Pastoraat buiten de kerkmuren PZC Dag huis en tuin, ik ga verhuizen O Een miljoen doopsgezinden Tom Poes en het Kukel varia Stichting Over-Bruggen levensbeschouwing Problemen bij In de Ruimte opvoeding puzzel het weer Zon recept Gekruide wortelsoufflé Bel ANWB Rechtshulp 070 - 3147788 dinsdag 10 maart 1998 Goed nieuws voor al die mensen die niet (meer) bij een kerkgenootschap zijn aangesloten en toch zo nu en dan een beroep op een dominee willen doen. Voor hen heeft ds. Theo Thijs uit Veenendaal de stichting Over-Bruggen in het leven geroepen. door Robert van de Woestijne Over-Bruggen. Dat is de naam van de nieuwe stich ting voor pastorale hulp aan buitenkerkelijken. Het is een initiatief van de gereformeerde emeritus-predikant ds. Theo kant. „Ik werk niet met een ver borgen agenda. Ik heb er geen enkel belang bij om mensen te rug te halen naar de kerk. Dat is beslist niet aan de orde." Maar waarom heeft hij zijn stichting dan 'Over-Bruggen' genoemd? „Omdat ik als pastor mensen in nood wil helpen om vanuit de schaduw van het lij den naar het licht van de ver werking te komen. Dat versta ik onder over-bruggen. Ik richt mij op buitenkerkelijken omdat mij is gebleken dat velen van hen een beroep op een pastor zouden willen doen. Ze willen of durven niet bij een regulier kerkgenoot schap aan te kloppen omdat ze vervreemd geraakt zijn van de kerk of daar nooit een binding Thijs uit Veenendaal. Wil Thijs met ziju nieuwe stichting de af stand tussen kerk en niet-ker- kelijken 'overbruggen'? Is hij erop uit om'zieltjes' voor zijn kerk te winnen? „Beslist niet", verzekert de emeritus-predi- mee gehad hebben." De drempel is te hoog. Thijs denkt dat mensen die de kerk. maar niet het geloof, achter zich hebben gelaten makkelijker de weg naar zijn stichting zullen vinden. „Over-Bruggen heeft doorWim Bakker De evangelische stichting In de Ruimte ontslaat de ko mende drie maanden twintig van de veertig medewerkers. De reorganisatie is een rechtstreeks gevolg van jarenlang wanbe stuur, zegt voorzitter S. Meester van het interim-bestuur. In de Ruimte kampt met grote financiële tekorten. De oprich ter en geestelijk leider van de Soestse stichting, H. ter Welle, heeft zich begin dit jaar volledig teruggetrokken. Ook het be stuur is afgetreden om een nieuw bestuur de ruimte te ge ven „uit de impasse te komen", aldus Meester. Onderdeel van de 'reddingsoperatie waar we ge loof voor hebben' is het gedwon gen ontslag van de helft van het personeel. De gebouwen van de stichting gaan dicht. Ook over weegt het bestuur de grond in Soest te verkopen. Het terrein, dat slechts zes weken per jaar voor kinderkampen open is, vormt een te grote aanslag op de begroting van de stichting, die van giften afhankelijk is. In de Ruimte moet zich bij de verkondiging van het evangelie voortaan op drie kernactivitei ten richten, zo is de mening van het interim-bestuur. Dat zijn zomerkampen voor kinderen en tieners, een studiebijbelproject en bijbels pastorale hulpverle ning aan jongeren. Het bestuur wil de evangelische drukkerij- /uitgeverij, de evangelische bij- belschool en het kinderblad De Goede Herder bij evangelische organisaties elders in Neder land onderbrengen. De kinder kampen van In de Ruimte gaan dit jaar in verband met de crisis niet door. ANP door Annie de Vreugd Verhuizen is voor kinderen een grote ingreep in hun be staan. Het is de vraag of kinde ren er ook op vooruitgaan als ze moeten verkassen. Natuurlijk is een kind beter af met ouders die tevreden zijn met ander werk en een nieuw huis dan met een vader of-moeder die in het oude, vertrouwde huis loopt te mopperen, omdat ze het niet naar hun zin hebben. Maar een kind moet wel vriendjes achterlaten voor een ander huis. Kinderen moeten zich voegen naar de belangen van hun ou ders, dat valt lang niet altijd mee. Met het nieuwe huis begint meestal ook een nieuw leven. In het begin is alles spannend. Nieuw behang in een nieuwe, grotere kamer. Uitproberen waar de lichtknopjes zitten, be hang afscheuren, helpen speel goed in dozen te pakken en wat is leuker dan op de verhuisdag te mogen meerijden in de grote ca bine van de verhuiswagen. Met zo'n verhaal kan een kind bij zijn vriendjes aankomen. Alleen, die vriendjes zijn er op eens niet meer. En de nieuwe Advertentie geen binding met een kerkge nootschap. Dat werkt drempel verlagend. En dat geldt ook voor het feit dat ik niet meer als predikant verbonden ben aan een kerk. Ik ben een free-lance pastor." Over-Bruggen voorziet zowel in 'categoraal' pastoraat voor spe cifieke groepen zoals geschei den vrouwen of weduwnaars als m individueel pastoraat. Thijs spreekt overigens niet over cli ënten, maar over 'pastoranten'. Zijn eerste pastoranten heeft hij al gehad: mensen met relatie problemen of een identiteitscri sis waarbij op de achtergrond zingevings- en geloofsvragen een belangrijke rol spelen. „Ik probeer mijn steentje aan hun verwerkingsproces bij te dra gen." Begrafenissen Thijs stelt zich daarbij niet op als de alwetende predikant, maar probeert „aan te sluiten bij de religieuze gevoelens van de pastorant". Bij begrafenissen en uitvaartdiensten kan ook een beroep op ds. Thijs gedaan wor den. Voorlopig is Thijs de enige veld werker van de stichting Over- Bruggen. „Als het nodig is, kan ik doorverwijzen naar andere hulpverleners." Voorlopig houdt Thijs kantoor aan huis in Veenendaal. Daarnaast is hij re gelmatig in zijn vorige stand plaats Bloemendaal, waar hij ook een werkruimte ter be schikking heeft. Indien er veel aanmeldingen komen zal er mo gelijk ook een steunpunt in het Noorden gevestigd worden. Het idee voor Over-Bruggen is niet uit de lucht komen vallen. Thijs speelde al veel langer met het idee iets te gaan doen voor buitenkerkelijken. „Vanuit de kerk wordt veel te weinig voor die groep gedaan, simpelweg omdat je als pastor wordt opge slokt door mensen binnen de kerk." Vandaar dat hij na zijn emeritaat - inmiddels twee jaar geleden - ging broeden op een nieuwe vorm. De reacties van de plaatselijke kerken waren posi tief. „Omdat ik mij op een heel andere doelgroep richt." GPD door Dirk Visser Voor het eerst zijn er meer dan een miljoen doopsgezinden op de wereld. Volgens de nieu we jaaropgave van het Doopsgezind Wereldcon gres zijn er 1.060.000 gedoopte leden, verspreid over 192 broederschappen in zestig landen. Sinds de vorige telling, vier jaar geleden, zijn er volgens het Algemeen Doopsgezind Weekblad 85.000 leden (ongeveer 8,5 procent) bijgekomen. De groei doet zich vooral voor in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, waar de afgelopen twintig jaar het aantal is verdubbeld. In de zogenaamde Derde-Wereldlanden zijn inmiddels ook meer doopsgezinden (buiten Ne derland mennonieten genoemd) dan in de tradi tionele doperse continenten Europa en Noord- Amerika. Het land met de meeste doopsgezinden is de Verenigde Staten met 287.000, gevolgd dóór Canada met 175.000. In 1978 waren er nog 613.600 doopsgezinden. In Europa is sindsdienhet aantal gedaald van 96.000 tot ruim 60.000. Maar dit komt grotendeels door kinderen in de vreemde straat spelen allemaal al met elkaar. Wij verhuisden enkele jaren ge leden van een klein dorp naar een grotere plaats. Onze doch ter, toen vijf jaar oud, was een kleuterschooltje gewend met slechts elf kinderen. De juf had alles in de gaten. Pestkoppen werden meteen aangepakt. Op de nieuwe school liepen twee honderd kinderen op het schoolplein door elkaar heen. Zoveel kinderen had mijn doch tertje nog nooit bij elkaar ge zien. De eerste schoolweek ver keerde ze in een jubelstemming, maar toen begon het. De juf zag niet meer alles en een jongetje kon ongemerkt haar muts steeds aftrekken. Al die kinde ren hadden al een vriendinnetje, het leukste meisje uit de klas zag haar niet eens staan. Het feest veranderde in een tranendal, Geen tijd Andersom komt natuurlijk ook voor. Soms is een nieuweling meteen de populairste van de klas. Maar veel kinderen komen na een verhuizing moeilijk op gang. Door de drukte die een verhuizing met zich meebrengt, hebben ouders eigenlijk geen tijd voor hun kroost. Toch doen ouders er heel ver standig aan om een paar uur voor de kinderen uit te trekken en met elkaar de buurt te ver kennen. Kinderen die niet op tijd aandacht krijgen, gaan er om vragen. Ze lopen hun ouders voor de voeten en wekken daar mee ergernis. Niet alleen het kind dat verhuist mist zijn vriendjes. Ook de ach- terblij vertj es zitten met een lege plek. Poëziealbums zijn heel ge schikt om het afscheid te ver zachten en telefoon en postbode zijn geduldig. Voor een af scheidsfeestje moet tussen alle drukte door natuurlijk wel even tijd worden gemaakt. Maar het kan heel goed een simpele speel middag zijn met wat versnape ringen. Dat zet een duidelijke punt achter een voorbij tijd perk. Bij kleine kinderen helpt het om vooraf te brainstormen over wat er mee gaat naar het nieuwe huis, zodat ze een beetje een idee krijgen wat verhuizen inhoudt. De kachel blijft staan, maar de gordijnen gaan mee. De afzuig kap blijft hangen, de deuren blijven in het oude huis, maar de schilderijen en de lampen ne men we mee. Net als het speel goed en de fietsen. GPD De volgende morgen kon men burgemeester Dickerdack reeds vroeg in de Kleine Club aantreffen. De geruchten over zwarte voet sporen en rare vreemdelingen hadden hem tot nadenken gebracht en omdat dit ten stadhuize niet mogelijk was had hij zich in een rus tige omgeving teruggetrokken. Doch ook hier werd de diepe loop van zijn gedachten gestoord door commissaris Bulle Bas, die met professor Prlwytzkofsky binnen trad. „Het is me een toestand, burgemeester!", riep de politiechef reeds van verre. „Ik weet het, ik weet het", mompelde de magistraat vermoeid. „Schei uit, Bas; ik slaap er niet van." „We zijn machteloos!", hernam de beambte. „Die vreemden be schikken over geheime wapens, zegt de prof hier. Hij zegt, dat ze me talen voorwerpen week kunnen maken." „Praw!", beaamde de geleerde. „Mijn schone krachtwagen! Een In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onder- i. De letters die ingevuld worden in de vakjes met worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 5 6 1 10 9 3 3 6 9 9 8 6 9 10 3 1 9 6 9 6 2 9 9 9 1 7 7 3 5 2 9 3 9 4 8 9 getal, kunnen ook op de balk en derde kolom ook een 1. Boksterm; 2. voor dat; 3. sterrenbeeld; 4. in het voorbijgaan; 5. hechtenis; 6. binnen kort; 7.soort soep; 8. kledingstuk. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Oplossing maandag vla-t-pro -amnesie- ase-l-net 1-noest-i st-p-t-in -rat-ego- ei-i-r-na t-keper-r sar-o-aam -automat- alk-k-kei Zeeland: Af en toe zon herberekening op grond van betrouwbare opga ven uit de vroegere Sovjetunie. In Nederland daalde sinds 1940 het aantal doops gezinden van ruim 44.000 tot ongeveer 15.000. Daarvan wonen er enkele honderden in Zeeland. Zij kerken in Aardenburg, Middelburg, Vlissin- gen en Goes. Daarnaast is er in Goeree Overflak- kee een Doopsgezinde gemeente in Ouddorp. De doperse beweging is omstreeks 1525 in Zwit serland ontstaan. Menno Simons (1496-1561) be hoorde tot de tweede generatie leiders van de wederdopers of anabaptisten. Hij brak met de ra dicale leiders van het eerste uur. Die bezetten in 1533 de Westfaalse stad Münster in de verwach ting dat daar het nieuwe Jeruzalem zou komen. Menno, die aanvankelijk pastoor in het Friese Witmarsum was, beschreef later zijn breuk in 1536 met de Rooms-Katholieke Kerk in een boek je getiteld: Mijn uitgang uit het pausdom. On danks vervolging trok hij predikend en dopend door Nederland en Noord-Duitsland. Zijn be kendste boek is het Fundamentboek, waarin hij zijn visie op de christelijke leer uiteenzet. ANP Toonder Studio's Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag weer max. min. wind 7° 3° ZZO 5 6° 2° NO 4 1° N 4 3° NW 4 dinsdag onder 18.40 woensdag op7.08 Maan dinsdag onder 5.54 woensdag op 16.57 Nautisch bericht Matige zuidwestenwind, kracht 4. Later aantrekkend tot kracht 5 a 6. Goed zicht. Temperatuur zeewater 7 graden. Waterstanden gans glibberige gelei!" „U hoort het!", voer de commissaris voort. „Op deze manier is er niets meer veilig. Wij staan met onze wapens voor aap tegenover die lui uit de onderwereld." De heer Dickerdack verschikte zich onrustig in de kussens. „Ja, ja", sprak hij treurig. „Men heeft het op onze welvaartsstad voorzien; het was te verwachten. Ons hoog levenspeil wekt jaloezie op de achtergebleven gebieden. Wat moet men beginnen, als ge meentebestuur zijnde? Iedere Rommeldammer zijn reeruggetje, was mij motto; maar hier sta ik machteloos. Alles zal ons ontnomen worden." „Ach wat!", riep de professor ongeduldig uit. „Dat is het niet! Deze vreemden gebruiken hun wapens alleen om het kukel te onderzoe ken!" Hij verdraaide zijn ogen en herhaalde op huilerige toon: „Het ku kel! Wat is dat? Ach, alles is zo onwetenschappelijk!" DINSDAG 10 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West WOENSDAG 11 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 00.19 178 00.39 202 01.36 244 00.25 131 01.50 135 00.45 113 01.55 154 02.05 143 uur cm 12.45 204 13.05 229 13.57 277 12.45 156 14.20 158 12.55 138 14.20 178 14.40 169 uur cm 01.07 199 01.27 224 02.26 272 01.15 145 02.45 146 01.30 126 02.50 168 03.05 159 uur cm 13.29 220 13.49 245 14.47 296 13.25 167 15.10 164 13.40 150 15.10 186 15.25 178 Laag water uur cm uur cm 06.46 18319.06 172 07.10 194 19.25 184 08.06 224 20.25 218 06.35 143 19.00 127 07.55 147 20.30 134 06.30 086 18.50 073 07.55 161 20.25 146 07.50 156 20.25 141 Laag water uur cm uur cm 07.30 197 19.46 177 07.55 209 20.11 189 08.58 242 21.08 223 07.20 150 19.35 128 08.50 153 21.10 132 07.10 092 19.30 073 08.50 166 21.05 145 08.45 159 21.10 139 lichte sne. matige sn lichte regen matige regen zware regen Europa: Rustig Janny van der Lee (4 personen) Deze wortelsoufflé kunt u telkens in smaak enigszins variëren door bijvoorbeeld de ene keer de soufflé op smaak te brengen met verse kruiden als kervel of bieslook en de andere keer met specerijen als ketoem bar of nootmuskaat. Ook voor deze soufflé geldt als voor alle soufflés dat deze direct uit de oven geser veerd moet worden. Ingrediënten: 500 gram worteltjes 100 gram boter 1/2 bosje verse peterselie 50 gram bloem 500 ml melk peper en zout 3 grote eieren. Bereiding: Schrap de worteltjes en rasp ze fijn. Kook de wortel- rasp in licht gezouten water gaar en giet de rasp in een zeef af. Overspoel de worteltjes met koud water en laat ze uitlekken. Smelt intussen de helft van de boter en fruit hierin de voorgekookte wortelrasp 5 minuten. Breng op smaak met peper en zout. Hak de peterselie fijn. Verwarm de oven voor op 175 - 200 C. Smelt de rest van de boter, voeg de bloem toe en roer tot een samenhangend geheel. Schenk hierbij al roe rend de melk en breng op smaak met peper en zout. Laat de saus enigszins afkoelen. Splits de eieren. Roer de dooiers met de wortelrasp door de saus. Klop de eiwtten stijf. Spatel de eiwitten door de saus en schep het geheel in een soufflévorm. Plaats de vorm in het midden van de warme oven en bak de soufflé mooi hoog en goudkleurig in ongeveer 30 minuten. VERWACHT KG VOCte DlMSDAGVIDDAG 10 MAAR" 193& In de Benelux is het vandaag rustig winterweer, met wisselende bewolking. Dit wordt veroor/aakt door een hogedrukgebied dat langzaam verder naar het noordoosten trekt. Ook Duitsland profi teert hiervan met flinke zonnige perioden. Op de Britse eilanden zorgt een storing voor wat regen, en in Schotland zelfs voor wat natte sneeuw. In Frankrijk is het droog met flinke zonnige perio den, en ook op het Iberisch schiereiland is de zon in ruime mate aanwezig. Regen- en onweersbuien worden verwacht voor het midden en zuiden van Italië, maar in het noorden is het droog met flinke zonnige perioden. In de Alpen vallen plaatselijk sneeuwbui en, en ook in Tsjechië en Polen worden diverse winterse buien ver wacht. Verder naar het noorden, in West-Rusland en de Baltische staten worden ook winterse buien verwacht. In Finland blijft het de hele dag vriezen, en valt sneeuw. In Zweden is het overwegend' droog'met opklaringen. De weststrook van Noorwegen krijgt wel te maken met sneeuw. In Griekenland zorgt een storing voorflink wat regen. In Turkije vallen plaatselijk flinke buien, en op de ooste lijke Balkan valt regen of wat sneeuw. In Oekraïne val t de meeste neerslag in de vorm van regen. Droog weer met flink wat zon is te verwachten in het oostelijke en zuidelijke Middellandse zeegebied. Het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente in Aardenburg. foto Peter Nicolai Dat maart zijn staart roert, was giste- Door: Martijn Groothuis ren goed te merken. Gisteren was het een wisselvallige dag. Enerzijds liet de zon zich van tijd tot tijd zien en er hingen mooie bloemkoolwolken in de lucht. Anderzijds vie len er her en der enkele buien, soms zelfs met een winterse lading. Vandaag loopt het met de buiigheid niet zo'n vaart en het blijft zelfs droog met aardig wat zon. Wel is het in de ochtend plaatselijk en tij delijk oppassen voor gladheid. De temperatuur klimt vandaag, aangemoedigd door de zon, naar ongeveer 9 graden. De wind neemt toe tot vrij krachtig, later aan de kust tot krachtig. De richting is eerst west maar later op de dag zuidwest. De toename van de wind is een voorbode van ander weer. Een storing sluipt naderbij, en dit is vanmiddag al te merken aan de toename van de bewol king. Vanavond gaat het uit deze bewolking regenen, en het kwik daalt uiteindelijk tot zo'n 3 graden. Woensdag krijgt de zon een dagje vrijaf en overheersen de wolken. Vooral in het westen van het land valt hieruit regen. Bovendien is (natte) sneeuw niet helemaal uitgesloten. Het wordt overdag ongeveer Opklaringen 7 graden bij een meest mati ge zuidoostenwind. Vanaf donderdag blijft het meest droog. Naast flinke wolken velden is er echter ook af en toe tijd en ruimte voor wat zon. De maxima komen uit op zo'n 6 graden en de wind heeft dan inmiddels de noordoosthoek opgezocht en is matig van kracht. Na don derdag is de bewolking nog steeds dominant aanwezig maar af en toe slaagt de zon erin haar gezicht te laten zien. Het kwik boekt geleide lijk een graadje winst. Juridische problemen tijdens uw vakantie! Het komt voor. Hoe nu verder? De ANWB helpt met gratis juridisch advies voor ANWB-leden ANWBf rechtshulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4