Bosnische Serviër belijdt schuld PZC buitenland Legerchef Indonesië dreigt met hard optreden tegen protesten Nederland eist grenzen aan EU-betalingen Zalm sluit Italië weer in de armen Broek biedt Clinton excuses aan voor Paula Jones-verhaal WHO: passief roken verhoogt wél kans op krijgen longkanker Koning Fahd in ziekenhuis Verdachte Kunarac bekent voor Joegoslavië-tribunaal verkrachtingen Liberalen Colombia blijven baas Ruzie over graf Goldstein Ex-SS'er Hass terug naar Italië Voedsel Seoul naar Noord-Korea Frans-Duitse werklozenactie Megabundeling aluminiumsector doorSimone van Priel DEN HAAG - Een Bosnische Serviër heeft gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal bekend dat hij in 1992 in Bosnië her haaldelijk moslimvrouwen heeft verkracht. Bragoljub 'Za- ga' Kunarac (37) gaf toe dat hij in Foca in het oosten van Bosnië drie vrouwen, die als slavinnen werden vastgehouden, herhaal delijk heeft verkracht en dat hij heeft deelgenomen aan groeps verkrachting. Kunarac pleitte schuldig aan een misdaad tegen de mense- van onze redactie buitenland WASHINGTON - David Brock, de freelance-journalist die in 1993 het seksschandaal rond Paula Jones in gang zette, heeft gisteren de Amerikaanse presi dent Clinton excuses aangebo den. Hij heeft nu twijfels over de betrouwbaarheid van zijn bron nen. RIYAD- Koning Fahd van Saudi-Arabië is gisteren met een ontstoken gal blaas opgenomen in het Koning Faisal Ziekenhuis in Riyad, zo heeft het Sau- dische staatspersbureau bekendgemaakt. Bijzonderheden over de toestand van de vorst wer den niet vermeld. Over dë gezondheid van de koning is druk gespe culeerd sinds hij in no vember 1995 getroffen werd door een beroerte en hij een maand later de re geringsmacht tijdelijk in handen legde van kroon prins Abdallah. Sinds de beroerte heeft de koning moeite met het geheugen en de concentratie en ge bruikt hij een rolstoel. Ook lijdt de in 1924 gebo ren Saudische koning al jaren aan suikerziekte en artritis. AP In een open brief schrijft Broek dat 'vijanden van Clinton' ach ter zijn publicatie in de conser vatieve American Spectator blijken te zitten. Hij meent dat hij met zijn verhaal Clintons privé-leven overhoop heeft ge haald. Broek haalde in zijn artikel van vier jaar geleden twee veilig heidsbeambten aan die voor Clinton werkten toen hij gou verneur van Arkansas was. De twee zeiden dat ze regelmatig vrouwen voor hem 'regelden'. Brock is er thans van overtuigd dat de twee beambten zich lie ten leiden door wrok en heb zucht. Rechtszaak Een van de vrouwen die de twee in Brocks verhaal noemde, was 'Paula', ofwel Paula Jones. Zij spande vervolgens een rechts zaak tegèn de president aan om dat hij haar in 1991 zou hebben gevraagd hem te bevredigen in een hotel in Little Rock. Jones' advocaten kwamen ver- volgens Monica Lewinsky op het spoor, een stagiaire die een affaire met de president zou hebben gehad. Een Grand Jury onderzoekt nu of Clinton haar onder druk zou hebben gezet om onder ede over hun verhouding te liegen. Volgens Broek hebben Clintons politieke vijanden zijn onthul lingen aangegrepen om de pre sident met juridische middelen te bestrijden. First Lady Hillary Clinton repte al eerder over een groot rechts complot om haar man te schaden. RTR/ANP dinsdag 10 maart 1998 BOGOTA - De Liberale Pai-tij van president Ernesto Samper behoudt haar meerderheid in het Colombiaanse parlement na de verkiezingen op zondag. Bij geweld tijdens de verkiezings dag kwamen elf militairen en acht marxistische rebellen om het leven. De Liberalen wonnen bijna 45 procent van de stemmen en kunnen rekenen op ten minste vijftig van de 102 zetels in de senaat. De Conservatieve Nationale Beweging behaalde 5 procent, goed voor achttien zetels. De opkomst in Colombia, waar het vertrouwen in de politiek te midden van een ver scheurende burgeroorlog en schrijnende comiptie gering is, lag rond 40 procent. In totaal 88 partijen brachten ruim 7.500 kandidaten in het veld. RTR/AFP/EFE KIRYAT ARBA - De leden van de gemeenteraad van Kiryat Arba op de Westelijke Jordaanoever zijn tegen verplaatsing van het monument voor Baruch Goldstein. Deze joods-ortho doxe kolonist schoot op 25 februari 1994 29 Palestijnen dood die in de Grot van de Patriarchen in Hebron in gebed bijeen waren. Hij werd daarna door woedende omstanders gedood. De gemeenteraad van Kiryat Arba, dat tegen Hebron aan ligt en door 5.500 joodse kolonisten wordt bewoond, reageert met zijn besluit op een voorstel van het linkse Israëlische parle mentslid Ran Cohen. Deze bepleit verplaatsing van het reus achtige, door de kolonisten opgerichte grafmonument omdat het 'een bedevaartsoord' is geworden. AFP ROME - De voormalige SS-officier Karl Hass, die zaterdag door een militair tribunaal in Rome werd veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf, heeft zondagavond aangekon digd dat hij uit Zwitserland naar Italië zal terugkeren. Hij zal zich ter beschikking stellen van de Italiaanse Justitie. In een verklaring zei de voormalige nazi te verwachten dat 'de fout van de rechters van de krijgsraad in Rome niet zal wor den herhaald door het Hof van cassatie'. Een militaire rechtbank veroordeelde de 85-jarige Kaïi Hass en de ex-nazi Erich Priebke zaterdag tot levenslange gevan genisstraf wegens hun aandeel in het bloedbad in 1944 in de Ardeatijnse groeven bij Rome. Daarbij werden 335 Italiaanse gijzelaars, onder wie 75 joden, geëxecuteerd. RTR/AFP/ANP Kunarac tussen twee veiligheidsbeambten voor het tribunaal in Den Haag. foto Jasper J u inen/AP SEOUL - Zuid-Korea levert het rivaliserende Noord-Korea 50.000 ton graan. Seoul reageert daarmee op een oproep van het VN-wereldvoedselprogramma (WFP). Details van de hulpzending worden in overleg met de VN vastgesteld, zo meldde het Zuid-Koreaanse ministerie van eenwording gis teren. De beslissing komt een week nadat het noorden met spoed heeft gevraagd om voedselhulp omdat de graanvoorraden medio deze maand opraken. De VS hebben al 200.000 ton toe gezegd. De eerste zending zal begin april aankomen. AP PARIJS - De werklozen van Frankrijk en Duitsland gaan op 8 mei gezamenlijk protesteren tegen de hoge werkloosheid in de twee landen. Zij concentreren hun acties in de gi'enssteden, waaronder Straatsburg, de zetel van het Europees parlement. Ook bezetten de werklozen de bruggen over de Rijn. De acties zijn gericht op een verbetering in de situatie van de werklozen. Ook zetten ze in op werktijdverkorting op grote schaal, waardoor meer banen moeten ontstaan. Verder eisen de werklozen het recht op een redelijk inkomen. Bewust is ge kozen voor 8 mei omdat Frankrijk en Duitsland op die dag in 1945 de wapenstilstand sloten. AFP lijkheid. Maar op drie punten in de aanklacht wegens marteling van de vrouwen verklaarde hij niet schuldig te zijn. De schuldbekentenis, waarvan het tribunaal er pas een eerder had meegemaakt (Drazen Er- demovic), kwam voor aankla gers en rechters als een grote verrassing. Aanklager Hilde- gard Uertz-Retzlatt zei zich te moeten beraden of het tot een proces moet komen, omdat Ku narac de beschuldigingen van marteling ontkent. Als de aan klagers besluiten om die punten te laten vallen, komen er alleen hoorzittingen om de strafmaat te bepalen. De zwaarste straf die de rechters kunnen opleggen is levenslang. Kunarac meldde zich vorige week woensdag vrijwillig bij SFOR-troepen. Om die reden was zijn advocaat, Slavisa Pro- danovic, 'verrast dat de aankla gers verrast waren' over de be kentenis, Prodanovic stelde dat Kunarac zich meer 'moreel schuldig' dan schuldig in straf rechtelijke zin voelt. ,,Hij is hier gekomen om de waarheid te ver kondigen". Op de vraag waarom Kunarac alleen schuld bekent aan verkrachting en niet aan martelingen, die tot hetzelfde punt behoren, antwoordde Pro danovic: „Er moet een proces komen. De aanklacht staat vol met onjuistheden. Dat zal blij ken tijdens een proces". Bordelen De aanklacht tegen Kunarac en zeven andere Bosnische Ser viërs is de eex-ste van het tribu naal waai'in verkrachting en ander seksueel geweld centraal staan,. Het tribunaal is de eerste instantie die verkrachting als misdaad tegen de menselijkheid heeft aangemexirt. Foca, waar moslims 51% van de bevolking uitmaakten en de Serviërs 45%, werd tussen april en juli 1992 door het Bosnische Servische le ger overgenomen. De troepen kregen steun van paramilitaii'e eenheden. 'Zaga' Kunarac was leider van een groep Servische vrijwilligers uit Montenegro die in Foca huishield. De moslimmannen werden vrij wel allen opgesloten in een van de grootste gevangenissen in ex-Joegoslavië, de Foca Kazne- no Popgravni Dom. De vrou wen, kinderen en oudei'en wei"- den vastgezet in huizexx, flats en motels in Foca en omliggende dorpen. Maar sommige vrou wen wex'den opgesloten in als bordelen opgezette huizen, waar zij door vooral de parami litairen werden verkracht en ge marteld. Enkele slachtoffers waren niet ouder dan twaalf, Kunarac heeft volgens.de aan klagers drie vrouwen herhaal delijk verkracht en meegedaan aan een groepsverkrachting. 'Zaga' is als commandant ook 'crimineel verantwoordelijk' voor de misdaden die zijn man schappen hebben begaan. De aanklacht bevat onder meer het huiveringwekkende relaas van een 15-jarig meisje dat geduren de acht maanden als slavin werd vastgehouden en stelselmatig blootstond aan groepsvex- krachting en martelingen. Een keer werd zij in drie uur tijd door vij ftien mannen verkracht. Ook 'Zaga' vergreep zich aan deze 'getuige FWS-87'. Een an dere slachtoffer kreeg van Zaga, nadat hij haar had verkracht, te horen dat zij nu 'Sex-vische ba by's' zou krijgen. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische strijdkrach ten zullen protesten tegen het bewind hard de kop indrukken. Generaal Wiranto zegt dat in een interview in het gisteren gepubliceerde nummer van het blad Fo- rumKeadilan. Wiranto is de hoogste mili tair in Indonesië, Hij is vorige maand ge promoveerd tot stafchef van ABRI, de 650.000 manschappen tellende strijd krachten. Daartoe behoort ook de politie. „Ik wil niet dat de natie uiteen valt door toedoen van onverantwoordelijke lie den", aldus Wix-anto. „Als heetgebakerde mensen de symbolen van de staat wensen aan te tasten, zal ik dat voorkomen. Als zij desondanks vastbesloten zijn, ben ik vastbesloten". Wiranto's waarschuwing viel samen met nieuwe studentenprotesten. In Jakaxta, Bandoeng' en'Yogyakarta kwamen giste- x~en op universiteitstexTeinen weer dui zenden studenten bijeen. Pelitie en leger zagen er op toe dat de betogers zich niet op de openbare weg begaven. Het protest gold vooral de hex*veikiezing van presi dent Soeharto. Vermoedelijk nemen de betogingen vandaag en morgen nog in omvang toe. Soeharto wordt vandaag voor zijn zevende ambtstermijn van vijf jaar unarxiem 'gekozen' door het Raadge vend Volkscongres (MPR). Conflict met IMF Het sluimerend conflict tussen Indonesië en het Internationale Monetaixe Fonds is gisteren verscherpt door de waarschu wing van een minister aan het adres van internationale financiële instellingen. „We zijn graag bereid hulp van het Inter nationale Monetaire Fonds en de Wei'eld- bank te aanvaarden", zei minister van nationale ontwikkelingsplanning Gi- nandjar Kartasasmita. Maar 'als da t bete kent dat zij hun wil aan ons kunnen opleg gen of ons vernederen, dan zijn we hen liever kwijt'citeerde de krant Indonesian Obsexver de minister, die een hoge positie bekleedt in de regerende Golkarpartij. Zondag stelde president Soeharto dat de vexregaande hervormingen die het IMF van het land eist in ruil voor een reddings pakket van 43 miljard dollar, zich niet verdragen met de grondwet van Indone sië. Voedsel Het staatsmonopoliebureau Bulog deelde gisteren zakken rijst en kokosolie uit aan duizenden mensen die gratis waren toege laten in een attractiepax-k in het noorden van Jakarta. Bezoekers - vooral vrouwen en kinderen - liepen weg uit de zeehon den- en dolfijnenshows om in de rij te gaan staan voor de voedselpakketten. Australië beloofde gistei-en dat het 254 miljoen dollar zal uittrekken om de leve ring van graan aan Indonesië voor de rest van dit jaar veilig te stellen. Premier John Howard zei dat de maatregel allereerst bedoeld was om de Australische expor teur te beschermen - Australië is een be langrijke graanlevex-ancier van Indonesië - maar ook om de 'gewone bevolking van Indonesië' van voedsel te voorzien. GP- D/AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland wil zijn betalingen aan de Europese Unie aan een maximum binden. Minister Zalm (financiën) heeft dit verzoek gisteren schriftelijk aan voorzitter Santer van de Europese Commissie overhan digd. Het gaat om een gecoördineerde actie samen met Duitsland, Oostenrijk en Zweden, die eveneens om een maximum- grens vragen .Door als blok op te treden, hoopt het viex-tal de an dere EU-lidstaten mee te krij gen. Of dat lukt moet dit najaar blij ken, wanneer de lidstaten de fi nanciering van de EU vanaf het jaar 2000 bespreken. Als de bij drage van de vier inderdaad wordt bepei'kt gaat dit vooral ten koste van Groot-Brittannië, verzekeren Brusselse diploma ten. Engeland heeft als enige al sinds 1984 recht op een kox-ting op zijn EU-bijdrage. Dat scheelt de Britten 6,6 miljard NEW YORK - Het Amerikaanse concei'n Alcoa gaat zijn positie als grootste aluminiumprodu- cent ter wereld verder verster ken door de overneming van branchegenoot Alumax. De twee maakten gisteren bekend het eens te zijn geworden over een bod van 3,8 miljard dollar 7,8 miljard) in aandelen en contanten, inclusief de overne ming van schulden. Door de fusie onstaat een groep met ongeveer 100.000 werkne mers en een jaaromzet van 17 miljard dollar 35 miljard). Al coa, voluit Aluminum Company of America geheten, is met een omzet van 13 miljard dollar ver reweg de grootste van de twee. Het concern sloeg vorig jaar al een slag met de aankoop van het Spaanse staatsaluminiumbe- drijf Inespal. De niexiwe combinatie heeft 250 vestigingen in dex'tig landen, waaronder Nedexiand en Suri name, waar Alcoa's dochtex-be- drijf Suralco aluminium wint. Alumax heeft een recyclingbe drijf in Kerkrade. Ook Alcoa is in Nederland actief. KRF/ANP gulden per jaar. Dat bedrag zal aanzienlijk dalen als ook andex'e landen voor een dergelijke kor tingsregeling in aanmerking komen. De brief van het kabinet aan Commissie-voorzitter Santer volgt op maanden van kritiek over de hoogte van de nettobij- drage (betaling minus ontvang sten) aan cle EU. Terwijl de Nederlander de achtste plaats inneemt op de welvaartsladder binnen Europa, betaalde hij in 1996 jaarlijks het meest van ie dereen aan de EU: 330 gulden volgens het ministerie van fi nanciën. Dat is meer dan de EU een Duitser kost (286 gulden) of een Belg (ruim twee gulden). Het vex'schil ontstaat omdat Ne derland relatief weinig aan spraak kan maken op de Euro pese subsidieregelingen. Door de komende uitbx-eiding van de EU wordt dat verschil nog veel groter. Weeffout Zalm wij st er in zijn brief op dat in 1984 reeds is afgesproken dat alle landen die 'buitensporig' veel aan de EU bijdragen, voor een correctie in aanmerking ko men. Het systeem van een 'net tobegrenzer' zoals dat voor Groot Brittannië geldt, staat dus voor alle veel-betalers open. In zijn verdoek aan Santer vraagt Zalm dan ook een alge meen correctiesysteem in te voeren. De huidige uitzonde ringspositie van Engeland noemt Zalm een 'ernstige struc turele weeffout in het financiële stelsel van de Unie'. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - is uiterst huiverig om de discussie over de bijdrageregeling te openen. Zij vreest dat als één land gaat schuiven, het hele financiële kaartenhuis in elkaar klapt. Zalm blijft daar laconiek onder: „Als ik alleen zaken zou mogen voorstellen die de Commissie leuk vindt, kon ik net zo goed in Den Haag blijven". Naast het verzoek om de bijdrage aan een maximum te binden, is Neder land ook dx-uk bezig om meer subsidies uit de EU te halen. Vo rige week schreef premier Kok een brief hierover aan Commis sie-voorzitter Santer. Als ge volg van de nieuwe subsidiere gels dreigt Nederland vanaf 2000 een deel van zijn hxxidige subsidies te verliezen. GPD van onze redactie buitenland GENÈVE - Passief roken ver hoogt wel cle kans op longkan ker. Mensen die veelvuldig in de de buurt zijn van rokers, hebben 20 procent meer kans om long kanker te krijgen. Dit blijkt uit een uitgebreid on derzoek naar de effecten van meeroken door een gerenom meerd kankex'instituut in Lyon, Frankrijk, in opdracht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De uitkomsten van dit onderzoek zijn het afgelopen weekeinde verkeerd door The Sunday Telegraph naar buiten gebracht, zo stelt de organisa tie. De krant berichtte dat de (WHO) publicatie van de studie zou liebben tegengehouden. Volgens een woordvoerder van de organisatie heeft de „tabaks- inclusti-ie de uitkomsten van het onderzoek vexrieerd geïnterpre teerd". Hij wilde verder niet ingaan op het onderzoek. De WHO komt op korte termijn met een schrif telijke reactie. Het onderzoek is nog niet gepubliceerd. Eerdere onderzoeken wezen ook uit dat meeroken de kans op het krijgen van longkanker ver hoogt. Ook voor andere aandoe ningen als astma is passief ro ken slecht. RTR door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Minister Zalm (fi nanciën) vreest niet langer dat de Italiaanse en Belgische deel name aan de euro de nieuwe eenheidsmunt boterzacht zal maken. De minister is zeer te spreken over de plannen van de twee landen om financieel orde op zaken te stellen en hun toren hoge staatsschuld terug te drin gen. „Dit is echt een belangrijke dooi'braak, ik ben tamelijk te vreden", verklaarde Zalm giste ren na afloop van een bijeen komt van de Eui'opese ministers van financiën. Opmerkelijk De opgetogenheid van de minis ter is des te opmerkelijker om dat hij samen met zijn Duitse collega Waigel de financiële po sitie van Italië de afgelopen maanden steevast op de korrel nam. De Italianen zouden met boekhoudkundige trucs het fi- nancieringstekoit laten dalen om zo te voldoen aan de drie- procentsnorm die geldt voor deelname aan de euro. Is dit ge lukt - Italië komt uit op 2,7 pro cent - de staatsschuld steekt met 121,6 procent van het bruto bin nenlands produkt nog altijd ruim boven de norm van zestig procent uit, De Belgische staatsschuld bedraagt zelfs 122,2 procent. Beide landen hebben volgens Zalm beloofd zich extra in te spannen om die hoge schulden af te bouwen. De Italiaanse mi nister Ciampi zegde toe de opbrengst van verdere privati seringen aan te wenden voor vermindering van de schuld. Nog veel belangrijker vindt Zalm de verzekex-ing van Ciam pi dat het Italiaanse parlement zich vóór 1 mei - de datum waar op het aantal euro-landen wordt vastgesteld - over de fi nanciële plannen zal uitspx-e- ken. „Met de steun van het pai- lement zijn die vooxmemens veel overtuigender", aldus Zalm. België zal vasthouden aan het straffe begx-otingsbeleid van af gelopen jaren waaxin begro tingsoverschotten systematisch voor de staatsschuld werden ge- bx-uikt. Ook hier geldt dat het parlement daar voor 1 mei zijn goedkeuring aan zal geven. Vol gens de Belgische minis ter May- stadt levert dat geen enkel pro- bleem op. Zalm betitelde de beloftes van beide landen als 'uitstekende berichten'. Ze tonen volgens hem aan dat de kritiek van Ne derland en Duitsland zijn vruchten heeft afgeworpen. Feit is evenwel dat de landen die meedoen aan de euro sowieso aan strenge financiële regels zijn gebonden. De Europese Centrale Bank ziet daar op toe. GPD Studenten van de Universtileit van Indonesië (UI) dragen maandag een spandoek mee met de tekst 'UI weigert Soeharto'. foto Romeo Gacad/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5