Plan Schouwen-Oost valt goed Graaiende secretarissen onderuit Boerenweg vreest verkeersdrukte PTT gul voor organisaties zeeland dinsdag 10 maart 1998 s 13 Inbraak en heling in Goes Snorfiets weg na aanrijding Radarkast opengebroken Week gevangenis wegens boete Rijden met 0,7 promille bestraft Axel moet graven ruimen Voorstellen landinrichting lokken 39 overwegend positieve reacties uit Busdiensten rond het transferium moeten gestroomlijnd worden Ondernemersclub kijkt naar bereikbaarheid Schouwse bedrijven Jaarconcert Kunst en Eer in Zierikzee ■EVE^j Q9v(ZrE9{ door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het voorontwerp van het landinrichtingsplan voor Schouwen-Oost is positief ontvangen. Dat concludeert se cretaris A Emonts van de land inrichtingscommissie op basis van de 39 reacties die de in spraakprocedure heeft opgele verd. De procedure liep maan dag af. De reacties van de gemeente Schouwen-Duive- land en de provincie laten overi gens nog even op zich wachten. GOES - Vijf'ideële organi saties hebben in Hotel Terminus in Goes symbo lische cheques gekregen van de PTT. De cheques vertegenwoordigen dui zend gulden aan financië le steun. Het gebaar stond in het teken van de jaar lijkse kerstactie van de postbezorger. Drie organisaties in Goes die zich bezighouden met verstandelijk of lichame lijk gehandicapten krij gen onderstguipng van de PTT. Het gaat om de My- thylschöol De Sprienke, soos-instuif 'Ons plekje' en het gezinsvervangend t tehuis Kamemelkshoeve. De Mythylschool wil met het geld een werkweek voor zijn leerlingen be kostigen, terwijl 'Ons plekje' materialen en knutselspullen wil aan- schaffen. De Kamemelks hoeve wil het geld aan wenden voor de inrichting van de woningen van ver- standelijlc gehandicap- 3 ten, die onlangs twee keer in korte tijd hebben moe ten verhuizen. Daarnaast gaat er geld naar de Stichting Petra, voor de oprichting van een opvanghuis voor slachtoffers van seksueel geweld en naar speel-o- theek De Wisselplaats in i Goes, die dit jaar naar een nieuw onderkomen moest verhuizen. GOES -De Goese politie heeft maandag twee Goesenaren aan de rechter-commissaris voorgeleid omdat ze verdacht worden van een inbraak. Bij die inbraak hebben ze voor ongeveer dui zend gulden aan goederen buitgemaakt, alsmede een credit card. Met die creditcard heeft het tweetal in Goes in verschillende winkels voor bij elkaar ongeveer duizend gulden aan goede-r ren gekocht. De verdachten zijn een 34-jarige vrouw en een 31-jarige man. De man liep tegen de lamp toen hij de met de creditcard aan geschafte goederen weer tegen contact geld wilde inruilen. Hij is aangehouden en wordt tevens verdacht van andere dief stallen. onder meer van fietstassen. De vrouw wordt verdacht van onder meer heling. MIDDELBURG - Van de Abdij in Middelburg is maandag ochtend een blauwe Gilera Citta snorfiets met witte spatbor den gestolen. De eigenaresse, een zeventienjarig meisje uit Middelburg was daarmee betrokken bij een aanrijding, Toen zij een half uur later haar snorfiets wilde ophalen was deze ge stolen. De waarde van de snorfiets is rond de 1200 gulden. ZOUTELANDE - Onbekenden hebben zondagavond tussen zes uur en half negen een radarsnelheidskast aan de Weren- dijke in Zoutelande opengebroken. De apparatuur werd mee genomen. De kast is eigendom van Rijkswaterstaat. De schade bedraagt 45.000 gulden. TERNEUZEN - Een dertigjarige inwoonster van Terneuzeri werd maandag in haar woonplaats aangehouden omdat zij nog 480 gulden boete of zeven dagen vervangende hechtenis hqd uitstaan. De vrouw verkoos de celstraf. TERNEUZEN - De politie hield in de nacht van zondag op maandag een 32-jarige automobilist uit Sluiskil aan die on der invloed achter het stuur van zijn auto was gekropen. De man werd staande gehouden op de Tractaatweg. Ademanaly se wees uit dat de man 0,7 promille alcohol in het bloed had, iets meer dan de maximaal toegestane waarde. Plet kwam hem op een boete van 350 gulden te staan. AXEL - De gemeente Axel is van plan 1.400 van de graven op de begraafplaats aan de Burchtlaan te ruimen. De reden hier voor is dat er binnen enkele jaren ruimtegebrek dreigt op het kerkhof Westerzicht. Bij de Gravendienst is een offerte aan gevraagd voor de.uitvoering van het werk en de kosten van de ruiming bedragen 165.000 gulden. De gemeente heeft berekend dat volgens het huidige sterfte cijfer de begraafplaats Westerzicht halverwege het jaar 2000 vol zal zijn. Niettemin wil het gemeentebestuur bijzonder voorzichtig te werk gaan omdat een dergelijke ingreep zeer gevoelig ligt bij de bevolking. ,,De voorbereidingen tot uitvoering, alsmede de ruimings werkzaamheden zelf, zullen met de grootst mogelijke zorg vuldigheid en piëteit worden verricht", zo laten B en W weten. Voor de geruimde graven zal een verzamelgraf worden inge richt met daarop een gedenksteen. Emonts stelt dat de bewoners van Schouwen-Oost in het alge meen goed te spreken zijn over de plannen. Alleen details zor gen nog voor enige verontrus ting. Zo is een aantal mensen bang voor overlast van de ge bruikers van nieuwe recreatieve fietspaden en hebben met name landbouwers moeite met de aanleg van een paar verkeers drempels. Op de groensingels- ,-die minicampings, landbouw bedrijven en andere vormen van bebouwing van een groen jasje moeten voorzien, is enthousiast gereageerd, stelt de secretaris. „Een aantal mensen geeft aan zelf ook wel intei'esse te hebben in zo'n singel." Opvallend wei nig reacties zijn er binnengeko men over de inrichting van het natuurgebied aan de zuidkust van Schouwen. Een teken dat dit plan in goede aarde is geval len, zegt Emonts. Met de inrichting van dit gebied wordt overigens later dit jaar al een begin gemaakt. Dit is name lijk een onderdeel dat wordt vooruitgeschoven. Dat geldt ook voor de rotonde bij Kerk- werve, die binnenkort al zal ver schijnen, en de aanleg van het fietspad langs de Langendijk tussen Scharendijlce en Den Os- se. Emonts verwacht dat be paalde onderwerpen in een later stadium wat meer gaanleven bij de bewoners van Schouwen- Oost. Bijvoorbeeld de kavelruil en de verkeersmaatregelen. Wellicht wordt aan dit soort za ken nog een thema-bijeenkomst besteed, stelt hij. Emonts voor spelt dat het verkrijgen van sub sidies van provincie en gemeen te nog voor het grootste probleem gaat zorgen. Deze in stanties hebben nog geen for mele besluiten genomen over een financiële bijdrage. Terwijl geld van deze partijen noodza kelijk is voor het uitvoeren van de planvoorstellen. De reacties die bij inspraakpro cedure naar voren zijn gebracht worden gebundeld tot een ver slag en zullen door de landin richtingscommissie worden be oordeeld. De bedoeling is dat het ontwerpplan eind dit jaar klaar is, zegt Emonts. Begin moet 1999 moet het door Gede puteerde Staten ter inzage wor den gelegd om vervolgens rond september volgend jaar defini tief te worden vastgesteld. Het bedrijventerrein aan de Boerenweg in Zierikzee groeit als kool. foto PieterHonhoff door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De ondernemers aan de Gre- velingenstraat in Zierikzee zijn bang dat door de verkeerstoename als gevolg van de uitbreiding van het bedrijventerrein aan de Boerenweg gevaarlijke situaties ontstaan. Vooral voetgangers kunnen daar het slacht offer van worden. Dat zei ondernemerswoordvoerder R. Bolle maandag tijdens een hoorzitting over de uitbreiding van het bedrijventerrein. Bolle pleitte erbij wethouder C-. W. Veerhoek voor daar in de verdere planvorming rekening mee te houden. Veerhoek onderkende het probleem en zegde toe dat er naar gekeken zal worden. Wel gaf hij aan dat het op zich ongebruikelijk is op bedrijventerreinen trottoirs aan te leggen om de veiligheid van voetgangers te waarborgen. Behalve Bolle maakte ook M. Jol, bewoner van het nabij het bedrijventerrein gelegen Zeesterpad, zich zorgen om de verkeers drukte. Hij konzichnietvoorstellendat, zo als de betrokken ambtenaar J. Wesdorp zei, de uitbreiding van het bedrijventerrein geen toename van de verkeersdrukte in de wijk Poortambacht zou veroorzaken. Wes dorp baseerde zich op een onderzoek uit 1997.Ik denk juist dat het bij ons in de wijk wél meer drukte geeft. Daarom zou ik er voor willen pleiten een extra ontsluiting van het bedrijventerrein op de Nieuwe Kooiweg aan te leggen." Veerhoek zei dat dat onbespreekbaar is. „Het gaat in tegen wat Rijkswaterstaat wil: zo min mogelijk aansluitingen op de N59." Bovendien geeft, zo zei Veerhoek, het onderzoekuit 1997 geen reden tot zorgen. Uitbreiding Het bedrijventerrein moet in de richting van de N59 worden uitgebreid. De groei be treft twee hectare. Enerzijds komt er eenbe drijfsverzamelgebouw, anderzijds uitbrei ding voor 'losse' bedrijven. Anders dan het industrieterrein aan de Straal weg, waar in dustrie zit, is het bedrijventerrein vooral voor de dienstverlenende sector. De uitgifte (in optie) van cle grond is zo snel gegaan, dat inspreker D. Quant tijdens de hoorzitting vroeg wanneer een nieuwe uitbreiding op stapel staat.,Er komt wellicht een volgende fase, maar daar moeten we nu nog niet op vooruitlopen", antwoordde Veerhoek. „Dat komt pas aan de orde als de structuur-visie voor Zierikzee klaar is." In de structuurvi sie, waar momenteel aan gewerkt wordt, wordt uiteengezet waar het met de ruimte lijke inrichting van Zierikzee in de komen de dertig jaar naar toe moet. De reacties zul len in de nadere uitwerking van de plannen worden meegenomen. Als alles meezit, kan de schop over een half jaar de grond in. „Maar komen er bezwaren, dan zijn we zo twee jaar verder", aldus Veerhoek. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het aan het transferium in Renesse gekop pelde natransport en het open baar vervoer in de Schouwse Westhoek moeten beter op el kaar worden afgestemd. Dat be nadrukte de commissie ruimte lijke ordening en economische zaken maandagavond tijdens de tweede evaluatie van het eer ste seizoen van de superpar- keerplaats. Tijdens een eerste evaluatie'in deze commissie werd besloten om een hoorzitting voor bewo ners te houden. Deze bijeen komst is inmiddels achter de rug en heeft samen met onder meer een onderzoek van Rijkswater staat geleid tot een evaluatie rapport. Over achttien onderde len moet nog een beslissing worden genomen, een beknopt overzicht hiervan werd gisteren aan de commissie gepresen teerd. De leden waren het over de meeste punten wel eens, ter wijl een handvol andere onder delen nog een nadere bestude ring behoeft. Zo zal worden getracht om meer samenhang te creëren tussen het (gratis) natransport en het openbaar vervoer. Een nadruk kelijke wens van de commissie, bleek gisteren. Zo waren alle le den het erover eens dat de per rons voor de lijnbussen een eif gen plekje moeten krijgen nabij het transferium. De huidige perrons kunnen in dat geval al leen voor het natransport wor den gebruikt. Naar alle waarschijnlijkheid zal Haamstede niet op het na transport worden aangesloten. Sommige ondernemers in Haamstede menen dat deze kern hierdoor wordt benadeeld. Wethouder C. W. Veerhoek wil echter de ZWN vragen om voortaan met de Zomerbus naar Haamstede te rijden. Ook gaat hij nadenken over een lokale, gratis lijn die Haamstede met Westenschouwen verbindt. De suggestie van PvdA'er A J. Van den Berge om een mini-transfe rium bij Haamstede te maken, is volgens Veerhoek te kostbaar. Schuilhutten Een greep uit de andere onder werpen die aan de orde kwa men. Het is nog onduidelijk of er twee 'schuilhutten' worden ge plaatst bij de duinovergangen. Dit is afhankelijk van de bereid heid van Rijkswaterstaat om een duit in het zakje te doen": Verder zullen de parkeercontro- leurs betere voorlichting moe ten geven over de mogelijkhe den van het transferium. Om meer bekendheid te geven aan het super-parkeerterrein, zullen 'flyers' worden uitgedeeld. door Claudia Sondervan ZIERIKZEE - Vierhonderd Schouwse ondernemers worden geënquêteerd over de mogelijke problemen die zij ondervinden in de bereikbaarheid van hun bedrijf en de parkeermogelijk- heden in hun omgeving. De Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive- land voert het onderzoek uit in samenwerking met MKB-Ne- derland na signalen van leden dat die voorzieningen op Schouwen-Duiveland aan dacht behoeven.. De enquête wordt in eerste in stantie verspreid onder onder nemers in Burgh-Haamstede, Renesse, Zierikzee, Bruinisse en Scharendijke, vertelt voorzitter D. N. Meulblok van het FOS. „Natuurlijk wordt dit probleem niet in alle kernen even zwaar gevoeld. Er zijn genoeg luwe plekken, zoals Zonnemaire. Maar op. andere plaatsen heb ben de ondernemers te maken gekregen met betaald parkeren en verkeersmaatregelen zoals eenrichtingsverkeer. Via de en quête willen we een beeld krij gen wat ondernemers daarvan merken en wat ze daarover van hun klanten horen." Het FOS wil in overleg met de gemeente bezien welke oplossingen voor handen zijn voor de knelpunten die middels het onderzoek dui delijk moeten worden. ZIERIKZEE - Van de muziek uit de musical Evita tot deuntjes van bekende televisieseries als Beverly Hills 90210, Strak Trek en The Beauty and the Beast. Het jaarconcert van Koninklij ke Harmonie Kunst Eer uit Zierikzee staat deze keer (voor namelijk) in het teken van tele visie en films. De uitvoering plaats op zaterdag 21 maart in Theater Mondragon in Zierik- Hoewel de televisie als een vij and van het verenigingsleven wordt beschouwd, biedt de beeldbuis ook veel goede pro gramma's. Kunst en Eer, het oudste orkest van Schouwen- •Duiveland, heeft zich voor het op stapel staande jaarconcert 'laten inspireren door een aantal programma's. Thema van de avond is dan ook 'Uit en toch voor de buis'. Mondragon zal 21 maart pas send worden aangekleed? Ach tereenvolgens zullen het leer lingenorkest, de harmonie, het tamboerkorps en nogmaals de harmonie van Kunst en Eer op treden. Het concert begint om 20.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M.E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door A. J. Barth Op 25 maart aanstaande neemt de Kapelse gemeentesecretaris J. de Pooter afscheid. Hij heeft Kapelle sinds 1972 gediend, eerst als chef van de af deling financiën en later als gemeente secretaris. Hij kan terugzien op een glanzende carrière. Het is een nobel ambt. Toen in 1851 de eerste gemeentewet van kracht werd, sprak Thorbecke van 's Raads eerste ambtenaar, doelend op de functionaris die zich tooien mocht met de titel ge meentesecretaris. Zijn plichten lagen nadrukkelijk in die wet vast. De fraaie uitdrukking stond in schril contrast met de werkelijkheid. In de negentien de eeuw was het in cle stedelijke agglo meraties geen vetpot en in de platte landsgemeenten was het ronduit armoe lijden. Geen wonder dat de secretaris sen meestal nog wat bijbaantjes hadden, zoals gemeenteontvanger en secretaris-penningmeester van de Bur gerlijke Armbesturen. Macht Gemeenteraad en armbestuur waren machtsinstituten, doorgaans in handen van de grote boeren, die hun secretaris behandelen als een koeienwachter. Maar toch hadden ze de man nodig voor het schrijfwerk en het beheer van de fi nanciën. In die negentiende eeuw, toen de directe controle daarop nog door de bestuurders zelf werd uitgeoefend, ge lukte het een aantal secretarissen om een flinke greep in de kas te doen én te verdwijnen, zoals J. J. de Snoo uit Kloe- tinge. Hij pakte het goed aan. De kas van het Burgerlijk Armbestuur was vol. Alle pachten waren ontvangen. Op een donkere najaarsmorgen in 1889 verliet hij zijn woning en liep via de Kloeting- seweg naar het Goese station. Bij de Karnemelkseput gekomen, wierp hij zijn pet in het water en wat later vertrok hij met de eerste trein naar Rotterdam. Kloetinge was in-rep en roer toen die morgen de deur van het gemeentehuis gesloten bleef. De burgemeester stuurde de veldwach ter op onderzoek uit en die ging ook naar Goes, langs dezelfde weg als de se cretaris. Bij de Karnemelkseput geko men zag de man de pet liggen en schrok hevig. De Snoo had toch geen zelf moord gepleegd? Urenlang dreggen in de put verschafte de secretaris een mooie voorsprong. Hij was al het zeegat uit, voordat de Kloetingenaars beseften dat ze hem nooit meer terug zouden zien. Gevang In Kapelle liep het anders en daarvoor gaan we even terug naar 1878. Toen be noemde de gemeenteraad tegen de zin Het vroegere gemeentehuis van Kapelle, waar secretaris W. J. van Dam na jaren trouwe dienst een greep in de kas deed. van burgemeester en wethouders de Goesenaar W. J. van Dam tot gemeente secretaris/ontvanger. Het college wilde de Wemeldingse secretaris A C. de Blinde, die in Kloetinge woonde, als 's raads eerste ambtenaar. In 1900 kwamen Van Dam en De Blinde in de gevangenis terecht. De Blinde, die toen 425 gulden per jaar verdiende, waar een secretaris normaliter toch al 800 gulden kreeg, was in grote financiële moeilijkheden geraakt. Hij had uit de gemeentekas persoonlijke schulden voldaan. Dat was uitgekomen en hij' kwam in staat van faillissement in het gevang terecht. De gemeenteraad ontsloeg hem zonder zich ook maar één moment af te vragen of er van gemeen tewege ook niet een beetje schuld be stond. W. J. van Dam ging ook voor de gerech telijke bijl. De brief die hij 14 juni 1900 aan zijn gemeentebestuur schreef, sloeg in als de spreekwoordelijke bom. „Als gij dezen ontvangt ben ik te Ant werpen. Wilt zoo goed zijn mij daar te laten halen door Politie wie U goed dunkt. De reden daarvan is dat ik een tekort in kas heb welke ik niet uit eigen fondsen kan dekken." Hij vervolgde verderop in de brief met: „Ik ben zooals ge weet van fatsoenlijke afkomst, daar om wil ik mij in ons Kapelle en omge ving niet laten pakken. Ik zal morgen, zaterdag, te Antwerpen zijn in hotel Mille de Colonne op de Keizerlei, 3 mi nuten van het Centraal Station." Van Dam vermeldde dat er een tekort in de kas was van ongeveer duizend gulden, maar een nauwkeurig onderzoek wees uit dat dat meer dan 2600 gulden was. Voorlopig schorste de gemeenteraad de secretaris in zijn ambt. Oneervol ontslag In september, toen Van Dam al aan het nadenken was in het Middelburgse Huis van Bewaring, kreeg hij oneervol ontslag. Twee raadsleden hadden hem liever eervol ontslag gegeven, maar- burgemeester Van de Mandere wist hen ervan te overtuigen dat dat niet kon. Op 28 oktober 1900 schreef Van Dam een afscheidsbrief. Hij zou naar de gevan genis in Utrecht worden overgebracht om een straf van twee jaar uit te zitten. Uitvoerig bracht hij dank aan de burge meester, de wethouders en de raadsle den voor de plezierige wijze van werken in de afgelopen 22 jaar. Helaas had hij de gemeente wegens verduistering moeten verlaten, maar hij betreurde het, dat na zijn vertrek Kapelle had bol gestaan van de roddels, als zou hij de gelden verbrast hebben met een vreem de vrouw. Hij was daarmee wel eens uit geweest, maar niet op kosten van de gemeente. Kon hij daarom geen brief krijgen van het gemeentebestuur, waaruit bleek dat hij dl die jaren op de meest aangename en goede manier had gefunctioneerd? Hij moest na zijn de tentie immers aan ander werk zien te komen. Het gemeentebestuur nam zijn brief voor kennisgeving aan. Van Dams vrouw en zijn jongste kind vertrokken naar Leiden. Zijn oudste zoon ging naar Rotterdam en een dochter vertrok naar Bloemendaal. In Kapelle werd niets meer van de gewezen secretaris en zijn gezin vernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47