We binne van Schouwe Lemnius was trouw aan de zieken Phons Gudde zierikzee 750 dinsdag 10 maart 1998 27 Nooit was ik ergens aangenamer dan te Zierikzee Multatuli 1878 Zierikzee heeft haar huidige grandeur te danken aan een langdurige periode van armoede. Het lijkt tegenstrijdig, maar volgens burgemeester J. Asselbergs is het niet anders. Omdat er na de Franse Tijd decennia lang geen geld was om de oude, bouwvallige panden te slopen, zijn ze bewaard gebleven, waarna ze sinds de jaren vijftig van deze eeuw met vooral Haagse subsidies konden worden opgeknapt. Maar de tegenstelling 'grandeur-armoede' is niet de enige tegenstrijdigheid die de monumentenstad kenmerkt. Haar rol op Schouwen is evenzo dubbelzinnig. Die rol is immers zowel dominant als dienend. Dominant omdat de meeste voorzieningen er gevestigd zijn, dienend omdat de rest van het eiland van die voor zieningen kan profiteren. ,,De dominante positie van Zierikzee wordt'echter vaak overdreven", zegt Asselbergs. „We heb ben hier op Schouwen-Duiveland zo'n 33.000 inwoners, Zierikzee heeft er onge veer 10.000. Tweederde van de kernen heeft er dus meer, waardoor Zierikzee ge talsmatig in de minderheid is. Ook in de samenstelling van de gemeenteraad zie je weinig terug van wat volgens sommigen de 'dominantie van Zierikzee' zou zijn. Slechts zes van de drieëntwintig raadsle den, iets meer dan een kwart dus, komt uit Zierikzee. Dat Zierikzee het bestuurlijk voor het zeggen zou hebben, is dus abso luut onzin." Vólgens Asselbergs is het bo vendien zo dat de gemeenteraadsleden in de heringedeelde gemeente Schouwen- Duiveland maar zelden opkomen voor de belangen van hun eigen, oude gemeente. En dat geldt niet minder voor de zes Zie- rikzeese raadsleden. „Er heerst in de raad toch het gevoel van: 'We binne van Schou we'." Zuigkracht Dat neemt niet weg dat Zierikzee het hart is van het eiland, zowel op bestuurlijk ge bied als qua voorzieningenniveau. Maar die centrale positie is volgens Asselbergs niet anders dan in het recente verleden, toen Schouwen-Duiveland nog verdeeld was in zes (of zelfs achttien) kleine ge meenten. Ook toen was het winkelcen trum van Zierikzee het grootste van het eiland en had het een bovenlokale functie. Ook toen waren voorzieningen als het kantongerecht, het ziekenhuis, het ver pleeghuis, de grote scholengemeenschap pen en het theater, allemaal met een eilan delij ke functie, in Zierikzee gevestigd. Als een stad eenmaal, om welke reden dan ook, een sterke zuigkracht heeft op men sen, instituties en bedrijven, dan blijft dat zichzelf tot in lengten van jaren in stand houden. En zo was en is het ook met Zie rikzee. Want Zierikzee had die zuigkracht, door haar gunstige ligging aan de Oosterschel- de. De stad bloeide in de Gouden Eeuw, vergaarde bijkans nationale roem, maar taande daarna gaandeweg. Rijkdom en roem bleken vergankelijk, maar als 'na tuurlijk' centrum van het eiland bleef de stad, zichzelf in stand houdend, haar vooraanstaande positie behouden. De komst van de moderne tijd had nieuwe kansen moeten bieden, en tot op zekere hoogte - bijvoorbeeld in de toeristenbran che - deed ze dat ook. Toch kalfde juist de eilandelijke dominantie met de komst van de moderne tijd af. „Door de ontsluiting van het eiland via onder meer de aanleg van de Zeelandbrug en de Oosterschel- dekering, zijn tal van voorzieningen uit Zierikzee verdwenen", zegt Asselbergs. Voorzieningen met een functie voor het hele eiland, wel te verstaan, zoals het kan toor van de Belastingdienst, het CBR en het waterschapshuis. „Mensen kunnen nu met de auto voor dit soort instellingen naar Goes. Vroeger móest je wel een CBR of een belastingkantoor hier hebben, om dat de verbindingen zo slecht waren. Nu we eigenlijk geen eiland meer zijn, hoeft dat niet meer, maar we moeten ervoor wa ken dat de grens niet overschreden wordt. Het gevaar bestaat dat er te veel voorzie ningen verdwijnen. Ik denk dat we nu echt aan de bodem zitten. Daarom moeten we ons maximaal inspannen om uit alle macht te behouden wat we nu hebben. Asselbergs herinnert aan de enorme ophef die tien jaar geleden ontstond toen sprake was van sluiting van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Door een fusie met het ziekenhuis in Goes is het streekzieken huis uiteindelijk behouden gebleven. De discussies over het al dan niet handhaven van de mogelijkheid tot klinisch bevallen in de kraamkliniek in Zierikzee, zijn nu een heet hangijzer, „Als er iets met het zie kenhuis dreigt te gebeuren, raken de ge moederen in beroering", weet'Asselbergs. „Het is toch 'ons' ziekenhuis. En dat is ook volkomen begrijpelijk. Stel dat je hier geen ziekenhuis hebt en de Stormvloed kering is afgesloten door een file, of de Zeelandbrug is niet toegankelijk. Wat moet je dan? Voeg daar eens die enorme drukte in het zomerseizoen bij. Je kunt hier gewoon niet zonder ziekenhuis. Dat bedoel ik als is zeg dat we nu echt aan de bodem zitten. Er mogen geen voorzienin gen meer verdwijnen. Behalve nadelen, heeft de ontsluiting van het eiland de Schouwen-Duivelanders heel veel voordelen opgeleverd. Het isole ment werd doorbroken, hun keuze werd groter. Winkelen in Zierikzee hoefde bij voorbeeld niet meer, omdat ook Goes in middels 'naast de deur' lag en Middelhar- nis redelijk snel bereikbaar werd. Zelfs een stad als Rotterdam, met al haar voor zieningen en uitgaansmogelijkheden, is tegenwoordig niet ver weg meer. Ook waar het bijvoorbeeld om het onderwijs gaat, is de keuzevrijheid sterk toegeno men. Ouders die hun kinderen naar een reformatorische school willen sturen en dus buiten het eiland op zoek moeten om dat Schouwen-Duiveland geen reforma torisch onderwijs kent, kunnen dat nu veel gemakkelijker doen dan voor de ont sluiting. Die voordelen ten spijt, feit is dat de brug gen en dammen een grote rol hebben ge speeld in de verschraling van het voorzie ningenniveau in Zierikzee en daarmee in de teloorgang van haar regionale domi nantie. Toch blijft de stad, die voor 'echte' stedelingen niet meer dan een op een stad- je gelijkend dorp is, ondanks alles het na tuurlijke centrum van Schouwen, niet in de laatste plaats omdat de andere dorpen Dikke Toren Bij de 'Hem', Schuithaven op het eiland niets van haar dominantie hebben overgenomen. Waar Zierikzee ei- landelijke voorzieningen verloor, werd dat nergens op het eiland gecompenseerd. Wat verdween uit Zierikzee, verdween van het eiland. Gemeentehuis Omdat het voorzieningenniveau niet nog verder aangetast mag worden, doet de ge meente er alles aan om te houden wat ze heeft en dat zo mogelijk uit te breidenHet ambitieuze museumhavenplan getuigt daarvan. Ook de wens het theater ingrij pend te vernieuwen en voor de toekomst veilig te stellen, kan als voorbeeld dienen. Verder is er de bouw van het nieuwe ge meentehuis, dat bijna vanzelfsprekend in Zierikzee komt. „Ik herinner me dat in de stuurgroep die de gemeentelijke herinde ling voorbereidde, de locatie van het nieu we gemeentehuis ter sprake kwam", zegt Asselbergs. „Het was een natuurlijke keuze dat het Zierikzee zou worden. De versterking van het voorzieningenni veau, dat ook nog eens tot uiting komt in de grote wens om meer bedrijven van el ders naar de monumentenstad te lokken, is niet alleen nodig om Zierikzee terwille te zijn. Het gaat om het hele eiland, de hele gemeente. Er moet immers 'eilandbreed' gedacht worden, in de traditie van de die nende dominantie, of de dominante ge dienstigheid, die Zierikzee al zo lang voor Schouwen-Duiveland heeft gehad. Andries Molengraaf Multatuli had natuurlijk groot gelijk. Het is heerlijk om, als ik bij Bruinisse het bruggetje overrijd, even later de torens van Zierikzee te zien. Dan ben ik weer helemaal thuis. Ziex'ikzee is net een oud echtpaar, wijs en elegant. Mijn familie woont hier al sinds halveiwege de 18e eeuw. Ik ben in Zierikzee geboren en getogen. Twee jaar ben ik weg geweest, toen ik in dienst zat. Dat was goed. Dan zie je wat meer van de wereld en wat er zo al te koop is. Maar ik kan mijzelf niet ergens anders voorstellen. Ooit heb ik met het idee gespeeld om in Vlissingen te gaan wonen, omdat daar werk was. Maar op dat idee ben ik toch weer terug gekomen Het zou niet werken, ik hoor hier thuis." „Over Ziexikzee heb ik een heel speciaal gevoel. Dat is eigenlijk alleen maar in superlatieven uit te leggen en dat wordt wel erg saai. Ik geniet van alle mensen hier, import zowel als autochtoon. En de toeristen brengen meer mee dan alleen het geld. Zij komen ook met ideeën en zijn verder een toetssteen voor ons gevoel van eigenwaarde. We zien aan hun dat we toch niet zo achterlijk zijn als we soms denken. Er heerst in Zierikzee wel een uitgesproken stadsgevoel, de inwoners voelen zich geen boeren." „Die toeristen komen hier al j aren. Niet in deze hoeveelheden maar ik kan me nog herinneren hoe eind jaren veertig op zondag de boten uit België vol met Belgen hier aan kwamen. Dat was echt een invasie. Toch geeft dat een extra dimensie. Door mijn werk kom ik veel in aanraking met zowel toeristen, als nieuwe bewoners als de originele Zierikzeeërs. Ik vind dat heerlijk. Ik heb graag contact met mensen van verschillende pluimage, Elk mens heeft iets te bieden, daar wil ik voor open staan. En wat die toeristen betreft: er is toch niets mooier dan je eigen monumenten aan anderen tonen. Je hebt toch niets aan juwelen die in een kluis liggen? J Inge Heuff Net als de in 1832 afgebrande Sint Lievenskerk, is hij vernoemd naar de beschermheilige van Zierikzee. Maar Levinus Lemnius werd niet bekend om zijn toewijding aan de kerk of de godsdienst, maar om zijn nooit aflatende zorg voor zijn medemens. Als arts. Lieven Lemse (ook Lemson, Lem of Lempse, waarschijnlijk een afkorting van Willemse), wei'd in 1505 in Zierikzee geboren als telg van een bekend Zeeuws geslacht. Na eerst in zijn geboortestad en in Gent opgeleid te zijn, studeerde hij medicijnen aan de universiteit van Leuven onder de beroemde ontleedkundige Ancheas Versalius. Behalve medicijnen studeerde hij er ook theologie. Na enkele omz wei-vingen in het buitenland vestigde hij zich in 1527 weer in Zierikzee, waar hij een praktijk als geneesheer begon. „Hier leefde hij jaren lang als een aanzienlijk en hoog geacht burger, die een groot deel van zijn tijd besteedde om lijdende stadgenooten bij te staan en wiens ver-diensten vooral uitblonken, wanneer besmettelijke ziekten het volle teisterden", staat in het eind negentiende eeuw verschenen boek Levensberichten van Zeeuwen. Vooral als epidemieën uitbraken, vestigde het volk van Zierikzee zijn hoop op Lemnius. „Zooals in 1529, toen de Engelsche zweetziekte, de later meer bekende gierstuitslag, velen wegrukte, en nog méér bij het woeden der pest in 1532 en in 15 5 7Of Lemnius een wonderdokter'was, valt te betwijfelen. De auteurs van Levensberichten benadrukken dat hij zich vooral onderscheidde door zijn trouw aan de zieken, die hij „door opgewekten zin en onschuldige scherts, zóó wist op te vroolijken, dat daardoor menigeen beter genezen werd dan door een aantal bittere drankjes." Naast zijn drukke praktijk als geneesheer, vond de in hoog aanzien staande Lemnius ook nog tijd om zich bezig te houden met 'uitgebreide studiën over wijsgeerige, natuur- en geneeskundige onderwerpen'. Tussen 1554 en 1566 schreef hij - in het Latijn - over i>al van onderwerpen, zoals sterrenwichelarij, het vastbepaalde levenseinde, het 'welleven' naar geest en lichaam en 'planten der bijbelse gelijkenissen'. Maar vooral zijn boek over de geheime krachten van de natuur, De occultis naturae miraculis (1559), heeft hem naamsbekendheid gebracht. Toch kende ook dit schier onaantastbare zondagskind een grote tegenslag: de dood van zijn vrouw. Omdat hij bovendien ontdaan raakte door de Reformatie, die de samenleving toen in haar greep hield, besloot Lemnius zich terug te trekken in het geestelijke leven. Hij wilde priester worden, ontving de daarvoor noodzakelijke 'noogere wijdingen' en kreeg een plaats in het college van kanunniken in de Sint Lievenskerk, dat in 1378 was opgericht. „Hier leefde de goede en geleerde man in werkzame rust tot zijn overlijden op den 1 Juli 1568", aldus Levensberichten. Lemnius werd in de kerk zelf begraven. Andries Molengraaf Onder de Beuze Meelstraat fotografie Pieter Honhoff LemtiUJ Hipftocntt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29