Albanezen in Kosovo de straat op Melkert verruimt kinderopvang 4 WEKEN Korthals Altes wil alle verkiezingen op één dag Regen zet camping Gorishoek blank Edsilia Rombley wint Songfestival 10 7° //\7V Handballers EMM kampioen Taak voor overheid in bekostigen basisvoorziening voor iedereen Levenslang voor Priebke Tekort aan leraren ROC Voorhoeve bereid Nederlandse militaire inzet te overwegen VOOR 15,00 JA, ik wil: Jan Siemerink winnaar in Ahoy Petitie van 1500 officieren voor Netanyahu van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De over heid moet zich meer be moeien met de kinderop vang. Zij dient er voor te zorgen dat er overal vol doende capaciteit is. De opvang van kinderen is een basisvoorziening waarvoor het geld moet komen uit de algemene middelen. Minister Melkert (Sociale Za ken) stelde dat gisteren tijdens een discussiebijeenkomst ter gelegenheid van de internatio nale vrouwendag. Hij wil dat ie dereen die kinderopvang nodig heeft, daarvan gebruik kan ma ken. Dit is nu niet het geval om dat in sommige gemeenten geen opvang is, of omdat mensen bij bedrijven werken die geen rege ling kennen, of omdat het te duur is. „Het zijn nu vooral tweeverdie ners met goede inkomens die hun kinderen naar een crèche brengen. Het moet aantrekke lijker worden voor mensen met lagere inkomens", aldus Mel kert. De FNV steunt hem. Werkgeversvoorzitter Blankert voelt niets voor de plannen van de minister. Hij vindt het geen goed idee dat de belastingbeta ler ongeacht of hij nu kinderen heeft moet opdraaien voor kin deropvang. Hij vindt dat de ver antwoordelijkheid primair hoort te liggen bij de gebruiker van de voorzieningen. De over heid en de werkgevers kunnen kinderopvang bevorderen via fiscale stimulansen. PvdA en CDA zijn het wél met Melkert eens. In een reactie zeg gen beide fracties dat kinderop- HHHHHHBIHHHHHi HILVERSUM - WD-pro- minent Korthals Altes wil dat in Nederland alle verkiezingen op één en de zelfde dag worden gehou den. De aanzuigende werking van de Kamer verkiezingen kan dan goed uitpakken voor de opkomst van de raadsver kiezingen en die voor Pro vinciale Staten. Een bedroevend lage op komst van 59,5 procent zoals bij de gemeente raadsraadsverkiezingen afgelopen woensdag be hoort dan tot het verleden Korthals Altes, voorzitter van de Eerste Kamer, op perde het samenvoegen van de drie nationale ver kiezingen gisteren voor de NOS-radio. Alleen de verkiezingen voor het Europees Parle ment kunnen niet mee worden gebundeld, omdat ons land daar qua tijdstip niet over gaat. Staatsrechtelijk obstakel voor de variant van Kort hals Altes is dat tussen tijdse ontbinding van de Tweede Kamer (na een ka binetscrisis) automatisch zou leiden tot ook nieuwe verkiezingen voor raad en staten. Maar daar valt volgens de oud-minister van Justitie wel een mouw aan te pas sen: een zittingsperiode van een jaartje meer of minder. Opkomstplicht Korthals Altes ziet weinig heil in het pleidooi van zijn WD-collega Vonhoff de opkomstplicht die in 1970 is afgeschaft weer in te voeren. De gewezen commissaris van de ko ningin te Groningen en oud-burgemeester van Utrecht ergert zich mate loos aan de normloosheid die in de hand wordt ge werkt door het simpele feit dat in ons land kenne lijk geen plichten meer zijn. „De democratische plicht is om op te komen, stem plicht is anders, het gaat om het recht je stem te ge bruiken zoals je wil.ANP vang een basisvoorziening moet zijn, waarvoor meer geld nodig is. ,,Ook iemand die geen kinde ren heeft, moet meebetalen", vindt CD A-Kamerlid Doelman. „Mensen zonder auto betalen ook mee aan rijkswegen. Dat vrouwen kunnen werken is in het belang van de economie." PvdA-Kamerlid Verspaget is het daarmee van harte eens. Het CDA hamert wel op een redelij ke eigen bijdrage van alle inko mens Wie zelf de opvang van z'n kinderen regelt, moet hiervoor fiscaal worden beloond. D66 wil per se geen belasting verhogingen om meer kinderop vang mogelijk te maken, maar een fiscale aftrek voor zorgkos- ten. Zo worden ook degenen ge spaard die geen kinderen heb ben. Werkgevers moeten meer faciliteiten voor opvang rege len, terwijl ook de overheid er extra geld in steekt, aldus Ka merlid Van Vliet. Melkert zei gisteren tijdens de discussie, georganiseerd door het maandblad Opzijdat het nu de tijd is voor een doorbraak in het beleid voor het combineren van een baan en kinderen. Hij wil dat partijen daar in de ko mende kabinetsformatie ver gaande afspraken over maken. „Het klimaat is er meer dan ooit rijp voor." Er moet volgens Melkert nog veel gebeuren om de positie van vrouwen meer gelijkwaardig te maken aan die van mannen. „Zorgtaken zijn ongelijk ver deeld en er is veel te weinig kin deropvang. Vrouwen moeten kunnen kiezen voor gezin én werk zonder dat dit leidt tot een onaanvaardbare werkdruk of een overgeorganiseerd be staan." ANP De hevige regenval zette de camping onder twintig centimeter water. door Frank Balkenende SCHERPENISSE - Door de hevige re genval kwam camping Gorishoek bij Scherpenisse zaterdag blank te staan. Het water stond twintig centimeter hoog. Bij aanhoudende regen dreigde kortsluiting in een laaggeplaatste stroomkast. Op verzoek van de cam pingeigenaar heeft het brandweer korps uit Sint-Maartensdijk zaterdag het overtollige water weggepompt. Qp de getroffen camping komen de persleidingen van de kampeerterreinen Pluimpot, De Hoeve en De Zeester sa men. Gorishoek beschikt over' een pomp met buffervoorraad om het water naar de zuiveringsinstallatie in Sint- Maartensdijk te dirigeren. Afgelopen weekeinde was er geen pompen aan: het water kwam met bakken naar beneden en zette de camping blank. „Dit hebben we nog nooit meege maakt", zegt bedrijfsleider M. A Flik- weert. „Onze: pomp kon het tot nu toe bij fikse regen altijd aan, maar zaterdag schoot de capaciteit te kort. Omdat het water twintig centimeter hoog stond en het nog maar vijf centimeter was ver wijderd van een stroomkast, was het even paniek. We hebben toen de brand weer gevraagd het water de sloot in te pompen, Gelukkig was het korps Sint- Maartensdijk daartoe bereid." Volgens Flikweert was er geen waterschade. Stacaravans stonden hoog genoeg om droog te blijven. Op Gorishoek eindigt komend weekeinde de wintersluiting; dan gaat de camping weer open voor gasten. Volgens J.A Dees, hoofd waterlcwanti- teitsbeheer van het waterschap Zeeuw se Eilanden, hebben de gemalen in Midden- en Noord-Zeeland de grote hoeveelheden neerslag zonder proble men kunnen verwerken. Er was hem niets gebleken van capaciteitsproble men. Extreem Ook elders in Nederland zorgden de plensbuien zaterdag voor problemen. Zo viel in de provincie Utrecht in dert ig uur tijd 55 millimeter regen. Water schappen spreken van een extreme si tuatie. In Bunnik kwam de rampenstaf zater dagmorgen bijeen omdat de Kromme Rijn op verschillende plaatsen buiten haar oevers is getreden. Weilanden f oto Wi m va n Vosse n tussen Bunnik en Utrecht staan blank. Het waterschap Vallei en Eem moest al le zeilen bijzetten om een overstroming van het centrum van Ni j kerk te voorko men. De Arkemheenpolder kwam on der water te staan en zelfs het monu mentale stoomgemaal Hertog Reijnout werd ingeschakeld. Brandweerkorpsen in Nieuwegein, Woerden, Breukelen, Vinkeveen en Bunnik hadden handenvol werk met het leegpompen van kelders en het af zetten -van ondergelopen wegen. Het water in de öude Gracht in Utrecht stond 20 centimeter boven de gebruike lijke stand van 55 cm NAP; volgens een sluiswachter is dat de afgelopen 7 5 j aar niet eerder voorgekomen. zie ook pagina 3 doorHarald Doornbos PRISTINA - Politieke partijen van Albanezen in Kosovo heb ben voor vandaag opgeroepen tot massale straatprotesten te gen de Servische acties in him provincie. Duizenden Albanese vrouwen gingen zondagmiddag in Pristina, de hoofdstad van Kosovo, al de straat op. De poli tie greep niet in. Tegelijkertijd heeft de Servi sche politie aangekondigd dat de zwaar bewapende eenheden door zullen gaan met acties te gen vermeende leden van het Kosovo Bevrijdingsfront. Etnische Albanezen beschuldi gen de Serviërs ervan een ge vangenkamp te hebben opgezet waar Albanezen worden vast gehouden, verhoord en gemar teld. Intussen wordt elders in Europa druk diplomatiek overleg ge voerd over het conflict. De Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Albright sprak de afgelopen dagen met haar colle ga's in Italië, Duitsland en Frankrijk. Vandaag komt in Londen de 'Contactgroep voor Joegoslavië' - de Verenigde Sta ten, Rusland, Italië, Frankrijk, Engeland en Duitsland - voor spoedberaad bijeen. Duitsland drong, bij monde van minister Kinkel van Buiten landse Zaken, aan op ingrijpen mede om een nieuwe vluchtelin genstroom te voorkomen. Ook diens Britse collega Robin Cook het weten 'de houding van de Serviërs niet ongestraft te kun nen laten'. Frankrijk zei datsnel handelen voorop staat om ver der bloedvergieten in Kosovo te voorkomen, zonder echter aan te geven hoe dat moet gebeuren. De Joegoslavische president Milosovic wijst alle internatio nale inmenging van de hand. „Laten zij zich met hun eigen zaken bemoeien", zei hij. In Pristina kwamen ook giste ren nog etnische Albanezen aan die gevlucht waren uit het zoge- AMSTERDAM - Edsilia Rom bley (20) heeft gisteravond met het liedje 'Hemel en aarde' het Nationaal Songfestival gewon nen. De zangeres zal Nederland op 9 mei in Birmingham verte genwoordigen op het 43e Euro visie Songfestival. Het nummer is geschreven door Eric van Tijn en Jochem Fluits- ma. Dat is de uitkomst van het lied jesfestijn, dat werd gepresen teerd door Linda de Mol en Paul de Leeuw en rechtstreeks op de televisie was te aanschouwen. Acht kandidaten deden mee. Kijkers en vakjury bepaalden samen de uitslag. Beide jury's zetten Rombley op 1. Ongeveer 250.000 mensen belden hun voorkeur door. Het liedje 'Mijn hart kan dat niet aan' van Leo van de Ketterij en Huub van der Lubbe, gezon gen door Fréderique Spigt, ein digde op de derde plaats. ANP Edsilia Rombley foto Jasper Juinen naamde Drenica-gebied in cen- traal-Kosovo. Tegenover de staatstelevisie van Albanië ver klaarden zij dat er ongeveer 500 gevangenen worden vastgehou den op het complex van een voormalige munitiefabriek in de stad Srbica. De gevangenen, allen etnische Albanezen, zou den worden gemax-teld door de Servische troepen. Een konvooi van het Internatio nale Rode Kruis op weg naar het Drenica-gebied werd tegenge houden door de Serviërs, die zeiden te vrezen dat zo wapens naar de Albanezen werden ge bracht. Ook buitenlandse verslaggevers krijgen het steeds zwaarder te verduren. Zaterdag werd een cameraploeg van het Neder landse programma Nova net buiten Pristina aangehouden door een politie-eenheid terwijl ze een Albanese boer wilden in terviewen, die ze een lift hadden gegeven. Allen werden tegen de muur gezet en de Serviërs dreig den hen te executeren. Na drie uur werd het Nova team vrijgelaten, maar de Alba nese boer is sindsdien spoorloos De Serviërs beweerden dat hij een 'terrorist' zou zijn. Het No- va-team heeft op zondagoch tend direct Kosovo verlaten en is via Macedonië teruggegaan naar Nederland. GPD zie ook pagina 4 NW 4 Ietwat guur Af en toe zon en een paar maartse buien. Matige noordwestelijke wind. Maximumtemperatuur rond 7 graden. 241e jaargang no. 57 maandag 9 maart 1998 losse nummers 1,75 pagina 13 en 20 De ex-SS'er Erich Priebke (84) is zaterdag wegens deelname aan een massa-executie in 1944 tot levenslang veroordeeld door een Italiaans militair Hof van Appèl, Nabestaanden van de slachtoffers reageerden geëmotioneerd op het vonnis. In eerdere processen kwam Priebke er met JZ een veel lichtere straf vanaf. Leerlingen op de vestiging Zeeland College van het ROC krij gen uren en soms dagen geen les, doordat het voor het insti tuut steeds moeilijker wordt om zieke of vertrekken de leraren te vervangen. Een van de ouders van een leerling heeft zich daarover beklaagd. van onze redactie binnenland HILVERSUM - Minister Voor hoeve (Defensie) is bereid 'ern stig te overwegen' Nederlandse militairen te stationeren in Ma cedonië als de internationale gemeenschap daarom vraagt. De militairen zouden dan deel nemen in de internationale een heid die daar nu al is, om te voorkomen dat het conflict in Kosovo overslaat naar het aan grenzende buurland. Voorhoeve toonde zich gisteren in het tv-programma Buitenhof ook voorstander van zo'n inter nationale militaire aanwezig heid in Noord-Albanië. Met hem is ook 'best te praten' over deelname van Nederland in dat gebied. Nederlandse deelname is volgens Voorhoeve gerecht vaardigd omdat oorlog in het gebied 'allerlei consequenties heeft' voor Europese landen. Naast de stationering van mili tairen moet de internationale gemeenschap ook zorgen voor de opvang van vluchtelingen in het oorlogsgebied. Of militairen van de internatio nale gemeenschap daadwerke lijk zullen ingrijpen is volgens Voorhoeve de vraag. Daarvoor is een resolutie nodig van de Vei ligheidsraad. Rusland zal die zeker blokkeren. Ook het verzet van landen als China en Grie kenland beperken de mogelijk heden van de Europese Unie. de NAVO eri de VN. Voorhoeve verwacht een verde re escalatie van het conflict tus sen Kosovo en Servië. Het risico op een nieuwe Balkanoorlog noemde hij heel groot. In Koso vo nemen agressieve jongeren de macht over. Door de 'overma tig wrede reactie' van Servië op aanslagen van vrijheidsstrij ders uit Kosovo zal de vlam in de pan slaan, aldus Voorhoeve. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Jan Siemerink heeft zon dag de finale van het 25e ABN Amro-toernooi ge wonnen. De 27-jarige Rijnsburger versloeg in de eindstrijd de Zweed Tho mas Johansson in twee sets: 7-6 6-2. Het was de derde ATP-zege van Sie merink na Singapore 1991 en Nottingam 1996. Hij verdiende met zijn overwinning 101.500 dollar. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 JERUZALEM - Meer dan 1500 leger- en politieoficieren, onder wie 71 generaals en politiecom- mandanten, dringen er bij de Is raëlische premier Netanyahu op aan vrede te sluiten met de Ara bische buurlanden. De brief die zij tekenden is vrij wel identiek aan het schrijven dat de toenmalige premier Be gin twintig jaar geleden kreeg toen de vredesbesprekingen met Egypte in een moeilijke fase verkeerden. „Een regering die liever nederzettingen hand haaft in bezet gebied dan het historische conflict op te lossen en normale betrekkingen een te gaan in de regio geeft ons aan leiding de rechtvaardigheid van onze weg in twijfel te trekken", aldus de brief. AFP Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1