Mode wordt steeds persoonlijker Dikke buik mag gezien worden Zwanger volgens laatste trends Nieuws van de Duitse catwalk mode De modebeurs in Düsseldorf is ja ren geleden al uitgegroeid tot de grootste ter wereld met 2200 expo santen uit 43 landen. De stad on- vangt tijdens de openingsdagen van de modebeurzen CPD en Ige- do - daarvan zijn er in totaal vier per jaar - soms wel zo'n 50.000 in kopers vanuit de gehele wereld. Wat hebben de grote Duitse mer ken als Mondi, Joseph Jannard en Comma, voor ons in petto? Een greep uit het aanbod. Comma, Comma, timmert sinds 1973 aan de weg. Het merk maakte furore met een 'coordinated' collectie en boekte afgelopen jaar een omzet van 55 miljoen DM Comma, werkt uitsluitend met de duurste en beste stoffen. Niet omdat dat modieus is, maar omdat het merk vindt dat dat het comfort en de be wegingsvrijheid die de vrouw vandaag de dag wenst ten goede komt. De collectie omvat zo'n 650 items, variërend van T-shirts tot jurken, businesskleding en geraf fineerde avondmode. Comma, mikt met de voorjaars/ zomermode op vrouwelijkheid en lichamelijkheid. Het silhouet is daarmee onontkoombaar slank en body-conscious. Met een speciale manier van het snijden van de stof en hier en daar mengen van Elast- han door het materiaal blijft opti male bewegingsvrijheid gegaran deerd. Dat moet ook wel, want dat is zo'n beetje het handelsmerk ge worden. Effen kleuren worden afgewisseld met dessins die zich daarmee goed combineren laten. Stoffen zijn glad of van natuurlijke materialen met een structuurtje. Jasjes wor den korter, vaak met contraste rende j acquards in mat-glanzende optiek. Technische stoffen blijven in het outdoor-segment heel actu eel. Door zijde door het materiaal te mengen blijft ook hier de vrou welijke touch gehandhaafd. Broe ken zijn zowel ruim vallend ver krijgbaar als smal gesneden, die laat ste weer met hulp van Elasthan en elasti sche tail leband extra comfor tabel ge maakt. Blouses, body's en T-shirts komen vroeg in het jaar in wol of lichte wolcombinaties, la ter gevolgd door katoen of katoen linnen en wol-linnen combinaties. Deze items zijn of in uni of voor zien van fantastieopdrukken, waarbij de kleuren geheel volgens de trend contrasteren met de rest van de outfit danwel er mee in overeenstemming zijn. Mondi In de dertig jaar van zijn bestaan heeft Mondi wereldwijd een net werkmet 2500 verkooppunten op gebouwd. Om het succes dat het merk in de jaren tachtig opbouw de bij klanten aan de bovenkant van de markt te continuëren, is de collectie uitgebreid met drie la dinsdag 10 maart Het mantelpak blijft een con stante factor en krijgt de vol gende trekjes mee: accenten op de schouders en rechte, los vallende broeken in de stijl van Gucci. Krijtstreepjes gaan het weer hele maal maken en de powerlook a la Joan Collins maakt een klein uit stapje naar de jaren tachtig moge lijk. Scherp gesneden schouders boven een smalle taille met onder het jasje een strakke stretchrok. Wie de eco- en etnische trends goed bevallen is de afgelopen jaren, kan ook dit.jaar naar harte lust inkopen doen. Lange tunie ken, kimono's en Aziatisch aan doende borduursels appelleren ook dit seizoen aan de hang naar het zinnelijke dan wel het spiritu ele. Het is maar net waar men oos terse culturen het liefst mee asso cieert. Voorts blijft in 1998 'alles mag' het credo. Combinaties met in het oog springende kleuren als turquoise, oranje, geel, pink en lila zijn in. En wat gebeurt er als boven een smo kingbroek een trainingsjack wordt aangetrokken? Dan is men voorloper in een nieuwe modet rend. Trendsetters Op de catwalks bij de voorjaars shows van grote Duitse modema kers was die combinatie nog niet te zien, maar dat hoeft voör de mo debewuste consument geen belet sel te zijn. Duitsland heeft zich de afgelopen decennia op modege bied een plaats verworven naast klassieke trendsetters op dit ge bied als Frankrijk en Italië. De centrale ligging in Europa, het enorme achterland en de hang van de bevolking naar klasse en kwali teit heeft de handel enorme impul sen gegeven. bels. Het nieuwe label Mondi Col lection krijgt als steekwoorden 'soft, easy en relaxed' mee. Hoog waardige materialen en zachte, vloeiende lijnen moeten voor een ontspannen uitstraling zorgen. Met een knipoog naar een paar de cennia geleden krijgen parels, pailletten en Lurex de kans zich op een comeback voor te bereiden. De Meuren zijn neutraal, koele pastels danwel heldere primaire Meuren met als contrast daarmee ook bij Mondi de de laatste jaren zo modieuze gebrande aardkleu ren. Dat vrouwelijkheid belangrijk is dit seizoen onderstrepen de vloei ende belijningen, zachte stoffen en het gebruik van kostbare acces soires zoals matgouden sieraden, leren riemen met goudMeurige metalen stukken en zijden sjaals met grote gestileerde bloemen, minimalistische motieven of Schotse-ruitpatronen. Trendy vindt men bij Mondi Sports, waarmee men verzorgd het vrije weekeinde tegemoet kan treden. Tassen, caps en riemen maken de lijst broeken, rokken en multifunctionele jacks af. Voor de vrouw met een maatje meer is er Mondi Plus, dat thema tisch aansluit bij Mondi Collec tion maar - dat spreekt vanzelf - wat minder de nadruk op nauw sluitend legt. Vloeiende materia len hebben de voorkeur, en naast de het lichaam volgende lijnen vindt men bij dit label meer het rechte silhouet. Voor een extrava- gantere look is er Mondi Events dat een luxe, elegante uitstraling heeft en benadrukken van ronde, vrouwelijke vormen juist weer niet schuwt. Private heet het nieuwe label van Joseph Janard, dat komend sei zoen met 120 ver schillende items de schappen in de winkels komt be volken. Het gaat om casual mode, waarin de traditio nele Joseph Ja- nard-kopers zich in him vrijetijd kunnen Meden, Sinds 1974 is Jo seph Janard op de markt met een per fect gecoördineer de collectie. Sterk punt van dit merk is, dat ook bij ver schillend materi aalgebruik erg veel aandacht aan het met elkaar over eenkomen van de Meuren wordt be steed. De naam Private verwijst naar de privége- beurtenissen waarbij dit label een uitkomst bie den moet: bij een strandwandeling, bioscoopbezoek, een weekendje weg of gewoon thuis, bij het luieren op de sofa. De lijn, die Groen-witte golf outfit van Mondi Sports, ook badkleding en een joggingpak omvat, heeft als Meuren navy, indigo en wit, zwart-wit en beigein ruitjes, slan genprint of minimalistische pa tronen. In het authentieke Joseph Janard- label, dat tamelijk business-ge- oriënteerd is, vindt men Massieke naast trendy modellen. Komend seizoen zullen zakenmantelpak- ken in de kleur platina in het oog springen. Verder denkt men vruchten te kunnen plukken van de combinatie van aardbeienrood met navy in de 'city look'. Net als bij de hierboven genoemde mer ken zetten voorts kleuren als ba- naangeel, mandarijnoranje, zand, henna en verschillende blauwen komende zomer de toon. Conny van Gelder Vrouwen die gewend zijn aan modieuze kleding hoeven tijdens de zwangerschap niet af te zien. Gerende, vlotte zomerjurkjes met vrolijke bloemenprints. Getailleerde bruine of champagnekleurige mantelpakjes met rokjes op kniehoogte. Lichte broeken met rechte pijpen. Lange wikkelrokken of mini rokjes gecombineerd met korte, strakke shirts. Eenvoudige T- shirtjurken. Alles mag. De zwangerschapsmode volgt de laatste trends. broekspijpen, moet je geen broek met wijde pij pen aanschaffen. Je moet er immers de hele zwan gerschap mee rondlopen. Onze Manten zijn voor al werkende vrouwen van rond de dertig, Die groep weet meestal wel wat ze wil. De één kiest voor Massiek en de ander geeft de voorkeur aan modern", aldus Van de Rafelaar. Winkels die uitsluitend mode voor de zwangere vrouw verkopen, tref je in Zeeland nog niet aan, maar de meeste babyspeciaalzaken hebben een behoorlijke collectie in huis. Voor wie geen tijd of zin heeft om uitgebreid te passen of te winkelen, is er sinds een paar jaar ook een alternatief: be stellen via de post. Momenteel is Formes Paris, met een winkel aan de Magna Plaza in Amster dam, het enige modehuis in Nederland dat die service biedt. Het xïsico dat de Meding niet goed past, is volgens Hoevenaar te verwaarlozen. Bij de bestelcatalo- gus zit uitgebreide infoxmatie over hoe de juiste maat moet worden bepaald. De ontwerper is er vanuit gegaan dat tijdens de zwangerschap al leen de omvang van de borst, heupen en natuur lijk de buik groeit. De snit van de modellen is daar op aangepast. De broeken en de rokken vallen hoog doordat de kruis-taille lijn langer is ge maakt. Hierdoor valt de onderkant van de rokjes ook bij forse groei mooi horizontaal. En bij pan talons zijn vanwege de snit ook smalle of rechte pijpen mogelijk. In principe kan elk ldedingstuk van de eerste tot en met de negende maand gedra gen wox'den. „Het is verbazingwekkend hoeveel vrouwen ge bruik maken van de postorderseivice. We hebben klanten in het hele land. Tot onze grote verbazing ook in Amsterdam. Terwijl onze winkel zeven da gen per week open is. Blijkbaar heeft het ook te maken met de toenemende tij dsdruk van werken de vrouwen", redeneert Hoevenaar. Nicole Kluijtmans Postorderbedrijf Formes Paris, Magna Plaze, Amster dam is zeven dagen per week tot 19 uur bereikbaar op 020-4218453. Midden vorig jaar werd al duidelijk welke richting de vrouwenmode het komend seizoen opgaat. Dat maakt dat de tijd gekomen is alvast een tipje van de sluier op te lichten. Bruin, wit en crème treden prominent op de voorgrond en zetten daarmee de lijn van dit winterseizoen voort. In contrast daarmee voeren het koele felblauw en het sexy aubergine de boventoon. Strak gesneden zwarte broek van Com ma, met blouse van stretchsatijn onder een wijde, zwarte mantel. Links: De marinelook volgens Formes: in de taille verstelbare broek met overslagsluiting, van katoen in satin-look. en sweaters hangen ook grijze overgooiers met schouderbanden en gespen. „Zoals je ziet is de overgooi er wel met de tijd meege gaan. Het is geen rechte tent jurk meer. Hij is wat smaller geworden van onderen. Trouwens, ook de tuinbroek wordt nog veel gedra gen door een bepaalde groep vrouwen. Het voordeel is natuur lijk dat je de kledingstukken met een riempje ook na de zwanger schap kunt dragen." Van de Rafelaar, moeder van een dochter van x-ond de dertig, vertelt dat toen zij zwanger was ze haar Meding in Rotterdam haalde. „Daar kocht ik toen een jux'kje dat ik zó vlot vond. Ik weet nog precies hoe het eruit zag. Het had een gerim peld lijfje en een zeer wijde rok. Zwangex"- schapsmode? Dat bestond toen nog niet. Pas de laatste jaren is de collectie zo uitgebx-eid. Zwangere vrouwen willen een ruime keuze. Daaxvoor hoeven ze niet eens meer de provin cie uit." Foto hierboven en foto in tekst: Op chic met glanzende, echte shantoengzijde. Het jas je heeft achter een ceintuur, evenals het mouwloze jurkje. Stanneke Hoeve naar, eigenaresse van Formes Paris in Amsterdam is blij dat de oversized kleding niet meer in is: „Nu mogen de vrouwelij ke lijnen eindelijk weer worden geac centueerd zoals bij de smalle, getailleerde blazers. Voor vrou wen die dat willen, blijven er voldoende mogelijMxeden over om te laten zien dat je zwanger bent. Bij jurken of mantelpak ken waar de dikke buik wegvalt, leun je nog altijd een band om de buik dragen. Het accen- tuex-en hooit bij de modelijn." De lange en wijde T-shirts die ruim over de broek of rok vallen, mogen nog wel maar hoeven niet meer. „Laat het T-shirt maar nauw om de buik sluiten", adviseert Hoevenaar. „Iedereen mag de buik zien. Ons best lopende artikel is momenteel een jurkje met bandjes op de rug. Het jurkje kan tot op het laatste moment van de zwangerschap getailleerd worden. Als de buik weer is gegroeid, kun je de bandjes iets laten vieren." Foimes Paris maakt mode voor de vrouw in vex-- wachting. De doelgroep is de drukbezette vrouw van 28 tot 38 jaar die van mode houdt, sportief is en veel activiteiten buitenshuis heeft. De vrouw die er ook tijdens de zwangerschap vrouwelijk uit wil blijven zien, op het werk, tijdens de vakantie- en de feestdagen. Voor vrouwen met een representatieve functie zijn er geMede mantelpakjes, combinaties met een jurk of rok iets boven de knieën of een lange broek. Er zijn vlotte mini-jurkjes of lange rokken van dunne stof voor de warme zomermaanden. Qua lengte, model en Meur zijn er geen beper- Mngen. Opwaardering Het gaat ook niet langer meer om positieMe- ding, maar zwangerschapsmode. In tegen stelling tot vroeger is de mode voor de zwangere vrouw niet langer meer het on dergeschoven kindj e in de modewereld. Te genwoordig zijn er zelfs diverse ontwer pers die zich uitsluitend bezig houden met mode voor zwangere vrouwen. Ne derlandse fabrikanten zoals Two of Us, Vada Vita en Noppies hebben met hun collecties zelfs een rxaam opge bouwd in het buitenland. „Overgooiers. We hebben ze nog wel." Hannie van de Rafelaar, verkoopster van de Prénatal- vestiging in Vlissingen, zoeM even in het rek met de basis collectie, de kleding die het hele jaar door wordt ver kocht. Tussen de marine blauwe en bruine broeken Spijkerbroek Tegenwoordig lopen de vrouwen al bij een zwangerschap van drie maanden - als het buikje nog niet is te zien maar de gewone Meding 's avonds na het eten knelt - de winkel binnen om de eerste kledingstukken te kopen. Bij Prénatal in Vlissingen is de spijkerbroek al jaren het meest verkochte artikel. Net als de leggings, lange shirts, truitjes en tijdloze broeken behoren de jeans tot de basiscollectie. De wintexmode is op geruimd. In de rekken hangen nu vlotte zomer jurkjes met vrolijke prints, champagneMeurige mantelpakjes met rnirxi-wikkelrokjes, maar ook enkele felgekleurde oranje, appelgroene en aqua- blauwe shirts. „Alles kan. Ik raad de Manten alleen aan om kleding te nemen waar ze normaal ook in rondlopen. Als je gewend bent aan smalle Rechts: Hemd van linnen/katoen, mouwloze katoenen top en linnen/katoenen bermuda met verstelbare taille van Formes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32