Romantiek eist plaats in de kast PZC f Doornroosje heeft haar op de tanden Sober en stijlvol zonder frivoliteit mode dinsdag 10 maart zelfs met vestje. Als om het contrast met de overige kleding te onderstrepen over heersen in deze stijl vooral de koele, neu trale kleuren: veel grijs en greiges (men gingen van grijs en beige), marineblauw, zwart, wit en bruin. En de masculine krijtstrepen, die soms zo prominent zijn dat een bankdirecteur uit de jaren dertig er jaloers op zou worden. De stoffen dra gen, dankzij hun Trevira-200O-optiek hun eigen steentje bij aan het jaren-ze ventigeffect. Essentie Voor al het overige behoudt de zomer- mode nog even de frisheid en ongecom pliceerdheid waar we de afgelopen jaren aan gewend zijn geraakt. Met kleding stukken die tot de essentie zijn terugge bracht: rechte tops, poloshirts, blazers en simpele jurkjes met korte mouwtjes of (doorknoop)jurkjes, gerende mini- en wijde doorknooprokken, strakke broe ken tot net boven de enkels, (te) korte tops, bermuda's en korte broeken. Kleu rig als een groentestalletje, met veel ap pelgroen, zonnebloemgeel, tomaten- rood, sinaasappeloranje en heldere aquatinten. En met simpele dessins als streepmotieven en ruitjes. Het meest sportief in dit geheel oogt de marinelook. Met modellen die ontleend zijn aan de sportkleding: tricotbroeken als van joggingpakken, kleine jasjes als de originele spijkerjasjes en jacks als ou derwetse zeiljassen. De cleane materia len als piqué, seersucker, poplin en wa- felstof versterken de frisse uitstraling van dit modebeeld, terwijl glanzende high-techmaterialen als microfibres er een heel modern tintje aan geven. De dessins blijven beperkt tot fleurige streepjes, maar allerlei nautische emble men en fijne borduursels zorgen voor wat variatie, Nieuw ziet het er niet echt uit, maar dankzij de heldere kleuren wit, blauw, rood en helder geel staat de mari nelook wel garant voor een zonnig zo- mermodebeeld. Kitty van Gerven Stijlsurfen heet het en we doen het al jaren. Het mixen van kledingstijlen tot een heel persoonlijke outfit. De mode levert de ingrediënten, de eigen smaak doet de rest. Ook komende zomer is de keuze in stijlen groot: van mannelijk en zakelijk tot kleurig, fris en sportief. Maar ook van lieflijk tot exotisch. Want de good old jaren-zeventiglook staat geduchte concurrentie te wachten van zowel een oriëntaals als een romantisch modebeeld. Genoeg dus voor een zomer vol sensuele verleiding. Romantiek volgens In Wear: laagjes voile, Geraffineerde eenvoud en hoogwaardige vage bloemmotieven en de uitstraling van stoffen vormen in de kleding van een kindvrouwtje. TurnOver de basis. Het kon niet uitblijven; na een lange tijd van koele zakelijkheid keert de romantiek terug in de mode. En goed ook. Met ladingen (roze) rozen en nostal gische bloemen. Met kant, volants en ruches. En zwierige, transparante voile- stoffen. Alsof Doornroosje zelf is ont waakt en opgestaan. Maar ook met exotische kledingvormen en warme, ori ëntaalse kleuren in een Duizend-en-één- nachtsfeer. Sprookjesachtig dus. Hoewel... Soms is die romantiek ook weer zo suikerzoet, dat het wat ironisch aandoet. En dat is precies de bedoeling. Want de nineties-vrouw mag dan een beetje genoeg hebben van al die sobere eenvoud, een zoetsappige sprookjes prinses is ze natuurlijk niet. Integendeel. De vrouw van nu weet wat ze wil en kleedt zich overeenkomstig haar stem ming of de gelegenheid. In een zakelijk mantelpak naar het werk bijvoorbeeld en 's avonds op gympen naar de disco. Of juist in mantelpak en op gympen naar het werk; het is maar net waar ze zin in heeft. Stijlsurfen is inmiddels een ge woonte geworden. Ook voor komende zomer zij n er weer di verse thema 's die naar eigen goeddunken kunnen worden gemixt tot een hoogst individuele stijl. Nieuw ogen vooral het romantische en het exotische thema. De aanzet die daartoe in voorgaande seizoe nen is gegeven wordt de komende tijd verder uitgewerkt. In het romantische thema maakt vooral de jurk de dienst uit. Sober qua vormge ving, maar verleidelijk dankzij de haast gewichtloze, transparante voilestoffen, die, voor wie wil, in een enkele laag, maar soms ook in meerdere lagen over elkaar of met een ondoorzichtige onder laag worden gedragen. Asymmetrische 'etagerokken' laten die verschillende la ken nog de antieke uitstraling van de dessins, maar ze komen ook tot hun recht op glanzende satijn(breisels) en in stevi ger (interieur)stoffen als damast. Voor romantiek duiken we niet alleen in de sprookjesboeken, maar richten we de blik ook op verre oorden. In het Oosten en Zuiden bij voorkeur: de Arabische wereld en Azië drukken hun stempel op het exotische thema. Met karakteristie ke kledingvormen als de Noord-Afri kaanse kaftan en djelleba, met oosterse sarongs en tops met mao-boordje. En met haast vergeten modellen als de Chi nese Sjanghai-jurk. Moeiteloos worden de duizenden kilo meters afstand tussen de verschillende etnische kledingstijlen overbrugd. Voor de verbinding zorgt de safari-look, waarin het. zorgeloze leventje wordt weerspiegeld van de upper class uit de ja ren dertig, die zich een expeditie in den vreemde kon veroorloven. Een enigszins sportieve retro-look is het gevolg, met veel linnen en katoenen jasjes in safari- of battledress-stijl, doorgaans gedragen op lange overslag- en wikkelrokken óf uitwaaierende rokken van gekreukte zijde. Of op stretch- of survivalbroeken De Arabische invloed spreekt vooral uit de laagjes-effect. Belangrijke ingrediën ten daarbij zijn de (vaak doorzichtige) overblouse en de openvallende tuniek jurk. Doorgaans met slechts een enkele knoop gesloten worden ze over een lange jurk of een kort topje met (strakke) pan talon gedragen. In lengte variëren ze van heuplang tot haast op de enkels. Maar hoe lang ze ook zijn, ze sluiten strak om het lichaam. Behalve wikkelvormen zijn vooral a- symmetrische vormen populair. De Sjanhai-jurk met z'n verfijnde knoop- sluiting schuin over de schouder zet de toon, maar de asymmetrie komt ook tot uitdrukking in allerlei tops die één schouder vrijlaten of in schuine uitsnij dingen in jurken. Specerijtinten Het kleurenpalet in dit thema is warm als de kleuren van een oosterse markt met allerlei diepe specerijtinten, aange vuld met wit, helder blauw, diep paars en aubergine, jadegroen, fel rood als van Chinees lakwerk en glanzend goud. Op vallend zijn de bijna-zwart- tinten: negerzoenbruin en inktzwart, zo donker dat ze zelfs nog contrasteren met de vele bruinnuances, die in dit exotische thema de boventoon voeren. Groter nog dan de ver scheidenheid aan kleu ren zijn de dessins, vari ërend van primitieve, etnische prints als ikat en batik tot gestyleer- de bloem- en blad motieven en dieren huidprints. Nieuw zijn de oosterse randdessins en allerlei inge wikkelde mo tieven als van Chinese kunst, waarin de draak uiteraard een grote rol speelt. Deze laatste komen vooral tot hun recht in stevige reliëfstoffen, op (namaak)ruwe zijde en op satijn. De oosterse dessins worden overigens ook moeiteloos gecombineerd met typi sche jaren-zeventigdessins als zigzag- strepen en behangmotieven in Prada- en Missoni-stijl. Want door de romantische en exotische thema's mag het accent ko mende zomer dan wat zijn verschoven, de sixties-and-seventies-look laat zich nog wel degelijk gelden. Compleet met bootleg-heupbroeken en Capribroeken, met strakke ribbeltjestruitjes met V- hals, met turtleneck-tops die de buik vrij laten en getailleerde blouses met lange punten en weggesneden schouders. Maar ook met authentieke tennistruien en polo's met ingebreide boordstreepjes. En vooral met lange, getailleerde col berts met een taillenaad of juist korte jasjes tot net op de heup met een rond kraagje op gerende minirokjes. De zakelijkheid houdt eveneens nog even stand. Dat blijkt wel uit de veelheid van mannelijke broekpakken met aan sluitende colberts en pantalons, soms Onder: Voor stoere meiden is er de Elwood van G-Star, wegens groot succes dit seizoen ook in raw, rinsed en streaky denim. gen nog eens extra tot uitdruk king komen. Lange jurken hebben de voor keur. Met splitten of een onder de knie uitwaaierende rok, met vo lants langs de hals of ruches op het bovenlijfje. Maar ze zijn er ook volop in een simpel kort mo del met spaghettibandjes en een gerend rokje tot op de bo venbenen, zoals de onderjurk uit grootmoeders linnenkast. Overigens mag in dit thema die hele linnenkast worden geplunderd. Net als de ver- kleedkoffer van zolder, want niets lijkt eigenlijk te dol. Kleine vestjes vanmacramée bijvoorbeeld, kor te truitjes van open breisels, kanten blouses en zelfs broeken, broderiebloes jes met ruches, zelfs jabots als waterval len verschijnen weer in deze retro-ro- mantiek. En daarmee staat dit thema niet ver af van de hippie-look uit de j aren zeventig, toen de meest hippe kleding van het Waterlooplein kwam. Het sil houet komt overeen met dat van de toen malige maxi-mode: lang, sluik en vooral vloeiend, met een grote nadruk op de li- chaamsvormen. Kasteelroman Voor het typische kasteelromansfeertje zorgen vooral de fijne en barokke bor duursels (ook op jasjes) en ingeweven bloemdessins. Evenals de prints: veel ro zen in nostalgische tuiltjes en waterige bloemen als van aquarels. In schijnbaar door ouderdom verbleektepastels als ro ze en rood, lila, lavendelblauw, geel en groen, vaak op een zachtgele of huid- kleurige ondergrond. Of op stralend wit, want wit is dé kleur voor komende zo- mer. De vederlichte voilestoffen verster- tige kleren, dat wel. Door de revo lutie van de afgelopen jaren op het gebied van stoffen is vandaag de dag alles licht, soepel, rekbaar, on kreukbaar. De pasvorm is perfect, of het nu nu gaat om de hogere prijsklasse of het middensegment. De kleding is niet meer hinderlijk dik, niet meer kriebelig en vorm loos, maar soepel en zacht. Kleren om je lekker in te voelen. Eigenlijk niets dan positief nieuws over de Duitse collecties. Maar als het om echt nieuws gaat, om creativiteit, moet je niet in Duitsland zijn. Maar dat is al jaren het geval. De trends komen uit Frankrijk en Italië en worden een seizoen later als imitaties of afge leide versies in Duitsland op de markt gebracht. Want de Duitse confectie-industrie is groot en machtig. Er wordt kwaliteit ge maakt en, heel belangrijk, op tijd geleverd. Dat is altijd de grote kracht, want op de bestellingen uit Frankrijk en Italië moeten bij voorbeeld Nederlandse winke liers wel eens heel lang wachten. De belangstelling in Düsseldorf En al die bezoekex-s kwamen kijken naar een wat grauwe, saaie beurs. Als de consument op pikt wat daar op de catwalk ge presenteerd werd, zal er tot. het j aar 2000 weinig veranderen in het modebeeld. Sobere, mooie, stijl volle kleding, zonder plaats voor frivoliteiten. Ruim tweeduizend deelnemers toonden iedereen die het maar wilde zien vooral de kleur grijs. Andere opvallende kleuren waren bruin en zwart. Zeg maar gerust een somber kleuren beeld. En dat vertaald in ook niet al te uitbundige mantelpakjes, broekpakken, lange kimono-j as sen, rokken met splitten en veel gebreid. De kleren mogen dan met mooie namen als Parcival, Robin Hood, Peer Guynt en Marco Polo worden aangeduid; het komt allemaal op hetzelfde neer. Tijdens de shows die de grote Duitse merken, zoals Mondi, Comma, Joseph Janard en Lezard (die ook in Nederland be kend zijn) het weekeinde gaven, was het op het plankier een parade van steeds dezelfde kleren. Prach voor accessoires was enorm. Naast de oorbellen, kettingen, haarspel den en andere versieringen voor in het haar zijn het vooral de kleine zijden sjaaltjes die om de hals worden geknoopt die het mode beeld moeten bepalen. Een varia tie daarop zijn de Afrikaans aan doende houten kettingen. Ria Schuurhuizen Ihenk ingrid van der kooij wolstraat 193 vllsslngen 0118 417377 (Advertentie) De Duitse mode-industrie is in paniek. Net zoals veel andere bedrijfstakken. Het gaat de Duitsers economisch gezien erg slecht Faillissementen en overnames zijn bij kledingfabrikanten aan de orde van de dag. Toch trok de Igedo in Düsseldorf, de grootste damesmodebeurs ter wereld, begin februari weer tienduizenden bezoekers. Ook de voorjaarscollectie van Foxy Fashion valt op door de eenvoud en rustige kleuren met veel grijzen en pastels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35