Verleden is terug in Argentinië PZC Grenswacht VS machteloos tegen immigrantenstroom PZC BSE-onderzoek tijdrovende zaak ap feiten en meningen Oppositie wil berechting van militairen uitvuile oorlog rJ Kinderopvang 10 maart 1948 dinsdag 10 maart 1998 Het neoliberale beleid van de peronistische Argen tijnse president Menem kreeg in oktober een knauw. Bij de verkiezin gen voor het Huis van Af gevaardigden en een aan tal burgemeesters- en gouverneursposten won de verenigde oppositie. Nu slaat die toe. De wet ten 'Punto Final' (Punt er achter) en 'Obedencia' (Gehoorzaamheid), die militairen die waren be trokken in de 'vuile oor log' van vervolging ont sloeg omdat zij 'alleen orders uitvoerden', moet ongeldig worden ver klaard, vindt de Alliantie. Het begon met de getuige nis van ex-militair Alfre do Scilingo in Spanje. Daarna, k wam legerleider Martin Antonio Balza met een publiek mea cidpa. door Katrien Gottlieb De Argentijnse president Menem wil de waarheid niet onder ogen zien. Rolo Diez, Argentijns balling in Mexico en voormalig lid van een militante arbeidersbeweging, steekt de ene sigaret met de andere aan. „Het is een boef." Woorden van die strekking werden eerder uit gesproken door de spijtoptant Alfredo Scilingo, voormalig mi litair in de Argentijnse 'vuile oorlog'. Tijdens de laatste dicta tuur in Argentinië onder leiding van generaal Videla (1976- 1983) werden duizenden 'sub versieven' vermoord in wat de 'vuile oorlog' werd genoemd. Scilingo werd opgeroepen door de Spaanse rechter Baltasar die onderzoek doet naar het lot van zeshonderd in die 'vuile oorlog' verdwenen Spanjaarden, de 'desaparicidos'. Volgens de ka pitein zijn er veel militairen die er hetzelfde over denken; „We vochten in een oorlog die latei- genocide bleek te zijn. Niemand durft erover te praten. Menem doet er alles voor om dat te ver hinderen. Hij verleende na drie jaar celstraf gratie aan de negen militairen die wegens moord op tussen de 10.000 en 40.000 per sonen tot levenslang waren ver In 1996 zochten forensische experts op de San Fernando begraafplaats naar de lichamelijke resten van twee Franse nonnen. Marinepfficier Alfredo Astiz werd onlangs in Parijs bij verstek veroordeeld tot levenslang voor deze dubbele moord tijdens de 'vuile oorlog'. foto Osvaldo Marcarian/RTR oordeeld. Scilingo huilde in de rechtszaal. Toen hem gevraagd werd of hij persoonlijk verant woordelijk was voor de 'moord- vluchten' waarbij 4.400 ont voerde burgers levend vanuit vliegtuigen in zee werden ge gooid. Organisator van de moordvluchten was admiraal Eduardo Massera. Scilingo ver telde de rechter dat de Argen tijnse kerk militairen indoctri- neerde en hen elk schuldgevoel uit het hoofd praatte. De slacht offers waren gedrogeerd toen ze op een hoogte van 2.000 meter uit het vliegtuig werden ge duwd. Hij had daar eigenhandig aan meegedaan, zo gaf Scilingo toe. Niet alleen de schokkende ont hullingen van Scilingo in 1996 en zijn getuigenis onlangs in de rechtszaal van Baltasar mar keerde dit jaar de Argentijnse politiek, ook ontstonden felle discussies over het controver siële project van de oppositie partij Frepaso over de eventuele intrekking van de wetten 'Punto Final' en 'Obedencia' die mili tairen beschermden, omdat zij 'alleen bevelen uitvoerden'. Balling Rolo Diez; „Tot een tri bunaal zal het nooit komen. Ze ker niet omdat de wetten in op dracht van Raul Alfonsin en zijn partij Union Civica Radical (UCR) gemaakt zijn." De UCR zit in de alliantie met het cen trum-linkse Frente Pais Solida- rio (Frepaso) die het debat be gon. Menem zei een stemming te zullen respecteren. Ondertus sen spoorde hij afgevaardigden uit de alliantie aan de wetswij ziging te dwarsbomen. Gratie Als Menem zich inderdaad voor de derde keer kandidaat wil stellen in de verkiezingen - zijn populariteit is overigens ver ge daald - dan komt dit thema hem slecht van pas. De president wil dat deze bloedige episode in zijn land nu maar eens vergeten wordt. Dat maakte hij al duide lijk met verregaande amnestie wetten, Menem verleende in een poging de relatie met de Argen tijnse strijdkrachten te herstel len, 280 militairen gratie. Onder hen bevonden zich de berucht ste leiders van de militaire dic tatuur: de generaals Jorge "Vide- la, Roberto Viola, Ramon Camps en admiraal Massera. De leden van de militaire junta hadden vijf jaar gevangen geze ten en dat vond de president vol doende. Zand erover. De oppositie deed al eerder een vergeefse poging schuldige mi litairen op hoge posten in het kabinet van Menem onderuit te halen. Nu zij een meerderheid in het Congres behaald hebben, ei sen zij onder meer de veroorde ling van de gepensioneerde ka pitein Jorge 'Tijger' Acoste. De laatste is de meest sinistere sleu telfiguur in de duizenden mar telingen en 'verdwijningen' in de gebouwen het leger in Bue nos Aires tijdens de militaire junta. Onlangs bleek dat Acos te, de marineofficier Alfredo Astiz en gouverneur Domingo Bussi geheime rekeningen be zitten in Zwitserland waar geld geroofd van de latere 'desapari cidos' naartoe werd gesluisd. Illegaal Astiz werd in Parijs bij verstek veroordeeld tot levenslang voor de moord op twee Franse non nen. Het nieuws kwam een dag nadat generaal Martin Antonio Balza, opperbevelhebber van het Argentijnse leger, de 'misda den begaan door geüniformeer den tijdens de laatste dictatuur' publiekelijk erkende. Balza sprak over de 'historisch nood zakelijke waarheid', de nooit geheelde wonden van families door Hans Geleijnse Dit had al jaren eerder moe ten gebeuren, zo stelde gisteren een advocaat van fami lieleden van Creutzfeld-Jacob- slachtoffers. Dat was na afloop van de eerste dag van een groot scheeps openbaar onderzoek naar BSE, ingesteld door de re- gering-Blair en geleid door rechter Nicholas Philips. Het onderzoek zal zich vooral duidelijkheid moeten brengen over de rol die de Britse over heid in de BSE-affaire heeft ge speeld. Centraal staat de vraag of de overheid niet sneller had moeten ingrijpen toen - in 19 94 - een verband tussen gekke-koei- enziekte (BSE) en de menselijke variant Creutzfeld-Jacob (CJD) werd vastgesteld. In Engeland zijn inmiddels 23 mensen aan CJD overleden. Afronding Premier Blair had gevraagd om afronding voor 31 december dit jaar. Philips zei gisteren dat dit niet haalbaar was en deelde aan het begin van de zitting mee dat hij om zes maanden extra had gevraagd. „Ik ben niet van plan om oppervlakkig haastwerk af te leveren, dat is in niemands belang", zei hij. Downingstreet stemde toe. Philips benadrukte gisteren ook dat het niet de bedoeling is om zondebokken aan te wijzen. Hij riep om die reden de media en belangengroepen op om tijdens het onderzoek geen voorbarige conclusies te trekken. Hij vond het ook een zaak van algemeen belang dat getuigen en deskun digen vrijuit kunnen spreken. Daarom krijgt de tv geen gele genheid om opnamen te maken. Radio- en krantenverslagge- ving is wel toegestaan, en er is tevens een speciale Website in gericht (http://www.bse.org.uk) waar alle verstrekte informatie beschikbaar komt. Bewijsmateriaal Volgens de rechter is er reeds een berg bewijsmateriaal - onder meer driehonderd wetenschap pelijke documenten - die de ko mende maanden onstuimig zal groeien. Meer dan vijfhonderd mensen zijn aangeschreven om persoonlijk dan wel schriftelijk te getuigen. Onderhen zijn hon derdvijftig ministers, staatsse cretarissen en topambtenaren van de vijf departementen die de afgelopen tien jaar bij de BSE-affaire betrokken waren. Phillips waarschuwingen ten spijt belooft dit onderzoek vooral voor de Conservatieven een pijnlijke affaire te worden. Mede door gebrek aan een dui delijk wetenschappelijke ana lyse van de ziekte werd veel tijd gestopt in verdediging van de kwaliteit van het Brits rund vlees, terwijl al in 1986 de eerste waarschuwingen kwamen over de mogelijke gevolgen van BSE voor de volksgezondheid. De ziekte werd dat jaar novem ber voor het eerst in Engeland officieel vastgesteld. De dia gnose wordt pas een jaar later bekendgemaakt. Weer een jaar later volgde de verplichting voor boeren om BSE-gevallen aan te melden, Tot maart 1996 blijven Conservatieve ministers beweren dat er niets mis is met het Britse rundvlees. Drie maanden nadat minister Hogg van Landbouw het parlement vertelde dat BSE niet over draagbaar is op mensen moest minister Dorrell van Gezond heid toegeven dat 'de meest waarschijnlijke oorzaak' van CJD-doden gekke-koeienziekte is. Exportverbod Inmiddels zijn al honderddui zenden koeien geslacht (het to taal moet ergens tussen de 1,5 en 2 miljoen komen) en lijden boe ren en vleesverwerkende indu strie onder een door de Europe se Unie ingesteld exportverbod. Dit onderzoek belooft trouwens ook voor Brussel publicitair on prettig te worden, want tot 1994 koos de EU steeds de zijde van Engeland in conflicten met vooral Duitsland over een ex portverbod van Brits rundvlees. De meest gangbare verklaring voor het ontstaan van BSE is dat koeien het opliepen door het eten van veevoer verrijkt met orgaanvlees en zenuwweefsel van schapen. De hersenziekte is ook al geconstateerd bij andere diersoorten, vooral katten. Een deugdelijke test is nog steeds niet uitgevonden. Vorige week beweerde een Londense neuro loog dat zeker vijf dodelijke CJD-gevallen in Kent het ge volg zijn van een slachterij die tot 1995 slachtafval van BSE- koeien op het land liet rotten. Uiteindelijk zou dat hebben ge leid tot verontreiniging van drinkwater. De waterleiding maatschappij ontkende dit, maar moest toegeven dat er nog geen manier is gevonden om BSE-besmetting van water vast te stellen. GPD door Wim Coenraadts Op zoek naar een betere toe komst wagen honderd duizenden mensen uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika jaar lijks de sprong naar die delen van de wereld waar welvaart haast vanzelfsprekend is. Rij ke landen zoals Nederland, Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten weren deze 'economische vluchtelingen' zoveel mogelijk. Het gevolg is een kat-en-muisspel tussen mensen die Europa en Ameri ka willen binnenkomen en kust- en grenswachten die ze moeten tegenhouden. Na de plotselinge stroom Koerden, Afghanen en Benga lezen die begin dit jaar voet aan wal zette in Zuid-Italië, rees ook bij politici in Neder land de vraag of de Europese buitengrenzen wel dicht ge noeg zijn. De Italiaanse kust wacht werd immers deskundig omzeild. Om een betere af grendeling van het 'Fort Euro pa' te krijgen, wordt vaak ver wezen naar de Amerikanen die immers met compromisloos optreden van hun buitengrens een bijna onneembare barrière hebben gemaakt. Maar een bezoek aan de Mexi caans-Amerikaanse grens leert dat zelfs met een parami litaire aanpak en de modern ste apparatuur deze scheids lijn zo lek als een zeef blijft. „Je vraagt je regelmatig af waar je eigenlijk mee bezig bent", geeft Joe Pankoke, een van de hoofden van de Border Patrol in Nogales (Arizona), ruiterlijk toe. Een stoet van tientallen Ford Bronco-ter- reinwagens en ruim honderd grenswachten trekt dagelijks het dorre en bergachtige grensgebied in, op zoek naar hoofdzakelijk Mexicanen die de grens hebben weten te pas seren. IJzeren muur Dat ze daarin geslaagd zijn, is al een prestatie. Door Nogales (30.000 inwoners) loopt een metershoge ijzeren muur die het grensstadje scheidt van de gelijknamige Mexicaanse zus- tergemeente (350.000 inwo ners). Buiten de bebouwde kom gaat de muur over in een kilometerslang hekwerk dat imposant oogt maar in de Mexicanen wagen hier de 'oversteek' op de grens van Arizona. praktijk maar weinigen af schrikt. „Ruim 270.000 illegalen heb ben we het afgelopen jaar op gepakt", vertelt Pankoke. Hij heeft echter niet de illusie dat daarmee de vluchtelingen stroom is ingedamd. „Het is onmogelijk om percentages te geven, maar je kunt er van uit gaat dat het overgrote deel ons ontglipt." Smokkelparadijs In het spel tussen jager en prooi schuwen beide zijden geen enkel middel. Begelei ders van de illegale immigran ten schieten welgemikt de lan taarnpalen en de camera's langs de grens aan barrels die als ogen voor de Border Patrol moeten dienen. Drugssmok kelaars - Nogales is momen teel hèt smokkelparadijs voor cocaïne en marihuana - schro men niet met zware four- wheel-drives dwars door het hek te rijden. Lange halen gauw thuis is daarbij kenne lijk de gedachte. Voor de schietgrage mensen en drugssmokkelaars heeft Pankoke weinig medelijden. De zogeheten 'traffickers' werken voor strak georgani seerde bendes die mensen en drugs voor grof geld langs het hek loodsen. Zo betaalt een Chinese illegaal dik 10.000 dollar voor bewezen diensten; Mexicanen zitten in een be duidend lager tarief (1.000 dollar) maar hun tocht is dan ook aanzienlijk korter. Ondanks de militaristische sfeer rond de grens is het con tact met de mensen die wel in de fuik van de grenswacht lo pen, haast gemoedelijk. In het centrum van Nogales zit Joe Alvarez met drie makkers ach ter in een terreinwagen. Pan koke vertelt Joe nadrukkelijk dat hij niet hoeft mee te wer ken aan een vraaggesprekje. Maar Joe heeft daar geen pro blemen mee. Korte duur Het avontuur van de 24-jarige Alvarez - 'neem wel even een foto' - was van korte duur. Twee dagen had hij nodig om van zijn woonplaats Mazatlan naar Nogales te komen om vervolgens voorbij de grens na drie minuten op een patrouille te stuiten. Overeenkomstig af spraken met Mexico wordt hij nog dezelfde dag de grens ovei'gezet. foto Ch ris Wi I ki ns/AN P Ieder gevoel van teleurstelling is Joe vreemd. „Ik slaap van nacht wel ergens in een hotel en wie weet probeer ik het nog wel een keer. In Mexico ver dien ik maar een dollar per uur, in de VS is dat veel meer. Ieder werk is goed als het maar be taalt." Mazen „Ach", zegt Pankoke, „zo gaat het nu eenmaal. Een, twee, tien, twintig maal, het maakt ze niet uit hoe vaak ze worden opgepakt. Wij kunnen ze niet vasthouden en zij houden net zo lang vol totdat ze wel een keer door de mazen van het net glippen." De Border Patrol heeft gere geld het gevoel dat ze met alle macht een gat in de dijk zitten te dichten, terwijl die even verderop alweer op doorbre ken staat. Een echte oplossing weten de grenswachten niet, dat is iets wat de politici maar moeten uitzoeken. „De aan trekkingskracht van de Ver enigde Staten is enorm, daar doe je niets tegen. Ruim 90 procent van de mensen die wij oppakken is rustig en vreed zaam en alleen maar op zoek naar een beter bestaan.ANP die nimmer hun geliefden kon den begraven. Hij verontschul digde zich voor de 'illegale me thoden' gebruikt door het leger en zei dat de 'schending van mensenrechten afschrikwek kend is en nog erger wanneer ge tolereerd door de Staat'. Hij verwees naar het concept van de militaire gehoorzaam heid: „Een bevel is geen vraag, of een suggestie, een insinuatie of een uitnodiging, een bevel heeft een dwingende aard. Maar blinde gehoorzaamheid is onac ceptabel, zeker als het om im morele zaken gaat." Rolo Diez is niet onder de in druk: „Balza heeft makkelijk praten.De Moeders van de Pla za de Mayo al helemaal niet. He be Bonafini, een van de demon strerende moeders, verklaarde dat Balza 'geen morele autori teit heeft om zulke uitspraken te doen omdat hij net zo'n grote schurk is als de rest'. Ze be schuldigde de Alliantie van een 'mislukt debat'. Dat misdadi gers uit de 'vuile oorlog' alsnog berecht zullen worden, de be langrijkste eis van de Moeders, gelooft haast niemand. Radicalen „De oppositie is sterker dan ooit", zegt Diez. „Maar echte kracht hebben ze niet. Weet je waarom? Omdat alle werkelijk radicalen, de mensen met poli tieke overtuiging en wilskracht, destijds zijn vermoord of het ge luk hadden te kunnen ontsnap pen. De generatie die de politiek heeft overgenomen, is een slap aftreksel van wat de linkse par tijen vroeger voorstonden. Ze hebben wel eens eerder pogin gen ondernomen om tot verzoe ning te komen, maar het is nooit gelukt. Waar we het meest van kunnen verwachten, is iemand als de Spaanse rechter Baltasar. Van het buitenland." De eerste strijdbare oppositie, volgens Diez, waren in 1977 de Moeders van La Plaza de Mayo onder de bezielende leiding van Hebe Bonafini. President Me nem heeft alles geprobeerd om hen uit de weg te ruimen, maar het is hem niet gelukt. „Ze zijn kwetsbaar, deze moeders van verloren kinderen, maar ijzer- sterk", zegt Rolo Diez. „Maar een waarachtige socialistische partij bestaatniet in Argentinië. Dat waren wijGPD Minister Melkert van Sociale Zaken ontpopt zich de laatste tijd als een gulle man die een open oog heeft voor de noden in de samenle ving. Kort geleden legde hij een ongewone voortva rendheid aan de dag toen duidelijk werd dat lang niet iedereen de vorig jaar beloofde koopkrachtstijging deelachtig werd. In het afgelopen weekeinde benutte hij de internationale vrouwendag om een pleidooi te houden voor verruimde mogelijkheden voor kinderop vang. De overheid dient zich daar volgens de bewinds man, meer dan thans het geval is, mee te bemoeien. Mel kert weet* zijn momenten te kiezen, op weg naar de Twee de-Kamerverkiezingen Los gezien van zijn electorale drijfveren, de eerste man van Sociale Zaken heeft gelijk. Nederland loopt in ver gelijking met andere Europese landen achter met voor zieningen waardoor mensen met kinderen voldoende in staat worden gesteld zich een volwaardige plaats op de arbeidsmarkt te verwerven. Er heeft zich in de afgelo pen tientallen jaren een mentale omslag voorgedaan. Weinigen zullen nog bestrijden dat iedereen gelijke kansen moet hebben op werk. Die verandering in het denken is slechts in beperkte mate gevolgd door prakti sche maatregelen. Voor tweeverdieners met goede in komens is het als regel niet al te ingewikkeld betaalde opvang te regelen voor kinderen. Mensen met lagere in komens stuiten echter op vooral financiële problemen. Melkert wil die groep nu op de een of andere manier te gemoetkomen. Vanuit de hoek van de werkgevers is tegen dat idee di rect bezwaar gemaakt. De gebruikers van de voorzie ningen zijn primair verantwoordelijk en belastingbe talers die zelf geen kinderen hebben, hoeven niet voor de kosten op te draaien, zo luidt de redenering. Dat is beperkt gedacht. In dit land betaalt ook iedere belas tingbetaler mee aan onderwijs en zelfs de meest door gewinterde pacifisten worden geacht financieel bij te dragen in de kosten van het defensie-apparaat. Zo kan ook kinderopvang heel goed worden beschouwd als een basisvoorziening die collectief betaald moet worden. Er tekent zich in Nederland een tendens af van krapte op de arbeidsmarkt. In de gezondheidszorg wordt het in de komende jaren buitengewoon moeilijk aan voldoen de personeel te komen. Het midden- en kleinbedrijf zucht en klaagt over tekort aan mensen en komt met - intussen weggehoonde - ideeën over een terugkeer naai de veertigurige werkweek. Betere kinderopvang zal in de praktijk tot gevolg heb ben dat vooral vrouwen meer kansen krijgen op betaal de arbeid. Dat is uit een oogpunt van gelijkheid rede lijk. Het is tevens in het belang van de economie en dus van de hele gemeenschap. Melkert is met zijn pleidooi gekomen op een moment dat zijn partijde PvdA, alles in het werk stelt om stem men te trekken. Het is te wensen dat het probleem van de kinderopvang ook na de zesde mei de gemoederen blijft bezighouden. Indonesië In Indonesië is een interimre gering ingesteldDatis gedaan als tussenstap naar de vor ming van de Verenigde Staten van Indonesië, waar Neder land naar streeft. Het blijkt echter geen gemakkelijke taak om een staatsvorm te vinden waarin de afzonderlijke staten in Indonesië allemaal zeggen schap krijgen. De besprekin gen daarover gaan door. Ongeval Door een uitwijkmanoeuvre voor een spelend kind is een luxe auto tegen een kolenwa gen in Middelburg gebotst. De voerman van de kolenwagen viel van de bok en heeft zijn been gebroken. Peron De Argentijnse dictator Peron heeft, naar de eerste uitslagen zich laten aanzien, de verkie zingen in zijn land gewonnen. Tweederangs Zeeland voelt zich achterge steld ten opzichte van de Randstad. Zo lijken de plan nen om de spoorwegen in de provincie te elektrificeren, nu toch weer op losse schroeven te staan. De burgemeesters in de provincie willen een comité 'Rechtsgelijkheid stad en plat teland' oprichten om bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te pleiten voor meer aandacht voor Zeeland. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur eri zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 pst.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur i'n het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de-kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (01T5) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2