PZC'krullebalc Interventie in Kosovo blijft uit w Serviërs brachten vrouwen en kinderen om 4 WEKEN s. Brussel wijst schuld voor niet doorgaan mega-uitgeverij af Slechts dreigementen om Milosevic in het gareel te krijgen Belgische vissers kwaad Jaap Stam voetballer van het jaar zierikzee 750 21 t/m 28 VOOR 15,00 Per seconde 3.000 kopjes oploskoffie Politieauto tegen metro, agenten ernstig gewond Koningin naar de Antillen u Honderden iS varkens omgekomen o vallen ze natuurlijk pas écht op! Z 5 Perioden met zon Droog met van tijd tot tijd zon. Middag- temperatuur rond 9 graden. Matige en later vrij krachtige zuidenwind. 241e jaargang no. 58 dinsdag 10 maart 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen Uit protest tegen het politieoptreden in het Drenica-gebied gingen gisteren ruim 100.000 Albanezen de straat op in Pristina. Daaronder waren veel jeugdige demon stranten. foto Patrick Aviolat/EPA doorHarald Doornbos PRISTINA - Met verontwaardiging en afschuw hebben etnische Albanezen in de Servische provincie Kosovo gerea geerd op het nieuws dat er de afgelopen dagen minimaal elf kinderen en elf vrouwen zijn gedood door Servische politietroepen tijdens een actie tegen vermeende 'Albanese terroristen'. „De ergste vermoedens zijn waarheid ge worden," zeiden leden van mensen rechtenorganisaties in Pristina, de hoofdstad van Kosovo. „Tijdens hun zogenaamde acties tegen terroristen hebben de Serviërs hele f a- xnilies vermorzeld", aldus Veton Surroi, de hoofdredacteur van de Albanese krant Koha en voormalig politicus. Hij eist dat de openbaar aanklager van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag naar Servië afreist om te onderzoeken of er aanklachten tegen betrokkenen kunnen worden uitgevaardigd naar aanleiding van het brute politie-optre- den in Kosovo. Zo werden zijn liefst 22 leden van de familie Jashari - mannen, vrouwen en kinderen - vermoord. Het gezinshoofd Adem J ashari werd er door Servische autoriteiten van beschuldigd dat hij leiding gaf aan het Kosovo Be vrijdingsleger. Een Albanese fotograaf slaagde er gis teren in om foto's te maken van 46 licha men die door de Serviërs waren verza meld in het lijkenhuis van Srbica, een stad die middenin in het Drenica-ge- bied in centraal-Kosovo ligt waar de politie-actie van de Serviërs zich vorige week donderdag afspeelde. De foto's, gruwelijk en weerzinwek kend, werden aan enkele westerse j our- nalisten getoond. Erop is te zien hoe kleine kinderen armen en benen mis sen,, stukken hoofd zijn weggeslagen door de granaten van de Servische poli tie. Elf van deze slachtoffers waren kinde ren, de jongste was drie jaar oud. Ook hebben de Serviërs minimaal elf vrou wen gedood. Opnieuw hetzelfde pa troon als bij de kinderen. Zwaar ver minkte lichamen en door kogels en explosies aangetaste hoofden, op som mige gezichten valt de doodsangst nog af te lezen. Afgezien van de kinderen en de vrou wen werden ook nog drie mannen ouder dan 65 jaar gedood. Vijftien foto's toonden de lijken van mannen in de leeftijd van twintig tot vijftig jaar die mogelijkerwijs leden waren van het Kosovo Beviijdings- front. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Jaap Stam is gisteravond door de spelers uit de eredivisie en de eerste divisie gekozen tot de voet baller van het jaar 1997. De uitverkiezing vond plaats in deRAL Het gala, een initiatief van de vakbond VVCS, werd voor de veertiende keer ge houden. Tot de kandidaten behoorden de spelers uit de hoogste afde ling van de Nederlandse com petitie. De genomineerden, allen internationals van Oranje, spelen mogelijk clit seizoen voor het laatst in de eredivisie- Dat geldt vrijwel zeker ook voor Jaap Stam (PSV). Hij kondigde na de hul diging' aan na dit seizoen waarschijnlij k naar Manches ter United te vertrekken. Er werden in de RAI meerdere prijzen uitgereikt. Beste spe ler van de eerste divisie werd Péter Wijker (AZ), doelman van het jaar Edwin van der Sar (Ajax), als meest talent volle prof kwam Boudewijn Zenden (PSV) uit de bus. Fop- pe de Haan (Heerenveen) mag zich de coach van het j aar noe men. De meest aansprekende club werd Heerenveen. ANP zie ook pagina 17 Dit jaar werd een verdediger tot beste voetballer van Neder land gekozen: PSV'er Jaap Stam. Volgend jaar voetbalt hij waarschijnlijk in Engeland. foto Koen Suijk/AN P Belgische vissers eisen dat hun regering optreedt tegen hun Nederlandse collega's die in de wateren voor de Belgische kust vissen. Uit protest blokkeerden de Belgen maandag de toegang tot de haven van Oostende. Volgens de Zeeuwse vis sers is er vooral sprake van botsende culturen. De Nederlanders werken dag en nacht door, terwijl de Belgen alleen oyerdag op het water te vinden zijn. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en ecopomie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,14en 15;sport: 17,18en 19; zierikzee 750: 21,23,25,27 en 28; mode: 29, 30, 31, 33 en 35. door Dick van der Peijl AMSTERDAM - De fusie tussen de twee grootste Nederlandse uitgeverijen Reed Elsevier en Wolters Kluwer is van de baan. De strenge regels van de Euro pese mededingingsautoriteiten hebben roet in het eten gegooid. „Wolters Kluwer staat voor winstgroei, Dat hebben we de aandeelhouders beloofd. We moesten veel afstoten om aan de voorwaarden van de antitrust autoriteiten te voldoen. Met Reed Elsevier wilden we daar om opnieuw onderhandelen om de voorwaarden te veranderen',' verklaart woordvoerder C. Vo gelzang van Wolters Kluwer het afketsen van de megafusie. De Europese Commissie noemt het besluit om de fusie niet door te laten gaan voorbarig. Volgens de woordvoerder van commissaris Karei van Miert (mededinging) is het nog veel te vroeg om te concluderen dat Eu ropese fusieregels het samen gaan van de twee concerns ver hinderen. „Brussel heeft nog geen enkele eis op tafel gelegd, de hoorzitting over de fusie plannen moest nog worden ge houden, aldus zegsman Stefan Rating. Tegenstanders De Europese Commissie in Brussel is de afgelopen maan den wel overspoeld met klach ten van tegenstanders van het ontstaan van de mega-uitgeve rij. Advocaten en bibliotheken vreesden dat de monopolieposi tie van de mega-uitgeverij tof prijsverhogingen zouden lei den. De Commissie zelf vroeg opheldering aan beide uitgeve rijen over 'een aantal punten van zorg', Het ging daarbij vooral om de dominante positxe die de uitgeverijgigant op de Nederlandse markt zou krijgen en om toegang van derde partij en tot online-diensten zoals Nexis Lexis verzekerd zou wor den. Een helder antwoord op dé vragen van de Commissie was door beide partners niet op een A-4tje te geven. Vrijdag nog overlrandigden de fusiepariners een 180 pagina's dik antwoord aan Van Miert. De hoorzitting van de Commissie, morgen, hebben Reed Elsevier en Wol ters Kluwer niet afgewacht. Vooral in een aantal Europese landei' zou de nieuwe combina tie Reed Elsevier/Wolters Klu wer een monopoliepositie inne men op de markt van juridische en medische uitgaven. Met wetenschappelijke uitga ven en electronische diensten zou de nieuwe uitgeefgigant niet alleen in Europa maar ook in Amerika en Azië het grootste deel van de markt in handen hebben. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAy ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 713214 000002 GENÈVE - Het Zwisterse voe dingsmiddelenconcern Nestlé vierde gisteren het zestigjarig bestaan van zijn oploskoffie Nescafé. Bij die gelegenheid werden enkele statistische ge gevens bekend, waaruit naar voren komt dat er gemiddeld per seconde over de hele wereld 3000 kopjes Nescafé worden ge dronken. Over heel 1997 kwam het ver bruik uit op maar liefst honderd miljard kopjes. Daarmee is Nes café na Coca-Cola de meest ge dronken niet-alcoholische drank ter wereld, voor Pepsi- Cola, Schweppes en Perrier. Nederland behoort tot de kop lopers bij de oploskoffie. Na de inwoners van de Noordse lan den volgen de Nederlanders met 1.105 kopjes per hoofd van de bevolking per jaar. De geschiedenis van de oplos koffie begon in Brazilië. In 1930 had het land een grote over schotproductie en om de prijs op peil te houden werd veel koffie vernietigd. Nestlé, dat toen be kend was om zijn procédé voor het drogen van melk, werd te hulp geroepen. De eerste Nesca fé kwam in 1938 op de markt. Een ander succesverhaal van Nestlé is het bekende Maggi- blokje. Daarvan worden er jaar- lijks ongeveer 7,5 miljard van verkocht. Het bouillonblokje dateert uit de vorige eeuw en wordt nu in zestig landen gepro- duceerd. AFP door Hans Geleijnse LONDEN - Met dreige menten over uitbreiding van het al bestaande wapenembargo en bevrie zing van buitenlandse banktegoeden probeerden vijf Europese landen en de Verenigde Staten gisteren de Servische president Milosevic te dwingen het geweld in de provincie Kosovo te staken. De zes landen van de zogenaam de Contactgroep (VS, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië) bereikten hierover tij dens spoedoverleg in Londen pas op het allerlaatste moment overeenstemming. Milosevic krijgt tien dagen de tijd om een politieke dialoog met de Albanese bevolkings groep te beginnen over herstel van autonomie voor Kosovo. Ookmoethij de specialepolitie- eenheden die daar de afgelopen weken gruwelijke gewelddaden pleegden, uit de provincie te rugtrekken. Rusland wilde aan vankelijk niet verder gaan dan een eigen voorstel om de voor- - malige Spaanse premier. Felipe I Gonzalez te laten bemiddelen in l het conflict. De vijf ministers van buitenlandse zaken zagen zich daarop gedwongen tot tele fonisch overleg met hun Russi- •n sche collega Jevgeni Primakov, 1S die in Moskou was gebleven. Zijn onderminister Nikolai Afanesjevski voelde zich niet geroepen om mee te gaan in het plan om het VN-wapenembargo tegen Servië uit te breiden en daar ook levering van wapens en ander materiaal voor de poli- i mÊÊmimmmmmmm tie bij te betrekken. Die Russi sche weigering dreigde de toch al moeizame weg naar VN- sancties onbegaanbaar te ma ken omdat Moskou de belang rijkste wapenleverancier van de Seiviërs is. De Britse minister Cook zei gis teren na afloop dat er niet was gesproken over militair ingrij pen tegen Milosevic. De Ver enigde Staten zijn daar voor stander van, en ook in de Britse politiek gaan steeds meer stem men op voor een snelle, krachti ge interventie om een Balkan oorlog te voorkomen. Volgens Cook moest het Milosevic dui delijk zijn dat de internationale gemeenschap niet aan de zijlijn kan blijven staan. Albright liep bij voorbaat Voor uit op de meer dan theoretische mogelijkheid dat Milosevic het dreigement van de Contact groep aan zijn laars lapt. „We moeten goed beseffen dat Milo sevic alleen gevoelig is gebleken voor druk die hem laat betalen voor niet te accepteren gedrag", zei ze. Milosevic zal niet echt wakker liggen van de Londense dreige menten. De Servische dictator weet uit ervaring dat er met Russische hulp nog een hele weg te gaan is voor de nood aan de man komt. In de Bosnië-crisis was hij pas bereid bakzeil te ha len en de Bosnische Serviërs on der druk te zetten nadat NAVO- eenheden Bosnisch-Servische stellingen hadden gebombar deerd. GPD BOTTERDAM - Twee vrouwe- I 'ijke agenten zijn gisteravond zeer ernstig gewond geraakt bij een aanrijding tussen een poli- 't tieauto en een metro in Rotter- dam-oost. Een 20-jarige agente n is in kritieke toestand in het zie kenhuis opgenomen, de 26-jari- ge bestuurster van de politieau- to liep verschillende fracturen op. De metrobestuurder werd getroffen door een hartstilstand en is eveneens naar het zieken huis gebracht. De surveillancewagen reed op de kruising Burgaslaan-Prins ^hhhhhh Alexanderlaan op een overgang tegen de metro en werd enkele tientallen meters meegesleurd. De totaal vernielde auto raakte uiteindelijk beklemd tussen het metrostel en een mast van de bo venleiding. De beide vrouwelij ke agenten zaten bekneld in het wrak. Pas na anderhalf uur kon den ze worden bevrijd. De agenten waren volgens een woordvoerder van de politie met spoed op weg naar Capelle aan den IJssel. De metro rijdt in Rotterdam-oost bovengronds als sneltram. ANP DEN HAAG - Koningin Bea trix, Prins Claus en prins Wil lem-Alexander brengen van 31 oktober tot 11 november een werkbezoek aan de Nederland se Antillen en ArubaVolgens de Rijksvoorlichtingsdienst be zoeken ze achtereenvolgens Cu racao, Bonaire, St. Maarten, Sa ba, St.Eustatius en Aruba. ANP Interieur Paauive toont u het beste op het gebied van ophang-systemen, gordijnstoffen, jalouzieën en innovatieve raambekleding. Kom gerust een kijkje nemen Zuidweg 20a, ZonnemaireTel. 0111-401318. bereikbaar per openbaar vervoer. N t M R PUTTEN - Een uitslaande V brand heeft gisteravond een varkensschuur in het Gelderse Putten verwoest. Van de 450 e mestvarkens konden er slechts vijftien worden gered. De om- vang van de schade is niet be- kend. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak .ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1