VVD Oostflakkee weer buitenspel PZC Tanker loopt vast op kanaal Tholen College Goes laat het JAIB vallen Trapveld Goes-Zuid krijgt steun landelijk project Tien voor Tien zeeland S16 Tholen houdt vierde schoololympiade Middelburg neemt groene stroom af PvdA zet in op voortzetting coalitie met CDA Boswachter grijpt net naast Gouden Vlinder Vernietiging verdacht BSE-vlees uitgesteld Emmers steun in Vlissingen voor behoud brandweer dinsdag 10 maart 1998 door Peter Urbanus THOLEN - De gemeente Tholen houdt op 11 juni voor de vierde keer een schoolsportolympiade. Net als bij de echte Olympische Spelen zal het evenement, dat wordt gehouden in het sport park De Bent, vergezeld gaan van een heuse opepingsceremo- nie. De schoololympiade is een jaar lijks terugkerend project in het kader van de sportstimulering door de gemeente Tholen en dient als afsluiting van het schooljaar. Dit jaar doen er zo'n driehonderd leerlingen uit de groepen 7 en 8 van elf Thoolse basisscholen mee. De organisa tie wordt gewoonlijk in handen gegeven van leerlingen van het CIOS, die bij de gemeentelijke afdeling sportzaken stage lo pen. Het idee om een schoololympia de te organiseren ontstond vol gens Piet van der Vlies van sportzaken begin jaren negen tig. „We hadden een sportstimu- leringsproject waarbij leerlin gen van de basisscholen na schooltijd vijf keer bij een sport vereniging konden meedraaien om kennis te maken. Toen de be langstelling daarvoor afnam hebben we een enquête gehou den, waaruit bleek dat de belangstelling voor eendagsac- tiviteiten groter was. Tegelij kertijd bleken sommige scholen te worstelen met het organise ren van de gezamenlijke jaar lijkse scholensportdag. Toen is de gemeente daar maar op inge sprongen." Zomerspelen De benaming olympiade ont stond naar aanleiding van de Olympische zomerspelen die toen juist werden gehouden. Daarom is er elke keer ook een openingsceremonie, waarbij de deelnemende sporters massaal aantreden onder begeleiding van muziek. Tijdens de lessen bereiden de leerlingen uit de deelnemende klassen zich gericht voor op de sportieve onderdelen van het evenement. Het komt erop neer dat 's ochtends de reguliere sporten, zoals volley-, basket en voetbal en hockey aan bod komen, terwijl de nadruk 's mid dags eerder op recreatieve acti viteiten ligt. Dit jaar zijn dat onder meer een glijbaanspel, bekerstapelen en een skilatpar- cours. Claire van Duin (21) van hel CIOS in Goes, die het hele schooljaar stage loopt bij de ge meente Tholen, heeft de school olympiade als een van haai stage-projecten. Zij is verant woordelijk voor de invulling van het programma en het op: stellen van een draaiboek vooi de deelnemers. Ze heeft min ol meer de vrije hand bij de invul ling van het programma, al kan ze voor begeleiding en vragen wel altijd terecht bij Piet van der Vlies. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil jaarlijks 200.000 kilowattuur 'groene stroom' afnemen van de vereni ging Zeeuwind. Dat is het totale elektriciteitsgebruik van het stadhuis. De kosten van groene stroom bedragen vijf cent bo venop het normale tarief. B en W stellen de gemeenteraad voor om een vijfjarig contract af te sluiten met Zeeuwind. Zeeuwind is een vereniging van particulieren, gemeenten en be drijven en telt ruim tweedui zend leden. Met het geld van leningen en de groene stroomaf- name investeert de vereniging in windturbines. Zeeuwind heeft de gemeente Middelburg gevraagd of ze deze vorm van duurzame energie actief wil on dersteunen door, evenals de pro vincie, een deel van het energie- verbruik om te zetten in groene stroom. De gemeente Middelburg kent het beleidsplan Gemeentelijke Energiebesparings Aanpak. Het afnemen van groene stroom past daarin.- Met het afnemen van de stroom is een totaalbe drag gemoeid van vijftigdui zend gulden. B en W willen dat bedrag uit het potje voor ener giebesparende maatregelen halen. Bij een eventuele verlen ging van het contract zal geke ken worden of er geld gevonden kan worden binnen de exploita tie van het nog te boüwen, nieu we stadskantoor. De Furie 3 uit Dintelsas schoot de vastgelopen tanker te hulp. foto Pieter Honhoff door René Schrier THOLEN - De Belgische tanker RP Brus sel is maandagavond op het Sehelde- Rijnkanaal nabij Tholen op een dam gelo pen en lek gestoten. Daarbij is de voorste pompkamer onder water komen te staan. Het schip was geladen met 4000 tón vacu- uinolie en op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Gevaar voor wegstromen van de lading deed zich niet Voor. DeBrusselkreeg omstreeks 22.00 uur pro blemen met het roer en liep naar stuur boord uit. Daarbij raakte ze een stenen dam die onder water zat, ongeveer 200 metei' ten noorden van de Thoolse brug aan de Noord-Brabantse kant. De schip per heeft de tanker onmiddellijk na de aanvaring op de stenen vastgezet om te voorkomen dat de voorpiek van het schip volliep. Met behulp van een pomp van de te hulp geschoten sleper Furie 3 uit Din telsas en van een langszij gekomen contai nerschip, de Holdu, en een eigen pomp van de Brussel kon voorkomen worden dat er te veel water in het voorschip liep. Dwars Aanvankelijk lag de RP Brussel dwars in het vaarwater, maar nadat de pompen aan het werk waren is het schip wat meer ge strekt in het vaarwater komen te liggen. Rijkswaterstaat regelde vanuit de ver keerspost te Wemeldinge en het vaartuig de RWS 88 het passerende scheepvaart verkeer dat de opdracht had gekregen ui terst langzaam langs de plaats van het on geval te varen. Zusterschip Ondertussen was ook een zusterschip van de tanker, de RP Antwerpen, gewaar schuwd om indien nodig de lading of een deel daarvan over te slaan. Dat schip arri veerde in de loop van de afgelopen nacht. De verwachting was overigens dat het overslaan van de lading niet nodig zou zijn, omdat het de bedoeling was met be hulp van de pompen de tanker voldoende drijvend te houden en zo de Rijkshaven in Tholen te bereiken. De RP Brussel is 110 meter lang en 11,4 meter breed. door Andries Molengraaf OUDE-TONGE - De PvdA in de gemeente Oostflakkee, na de raadsverkiezingen van vorige week met vier zetels de grootste partij, wil verder met de be staande PvdA-CDA-coalitie, gesteund door de SGP. Dat bleek gisteravond na een eerste gesprek met alle fracties uit de nieuwe gemeenteraad. Eerder al had lijsttrekker J. van der Mast gezegd 'de continuïteit van het beleid hoog in het vaan del' te hebben staan. Toch zei Van der Mast na afloop van de besloten bijeenkomst dat er 'nog geen zinnig woord over te zeggen' is. WD-fractieleider P. H. van de Ree was het daar niet mee eens. Volgens hem bleek juist al snel dat de sociaal democraten naar voortzetting van het huidige college streven. „Het was duidelijk dat de PvdA daar de voorkeur aan geeft", al dus Van de Ree. Nadat alle par tijen de gelegenheid hadden ge kregen te bepalen waar hun voorkeur naar uitgaat, liet de PvdA weten eerst te willen on derzoeken of voortzetting van de huidige coalitie mogelijk is. „Toen zijn we maar weggegaan. Je voelt op een gegeven moment dat je dan overbodig bent", al dus Van de Ree. Breder Hij zou het 'een gemiste kans' vinden als er geen college op bredere basis gevormd zou wor den, temeer daar de gemeente de komende jaren belangrijke za ken te wachten staan, zoals de Ambtenaren in Axel krijgen fiets door Barend Pelgrim AXEL - De medewerkers van de gemeente Axel gaan naar hun werk fietsen. Axel wil dit voor jaar fietsen aanschaffen voor haar ambtenaren. „Naast een lagere belasting van het milieu en een afname van parkeerproblemen, is het ook in het belang van de gezondheid van de individuele werknemer om de fiets voor het woon-werk verkeer te gebruiken", betogen BenW. mogelijke overgang naar Zee land, de intergemeentelijke sa menwerking op Goeree- Overflakkee en de ontwikkelin gen op het gebied van de recrea tie, Toch wil Van de Ree niet te vroeg conclusies trekken. De VVD blijft zich dan ook aanbe volen houden voor deelname aan het college. Ook fractie voorzitter P. J. Heintjes van de lokale partij Vrije Lijst Oost flakkee, met drie zetels na de PvdA de grootste, zou het jam mer vinden als er geen breder gedragen college komt. De coalitie in Oostflakkee steunt net als in de vorige ge meenteraad op acht zetels, om dat de zetelwinst van de PvdA teniet werd gedaan door het ze telverlies van het CDA De meerderheid in de nieuwe ge meenteraad is nu echter de kleinst mogelijke geworden, omdat het aantal zetels van der tien naar vijftien is gestegen door een gestegen inwonertal. Middelharnis In de gemeente Middelharnis wordt komende donderdag voor het eerst 'raadsbreed' over het nieuw te vormen college over legd. SGP-lijsttrekker K. van de Ketterij, die als voorman van de grootste partij (vier zetels) het voortouw mag nemen, streeft er in elk geval naar samen met de PvdA door te regeren. De PvdA is na de SGP de grootste partij (drie zetels). Mocht het CDA (twee zetels) ook aanschuiven, dan betekent dat een voortzet ting van het huidige college, wa re het niet dat de SGP daarin tot aan de verkiezingen van vorige week gezamenlijk met de RPF zitting had. Die partij deed woensdag op eigen benen mee aan de verkiezingen, en ver overde twee zetels. Dirksland In de gemeente Dirksland wordt donderdagmiddag vergaderd over de vorming van een nieuw college. Het initiatief is ook daar in handen van de SGP, die vorige week met drie zetels (een winst van een) de grootste raadsfractie werd. De partijen die de nieuwe gemeenteraad van Goedereede sinds woens dag vormgeven, gaan waar schijnlijk maandag om de tafel zitten. Ook daar is de eerste keu ze aan de SGP (vijf zetels). door Marten de Jongh GOES - Het Jongeren Advies en Informatie Bureau (JAIB) in- Goes verdwijnt naar alle waar schijnlijkheid. Burgemeester en wethouders van Goes zijn niet van plan het adviesbureau vol ledig over te nemen. Zij willen dat de gemeente zich beperkt tot het geven van advies en infor matie. Het element lichte thera peutische hulp wordt volledig geschrapt. Het JAIB in Goes is sinds enkele jaren gevestigd aan de Sint Ja- cobstraat. Het college voelt er niets voor een aparte winkel te handhaven. Ook het JAIB-per- soneel wordt niet overgenomen. „We bekijken de mogelijkheid de functie van advies en infor matie ergens anders onder te brengen", zegt wethouder D. W. van de Merwe(D66). „Misschien kan dat bijvoorbeeld bij het op- voedbureau. Internet biedt mo gelijk ook aanknopingspun ten." Het geven van advies en informatie aan jongeren is een gemeentelijke taak. Dat het JAIB is opgetuigd met tal van andere elementen ziet Goes niet als haar verantwoordelijkheid. Onzeker De toekomst van het JAIB is ui terst onzeker sinds het provin ciebestuur eind vorig jaar be sloot de subsidiëring te staken per 1 januari 1999. Dat levert Middelburg een besparing op van jaarlijks drie ton. De pro vincie wil dat geld gebruiken voor pogingen van de Netwerk organisatie Jeugdzorg Zeeland om de eerste opvang en de door verwijzing van hulpzoekenden beter te regelen. Het algemeen maatschappelijk werk en een diagnoseteam van de gespecia liseerde instellingen zouden daarbij een sleutelrol moeten gaan vervullen. De met opheffing bedreigde JAIB's hebben behalve in Goes hoofdvestigingen in Middel burg en Temeuzen. De laatste twee vallen onder het bestuur van de Stichting Jeugdzorg Zeeland. De Goese vestiging be hoort tot het Algemeen Maat schappelijk Werk voor de Oos- terschelderegio. Gemeenten als Zierikzee, Vlissingen en Hulst houden er inmiddels JAIB-aeh- tige informatievoorzieningen op na die zijn ondergebracht bij bibliotheken of algemeen maat schappelijk werk. Drempel Een van de belangrijke redenen de advies- en informatiebu reaus te beginnen was destijds het streven jongeren een mak kelijke toegang te verschaffen tot de jeugdhulpverlening. De drempel van reeds bestaande voorzieningen werd te hoog ge acht. Jongeren kunnen bij het JAIB terecht voor de meest uit eenlopende informatie. Bij voorbeeld met vragen over kamerver huur; studiebeurs, va kantiewerk en de gevaren van softdrugs. Het adviesbureau kan in geval van moeilijke pro blemen ook verwijzen naar hulpverleninginstanties. Bij het Goese JAIB lopen jaarlijks zo'n duizend jongeren naar binnen. Binnen de Zeeuwse staten be stond in januari kritiek op de beslissing van Gedeputeerde Staten de subsidie te schrappen Een aantal fracties verkeerde in de veronderstelling dat de pro vincie de financiering van de JAIB's pas zou staken als het voortbestaan ervan door de ge meenten was gewaarborgd. door Barend Pelgrim KAPELLEBRUG - „Als je voor een zaal met 600 fanatieke vlin derliefhebbers naar voren ge roepen wordt als genomineerde, dan doet je dat wel wat. Je voelt enerzijds het respect van de aanwezigen, aan de andere kant zijn ze natuurlijk stikjaloers." Boswachter G. Blaauwendraat, beheerder van de waterwinge bieden van Delta Nutsbedrijven aan de Oost-Zeeuws-Vlaamse grens was afgelopen weekend in het Gelderse Ede één van de drie genomineerden bij de jaarlijkse uitreiking van de Gouden Vlin der, de hoogste onderscheiding van de Vlinderstichting Neder land. Hoewel de hoofdprijs aan hem voorbij ging - de Gouden Vlinder ging naar een autoriteit uit Drente - was Blaauwendraat zich geenszins teleurgesteld. „Het klonk al goed dat ik geno mineerd was en de oorkonde die ik gekregen heb is me ook heel wat waard." door Jan van Ommen DEN HAAG - De vernietiging van een mogelijk met BSE be smette partij rundvlees, die in twee vrieshuizen in Vlissingen en Rotterdam ligt opgeslagen, is voorlopig uitgesteld. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. De 800 ton rundvlees zou eind vorig jaar al vernietigd zijn, wa re het niet dat twee Franse han delsbedrijven daar een stokje voor hebben gestoken. Socinter uit Clichy en Societe D Etude et De Commerce uit Pa rijs, twee Franse vleeshande laars, hadden de partij rund vlees vorig jaar van een Belgische leverancier gekocht. Zij wilden het vlees via Neder land uitvoeren, maar na een controle van de AID bleek dat er geknoeid was met de papieren. De vrees ontstond dat er zich Brits rundvlees onder de als Belgisch rundvlees aangemelde partij zou bevinden. Begin de cember 1997 gaf het ministerie van volksgezondheid (VWS) de partij rundvlees het predikaat 'hoog risicomateriaal' dat on middellijk vernietigd diende te worden. i Onderzoek De Fransen wilden echter eerst; een onderzoek van een onafhan-I kelijke deskundige naar de her komst van het rundvlees. Del resultaten van dat onderzoek) hebben ze nodig om in België een rechtszaak te kunnen voe-| ren tegen de leverancier van het vlees. Zonder het onderzoek kunnen de Franse handelaars niet aantonen wie aansprake lijk is voor het geknoei met de papieren en kunnen zij de scha de, die wordt geschat op 5 mil joen gulden, niet verhalen. Staatsraad J. Boll zei dat hij de rechtszaak zal aanhouden om een onafhankelijke Europese deskundige de kans te geven om het vlees te onderzoeken. Zodra dit gebeurd is mag het vlees ver nietigd worden. VWS ging hier mee akkoord op voor-waarde dat de Fransen de kosten voor de opslag van het vlees zullen betar len. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In een aantal blusemmers leverde de SP giste ren tijdens de commissie Algemeen Bestuurlijke Aange legenheden bijna 4000 handte keningen in van Vlissingers die een beroepsbrandweer in eigen stad willen behouden. Peter de Jonge, één van de drie nieuw ge kozen raadsleden van de SP, reageerde dat burgers er blijk baar toch wakker van liggen als de beroepsuitrukpost aan de Vlissingse Van Dishoeckstraat verhuist naar de kazerne in de Middelburgse Stromenwijk. De Jonge zei daarmee een af doend antwoord te geven op een opmerking van J. Lust van de WD. De fractievoorzitter zei in november.dat Vlissingers zich niet zouden laten horen bij een verhuizing naar een stadsge westelijke kazerne aan de Stro- menweg tussen Middelburg en Vlissingen. „Dit is het duidelij ke geluid van de burgers. Dat wilden we laten horen, zodat u dat in uw besluitvorming over de stadsgewestelijke brand weer kunt meenemen. Voor de uitrukpost Vlissingen is er in de nieuwe fusieplannen plaats ingeruimd voor de vrij willige en de jeugdbrandweer. Daar zullen een tankautospuit en een red wagen staan. Besluit Over één of twee maanden wordt over de toekomst van de brandweer gesproken. Raadsle den besloten eerder dat zij zich meer willen verdiepen in de pro blematiek, voordat zij een be slissing wilden nemen, Brandweercommandant D. G. Murre kreeg het fiat van de commissie dat hij een andere ladderwagen aan kon schaffen die voldoet aan de eisen van de ze tijd. Deze moderne wagen kost 11 milj oen gulden. De huidige ladderwagen is door de brandweerinspectie afge keurd. „In Vlissingen kunnen we een ladderwagen niet mis sen. Ook in het stadsgewestelijk verband is deze nieuwe wagen onmisbaar. We hebben de laat ste twee weken een beroep op de ladder-wagen van Middelburg gedaan. De ladder-wagen van de brandweer- van Doetinchem hu ren we tot de nieuwe hoogwer ker/ladder wordt afgeleverd." Het trapveldje bij het hertenkamp in Goes-Zuid is één van de tien veldjes in Nederland die zijn uitverkoren voor een bijdrage in het kader van het project Tien voor Tien. foto Pieter Honhoff door Marlen de Jongh GOES - De jeugd in Goes-Zuid gaat aan de haal met de zogeheten Tien voor Tien subsidie die aanvankelijk was bestemd voor de jongeren in de Goese Polder. Dat is een gevolg van de ontstane vertraging bij de aanleg van een sport- en spelvoorzie- ning in de polder. De vertraging hangt samen met de discussies over de locatie keuze nabij de Indira Ghandilaan. De subsidie, ongeveer vijftien mille, wordt nu gebruikt voor een trapveldje in Goes- Zuid. Profvoetballer- Dennis Bergkamp ver richtte maandag in Londen de aftrap voor het landelijke project Tien voor Tien. Het gaat om een initiatief van het Juliana Welzijnsfonds (Jantje Beton). Met het ini tiatief wil het fonds het tekort aan speel- voorzieningen voor dertien- tot achttien jarigen verminderen. De bedoeling is in tien Nederlandse stadswijken trap- en voetbalveldjes aan te leggen met een bij drage van Jantje Beton, Goes behoort tot de tien uitverkoren gemeenten, samen met bijvoorbeeld Amsterdam, Utrecht, Maastricht, Leeuwarden en Enschede. Het plan is dat de veldjes op 10 juni in offi cieel in gebruik worden genomen, op de dag dat in Frankrijk in tien stadions het WK-voetbaltoernooi begint. Heftig „Ze hebben gevraagd of Goes het voor- Zeeland wil doen omdat de gemeente zich heeft geprofileerd met jeugdbeleid", ver telt de Goese wethouder D. W. van deMer-. we (D66). „Ook via de contacten die er wa ren kwamen de initiatiefnemers bij ons terecht." De jeugd in de Goese Polder- hoeft niet te treuren. Hoewel de tien voor tien subsidie naar zuid gaat krijgt ook de polder- een sport- en spelvoorziening, waarschijnlijk aan de oostrand. Gesprek ken daarover zijn gaande. Uit vrees voor- overlast ageerden buurtbewoners aan vankelijk heftig tegen de locatie aan de Ghandilaan. Schuilhut Het- trapveld in het kader van de tien voor de tien actie ligt ten oosten van het door- jongeren opgeknapte hertenkamp in Goes-Zuid. „Er is een veldje en een soort schuilhut voor jongeren", vertelt Van de Merwe. „De subsidie maakt het mogelijk het trapveldje te renoveren en er bijvoor beeld goede doelen en ballenvangers te plaatsen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50