Verkeer Vlissingen wordt veiliger PZC PZC Piratenschip op dijk Zoutelande Redt het symbool van de vooruitgang Kogelvrije burgemeester Middelburgse muziekvereniging ONDA dakloos zeeland 15 Gemeente pakt komende maanden knelpunten aan Zeventigjarige steelt stuk kaas zuideripl buren Bedrijven wisselen reststoffen uit Warmtenet voor glastuinders Subisidie voor proefboerderij Lifter beroofd Fietsster geschept woensdag 11 maart 1998 door Ab van derSluis VLISSINGEN - Verkeer in en naar Vlissingen moet de komen de maanden rekening houden met ernstige overlast. De ge meente pakt tot begin juni een aantal grote verkeersknelpun ten aan. Belangrijkste zijn de aanleg van een rotonde op het levensgevaarlijke kruispunt Sloeweg-Bossenburghweg en het maken van een 'rechtsaffer' op de Koudekerkseweg naar de Sloeweg. De gemeente Vlissin gen hoopt dat het verkeer door de reconstructies sneller door stroomt: Met de werkzaamhe den is een totaalbedrag gemoeid van bijna 3,2 miljoen gulden. „De gemeente heeft een aantal conflictpunten", aldus J. A Ris- seeuw van de sectie Nieuwe Werken. „Tussen aanstaande maandag en 1 juni proberen we die op te lossen. Het gaat om een groot werk, in een vrij korte pe riode." Aannemersbedrijf Rasenburg bv denkt ongeveer zes weken nodig te hebben om de rotonde Sloeweg/Bossenburghweg aan te leggen. De gemeente zal met borden aangeven - te beginnen bij de watertoren op de A58 - dat er gewerkt wordt op het kruis punt. Gedurende het karwei zijn Bossenburgh en Rosenburg bereikbaar via de Weyevlietweg en de Nieuwe Zuidbeekseweg. De gemeente zal proberen het verkeer van en naar Vlissingen over de Sloeweg in beide rich tingen te laten rijden tijdens de aanleg van de rotonde. Ris- seeuw waarschuwde bij voor baat: „Het zal moeizaam gaan. Er zal niet altijd asfalt liggen. Automobilisten moeten hobbels nemen." Bussen Bussen en hulpdiensten zullen weinig last hebben. Die krijgen voorrang. De weg naar de Gam ma wordt afgesloten. De ge meente pakt-tegelijkertijd na melijk de fietsoversteek op de Bossenburghweg bij de mare chaussee aan. Die krijgt een ver hoogd plateau (gelijk aan de verhogingen op de Paul Kruger- straat) om automobilisten op merkzaam te maken op fietsers. Verkeer naar de Gamma moet over de Bloemenlaan rijden. Het kruispunt Bossenburgh- weg/Sloeweg staat bekend als VLISSINGEN - De diefstal van een stuk kaas van 8 gulden 50 kwam een 70-jarige Vlissinger duurte staan. Hij werd dinsdag ochtend betrapt bij het stelen van de kaas uit een winkel aan de Aagje Dekenstraat in Vlis singen. Hiervoor kreeg hij een boete van 240 gulden. Hij ver klaarde dat hij had gestolen om dat hij niet kon rondkomen met een klein pensioen. Dezelfde middag werd in een winkel aan de Lange Zelke een 28-jarige man uit Middelburg aangehouden voor diefstal van scheermesjes ter waarde van 80 gulden. Personeel van een winkel aan de Govert Flincklaan kon maan dagavond een 30-jarige Vlissin ger aanhouden die probeerde douchegordijnen te stelen. Hij werd verraden doordat een an ti-diefstalalarm dat afging. De man verklaarde dat hij de gor dijnen wilde verkopen om met de opbrengst drugs aan te schaf fen. Een 53-jarige Vlissinger werd maandagavond door een beveiligingsbeambte in de kraag gevat toen hij wegliep uit een winkel aan de Lange Zelke met vier gestolen spijkerbroe ken ter waarde van 276 gulden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KIM GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van derSluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl een gevaarlijke situatie. Dage lijks vinden er (bijna-) botsin gen plaats. De rotonde krijgt twee rijstroken. De gemeente houdt alvast rekening met de aanleg van de provinciale weg S14 die Vlissingen moet verbin den met Koudekerke. Risseeuw hoopt dat zoveel mogelijk auto mobilisten via de Krugerstraat of de President Rooseveltlaan naar het centrum rijden. „Hoe minder verkeer, hoe sneller de aannemer kan werken." Rasen burg bv zal tot 22 uur 's avonds werken om de klus zo snel moge lijk te klaren. Het bedrijf be kijkt nog of er ook 's nachts ge werkt kan worden. Koudekerkseweg Een ander groot karwei is de aanleg van een vrije rechtsaf- strook op de Koudekerkseweg richting Sloeweg. Daarmee wordt - als de bezwaarprocedu re is afgerond - begonnen vanaf 13 april. De aanzet komt bij de Olympiaweg. Fietsers die van uit Vlissingen richting Koude kerke rijden, moeten halverwe ge de aan te leggen strook, over een verhoogd verkeersplateau oversteken. Het fietspad en het voetpad langs de 'rechtsaffer' worden vrijliggend. Fietsers uit Rosenburg kunnen straks over steken via de Gerbranclystraat. Het project neemt vier weken in beslag. Ziekenhuis Het kruispunt Dreesstraat/Sloeweg wordt vanaf 23 maart aangepakt. Paauwenburg zal bereikbaar zijn via de Gerbrandystraat of de Burgemeester van Woelde- renlaan. De klus duurt twee we ken en bestaat voornamelijk uit een betere geleiding van het ver keer, inclusief een voetgangers- oversteek. De gemeente begint eind maart met het verbeteren van de toe gang naar het parkeerterrein bij het ziekenhuis. De ingang aan de Koudekerkseweg wordt on geveer tien meter verlegd rich ting Sottegemstraat. Daar komt ook de uitrit. De uitrit aan de Sottegemstraat verdwijnt in de reconstructie. De verkeersgelei ders op de Koudekerkseweg verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen langere voorsor- teerstroken naar het parkeer terrein. Over de installatie van een parkeerbegeleidingssys- teem wordt nog overleg met het ziekenhuis. Kleinere projecten zijn het ple gen van groot onderhoud op de Sloeweg/Koudekerkseweg en de reconstructie van het kruis punt Koudekerkseweg/Presi- dent Rooseveltlaan. Belangrijk ste wijziging daar is dat verkeer rechtsaf de Rooseveltlaan op losgekoppeld wordt van auto mobilisten die rechtdoor moe ten richting Koudekerke. De re constructie begint op 19 mei en duurt vier weken. Vlissingen pakt de komende maanden de gevaarlijke kruising van de Sloeweg en de Bossenburgweg aan. door Jacques Cats ZOUTELANDE- De teleur stellende reactie van het pro vinciaal bestuur, dat geen geld wil steken in het project, heeft het enthousiasme van VW - voorzitter Ovaa niet kunnen temperen. Dat piratenschip zal er komen op de dijk bij Zoutelande, zo luidt zijn heili ge overtuiging. Achttien meter, lang moet het gevaarte worden en twaalf meter breed. Opge tuigd met ruim elf meter hoge masten. Een speelvoorziening voor kinderen op het strand. i Het piratenschip wordt, zo is de bedoeling, 'afgemeerd' op i de dijk nabij het zuiderstrand van Zoutelande. Op die plek staat al een aantal speeltoe stellen opgesteld. De eigen or ganisatie van» de VVV Zuid /West Walcheren staat achter het plan, net als de onderne mersvereniging ZOMID en de Rabobank. Ovaa heeft het project al uitge- 1 werkt op een plaatje gezien. „Schitterend mooi", oordeelt hij over de in Laplands grenen op tetrekken attractie. Het gaat hier om een voor Neder land nieuwe trekpleister voor zeer jeugdige strandbezoe- kers. In Portugal staan twee van zulke objecten en voorts bestaan er plannen iets derge lijks aan de Duitse Oostzee kust te installeren. O ver het bij een brengen van de benodigde gelden - twee ton- is de WV-voorzitter niet som ber gestemd, ook niet nu het provinciaal bestuur het laat afweten. De initiatiefnemers hadden GS gevraagd naar mo gelijkheden 1 voor. financiële bijstand Daarbij werd geop perd een bij drage te krijgen uit een, door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid» tof stand gebrachte, zogenoemde ADAPT-rege- ling. GS hebben laten weten dat de investeringskosten in een piratenschip niet passen binnen de criteria van deze re geling. Die is in het leven ge roepen om scholing, opleiding en training van medewerkers binnen het midden- en klein bedrijf financieel te onder steunen. Obstakels Ovaa verwacht op de weg naai de realisering van de plannen nog wel een paar obstakels te gen te, komen. De gemeente Veere heeft niet bij voorbaat 'ja, prima' geroepen, zeker nu er in of bij het piratenschip een horecavoorziening is gedacht om de exploitatie van de kin- clerattractie rond te kunnen krijgen. Ook is er toestemming nodig van het waterschapsbe stuur, dat over het algemeen tamelijk huiverachtig is als het gaat om objecten in of öp dijklichainen. door Wout Bareman Vader en moeder keerden ooit en thousiast terug van de Wereldten toonstelling in Brussel. Het was na een trip met een gehuurde auto - want dat kwam toen nog voor - bestuurd door een oom. De thuisreis aanvaard met een verzilverd theelepeltje in de tas, zo'nle- peltje dat aantoonde dat ze er waren geweest. Ze hadden namelijk 'Het Ato- mium' gezien. Het bouwwerk zelf her innerden ze zich niet meer zo precies - en de achterliggende gedachte waren ze vergeten - maar dat het gevaarte was opgebouwd uit negen glanzende bollen hadden zij bij terugkeer - en een beetje in trance - nog vlug uit de folder ge plukt. Negen bollen, met elkaar verbonden door stalen buizen, het was een waan zinnige uitvergroting van het ijzerkris tal...leerde je later tijdens de scheikun deles. Of was het natuurkunde... Het was allemaal bedacht door de wel erg creatieve ir. A Waterkeyn die, volgens overlevering, in 1954 maar één simpel gesprek nodig had om de Belgische au toriteiten duidelijk te maken dat zijn bedenksel echt dé bekroning van de we reldtentoonstelling in Brussel zou zijn. Het Atomium als symbool van de on waarschijnlijke wetenschappelijke vooruitgang, wie er naar op keek, ge loofde in de vaart der volkeren en - meer nog - in die van haar apparatuur en in strumentarium. Maar ach, na verloop van tijd verbleek ten de bollen, verroestten de buizen en deukten de dekplaten. De roltrappen vertoonden ernstige stoornissen (ze weigerden dienst) en de manager con stateerde - net niet met een snik in z'n stem - 'dat hier sprake is van een oude dame, die steeds meer onderhoud nodig heeft'. Renovatie Het Atomium had oorspronkelijk na zes maanden weer moeten worden ont manteld. „Nu het er nog staat hebben we de plicht het behoorlijk te renove ren", zei manager Yves Swaelus in au gustus 1996. Hij vond medestanders, die zich sterk maakten voor een grondi ge opknapbeurt. Een likje verf hier, een extra aluminium plaatje daar en - zoals dat heet - 'meer uitlaatgas-bestendig materiaal'. Swaelus droomde van een Atomium dat in het j aar 2 0 0 0 de compe titie met het product van het bouwjaar '58 fluitend aan kan. En ook de daarmee gepaard gaande kosten blaast hij zor geloos weg: pakweg 50 miljoen gulden, een bedrag dat je overigens niet zomaar dekt met een tientje entree per bezoe ker. Dus...zoekt het bestuur van 'het geketende spel der atomen' sponsors. Belgische bedrijven, sluimerende Eu ropese fondsen en federale begrotingen vox-men de doelgroep. O ja, Brussel is in het jaar 2 000 culturele hoofdstad van Europa. En in dat kader luidt de hamvraag: krijgt het Atomium er straks een tiende bol bij of niet? Ar chitect Fx-ancis Metzger en schepen Freddy Thielemans van de Socialisti sche Partij zijn er een warm voorstan- der van. Die tiende bol? Ze zien hem graag vexrrijzen aan de onderzijde van het bouwwerk. Daar, waar een confe rentiecentrum is gepland. Metzger heeft beelden op z'n netvlies van een confex-entiecentx-um onder een glazen bol. Een grote glazen koepel als een soox-t van tiende bol... Iets als de glazen piramide op de binnenplaats van het Louvre in Parijs, keutelt de architect. „Ik vind het spijtig dat men er in Brus- sel niet in slaagt hedendaagse architec tuur te integreren in bestaande geboix- wen." O... en nogeens wat: de voet van het Atomium dient te worden gevrijwaard van auto's. Want, aan de voet van de Eiffeltoren heeft immers ook nooit ie mand een vehikel ontwaard. Weet de goede man zeker. door Wout Bareman De burgervader van Terneuzen in een kogelvrij vest? Kom, gaat heen en steekt uw kop onder de kraan. De kleine, drentelende burgervader van Hulst in een wel erg afgemeten 'maat kostuum'? 't Zal hem niet gebeuren. Laat staan, dat de boomlange burger vader van de goe-gemeente Sluis-Aar- denburg zich in zo'n nauwsluitend keurslijf zou laten persen. Over de grens echter - en echt niet ver uit de buurt - diende burgemeester Frank Be- ke van Gent dat wrede lot wél te onder gaan. De burgervader, met socialistische ge dachten die hem zó terneer slaan dat hem nooit een lach ontnapt, wandelt al weer een dag of wat rond in een omhul sel, hem voox-geschreven door de onver biddelijke Rijkswacht. Die ving de afgelopen dagen signalen op, die er niet om logen. Hij diende te waken voor represailles van leden van de motorbende van de Heli's Angels, die een week of wat geleden hun pnderko- men aan de Koningsdorxkstx-aat in Gentbrugge ontmanteld zagen door de politiediensten. De speurders vonden er een indrukwekkend wapenarsenaal en direct werden verbanden gelegd met de intexmationationale Heli's Angels- groepen. De burgemeester van Gent laat - fer vent fietser als-ie is - voorlopig zijn rij wiel in de schuur. Verplaatst hij zich, dan geschiedt dat enkel in het gezel schap van gepantsei'de agenten. De we reld van kogelvrije vesten en extra com municatiemiddelen ('hallo-over') dus. De Rijkswacht kocht speciaal voor de bescherming van de burgervader extra kogelvrije vesten aan. Ook de onderzoeksrechter krijgt extra bewa king. „Kkkritttsjj, kkkritttsjj...", klonk het een dag of wat geleden in de garde robe van het Provinciaal Administra tief Centrum in Gent-Zuid. Naast onze zegsman maakte burgemeester Beke zich klaar voor weer een bijeenkomst. „Dat kogelvrij-vest zit mij alleen maar in de weg", verzuchtte hij. Zijn begelei ders drukten de pers op het hart de zaak toch vooral geheim te houden. De vol gende dag stond het in alle gazetten. De renovatie van het Atomium zal naar schatting zo'n 50 miljoen gulden kosten. VLISSINGEN - De provincie gaat de uitwisseling van rest stoffen tussen bedrijven in het industriegebied Vlissingen- Oost bevordex-en. Het bureau Px-omasys Upbound is in de arm genomen om hiervoor een haalbaarheidsonderzoek uit te voe ren. Doel ex-van is na te gaan of bij de bedrijven voldoende animo bestaat, hoe de uitwisseling georganiseerd moet worden en welke px-oefprojecten op touw kunnen wox'den gezet. Stimu lering van de reststoffenüitwisseling is een van de actiepun ten in het nieuwe sociaal-economisch beleidsplan, Als bedrij ven eikaars reststoffen benutten, leidt dat tot doelmatiger grondstoffengebruik en vermindering van de milieubelas ting. Bovendien ontstaat hierdoor een bundeling van bedrijven. Het is de bedoeling dat initiatieven op dit gebied worden af- gestemd met het project restwarmte glastuinbouw Borsele. De Industi-iegroep Midden-Zeeland heeft medewerking toe foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil in de nieuwe glastuinbouwgebieden in Zeeland een warmtenét ontwikkelen. Om onder-zoek daax-toe mogelijk te maken wil len Gedeputeex-de Staten de gemeente Reimerswaal een bij- drage geven van 25.000 gulden. Dat is een kwart van het be drag waaxwoor de NV Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland eeri haalbaarheidsondex-zoek wil uitvoeren. Dit bedrijf heeft er varing met de levering van warmte en C02 aan glastuinders. Reimerswaal loopt vooi-op met de opzet van glastuinbouw in de Bathpolders. Er zijn ideeën ontwikkeld om van BASF Ant werpen NV restwarmte te betrekken en C02, dat benut wordt voor stimulering van de groei van glastuinbouwgewassen. Delta Nutsbedrijven zal mogelijk als distributeur van dë warmte en de C02 gaaxx optreden. Er wordt i'ekening mee gehouden dat de gemeenten Borsele en Kapelle soortgelijke plannen maken. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil de Stichting Proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat dit jaar een bijdrage geven van 71.650 gulden. De Rusthoeve heeft dat geld nodig om te kunnen vooxibestaan. Op de proefboerderij wordt onderzoek gedaaxx naar producten die van belang zijn voor de Zeeuwse akkerbouw; granen, vlas, suikerbieten, ui ten, asperges en cichorei. Gedeputeerde Staten maken duidelijk dat de Rusthoeve als zelfstandige onderzoeldocatie wordt voortgezet, maar dat de onderhandelingen met het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij over de verzelfstandiging nog moeten wox-den afgerond. Daarom wordt een subsidie voor één jaar gegeven. Het provinciebestuur wil 25.000 gulden beschik baar stellen voor een speciaal project dat de LTO-x-aad Zee land samen et de Rusthoeve en het DLV team Akkerbouw Zuidwest met zaaiuien wil uitvoeren. Daarbij wil men de ken nis over zaaiafstanden, het telen onder Agro Milieu Keur en het gebx-uik van geleide bestrijding van bladvlekkenziekte en valse meeldauw vergroten, GS merken op dat Zeeland de ba- keimat is voor de uienteelt en dat het van belang is de op dit pxrnt een sterke positie te behouden. SAS VAN GENT - Een 29-jarige lifter uit Breskens is dinsdag- onder bedreiging met geweld beroofd door een automobilist. Hij kreeg in België een lift van de onbekende. Het slachtoffer x-eed mee tot aan Sas van Gent. Daar trok de dader een op een vuistvuux-wapen gelijkend voorwerp en dwong het slachtof fer zijn geld af te geven. De lifter had een paar honderd gulden bij zich. Van de dader en zijn auto ontbreekt elk spoox-. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Muziekver eniging Onda uit Middelburg staat sinds vrijdag öp straat. De repetitieruimte in de school Acaciahof aan de Zuidsingel is niet langer beschikbaar. Al in augustus 1996 kreeg de muziek vereniging te horen dat ze op zoek moest naar een nieuwe re petitieruimte. Maar Onda heeft al die tijd gezocht en volgens de voorzitter ds Paul Paulus tot nu toe nog geen enkel geschikt al ternatief gevonden. Hij hoopt dat de gemeente met een, des noods tijdelijke, oplossing komt. „We zijn eenenzeventig jaar en staan op straat", verzucht een wanhopige Paulus. Dat het zo ver zou komen had hij niet ver wacht. Het schoolbestuur van de Acaciahof had de deadline al verschoven van 1 januari 1998 naar 15 februari omdat er nog geen accommodatie was gevon den. Maar de vereniging, met zestig spelende leden, had stille hoop dat de school wederom de limiet zou uitstellen. Helaas. Afgelopen vrijdag toen de vereniging zich wilde voor bereiden op een muziekfestival in Goes ti'offen de leden een ge sloten deur aan. De deursloten waren vervangen. Gelukkig kon de vereniging tijdelijk uitwij ken naar een kerkgebouw. Hoe het verder moet, is niet duide lijk. „Die onzekerheid. Dat wex-kt verlammend op onze ver eniging. Het is ieder jaar al een hele toer om de vereniging fi nancieel draaiende te houden. Als je dan ook geen dak meerho ven het hoofd hebt, dan ben je uitgepraat." Alternatief Volgens J. A Sandee-Maljaars, secretaris van de Vereniging Christelijk Onderwijs, heeft het bestuur Onda voldoende tijd ge geven om een alternatief te vin den. De school, voorheen De Casembrootschool, kampt sinds de fusie met het Basiskwai-tiei-: met een gebrek aan riximte. Voorheen kon Onda permanent gebx-uik maken van een lokaal dat leegstond. Tegenwoox-dig zijn alle lokalen in gebx-uik. „Je kunt niet voortdurend de pro blematiek naar de school af schuiven", aldus Sandee. Ondertussen heeft de gemeente Onda enkele alternatieven aan geboden, waaronder het wijk- gebouw in Nieuw- en Sint Joos-^ land. Maar het wijkgebouw is vanwege de ligging geen goed' alternatief, meent Paulus. „We hebben ook jeugdleden uit SinG Laurens. Je kunt kinderen vatï. negen jaar onmogelijk vragen om met hun fietsje van Sint- Laurens naar Nieuw- en Sint Joosland te fietsen. Een centrale ligging, het liefst in het oude centrum, is voor onze leden noodzakelijk", licht Paulus toe. Alle ogen zijn nu gericht op de gemeente. „Wij zien ook wel in dat de gemeente niet van het ene op het andere moment een ac commodatie vindt. Tijdelijke huisvesting is voor ons geen goede oplossing omdat we kwetsbare instrumenten heb ben. Pauken kunnen er niet te gen om regelmatig door weer en wind te moeten wox-den ver voerd." Triest Andere accommodaties vielen af omdat ze niet op vx-ijdag avond beschikbaar waren of omdat er geen bergruimte voor de instrumenten was. „Op dit moment hebben we zo'n beetje alle mogelijkheden gehad. We blijven zoeken, maar we kunnen geen ijzer met handen breken. Het is buitengewoon triest voor Onda", zegt H. J. van Putten, di recteur van de dienst Stadsbe heer van de gemeente Middel- burg. MIDDELBURG - Op de krui sing van de KI evers kerkse weg- /Siloweg in Middelburg is dins dagochtend om 9.00 uur een 17- jarige fietsster uit Amemuiden aangex-eden. Een 62-jarige chauffeur van een bedrijfsauto uit Middelburg vex'leende geen voorrang aan het meisje dat over de Kleverskerkseweg reed. De fiets van de Arnemuidse wex-d geheel ■vernield. Zij kwam er zonder kleerscheuren vanaf. OOST-SOUBURG Sjoelen - De Soubux-gse sjoel vereniging Schijf '83 houdt op zaterdag 14 maart een open toernooi voor alle belangstel lenden. De deelnemers spelen in een jeugdklasse of één van de klassen voor dames of heren. Het toernooi begint om 11,00 uur in wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15