Het isolement doorbroken? w@o Op spreekuur bij de boswachter PZC Acht maal Zeeuwse jazz Sluis trekt morm kwijtschelding op tot 100 procent Tien jaar Galerie Galerij T reinmodelletj es kijken in Kapelle Excursie duinen van Zoutelande zeeland dinsdag 10 maart 1998 12 kunst cultuur Beelden van schijn in de Vleeshal N' door Conny van Gremberghe SLUIS - Het college van burge meester en wethouders van Sluis-Aardenburg wil de kwijt scheldingsregeling voor ge meentelijke belastingen in na volging van buurgemeente Oostburg verruimen. Op dit mo ment hanteert de gemeente voor mensen met een minimum-in komen de 95 procents-kwijt- scheldingsnorm. B en W willen nu overgaan tot een volledige kwijtschelding. Ambtelijk is nagegaan hoeveel de versoepeling de gemeente kosten gaat. Uitgaand van een gelijkblijvend aantal kwijt- scheldingsverzoeken zouden de meerkosten voor de gemeente uitkomen op circa tienduizend gulden. Stijgt het aantal verzoe ken - en dat wordt verwacht - dan.loopt dat bedrag iets op. Overigens wordt de kwijtschel ding alleen verleend voor de af valstoffenheffing, het rioolrecht en de onroerend-zaakbelastin- gen. Andere heffingen dienen wel volledig worden betaald, ook door de minima. De com missie financiën buigt zich dinsdag 10 maart over de ver ruiming van de kwijtschel dingsregeling. De commissieledën spreken zich verder uit over de verkoop van twee perceeltjes grond aan de Westmolenstraat in Aarden burg aan Leenhouts Aanne mingsbedrijf uit Sluis (LAB). Het bouwbedrijf wil deels op de percelen en deels aan de Kaai een appartementsgebouw bou wen, speciaal bestemd voor ou deren. In het gebouw is ruimte voor vijf appartementen in de prijsklasse tussen de 2,5 en.3 ton. In het pand zullen voorzie ningen getroffen worden voor minder validen. Zo komt er on der meer een lift in het complex. Met de bouw wil LAB zo snel mogelijk beginnen. Televisie B en W willen Sluis-Aarden burg gaan 'verkopen' via de Regionale Televisie Regie in Roeselaere. De Westvlaamse re gionale omroep zendt binnen kort in de weekeinden een praatprogramma uit, waarin aandacht wordt besteed aan li- festyle-zalcen in de breedste zin van het woord. Ook winkelen en toerisme krijgen in het pro gramma aandacht. De rubriek waar de gemeente in aan bod zou.komen, bestaat uit een in terview van een halve minuut en anderhalve minuut beelden ge schoten op locatie. De kosten van deelneming komen uit op ruim 7200 gulden. Gelet op het promotionele belang wil het college dat bedrag uittrekken. De commissie financiën verga dert dinsdag 10 maart om 19.30 uur in het Sluisse stadskantoor. Sculpturen van Edes in Breskens BRESKENS - Kunstenaar E.A de Smet exposeert met vijf ab stracte sculpturen in het kan toor van de ABN-AMRO Bank in Breskens. De Smet werkt onder het signa tuur Edes. Hij heeft zich de kunst van het schilderen en beeldhouwen zelf aangeleerd. Hij schildert drie jaar en maakt daarnaast metalen beelden, sculpturen en abstracte vor men. De tentoonstelling in het bankgebouw is tot 26 maart te Sas licht burgers voor over milieu SAS VAN GENT - Sas van Gent wil 4600 gulden uittrekken voor milieuvoorlichting aan burgers. Het geld gaat zitten in regionale acties (over een periode van twee jaar) en de uitgave van een regio nale voorlichtingskrant. Daarnaast wil het college nog eens 2000 gulden beschikbaar hou den voor andere milieuvoorlichtingsactiviteiten. Het voorstel komt morgen (dinsdag) aan de orde in de commissie vrom, die vanaf 19.30 uur in het Sasse gemeentehuis vergadert. De commissie bespreekt ook de derde herziening van het bestemmingsplan buitengebied, die de inspraakrondes inmiddels heeft doorlopen. Het college kreeg op de planherziening drie reacties, maar deze vormden geen aanlei ding voor B en W om nog wijzigingen in de herziening aan te bren gen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zaterdag 14 maart treden acht Zeeuwse or kesten op tijdens de Zeeuwse Jazzdag in de Stadsschouwburg in Middelburg. De jaarlijkse jazzdag is een traditie in cultu reel Zeeland, maar organisator C. C. A van Koetsveld kan niet precies zeggen voor de hoeveel ste keer het evenement wordt gehouden. „De Jazz Aktivitei- ten Stichting Zeeland is eenen twintig jaar geleden opgericht, maar hoe lang de Zeeuwse Jazz dag (JASZ) bestaat, is niet be kend. Waarschijnlijk is dit de negentiende keer." -De Zeeuwse Jazzdag en het Zeeuwse Jazzfestival zijn de twee grootste evenementen die de JASZ jaarlijks organiseert. Behalve dat het jazzfestival drie dagen duurt, is het belangrijk ste verschil dat op de jazzdag al leen Zeeuwse orkesten worden uitgenodigd. Van Koetsveld: „Het doel van de Zeeuwse Jazz dag is om nieuwe Zeeuwse or kesten in de schijnwerpers te zetten." Tijdens het jazzfestival - dat dit jaar op 29, 30 en 31 mei wordt gehouden - treden ook groepen van buiten Zeeland en uit het buitenland op. Geen subsidie Voor het eerst krijgt de JASZ dit jaar geen subsidie van de pro vincie. Volgens Van Koetsveld maakt dat vooral de organisatie van het festival moeilijker. „De jazzdag heeft er niet zo onder te lijden, omdat met bands uit Zeeland altijd wel iets is af te spreken. Het programma van de Zeeuwse Jazzdag is dus niet kleiner ge worden dan vorig jaar. Er wordt gespeeld in vier zalen van de Stadsschouwburg. Om 20 uur begint in de Foyer de Happy Crew Jazzband. De groepsleden hebben ervaring in verschillen de big bands, bluesgroepen en jazzgroepen van de New Or- leans-stijl. De South-West Dutch Dixie Jazzparaders volgen om 22 uur. Deze twaalfmansformatie treedt op tijdens festivals in bin nen- en buitenland met tradi tionele New Orleans- en Dixie- land-jazz. De New Orleans Red Beans slui ten tegen middernacht het pro gramma in de Foyer af. De zes muzikanten spelen rustige, me lodieuze jazz zoals die rond de eeuwwisseling in New Orleans werd gespeeld. Opnamen Blpf in The Nighttrain MIDDELBURG - De Zeeuwse popgroep Bief - hoog in de va derlandse hitlijsten met Liefs uit Londen - treedt vanavond (dinsdag) op in discotheek The Nighttrain in Middelburg. Het optreden is georganiseerd door de studentenverenigingen 't Vloei van de Pabo en Mort Su- bite van de Hogeschool uit Vlis- singen. Tijdens het optreden van BI of worden tv-opnames gemaakt, waaruit een clip wordt samengesteld. Het optre den van de band begint om 24 uur en duurt ongeveer ander half uur. De zaal is al om 22 uur geopend. Het Combo Joop Kort was niet eerder te gast op de Zeeuwse Jazzdag. De groep is gevormd rond pianist Joop Kort, Meestal wordt in trio-bezetting ge speeld met bassist Collin Cle ment en drummer Peter Ver kerk, maar in Middelburg maakt ook gitarist/zanger Ma rien Hogerheijde zijn opwach ting. Het Combo Joop Kort speelt om 20.15 uur in de Molen waterzaal. Om 22.30 uur volgt daar Cham pagne Charlie. De groep is ge specialiseerd in Amerikaanse rootsmuziek uit de eerste helft van deze eeuw en schrijft tegen woordig eigen composities in die stijl. Jazzebel In de Bolwerkzaal begint om 20.30 uur de groep Jazzebel. De formatie bestaat uit muzikan ten die in verschillende Zeeuw se jazzgroepen hun sporen heb ben verdiend. Remake legt zich niet vast op een bepaalde stroming binnen de jazzmuziek. Naast standards uit de periode 1920-1950, staan ook blues, latin, rock 'n' roll eh pop op het repertoire. Het op treden van de vijfmansgroep be gint om 22.30 uur in de Bol werkzaal. In het kleine restaurant treedt vanaf 22.30 uur het kwartet Blind Date op. Tenorsaxofonist Theo Phil en pianist Menno Ra- dema zijn daarin de vaste muzi kanten, de bassist en drummer wisselen. Vandaar de naam van de groep. Zaterdag wordt ge speeld met Jac van Waarde op bas en Ron Castel op drums. Speels communiceren via mail-art In Galerie Galerij domineert de hoop. Zonder de illusie te hebben de wereld te veranderen dragen de verzenders van creatieve boodschappen op papier optimisme uit. Via de post, de fax of meer recent ook internet heb je contact met anderen. Je stuurt iets op en krijgt een reactie in visuele vorm. Dat kan overal over gaan, maar bevestigt je hoe dan ook in je bestaan. Dat werkt ook door als je de negentien met jubileum- bijdragen gevulde lijsten langsloopt. Er is gestempeld, er zijn nep-postzegels gedrukt, collages, schilderijtjes, teke ningen en teksten gemaakt. Allemaal op uitnodiging van Johan Everaers die tien jaar geleden besloot de lijsten in de scholengemeenschap Professor Zee man te vullen met mail-art. Zo is Zie- rikzee verbonden met mensen en plaat sen uit alle werelddelen: denkers, doeners, dromers, kunstenaars, ont werpers en knutselaars. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze een speelse vorm van communicatie beoefenen. Waarin ze het hebben over schoonheid en over vergankelijkheid; over opvoeden en ge conditioneerd zijn, over gevangenschap en vxijheid, fantasie en realiteit. Er zijn ook gewone felicitaties, zoals een wens van Christo op een foto van zijn ingepakte Rijksdag. Gust Romijn stuurde een kleurige wens met een iro nische bespiegeling over galerie galerij Diane Beltrand verzond een negende- lig schilderij op papier en Ko de Jonge bracht in een aantal faxen uiteenlopen de momenten van tijdsbeleving prikke lend bijeen. Fraai zijn depostzegels van H. R. Fricker uit Zwitserland net zoals ik onder de indruk was van de beschil derde collage die Veronique ITeinrich uit Toulouse verzond. Het is onbegon nen werk in te gaan op alles wat die meer dan zeventig inzenders te melden en te verdeelden hebben. Er zijn naast mooie of boeiende ook minder inspire rende uitingen. Een van de kenmerken van mail-art projecten - zo las ik- is im mers het democratische beginsel, dat selectie van inzendingen uitsluit. De vraag naar het kunstgehalte speelt dan een ondergeschikte rol. Hier gaat het om communicatie, een bevestiging van het eigen bestaan en dat van de ander. De combinatie van niet al te zware pre tenties en liefde, speelsheid plus zorg maakt een bezoek aan Galerie Galerij de moeite waard. Galerie Galerij, 'Mail-Art in the gallery'. Tot en met 15 maart. Scholengemeenschap Pro fessor Zeeman, Zierikzee. De New Orleans Red Beans spelen oude stijl jazz. door Nico Out Zonder de uitvinding van de fotogra fie zou het werk van Mat Collishaw in de Vleeshal niet bestaan. Hij bouwt met zijn twee projecties in de Middel burgse Vleeshal voort op de eigenschap van de fotografie om beelden voort te brengen die de schijn van waarheid in zich dragen. Het is gebeurd: kijk maar, hier is de foto. Film en video appelleren nog sterker aan het verlangen iets echt mee te maken, zonder er werkelijk deel aan te hebben. In films kun j e met de hoofdpersoon van een flat springen zonder de kans te lo pen je benen te breken; je kunt iemand beminnen zonder hem of haar ooit in het echt te hoeven benaderen. Reality TV bx'engt het ongeluk in de huiskamer alsof het op de hoek van de straat plaatsvond. Alleen kun je er nu naar kijken terwijl je op de bank rustig je koffie opdrinkt. Door het relatieve gemak waarmee fo to, film- en videobeelden zijn te maken is een beeldbombardement ontstaan waarin kunst een marginale plek in neemt. Terwijl beeldende kunst juist tot in de 19e eeuw de symbolen verbeeldde die de samenleving spiegelde of rich ting gaf. Het visuele beeld is in sterke mate gedevalueerd tot een momentop name: zozeer zelfs dat schokkende beelden vaak zonder reactie blijven. Hoewel het beeld de werkelijkheid dichtex-bij lijkt te brengenleidt de over maat tot afstand. Alleen de keuze voor identificatie, waaraan film en video soms appelleren, kan tot - risicoloze - betrokkenheid leiden. Wat betekent de videoprojectie van een strxptease-danseres in de VZeeshal bin nen deze context? Meer dan levensgroot draait zij op haar sokkel rond/belicht door groene en rode spots, zonder dat het moment aanbreekt dat zij zich com pleet blootgeeft. Gefixeerd draaien de toeschouwers met haar mee. Als bezoe ker van de Vleeshal sta jé bxiiten de lering die haar omringt. Af en toe scheidt een voorbijglijdende fles je van het beeld erachter. Collishaw noemde dit werk 'For ever'. Het verbeeldt wat mij betreft indrin gend het eeuwige verlangen om via kij ken deel te hebben aan een ervaring en de onmogelijkheid daarvan. De schijn van werkelijkheid wordt vei'dxiedub- beld: het ondeiwerp zelf is er mee gela den, de 'echte' opname - die in feite be staat uit digitaal met elkaar verbonden foto's - en de idee als toeschouwer in de kring rond ee danseres te staan, maar in werkelijkheid tegen een plat scherm aan te kijken. Mijn conclusie is dat niet het beeld, maar de geest en het gevoel ervaringen bieden en richting kunnen geven aan de werkelijkheid. Als het beeld al een rol speelt is het door de fantasie, het inle vingsvermogen van de beschouwer. Isolement Een ander van de vele aspecten die dit werk wél bloot geeft is het isolement. De danseres speelt anoniem en afstan delijk een rol, de toeschouwers zijn al leen met hun illusie. Dat isolement komt ook to tuiting in 'Snowstorm', een kleine videoprojectie van een man in een glazen stolp. Hij ligt woelend on dei- een deken texwijl in de stolp regelmatig sneeuw dwarrelt, zoals in je in kitsche rige souvenirs wel ziet. De stolp staat op een vloer Af en toe glijdt er een scha duw over van iemand die door de kanier loopt. Tegeijkertijd klinkt zonder op- Mat Collishaw, Vleeshal Middelburg. houden een sprookjesachtig deuntje uit een speeldoos. De man probeert zijn lot in de droomwei'eld van de slaap te ont vluchten, niet opgemerkt door de huis genoten. Wij kijken ernaar zonder in staat te zijn hen op zijn aanwezigheid te wijzen. Even machteloos als wanneer foto Ruben Oreel de beelden van Kosovo op het TV- scherm passeren. Collishaw (Nottig- ham, 1966) gooit internationaal hoge ogen: hij heeft wat te melden en hij doet dat op een voortreffelijke manier Mat Collishaw, Vleeshal, Middelburg, tot 6 april Hotel Vredebest in We- meldinge biedt zaterdag 14 maart onderdak aan een hobbybeurs met rom melmarkt. Openingstij den: van 10.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 14 maart wordt in Antwerpen het honderdjarig bestaan ge vierd van de Stadstrom- melaars. Reuzen uit de districten, schuttersgil den en rederijkers, oudstrijders en folkloris tische groeperingen trek ken mee op. Vertrek om 10.00 uur vanaf de Sint Andriesplaats. In ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middel burg wordt zaterdag 14 maart een antiquarische en tweedehands boeken beurs gehouden. De be zoeker kan er een niime keuze maken. Openings tijden: 10.00-16.00 uur. De actjviteitencommis- sie van Ter Valcke in Goes organiseert zaterdag 14 maart een hobbymarkt. Rond vijftien deelnemers laten de bezoekers kennis maken met hun vrije tijdsbestedingen. Ge- opendvan 10.00 tot 16.30 uur. Op vrijdag 13 maart is er een vollemaanswande- ling door het natuurge bied van de Braakman. Vertrek om 20.00 uur. Aanme.ldenj staatsbosbe heer: 0117-302252. Wie regelmatig een wandeling maakt over de bloemdijken van de Vereniging Natuurmonu menten, ziet vaak iets bijzon ders of vindt iets onbekends. Ook kurmen er tijdens een wan del- of fietstocht vragen lijzen als: waarom worden die bomen omgezaagd? en: zonde om die dijken te maaien! Het eerste spreekuur vindt woensdagmiddag 11 maart plaats. Tusen drie en vier uur is er een boswachter aanwezig om vragen te beantwoorden. De data voor de komende maanden zijn: 25 maait, 8 april, 22 april, 6 mei, 20 mei, 3 juni en 17 juni. Het infoxmatiecentrum Schaapskooi is te vinden aan de Nieuwkamerseweg. Vanuit Heinkenszand borden Schaapskooi volgen. De rubriek Wegwijs staat onder redactie van Jac ques Cats. Tips kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen of via de fax 0118-470102, on der vermelding van 'Weg wijs'. Vragen kunnen opduiken tijdens een tocht over de Borselse bloemdijken; de boswachter van Natuurmonumenten kan ze beantwoor den. foto Willem Mieras W atersportclubs stukje gastvrijer Twee watersportverenigin gen in Zeeland openen him poorten en havens voor passe rende KNWV-leden. Ze behoren tot de bijna 130 wa tersportverenigingen die zich hebben verenigd binnen de KNWV-gastvrijheidsregeling. Daarmee hebben de KNWV-le- den een stx-eepje voor. Op ver toon van de KNWV-ledenkaart aan de havenmeester kan men koxting krijgen op het liggeld of bestaat zelfs de mogelijkheid één of meer nachten gratis bij de vereniging te verblijven. De Zeeuwse verenigingen die bij de regeling zijn aangesloten zijn WV 't Sas in Sas van Gent en WSV Wolphaartsdijk. Het verenigingsgebouw De Vroone aan de C.D. Vereekestraat in Kapelle biedt zaterdag 14 maart het vertrouwde beeld van ta fels die vol staan met trein- en automodellen. De opstelling behoort bij de traditionele Zeeuwse Trein Model Beurs, genoemd naar de in Goes gevestigde stichting. Een mooie gelegenheid om als treinf anaten onder elkaar ideeën uit te wisse len om zelf een mooie baan op te bouwen. Hoewel het accent ligt op treinen, is er ook een aantrekkelijk aanbod aan modelauto's, in de schaal 1:87. Een testtafel biedt de mogelijkheid om gratis locks of wagons te testen. Openingstij den van 10 tot 15.30 uur. Oud drukwerk op beurs Breda Onder de titel 'Oud Drukwerk' wordt zondag 15 maart in Het Turfschip aan het Chasséveld in Breda een beurs gehouden rond oude en antiquaiïsche boeken, strips, prenten, kranten, an sichtkaarten, tijdschriften, documenten en ander oud drukwerk. De beurs is geopend van 10 tot 16.30 uur. De Koninklijke Neder landse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) houdt op dinsdag 17 maart een excursie in de duinen van Zoutelande. Geïnteresseerden kurmen onder leiding van Maaike Boomstra de duinen verken nen. Hoe het nu is en hoe het vroeger was, is het thema van de dag. De excursie begint om 14.00 uur. Deelne mers moeten zich vex'zame- len bij de trap van de boule vard in het dorp Zoutelande. De KNNV houdt op zater dag 21 maart weer de jaar lijkse activiteit Prunusrooi- en in het waterwingebied Oranjezon. Alle kinderen die willen deelnemen zijn welkom. Zij moeten wel gereedschap, een spa of schop, meebren gen. Het Prunusrooien on der leiding van Freek Wisse begint om 9.00 uur. Deelne mers verzamelen bij het pompstation van het water leidingbedrijf. XT atuurmönumenten orga- niseert twee keer per maand op woensdagmiddag een boswachtersspreekuur in het informatiecentrum van de Schaapskooi in Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12