Met historie kun je toekomst maken PZC iSifilSirwl Hofferus was niet zo'n groot dichter Truusje Achterberg zierikzee 750 25 Reinigingsdienst Schouwen-Duivela Nooit was ik ergens aangenamer dan te Zierikzee Multatuli 1878 dinsdag 10 maart 1998 Busbedrijf van Oeveren Auto-takel- en Bergings bedrijf de Jonge Oosthavendijk 1 van Gelder b.v. Nieuwe Haven Van water naar weg? Zierikzee heeft roem vergaard door haar ligging aan het water, maar zal in de toekomst steeds meer afhankelijk worden van de autoweg. Immers, als de voortekenen niet bedriegen, kan de Midden-Zeelandroute voor een flinke economische impuls zorgen. Met haar maritieme verleden houdt de stad echter een sterke troef achter de hand. Met als bekendste voorbeeld het ambitieuze Museumhaven-project. Drie visies op de toekomst van Zierikzee. Over wonen, werken en winkelen. Om met die eerste twee te beginnen: als centrale kern van Schouwen-Duive- land krijgt Zierikzee de ruimte om wonin gen te bouwen en bedrijven naar zich toe te trekken. Aan voorbeelden geen gebrek. In de wijk Poortambacht zullen binnen kort ruim tweehonderd nieuwe woningen verrijzen en als het even meezit, gaat dit jaar nog de eerste schop in de grond voor het uitbreidingsgebied Zierikzee-Noord. Daarnaast wordt de eerste fase van be drijventerrein de Straalweg momenteel ontwikkeld. Wellicht volgt er nog een tweede en derde fase. Ook het bedrijven terrein aan de Boerenweg raakt in rap tempo gevuld. Knelpunten Volgens wethouder C.W. Veerhoelc is er geen reden om pessimistisch te zijn over de toekomst van de stad. In dit verband noemt hij een belangrijk onderwerp: de Midden-Zeelandroute. Bij een opwaarde ring van de verbinding Bruinisse-Zierik- zee-Goes ligt er veel in het verschiet voor Zierikzee, voorspelt hij. De kans is reëel dat zich meer bedrijven in Zierikzee zul len vestigen, bijvoorbeeld in de distribu tiesfeer. Voorwaarde is dat de beruchte knelpunten (bijvoorbeeld de brug bij Bruinisse die 's zomers voor veel opont houd zorgt) worden aangepakt. Veerhoek zegt echter goede hoop te hebben. „Ik ver wacht wel dat daar werk van wordt ge maakt." Overigens wordt in een rapport van het Nederlands Economisch Instituut (NEI), opgesteld in opdracht van de Kamer van Koophandel en de Zeeuwse sociaal-eco nomische consultatiegroep, de aanbeve ling gedaan om de problemen bij Bruinis se en Kats op te lossen voor in totaal 200 miljoen gulden. Verder zou nog eens 15 miljoen gulden per ongelijkvloerse krui sing moeten worden neergelegd. Veel geld, maar absoluut noodzakelijk dat het wordt gespendeerd: de economische im puls voor Schouwen-Duiveland en Goes en omstreken zou alleen mogelijk zijn als de knelpunten worden aangepakt. Ook directeur Ph. H. van Doorne van wo- Zierikzee verwacht de komende ja: Appelmarkt ningbouwvereniging Beter Wonen erkent het belang van de Midden-Zeeland-rou- te. Een route die in een breder geografisch verband helemaal van Rotterdam tot Ca lais reikt, meent hij. Daarnaast betekent ook de gemeentelijke herindeling een im puls voor Zierikzee, merkt hij op. Het feit dat Zierikzee sinds ruim een jaar het be stuurlijk/administratief centrum van Schouwen-Duiveland is, heeft tot gevolg dat meer mensen zich in de stad vestigen. Het besef dat in de Westhoek de 'kip met de gouden eieren' niet moet worden ge slacht (hij praat over het behoud van de natuur- en landschapswaarden), zal al leen maar voor een verschuiving van bouwgrond naar Zierikzee zorgen, be toogt Van Doorne verder. Woningbouw Wat de woningbouw betreft, Beter wonen is met 84 huizen vertegenwoordigd in het huidige nieuwbouwplan in Poortam bacht. De directeur hoopt dat de bouw in april van start kan gaan. Hij rekent erop dat er ook in het uitbreidingsgebied Zie rikzee-Noord huurwoningen zullen ver schijnen. Niet in de eerste bouwfase, wel in vervolgfasen. Van Doorne benadrukt, dat woningbouw niet per definitie gelijk staat aan uitbrei ding. Bij diverse bouwprojecten in Zie rikzee zal vervangende nieuwbouw wor den gepleegd, zo zullen de flats aan de De Jongestraat tegen de vlakte gaan. „Som mige complexen zijn aan het einde van hun economische levensduur gekomen", aldus Van Doorne. Uit- en inbreidings- projecten moeten goed op elkaar worden afgestemd. Voorzichtig zijn met uitbrei den als er problemen dreigen als verpau pering en leegstand in de oude wijken, is de boodschap van Van Doorne. Of er van af pakweg 2010 nog'voldoende bouwmo gelijkheden zijn voor Zierikzee, hangt af van de visie die de Rijksoverheid tegen die tijd aanhangt, zegt hij. Wellicht kan wo ningbouw voor een economische stimu lans zorgen, oppert, hij. Dus: niet bouwen omdat er vraag is - zoals nu gebruikelijk is - maar bouwen om een vraag naar huizen (en werkgelegenheid) te creëren. fotografie Pieter Honhoff En hoe zit het met de winkelvoorzienin gen? Het aanbod is prima, vindt voorzit ter P. J. Huijbrecht van het Zierikzee On dernemers Collectief (ZOC). Maar er is absoluut geen reden om tevreden achter over te leunen. In zijn nieuwjaarstoe spraak heeft hij uitgelegd waarom: de concurrentie van steden als Middelharnis en Goes wordt steeds groter. Huijbrecht: „Kopers worden steeds mobieler. Ze kij ken niet meer naar kilometers, het gaat hen om de uitstallingen en de prijzen." Waakzaamheid is geboden voor de Zie rikzeese middenstand, waarschuwt Huij brecht. Als het aan de ZOC-voorzitter ligt, wordt er bijvoorbeeld meer geadver teerd buiten het eiland. „De winkeliers moeten meer klantgericht denken. Zie rikzee moet een aantrekkelijke plaats blijven om te winkelen. Het moet geen slaapstad worden." Ook de gemeentelijke overheid kan wel wat aansporing gebruiken, vindt Huij brecht. Neem nou de verkeerssituatie in de binnenstad van Zierikzee, die noemt hij ronduit slecht. Het plan om het par keerterrein aan de Hoofdpoortstraat uit te breiden? „Prachtig. Maar niemand weet hoe de binnenatad moet worden be reikt vanaf die plek. Laten we pendel diensten instellen, ik noem maar een voorbeeld. Ook aan de Julianastraat is wel wat mogelijk; parkeerterrein, pendel dienst. Het centrum moet goed bereik baar zijn voor de voetganger. Daar wil ik nadrukkelijk op wijzen." Museumhaven Bovendien moet het toeristisch produkt worden versterkt. De uitbreidingsplan nen voor de Museumhaven zijn uitste kend, maar het duurt allemaal te lang, be toogt Huijbrecht, tevens voorzitter van de Stichting Museumhaven. „Er moet voort varender worden gewerkt." Twee jaar na de presentatie van het. ambitieuze busi nessplan voor de Museumhaven is het nog altijd niet duidelijk of de haven de cul tuurhistorische attractie kan worden die de gemeente voor ogen heeft. Het plap in een notedop: het aantal sche pen wordt uitgebreid en in de Zierikzee- sche Houthandel wordt een restauratie werkplaats voor historische vaartuigen gevestigd. De fondswerving is in volle gang. Afhankelijk van het resultaat van deze actie kan er binnenkort groen licht worden gegeven. Veerhoek: „Zierikzee heeft natuurlijk een aantal potenties, het is een watersport- stad en monumentenstad. Die potenties moeten we benutten, het Museumhaven project appelleert aan dat uitgangspunt. Maar", benadrukt hij, „het moet duidelijk zijn dat Zierikzee geen grote pretstad wordt." Herre Stegenga Ik woon hier nu anderhalf jaar en soms vraag ik me af waarom ik het niet eerder heb gedaan. Dan waren de kinderen mee gegaan en hier gebleven, tenminste, als ze werk hadden kunnen vinden. Nu zie ik ze echt te weinig. Maar verder geniet ik enorm. Ik kom uit Den Haag. Daar heb ik ook best met plezier gewoond maar niet zoals hier. Ergens in een buitenwijk, iedereen leeft er op zichzelf. De criminaliteit en smerigheid rukken er op en het is er zo vol! ,11c kwam hier terecht door een vriend die ik al van mijn 17e jaar af ken. Een jaar of acht, negen ging hij hier wonen en toen ik een keertje op bezoek kwam, was ik meteen veiiiefd op Zierikzee. In de jaren daarna trok ik steeds vaker naar hem toe, zowel om de vriendschap als om het stadje. Een paar jaar terug ben ik gaan fantaseren over verhuizen hier naar toe. Toen kwamen de eerste berekeningen. De oudste van mijn drie kinderen ging het huis uit en toen nummer twee. Mijn moeder woonde inmiddels bij ons en die werd steeds slechter ter been. Uiteindelijk hebben mijn partner en ik de knoop doorgehakt. Dit prachtigë huis stond te koop en was praktisch helemaal klaar voor ons. De rolstoel van mijn moeder kan er zo in en uit gerold worden en haar slaapkamer is gelijkvloers." „Mijn moeder gaat naar de dagopvang van de Corneliastichting. Zelf zit ik er ook veel om een handje te helpen. Daardoor heb ik in korte tijd veel mensen leren kennen. Voornamelijk Zeeuwen en niet alleen ouderen maar ook hun familieleden. Ik vind het prachtig om hun verhalen over vroeger te horen. Zo'n verpleeghuis is ook een dag en nacht verschil met Den Haag, we zijn er zeker op vooruit gegaan." „Ik zal nooit zeggen dat ik hier voor altijd blijf. Ilc ben alzo vaak verhuisd. Maar de kriebels heb ik nog niet. Wel kijk ik in het centrum rond naar mooie huizen die te koop staan. In een buitenwijk krijg je me niet. Daar is geen lol aan, zelfs niet in Zierikzee. Inge Heuff Hij hoort zeker thuis in de galerij dei- bekende Zierikzeese zonen, maar een echt groot dichter was hij stellig niet. Adriaan HofEer, als schrijver met de verlatijnste naam Adrianus Hofferus Zirezaeus ('van Zierikzee') getooid, mag in elk geval niet in een adem genoemd worden met. zijn bekende neef, tijd- en streekgenoot Jacob Cats. Dat stellen de sahrijvers van het oude Nieuw Nederla?idsch biografisch woordenboek, waarin Hofferus' levensloop beschreven wordt. Zij bekritiseren onder meer zijn dichtbundel Nederduytsche Poëmata, in 1635 uitgegeven, waarin ook Latijnse gedichten staan. „In dien bundel bezingt hij historische feiten, stichtelijke onderwerpen, geeft epigrammen, lof- en klaagzangen, bruiloftszangen, alles in streng ernstigen en godsdienstigen trant; dichterlijk talent blijkt er ons niet genoeg uit om hem zoo hoog te stellen als zijn tijdgenooten het deden." Ook het gedicht dat hij in 1606 bij de dood van zijn vader schreef, geeft de kenners van het Nieuw Nederlandsch biografisch looordenboek weliswaar 'de verzekering van zijn smart, maar doet ons te weinig medegevoelen' B ehalve dichter en schrij ver van 'stichtelijke verzen', was Adrianus Hofferus ook vertaler van godsdienstige werken. Met (de protestantse) godsdienst had hij toch al heel erg veel. In 1618, toen hij in Zierikzee ouderling was, werd hij met de Zierikzeese dominee Godfried Udemans naar de Dordtse Synode afgevaardigd, waar gedurende een half jaar in 180 zittingen de Dordtse Leerregels zijn opgesteld. Deze leerregels gelden ook voor veel protestanten van nu nog als belijdenisgeschriften. Slechts achttien andere ouderlingen uit de Nederlanden waren ook in Dordrecht aanwezig. De synode, waar ook tal van theologen vergaderd waren, was bijeengeroepen om het conflict tussen de remonstranten en de contraremonstranten over de goddelijke voorbestemming te beslechten, maar werd behalve de bron voor de Dordtse Leerregels ook het begin van de nieuwe bijbelvertaling, de Statenvertaling. Boeken schrijven deed Hofferus ook, in het Latijn, de taal waarin in die tijd wetenschap en go'dsdienst bedreven werden. Maar Zierikzee kent zijn beroemde zoon ook als schepen (stadsbestuurder) en burgemeester. Latei- werd hij rentmeester-generaal der grafelijke domeinen in Zeeland. Hofferus, geboren in 1589, overleed in 1644. Andries Molengraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27