Biker Richard Stark versiert rijkelui mode car Ontwerper voor hip Hollywood 35 Boven: Karin Kosters Onder: Jorien van Hee. foto Lex de Meester foto Lex de Meester dinsdag 10 maart De één doet niets liever dan haar liefde voor kleding overbrengen, de ander wil zich via mode beter voorbereiden op een andere opleiding. De derde maakte van haar hobby haar werk en de vierde vindt mode wel leuk, maar stapt over naar een andere branche als daarin meer te verdienen valt. Karin Kosters, Jorien van Hee, Naomi Goozen en Frank van der Male zijn ieder op hun eigen manier met mode bezig. Ze vertellen over de band die zij met mode hebben. Boven: Naomi Goozen. foto Lex de Meester Onder: Frank van de Male foto Willem Mieras Karin Kosters (33) is eigenares se van modevakschool Ele gance in Goes. Ze heeft de particu liere ENSAID-vaksehool gedaan in Hengelo. Nu geeft ze zelf les. ,,De ENSAID-opleiding kan zon der vooropleiding worden ge volgd. Het gaat puur om de creati viteit van de mens zelf; die moet je ontwikkelen", vertelt Karin Kos ters. Vijf jaar geleden kwam de Hengelose naar Goes, omdat haai man terug wilde naar zijn geboor tegrond. Ze geeft naailes en ver zorgt de ENSAID-opleiding aan haar modevakschool. De opleiding bestaat uit acht exa menonderdelen; modinette, costumière, tailleuse, coupeuse, coupeuse-leidster, handwerkont- werpster, modiste en lerares cou peuse. Bij het onderdeel hand- werkontwerpster komen ook vakken aan de orde als pitriet vlechten, koper slaan en hout be werken. Het onderdeel mocliste richt zich op het maken van hoe den. „Gemiddeld duurt de opleiding zo'n zes jaar, omdat de meesten het in de avonduren moeten doen. Maar het tempo bepaal je zelf; het is een zelfstudie. Er kan ook één onderdeel gevolgd worden." „Ik begon op mijn zeventiende met naailes. Mijn moeder en oma waren coupeuse en hadden een ei gen atelier, dus ik werd flink gesti muleerd. Een paar jaar later begon ik aan de ENSAID- oplei ding." In 1991 slaagde Karin Kosters voor haar laatste examen. Daar vóór gaf ze al zo'n vijf j aar naailes Ze spreekt gepassioneerd over haar vak: „Je geeft iets door. Het is zo'n rijkdom dat je een stukje cre ativiteit uit iemand haalt.. Je helpt iemand zich te ontplooien. Het be langrijkste van dit vak is enthou siasme overbrengen." „Je moet met de tijd meegaan, ver frissend zijn, ook voor je leerlin gen", vindt zé. Door het bijhouden van verschillende bladen en bij eenkomsten van de Bond van Kleermakers doet ze nieuwe idee- en op. „Ik laat ook bladen uit Italië komen om te zien wat de mode daar doet. En ik kijk wat de (top- )ontwerpers doen. Maar je moet het ook naar de leerlingen toe kun nen vertalen." Haar opleiding heeft Karin Kos ters een grote mate van vrijheid gegeven. „Je kunt tekenen, naai en. Je begint zelf te creëren. Je kunt maken wat je wilt, je hoeft in principe nooit meer wat te kopen. Jorien van Hee (15) zit in de vier de klas van het vbo op het Zwin College in Oostburg. Ze doet de richting mode/kleding/ verkoop praktijken. Volgend jaar wil de Oostburgse naar de MDGO in Vlissingen om de opleiding activi teitenbegeleiding te doen. „Ik heb voor die richting gekozen om wat creatiever te worden en meer te weten te komen over tex tiel. Voor activiteitenbegeleiding moet j e creatief zijn en kunnen im proviseren. Als iemand iets niet kan moet je naar alternatieven zoeken. Zo zorg je dat die persoon geen lage dunk krijgt van zich zelf. Een andere reden voor haar keuze is dat ze dan wat makkelij ker doorstroomt. „Je moet kunnen tekenen en met textiel kunnen werken. Ervaring is niet verplicht, maar het is wel een pluspunt als je het hebt." Na de eerste twee basisjaren moe ten alle vbo'ers kiezen uit mode- /kleding/verkooppraktijken, ver zorging, motorvoertuigen, metaal en bouw. Bij de richting mode krijgen de scholieren naast de 'gewone' vak ken als Nederlands, Engels en aardrijkskunde ook verkoopprak tijken en textiele werkvorming. De scholieren leren naaien, kle ding maken naar patronen en pa tronen overnemen en aanpassen. Er wordt aandacht besteed aan handwerktechnieken, het verven van stof en het herkennen van ver schillende soorten textiel. Bij ver kooppraktijken krijgen de scho lieren naast veel theorie over het reilen en zeilen van een winkel ook kunstgeschiedenis, etaleren, ad vertenties maken en tekenen. „Het leukste vind ik het maken van kleding en etaleren. En ont werpen. Soms, als we tijd over hebben, maak ik ook weieens iets voor mezelf. Ik haal ideeën uit tijdschriften. Ik kijk wat popster ren dragen en wat er op school ge dragen wordtwat er in de mode is Ik kijk zelf naar de Backstreet Boys, maar ook naar de techno- band The Prodigy. Naar piercings en zo. Ik heb er zelf geen, maar waarschijnlijk verandert dat over niet al te lange tijd. Naomi Goozen (19) uit Ritthem zit in het tweede jaar van de kunstacademie in Rotterdam, waar ze de richting mode en vorm geving doet. „Iedereen kijkt éérst naar het ui terlijk. Als je leuk gekleed bent voel je je toch veel beter dan wan neer je er niet uitziet. Kleding is een manier om je identiteit te laten zien. Punkers bijvoorbeeld kleden zich op een bepaalde manier om zich tegen de maatschappij af te zetten", verklaart Naomi Goozen haar interesse in mode. „Mode is overal. In kleding, huizen en zelfs bestrating. Het is een stroom die nooit ophoudt. Mode is wat men sen op een bepaald moment inte resseert." Voordat ze aan de kunstacademie in Rotterdam begon, wist Naomi nog niet of ze voor mode zou kie zen: „Het enige wat ik al jarenlang wist was dat ik iets met mijn han den wilde doen." Het werd mode. „Ik denk ook dat het erin is geslo pen omdat ik er al zo vroeg mee be zig was. Toen ik een jaar of tien was kreeg ik een speelgoednaai machine. Ik maakte kussentjes en poppenkleertjes. Ik heb zo spelen derwijs leren naaien. Ik heb ook veel hoedjes en tasjes gemaakt, als hobby." Ze is nu bezig om van haar hobby haar vak te maken. Als ze klaar is, is de olijke Ritthemse mode-ont werpster. „Ik zou na mijn studie het liefst een eigen boetiek opzet ten, met exclusieve kleding. Ik wil maken wat ik zelf mooi vind. Er zijn zeker ook andere mensen die dat mooi vinden. Ik ga niet tegen mijn zin iets maken, dan ben je minder gemotiveerd en zou je sneller iets afraffelen. Ik zou van eenmodel maar twee of drie exem plaren maken, in verschillende maten. Niet zoals bij H&M, dat je honderd exemplaren van één mo del hebt." Op school leert Naomi waar ze in spiratie vandaan kan halen. „We hebben het vak idee-ontwikke ling. Daarbij gaat het puur om de ideeën die je uitwerkt, je leert van het ene idee op het andere te ko men. Je bent niet specifiek met kleding bezig. Je kunt ook boetse ren of hout bewerken. Vanuit het materiaal of een bepaalde vorm krijg je weer ideeën voor andere dingen. Die vertaal je naar kle ding. Het is een heel belangrijk vak, want als je geen ideeën meer hebt kun je niets meer maken." Mode wordt haar vak, maar hoe modebewust is ze zelf? „Je moet je niet tevéél van mode aantrekken. Je moet niet roekeloos dragen wat anderen dragen, omdat het mode is. Je pikt indrukken op en ver werkt ze. Daarbij moet je je eigen identiteit houden en gewoon dra gen waar je je lekker in voelt." Frank van der Male (20) woont in Goes en volgt aan het ROC in Middelburg de mbo-opleiding mode/handel. Hij zit in het derde en tevens laatste jaar en wil na zijn examen in Rotterdam de HBO-op- leiding Management, Economie en Recht (MER) gaan doen. ,Ik houd van mooie kleren. Ik loop er graag modieus bij", zegt Frank van der Male. „In principe worden we opgeleid voor een kledingzaak, maar uiteindelijk gaat het om de middenstandspapieren. Je kunt ook iets anders dan een kleding zaak openen. Ilt zou best een eigen kledingzaak willen hebben. Maar je moet echt met iets origineels ko men om het daarin te redden.Een ander probleem is dat de wensen van de consument steeds verande ren. „Het is heel moeilijk om daar met kleding op aan te sluiten. Dat doe je door je heel goed te informe ren, bijvoorbeeld bij de fabrikan ten wiens merk j e verkoopt. Er zij n ook bureaus die de markt doorlo pend in de gaten houden." „We werken op school veel met praktijkopdrachten op het gebied van mode", vertelt hij. „We heb ben bijvoorbeeld naar aanleiding van een bestaande mode-progno se collages van sfeer en vormen moeten maken. Ook moesten we van een bestaande schoen een fan tasieschoen maken." „Er wordt op school ook aan het exterieur en aan het interieur van de winkel aandacht besteed. Dat heeft ook met mode te maken. Je moet met je interieur op trends aansluiten. Lange-termijn-den- ken is daarbij belangrijk. Een paar jaar geleden waren bijvoor beeld felle kleuren erg in. Nu zijn het meer de aardse kleuren die het goed doen, donkerbruin, ecru, zwart." rière De student studeert verder in Ma nagement Enonomie en Recht, „Misschien kom ik wel helemaal niet in de detailhandel terecht. De groothandel trekt mij ook wel. Daar heb je meer functies, dus meer mogelijkheden om op te klimmen." En mode? „Van de winkels die ik zie, interesseren de modezaken me het meest, maar geld verdienen is het belangrijkste. Anouk Mommer me Hearts moet je kunnen dragen als een eigentijds harnas. Zijn dochtertje Jesse Jo moet erop kunnen overgeven. Je moet er even makkelijk mee aan een diner aanzitten' als er een knokpartij mee uit vechten. Toegegeven, het prijskaartje is er dan ook naar. Maar wie het niet kan betalen, die laat het toch gewoon hangen, vindt Hollywoods kleermaker. Chrome Hearts mikt niet op de massa. Maar uitsluitend op de happy few, hip en vooral erg rijk. Hans Toonen Zangeres Cher pronkt alleen met zilver, gesmeed door Chrome Hearts. Filmster Nicolas Cage heeft net dik twee ton neergeteld voor drie uit leer en ebbenhout opgetrokken zetels, handgemaakt door Chrome Hearts. Steven Seagal omgordt zich graag met een solide riem van 900 dollar, op maat gesneden in dit mode-atelier in Los Angeles. Ontmoeting met Richard Stark, de kleermaker van de 'hipset' van Hollywood. Cher, het boegbeeld van Chrome Hearts. Mode-ontwerper Richard Stark met dochtertje Jesse-Jo. vijftig coupeuses, timmerlieden, stof feerders en zilversmeden het tot de zil- verzwarte mode- en meubellijn van Chrome Hearts. „Omdat ik verantwoor delijk ben voor de topkwaliteit van mijn producten wil ik niet afhankelijk zijn van andermans vakmanschap. Stel dat ik het stofferen van mijn stoelen uitbe steed dan moet ik maar afwachten of het uiteindelijk 'mijn' stoelen worden", ver duidelijkt Stark zijn on-Amerikaanse manier van produceren. Limousine Dat hij filmsterren kleedt als Cher, Ste ven Seagal, Nicolas Cage, Danny Clover en popsterren als Madonna en Lenny Kravitz hoor je niet van de baas zelf, maar van zijn staf. Van deze zogeheten 'name dropping', o zo goed voor de pu blic relations, wil Richard zelf weinig weten. Voor je het weet, loop je naast je schoenen, in dit geval afgetrapte laar zen. En rijden ze je, net als in Japan, rond in een limousine. Vooral in dat land is Ri chard Stark 'wereldberoemd'. In zijn ei gen Amerika kan Stark gewoon zichzelf zijn. En erbij lopen zoals hij wil: altijd die leren broek en dat zwarte tricootje, uiteraard van Chrome Hearts. Waar deze rocker meer aan hecht, is de draagbaarheid van zijn modelijn. Chro- Of een le ren jack van afge rond 4.000 dollar ook tegen een stootje kan? Richard Stark aar zelt geen moment. Gooit het uit zwaar Italiaans leer gesneden j ack op de grond. En klost er met zijn joekels van motor laarzen overheen. Richard Stark, halverwege de dertig, is dan ook geen gewone mode-ontwerper. Eeuwig is hij gestoken in zwart. Zijn leren broek trekt al dik negenhonderd dagen onafgebroken met hem op. Tatoe ages van een barok kruis, zijn handels merk, en van JoJo, bijnaam van zijn bij na vier jaar oude dochtertje Jesse Jo, brandmerken het lenige lijf van deze ex- Chippendaler. Ook zijn woonstelc is opvallend. Hoezo een kapitale villa in Beverly Hills? Niks poenig pand aan Rodeo Drive, 's werelds duurste winkelstraat. Hij huist in een trailer. Die kost dan wel twee ton en staat op een paradijselijke plek in de Santa Monica Mountains. Want daar wil deze 'leermeester' samen met zijn vrouw Lori, bijgestaan door de - ook met een trailer meegekomen - schoonouders Herman en Rita Solomon, een ranch-met-goddelij ke-sunset overeind trekken. Zijn veesta pel bestaat uit drie paarden, acht geiten en één koe, na zons ondergang aangevuld met ratelslangen en coyottes. Inder daad, privé is de wereld van Pe ter Stuy vesant ver zoek bij deze kleermaker van Hollywood met filialen in New York, Londen, Berlijn, Genève en Tokio. Toch leunt zijn goudgerande im perium van ongewoon zwart leer en zwaar zilver op de bankreke ningen van hippe rijken. Aan wie anders dan de very rich raak je het met zijde gevoerde Ultie me Motorcycle Jack van 10.000 dollar kwijt? Of een honkbal pet van 180 dollar of een zon- nebrillenetui van 200 dollar? Of een fauteuil van 22.000 dol lar,. handgesneden uit Europa's beste leer en Afrika's hardste hout? Wat Chrome Hearts maakt, is niet te geef. Wel moet het een leven lang mee gaan. Elke knoop, gesp, rits, sleutelring is dan ook gesmeed uit sterling zilver, af gehangen met een Middeleeuws zwaard ven jaar geleden trok ik hier in Los Angeles veel op met bikers; allemaal kerels die met de surf plank op de Harley naar Malibu Beach trokken. Mijn vriend en ik had den voor onszelf een le ren broek gemaakt met als kniestuk een lang le ren zwaard. Even later maakten we ze ook voor vrienden. En weer even later konden we de be stellingen niet bij slof fen." Over deze, ook in zwart katoen uitgevoerde broek doet deze mode-ontwerper niet moeilijk. „Hoezo eigen design! Levi Strauss heeft het voorwerk gedaan", grijnst Stark tijdens een rondleiding door zijn atelier, een onopvallende fabriekshal nabij Hollywood Boulevard. Verder houdt Richard Stark graag alles in eigen hand. Alleen de aankoop van het uitgele zen basismateriaal zoals leer uit Italië en ebbenhout uit Afrika laat hij over aan importeurs. Eenmaal in huis, verwerken in totaal of een orthodox kruis, symbolen van Chrome Hearts. Ook de leren jeans, gilets, rokken, laar zen en jacks ogen zwaarder dan ze pas sen. Deze modelijn zegt alles over Ri chard Starks voorliefde voor rockers. Richard legt uit: „Vergeet niet dat. Chro me Hearts bij toeval is ontstaan. Zes, ze-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37