Turkije haalt uit naar Duitsland Klap voor Europese GIA-tak Oekraïne staakt levering nucleaire techniek aan Iran Vergadermoeheid op partijcongres Maan met ijs in select groepje Recordvangst drugs voor kust Antillen Treinramp in Finland Jeugdige daders van moord Britse kleuter naar Europese Hof buitenland Premier verwijt Bonn voortzetting expansiedrift Hitier Ontwapening ex-rebellen Angola Cynisme slecht voor het hart Taiwan bouwt oorlogsschepen Zjoeganov 'bang' voor vrouwen Massamoord in voormalig Zaïre zaterdag 7 maart 1998 van onze redactie buitenland LONDEN - De Turkse premier Mesut Yilmaz beschuldigt de Duitse regering van voortzet- ling van Hitiers beleid om in Oost-Europa leefruimte voor de Duitsers te veroveren. „De Duitsers volgen dezelfde strategie als vroeger. Zij geloven in Lebensraum. Dat houdt in dat de landen in Centraal- en Oost-Europa van strategisch belang zijn voor Europa en voor Duitsland als hun achtertuin", zei Yilmaz vrijdag in een inter view met de Britse krant Finan cial Times. De premier wijt het vooral aan de Duitse bondskanselier Hel mut Kohl dat de EU-lidstaten tijdens de top in Luxemburg in december Turkije hebben ge weerd van de lijst van landen die als eerste voor toetreding tot de unie in aanmerking komen. Yilmaz zegt dat hij volgende week niet naar Londen zal gaan voor de conferentie van de EU- lidstaten met alle landen die lid van de unie willen worden. De Duitse regering en het minis terie van Buitenlandse Zaken wezen de aantijgingen van de Turkse premier van de hand. Bonn wilde niets zeggen over de mogelijke gevolgen van Yilmaz' uitspraken voor de onderlinge relatie tussen beide landen. Het was wel duidelijk dat de Duitse regering zeer ontstemd is over de beschuldigingen. De Finan cial Times had al voorspeld dat er een woedende reactie zou ko men gezien de beladenheid van het woord Lebensraum, Discriminatie De Britten, voorzitter van de unie, hebben bij Yilmaz op deel name aan de top aangedrongen. ,,Als wij zouden deelnemen, zou dat betekenen dat wij de discri minatie tegen ons aanvaarden. Het is aan de EU-landen de schade te herstellen die zij heb ben toegebracht"meent de pre mier. Volgens Yilmaz zijn de Duitsers erop uit de grens tussen Europa en Azië te trekken tussen Bulga rije en Turkije. Turkije mag een goede buur, maar geen onder deel van de unie zijn. Hij onder streept dat de beslissing in Luxemburg de pogingen om een regeling voor Cyprus te berei ken hebben 'ondergraven'. Het eiland is sinds 1974 verdeeld in een Grieks en Turks deel. Cy prus behoort tot de zes landen waarmee binnenkort onder handelingen over toetreding tot de EU beginnen. In verband hiermee is Europees commissa ris Van den Broek op het eiland. Yilmaz heeft als vele andere Tui-ken in Duitsland gestudeerd en spreekt vloeiend Duits. Hij heeft goede contacten met. Duit se politici, onder wie enkele van Kohls belangrijkste adviseurs. ANP door Hans Hoogendijk MOSKOU - Oekraïne heeft gis teren besloten een akkoord met kan over de levering van nucle aire technologie stop te zetten. Li ruil daarvoor zullen Ameri kaanse bedrijven de kans krij gen in Oekraïnse kernreactoren te investeren. „Oekraïne heeft besloten zich terug te trekken uit de nucleaire samenwerking met Iran, inclu sief de levering van turbines voor het Bushehr-proj eet, deel de minister van buitenlandse zaken Oedvenko mee na lang overleg met zijn Amerikaanse collega Albright. Russische bedrijven hebben een contract van omgerekend 1,8 miljard gulden met Iran gete kend om een 1000 megawatt kerncentrale in Iran te bouwen. Het Oekraïnse staatsbedrijf AOA Turbaton was benaderd om de turbines te ontwerpen en tebouwen. De Amerikanen zijn fel tegen het project, omdat zij kan ervan verdenken de tech nologie te willen gebruiken voor een nucleair bewapeningspro gramma. Iran heeft dat steeds ontkend. Ruil In ruil voor het besluit willen Amerikaanse bedrijven in de Oekraïnse kemenergiesector gaan investeren. Ook zijn de Amerikanen bereid met Oekra ïne samen tewerken op het gebied van de ruimtevaart, in clusief het lanceren van Ameri kaanse satellieten door Oekra- inse raketten. Vrijwel tegelijkertijd werd gis teren in Moskou bekend dat Rusland in principe overeen stemming heeft bereikt met Iran over de bouw van nog twee kerncentrales. Details werden niet gegeven. De woordvoerder van het Russische ministerie voor nucleaire zaken zei giste ren dat het afhaken van Oekra- ine geen nadelige gevolgen zal hebben voor het programma. Volgens hem kunnen de turbi nes in Sint Petersburg worden gebouwd. Spanning Als Rusland inderdaad nog twee centrales in Iran gaat bouwen, zal dit tot nieuwe spanningen tussen de Verenigde Staten en Israël enerzijds en Rusland an derzijds leiden. De Russen her haalden gisteren dat als de VS harde bewijzen hebben dat Iran een militair-nucleair program ma zou hebben, de zaken anders zouden liggen. De Israëlische minister voor handel en industrie, de vroegere Russische dissident Sjaranski, was deze week in Moskou om zijn zorg over de Iraanse mili taire plannen kenbaar te ma ken. Hij vroeg Russische hulp bij pogingen Iran te stoppen bij het ontwikkelen van ballisti sche raketten. GPD PEKING - De afgevaardigden op het ne gende congres van de Chinese Volkspartij lijken nauwelijks geboeid door een van de vele toespraken die gisteren werden ge houden. Een congresganger kan zelfs een uitgebreide geeuw niet meer onderdruk ken. Sinds donderdag buigt de partij zich over benoemingen van nieuwe regeringsfunc tionarissen en de beleidslijnen om de kwakkelende economie nieuw leven in te blazen. foto Natalie Behring/RTR LISSABON - De voormalige Angolese rebellenbeweging Unita heeft gisteren de langverwachte verklaring getekend waarin zij zegt zich geheel te zullen ontwapenen. Op 19 maart moet de complete demilitarisering een feit zijn. In een door de vice-president van de Unita, Antonio Sebasti- ao Dembo, ondertekend communiqué staat dat sinds decem ber 5.980 van de 7.877 geregisteerde soldaten zijn gedemobi liseerd. De rest volgt van 11 tot 15 maart, waarna tussen 16 en 19 maart de Unita-generaals hun wapens ook neerleggen. Met de demobilisatievei-klaring is een belangrijk obstakel uit de weg geruimd in het slepende vredesproces in Angola. Unita weigerde aanvankelijk om een dergelijke verklaring af te ge ven. AFP BONN- Cynisme is slecht voor het hart, zo blijkt uit een on derzoek dat is gepubliceerd door het Duitse vakblad 'Arztli- che Praxis'. Het blad legde 73 mannelijke patiënten in twee Noord-Duitse revalidatieklinieken vragen voor. De patiënten, die herstelden van een hartaanval, werd onder meer gewaagd of zij zichzelf cynisch en haatdragend vonden. Mannen bij wie meer dan een ader in het hart dichtgeslibd was kenden zich deze eigenschappen vaker toe dan patiënten bij wie slechts een ader niet goed functioneerde. Hoe meer mannen zich door de eigenschappen overheerst voelen, des te eerder lopenzij kans op een hartziekte, zo bleek uit het onder zoek. AP TAIPEI - De Taiwanese marine wil in de komende tien jaar zijn vlo.ot moderniseren met de bouw van vier nieuwe oorlogs schepen. De schepen uit de Shentun-klasse zullen worden voorzien van lanceerinrichtingen voor geleide wapens en vooreen deel worden ingezet voor luchtverdediging, zo meld de vrijdag de krant China Times. De nieuwe oorlogsbodems vormen het Taiwanese antwoord op de aanschaf van moderne Russische schepen door de Chinese marine. AP MOSKOU - Er is niets beangstigenders dan een vrouw die slim én mooi is. Dat is de mening van Gennadi Zjoeganov, de leider van de Russische communistische partij. In een gesprek met vrouwelijke parlementaire journalisten verklapte Zjoe ganov dat hij dol was op mooie vrouwen en op slimme vrou wen, maar dat hij gruwde van een combinatie van de twee. De bijeenkomst was georganiseerd in het kader van Interna tionale Vrouwendag morgen. In zijn persoonlijke bijdrage aan deze belangrijke gebeurtenis zei de partijleider verder nog te houden van vrouwen 'die niet teveel vragen stellen en die, nadat ze advies hebben gegeven, de volgende dag niet te rugkomen om te kijken of het ter harte is genomen'. „In het al gemeen zouden vrouwen zich niet met belangrijke zaken moeten bemoeien", zo vertrouwde hij de journalistes toe. RTR KINSHASA - Militairen hebben afgelopen maand in het oos ten van de Democratische Republiek Congo, het voormalige Zaïre, honderden burgers vennoord. Volgens de mensenrech tenorganisatie Azadho zouden reguliere troepen van presi dent Kabila in de plaats Butembo zeker driehonderd mensen hebben doodgeschoten. De soldaten zouden de burgers hebben doodgeschoten op 20 februari. „Jongens en meisjes die verdacht werden lid te zijn van de Mai-Mai rebellen werden systematisch afgeslacht", zo meldde de organisatie. Azadho wordt naar eigen zeggen in haar uitspraken gesteund door andere onafhankelijke in stanties. RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - Met de arrestatie van in totaal negen Algerijnse extremisten in Brussel is vol gens de Belgische staatsveilig heidsdienst een belangrijke Europese tak van de islamiti sche terreurbeweging GIA ont manteld. De groep zou deel uitmaken van een netwerk van ongeveer 40 mensen met vertak kingen naar andere Europese landen. Het hoofd van de staatsveilig heidsdienst verklaarde gisteren voor de VRT-radio dat de extre misten zich vooral met logistie ke zaken bezighielden, zoals de verstrekking van valse paspoor ten, geld en wapens. Een van de verdachten, de 32-jarige Farid Melouk, een Fransman van Al gerijnse afkomst, werd vorige maand in Parijs bij verstek ver oordeeld tot zeven jaar wegens betrokkenheid bij een aanlsag op de metro in 1995. De Belgische politie arresteerde donderdag met een spectaculai re actie zeven Algerijnen in de deelgemeente Elsene. Zes van hen konden snel uit een huis worden gehaald, maar de ze vende had zich verschanst, be wapend met mitrailleur en handgranaten. Rond zes uur 's avonds deed de politie een inval met traangas en arresteerde hem. De achtste verdachte is op gepakt in de deelgemeente Schaarbeek. Daar zou ook een partij wapens zijn gevonden. Vrijdag is bij een huiszoeking in Venders een negende Algerijn opgepakt. Hij wordt eveneens ervan verdacht lid te zijn van de GIA, aldus de woordvoerder van het parket in Brussel. De actie tegen de extremisten is maandenlang voorbereid. Be halve de staatsveiligheid waren ook de nationale magistraten en de cel voor opsporingen en de speciale antiterreureenheid van de rijkswacht bij de operatie be trokken. Op verscheidene plaatsen in Brussel zij n huiszoe kingen gedaan. Het onderzoek gaat nog verder, verklaarde de Brusselse procureur Dejemep- pe. ANP WASHINGTON - Met de onthulling over de vondst van ijs op de Maan, is er nu een vierde hemellichaam bekend waar water is of was. De begeleider van de Aarde schaart zich in het rij tje met de Aarde zelf, de planeet Mars en Euro pa, een maan van Jupiter. De Aarde, die de bijnaam Blauwe Planeet kreeg omdat zij voor driekwart met oceanen is bedekt, is het enige bekende hemelobject met vloeibaar water op de oppervlakte. Het water op de noord- en zuidpool van de Maan is bevroren en gemengd met aarde. Vol gens sommige wetenschappers gaat het om de restanten van meteorieten die 3,6 miljard jaar geleden op de Maan te pletter sloegen. Uit beelden van de ruimtesonde Galileo blijkt dat de Jupitermaan Europa geheel bedekt is met een ijskorst, die mogelijk op een giganti sche oceaan drijft. Foto's toonden ijsbergen en grote plakken ijs die over het oppervlakte lij ken te schuiven. Op Mars tenslotte stroomde mogelijk geduren de een miljoen jaar water. Recente opnames van de Amerikaanse sondes Mars Pathfinder en Mars Global Surveyor tonen sporen die op de vroegere aanwezigheid van het kostbare vocht op de Rode Planeet duiden. AFP van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - De Kust wacht voor de Nederlandse Antillen en Aruba heeft van midden 1996 tot eind 1997 in totaal 4300 kilogram cocaïne en 1800 kilogram marihuana onderschept. Nog nooit eerder is in ander half jaar tijd een zo grote hoeveelheid aan verdovende middelen in beslaggenomen. Dit heeft de Kustwacht in Willemstad bekendgemaakt. De dienst onderschepte de drugs tijdens een totaal van 113 acties. Ook zijn meerdere malen wapens in beslagge nomen. De Kustwacht heeft verder 135 keer opsporings- en reddingsacties verricht, is 24 keer in touw geweest in verband met bescherming van de Antilliaanse en Arubaanse visgronden en tienmaal bij milieuvervui ling op zee. De Kustwacht is sinds begin 1996 operationeel na twee jaar voorbereiding. Zij groeit geleidelijk naar haar volle sterkte. Die zal in 1999 zijn bereikt. Al dit jaar zal het aantal manschappen ver dubbelen tot 160. Momenteel bezet personeel van de mari ne nog de meeste functies. Daarvoor komt burgerperso neel in de plaats. Nog dit jaar zal het Kust wachtcentrum op Curasao op het terrein van de marine basis klaar zijn. Op de andere eilanden komen steunpun ten. ANP Bij het reddingswerk rond de ontspoorde trein werd ook een kraan ingezet. foto Martti Kainulainen/AP van onze redactie buitenland HELSINKI - Bij de ontsporing van een sneltrein in centraal Finland zijn vrijdag zeker 11 mensen om het leven gekomen en 39 gewond geraakt, zo heb- Brits verbod op vossenjacht dreigt te stranden LONDEN - Het Britse wets voorstel over een verbod op de vossenjacht en andere als wreed beschouwde activiteiten met dieren is gisteren gestuit op een stortvloed aan amendementen. Het verbod lijkt er daardoor niet te komen, tenzij de regering het voorstel met enige aandrang door het Lagerhuis weet te lood sen. Tegenstanders kunnen de wet torpederen door zoveel amen dementen in te dienen dat de be schikbare tijd voor het debat wordt overschreden. AP ben woordvoerders van de red dingsdiensten bekendgemaakt. Het ongeluk had plaats op het spoorwegemplacement van Jy- vaskyla, 270 kilometer ten noorden van Helsinki. De trein was bezig vaart te minderen om bij het station te stoppen.Vijf rijtuigen en de locomotief ont- spooi'den en twee wagons kan telden. De locomotief raakte los en kwam op ongeveer honderd meter van de rest van de trein tot stilstand tegen een betonnen pi laar. Een van de twee machinis ten kwam om het leven. Ontspoorde rijtuigen blokkeer den een autoweg door Jyvasky- la. Het hoofd van de brandweer en reddingsdienst van de stad sprak hedt vermoeden uit dat de trein te hard had gereden. „An ders zouden de wagons en de lo comotief niet zo ver uit elkaar liggem." De trein was met ongeveer 500 passagiers op weg van de haven stad Turku naar Pieksamaki, een vijftigtal kilometers ten oosten van Jyvaskyla. AP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De twee Britse jongens die in 1993 ver oordeeld werden voor de moord op de peuter James Bulger, mo gen hun bezwaren tegen de strafzaak voorleggen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Zij hebben daar voor gisteren toestemming ge kregen. De advocaten van het tweetal vinden dat een rechtbank voor volwassenen ten om-echte hun cliënten in een openbare zitting heeft berecht. De jongens waren ten tijde van de moord tien jaar oud. Bovendien zijn de raadslieden het er niet mee eens dat de twee zijn opgesloten 'voor een perio de die Hare Majesteit behaagt'. Ze noemden een dergelijke be handeling onmenselijk en mensonterend onder meer om dat de jongens niets van de gang van zaken begrepen. De Euro pese Commissie voor de Rech ten van de Mens is het met de ad vocaten eens dat het Hof in Straatsburg de zaak moet be oordelen. Een x-echtbank in Liverpool ver oordeelde de twee in 1993 tot een gevangenisstraf van mini maal acht jaar. De minister van Binnenlandse Zaken bepaalde de duur van de straf een jaar la ter op minimaal vijftien jaar. Later werd hij daarvoor op de vingers getikt. In hoger beroep kregen de jongens uiteindelijk tien jaar. Begin 1996 veroordeelde het Europese Hof voor de Rechten van de Mens de bepaling uit het Britse strafrecht voor minderj a- rigen die inhoudt dat 'Hare Ma jesteit beschikt' (in de praktijk de minister van Binnenlandse Zaken) over de duur van hun opsluiting. Plet hof stelde vast dat minderjarigen door deze re geling zijn uitgesloten van het recht van gevangenen om de wettigheid van verlengbare op sluiting of heropsluiting door de rechter te laten toetsen'. De uit spraak kan ook gevolgen heb ben voor de twee jongens. ANP/AFP VN-sancties Libië NEW YORK - De VN-Veilig- heidsraad heeft gisteren beslo ten de sancties tegen Libië te handhaven voor een periode van. 120 dagen. De maatregelen zijn in 1992 ingesteld omdat het land weigert twee verdachten van de aanslag op het Pan-Am toestel boven het Schotse Loc kerbie uit te leveren. AFP/RTR Interim managers, crisismanagers, new non managers, total quality managers, people managers, grote lijnen managers, general managers, empowerment managers, helicopterview managers, coaching managers, kill them with love managers, situatiemanagers, managing by terror managers, golfende managers, relax and enjoy managers... Advertentie gaan nu naar BiVIW dealer Zwartepoorte. De BMW 5-serie sedan is de zakenauto bij uitstek (waar u ook privé leuk mee voor de dag komt). Als u dus een gaatje vrij heeft in de agenda, moet u even een proefrit komen maken. Met uw gevoel voor time management mag dat geen probleem zijn, toch? Zwartepoorte bv M.A, de Ruyteriaan 8-16, Goes. Telefoon: (0113) 22 8545. Industrieweg 27-29, Viissingen. Telefoon: (0118) 41 44 00. Vlierwerf 2 (Autostrada Borchwerf), Roosendaal. Telefoon: (0165) 57 63 76. BMW maakt rijden geweldig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5