luiste personeel geeft doorslag Nederlanders hebben relatief minder reden tot klagen PZC Alle signalen staan op groen Olifantengeheugens en angst zorgen voor doorbraak op beurs Iedereen kan een wervings- en selectiebureau beginnen economie dinsdag 10 maart 1998 Fortis neemt verzekeraar in VS over economie VS tegen defensiefusie Duitse industrie trekt aan Inflatie in EU flink gedaald Japanse partner voor Lufthansa Prijzen producten omlaag k: k>;'k. k - Bedrijven weten haast van gekkigheid niet meer wat ze moeten doen om aan personeel te komen. De Amersfoortse Verzeke ringen geeft werknemers die het bedrijf aan een nieuwe collega helpen, een bonus van duizend gulden. Automatiserings bedrijf Tas uitBaarn voert sollicitatiegesprekken in een autoshowroom. In de luwte helpen honderden wervings- en selectiebu reaus de bedrijven met zoeken. De kwaliteit van de dienstverlening is he laas heel wisselend, zo blijkt uit een rondgang bij een aantal bedrijven. door Florien van Rees Ze heten file-searchers en headhunters. Uit human re sources zoeken ze sales direc tors en marketing executives. Het gaat over het werk van wer vings- en selectiebureaus. Veel van de vacatures die zij vervul len, bevinden zich in de top van het bedrijfsleven. Bedrijven geven het zoeken naar nieuwe managers vaak uit handen aan een wervings- en se lectiebureau. De groei zit er dan ook goed in. Er zijn er nu 850, tweederde daarvan is van na 1990. Daarnaast zijn er honder den gelegenheidswervers. In 1996 bezorgden ze bij elkaar ruim 30.000 mensen een nieuwe baan. De cijfers staan in het re cente uitgebrachte rapport 'Be drijfsleven in beeld: wervings- en selectiebureaus' van het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf. „Iedereen kan een bureautje be ginnen. Het enige wat je nodig hebt is een telefoon, een keu kentafel en connecties"zegt Jos van Bree (56), voorzitter van de Organisatie van Adviesbureaus voor Werving en Selectie (OAWS) en directeur van Inter- select. „Vooral in het begin van de ja ren negentig schoten de een mansbedrijfjes als paddenstoe len uit de grond. Organisaties werden platter, waardoor aller lei staf- en managementafde- lingen verdwenen. Deze nieuwe van onze redactie economie AMSTERDAM - Angst, pure angst om de boot te missen. Dat is de belangrijkste drijfveer voor beleggers geweest om gis teren opnieuw massaal naar hun beursorderlijnen te grijpen. De AEX doorbrak voor het eerst in de geschiedenis de 1.100- puntengrens. De huidige race wordt gestimu leerd door de slechte ervaringen in de twee voorafgaande jaren. Toen reageerden beleggers bij de start van het jaar zeer terug houdend, omdat de vooruit zichten bescheiden waren. Ze kwamen bedrogen uit. De beurs schoot de lucht in, gestimuleerd door een dalende rente en een sterke economische groei. Die negatieve ervaring, waarbij ze koerswinst misliepen, willen ze niet nog een keer meemaken, constateert Jaap Koele wijn, hoofd afdeling strategie vanRo- beco-Rabodochter Iris gisteren. Beleggers blijken olifantenge heugens te hebben. Het zijn overigens niet alleen particulieren die de markt be stoken met orders. Ook institu- UTRECHT - Het financiële con cern Fortis neemt de Ameri kaanse verzekeraar John Alden over voor 600 miljoen dollar, ruim 1,2 miljard. Als de Ame rikaanse mededingingsautori teiten de overname goedkeuren, dan moet de acquisitie in het tweede kwartaal van dit jaar zijn afgerond. John Alden is een onafhankelij ke aanbieder van collectieve zi ektekosten verzekeringen Het concern gaat onderdeel uit maken van Fortis Health in Mil waukee. Met een omzet van twee miljard dollar en één mil joen klanten wordt de nieuwe combinatie in deze sector marktleider. Fortis heeft de afgelopen twaalf maanden zes Amerikaanse be drijven overgenomen, die geza menlijk een miljard dollar kost ten (inclusief de 600 miljoen dollar voor John Alden). ANP werklozen hadden een netwerk waarvan ze handig gebruik maakten. Met drie of vier be middelingen per jaar verdien den ze een aardige boterham." Eénpitters „Maar wie alleen teert op een netwerk, houdt het niet lang vol: een netwerk droogt op. Van deze éénpitters komen er nog elk j aar ongeveer driehonderd bij en verdwijnen er ongeveer even veel"1', aldus Van Bree. De structurele groei zit hem in de mensen die een 'echt' bedrijf beginnen. Ook zien organisatie- en adviesbureaus, opleidings- en trainingsinstituten en psy chologische adviesbureaus, in werving en selectie een lucratie ve nevenactiviteit. Niet onbe grijpelijk, want met een ge slaagde bemiddeling wordt gemiddeld 18.000 verdiend. Dat bedrijven veel geld over hebben voor het aantrekken van de juiste man of vrouw, heeft on der meer te maken met de schaarste op de arbeidsmarkt. OAWS-voorzitter Van Bree kent nog een oorzaak van de groeien de opdrachtportefeuille: „De producten en diensten die be drijven bieden, gaan steeds meer op elkaar lijken. Een van de weinige middelen om zich nog te onderscheiden, is de man of vrouw die het product ver koopt. Een beetje zoals bij de bank: de spaarrekeningen van ABN Amro en Rabo lopen niet veel uiteen. Bij het maken van een keuze, kan de baliemede werker de doorslag geven." Er zijn verschillende manieren waarop de wexvings- en selec tiebureaus hun dienstverlening in rekening brengen. De meest gebruikelijke is een percentage van het salaris van de geplaatste kandidaat. Dat ligt grofweg tussen de 20 en 35 procent. Gedragscodes Eenderde van de bureaus werkt op basis van no cure/no pay. Dat vindt OAWS verwerpelijk. Van Bree: „Als een bureau pas be taald krijgt als de vacatzire is vervuld, dan zal het proberen sowieso iemand te plaatsen. Kwaliteit wordt dan onderge schikt." De OAWS heeft meer gedragscodes. Zo mag een bu- reau alleen aan de opdrachtge ver geld vragen en niet aan de sollicitant. Ook mag een kandi tionele beleggers doen mee aan het feest. „Bij particulieren, maar ook grote belegger-s be staat een enorme angst het schip met geld te missen. Ze weten dat er risico's zijn, maar ze willen het toch weer proberen", zegt Koelewijn. Bonanza Koelewijn bekijkt de huidige opmars met gemengde gevoe lens. Als er naar de lage ï-ente- stand en huidige bedrijfswin sten wordt gekeken, dan zou de AEX op'ongeveer 950 punten uit moeten komen. Sinds begin februari kent het Damrak en andere collega-beurzen weer een 'ouderwetse bonanza. De angst voor de gevolgen van de Azië-crisis lijkt verdrongen, teiwijl de rente tot de laagste stand in ruim dei'tig jaar daalde. Ook de fusiegolf jaagt de stem ming op. Op 17 februari doorbrak de AEX voor de tweede keer in de geschiedenis definitief de 1.000-puntengrens. Diie weken later sneuvelde ook de volgende barrière. Daarmee lijkt het erop alsof het honderd-punten ne men nog sneller gaat dan tijdens de 'campinghausse' in 1997. Toen sprintte de AEX de hon derd punten voorbij in gemid deld vijf weken tijd. Volgens de Iris-analist stroomt er 'heel veel geld' naar de beurs. Andei'e beleggingsalternatie ven zijn er nauwelijk, omdat de rente op het spaarbankboekje minimaal is. Daarnaast wagen veel meizsen nog een gokje. Vo- rig jaar hebben ze toch al veel verdiend door de alsmaar stij gende koersen. Op ho! Hoewel de 1.100-puntengrens 'ongelooflijk snel' is genomen, slaan de zenuwen nog niet toe bij Koelewijn. Pas bij een stand van 1.150 punten gaan bij hem alle lichten op rood. „Als die grens is genomen, dan is de beurs echt op hol geslagen. Dan zijn we rijp voor een correctie." Azië zou voor die correctie kun nen zorgen, zo denkt hij. Welis waar wordt het probleem dooi de beleggers 'verdrongen', maar in de tweede helft van het jaar krijgen de Westerse bedrijven toch last van de goedkope im porten uit het Verre Oosten. Koelewijn staat niet alleen in zijn visie. Rabo-bestuursvooi- zitter Wijffels waarschuwde vo rige week ook al voor de nega tieve Aziatische gevolgen. ANP daat maar bij één procedure te gelijk worden ingezet. Maar de gedragscodes van de OAWS worden door een dalend aantal wervings- en selectiekantoren onderschreven. In 1990 waren 83 bedrijven bij de organisatie aangesloten, vorig jaar nog maar 32. We krijgen onze op drachten toch wel, lijken ze te door Pauline van de Ven denken. Dat de meeste bureaus zich alleen aan eigen regels hoe ven te houden, leidt tot klach ten. Sollicitanten staan soms na vijf minuten weer buiten, af spraken worden niet nageko men. G. van Munster, vice-pre sident human x-esources bij de softwarefirma Baan in Barne- veld: „De searchers hebben het zó druk dat ze soms beter een opdracht zouden kunnen wei geren. Maar het is natuurlijk wel omzet. Nu komt het voor dat ze niet de tijd nemen om je op de hoogte te houden van de stand van zaken." Dezelfde klacht komt van het advies- en ingenieursbureau Grontmij in De Bilt. „Als je de procedure uit handen geeft, dan wil je tussendoor gerustgesteld worden, weten dat er aan ge werkt wordt. De service achter- af is ook wisselend. Langniet al le bux-eaus bellen na een paar maanden nog eens terug om te kijken hoe het met de vroegere kandidaat gaat", zegt het hoofd personeelszaken. GPD Na de tiende beursweek van dit jaar lijkt niets de beurs meer in de weg te staan om nog hogere regionen te gaan opzoe ken. De onderliggende kracht is zo groot dat zelfs rode signalen geen indruk meer maken. Woensdagmiddag gaf de Amex-i- kaanse chipbakker Intel na beurs een winstwaax-schuwing af en vrijdag volgde Compaq. De VeiTe-Oostenbeurzen lieten weer een forse veer en daarom was er donderdag in Amster dam sprake van malaise. De handelaren vreesden dat New York donderdag 200 punten la ger zou openen door Intels waarschuwing. Het wex'den ex- uiteindelijk zeventig, het vex-lies liep nog op tot boven de honderd punten maar met het naderen van de gong liep de Dow Jones gestaag op om te eindigen bij 94 punten in de min. En vrijdag waren, zoals dat heet in beursjargon,. de aandelen niet aan te slepen. Amsterdam steeg ruim achttien punten, Amerika holde er met een stijging van 125 punten achteraan waarbij voor al de technologiefondsen het voortouw namen. De medede ling dat het aantal banen in fe bruari in de VS fors gx-oeide (gevaar voor inflatie en rente stijging) werd als non-issue ter zijde geschoven. Als zelfs slecht nieuws nauwelijks indruk maakt wat moet er dan gebeu ren bij goed nieuws. Gisteren stoomde de beurs in stijl verder en bleef net onder de 1100 punten hangen na tussen tijds een all time high van ruim 1103 punten te bereiken. Als El sevier en Wolters Kluwer hun fusie niet hadden afgeblazen, was de 1100 bij slot zeker be reikt. De voorspellingen van de analisten van eind vorig jaar repten van index-standexx voor eind 1998 van 850 tot 950. ING Barings stak daarbij z'n nek uit met een stand van 1050 maar gaan nu uit van 1200. Voor de deelnemers aan het beursspel lijkt de aangewezen weg het handelen a la hausse: met een indexstijging in het achterhoofd dus. Voor de optie beleggers wordt dat het aan schaffen van calls op aandelen of indexen of de aankoop van futures. De aandelenbeleggers moeten of zoek naar de interes sante aandelen, het stockpic- king. Maar welke aandelen zijn na de stijgingen van de afgelo pen weken nog intex-essant. Vo- x-ige week noemde ik al een aan tal achterblijvers maar er zijn ex- natuurlijk nog meei'. Daar ko men nog de fondsen bij die steeds weer opduiken in allex'lei fusiegeruchten. De hardnek kigste geruchten betx-effen Grolsch, Content en BolsWessa- nen. Enkele weken geleden be hoorde ook Korxinklijke Bijen korf Beheer nog tot dit rijtje maar dit gerucht is inmiddels wex'kelijkheid geworden. Bij bierbrouwer Grolsch wor den bordjes met Verschillende namen gedacht: Heineken (dat vindt EU-mededingingscom- missaris Karei van Miert waar schijnlijk niet goed) en de bui tenlandse gegadigden Interbrew of Guinness. Uit zendbureau Content lonkt uit drukkelijk naar een overname- /fusiepartner Namen op deze bordjes zijn Adecco (Frans- Zwitsers) Manpower (VS) en Vediox-. Deze laatste lijkt voor cle handliggend. Vedior wil naar een max-ktaandeel van twintig procent en komt met Content een flink eind in die richting. Een overname van BolsWessa- nen als geheel lijkt kansloos. Mogelijk scenax-io is het wegko pen van de verschillende onder delen waama de verpakking het enige is wat je weggooit. De drankendivisie naar Heineken en de rest naar Nestlé? In het financiële wereldje wordt ook heel wat gekoppeld. Puur bankfonds ABN Amro zou dol graag een verzekeraar willen ovex-nemen omdat de x-esultaten in die tak zo stabiel zijn. ASR (het fusieproduct van de Amers- foortsche en Stad Rotterdam verzekeringen) is een van de kandidaten maar ook Aegon en ING (is de kas nog niet leeg? zouden ASR kunnen/willen overnemen. De .beursspeldeelnemex-s kun nen de volgende week benutten om het ordersysteem te testen zodat ze weten hoe het werkt. Wie vragen heeft omtrent het ordersysteem kan terecht bij de Helpdesk: 010-4768890. De Competitiecentrale is te berei ken op 010-4768880. Lezers die zich willen aanmelden voor het beursspel kunnen dat doen door middel van de bon op pagina 8. Automatiseringsbedrijf Tas uit Baarn voerde sollicitatiegesprekken bij een autodealer in Den Haag. De opkomst was overweldigend. foto Rop te Riet/GPD BALTIMORE - De voorgestelde fusie tussen twee van de grootste defensiebedrijven van de VS gaat mogelijk niet dooi-. In een gezamenlijke verklaring gaven Lockheed Martin Corp. en Northrop Grumman Corp. gisteren aan dat het ministerie van Justitie fundamenteel tegen de fusie is, die vorig jaar juli werd aangekondigd. Door de fusie zou Lockheed Martin, maker van de F-16 straaljager en de Tx-ident-raket en de grootste defensieprodu cent van de VS, ook de 'stealth' bommenwerper en de MX-ra- ket in huis krijgen. Northi'op Grumman heeft 45.000 mensen in dienst en behaal de in 1996 een omzet van zo'n acht miljard dollar 16 mil jard). Bij Lockheed Martin wex-ken 190.000 mensen en het be drijf heeft een omzet van 30 miljax-d dollar 60 miljard). AP BONN - Hoewel tal van bouwbedx-ijven in Duitsland met fi nanciële problemen kampen, heeft de sector als geheel deze winterde productie licht verhoogd. Voox-al dankzij het zachte weer lag de productie in zowel december als j anuari boven het peil van de voorgaande maand. In december was de groei 1,4% waarna een toename van 1,6% in januari volgde. De totale Duitse industx-ie bracht iri januari 2,1% meer voort, na een toename van 0,2% in december. DPA BRUSSEL - De inflatie in de Europese Unie is in het begin van dit jaar scherp gedaald. In januari bedroeg het jaargemiddel de 1,3 0,3 minder dan in december vorig j aai-. Ook Nedex-- land is weer op de goede weg, zo blijkt uit cijfers van Eurostat, het Europees bureau voor statistiek. Een jaar geleden bedroeg de gemiddelde inflatie in de EU nog 2,2%. Het huidige inflatiecijfer ligt met 1,3% nog onder dat van de Verenigde Staten (1,6%) en Japan (1,8%). Nederland kende volgens een voorlopige schatting in januari een jaarlijkse inflatie van 1,6% (december: 2,2%). België is het EU-land met de laagste inflatie: 0,5%. ANP FRANKFURT - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthan sa heeft een Japanse pax-tner, All Nippon Airways (ANA), aan de haak geslagen om het routenet tussen Duitsland en Japan verder uit te breiden. Lufthansa rijgt daarmee de zoveelste maatschappij aan zijn al uitgebreide netwerk van partners. ANA is niet deminste;de maatschappij vexvoex-t jaarlijks meer dan 39 miljoen passa- giex-s en is daarmee de grootste luchtvaax-tmaatschappij bui ten de Verenigde Staten. Lufthansa was vorig jaar goed voor 33 miljoen passagiers. Vanaf 1 mei zullen de maatschappijen gaan samenwerken bij hun bonuspx-ogx-amma's voor trouwe klanten. Nog dit jaar volgen diensten onder een gezamenlijk vluchtnummex-, DPA/KRF/ANP VOORBURG-Depx-ijzenvan industriëleproducten zijn in ja- nuax-i gedaald. Ten opzichte van december gingen de afzet- prijzen 0,1 procent omlaag. Vex-geleken met twaalf maanden eerder is er nog wel sprake van een stijging met in totaal 1,3 procent. De voornaamste oorzaak is de lagere olieprijs. Daarnaast spe len de lagere koersen van vreemde valuta in Azië een rol. Als de invloed van de olie wordt weggehaald, dan zouden de afzetprijzenmet 0,4 px-ocent zijn gestegen, denkt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De jaar-op-jaarstijging zou zelfs 27 procent zijn. Mogeli j k gaan de af zetpxi j zen nog verder om laag, omdat in februari de olieprijs op de wereldmarkt op nieuw is gedaald. ANP Twee weken geleden schreef ik een stukje over de opstand van werklozen in Duitsland en Frankrijk. In Nederland was er tot nu toe ïxiet zo'n opstand en ik schreef dat toe aan de banenmachine van minister Melkert. Er wordt hier meer ge daan aan werkverschaffing dan iix andere Europese landen. Dat neemt niet weg dat Nederland, net als andere Europese lan den, een grote groep langdurig werklozen heeft. In heel Europa is deze groep afhan kelijk van de bijstand en ik vroeg me af hoe het daarmee zit. Is de bijstand hier soms hoger en hebben Fransen en Duit sers inderdaad meer reden om te proteste ren? Of zijn Nederlanders minder geneigd tot klagen? De vraag bleek nog niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid toverde me teen enkele tabellen tevoorschijn waarop de bijstand in de verschillende Europese landen wordt vergeleken. Op zichzelf in teressant materiaal, want er bleek bij voorbeeld uit dat de bijstand voor alleen staanden bij ons veel hoger is dan elders. Een Duitse alleenstaande kreeg bijvoor beeld maar 59 procent van onze bijstand. En een Fx'anse maar 74 procent. In alle ca tegorieën was de Nederlandse bijstand het hoogst, met uitzondei'ing van één ca tegorie: ouders met kinderen. Die wax'en in Denemarken beter af dan hier. Maar het probleem met deze cijfers was dat het ou de koek is. Ze zijn uit 1990 en nieuwere heeft het ministexie niet. Op dus naar het statistische bureau van de Europese Unie in Luxemburg. Die verza melt zo'n vracht cijfers dat het raar moet lopen willen ze het daar niet hebben. En het mag wel eens gezegd worden: de klant wordt op zijn wenken bediend daar bij Exirostat. Om zeven uur 's avonds ligt. er al twintig vel vergelijkend ondei'zoek op de fax. De uitgaven aan sociale zekerheid per land, per inwoner, de financieiïngsvoxm voor alle leden van de Unie, populatie en sociale conditie, leefvooxwaarden in Eu ropa - wat al niet. Hyper-actueel, sommi ge cijfers zijn nog niet eens gepubliceerd. Maar helaas: een vergelijking van het bij standsinkomen zit er niet bij. „Het is er niet", zegt de voorlichtster na lang zoe ken. Duitsland Maar de Duitse ambassade biedt uit komst. Met behulp van de Basisinforma tie voor Sociale Hulp van juli 1997 kun nen we dan wel niet heel Europa, maar toch wel Nederland en Duitsland vergelij - ken. Wat eerst opvalt is, dat Duitsland een soort definitie geeft van het 'sociale mini mum'. Vrij vexdaald is dat: 'genoeg geld om te vooi'zien in de eex'ste levensbehoef ten zoals voedsel, kleding, onderdak, li- chaamszorg, huisraad, verwarming en noodzakelijke uitgaven in het dagelijkse ..§4: In Nederland is de bijstandsuitkering hoger daix in de rest van Europa. foto Poppe de Boer/GPD leven'. Maar het is ook: 'de mogelijkheid voor de persoon in kwestie om deel te ne men aan het maatschappelijke en culture le leven'. De bijstander is ondei'tussen vex-plicht te solliciteren en hij of zij mag geen vermogen hebben. Zo denken wij er ook ongeveer over en de sollicitatieplicht bestaat hier ook. Maar met het vermogen zit het anders. Hier mag iemand tot tienduizend gulden spaargeld hebben. Hij mag zelfs een eigen huis heb ben. Maar als daarin veel eigen geld zit, wordt de bijstandsuitkering omgezet in een lening met het huis als onderpand. De sociale dienst ontpopt zich dan als hypo theekbank. Ook de uitkexlxxg zelf ver schilt. In het voormalige Oost-Duitsland is de maandelijkse bijstand voor alleen staanden gemiddeld 519 mark. Omgere kend naar guldens en rekening houdend met de grotere koopkracht van de Duitse munt is dat 541 Nederlandse guldens. In de voormalige West-Duitse deelstaten ligt het bedrag op 560 gulden. Dat is het basisbedrag. Het wordt opge hoogd met een toeslag die afhangt van het aantal kinderen en van hxxn leeftijd. Per kind tussen 15 en 18 jaar komt er bijvoor beeld nog eens 90 procent van dat bedx-ag bovenop. Maar - en dat verschilt drastisch met Nederland - voor alleenstaanden zonder kinderen komt er niets bovenop. Die moet het daaxmee zien te doen. In Ne derland ontvangt een alleenstaande vol wassene zonder kinderen 1.017 gulden per maand, dus bijna het dubbele. Wel is het zo dat je in Duitsland minder makke lijkin de bijstand terecht komt. Er bestaat daar nog iets tussen bijstand en werkloos heidsuitkering in. Maar als je als alleen staande in de Duitse bijstand belandt, heb je het ax-m, ex-g arm. Dan heb je inderdaad meer reden om te protesteren dan hier. GPD door Hans Noot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7