Dwingeloo (sterrenwacht), Bergen, Amsterdam- Zuid en St.Odilienberg. De kaart, waarop Piet Schreuders zes tig geselecteerde romans geografisch situeerde, hangt de komende tien dagen in honderden boekwinkels. Het is een van de vele initiatieven waarmee de Stichting Collectieve Propaganda wan het Nederlandse Boek (CPNB) het boe kenweekthema Panorama Nederland, Stad en land in proza en poëzie, onder streept. Polderpop Traditiegetrouw begon de boekentien- daagse gisteravond met het boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg, Ruim tweehonderd auteurs kregen een uitnodiging. Stralend middelpunt was de in een knalgroen jasje gestoken boe kenweekgeschenkschrijver Arnon Grimberg, die per verlengde limousine arriveerde. Het selecte gezelschap balgangers (650 genodigden met partner), onder wie de eregasten Geert Mak (boekenweekes sayschrijver) en Jo Ritzen (minister van Onderwijs en Cultuur), kon kiezen tus sen de muziek van de Nazaten van Prins Hendrik of de Polderpop Sound of the City in de disco. Meezingen in de smartlappenrevue van de Nacht van de Natte Zakdoek of meedeinen met de 4Tuoze Matroze en het Weespertrek- vaart Mannenkoor behoorde ook tot de mogelijkheden. De CPNB heeft het boekenweekge schenk, Grunbergs derde roman De Heilige Antonio, in een recordoplage van 701.000 drukken. Dat zijn er 60.000 meer dan afgelopen jaar. Wie ƒ19,50 aan boeken uitgeeft, krijgt het gratis mee. Het boekenweekessay Het ontsnapte land (ƒ4,95) kreeg een oplage van 102.500. Geert Mak herbeleefde in een bootje de reis, van Schiedam naar Zaandam en terug, die zijn vader 85 jaar eerder als jongen maakte met zijn oom, een beurtschipper. Hij ontdekte dat de duidelijke overgangen tussen stad en land zijn verdwenen. ANP door Richard Hoving MIDDELBURG - De com merciële activiteiten van Delta Nutsbedrijven zijn mogelijk in strijd met de nieuwe Mededingingswet. Het aanwenden van inkomsten uit nutsdiensten voor andere bezigheden valt wellicht onder misbruik van een economische machtspositie. Dat zegt CDA- Europarlementariër W. G. van Velzen. Op basis van de berichtgeving in de PZC en Het Financieele Dag blad van de afgelopen weken over de deelneming van Delta in milieu- en havenbedrijven van Verstraeten Verbrugge ver moedt Van Velzen dat artikel 24 van de Mededingingswet met voeten wordt getreden door het nutsbedrijf. In dat wetsartikel staat dat een overheidsbedrijf geen misbruik mag maken van zijn economische machtsposi tie. Delta, dat eigendom is van provincie en gemeenten, heeft een dergelijke positie. Het nuts bedrijf mag als enige in Zeeland elektriciteit,, gas en water leve ren. „Delta houdt zich niet aan de wet als inkomsten uit mono polie-activiteiten rechtstreeks worden gebruikt om commerci ële bezigheden blijvend te fi nancieren", aldus van Velzen. Nutsdiensten Delta neemt sinds 1996 vooreen kwart deel in het havenbedrijf Verbrugge Terminals en de mi lieubedrijven Verstraeten Verbrugge en Verstraeten Verbrugge Milieubeheer in Ter- neuzen. Volgens de Europarle mentariër, die als energie- woordvoerder voor zijn partij Advertentie De blokkadeactie in Oostende van een aantal boze Belgische vissers heeft voorlopig geen resultaat gehad. Zij eisten dat Nederlanders uit de kustwateren worden geweerd. B Andere Belgische vissers, die geregeld op de Neder- rt landse kust vissen, zijn echter tegen zo'n verbod. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; kunst cul tuur: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21. NEW YORK - De voor de veran dering weer aantrekkende koersen van technologiefond sen zetten gisteren de toon op Wall Street. De Dow Jones-in- dex kwam daardoor 75,98 pun ten hoger uit op 8643,12, een nieuw record. Het vorige record van 8594,83 dateert van 3 maart. De omzet liep met 635 miljoen aandelen flink op. Tal'van andere fondsen waren in trek, zoals Merck, AT&T en Travelers. Dat gold ook voor financiële waarden, met Wells Fargo, Chase Man hattan en Citicorp als gangma kers. In de maandag nog impo pulaire technologiehoek zorgden softwareproducenten zoals Microsoft voor de grootste uitschieters. KRF LIMA- Hevige regenval heeft gisteren in het noorden van Peru modderlawines veroorzaakt die bijna een heel dorp van de aard bodem hebben geveegd. Zeker vijftien bewoners kwamen om het leven. Aangenomen wordt dat de zwa re regenval op de noordelijke Peruaanse hoogvlakte verband houdt met het weerfenomeen El Nino. Sinds half december heb ben overstromingen en modder lawines in Peru meer dan 200 mensen het leven gekost. AP (Advertentie) optreedt, wijst alles er op dat de deelneming van het Zeeuwse nutsbedrijven in deze commer ciële activiteiten gefinancierd wordt met geld dat is verkregen uit de levering van nutsdien sten. „In dat geval is er sprake van oneerlijke concurrentie. Delta kan risico's nemen door dat het beschikt over gebonden klanten (afnemers van nuts diensten die niet elders terecht kunnen) die gegarandeerd kapi taal leveren. Andere spelers op de markt kunnen hier niet over beschikken." Het Zeeuwse nutsbedrijf betaalde twee jaar geleden veertig miljoen gulden voor de deelneming in Verstrae ten Verbrugge. Het afgelopen jaar boekte Delta een beschei den winst op deze nevenactivi teiten. Het toezicht op de naleving van de Mededingingswet, die sinds 1 januari 1998 van kracht is, is in handen van de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) in De Haag. Van Velzen denkt dat een onderzoek van de NMa naar de handel en wandel van Delta wel gerechtvaardigd is. „Toen de NMa aantrad werd de nuts- sector een belangrijk aan dachtspunt genoemd." „Een uitspraak van de NMa is bin dend en kan voor Delta mogelij k terugtrekking uit Verstraeten Vèrbrugge betekenen. De NMa begint in de regel pas een onderzoek naar een bedrijf als er klachten binnenkomen, zegt woordvoerder S. Bierling. „De naam van Delta Nutsbe drijven komt niet op de klach- tenbjst voor." Bierling bevestigt dat de NMa ook op eigen initia tief een bedrijf of sector kan doorlichten. Of Delta onder de loep wordt genomen laat Bier ling in het midden. Delta-directeur P. Stoter rea geert verbaasd op de vermoe dens van Van Velzen. „Ik zie niet in wat Delta anders doet dan Nuon of Edon." Deze collega distributiebedrijven in het Noorden en Oosten van het land hebben volgens hem de afgelo pen j aren tientallen commercië le nevenactiviteiten ontwik keld. „Als Delta al iets verkeerd doet, dan geldt dat ook voor an dere nutsbedrijven in Neder land." De Delta-directeur vraagt zich hardop af waarom alleen het Zeeuwse nutsbedrijf door Van Velzen in verband met een mogelijke overtreding van de Mededingingswet wordt ge noemd. „Ik stel vast dat de ver moedens afkomstig zijn uit een bepaalde politieke hoek." zie ook pagina 17: Delta begaat gevaarlijke weg De Servische regering is bereid te praten met de Albanese leiders van Kosovo over de spanningen in deze provincie. Au tonomie voor Kosovo is daarbij echter onbespreekbaar. De verontwaardiging over de bloedige acties van de Serviërs is zeer groot zo bleek ook gisteren weer bij een betoging in de Stad Pristina (foto). Terracotta zonnetje. Decoratief aan muur of houten scherm. Keuze uit twee verschillende modellen. Van 16.95 voor HET GROENE WARENHUIS donderdag en vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1