Versteend verleden PZC zierikzee 750 dinsdag 10 maart 1998 28 Sint MiiGde'insn Vos straat La^?,armar'« Meefe^at- !<af(V3tTiSli®vöa^ Lierikzee: !V\'zaéï> 2. Nobelpoort: een van de zeven poorten van de stad, die als de meest volledige stads poort uit de vroege veertiende eeuw wordt beschouwd. De poort, gelegen aan de noordkant van Zierikzee, bestaat uit een fors rechthoekig gebouw, van 11 bij 11,5 me ter, aan de veldzijde geflankeerd door twee ronde torens. De doorgang is gedekt met twee kruisgewelven, de poort heeft twee verdiepingen en een zolder. In de hoeken aan de stadszijde zijn trappen aangebracht en in de muren zaten kijkgaten en schietsleu- ven. De oostelijke toren heeft een achtkante spits en de westelijke toren is voorzien van een zestienkante spits 3. Sint-Lievens Monstertoren: bijgenaamd de Dikke Toren. De Mechelse bouwmees ter Andries Keldermans begon in 1454 met de bouw. Bedoeling was dat de toren 130 meter hoog zou worden, hoger dan de Utrechtse Domtoren van 112 meter. Er werd een fundering van grote omvang (24,5 meter aan de voet) gelegd. Daarmee wilde het stadsbestuur de macht en rijkdom van Zierikzee tot uitdrukking brengen. Er is dertig jaar aan de toren gebouwd; door een economische teruggang kwam het bouwwerk niet verder dan de huidige omvang. In 1535 werden in een houten opbouw luidklok- ken geplaatst. Na de in 1972 voltooide restauratie kwam er een windvaan bovenop de toren. De trap telt 281 treden. Naast de toren staat de Nieuwe Kerk uit 1848. Daarvoor stond er de grootste kerk van Zeeland, de Sint-Lievens Monsterkerk, die in 1832 af brandde. 5. Stadhuis: gelegen aan de Meelstraat. Het kreeg het huidige aanzicht met twee Vlaamse topgevels in de periode 1550- 15 54De topgevels zijn voorzien van me daillons van keizer Karei V en zijn zoon Philps n. De kern van het complex be staat uit de Vleeshal met zware toren, daterend uit de veertiende/vijftiende eeuw. In de zeventiende eeuw werden er verschillende aanbouwen toegevoegd. In de jaren 1775-1779 vond een ingrij pende modernisering plaats, onder meer schuiframen in plaats van kruisvensters en een natuurstenen bekleding van de voorgevel. Bovenop de renaissancetoren staat als windwijzer Neptunes, de Ro meinse god van de zee, met drietand. In het stadhuis is een museum gevestigd. 8. 's Landskamer: tot 1996 de zetel van het waterschap Schouwen-Duiveland. Oor spronkelijk bestaande uit twee naast elkaar gelegen woningen, die in 1760 verenigd werden door een nieuw voorhuis met hardstenen gevel. Toenmalig burgemeester J. C. van der Broeck trok erinlater gebruikte een Engelse koopman het. Van 1910totl937 was in het fraaie huis aan het Havenpark 40 de sigarenfabriek van de familie Jong- mans gevestigd. Daarna kwam het waterschap er in. Thans is het kantoor van een softwarebedrijf. Aan het Havenpark staan meerdere monumentale (patriciërs)hui- zen, zoals De Witte Swaen (nummer 1) uit 1658, het kantongerecht (nummer 33), ge bouwd door J.M. van Vrijberghe en het patriciërshuis ernaast (nummer 35), ooit be woond door de arts J. Baster, die de goudvis vanuit China in Nederland invoerde. 6. De Haene: het oudste huis van Zierikzee, gelegen aan de Meelstraat. Tegenover het stadhuis staat een rij zeventiende-eeuwse pakhuizen. Iets verder, op huisnummer 1, bevindtzich De Haene. Ten onrechte werd het pand ook wel Tempeliershuis genaamd, omdat verondersteld werd dat er leden van deze orde woonden, hetgeen niet aanne melijk is. Het huis geldt als een voorbeeld van een zeer vroeg Vlaams-Nederlandse bouwstijl. De onderkant van De Haene is gebouwd omstreeks 1500 van bergsteen, de bovenzijde is opgetrokken in baksteen. Op de begane grond, waar nu een boekhandel is gevestigd, bevinden zicli spitsboognissen; boven de middendeur zitten twee hanen. De eerste verdieping bestaat uit dubbele boogjes met kopjes.De achterkant aan de Poststraat heeft dezelfde opzet als de voorgevel. 4. Molen Den Haas: een korenmolen daterend uit 1727. De molen staat op het Bolwerk, dat vanaf 1621 op last van prins Maurits werd aan gelegd, met als doel bescherming van de haven. Vooral naderend vanaf de Oosterschelde is Den Haas een karakteristiek monument. De molen werd in 1953 buiten gebruik gesteld en raakte daarna bijna vervallen. Na aankoop door de gemeente werd in 1984 op het nippertje met de restauratie begonnen, die in 1987 gereed kwam. Den Haas kan nu weer op windkracht draaien en beschikt over drie koppels maalste nen voor verschillende soorten granen. De mo len is een zogenaamde ronde stenen bovenkrui er. Boven de toegang is een gedenksteen met een lopende haas aangebracht. Op het Bolwerk be vindt zich nog een tweede korenmolen, De Hoop (1850, herbouwd 1874). 1. Havenpoortencomplex: bestaande uit de Noordhavenpoort, de Zuidhavenpoort en een muurfragment. Het complex aan de zuidoostkant van de stad maakte deel uit van i de vroegere verdedigingswerken. De Noordhavenpoort wordt voor het eerst in 1407 genoemd en bestaat uit een buitenpoort (van omstreeks 1500) en een binnenpoort, |i verbonden door twee vleugels met weergangen, kanonkelders en schietsleuven. Aan de stadszijde is de poort voorzien van twee natuurstenen trapgevels (1599). De Zuid- j havenpoort is een rechthoekig poortgebouw van drie verdiepingen (32 meter hoog), j bereikbaar via een traptoren. Op de hoeken bevinden zichvier spiltorens. De kern da- f teert uit het eerste kwart van de dertiende eeuw; de poort kreeg bij herstel in de perio- de 1774-1779 de huidige vorm. 7. Gravensteen: in het pand aan de Mol werd vroeger recht gesproken. De voorgevel is tussen 1524 en 1526 opgetrokken door de Antwerpse bouwmeester Herman van Aec- ken, vóór een waarschijnlijk uit de veertiende eeuw stammend gebouw. Tot in de acht tiende eeuw werden er vonnissen voltrokken; het bordes werd dan uitgebouwd tot schavot. Een bekende misdadiger die voor het Gravensteen werd opgehangen was Jan Rap. Er werden tot 1923 gevangenen opgesloten. Op de eerste verdieping zijn de originele cellen nog te bezichtigen. In het Gravensteen is tegenwoordig het gemeente lijke Maritiem Museum gevestigd. In het hart van Zierikzee is het stratenbeloop uit de middeleeuwen en de vroeg-zeventiende eeuw verrassend goed bewaard gebleven, ondanks vele branden, overstromingen, belegeringen en andere rampen die de stad teisterden. Binnen een vrij klein gebied, met een oppervlakte van pakweg veertig hectare, staan ongeveer 1.950 panden. Daarvan prijken er maar liefst 570 op de monumentenlijst. Het kleine Zierikzee kan zich beroemen op het bezit van evenveel monumenten als het veel grotere Delft. Vele historische gebouwen verkeren in goede staat. Niet voor niets was Zierikzee in het Monumentenjaar 1975 een van de elf nationale voorbeeldsteden. Het is in het hart van Zierikzee goed toeven. Een tocht langs (en soms in) de historische panden neemt heel wat tijd in beslag. Een stadsontdekkingstocht (informatie verkrijgbaar bij de VW) kost al gauw anderhalf uur. Enkele van de bijzondere monumenten worden nader toegelicht. Het is, puttend uit zo'n grote rijkdom, een bescheiden, willekeurige greep. Samenstelling: Rinus Antonisse. Bronnen: archief PZC, encyclopedie van Zeeland, stadsontdekkingstocht. Fotografie: Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30