Zeemleer voelt als een streling Panty's op je hoofd en mhendi op je lichaam Voor de durfal De blits maken mode plekken van de huid sneller vervellen. Toch komt het voor dat klanten 'ergens anders' een figuur laten aanbrengen, zo als een meisje dat net onder haar navel een dolfijn heeft laten maken. Hoewel ZX Fashion ook kleding ver koopt en nagellak in 56 verschillende ldeuren heeft Kate hoge verwach tingen van de Indiase body art. Tot een tatoeage ben je min of meer ver oordeeld. Als een mhendi-figuur je niet bevalt kun je het - beetje bij beetje - verwijderen met bleek water en citroensapOf twee weken binnen blijven. Panty-petjes Je kunt er uitstekend een bank mee beroven, maar 'Sir Benni Miles', ver noemd naar een held uit de Ameri kaanse hip hop-scene, zal het vooral goed doen in de disco - of op straat. Deze felgeMeurde panty kousjes - met een knoop op het hoofd - waren deze winter dé hit in de States. Be halve ontzettend hip schijnen ze ook war mer te zijn dan een gewone hoed. De panty-petjes zijn ontsproten aan het brein van Sid Tech uit Californië. Met zijn 'synthetic insane de signs' is hij de groot ste fabrikant van hoeden en petten inde States. Hij maakt hoofddeksels voor de filmwereld (alle hoedjes in Independance Day zijn van zijn hand), voor sporthelden als Michael Jordan en hij is de uitvinder van de 'brimless caps'; petjes zonder klep. „Die zijn in Amerika helemaal inge- burgerd," zegt zijn Nederlandse verte genwoordiger Robert Coleman. „Hier begint de verkoop langzaam op gang te komen, in navolging van skate- en surf- helden op tv en video Zoals zo veel geslaagde Amerikanen is Sid Tech begonnen met de verkoop van zijn eigen label vanuit de achterbak van zijn auto. Tegenwoordig maakt hij drie keer per jaar een collectie met dertig tot veertig nieuwe ontwerpen. Daarbij maakt hij gebruik van de meest uiteenlo pende materialen, variërend van zijde tot rubber. Na zijn met veel spektakel omgeven shows blijven daarvan onge veer zestig tot honderd nieuwe de signs over. RMF Streetwear, gevestigd aan de Amsterdamse O.Z. Voorburgwal, heeft permanent zestig modellen in huis. Volgens Coleman is Sir Benny Miles rijp voor de Nederlandse markt. Maar de Amerikaanse Am sterdammer verwacht ook veel van zijn 'headtail'; een combinatie van een baseballpetjé en een bandana, naar keuze met of zonder ldep. Zeepschoen Importeur Rough Strong Intelli gent (RSI) in Rotterdam hoopt ze deze week dan eindelijk vers vanuit Amerika binnen te hebben: de so apshoes om mee te 'grinden', van stoepranden en trapleuningen en al het straatmeubilair waar je vanaf kunt glijden. RSI verkoopt de so apshoe in Zeeland via Uncle Sam in Zierikzee, Yep in Middelburg, Sportshop Domburg en X-Ray in Vlissingen; ze kosten zo'n 250 gulden. De 'shoes for the daily grind', gemaakt door het Californische merk Soap, zijn voor het eerst gepresenteerd op een zogeheten in-line feest. Ronald Veldhui zen van RSI was erbij„Een j ongen werd van de baan weggestuurd omdat hij schoenen aan had, maar toen begon die knul opeens overal vanaf te grinden! Sindsdien is het volgens hem een 'gek kenhuis': „We worden vijftien tot twintig keer per dag gebeld en via e-mail krijgen we bergen post. Allemaal van jongens die zeggen: 'Ik woon in het noor den van het land, maar ik moet en zal zo'n soapschoen hebben, al moet ik er diïe uur voor in de auto zitten! Een geoefende skater leert volgens Veld huizen binnen vijftien minuten wat j e al lemaal kunt met een kunststof 'grind- plaat' onder je schoenen: „Voor hen is het de perfecte manier om op het schoolplein te laten zien dat ze tot de hard-core be horen. Want je maakt natuurlijk een onuitwisbare indruk als je, zonder ska teboard, even een stoeprandje mee neemt..." Sieraden zijn er niet meer alleen om aan Voor wie zich zonder skates als skater wil profileren zijn er de Soapshoes om mee te grinden. te geven tot wélke welstandsMasse j e be hoort. De Luxe Accessories probeert, na naam te hebben gemaakt in New York, in eigen land vaste voet aan wal te krijgen met meer dan duizend accessoires, vari ërend van armbanden en kettingen tot het belangrijkste product: ringen. Bijna alle sieraden van De Luxe worden gemaakt van oude materialen, zoals de plaatjes van beroemde pin-ups. In die zelfde categorie passen de ringen met af beeldingen uit misdaadseries en de zoge heten 'dinkey-plaatjes' van Batman tot Martin Luther King en Jezus en Maria. 'Reli'-afbeeldingen zijn sowieso erg ge liefd, net als de ringen met plastic bloe men en de Kung Fu-lijn uit de jaren ze ventig, want volgens Michiel Ansingh van De Luxe komt alles wat Chinees of Japans is 'helemaal terug'. Van nog langer geleden zijn de oxide ste nen uit de j aren veertig en vijftig. Van de ze 'giant rocks' zijn nieuwe ringen ge maakt, net als van de voorraad die De Luxe heeft opgekocht van het bedrijf dat in vroeger jaren de plaatjes maakte voor de 'kauwgomballen-automaat'. Ellen Scholtens dinsdag 10 maart Zeemleer is betrekkelijk nieuw in de modewereld. Voor zover Lenie weet is zij in Zeeland de enige die zich inten sief met het materiaal bezighoudt. En niet pas de laaste tijd, nu zeemleer hier en daar vaker toegepast wordt, maar al jaren. Begin jaren tachtig begon de cou peuse ermee te experimenten en inmid dels kent zij alle eigenaardigheden van de 'tweede huid', snijdt en verwerkt het leer alsof het gewone stof is. Zeemleer is afkomstig van de binnen- of vleeszijde van schapen- en geitenhui den. Het wordt gelooid met aluin of, bij geel zeemleer, met walvis- of robben- traan. Tegenwoordig worden overigens ook wel synthetische looistoffen gebruikt. Het is niet voor niets een mate riaal dat bij het ramenlappen onover troffen is. Eén van de voornaamste eigenschappen is het sterk wateropne- mende vermogen. Bovendien neemt een goede zeemlap geen vuil op - of alleen oppervlaMdg, zodat het makkelijk te verwijderen is. Zo nu en dan naar de sto merij brengen en het is weer als nieuw. De eigenschappen maken dat zeemleer, ondanks zijn kwetsbare uiterlijk, heel geschikt is om tot kleding te verwerken. Daarnaast heeft het ook zonder verfbad al een warme honingkleur en voelt het zacht als fluweel. „Het zit als een tweede lijn is eveneens asymmetrisch, met een lijn die bij het sleutelbeen begint en laag boven de linkerborst eindigt. Het is één van de weinige ontwerpen zonder veel opsmuk. „Vandaar ook het tasje dat ik erbij gemaakt heb, met vetertjes en kraaltjes. Ik kon het niet laten. Eén van. de redenen dat de Vlissingse haar ontwerpen opsiert met Muien, is om er klem- in te brengen. „Het is niet eenvoudig zeemleer te verven, omdat het de neiging heeft de verf ongelijk op te ne men. Het wordt vlekkerig. Kort geleden hoorde ik van een methode waarmee verven wel mogelijk zou zijn. Dat ga ik eens nader onderzoeken. Niet dat ik de natuurlijke kleur van zeemleer niet mooi vind, maar het is toch leuk als er meer va riatie is. Misschien dat stempelen ook een manier is." Een aangename verrassing tijdens de modeshow was dat niet alleen jonge vrouwen belangstelling toonden. „Er zijn nogal wat dames van achterin de veertig speciaal komen kijken. Vaak vonden juist die de versieringen een leuk detail." De ontwerpen die zij nu heeft hangen, zullen verkocht worden via an dere winkels. Ook levert Lenie op bestel ling aan winkels, zoals een boetiek in Knokke die interesse heeft in zeemleer- Meding in grotere maten. Lenie's droom blijft echter, te zijner tijd een eigen win keltje te openen. „Als die enthousiaste reacties op mijn modeshow zich nu ver talen in opdrachten, zou dat een goed be gin zijn." Ondine van der Vleuten Links en rechts: Mhendi, of mehandi, is het beschilderen van je lichaam met henna. huid, voelt aan als een streling en valt prachtig", verMaart Lenie haar voor liefde voor zeemleer. „En het ruikt heer lijk." Indiaans Dat laatste is een kwestie van smaak, net zoals niet iedereen Lenie's eigen ontwer pen zullen bevallen. De basisontwerpen zijn weliswaar eenvoudig van snit en van een zekere tijdloosheid, maar voor Lenie is het niet af zonder een Indiaanse touch. Kraaltjes, vaak aquamarijn, en veter tjes. „In bijna alles wat ik zelf bedenk, komt dat tevoorschijn. Het moet er ge woon bij. Maar dat wil niet zeggen dat ik niets anders maak. Ik werk op bestelling en dan ga ik uit van de wensen van de klant. Ze kunnen bijvoorbeeld met een tekening komen en daar maak ik een ontwerp op. De mensen weten dan dat ze iets hebben wat geen ander heeft. Omdat zeemleer soepel valt, is het zaak rekening te houden met het figuur van de Mant. „Soms hoor ik de wensen en zeg: ik zou dit of dat veranderen, omdat het an ders niet flatteert. Zelf ben ik daar ook bij gebaat. Het is tenslotte jouw visite kaartje dat op straat loopt." De prijzen zijn, voor leer, heel redelijk. De paar kledingstukken van gewoon leer die Lenie voor de modeshow maak te, zijn het duurste. Zoals een strakke, lange zwartlederen jurk met kruisban den op de blote rug, een diep decolleté en een split vóór tot net boven de knieën. De sexy outfit (305 gulden) oogstte grote be wondering tijdens de modeshow. Het duurste is een jasje van zwart leer met een woeste tijgerprint, dat bijna vier honderd gulden kost. De topjes van zeemleer daarentegen kosten nog geen honderd gulden, een lange overslagrok ƒ289. Verleiding Lenie's eigen creaties - vaak geboren in een slapeloze nacht - zijn zonder uitzon dering gemaakt om te verleiden. De lan ge overslagrok ziet er heel decent uit als de draagster staat, maar valt bij bewe ging open tot boven de knie; de topjes en jurken zijn veelal opengewerkt op de rug, met een vlechtwerk van veters. Be- ha's kunnen maar beter in de la blijven. Alles bij elkaar wekt de huid-op-huid collectie de indruk gemaakt te zijn met in het achterhoofd tropische temperatu ren en zwoele zomernachten. Omdat alles één Meur is, zijn de kleding stukken goed te combineren. Zo is er een kort jurkje dat ook te dragen is als tuniek bij een lange broek. De jurk kost 225 gul den, de rechte broek 240. Het licht ge tailleerde jurkje heeft een opvallende, asymmetrische bovenkant: de ene schouder is bloot, aan de andere kant is een kort mouwtje aangeknipt. De hals Voor de trendgevoeligen onder ons worden het drukke tijden. Uit het aanbod voor dit voorjaar pikten we enkele te verwachten highlights. Als modebewuste jongere tel je pas mee met 'sandshooz' dan wel 'zeepschoenen' aan je voeten, pin-ups rond je vinger, een pantykousje op je hoofd en - als je nog genoeg plaats 'over' hebt - voortijdelijke body-art. De tijd dat je je op sport-, of nog erger, teenslippers kon vertonen op de Hollandse en Zeeuwse stranden, is voor bij. Overgewaaid van de Australische beaches zijn deze 'sandshooz' van Surf 'n style: slippers met heel erg hoge hakken. Of ze wel zo praktisch zijn in het rulle zand, valt te -betwijfelen, maar op het plankier maak je als beachgirl helemaal de blits. Dezelfde importeur uit Naarden brengt (óók uit Australië) handgemaakte leren en suède laarzen op de markt. „Om na het surfen weer lekker warm te worden" meldt een medewerker van Surf 'n Style Al schijnen de lichtgewicht moonboots ook erg leuk te staan onder hotpants. In navolging van tatoeages, piercing en andere vormen van body-art is er nu mhendi: het kunstig beschilderen van handen, voeten en soms van andere li chaamsdelen met henna. Het in Amster dam gevestigde ZX Fashion importeert sinds kort 'Earth Henna bodypainting kits' uit Californië, maar deze vorm van lichaamsverfraaiing is een eeuwenoud gebruik in India en verscheidene landen in het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Zo zijn er farao's gevonden met fraai be schilderde vingers, al werd mhendi vooral toegepast op vrouwenlichamen: „Met name bij bruiloften" zegt Kate foto's Lex de Meester d'Arbeloff van ZF Fashion. De naam van de toekomstige echtge noot werd dan verstopt in een van de tekeningen. Voor vrouwen was het volgens haar 'in meerdere opzichten' een blijde gebeurtenis als ze werden beschilderd: „Want het was de enige periode in hun leven dat ze rust Me- gen. Omdat de tekeningen mooi moesten blijven, hoefden ze namelijk niet te helpen in de huishou ding." Zelf doen Links en rechts: De eigen ontwerpen van L.L. Fashion kenmerken zich door asymmeti'ische lijnen, blote ruggen, franjes en kraaltjes. Eén van de weinige ontwerpen in gewoon leer, een nauwsluitende zwarte jurk met diepe split vóór. Nederlandse vrouwen, met name degenen die beschikken over een vaatwasser, zullen andë- re overwegingen hebben bij het aanschaffen van de bodypainting kit die be staat uit een flesje eucalyp tusolie, een poeder met een 'zeer geheime oplossing' en een zakje henna, dat twee maanden kan worden bewaard in de koelkast en, in tegenstelling tot de meeste hen- nasoorten, uitzonderlijk fijn van samen stelling isEen bijkomend voordeel is dat deze henna gebruiksMaar is, zodat het goedje niet steeds opnieuw moet worden aangemaakt. Tot slot bevat het doe-het-zelf pakket een spuitpuntje om mooie fijne lijntjes te maken, citroen en suiker om de tekening te fixeren en - ook niet onbelangrijk - een gebruiksaanwijzing met voorbeeld plaatjes. Mode voor de liefhebber en de durfal. Zo kun je de kleding van de Vlissingse Lenie Leenders, die sinds kort aan de weg timmert met L.L. Fashion, rustig omschrijven. Zowel het materiaal als de ontwerpen garanderen de draagster veel bekijks. Tijdens haar eerste modeshow, vrijdag 27 februari in het Vlissingse horeca-etablissement The Flying Dutchman, flitsten de camera's doorlopend om de overwegend zeemleren, nauwsluitende ontwerpen vast te leggen. Maar j e kunt j e persoonlijke mhendi ook laten doen in de winkel van ZX Fashion aan de Amsterdamse Kerkstraat. Na twee uur wordt de aangebrachte pasta verwijderd en blijft de tekening over. Naar verluidt blijft deze afbeelding on geveer twee weken zitten. In verband met de doorbloeding worden volgens Kate bij voorkeur de handen en voeten 'bewerkt', ook omdat andere sbw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34