PZC zeeland Schrijnend gebrek aan docenten Brandweer Sloe zoekt klanten PZC Dode bij botsing na keren op A58 Vrouwen nog steeds op achterstand Zeeland bespreekt bed rij venter retnen met Noord-Brabant Leerlingen Zeeland College lopen achterstanden op Reddingboot bevrijdt zeilschip Trekker na rukwind in de sloot Man in gezicht gestompt Over dak van auto gelopen Auto vliegt in brand Boete voor bezit softdrugs Auto's botsen frontaal Politie betrapt drankrijders zeeuwse almanak Voicemeel maandag 9 rrjaart 1998 door Henk Postma MIDDELBURG - Leerlingen van de ROC-vestiging Zeeland College lopen achterstand op doordat het steeds moeilijker wordt geschikte docenten te vinden. „Bij vertrek of ziekte van leerkrachten staan we soms met de rug tegen de muur. Het kost steeds meer moeite vervan gers te vinden", zegt ROC- vvoordvoerder N. van Munster. Hij reageert daarmee op een open brief waarin de Middel burger J. Hajee zich als plaatse lijk bestuurslid van de Socialis tische Partij beklaagt over een 'onaanvaardbaar' hoge uitval van lesuren. Hajee maakt melding van 'een haperende structuur van ver schuivingen van lesuren, tus senuren en uitvallen van hele lesdagen'. Zijn zoon zit in de eerste klas mbo kort elektro. Die klas werd de afgelopen maan den zo vaak naar huis gestuurd dat de leerlingen met een les- achterstand van 60 uren aan proefwerken moesten begin nen. Alleen al in de afgelopen VEERE - De Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij in Veere heeft zaterdagmorgen op het Veerse Meer een tussen de Haringvreter en de Mosselplaat aan de grond gelopen zeiljacht losge trokken. Het zeilj acht was gesigna leerd door een Veerenaar, die de redders alarmeer de. Op het schip zaten vier watersporters, onder wie twee kinderen. Zij waren op weg naar de jachtha ven Oostwatering, toen ze werden verrast door de ondiepte. Door de harde wind kregen ze voortdu-. rend water over. De red dingboot Forel heeft het zeilschip losgetrokken, waarna het zelf zijn weg kon vervolgen. drie weken zijn daar minstens 25 lesuren achterstand aan toe gevoegd, schrijft Hajee. Mede namens andere ouders eist hij dat de leerlingen 'vanaf he den ongestoord en op normale tijdstippen hun lessen zullen ontvangen zonder verder uit val'. Verder wil hij dat de school op korte termijn maatregelen neemt om het grote aantal ge miste lesuren te compenseren, zonder dat geplande vakanties in gevaar worden gebracht, Vol gens hem is de school daartoe contractueel verplicht. Hajee trok in januari ook al eens aan de bel, maar tot enige verbete ring heeft dat zijns inziens nog niet geleid. Spijbelen De SP-bestuurder benadrukt dat de lesuitval een 'uiterst de motiverende' uitwerking heeft op leerlingen, en een neiging tot spijbelen in de hand werkt. Hij toont zich verder bezorgd over signalen van leerlingen als zou de lesuitval mede worden ver oorzaakt doordat het Zeeland College voorrang geeft aan con tractonderwijs ten behoeve van Arabische mariniers die in Vlis- singen worden opgeleid. Leer lingen uit het regulier onderwijs voelen zich daardoor achterge steld. „Dit heeft zelfs al geleid tot racistische acties", zegt Haj ee. ROC-woordvoerder N. van Munster erkent dat sprake is van een zorgelijke situatie. De problemen in de eerste klas mbo kort elektro zouden vooral ver oorzaakt zijn door langdurige ziekte van een vakdocent elek tronische installatietechniek. De school heeft er volgens hem alles aan gedaan zo snel moge lijk een vervanger te vinden. Via een uitzendbureau lukte het een docent te vinden, maar die gaf er na drie weken de brui aan om dat hem een vaste baan in het bedrijfsleven werd aangebo den. De uitgevallen docent is sinds kort weer voor zestig pro cent aan het werk. Ondertussen blijft de school naarstig zoeken naar iemand die zolang de reste rende veertig procent van de les uren kan invullen. Enorme zorg Dit soort situaties komt wel va ker voor, ook bij kortdurende ziekte van docenten. De school door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland gaat met Noord-Brabant overleggen over de aanleg van bedrijven terreinen aan weerszijden van de provinciegrens. De Zeeuwse gedeputeerde J. G. van Zwieten en zijn Brabantse collega P. van Geel hebben afgesproken voor- en nadelen, mogelijkheden en achtergronden van eikaars plannen met elkaar door te ne men. Van Zwieten: „We moeten zien te voorkomen dat we elkaar in de houdgreep nemen." Aanleiding zijn twee plannen bij het Schelde-Rijnkanaal. In Zeeland bestaan plannen om aan de oostkant ervan, nog juist op het grondgebied van Rei- merswaal, een bedrijventerrein aan te leggen. Deze plek is een knooppunt van vervoer over weg, water en spoorlijn. Dat biedt mogelijkheden voor acti viteiten op het gebied van over slag, opslag en transport, maar ook voor assemblage en verpak- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A.van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl staat dan vaak met de rug tegen de muur omdat het steeds moei lijker is geworden vervangers te vinden. „We hebben wel boven tallig personeel, maar daartus sen bevindt zich niet altijd de vakdocent die je op dat moment nu juist nodig hebt. We moeten dan ontzettend ons best doen om iemand te vinden die kan in vallen. Het is een enorme zorg. Ik vind het verschrikkelijk wan neer ik lessen moet laten verval len. We proberen dan wel te pijn over meerdere klassen te verde len." Van Munster ontkent ten stel ligste dat het onderwijs aan Arabische mariniers voorrang krijgt. „Ook daar hebben we dit soort problemen gehad. Maar die zijn niet opgelost ten koste van het regulier onderwijs. Integendeel. We hebben een docent die speci aal voor de opleiding van de Arabieren was aangesteld zelf een tijd als invaller ingezet voor de reguliere lessen. Daarna is die volledig voor de Arabieren gaan werken. Leerlingen heb ben misschien de indruk gekre gen dat die man voor het regulier onderwijs was aange trokken. Maar dat is dan een misverstand." Echtpaar uit Zierikzee ernstig gewond door Marten de Jongh GOES - De 83-jarige J. 't Gilde uit Breskens is zaterdagmiddag om het leven gekomen bij een aanrijding op de rijksweg A58 nabij Goes. Een echtpaar uit Zierikzee is met ernstige ver wondingen opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Het gaat om een 24-jarige man en een 20-jarige vrouw. De twee bij het ongeluk betrokken auto's zijn geheel vernield. De aanrijding gebeurde rond kwart voor één vlakbij knoop punt De Poel op de rijstroken richting Bergen op Zoom. De 83-jarige bestuurder probeerde te keren op een moment dat uit de richting Middelburg een auto kwam aam-ij den met daarin het echtpaar uit Zierikzee. De be stuurder uit Zierikzee kon niet meer uitwijken'en botste met hoge snelheid tegen de zijkant van de kerende auto. Het dode lijke slachtoffer en een van de twee inzittenden uit het andere voertuig zaten dusdanig be kneld dat de brandweer hen moest bevrijden. De twee rijbanen richting Ber gen op Zoom werden ruim een uur afgezet. Auto's konden al leen via de vluchtstrook rijden. Het verkeer ondervond weinig hinder van het ongeval omdat het niet druk was op de weg. Het was het vierde verkeerson geval in enkele dagen tijd op het Bevelandse traj eet van de Rijks weg A58. Bij een ongeluk afge lopen woensdag ter hoogte van Kapelle vielen twee doden. foto Willem Mieras king van goederen. Deze ont wikkeling wordt in het provin ciehuis in Den Bosch met enige scepsis bekeken. Twijfels be staan daarentegen in Middel burg over plannen om in de Au- vergnepolder aan het Schelde- Rijnkanaal bij Bergen op Zoom, pal tegenover Tholen een indu strieterrein met insteekhavens te maken. Van Zwieten: „Daar zijn wij bepaald niet enthousi ast voor. Je krijgt dan te maken met kruisend scheepvaartver keer en alle risico's die dat met zich meebrengt." De beide gedeputeerden zijn het erover eens dat het niet zinvol is dat beide provincies elkaar on der het uitspreken van het on aanvaardbaar met bezwaren procedures gaan bestoken. „We hebben afgesproken dat we bij de beoordeling van onze plan nen doen alsof er geen provin ciegrenzen zijn, zodat een open gesprek mogelijk is. We zijn nu eenmaal tot elkaar veroor deeld." Gedeputeerde Staten van Zeeland beschouwen de aanleg van een bedrijventerrein in het oosten van Reimerswaal als een mogelijkheid om Mid den-Zeeland te verbinden met het economisch kerngebied dat zich langs de A58 in Noord-Bra bant ontrolt. In Brabant leeft de opvatting dat de Zoomweg (A4), die Rotterdam met Antwerpen verbindt, geen ontwikkelings zone voor industrie mag wor den. Hoopvol Van Zwieten is hoopvol ge stemd. „Het moet geen kwestie worden van of-of, maar van en en. We moeten ervoor zorgen dat we zo dicht bij de provincie grens ontwikkelingen tot stand brengen waarin beide provin cies en de gemeenten in het grensgebied elkaar kunnen vin den. Als dat lukt, dan raken we het eens over meer dan alleen bedrijventerreinen. Het blijft niet bij overleg over het Schelde-Rijnkanaal. GS van Noord-Brabant menen dat het open landschap waar de Zoomweg doorheen loopt, niet mag dichtslibben met bedrij venterreinen, windmolenpar ken en grote kassencomplexen. Daarom bestaat in Den Bosch enige bezorgheid over plannen van Zuid-Holland voor een in dustrieterrein aan de A4 in de Hoekse Waard. Daarover komt er overleg tussen de drie verant woordelijke gedeputeerden. De Turkse folkloregroep Ozan bracht tijdens de Internationale Vrouwendag een Turks, traditioneel volksdansprogramma in au thentieke kostuums. foto Ruben O reel Internationale Vrouwendag in Middelburg gevierd door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Er is nog steeds geen eerlijke verdeling tussen mannen en vrou wen als het gaat om arbeid. Mannen zitten in hogere, goedbetaalde functies, vrou wen hebben nog te vaak te laag betaalde banen of doen veel vrijwilligerswerk. Bij de verdeling van het huishoudelijke werk blijkt dat vrouwen daarvoor in zeventig procent van alle gevallen het meeste op hun schouders nemen. Dat zei Joke van der Meulen zondagmiddag in Middelburg ter gelegenheid van de viering van de In ternationale Vrouwendag. Zij sprak over het thema Vrouwen en Ai-beid. Van der Meulen - zij sprak op persoonlijke titel - is werkzaam bij Arbeidsvoorzie ning Zeeland. Zij houdt zich onder meer bezig met herintredende vrouwen. Vijf tien jaar geleden was zij actief betrokken bij het schrijven van de Goese emancipa tienota. Veel is er in die tijd niet veran derd. „Het zal", waarschuwde zij haar ge hoor, „een zaak van lange adem worden." Een onderzoekje in de zaal wees uit dat nog steeds veel vrouwen de traditionele taken op zich nemen. „Als er kinderen ko men, stoppen de vrouwen met werken. Ik ben tijdens mijn werk nog niet vaak tegen gekomen dat een man zei: ik ben gestopt met werken om voor de kinderen te zorgen en nu moet ik mij oriënteren op de ar beidsmarkt. Het zijn er maar enkelen die dat hebben gedaan." Als vrouwen werken, blijkt volgens Van der Meulen dat het onbetaalde, huishou delijke werk rust op de schouders van de vrouw. De positie van vrouwen op de ar beidsmarkt is de afgelopen jaren specta culair verbeterd. Zij halen betere cijfers op school en inmiddels is de verdeling tus sen vrouwelijke en mannelijke studenten in het hoger onderwijs gelijk. Toch nemen vrouwen geen machtspositie in. „Ze ver dienen minder, zelfs in een zelfde functie als een man." Streepje voor Van der Meulen stelde dat vrouwen die te rug willen op de arbeidsmarkt niet bij de pakken moeten neei-zitten. Vrouwen heb ben vaak een streepje voor ten opzichte van langdurig werkloze mannen. „Werk gevers denken bij mannen die lang werk loos zijn toch dat er iets mis is met die mannen. Van vrouwen weten werkgevers dat ze tijdelijk van de arbeidsmarkt zijn afgegaan om voor de kinderen te zorgen." Vrouwen, aldus Van der Meulen, moeten ook duidelijk aangeven wat hun talenten zijn. Vrouwen zijn sterk in plannen en or ganiseren. Zij moeten bovendien de voor waarden om terug te keren naar een baan goed in de gaten houen. In veel collectieve arbeidsovereenkomsten zijn afspraken gemaakt over (buitenschoolse) kinderop vang. Wethouder L. C. Poppe-de Looff van Vlis singen opende de Internationale Vrou wendag. Zij noemde het thema Vrouwen en Arbeid een uitstekend thema, omdat het di t j aar honderd j aar geleden is dat ko ningin Wilhelmina de Nationale Tentoon stelling Vrouwenarbeid opende, een mijlpaal in de geschiedenis van de vrou wenbeweging. „Sociale activering maakt tegenwoordig deel uit van de bijstands wet", aldus de Vlissingse gemeentebe stuurder. „Niet alleen de economische zelfstandigheid is belangrijk voor vrou wen, maar juist het gevoel van de wouw om volledig en volwaardig mee te tellen." SCHOONDIJKE - Vanwege een ongeval, zaterdagmiddag om kwart voor twee, op de weg tussen Schoondijke en Oostburg heeft de politie het verkeer enkele uren lang moeten omleiden. Een dertigjarige man uit Veldhoven reed met zijn trekker met oplegger over de weg, toen hij dooreen rukwind met zijn rech ter voorwiel in de berm terecht kwam. De bestuurder verloor de macht over het stuur, waardoor de trekker een sloot in reed en de oplegger dwars op de weg kwam te staan. De combinatie moest met een speciale kraan weer op de weg worden gezet. ZIERIKZEE - Een veertigjarige inwoner van Pluizen liep za terdagavond een verwonding aan zijn gezicht op toen hij in een sportgelegenheid in Zierikzee onverwacht een stomp in zijn gezicht kreeg. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan van mishandeling. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is forse schade aangericht aan een geparkeerde auto op de Nadorst- weg in Middelburg. De motorkap en het dak liepen deuken op. De politie vermoedt dat er iemand over het dak heeft gelopen. VLISSINGEN - Door nog onbekende oorzaak is gisteroch tend om half twaalf een auto op de Vlissingse Sloeweg, nabij de Gerbrandystraat, inbrand gevlogen. De vlakbij surveille rende politie werd gewaarschuwd door andere automobilis ten. De agenten hebben het vuur in de motor geblust met een poe derblusser. De eigenaar had de brand al rijdend ontdekt en zijn auto langs de kant van de weg gezet. DRAAIBRUG - De politie heeft gistermiddag om kwart voor vijf in Draaibrug een achttienjarige inwoner van Brugge een boete van honderd gulden gegeven omdat hij in het bezit was van acht gram wiet. De drugs zijn in beslag genomen. VLISSINGEN - Bij een botsing tussen twee personenauto's op de President Rooseveltlaan in Vlissingen is zaterdagavond materiële schade aangericht. Een 21-jarige Vlissinger reed vanaf het benzinestation de President Rooseveltlaan op, toen uit tegenovergestelde rich ting een 43-jarige inwoonster van 's-Heerenhoek het benzine station wilde oprijden. Deze zag de auto van de Vlissinger over het hoofd, waarna een frontale botsing volgde. Niemand raakte gewond. Beide wagens liepen schade op aan de voor kant. GOES - Een negentienjarige Goesenaar is zondag rond vier uur 's ochtends in zijn woonplaats aangehouden vanwege rij den onder invloed. Hij kreeg een rijverbod en moet zich voor de politierechter verantwoorden. Ook zaterdag in de vroege ochtend plukte de politie in Goes twee drankrijders van de weg. Het betreft een 33-jarige Goe senaar en een 28-jarige inwoner van Halsteren. Ook deze twee bestuurders kregen een dagvaarding en een rij - verbod. door Ben Jansen VLISSINGEN - Een centrale bedrijfsbrandweer in het indu striegebied Vlissingen-Oost heeft meer klanten nodig dan olieraffinaderij Total, het-che miebedrijf Hoechst en de Elektriciteits Productiemaat schappij Zuid-Nederland. Het ondernemingsplan dat voor zo'n gezamenlijke brandweer is gemaakt, acht de basis in be drijfseconomisch opzicht te smal als de deelname tot deze drie bedrijven beperkt blijft. Daarom worden andere onder nemingen in Vlissingen-Oost benaderd met de vraag of ze ge bruik willen maken van de dien sten van de centrale brandweer. Hoechst nam eind 1996 het ini tiatief voor een onderzoek naar de mogelijkheden voor een ge zamenlijke bedrijfsbrandweer. Voor het bedrijf speelde de noodzaak de kosten sterk terug te brengen een voorname rol. Aanvankelijk had ook Pechiney Nederland wel oren naar sa menwerking op dir gebied. Vóór de resultaten van een haalbaar heidsonderzoek bekend waren, haakte de aluminiumsmelter echter af en besloot de eigen be drijfsbrandweer te handhaven. Directeur J, Milhous van Indu strie Park Vlissingen, een van de verzelfstandigde onderdelen van het vroegere Hoechst Hol land, acht een centrale bedrijfs brandweer niet alleen uit een oogpunt van kostenbesparing van betekenis. „Een eigen brandweerploeg van dertien man kost globaal twee miljoen gulden per jaar. Misschien ben je met een gezamenlijke oplos sing vijf ton goedkoper uit. Ze ker zo belangrijk is dat een cen trale bedrijfsbrandweer een aantrekkelijke vestigingsfactor is. Natuurlijk zal de aanwezig heid van een voor alle bedrijven in Vlissingen-Oost beschikbare brandweer geen doorslagge vende rol spelen bij de beslissing van een Onderneming zich hier al dan niet te vestigen. Maar het draagt opgeteld bij andere gun stige vestigingsvoorwaarden wel bij tot het gunstige indu strieklimaat dat Vlissingen- Oost biedt." Afvalwater In dit verband wijst Milhous op de afvalwaterzuiveringsinstal latie die Delta Nutsbedrijven vorig jaar heeft aangelegd. „Dat is ook-zoiets. We hebben in Vlis singen uitbreiding van nieuwe activiteiten op het Hoechst-ter- rein aan onze neus voorbij zien gaan, omdat voor een eigen af valwaterbehandeling moest worden gezorgd." De initiatiefnemers praten ook met de gemeenten Vlissingen en Borsele. Het industriegebied ligt op hun grondgebied en zij hebben een verantwoordelijk heid voor de brandweerzorg. Ook is de mogelijkheid geop perd de gezamenlijke bedrijfs brandweer voor Vlissingen- Oost een rol te laten spelen in de hulpverlening bij eventuele ca lamiteiten aan de noordkant van de Westerscheldetunnel. De zich in rap tempo aandie nende nieuwe communica tiemiddelen veroorzaken tragische misverstanden. Tenminste, dat maakten wij op uit de in het blad Molen- wereld afgedrukte ervarin gen van een molenaar die met zijn tijd meegaat De ondernemer met visie heeft voicemail aangeschaft, waar klanten desgewenst na de piep een boodschap op kunnen achterlaten. Een klant vroeg om zemelen en dat stond even niet op de schappen. Waarop de mole naar de man vertelde dat hij bij bijzondere bestellingen ook vooraf had kunnen bel len. „En tegenwoordig heb ik trouwens ook voice-maïl", zo verklaarde de mulder. De aangesprokene keek als doof de bliksem getroffen. Tarwemeel, roggemeel, ma ïsmeel, akkoord, maar vois- meel? De molenaar bulderde van het lachen om de ver baasde blik van zijn klant. Hoe de klant dit opnam meldde Molenwereld niet, maar waarschijnlijk was die in zijn wiek gescholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7