Voetballer van het jaar vertrekt Klaterend applaus voor Roda JC PZC sport dinsdag 10 maart 1998 17 Mondjesmaat meer WK-kaartjes Ajax en Overmars bekvechten over ongetekend contract Spanjaard winnaar tweede rit naar zon Segers van schlemiel tot held Jaap Stam kondigt na huldiging vertrek naar Manchester United aan Honda keert terug in Formule I Franse justitie: let op hooligans Aimé Jacquet stopt na WK Nunez: geen Boertjes bij Barca Rijpsma wint Zeeuwse top-16 Anand wint toernooi Linares Jan Siemerink van 48 naar 31 TOKIO - Honda Motor keert terug in de Formule I. Dat heeft Nobuhiko Kawamoto, voorzitter van de raad van bestuur, maandagmorgen in Tokio ter gelegenheid van de 50e verjaar dag van Honda bekendgemaakt. De fabrikant nam in 1992 afscheid van de Formule I. Van 1983 tot 1992 voorzag het bedrijf renstallen van motoren. Daar voor was Honda tussen 1964 en '68 met een eigen renstal van de partij in de Formule I. In die periode won het twee races. De rentree moet plaatsvinden in 2000 of 2001. Honda Motor zal zijn eigen renstal opzetten met zelf ontwikkelde motoren en een eigen chassis. RTR PARIJS - Het Franse ministerie van Justitie heeft de openbare aanklagers in het land er met nadruk op gewezen dat extra aandacht geboden is voor hooligans tijdens het naderende WK voetbal (10 juni - 12 juli). Volgens de oproep is het niet te verwachten dat rellen beperkt blijven tot de tien stadions waar WK-wedstrijden worden ge speeld. „Incidenten en ordeverstoringen kunnen tijdens het toernooi overal in het land plaatsvinden", aldus de medede ling aan de aanklagers. Het ministerie heeft er met name op gewezen dat uitingen van racisme en vreemdelingenhaat streng zullen worden veroordeeld. RTR PARIJS - De Franse bondscoach Aimé Jacquet legt de dag na de WK-finale zijn functie neer. Dat heeft hij verklaard in een vraaggesprek met het blad France-Football. De droom van Jacquet is uiteraard afscheid te kunnen nemen als winnende coach. „Op 13 juli zeg ik adieu, als het even kan na een ereron- de de dag ei-voor in het Stade de France, als Frankrijk de wereldtitel heeft veroverd." Jacquet is bijna vier jaar bonds coach. „Dat is welletjes. Mijn gezin eist me op. Ik plak er er gens nog drie jaar aan vast als trainer. Dan ben ik zestig jaar en houd ik er helemaal mee op." BARCELONA - Er is bij Barcelona geen plaats voor de Aja- cieden Ronald en Frank de Boei". Dit heeft Barca-voorzitter Nunez in een interview bij Catalunya Radio gezegd. „Ik denk niet dat de gebroeders De Boer spelers voor Barcelo na zijn. Ze staan bij een andere club onder contract en zijn bo vendien al 27 jaar. Ik geef toe dat zij perfect in het systeem van Van Gaal zouden passen maar wij willen geen spelers die nog een contract hebben", aldus Nunez. Naar verluidt is men in Barcelona-kringen geschrokken van de manier waarop de De Boers de publiciteit hebben gezocht om aan te kondigen dat zij bij Ajax weg willen en als het ware hun vertrek zo te forceren. Barcelona heeft bovendien hele maal geen trek in een conflict met Ajax. Zoals bekend wil de Ajax-leiding beide spelers aan hun nog tot 2004 doorlopende contract houden. GPD MIDDELBURG - Het zesde toernooi snookeren van de Zeeuwse top-16 is gewonnen door Joop Rijpsma uit Middel burg, door in de finale met drie frames van Danny Cheuk-A- Lam uit Wemeldinge te winnen. In de halve finales rekende Rijpsma met 3-0 af met Johan van Oorschot uit Vlissingen. Cheuk-A-Lam versloeg Jacco de Visser uit Middelburg met 3- 0. Joop Rijpsma had met 53 punten de hoogste break van de dag. Stand na zes toernooien: 1 Joop Rijpsma 50/45, 2 Danny Cheuk-A-Lam 38/42, 3 Johan van Oorschot 30/38, 4 Chris van Renswoude 30/36, 5 Jacco de Visser 30/36, 6 Danny No- then 29/35, 7 Rudy Loontjens 18/21, 8 Raimo Vermeulen 16/25, 9 Paul Moerings 16/25,10 Atung Wu 15/18. van onze sportredactie AMSTERDAM - Niemand min der dan Johan Cr ui j ff riep Jaap Stam maandagavond in de RAI uit tot voetballer van het jaar 1997. Waarschijnlijk voor de laatste keer. Kort na de uitver kiezing kondigde de PSV'er of ficieus zijn vertrek naar Man chester United aan. Gesproken heeft hij nog niet met de Engels kampioen („want dat mag niet zonder toestem ming van de club waar ik nog onder contract sta"), maar de belangstelling is zeer concreet. Dat weet Stam uit meer dan be trouwbare bron. Ook PSV gaat er van uit dat het management van Manchester United zich binnenkort meldt. Stam, die nog een langlopende verbintenis bij PSV heeft, sprak kort maar krachtig zijn voor- keuruit. „Manchester United is altijd al de club geweest waar ik naar toe wilde. Het ziet er naar uit dat het allemaal werkelijk heid kan worden, Iedereen weet wat m'n plannen zijn. Ik ga er van uit dat PSV zich in de on derhandelingen serieus zal op stellen." Vijftig miljoen Vijftig miljoen gulden noemde voorzitter Van Raaij nog niet zo lang geleden als het enige be drag waarvoor Stam weg mag. De international zelf vindt dat wat aan de hoge kant. „Vooral voor een verdediger is dit na tuurlijk niet helemaal reëel. Waarschijnlijk heeft de voorzit ter het een keer als proefballon gezegd en is het een eigen leven gaan leiden. Ik reken er op dat bij echte onderhandelingen over wat normalere bedragen zal worden gesproken." Respect In de RAI werd Stam de opvol ger van Ronald de Boer, ook nu - met verder Cocu - behorende tot de genomineerden. Het werd deze keer eens een verdediger. Stam: „Daaruit spreekt respect. Normaal kiest men voor een aanvaller, mooie acties, doel punten. Maar tijden verande ren. Verdedigers van nu doen meer dan alleen de bal naar vo ren rammen. Kennelijk stelt men dat op prijs." Er werden in de RAI, op het voor van onze sportredactie PARIJS - De deelnemende lan den aan de eindronde om de we reldtitel voetbal in Frankrijk mogen hopen op „wat" meer kaartjes voor de fans dan tot nu toe is toegewezen. Meer kon de organisatie maandag tijdens een workshop van de Interna tionale Voetbal Federatie (FIFA) in Parijs niet toezeggen. De organisatoren ontvingen on langs een waarschuwing van Europees commissaris - Karei van Miert. De verdeelsleutel, waarbij 60 procent van de tic kets beschikbaar is voor Franse voetballiefhebbers, zou in strijd zijn met de EU-wetgeving. Nederland kreeg voor de drie groepswedstrijden, 13 juni in Parijs tegen België, 20 juni in Marseille tegen Zuid-Korea en 25 juni in Saint-Etienne tegen Mexico, vooralsnog slechts 10 procent van de kaartjes in het vooruitzicht gesteld. Dat komt neer op respectievelijk 8000, 6000 en 3600 entreebewijzen. „We kunnen een veelvoud daar van gebruiken", verklaarde Arie van Eijden, directeur be taald voetbal van de KNVB. Hoewel de meeste afgevaardig den van de 32 bonden het over leg teleurgesteld verlieten, is er toch enig vooruitzicht op een extra pakketje. Volgens Platini zijn er nog 160.000 kaartjes be schikbaar voor groepsduels. „Op basis daarvan doen we de Europese commissie een voor stel." Vrijdag maakt de FIFA in Zurich nadere gegevens bekend over de verdeling, na ontvangst van de reactie van de commissie. Jan Peeters, algemeen secreta ris van de Belgische voetbal bond, had een nare smaak aan de bijeenkomst overgehouden. „Ik ben erg pessimistisch ge stemd over de toewijzing van extra kaartjes", zei hij. „Wij hebben geprotesteerd, evenals Engeland, Schotland en Ka- mex-oen." Eerder hadden ook Nederland en Duitsland van hun ongenoegen laten blijken. Het organisatiecomité bleef zich echter verschuilen achter de richtlijnen, die de FIFA in 1996 had opgesteld. De tickets van de KNVB komen uitsluitend terecht bij de hou ders van de Supporters Club Card Oranje, zo'n 28.000. Zij mogen maar voor één wedstrijd inschrijven en moeten uiterlijk 15 november 1997 kaarthouder zijn geworden. De prijzen van de kaartjes voor de groepswed strijden vai-iëren van 66 tot 135 gulden, het tarief voor een fina leticket loopt uiteen van 140 tot 1040 gulden. ANP de veei*t.iende keer gehouden jaarlijkse feestje van de vak bond WCS, meerder prijzen uitgereikt. Een hoofdrol was weggelegd voor Heerenveen. Club van het jaar, trainer van het jaar (Foppe de Haan) en bij na - Van Nistelrooy eindigde net achter Zenden - talent van het jaar De Kast, orgineel uit Fries land, zong samen met de Franse ster Patrick Bruel, één van de populairste clubs van Neder land in een prachtig duet toe. Als vexwacht werd. Edwin van der Sar, voor de vierde keer, de doelman van het jaar AZ'er Pe ter Wijker kreeg de prijs voor de beste speler van de eerste divi sie. ANP De winnaars van het WCS-Voetbalgala. Vlnr: beste speler eerste divisie Peter Wijker (AZ), meest talentvolle prof Boudewijn Zenden (PSV), beste doelman Edwin van der Sar, voetballer van het jaar Jaap Stam, coach van het jaar Foppe de Haan (Heerenveen) en voorzitter Riemer van der Velde van Heerenveen, de meest aansprekende club van het jaar. foto Koen Suijk/ANP Limburgs publiek ziet lichtpuntjes na nederlaag tegen Feyenoord door Ivo Op den Camp KERKRADE - Een klaterend applaus van de Roda JC-aanhang als beloning. Het eenmalige optreden van Eddy Ach- térberg als hoofdcoach werd door de Limburgse fans op de juiste waarde ge schat. De tijdelijke opvolger van de ontslagen Martin Jol bracht iets van het oude elan terug in de gelederen, maar dat was niet voldoende om Feyenoord een hak te zetten. De Rotterdammers gingen aan de haal met een 2-1 over winning. Roda JC kan zich vanaf van daag, met nieuwkomer Theo Vonk voor de groep, vol vertrouwen richten op de derby vrijdag tegen Fortuna Sittard. De ontwikkelingen op Kaalheide volg den elkaar de laatste dagen in snel tem po op. Zo rap, dat het programmaboek je nog vrolijk ex-trainer Martin Jol aan het woord liet om een vooruitblik te ge veltop het.duel tegen Feyenoord. Roda heeft echter sneller afscheid genomen van Jol dan de. Scheveninger lief zal zijn. .Niemand repte meer over de vier dagen geleden ontslagen trainer. Spe lers niet, bestuur niet en de fans al hele maal niet meer. De Kerkraadse aanhang scandeerde cle naain van Eddv Achterberg. De man die tegen Fèyenoord de honneurs waar mocht nemen, wist echter dat het een eenmalig optreden zou zijn. Zijn vriend Theo Vonk werd nog voor de aftrap al aan de pers voorgesteld als de man die Roda JC weer op het rechte pad moet krijgen. Achterberg en Jol, dat klikte de laatste anderhalf jaar zelden of nooit. De inte rim-trainer gooide het over een andere boeg, haalde de discipline aan en liet zijn ploeg spelen a la Huub Stevens, die vanaf de tribune een oogje in het zeil hield. Achterberg had - er zin in, maar begon onder een slecht gesternte aan het duel. De korte periode dat hij de lei ding op Kaalheide had na het vertrek van Stevens waren immers op een nachtmerrie uitgedraaid, met als klap Feyenoorder Henk Vos in de tang tussen Valgaeren (links) en Kukiella. foto Ed Oudenaerden/ANP op de vuurpijl een 8-0 nederlaag bij PSV. Niet dat Aehterberg schuldig was aan dat echec - daaivoor waren de spe lers na het plotselinge afscheid van Ste vens te zeer mentaal aangeslagen - maar er werd wel de draak gestoken met de energieke aanpak van Achter berg. Gisteravond bevond Roda zich in een soortgelijke situatie. De ploeg zit plot seling in de gevarenzone en kreeg don derdag in de kwartfinales van het Euro pacup Il-toernooi een ongenadig pak op de broek van Vicenza In de tang Toch had de thuisploeg Feyenoord aar dig in de tang. Niet dat Roda JC de ster ren van de hemel speelde, maar de Rot terdammers kregen nauwelijks kansen. De Rotterdammers kwamen erg goed koop aan de begeerde punten. Na een halfuur werkte Valgaeren een .inzet van Vos niet goed weg. De Belg deponeerde het leer voor de voeten van Giovanni van Brorickhorst, die heel eenvoudig raak kon knallen. In de tweede helft voerde de thuisploeg de druk op, maar de hechte Rotterdam se defensie gaf zelden een .krimp. Been hakker had zijn spelers opdracht gegeven op de counter te loeren. Die strategie slaagde voortreffelijk. Een prachtig een-tweetje van Cruz en Van Bronckhorst stelde de Argentijn in staat de score een kwartier voor het eindsignaal te verdubbelen. Dat Pee ters in de slotminuut de eer mocht red den, was van geen betekenis meer.Het gros van de jongens was na afloop ka pot van de nedeilaag. Ik heb ze een hart onder de riem gestoken. Als we op deze manier verder gaan, hoeven we echt niet te vrezen voor degradatie. Roda JC - Feyenoord 1-2 (0-1). 28. Van Bronckhorst 0-1, 73. Gruz 0- 2, 90. Obdam 1 - 2. Scheidsrechter: Wegereef. Toeschouwers: 8000. Gele kaart: Trost, Van de Luer (Roda JC), Demetradze, Claeys (Feyenoord). GPD LINARES - Viswanathan Anand heeft het schaaktoernooi van Linares gewonnen. De zege voor de Indiër kwam in de laat ste ronde niet meer in gevaar. Anand speelde in de veertiende ronde remise tegen de Rus Vla dimir Kramnik. De andere twee partijen eindig den ook in remise. De tot Span jaard genaturaliseerde Let Alexei Sjirov eindigde als twee de. Kramnik deelde de derde plaats met zijn landgenoot Gary Kasparov. AFP DEN HAAG - Jan Siemerink is zeventien plaatsen gestegen op de wereldranglijst. De 27-jarige Rijnsburger ging van 48 naar 31 na zijn overwinning in het 25e ABN/Amro-toernooi. Zijn tegenstander in de finale Thomas Johansson bleef hem één plaats vöor. De Zweed steeg van 34 naar 30. Sjeng Schalken klom negen plaatsen door zijn halve finale in Scottsdale. De Limburger ging van 65 naar 56. Richard Krajicek behield de tiende plaats. De Hagenaar ver dedigde zijn titel in Rotterdam maar Siemerink schakelde hem in de halve eindstrijd uit. Pete Sampras voert voor de 100e opeenvolgende week de wereldranglijst aan. Hij is de derde speler die deze prestatie verwezenlijkt na Jimmy Con nors en Ivan Lendl. Connors stondtussenl974en'77 160 we ken aan de top, Lendl 157 weken tussen 1985 en '87. Sampras be gon maandag aan. zijn 217e week als nummer een. Daarmee staat hij wederom derde. Con nors was 268 weken nummer een, Lendl 270. Andre Agassi klom door zijn overwinning in zijn eigen toer nooi in Scottsdale van de 50e naar de 40e plaats. De speler uit Las Vegas verklaarde na zijn ze ge aan het einde van 1998 de nummer één van de wereld te Willen zijn, Agassi sloot het jaar 1997 af als 122e van de wereld. In het financiële klassement werd Siemerink de best verdie nende Nederlandse speler in dit jaar. Zijn prijzengeld bedraagt 178.010 dollar. Daarmee staat hij op de negende plaats. De lijst Wordt aangevoerd door Petr Korda, de winnaar van de Au stralian Open, met 577.896 dol- jar. Dubbelspeler Jacco Eltingh is dertiende met 152.287 dollar, Richard Krajicek 28e met 110.500 dollar. ANP van onze sportredactie WOLVERHAMPTON - Wat een gestopte strafschop al niet te weeg kan brengen. „Heel veel", aldus Hans Segers, de Neder landse doelman van Wol verhampton Wanderers. „Het is hier een waar gekkenhuis. Ik laat net de tv-crew van Sky Sport de deur uit." Segers hielp zaterdag zijn En gelse werkgever voor het eerst sinds 1981 naar de halve finales van het toernooi om de FA-Cup. Inde 88e minuut van de uitwed strijd tegen Leeds United won hij het directe duel met landge noot Jerrel Hasselbaink. Die schoot hard in, maar Segers koos de goede hoek, stompte de bal weg en was op slag een held. Het was en bleef 1-0, de club uit de First Division had de mid denmoter uit de Premier League uitgeschakeld. Lijdensweg Op slag waren de problemen waarmee Segers de laatste jaren de publiciteit haalde, vergeten en vergeven. Hij was betrokken bij een omkoopschandaal, zou geld hebben aangenomen om opzettelijk doelpunten door te laten. In december kwam een eind aan een lange lijdensweg, de straf bleef beperkt tot een voorwaardelijke schorsing. „Ik ben blij die narigheid achter mij te hebben gelaten. Dat is hele maal opgelost. Ik leef nu van dag tot dag. Zo is het leven, zo is het voetbal. Zo ben je de schle miel, zo ben je de held." Vorige week nog was de 36-jari- ge doelman van zins naar de clubleiding te stappen met het verzoek te worden uitgeleend. „Ik zit nu twintig maanden bij deze club en heb vooral in het tweede elftal gespeeld, met jom getjes van zestien, zeventien jaar", aldus de Brabander. „Dat was ik beu, ik wilde weer aan de bak." Dat kon, bij de Wolves nog wel. Met dank aan Mike Stowell. De eerste doelman kreeg last van zijn maag, Segers speelde in de competitiewedstrijd tegen Sto ke City, 1-1. „Dat ging goed." Manager Mark McGhee sprak zijn vertrouwen in de Nederlan der uit. „Ik was verbaasd te ho ren dat ik ook tegen Leeds zou spelen." Voor McGhee was de professionele houding van Se gers doorslaggevend. „Ondanks alle problemen is hij steeds kei hard blijven trainen om fit te blijven. Hij heeft nu bewezen nog steeds een goede doelman te zijn", zei de manager na de zege op Leeds United. Hasselbaink leek de redding voor Leeds op zijn schoen te hebben. De aanvaller, in Neder land één van de velen en in Por tugal groot geworden, werd kort voor tijd gevloerd door Wolves' invaller Keane. Hasselbaink be lastte zichzelf met de straf schop. Maarniet hij, maar land genoot Segers werd de „man of the match". Segers: „Sindsdien is het hier niet meer rustig geweest. Voor de club Wolves en voor de stad Wolverhampton is het bereiken van de halve finales van de FA- Cup iets heel groots." ANP van onze sportredactie ZEIST - Ajax en Mare Overmars vlogen elkaar maandagavond in Zeist voor de arbitragecommis sie van de KNVB in de haren. Overmars eist van zijn oude werkgever 3 miljoen gulden, 20 procent van de door Arsenal be taalde transfersom van 15 mil joen. De commissie doet volgen de maand uitspraak. Volgens de aanvaller heeft hij daar recht op gezien een clausu le in zijn contract. Ajax be strijdt dit: de clausule zou met instemming van Overmars zijn verwallen. In 1996 gingen de partijen akkoord met een ver bintenis die nooit is getekend. Volgens Ajax heeft zaakwaar nemer Rob Jansen namens Overmars bevestigd dat de spe ler akkoord was. van onze sportredactie SENS - De Spaanse wielrenner David Etxebarria heeft maan dag de tweede etappe van Pa- rijs-Nice gewonnen. De rit ging over 170,2 kilometer van Mon- tereau naar Sens. Etxebarria bleef Lauri Aus uit Estland (tweede) en de Belg Frank Vandenbroucke (derde) in de laatste meters voor. Van denbroucke blij ft leider in de al gemene rangschikking. De Belg blijft twaalf seconden voor op de Fransman Laurent Jalabert, drievoudig winnaar van Parijs- Nice. Etxebarria wist twee kilometer voor de eindstreep Aus te ach terhalen. De Est lag bij hetbegin van de vierde beklimming van de Paron nog alleen aan kop. De Spanjaard kwam met twee se conden voorsprong over de fi nish. Etxebarria (24) is de Spaanse wielerhoop voor de toekomst. In 1996 won hij de Tour de l'Avenir. Dit jaar rijdt hij voor het tweede seizoen bij de Once-ploeg van Jalabert. Et xebarria is blij in de ploeg van Jalabert te zitten: „Hij is de bes te en staat al drie jaar aan de top. In de ploeg is een gezonde concurrentie." Lance Amstrong stapte af. De van kanker genezen Amerikaan Dit ja-woord is voor Ajax de ba sis van haar standpunt. In de conceptversie van het contract werd immers niet gesproken over de 20-procentsclausule. Logisch, dacht Overmars, om dat die clausule altijd bij Ajax in een aanhangsel is opgenómen. Dat aanhangsel zou ongewij zigd blijven, meende de speler. Ajax achtte het logisch dat als tegenprestatie voor een loons verhoging het afstoten van de clausule gold. Volgens penning meester Van Os is dat ook mon deling met Overmars afgespro ken. Overmars bestreed dit. „Ik heb er met Van Os één keer over gesproken, tijdens een feestje in een hotel. Daar zei ik hem dui delijk dat van afstoten van de clausule nooit sprake kon zijn." Van Os: „Over zulke dingen praat ik niet tijdens feestjes." ANP voelde zich grieperig en voltooi de de tweede etappe niet. Arm strong maakte na een lange her stelperiode in februari zijn ren tree in het peloton. In de Ronde van Andalusië eindigde hij als vijftiende. AFP Eindelijk benefiet voor Bosman BRUSSEL - Eric Cantona, Hu- go Sanchez, Gian franco Zola en Gianluca Vialli hebben toege zegd mee te doen in een bene fietwedstrijd voor Jean-Marc Bosman. De wedstrijd is op 12 mei in Villeneuve d'Ascq in het noorden van Frankrijk. De naam Bosman is verbonden aan het legendarische vonnis in de cember 1995. In de uitspraak werd bepaald dat een voetballer aan het eind van zijn contract transfervrij kan vertrekken bij zijn club. De benefietwedstrijd stond al eerder op het programma, maar kon steeds niet doorgaan door dat een aantal voetbalbonden de wedstrijd blokkeerde. De Belg heeft door de gerechtelijke procedure van vijf jaar veel kos ten gemaakt. Honderden voet ballers hebben van de uitspraak geprofiteerd. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17