Sozen Middelburg blijven open Eens was dit het schoonste eiland PZC Sociaal cultureel werk Middelburg zag bui al hangen Middelburg neemt groene stroom af zeeland dinsdag 10 maart 1998 w 13 Snorfiets weg na aanrijding Radarkast opengebroken Axel moet graven ruimen Inbraak en heling in Goes Boete na rijden met slok op Week gevangenis wegens boete Stichting sociaal-cultureel werk laat activiteiten over aan vrijwilligers 'E'V'E'H OMZI-EO^ Vernietiging verdacht vlees uitgesteld Jazz demo In de commissievergadering lieten jongeren uit Sint Laurens duidelijk merken wat zij van de ontwikkelingen vinden. r- foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Van de Abdij in Middelburg is maandag ochtend een blauwe Gilera Citta snorfiets met witte spatbor den gestolen. De eigenaresse, een 17-jarig meisje uit Middel burg was daarmee betrokken bij een aanrijding. Toen zij een half uur later haar snorfiets wilde ophalen was deze gestolen. Het verzekeringsnummer is TZ J-615De waarde van de snor fiets is rond de 1200 gulden. ZOUTELANDE - Onbekenden hebben zondagavond tussen zes uur en half negen een radarsnelheidskast aan de Weren- dijke in Zoutelande open gebroken. De apparatuur werd meegebnomen. De kast is eigendom van Rijkswaterstaat. De schade bedraagt 45.000 gulden. AXEL - De gemeente Axel is van plan 1.400 van de graven op de begraafplaats aan de Burchtlaan te ruimen. De reden hier voor is dat er binnen enkele jaren ruimtegebrek dreigt op het kerkhof Westerzicht. Bij de Gravendienst is een offerte aan gevraagd voor de uitvoering van het werk en de kosten van de ruiming bedragen 165.000 gulden. De gemeente heeft berekend dat volgens het huidige sterfte cijfer de begraafplaats Westerzicht halverwege het jaar 2000 vol zal zijn. Niettemin wil het gemeentebestuur bijzonder voorzichtig te werk gaan omdat een dergelijke ingreep zeer gevoelig ligt bij debevolking. Daarom willenB en W tussen de aanvang van de werkzaamheden en het besluit van de ge meenteraad een jaar respij t ingelasten. „De voorbereidingen tot uitvoering, alsmede de ruimings werkzaamheden zelf, zullen met de grootst mogelijke zorg vuldigheid en piëteit worden verricht"zo laten B en W weten Voor de geruimde graven zal een verzamelgraf worden inge richt met daarop een gedenksteen. Het voorstel van B en W zal op donderdag 11 maart worden besproken in de commissie fi nanciën. GOES -De Goesepolitie heeft maandag twee Goesenaren aan de rechter-commissaris voorgeleid omdat ze verdacht worden van een inbraak. Bij die inbraak hebben ze voor ongeveer 1000 gulden aan goederen buitgemaakt, alsmede een credit card. Met die creditcard heeft het tweetal in Goes in verschil lende winkels voor ongeveer 1000 gulden aan goederen gekocht. De verdachten zijn een 34-jarige vrouwen een 31-ja- rige man. De man liep tegen de lamp toen hij de met de credit card aangeschafte goederen weer tegen contact geld wilde inruilen. Hij is aangehouden en wordt tevens verdacht van andere diefstallen, waaronder fietstassen. De vrouw wordt verdacht van onder meer heling. TERNEUZEN - De politie hield in de nacht van zondag op maandag een 32-jarige automobilist uit Sluiskil aan die on der invloed achter het stuur van zijn auto was gekropen. De man werd staande gehouden op de Tractaatweg. Ademanaly se wees uit dat de man 0,7 promille alcohol in het bloed had- Iets meer dan de maximaal toegestane waai'de. Het kwam hem op een boete van 350 gulden te staan. TERNEUZEN - Een 30-jarige inwoonster van Terneuzen werd maandag in haar woonplaats aaangehouden omdat zij nog 480 gulden boete of 7 dagen vervangende hechtenis had uitstaan. De vrouw verkoos de celstraf. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De jonge- rensozen in Nieuw-Micldelburg, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland mogen gewoon activi teiten organiseren, maar niet onder verantwoordelijkheid van de stichting Sociaal Kultu- reel Werk Middelburg (SKWM). Wethouder J. C. van Dijk- Sturm (Jeugd- en Jongeren- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De geplaagde SKWM-directeur Paul van dei- Linde begrijpt de commotie on der de jongeren, maar weigert de krokodillentranen van de raadsleden te drogen. De poli tiek - van GroenLinks tot SGP - had veel eerder het signaal moe- I ten oppakken dat het jongere'n- j werk in Middelburg de verkeer- de kant dreigde op te gaan. j Sluiting van de jongerensozen in Nieuw-Middelburg, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland is een noodgreep. De tijd dat de jongerenproblema- tiek alleen de verantwoorde lijkheid is van het sociaal-cul tureel werk is allang voorbij. Van der Linde maakte maan dagavond tijdens een vergade ring van de commissie Welzijn, Personeelszaken en Milieu van zijnhart geenmoordkuil. Depo- 'litiek, het ambtelijk apparaat en het dagelijks bestuur van de gemeente hebben jaren zitten suffen. „De problematiek is ui- tenreuren besproken in de wijk- tafels. De signalen zijn onvol doende opgepakt. Jongeren willen dat hun soos tien dagde- DOMBURG Brassband - Brassband Apollo uit Domburg geeft zaterdag 21 maart zijn jaarlijkse uitvoering- in De Parel. Naast de brassband zijn te horen een groepje blok fluitleerlingen, vijf jonge cor- nettisten en een ensemble met solisten onder leiding van René Passenier. Het concert begint om 19.30 uur. Na afloop kan worden gedanst op muziek van Double Face. len per week is geopend, maar er zijn nu eenmaal te weinig uren voor een beroepskracht. Je kunt iemand op de vrij dagavond niet op drie plekken tegelijk laten zijn. Wat krijg je De buurtbe woners en de j ongeren zij n onte vreden." Contracten De SKWM sluit contracten af met de gemeente Middelburg. Daarin is afgesproken wat de stichting moet doen en hoeveel geld zij daarvoor krijgt. Het subsidiebedrag wordt jaarlijks met één procent prij scompensa- tie verhoogd. Jaarlijks maakt de stichting drie procent meer kosten, onder meer door ar beidstijdsverkorting en hogere personeelskosten door CAO-af- spraken. De stichting heeft cre atieve oplossingen moet vinden door andere subsidiënten in te schakelen en een aantal j aren op eigenvermogeninteteren. „Het geld is op. We moeten oppas sen", waarschuwde Van der Linde, „dat we niet in een fail lissement tei-eehtkomen." Van der Linde zei dat de jonge- renproblematiek de laatste jaren heviger is geworden. „We hebben te maken met agres sie, vandalisme, druggebruik, werkloosheid. De tijd is voorbij dat je de jongerenproblematiek bij de SKWM legt. Jongerenpro- blematiek is van iedereen. In oktober hebben we daarover een symposium gehouden. Daar waren - helaas - maar een paar raadsleden aanwezig. De poli tiek investeert wel in een econo mische infrastructuur, maar ze moet nu meer dan ooit investe ren in een sociale infrastruc tuur." werk) komt zo snel mogelijk met een tijdelijke oplossing om de professionele ondersteuning van het jongerenwerk in de wij ken te kunnen betalen, inclusief heropening van jeugdhonk Poortershove in de Magistraat- wijk. Op de lange termijn wil zij een extern onderzoek naar de fi nanciering, het takenpakket van de SKWM en de rol van de gemeente daarin. Dat bleek maandagavond tijdens een ver gadering van de commissie Wel zijn, Personeelszaken en Milieu. De SKWM trekt met ingang van 1 april haar handen af van het wijkgericht jongerenwerk. De stichting wil haar beroeps krachten concentreren in het stedelij k j ongerencentrum Mid- gard in de binnenstadDie kreeg onlangs een grote toeloop van jongeren uit het gesloten jeugd honk Poortershove te verwer ken. Dat leidde vorige week tot een tijdelijke sluiting van Mid- gard, nadat één van de SKWM- medewerkers was aangevallen door eenbezoeker. De extrapro- fessionele ondersteuning van het stedelijk jongerenwerk gaat ten koste van de sozen in de wijk. De afgelopen week roer den jongeren uit Nieuw-Mid- delburg, Nieuw- en Sint Joos land en Sint Laurens zich. Zij vinden sluiting van de sozen on acceptabel. Wethouder Van Dijk-Sturm zei tijdens de commissievergade ring niet te willen en zullen ac cepteren dat het wijkgericht jongerenwerk is afgelopen. Zij is met de SKWM in gesprek over extra financiering en een andere aanpak van het wijkgericht jon gerenweek. Zij wil een 'duidelij ke analyse' van de jongerenpi-o- blematiek in Middelburg. In dat onderzoek wil zij jongeren ho ren, de politie, het onderwijs en de SKWM. „Ik zou liever van daag dan morgen alle honken en sozen open willen houden met professionele begeleiding, maar dat kan ik alleen als er meergeld is. Uit de analyse zal blijken welke oplossingen er komen en welke wijken aandacht krijgen. Er zullen keuzes gemaakt moe ten worden," De wethouder hoopt de com missie in mei een voorstel te kunnen aanbieden voor een tij delijke oplossing. Bij de behan deling van de begroting voor '99 zal dan een lange-termijnvisie worden besproken. De fracties konden zich vinden in dat voor stel. „Met vrijwilligers kom je een heel eind", aldus dr J. L. Kool-Blokland (CDA). „Daar kun jein ieder geval mee vooruit tot er professionele begeleiding is." Donderslag Sluiting van de sozen door de SKWM kwam voor de wethou der als een donderslag bij helde re hemel, erkende ze. Van Dijk- Sturm was op de hoogte van de financiële problemen waarmee de SKWM kampt en het ramp enscenario (concentratie in Midgard, sluiting van de sozen), maar ze had niet verwacht dat het sociaal-cultureel werk daar al op zon korte termijn gebruik van moest maken. door Aad de Klerk Morgen begint weer de jaarlijkse Boe kenweek. Het thema vraagt aandacht voor de kijk van schrijvers en dichters op het landschap. In Zeeland werden hun ogen, net als die van de schilders, vooral getrokken door Walcheren. Dat leidde vóór de Tweede Wereldoorlog steevast tot verliefde loftuitingen; nó de oorlog overheerste het nostalgisch omzien naar wat onherroepelijk ver dwenen was. Jacob Cats, met zijn buitenverblijf 'int ghewreste van Grijpskerck', behoort tot de eersten die de loftrompet steken. On der de velen die hem volgen, bejubelt Antonides van der Goes een andere bui tenplaats: 'Van waer zal ik uw lof dan allereerst ontvouwen, O Bossenburg De Vlissingse dominee Gargon heeft twee delen van zijn Walchersche Arka- dia nodig om meer dan uitvoerig het zeer afwisselende, 18de~eeuwse land schap in beeld te brengen, de 'gedurige verandering van koorn-akkers, zay- landen, heerlijkheden, hoven, boom gaarden, en lusthuizen'. Men waant zich 'als in een gedurig bosch'. Niet ver wonderlijk daarom dat één van Betje Wolffs juichkreten in een langdradig gedicht uit 1769 luidt: 'Boschiyk Wal cheren'. Onbeschrijflijk mooi Over de eerste tekenen van kennelijk verval maakt Van Schagen zich zorgen: 'de langzame vernieling van ons oude land heeft me gebrand, van kindsbeen af, gehinderd en gewond'. Toch moet het rond de laatste eeuwwisseling nog onbeschrijflijk mooi zijn geweest. Ed. Hoornik noemt het later 'Eens het schoonste Neclexdandse eiland'. Meer dan één dichter lijkt te geloven dat God zglf er de hand in heeft gehad. Voorop gaat natuurlijk Jan Campert die ook in zijn proza kan jubelen: 'Als het lente werd was het één verrukking. En zo mers Dan bloeide om je heen een dauw-ontloken wereld'. Ook Viruly constateert 'dat ons eiland het mooiste van de wereld moest zijn. Het beste. Het boeiendste'. Bertus Aafjes doet daar niet voor onder: 'Wanneer het er lente werd scheen het paradijs nog eens op aarde weer te keren'. En: 'Geen polder in Nederland geurde zo zoet of blonk zo fris. Ieder voorjaar weer was Walcheren debi'uid'. Ook Arthur van Schendel, re gelmatig bezoeker van het vooroorlog se Domburg, gebruikt het beeld van de bi'uiloft. Ondanks alle verandering blijft toch ook Van Schagen het eiland trouw, ver vuld als hij is van 'zijn schoonheid, zijn oude bloei'. Al jong leert hij het kennen 'tot in zijn eenzaamste uithoeken, je zwierf langs stranden waar bijna nooit iemand kwam, je kende ieder boeren- wegeling, je kende iedex-e naam, ieder flard historie'. Alleen Welzinge, 'dat stille, vex're Welzinge'. dat 'oer-oud stuk Walcheren', weet hij een geheixxx te laten. 'Ik voor mij heb nimmer de moed gehad ex-heen te gaan. Er zijn dromen die je niet schenden kan'. Herinnering Na de oorlog is er bij de meesten alleen nog de herinnering. 'Walcheren was een welig land' schrijft - anno 1947 terug ziende - Den Doolaard, een 'land van geluk, waar de. leeuwerik eexxwig scheen te zingen'. Ook anderen kunnen, terugkijkend, het gevoel van verlies niet onderdrukken. Zoals de litera- tuurcriticus W. L. M. E. van Leeuwen. 'Walcheren - we kenden er elke weg in dat land van onvergetelijke, ontroeren- de en (dat is iets heel bijzonders) vrolij ke schoonheid, een vexioren schoon heid thans bovendien, en dat maakt haar nog aandoenlijker' Nieuw Walcheren Nescio, die zijn Uitvreter door het voor oorlogse Veere laat zwex-ven, staat vlak na de oorlog oog in oog met het nieuwe, het andere Walcheren. In zijn dagboek noteert hij op 8 september 1946: 'Re genachtig Walcheren ziet er uit kaal met wat dooie boomen als een nieuwe ontginning in Drenthe'. In 1950 beziet hij vanuit de bus 'de woestijn van Wal cheren'. Hij doet zich als Heemschutter kermen warxneer hij in de zomer van het daarop volgende jaar constateert: 'Ove rigens is de streek Vlissingen-Middel- bui-g overal verpest met eindelooze rij en leelijke woninkies'. In 1952 schrijft hij als een 'nabetrachting' op twee da gen Zeeland: 'Het desolate verwoeste Walcheren, de geestelooze wederop bouw van Middelburg'. Daarna lijkt hij Walcheren voorgoed de rug toegekeerd te hebben. Het verbitterdst van allen is Gerard Rothuizen: 'Het moet vroeger een mooi eiland geweest zijn, voordat een fri- tuurvetrand, een stofhoop, een lawaai- woede er de stilte en de transparantie omnogelijk maakten', Hij verwijst be halve naar de litex-ator Ritter ook naar Camperts Soiinetten voor Cynara, uit gegeven in 1942, in 'het allerlaatste jaar, dat men als Middelburgs gymnasi ast nog kon vrijen in de duinen van Vrouwenpolder'. 'Wat er van het eiland over is kan nu geen mens meer inspire ren', Maar dat valt te betwijfelen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil jaarlijks 200.000 kilowattuur 'groene stroom' afnemen van de vereni ging Zeeuwind. Dat is het totale elektriciteitsgebruik van het stadhuis. De kosten van groene stroom bedragen vijf cent bo venop het normale tarief. B en W stellen de gemeenteraad voor om een vijfjarig contract af te sluiten met Zeeuwind. Zeeuwind is een vex-eniging van particulieren, gemeenten en be drijven en telt ruim tweedui zend leden. Met het geld van leningen en de groene stroomaf- name investeexi de vereniging in windturbines. Zeeuwind heeft de gemeente Middelburg gevx-aagd of ze deze voxm van duurzame energie actief wil on dersteunen doox-, evenals de pro vincie, een deel van het energie verbruik om te zetten in groene stroom. De gemeente Middelburg kent het beleidsplan Gemeentelijke Enex-giebespax-ings Aanpak. Het afnemen van groene stroom past daarin. Met het afnemen van de stroom is een totaal bedrag gemoeid van vijftigdui zend gulden. B en W willen dat bedrag uit het potje voor energiebesparende maatrege len halen. Bij een eventuele ver lenging van het contract zal gekeken worden of er geld ge vonden kan worden binnen de exploitatie van het nog te bou wen, nieuwe stadskantoor door Jan van Ommen DEN HAAG - De vernietiging van een mogelijk met BSE be smette partij rundvlees, die in twee vrieshuizen in Vlissingen en Rotterdam ligt opgeslagen, is voorlopig uitgesteld. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. De 800 ton rundvlees zou eind vorig jaar al vernietigd zijn, wa re het niet dat twee Franse han delsbedrijven daar een stokje voor hebben gestoken. Socinter uit Clichy en Societe DEtude et De Commerce uit Parijs, twee Franse vleeshandelaars, had den de partij rundvlees vorig jaar van een Belgische leveran cier gekocht. Zij wilden het vlees via Nederland uitvoeren, maar na een controle van de AID bleek dat er geknoeid was met de papieren. De vrees ont stond dat er zich Brits xmndvlees onder de als Belgisch rundvlees aangemelde partij zou bevin den. Begin december 1997 gaf het ministerie van volksgezond heid (VWS) de paxtij rundvlees het predikaat 'hoog risicomate- riaal' dat onmiddellijk vernie tigd diende te woi'den. De Fransen wilden echter eerst een onderzoek van een onafhan kelijke deskundige naar de her komst van het rundvlees. De re sultaten van dat onderzoek hebben ze nodig om in België een rechtszaak te kunnen voe ren tegen de leverancier van het vlees. Zonder het onderzoek kunnen de Franse handelaars niet aantonen wie aansprake- lijk is voor het geknoei met de papieren en kunnen zij de scha de, die wordt geschat op 5 mil joen gulden, niet verhalen. Staatsraad J. Boll zei dat hij d'e rechtszaak zal aanhouden om een onafhankelijke Europese deskundige de kans te geven orti het vlees te onderzoeken. Zodra dit gebeurd is mag het vlees vei-- nietigd worden. VWS ging hier mee akkoord op voorwaarde dat de Fransen de kosten voor de opslag van het vlees zullen beta len. MIDDELBURG Munten - De Numismatische Kring Zeeland houdt vanavond van half zeven tot half tien een i'uilavond voor verzamelaars in ontmoetingscentxmm Dau- wendaele in Middelburg. SEROOSKERKE Kinderkledingbeurs - Peuter speelzaal De Vrolijke Keet in Serooskerke houdt vrijdag 13 maart een kinderkledingbeurs. De beui-s is open van 15.15 tot 16.30 uui*. VLISSINGEN Filatelisten - De Vlissingse Fila telisten Vereniging houdt don derdag 19 maart haar maande lijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentxnun in Vlis singen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - Diverse vereni- giixgeix verzorgen op zaterdag '14 maart in sporthal Baskens- burg in Vlissingen dansuitvoe- ringen tijdexxs de jazz-demo van het gewest Zeeland. •Onder de clubs zijn Genie uit Bergen op Zoom, Veldo uit Mid delburg, Body-action uit Goes ,en de gastvereniging Dios uit Soixburg. Hetprogramxna duurt 'van half twee tot kwart voor ;vier 's middags. ARNEMUIDEN Zeeland Airport - De wijktafel Amemxxiden houdt donderdag •12 maart een discussie-avond ',over Zeeland Air-port bv. De bij eenkomst wordt gehouden in '.dorpshuis De Arne en begint om '20 uur. In december hield de •.wijktafel een informatieavond over het vliegveld. Tijdens die 'bijeenkomst gaven bezoekers aan te willen praten met des kundigen. Aan het woord ko men in ieder geval vertegen woordigers van de rijkslucht vaartdienst, de commissie-28 die klachten behandelt over het vliegveld, van de werkgroep Stop Uitbreiding Zeeland Air- port Nu (Sxxzan), het vliegveld en van de bewonersvereniging d'Oranjeplaete. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN .Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13