Wildkampeerders gewaarschuwd PZC Waterschap heeft stortbui verwerkt Rijkswaterstaat verkast deel personeel tijdelijk Mol moet na bedrog Provamo terugkopen van Meijer Beheer zeeland 14 Belgische daklozenkrant vervalst Studie naar broedvogels Tholen Struisvogelfarm test provincie Informatie over tunnelbouw Klant verwondt cafébaas lezers schrijven Zeeland pakt Oosterburen met fluwelen handschoentjes aan Hans Meijer wordt voorzitter van de GLTO Israël Normaal Kernenergie dinsdag 10 maart 1998 BRUSSEL - Een Roemeens-Kroatische bende vervalst op grote schaal de Belgische daklozenkrant. Kopieën worden sinds kort ook in een aantal Zeeuwse steden verkocht. De ma kers van de echte daklozenkrant hebben zaterdag alarm ge slagen en bij de rijkswacht in Brussel aangifte gedaan. De vervalste exemplaren zijn nauwelijks te onderscheiden van de echte. Over het algemeen is het formaat iets kleiner en zijn de kleurenvaler. Soms worden nepkranten voor eenderde van de gebruikelijke prijs - 60 Belgische frank (3,30 gulden) - aan geboden. De makers hebben aanwijzingen dat de vervalsin gen met behulp van computerscanning worden gereprodu ceerd. De rijkswacht in Kortrijk onderschepte vorig jaar de eerste illegale drukken. Verkopers gebruiken valse badges. THOLEN - Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) gaal in de Schakerloopolder nabij Tholen-stad onderzoek doen onder broedvogels. Het instituut had, om dat onderzoek mo gelijk te maken, toestemming gevraagd aan gedeputeerde staten (GS) van Zeeland om provinciale gronden in de polder te betreden. GS hebben die toestemming verleend. Het onderzoek in Tholen is onderdeel van structureel onder zoek van het RIKZ naar broedvogels in de Zeeuwse delta.We doen daar elk jaar in het broedseizoen onderzoek naar", zegl een woordvoerder van het RIKZ. Doel is te achterhalen of de aantallen broedvogels, zoals kokmeeuwen, visdieven en klu ten, dalen danwel stijgen. De Schakerloopolder is een zoge noemd natuurontwikkelingsgebied. „We zijn benieuwd of het daar goed gaat met de aantallen broedvogels." Het onderzoek in de Schakerloopolder wordt gehouden in de mei en juni. SLUIS - De provincie Zeeland wil meer duidelijkheid over de struisvogelfarm aan de Hogeweg in Sluis voordat zij een ver klaring van geen bezwaar afgeeft voor de uitbreiding van het bedrijf. De provincie is er alert op dat het bedrijf geen nieuwe vorm van intensieve veehouderij is. De eigenaar had de ge meente gevraagd een schuur te mogen bouwen voor zo'n dui zend struisvogels. Nu lopen er op het landbouwbedrijf vijftig stuks rond. De gemeente is akkoord, maar de provincie wil weten of de dieren rondlopen of in hokken zitten. In het laat ste geval is toestemming lang niet zeker. De provincie spreekt van een interessante zaak, omdat er in Zeeland weinig erva ring is met grootschalige struisvogelbedrijven. TERNEUZEN-De NV Westerscheldetunnelgaat de Zeeuws- Vlamingen informeren over alle mogelijke aspecten van de tunnelbouw. Dat gebeurt op dinsdag 17 maart tijdens een gro te informatieavond in het Zuidlandtheater in Terneuzen. De belangrijkste tunnelbouwers draven daar op om een toelich ting te geven op het project en alle procedures daar omheen. Tal van sprekers besteden aandacht aan de toe te passen tech niek, het wegenstelsel, het landschap en de - niet al te soepel verlopen - grondverwerving. Er is vooral veel tijd uitgetrok ken voor de beantwoording van persoonlijke vragen. In het theater is ook een expositie ingericht. De informatieavond begint om 19.30 uur. HULST - Bij een ruzie in een horeca-ondememing in de Lan ge Nieuwstraat in Hulst liep maandagmiddag een 38-jarige ondernemer een hoofdwond op. Hij werd door een klant, een 33-jarige man uit Hulst, op het hoofd geslagen. De wond moest gehecht worden. De dader meldde zich even later zelf op het politiebureau, waar een procesverbaal werd opge maakt. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Jacques Cats VLISSINGEN-Aan de ene kant past een opgeheven vinger in de geest van: jullie Duitsers mogen wel naar Zeeland komen, maar illegaal kamperen is er niet bij. Ter andere zijde is daar echter de wetenschap, dat je die Oosterburen weer niet te veel tegen de haren in moet strijken. Want anders zien ze een ver blijf in Zeeland misschien helemaal niet meer zitten. En het toeristisch/re creatief bedrijfsleven mist ze al zo no de. Daarmee staat de overlegdriehoek - een elders inliet land danig in opspraak gekomen samenspraakvorm van open baar bestuur, politie en justitie-in Zee land aan de vooravond van het uitdra gen van een behoedzaam verpakte boodschap: toeristisch overnachten? Akkoord. Maar dan wel graag op de daarvoor aangewezen plekken. Dan houden we het overal netjes. Over enkele weken trekt een delegatie naar Keulen om daar inhoud te geven aan wat directeur Rudi ter Heide van het Toeristisch Bureau Zeeland om schrijft als een 'publicitair offensief. Over de hoofden van persvertegen woordigers heen zal het Duitse publiek met plannen om naar Zeelands kusten af te reizen, zinvol worden bijgepraat. Kamperen in veld en beemd en zelfs in de beduidend minder romantische en tourage van een als een snelweg geas falteerd parkeerterrein, is verboden. Wie de regels negeert, loopt het risico een bon van 170 gulden aan de Hose te krijgen. Campagne De campagne wordt speciaal in Duits land gevoerd en niet in Nederland zelf en in België. Onderzoek heeft aange toond dat de Oosterburen zeer bedre ven zijn in het zondigen tegen het ver bod. Tachtig tot negentig procent, schat Ter Heide. 'Dat hebben we niet geweten', klinkt als meest gehoord ex cuus. „Een vergelijking met het verleden be rust op louter toeval"haast de toeristi sche voorman erbij te zeggen. Het 'publicitaire offensief' wordt te vens benut om kwesties die bij Duitsers moeilijk liggen, nader uit te doeken te doen. Zoals het aan deze zijde van de landsgrens gehanteerde parkeertarief. Door menig Duitser wordt dat als 'aan de straffe kant' ervaren. In eigen omge ving is men een mild aanvangstarief gewend in de eerste twee uren. Pas later wordt het parkeren duurder. „Maar het accent van de boodschap mag ook weer niet te kommer- en kwel-achtig uit pakken en dat we zo streng zijn", vindt Ter Heide. Daarom wordt de gelegenheid van het bezoek van de Zeeuwse delegatie te vens aangegrepen om wat nieuwe aan trekkelijkheden uit te serveren. Zoals de festival-achtige en thematische ac tiviteiten, de fraaie commerciële ac commodaties. Daarnaast is het de be doeling het nieuw ontwikkelde eigen Zeeuws promotiepaviljoen, zoals dat in hol economenjargon heet, 'breed in de markt te zetten'. Heksenjacht De eigenlijke reden van het bezoek: het doen van mededelingen over het wild- kamperen, dient volgens Ter I-Ieide zorgvuldig in het totaal aan te spuien toeristische informatie te worden inge bed. „Elke suggestie in de richting van een heksenjacht moet worden uitge bannen', stelt hij voorop. Maar de aandacht voor clandestien op geslagen bivakken mag ook weer niet verslappen. „Als er niet meer op snel heid wordt gecontroleerd, rijden we binnen de kortste tijd weer allemaal 140", noemt Ter Heide als voorbeeld hoe dingen toch weer uit de hand kun nen lopen. Bij de controle op de naleving van de regels mag naar zijn mening geen sfeer ontstaan van het nastreven van records om zoveel mogelijk overtreders op de bon te slingeren. „Laten we liever pro beren kwalitatieve records te vestigen. Als je veel boetes uitdeelt, gaan veel mensen met het verkeerde verhaal naar huis. En dat kunnen we ons heel wat minder permitteren dan vijf jaar gele den". Bonnen De politie Zeeland schrééf vorig jaar tussen januari en september 519 bon nen uit. Daarmee is de omvang van het verschijnsel niet haarscherp in beeld gebracht. Een onder de titel 'kamperen binnen de perken' uitgebrachte rap portage door B&A Groep Beleidson derzoek Advies b v in Den Haag toont aan dat de agenten niet staan te trappe len om op te treden. Ze vinden de in breuk op de privacy met name bij cam pers vrij groot. Mensen worden gewekt en half slapend geconf ronteercl met een Uniform. Treft de politie door een avondje stappen vermoeid geraakte jongeren zowel in hun auto als in de armen van Morheus aan, dan is het bo vendien moeilijk een alternatief te bie den: beschonken rijden naar een cam ping of naar huis is geen aantrekkelijke optie. Voorts doet zich het probleem voor dat illegale recreanten midden in de nacht niet meer terecht kunnen op een kampeerterrein. Daar komt bij dat in het hoogseizoen veel campings vol zijn. Politie-agenten vinden het jammer dat er geen variatie mogelijk is in de hoogte van de boete. Er zijn erbij, die graag zouden zien dat er in de hoogte van de boete onderscheid kan worden ge maakt. Overlast en rommel veroorza kende illegale kampeerders zouden zwaarder moeten worden aangepakt dan 'nette' illegalen, die zonder ande ren te hinderen, een nacht in een cam per of caravan verblijven. „Niet zo'n verkeerd idee", becommentarieert di recteur Ter heide. „Maar is het ook werkbaar?" Jongeren In een nabetrachting van de onder zoeksresultaten werpen de rapporteurs het vermoeden op dat jongeren, die na een avond stappen op Schouwen er gens op een parkeerterrein in de auto liggen te maffen, met rust worden gela ten. De agenten zien beschonken jon gelui liever slapend in een auto dan rondhangen op straat. Deze vaststelling heeft weer reacties ontlokt bij illegale kampeerders die wel moesten dokken. De rapporteurs hebben ze genoteerd: 'Een proces-ver baal? Prima. Maar dan ook voor ieder- Controle op wildkamperen is bij politie vanwege de grote inbreuk op de privacy niet populair foto PieterHonhoff door Frank Balkenende DEN HAAG - C. Mol en Marinus Mol Participatie BV uit 's-Gra- venpolder moeten Provamo Holding terugkopen van het Kruiningse aardappelbedrijf Meijer Beheer BV. Dat heeft het Haagse gerechtshof in hoger be roep bepaald. Het arrest bete kent dat Mol op korte termijn ruim drie miljoen gulden moet betalen aan Meijer. De aardap pelverwerker kocht Provamo in 1992, maar wilde de transactie kort daarna terugdraaien toen bleek dat Mol en MMP BV een geflatteerd beeld hadden gege ven van het noodlijdende be drijf. Provamo ging medio 1993 failliet. Hoewel het gerechtshof in hoger beroep Meijers eisen te recht acht, is de strijd om volle dige schadevergoeding nog niet ten einde. Meijer had in 1992 het oog laten vallen op Provamo, een verwer ker van krielaardappeltjes en worteltjes. Het bedrijf kwak kelde weliswaar, maar op grond van de boekhouding en een accountantsrapport meende Meijer dat Provamo met enige moeite rendabel kon worden ge maakt. Enkele maanden na de overdracht (Meijer betaalde 1,2 miljoen gulden) vond de nieuwe eigenaar een addertje onder het gras. Vertienvoudigd De verontreinigingsheffing van het waterschap was plotseling vertienvoudigd. Al gauw kwam aan het licht dat Provamo tot kort voor de verkoop een zelf ge slagen, illegale waterbron had gebruikt. Ook was er illegaal af valwater geloosd op het riool en waren watermonsters eigen handig verdund om het water schap om de tuin te leiden. Dat was bij de verkoop verzwegen en Meijer voelde zich bedrogen. De Kruiningse aardappelver werker zag door de hoge kosten van de waterhuishouding geen kans Provamo in leven te hou den. In juni 1993 volgde het fail lissement. Hogerop In de daarop volgende civiele zaken bij de rechtbank in Mid delburg en het gerechtshof in Den Haag eiste Meijer ontbin ding van het koopcontract en vergoeding van de geleden schade (enkele miljoenen gul dens). De Kruiningse onderne ming is daarbij steeds in het gelijk gesteld, waarbij ze overi gens zelf hogerop is gegaan om volledige terugkoop van het Provamo- aandelenpakket te forceren. Dat is nu gelukt. Het gerechtshof bepaalt in het ar rest dat de koopovereenkomst moet worden ontbonden en de koopsom dient te worden terug betaald. Meijer krijgt ook lenin gen aan Provamo met rente te rug. De kosten van het geding zijn voor rekening van C. Mol en Ma rinus Mol Participatie BV. Al met al ruim drie miljoen gulden. Daarmee is de juridische strijd nog niet beëindigd. De beslis sing over verder door Meijer ge leden schade is terugverwezen naar de rechtbank in Middel burg. Het Kruiningse bedrijf zal na dit voor hem gunstige arrest problemen nog ettelijke miljoe nen uit de zaak te slepen. CADZAND - Hans Meijer wordt de nieuwe voorzitter van de Gewestelijke Land en Tuin bouw Organisatie ZMO. Hij volgt in de loop van 1998 H. C, van der Maas op die sinds 1994 voorzitter van de GLTO/ZMO en van de LTO-raad Zeeland was, daarvoor was hij voorzitter van de ZLM. Drs. J. G. Meijer (38) is sinds 1993 akkerbouwer in Cadzand. I-Iij studeerde aan de juridische faculteit van de universiteit van Leiden en werkte bij de Eras mus Universiteit in Rotterdam. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Rijkswater staat Zeeland heeft een tijde lijke oplossing gevonden voor het huisvestingsprobleem van het centrale kantoor in Mid delburg. Eén afdeling. Infra structuur en Scheepvaart, ver huist voor een periode van vier jaar naar het voormalige kan tongerechtsgebouw aan de Ba lans in Middelburg. De verhuizing van de ene afde ling met zo'n dertig werkne mers loopt vooruit op een definitief besluit over de huis vesting van Rijkswaterstaat. Twee mogelijkheden worden door Harmen van der Werf OOSTBURG - Het vorige week overvloedig gevallen regenwa ter is overal in Zeeland al bijna weggewerkt. „De gemalen heb ben afgelopen dagen goed hun best gedaan", meldt J. de Zeeuw van waterschap Het Hulster Ambacht. Aan de westkant van Zeeuws- Vlaanderen, in het gebied van Het Vrije van Sluis, wordt ver- hog onderzocht: vernieuwing en uitbreiding van het huidige kantoor aan de Koestraat in Middelburg en nieuwbouw. Nieuwbouw Voor nieuwbouw kijkt de rijks dienst rond in Middelburg (Stationsgebied en vlak daar bij, langs de Schroeweg, Veld- zigt), in Goes en Vlissingen. wacht dat vandaag of woensdag de toestand weer normaal is. Het waterschap Het Vrije van Sluis was net bezig het water peil in de sloten en watergangen op te voeren van het winter- naar het zomerpeil, toen eind vorige week opeens een klap re gen viel. Vrij dag alleen kwam er 25 millimeter naar beneden. Het af watersysteem van Het Vrije van Sluis kan per dag ongeveer 10 millimeter. Het centrale kantoor Van Rijkswaterstaat zit met een huisvestingsprob leem, omdat het aantal personeelsleden toeneemt. Grote werken als de Westerschelde-tunnelhet project Duurzaam Veilig Ver keer West-Zeeuws-Vlaande- ren en de vernieuwing van dijkbekledingen, doen de rijksdienst sterk groeien. „Wij hebben dus zo'n drie dagen werk om al dat water weg te werken", laat een medewerker van het West-Zeeuws-Vlaamse waterschap weten. Spuien „Via de spuisluis bij Hoofdplaat loopt het redelijk weg. Daar spuien we met laag water op de Westerschelde. Bij Cadzand heeft het gemaal op maximale capaciteit gedraaid." Er is niet alleen sprake van ruimtegebrek, het huidige kantoor voldoet ook niet meer aan de eisen van de tijd. Het computernetwerk (onder meer de bedrading) is verouderd en het klimaatbeheersingssys teem moet aangepast worden. Vooral het laatste is erg duur: vijf miljoen gulden. Al met al is er een investering Bij het waterschap Zeeuwse Ei landen (Midden- en Noord-Zee land) is het water-peil onder con trole, vertelt een woordvoerster. „Het is prima gegaan." Veel klachten zijn er niet bin nengekomen bij de waterschap pen. Aan de nattigheid kleeft wel één nadeel, weet de mede werker van Het Vrije van Sluis. „Veel boeren hebben nog niet gezaaid, omdat nog geweldig nat is op het land." nodig van tiën miljoen gulden. Vandaar dat er ook wordt ge keken naar nieuwbouw. Nog dit voorjaar wordt een beslis sing verwacht. Maatregelen Omdat zowel vernieuwing als nieuwbouw veel tijd vergen, zijn er alvast tijdelijke maatre gelen genomen. Het vertrek van de afdeling Infrastructuur en Scheepvaart dit najaar ge.eft wat lucht en er zullen werkcabines op het gebouw worden geplaatst voor vijftien medewerkers. In het centrale kantoor van Rijkswaterstaat Zeeland werken in totaal ruim driehonderd mensen. In de PZC- van maandag 2 maart lazen we dat ongeveer 450 mi granten zaterdagmiddag in het centrum van Rotterdam demon streerden tegen het VN-embar- go tegen Irak, De demonstran ten schreeuwden leuzen als 'Dood aan Amerika' en 'Dood aan Israël'. De politie greep niet in en volgens de krant verliep de demonstratie 'vreedzaam'. Wel pakte de politie veertien leden op van een rechts-extreme groep die een intensieve anti-is lamitische campagne voerden. Volgens mij terecht', maar ui terst eenzijdig als je puur anti semitisme ongemoeid laat en zelfs als 'vreedzaam' betiteld. En dat alles in een land waar de 'gelijkheid' zo hoog in het vaan del staat geschreven! J. P Jasperse Paauwenburgweg 35 Vlissingen Al uit voorzorg naast mijn stoel gezeten - las ik met een méér dan normale belangstelling het stukje van J. van Dam over nymfomanie (Seksualiteit 2, PZC 26/2). Interessant is het ge geven van Van Dam, dat wel ze ventig medicijnen de nymf oma- ne vrouw ten dienste staan. Hoewel ik geen wiskundige ben en amper in staat ben een PC aan en uit te zetten, is het mij duidelijk dat dit arsenaal - com binaties meegeteld - zeventig faculteit toepassingsmogelijk heden oplevert: een zeven ge volgd door ongeveer zeventig nullen. Maatwerk lijkt gebo den! Homeopatische medicijnen voor tegenstribbelende man nen, die desondanks ten prooi vallen aan de 'sexuele vraat zucht' van nymfomanen, wor den niet genoemd. Therapie voor nymfomanen door 'chemi sche castratie' en - eveneens omstreden - elektro-magneti- sche kuur (operant conditione ren) laat Van Dam onbesproken. Vanuit de moderne pseudologie wint de handelswijze van de ge zaghebbende dr. Bausch - nu even geschorst - steeds meer ter rein. Ik doel hier natuurlijk op het boomtekenen! Tijdens het teke nen blijft de nymfomane vrouw in direct contact met de dieper gelegen lagen in haar persoon lijkheid, namelijk met het do mein van het bewuste onder het onbewuste - het ID - de bron van alle ellende. Een vrouw die bomen tekent dient men dan ook beslist niet te storen en zolang zij tekent zal zij zich niet aan anderen opdrin gen! Deze behandeling lijkt tri viaal, maar blijkt uiterst doel treffend. Zonder tussenkomst van arts of pastoraal werkende zijn benodigde materialen bil lijk bij de plaatselijke 'potlood- venter' af te nemen. Potloodventer wees op uw hoe de! T. Steendam M. L. Kingstraat 52 Vlissingen Een (kern)ramp is altijd het ge volg van een reeks misstanden, fouten en andere staaltjes van menselijk falen. Zo'n reeks be gint vaak met een deskundige hotemetoot die geruststellend beweert dat 'wij' een proces door 'onze' systematiek van iso leren, beheersen en controleren vollédig in de hand hebben (PZC 3-3). Fase II kenmerkt zich doordat medewerkers net als buiten staanders gaan denken dat er niets meer fout kan gaan. In fase III worden ldeine mis standen gebagatelliseerd; 'er heeft geen moment gevaar be staan voor de volksgezondheid'. De rest lezen wij in de krant of zien wij op tv als rampverslag ongeacht wat voor een ramp zich voordoet. Zowel voor- als tegenstanders van kernenergie moeten ge spitst zijn op de voortekenen. Bij een heropening, opening, of tewaterlating móet wel worden gesproken van veilig, supervei- lig of allerveiligst, ook onzink- baar is zo'n mooie... Net die kwalificaties die ook werden geopperd net vóór het vergaan van de Titanic, net voor Harris- burg, net voor de oorlog. Deze versleten centrale werd begin 19 7 0 voor een loop tij d van vijftien jaar gebouwd. Na het oplappen tot het niveau 'aller veiligst' gaat hij weer onder- stoom tot het volgende onmis bare onderdeel vervangen moet worden. Wanneer daarna wederom wordt heropend gelooft nie mand nog een deskundige ho-, temetoot; ik zie het gebeuren dat men de minister-president via radio en tv laat verklaren dat er vooralsnog geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. E. den Heijer Kasteelstraat 95 Vlissingen Op slecht gedraineerd of laag land staan her en der in Zeeland nog grote plassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42