Kaluu Yu gekozen in Oranje Yan der Wielen kampioen De Poel Het blijft onrustig binnen de NTTB Jordan productief op oude schoenen Schakers Landau verrassen SVWZV Middelburger op EK in één team met nationale toppers Luctor winnaar viertallenbridge Zeeuwse titel biljarters Eede Jeugd wielrenners in de prijzen Richard Slabbekoorn negende Zuiderbaan valt terug op WK Bolhuis voorzitter hockeybond agenda door Koen de Vries EINDHOVEN - Het was voor Kalun Yu een minstens even grote verrassing als voor de bui tenwereld. Terwijl de Middel burgse tafeltennisser geen kans dacht te maken op selectie voor het individuele toernooi op de Europese kampioenschappen, werd hem gisteren die plaats wèl toegewezen en werd als klap op de vuurpijl voor hem ook ruimte gecreëerd in de nationale mannenploeg. Yu zit eind april in Eindhoven op de bank tussen de top vier van Nederland: Dan ny Heister, Trinko Keen, Chen Sun en Jörg de Cock. Zijn team speelt tegen de crème de la crè me van Europa. Yu had jeugd-bondscoach Achim Sialino in januari mee gedeeld dit seizoen prioriteit te geven aan zijn schoolopleiding. Daardoor zou hij zich niet opti maal op het EK kunnen voorbe reiden. In eerste instantie dacht men de vijfde plaats in het man- nenteam aan Limburger Daan Sliepen te geven, dit jaar team genoot van Yu bij 't Zand. Na Yu's optreden op het NK van af gelopen weekeinde, gaf het driemanschap Sialino/Peter Engel (algemeen bondscoach- )/Paul Haldan (coach van het mannenteam) echter toch de voorkeur aan Yu. Overtuigd Peter Engel, gisteren na de pers conferentie in Indoor Sport Centrum Eindhoven: „Kalun heeft ons in zijn partij tegen Mi chel de Boer overtuigd. Dat hij daarna van Jurgen Pastoors verloor, had volgens mij alles met conditie te maken." Sliepen mag uitkomen in het individue le toernooi, dat na de landen- wedstrijden gespeeld wordt. Met deze keuze slaat de NTTB doelbewust een andere weg in. In de Europese competitie kre gen de twintigers Jonah Kahn, Jurgen Pastoors en Michel de Boer de kans zich te bewijzen. Dat deden ze echter niet. Daar om denkt de taf eltennisbond nu aan de wat verder weg gelegen toekomst. Engel: „Kalun is jong en voldoet aan alle voorwaar den. Zijn balgevoel, spelinzicht en coördinatie zijn uitmun tend." Ook over zijn wil door te dringen tot de top heeft de Duit ser geen twijfels. „Als we die overtuiging niet hadden, zou den we niet zoveel in hem inves teren." Engel rekent er wel op dat Kalun Yu in de toekomst meer tijd zal vrijmaken voor het tafeltennis. Wanneer hij havo 3 heeft afgerond, en dus verze kerd is van een mavo-diploma, verwacht de coach Yu meer op centrale trainingen te zien. Kalun Yu zal op het EK vooral sfeer gaan proeven en ervaring op de bank opdoen. Of hij in het landentoernooi ook werkelijk achter de tafel zal komen, is de vraag. Paul Haldan: „Dat zal voor een groot deel afhangen van de verloop van het toernooi. Misschien krijgt hij een kans in een wedstrijd waarin niet veel meer op het spel staat." Haldan, een naar Nederland ge vluchte Roemeen die de Europe se top haalde, weet hoe belang rijk het is vroeg in aanraking te komen met toptafeltennis. „Kalun heeft het in zich op zijn 20e of 21e tot de Europese subtop door te dringen. Hij zal de komende jaren dan wel kei hard moeten werken. En de weg naar de absolute top is nog veel langer. Ik ken op het ogenblik maar één speler die voor zijn 26e tot de besten behoort. Dat is de Witrus Samsonov. Maar dat is een talent dat je maar eens in de tien jaar tegenkomt. Het team van Yu trof het giste ren niet met de loting, die plaats vond voordat de teams werden gepresenteerd. Nederland speelt in de eerste categorie in een poule met Zweden, België, Rusland, Italië en Oostenrijk. De vrouwen troffen het duide lijk beter. Zij ontmoeten Honga rije, Engeland, Italië, Oekraïne en Kroatië. door Koen de Vries EINDHOVEN - Het wil maar liiet rustig worden binnen de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB). Afgelopen weekend was er veel ophef op het NK over het terugtrekken van vijf vrou wen. Zij protesteerden toen het plaatsingscijfer achter de naam van Bettine Vriesekoop werd opgewaardeerd van vier naar twee. Gisteren, bij de presenta tie van de nationale ploegen voor het EK, bleek dat Danny Heister en Trinko Keen niet ak koord gaan met de voorwaarden van de bond over sponsoruitin gen op hun sportkleding. Heister laat zijn advocaat Keje Molenaar uitzoeken of de bond hem kan verbieden tijdens het individuele toernooi van het EK (eind april, begin mei in Eind hoven) met reclame op de rug te spelen. De NTTB laat alleen één uiting van twintig vierkante centimeter op de borst toe. Trin ko Keen heeft dezelfde plannen als Heister en sluit zich aan bij de bevindingen van Molenaar. Zeeuwse judoka's sterk in Berlicum door Marion van Dorssen Op het conflict van afgelopen weekend wilde de bond niet te rugkomen. Voorzitter Jaques Tempelaars legde in Eindhoven een zeer korte verklaring af, waarin hij aangaf dat het hoofdbestuur voorlopig niet van plan is de speelsters die zich terugtrokken ter verantwoor ding te roepen. Drie van hen, Emilie Noor, Melissa Muller en Diana Bakker, werden gewoon geselecteerd voor het EK. Nederland mag, omdat het het titeltoernooi organiseert, zes tien spelers naar Eindhoven af vaardigen. In totaal tien (vijf mannen, vijf vrouwen) voor de landenteams èn het individuele toernooi en daar bovenop nog eens zes die alleen aan het indi viduele toernooi mogen deelne men. Zoals verwacht koos bonds coach Peter Engel ondermeer voor Bettine Vriesekoop in het vrouwenteam. De Amsterdam- se maakte vorig jaar al bekend in het individuele toernooi uit te zullen komen. Kortgeleden stel de ze zich ook beschikbaar voor de landenploeg. Kalun Yu zit op het EK tussen de top vier van Nederland. foto Charles Strijd BERLICUM - In het Brabantse Berlicum hebben enkele Zeeuwse judoka's goed gepres teerd. Carla Rammelaere en Mi ddel van Graefschepe, JVBres- kens-Eede, werden in hun gewichtsklasse beiden kampi- Rammelaere, uitkomend in de klasse tot 45 kilogram bij de 14- jarigen, won haar eerste twee •wedstrijden met een houdgreep van Nancy van Amstel en Elfje de Waal. Tegen Esther van Etten van sportschool De Rooij won de Eedense op beslissing. Plaatsgenoot Van Graefschepe won in de klasse boven 54 kilo gram. Na een eenvoudige zege in de eerste ronde moest de 12- jarige judoka tot het uiterste gaan tegen Willem Heerenbeek. Na een yuko-achterstand scoorde Van Graefschepe in de laatste vijf seconden nog een half punt en trok hij daarmee de wedstrijd naar zich toe. Stefan Manders en Remy de Kraker versloeg de Eedenaar met een houdgreep. Karlijn van der Linde, Remy de Kraker en Crum van der Linde (allen van sportschool Geelhoed) grossier den in derde plaatsen. Schouderworp Van der Linde won bij de 10-ja- rigen in de klasse tot 30 kilo gram van Astrid Rijkaard met een heupworp maar verloor de daaropvolgende wedstrijd met een schouderworp op twee knie- en van Diana Rijnders. De laat ste wedstrijd voor de derde plaats werd gewonnen van Bo Snitker van Ken Am Ju met een heup worp. Remy de Kraker won zijn eerste wedstrijd tegen Stefan Manders met twee keer een half punt, maar verloor in de tweede poulewedstrijd van Wil lem Heerenbeek met een houd greep. Herkansingen Na de winstpartij tegen Thijs Pruysens liep De Kraker tegen een houdgreep van Michiel van Graefschepe op. Crum van der Linde moest in een poule van 2 8 personen veel wedstrijden af werken. In het afvalsysteem verloor Crum direct zijn eerste wedstrijd waardoor hij via her kansingen moest terugvechten. Na vijf gewonnen wedstrijden in de klasse tot 41 kilogram op rij kon de 12-jarige Van der Lin de nog vechten om de tweede en derde plaats. Daarin verloor ze echter van Niels van Gaal, met een houdgreep. Zierikzeeënaar hoopt in Calgary records aan te scherpen door Frans Leijnse DEN HAAG - Leon van der Wie len uit Zierikzee is op de kunst ijsbaan De Uithof in Den Haag clubkampioen geworden van ijsclub De Poel. Tweede werd Corné Lepoeter uit Wemeldin- ge. Na de eerste afstand, de 500 me ter, zag het er naar uit dat het een zeer spannende strijd zou gaan worden. Het persoonlijke record van Van der Wielen (40.28) was niet genoeg om de openingsafstand te winnen. Le poeter won in 40.17, wat een evenaring betekende van zijn persoonlijk record. Op de tweede afstand, de 1500 meter, zette Van der Wielen de zaken in een persoonlijk duel weer recht. Hij won in 2.01.66, waarmee hij zijn persoonlijke toptijd tot op 0.3 sec benaderde. Op de slotafstand (3000 meter) was de 28-jarige Zierikzeeënaar heer en meester in 42 69 8 Van der Wielen hoopt zijn per soonlijke toptijden volgende week flink te gaan bij stellen. Hij vertrekt zaterdag naar het Ca nadese Calgary om het week einde van 21 en 22 maart deel te nemen aan recordwedstrijden op de Olympic Oval. Hij hoopt met zijn 5 0 0 meter-tij d eindelij k eens onder de 40 seconden te ko men. Op de 1500 meter moet een tijd onder de twee minuten tot de mogelijkheden behoren. Zware weken De ervaring van andere schaat sers die in Calgary hebben gere den, is dat schaatsmijl op de Canadese overdekte hoogland- baan ongeveer vier seconden sneller kan dan in Den Haag. Van der Wielen heeft wel een aantal zware weken achter de rug, met in ieder weekeinde een meerkamp. Zijn reactie op de afsluitende meerkamp was po sitief. „Het was alleen jammer dat Hubrecht Janse er niet bij was omdat hij andere verplich tingen had. De omstandigheden waren prima, maar dat is dan ook wel te merken aan de vele persoonlijke records." Corné Lepoeter was uiterst te vreden met zijn tweede plaats. „Leon is de laatste tijd nog net iets te snel voor mij. Die af standsoverwinning op de 500 meter is natuurlijk leuk, maar het was te verwachten dat hij mij op de andere afstanden zou achterhalen", aldus Lepoeter die zijn 23e verjaardag vierde met de tweede plaats. Derde werd Jacco Luteyn uit Kapelle. Bij de veteranen was de over winning voor de marathonrij der Fop Fonteyne uit Haamste de. Dat Fonteyne een schaatser is van de lange adem werd be wezen door het feit dat hij na twee afstanden in het klasse ment nog de tweede plaats bezette, achter Gert van der Weyden uit 's-Heer Hendriks kinderen. Op de slotafstand be wees hij zijn stayerskwaliteiten. Bij de jeugd was er een afgete kende overwinning voor Jan Treur uit Oud-Sabbinge in de categorie junioren-C. Deze Leon van der Wielen op de 3000 meter heer en meester. van onze sportredactie NEW YORK - Michael Jordan droeg in de Madison Square Garden in New York zijn eerste Air Jordan's uit 1984. De 35-jarige basketballer was er bijzonder productief op. Hij scoorde 42 punten in de zege van de Chicago Bulls op de New York Ivnicks, 102-89. Het was de negende keer in dit seizoen dat hij 40 punten of meer scoorde, de 191e keer in zijn loopbaan. De Madison Square Garden haalde altijd het beste uit Jordan. Hij scoorde er twee keer meer dan 50 pun ten. In de playoffs van 1996 was hij goed voor 46 punten. Zijn gemiddelde ligt in Madison Square boven de 32 punten. De schoenen vond Jordan bij het oprui men van zijn huis. „Het zijn primitieve schoenen in vergelijking met de huidige high tech", zei hij na de wedstrijd. „Maar 'ik speelde er altijd lekker op. Ik deed ze aan omdat ik wilde weten of ik er nog in kon spelen. Het ging, maar mijn voeten zitten onder de blaren." Pacers In Indianapolis behaalden de Pacers de 43e overwinning in dit seizoen. De Boston Celtics werd voor de derde keer in dit sei zoen verslagen, zondag met 104-100. In diana keek voortdurend tegen een achter stand aan. Pas acht minuten voor het einde kwam de ploeg langszij: 88-88. Door Miller, 25 punten, en Dale Davis, 22 punten, behaalde de thuisploeg de over winning. Rik Smits schreef 14 punten op zijn naam. Door de zege bleef de achterstand van In diana op de Chicago Bulls twee overwin ningen De Bulls leiden in de Central Divi- son met 45-16, Indiana staat op 43-18. De beste club in het Amerikaanse profbas ketbal is de Seattle Supersonics met 46- 15. ANP KOUDEKERKE - Luctor 1 gaat landelijk spelen. Zaterdag werden de Axelse bridgers kampioen van de hoofdklasse voor viertallen in het district Zeeland van de Nederlandse Bridge Bond. Dat resultaat geeft recht op promotie naar de landelij ke 2e divisie. ABC 2 uit Middelburg werd tweede en Bridge kring 1 uit Burgh-Haamstede legde beslag op de derde plaats. In de eerste klasse midden/noord werd Papyrus uit Middel burg eerste gevolgd door Zuid-Beveland 1Deze teams pro moveren naar de hoofdklasse voor viertallen van het district Zeeland. Papyrus 2 enBorsele 1 promoveren naar de leklasse midden/noord. Deze teams werden respectievelijk eerste en tweede van de 2e klasse midden/noord. OOST-SOUBURG - Het team van biljartvereniging Het Hol' van Eede uit Eede is in Oost-Souburg Zeeuws kampioen bij dé jeugd geworden. Op de eerste speeldag was dit team binnen gekomen op een tweede plaats, met een nipte achterstand op het team van biljartvereniging VEGABV uit Oost-Souburg. Plet Hof van Eede wist in de finale alle vier de partij en in winst om te zetten en werd hierdoor glansrijk kampioen met een voorsprong van zes punten op nummer twee, VEGABV DORDRECHT - In Dordrecht werd zondag de eerste wed strijd van een reeks van vier afgewerkt door jeugdrenners van ZRTC Theo Middelkamp. In de categorie 5 werd Arjen Mos selman uit Kruiningen tweede achter Jeroen van Rij. Emiel Nijsse uit Hoedekenskerke werd in het veld van dertig deelne mers derde. In de categorie 6 werd de wedstrijd beheerst door Maurrice Minnaar uit Middelburg, die samen met Gideon de Jong de hele koers voor het peloton uitreed. Minnaar werd nummer twee achter De Jong. Ralph Schaaltje van Zeeuws- Vlaanderen werd derde. In de categorie 7 won Mark Aarts uit Kruiningen, zoon van oud-prof Fester Aarts, de wedstrijd. LEUVEN - De juniorenploeg van TVM-Farm Frites nam deel aan Leuven-Zepperen, een zware wielerkoers over 120 kilo meter. Aan de koers deden 120 renners mee. Door het slechte weer viel het peloton al snel uiteen. Mario de Ritter uit Hoek reed 2,5 uur aan kop mee, maar finishte niet. Richard Slabbe koorn uit Kapelle eindigde op een negentiende plaats. Win naar werd Jurgen van Gooien uit Liedekerke van de ploeg Go Pass, een professionele juniorenploeg. DUBAI - Klaartje Zuiderbaan heeft haar eerste plaats op het WK zeilen in Dubai verspeeld. De Terneuzense die uitkomt in de klasse J22, verloor gisteren alle drie haar races. Daardoor duikelde ze van de eerste naar de derde plaats in het tussen- klassement, achter de Deense Jensen en Lewin uit Bermuda. Vandaag moet Zuiderbaan nog twee keer het water op. Daar na wordt bepaald welke acht boten mogen deelnemen aan de kwartfinales. UTRECHT - André Bolhuis volgt in november Wim Cornells op als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB). De tweevoudig chef de mission tijdens de Olympische Spelen (1992 en 1996) is momenteel vice-voorzit- ter, met als portefeuille tophockey. Bolhuis was van 1969 tot 1980 actief speler, waarbij hij 128 interlands achter zijn naam kreeg en zes keer scoorde. Ook was hij enkele jaren manager van de nationale mannenploeg. ANP overwinning was natuurlijk ook geen verrassing meer na zijn kampioenschap van het gewest Zuid-Holland in het vorige weekeinde. door Paul van Dijke VLISSINGEN - Het schaak team van Landau uit Axel zorg de in de ZSB-hoofdklasse voor een enorme verrassing door fa voriet en koploper SVWZV uit Oostburg met 5,5-2,5 te ver slaan. Souburg 1 nam daardoor de leiding over dankzij een 6,5- 1,5 overwinning op De Zwarte Dame. Met nog twee speelron den voor de boeg is de spanning aan kop te snijden en maken nog vijf teams kans op promotie naar de landelijke klasse. De Zwarte Dame-Souburg 1: 1,5-6,5: Het verzwakte team van De Zwarte Dame was geen partij voor Souburg. Bij de eer ste tijdscontrole waren de Sou burgers al naar een ruime voor sprong uitgelopen dankzij overwinningen van Rogier van Gemert, Paul van Dijke en Mar co Dieleman. Alleen Wim van Stel kon voor het team uit Krui ningen een overwinning beha len nadat hij lange tijd verloren gestaan had. Gedetailleerd: 1 P. v/d Borgt-M. Di eleman 0-1, 2. J. Koster van Groos-C. Boelhouwer 0-1, 3. E. De- k-R. van Gemert 0-1, 4. W. van Stel-C. Boogaard 1-0, 5. L. Ziveedijk-P. Uijtdewilligen remise, 6. W. Krijnsen-P. van Dijke 0-1, 7. B. Boone-E. van Boven 0-1, 8, D. van Noppen-M. Toetenel 0-1. Landau-SVWZV: 5,5-2,5: Een verrassend sterk acterend Lan dau trakteerde de leider in de hoofdklasse op de eerste neder laag van het seizoen. Bij de eer ste tijdscontrole was de stand 4- 0 in het voordeel van het team uit Axel dankzij winstpartijen van Rudi de Hulster, Roland Janssens, Peter Kalisvaart en Arjo Arendse. John Hayward speelde remise tegen Bart de Vo- gelaere en haalde voor Landau de match binnen. Axelaar Theo de Putter boekte zijn zevende zege. Gedetailleerd: 1. P. Kalisvaart-K. Leenhoutsl-0,2.AArendse-O.van der Sloot 1-0, 3. W. Sinke-G. Ries 0-1, 4. T. de Putter-M. Verkimpe 1-0, 5. R. de Hulster-C. Lanckriet 1-0, 6. J. Hayward-B. de Vogelaere remise, 7. R. Janssens-V. Leenhouts 1-0, 8. L. van Ham-T. Riemens 0-1. HWP 3-Souburg 2: 5-3: HWP ging voortvarend van start door ovei-winningen van Van Theem- sche en Tack. Bij een 4-1 voor sprong van HWP werd er dooi de Sassenaren vakkundig naai de matchwinst afgewikkeld, waarbij er nog twee remises vie len te noteren. Opmerkelijk was nog wel dat invaller Vermue oud-Zeeuws kampioen Adrie den Hamer wist te verschalken. Gedetailleerd: 1. A van Theem- sche-M. Boelhouwer 1-0, 2. F. Tack-R. Alders 1-0, 3. H de Rid- der-M. Koolhoven remise, 4. T. Lammens-B. Rouw 1-0, 5. A den Hamer-A Vermue 0-1, 6'. J. Maas-W. Franse remise, 7. R. Pau- ioels-R. Schroevers remise, S. H. Verbruggen-J. Hekhuis remise. Vlissingen 2-Goes 1: 3,5-4,5: Vlissingen blijft in de hoek zit ten waar de klappen vallen, Nu was Goes weer net iets te sterk, hoewel er voor de Vlissingers lange tijd een puntje in leek te zitten. Na Vlissingse ovei-win ningen van Cevaal, Ljubojevic en Van der Mark en Goese zeges van Hagenaars, Voogd en Oost- dijk werd een 3-3 tussenstand bereikt, met nog twee onduide lijke stellingen op de borden. Henrik Westerweele ging na de tijdscontrole kopje onder tegen Joop van Ruler terwijl Cathelij- ne Kouwijzer remise behaalde tegen Jo Tholenaar, zodat de winst nipt naar Goes ging. Gedetailleerd: 1. C. Cevaul-M. Hol- wijn 1-0, 2. M. Ljubojemc-M. Bur- gerhoff 1-0, 3. H. Westerweele-J. van Ruler 0-1, 4. C. Kouwijzer-J Tholenaar remise, 5. F. Diepennk-A Hagenaars 0-1, 6. W. v/d Mark-E. Kloosterman 1-0, 7. E. Cardon-E. Voogd 0-1, 8. G. de Pree-J. Oostdijk 0-1. Middelburg 3-Goes 2 5-3: Na drie nederlagen eindelijk weel een overwinning voor de Mid delburgers, en nog wel zonder boegbeeld Alex Jonkheer. Het zat Goes 2 echter niet bepaald mee. Leen Verkerk gaf een stuk weg tegen Dick Wolters en kon opgeven, terwijl Olivier een re misekans miste tegen De Jager en eveneens verloor. Mathias Luitwieler speelde een interes sante partij tegen Wout van Wij nen maar ook hij verloor. Op de Goese zeges van Pauptit en Traas viel weinig af te dingen, maar waren na niet voldoende voor de zege. Gedetailleerd: 1. W. van Wijnen-M. Luitwieler 1-0, 2. W.J. Panne- koek-L. Nieuwenhuijse remise, 3. R. Lauer-A de Waal 1-0, 4. F. Rikuma- hu-J. Pauptit 0-1, 5 J, de Jager-W. Traas 0-1, 6. W. Obbink-P. Olivier 1-0, 7. D. Wolters-L. Verkerk 1-0,8. H. Porte-R. v/d Braak n dinsdag— voetbal Oefenwedstrijd: Oostkapelle- Midcj^J burg (zo) aanvang 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19