Minicamping Kloet mag groeien Publiek verdeeld over reservaat voor zeehonden in Westerschelde PZC PZC Ondernemer zuivert stuk strand van glas Alsnog inspraak op Schouwse richtlijnen voor minicampings zeeland 15 Maximaal vijftig eenheden op omstreden kampeerterrein Zierikzee Gestolen schapen bruut geslacht pA ^jèêè* Olielek in Dow-fabriek Man verwaarloosde zieke geit Politie omsingelt inbrekers Stapel houtblokken in brand Stalen platen van terrein gestolen Steun voor gedupeerde jeugdsoos Auto op vangrail van Philipsdam Bromfiets weg zaterdag 7 maart 1998 door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De minicamping van M. Kloet uit Zierikzee mag worden uitgebreid tot een klein schalig kampeerterrein met vijftig eenheden, verspreid over een oppervlakte van anderhalf hectare. Dit is één van de uit gangspunten van het beeldkwa liteitsplan voor het Eerste Weegje en omgeving in Zierik zee. Volgens wethouder ir. C. W. Veerhoek moet de agrariër/campinghouder vol doen aan de eisen zoals die gel den in Schouwen-West. De vijftig" eenheden van Kloet mogen alleen in de periode van 15 maart tot 31 oktober worden gebruikt. Kloet, die al jaren vecht voor een grootschalige camping aan het Eerste Weegje, zal een productconcept moeten indienen waarin hij aangeeft hoe hij aan de voorwaarden - productdifferentiatie en kwali teitsverbetering - kan voldoen. Deze voorwaarden zijn opgeno men in het Streekplan Zeeland. Daaruit blijkt dat in Zierikzee mogelijkheden zijn voor een re creatieconcentratie bij de kern, geeft het college van Schouwen- Duiveland aan. Na het advies van de commissie ruimtelijke ordening en economische za ken, wordt Kloet uitgenodigd voor een gesprek met de ge meente. Kloet wil desgevraagd pas reageren als een commissie een oordeelheeft geveld. Overi gens neemt wethouder D. van der/Wekken een minderheids standpunt in binnen B en W. Hij heeft principiële bezwaren te gen de uitbreiding van Kloets minicamping en de aanleg van een bomenrij langs de Westha- vendijk. Bolwerk Deze bomenrij is een ander on derdeel van het beeldkwali teitsplan, dat grofweg betrek king heeft op de driehoek die \vordt gevormd door de Laan ZIERIKZEE REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl AbvaKabo - De afdeling Oos- terschelde van de AbvaKabo houdt maandag 16 maart een le denvergadering. Aan de orde komt onder meer het beleid 1998-2002. De vergadering wordt gehouden in het multi functioneel centrum in Zierik zee en begint om 19.30 uur. NIEUWVLIET - Schapenhou der J. Klomp is gedupeerd dooi de diefstal en de slachting van twee drachtige Drentse heide- schapen, die graasden in na tuurgebied De Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Klomp vond de schapen donderdagavond in de buurt van het natuurgebiedje. Ze waren om het leven gebracht door een onbekende die duide lijk bedreven was in het slach ten van schapen. Klomp had een kudde met 51 schapen. In februari miste hij een eerste schaap en enkele da gen geleden werd een tweede schaap ontvreemd. Pas donder dag kwam aan het licht dat de dieren waren geslacht. „Beide schapen waren drachtig van twee lammeren. Dus eigenlijk heeft hij zes schapen verloren", zegt collega-schapenhouder T. Geertman, die veel samenwerkt met Klomp. „Bovendien is het verschrikkelijk als je eigen die ren op zo'n wijze worden ge dood. "Klomp en Geertman gaan htm schapen nauwletten der in de gaten en ook op wat minder gebruikelijke tijden- controleren. Ze raden andere schapenhouders aan hetzelfde doen. De politie heeft de zaak in onderzoek. van Sint Hilaire, het Eerste Weegje en de Westhavendijk. Om het zicht op de binnenstad niet geheel verloren te laten gaan, is gekozen voor een rij bo men. de voorkeur van het colle ge gaat uit naar abelen. „Stevi ge bomen die veel voorkomen in Zeeland en daarom goed op deze plek passen", verklaart Veer hoek. Verder wordt voorgesteld om het overblijfsel van de oude stadsgracht, onderaan het Bol werk, een stukje 'door te trek ken'. Zo wordt de oorspronke lijke situatie in ere hersteld. Het gebied ten zuiden van de Scheldestraatmoet worden om getoverd tot een soort 'open stadspark'. Een suggestie die tijdens een eei'dere commissie vergadering is gedaan. Tevens wordt aanbevolen om langs de nieuwbouwwijk Poortambacht een lage dijk te trekken. Deze dijk, met daarop een weg voor langzaam verkeer, móet cle overgang markeren van de wijk naar het onbebouwde gebied. Clubgebouw Een ander uitgangspunt van het beeldkwaliteitsplan is dat de watersportvereniging een club gebouw mag bouwen op de hel lingvan de Westhavendijk. Ove rigens is een soortgelijk verzoek van de vereniging eerder afge wezen door de welstandscom missie van de gemeente Zierik zee. Achter, de dijk is een parkeerterrein* voorzien met on geveer tweehonderd plaatsen, omgeven door een groene singel. Ook de uitbreiding van het par keerterrein aan de Hoofdpoort straat is opgenomen in het plan. Een voorstel dat afkomstig is van de voormalige gemeente Zierikzee en gekoppeld is aan de invoering van het belangheb benden-parkeren en de uitbrei ding van het aantal betaalde, parkeerplaatsen in het centrum van Zierikzee. De bedoeling is dat uiteindelijk alle 'vrije' par keerplaatsen binnen de stads wallen zullen vei'dwijnen. Hier voor moet aan de schil van het centrum, de Hoofdpoortstraat bijvoorbeeld, voldoende ruimte zijn om de auto gratis te kunnen stallen. Plet beeldkwaliteits plan komt donderdag 12 maart aan de orde in de commissie ruimtelijke ordening en econo mische zaken. Deze vergadering begint 19.30 uur in Theater Mondragon in Zierikzee. Dit restant van de vroegere stadsgracht in Zierikzee, onderaan het Bolwerk, moet iets worden verlengd, zodat de oorspronkelijk situatie wordt hersteld. foto PieterHonhoff door Andries Molengraaf WESTENSCHOUWEN - Re creatieondernemer J. Mida- vaine uit Westenschouwen heeft gisteren over anderhalve kilometer Schouws strand 211 flessen verwijderd. Ook wer den gloeilampen en tl-buizen opgeruimd. De actie van Mi- davaine, die hulp kreeg van zijn gezin, was bedoeld om tij dens de zomer verwondingen onder de badgasten te voorko men. Midavaine, naast recreatieon dernemer ook natuux'gids, zegt dat door de grote hoeveelheid 'zwerfglas' op de Schouwse stx-anden zowel kinderen als volwassenen vaak snij wonden oplopen als zij met mooi weer blootsvoets op het strand lo pen. „Op een met glas vervuild strand hebben de EHBO'ers van de Reddingsbrigades han denvol werk aan narigheid die, door tijdige opniimacties in de winter en het vroege voorjaar verholpen kan wor den", aldus Midavaine. „Het gevaar dat flessen en lampen kapot worden gei-eden, is juist nu in deze maanden erg groot vanwege onderhoudswerk zaamheden aan de duinen. Hierbij kan men denken aan het gemotoriseerde vexvoer dat plaatsvindt ten behoeve van het transport van helm, wilgentakken,' palen en pxik- keldraad. Binnenkort komt daar het opbouwen van strandhuisjes en paviljoens ook nog bijDeze mensen kun nen onmogelijk om elke fles heen rijden, wat tot gevolg heeft dat menige fles veran derd. in een hoeveelheid scher pe scherven en splinters, met alle gevolgen vandien." De hoeveelheid glas op de Schouwse stranden was deze week extreem groot door de hai'de wind. Bijna zonder uitzondexlng is het glas afkomstig van de scheepvaart. door onze regioredactie Nergens in Zeeland bevinden zich zoveel zeehonden als in de Wester schelde. Echt beschermd zijn ze nooit. Ze werden gewoon met rust gelaten. Watersporters hebben niet zoveel te zoeken in de Westerschelde. De drukke scheepvaart en het imago van die 'vieze' Westerschelde werken als een buffer. De Oosterschelde heeft de naam hét na tuurgebied te zijn. Ook de Westerschel de is dat, maar zonder de naam te heb ben. In stilte. Stichting Het Zeeuwse Landschap wil dat graag zo houden door de Platen van Valkenisse (bij het Verdronken Land van Saeftinge) in be heer te krijgen en de daar gevestigde zeehondenkolonie te beschermen. Een deel van de Platen zou in de voort- plantingstij d, van februari tot oktober-, afgesloten moeten woi'den. Om water sport en zeehondenkolonie naast el kaar telatenbestaan. De eerste px'otest- brieven van lezers tegen de vestiging van een zeehondenresex-vaat op de Pla ten van Valkenisse stonden vrijdag al in de PZC. Niet alle watersportex-s denken zo negatief over het plan van Het Zeeuwse Landschap. M. P. Wessels uit Burgh-Haamstede heeft een boot. Hij vindt dat de belan gen van de waterrecx-eant nooit vóór die van de natuur mogen gaan. „Wij varen vaak op het Grevelingenmeer en in het najaar zag je daar op een oude zand plaat vaak twee zeehondjes zitten. In de zomer waren ze altijd weg, oxndat het dan te druk werd, maar in september of oktober zaten ze er weer. We voeren er altijd met een grote boog omheen, om ze niet te storen. Het was echt px-achtig om te zien. Het is een hele goede zaak om dat soort dingen te beschermen. Dan mag dat het ook best wel wat geld kos ten." Het spreekt oolcH. Posthuma aan dat de zeehondenpopulatie op de Platen van Valkenisse wordt beschermd, onder meer tegen de groeiende wateri'ecrea- tie. Posthuma woont in Schai-endijke, aan de boorden van het Grevelingen meer. „Wij zitten hier nu vijfentwirxtig jaaxx In al die tijd hebben wij de natuur toch sterk achteruit zien gaan. Daarom vind ik het een goede zaak dat er geld wordt besteed aan projecten als met de Platen van Valkenisse. Laat de watei'- sportei's die daar verblijven, dan maar naar het Grevelingenmeer komen. Stabiel Loes de Jong, biologe uit Middelburg, vindt dat nog geen maatregelen geno men hoeven te woi-den.,De zeehonden populatie is de laatste tien, vijftien jaar x-edelijk stabiel gebleven. Klaarblijke lijk passen de zeehonden zich aan de verandei"ende omstandigheden goed aan. Als er wordt overgegaan tot het af zetten van een gebied, met tonnen bij voorbeeld, van een geul bij de Platen van Valkenisse, dan dwing je de recrea tiewatersporters de vaax"geul in. Op die plaats wordt die vaargeul bovendien smaller: De veiligheid wordt ergexinger op.Wel zal er meer vis in de buurt van Antwexpen komen door de vex'betering van de watei'kwaliteit. „Als over een aantal jaren blijkt dat de zeehondenpo pulatie toch niet is gegroeid, dan is ex- iets mis. Zeehonden kunnen verjaagd worden. Aan achtex-grondlawaai wen nen ze, maar van nieuwe geluiden kun nen ze last hebben. In dat gebied liggen baggex-schepen. Daar onder-vinden ze waarschijnlijk hinder van. De zeehon den zouden er baat bij hebben als ze tij dens het voeden van hun jongen - in het late voorjaar tijdens de volledige ebpe- riode - worden ontzien. Ze zijn dan ge voelig. Je helpt de zeehonden door bag gerschepen op te leggen in die periode geen herx-ie te maken. Als ze tijdens het voeden worden gestoord, dan kan het jong te weinig voedsel binnenkrijgen." Cees Jansen uit Middelburg, eigenaar van een watersportwinkel, denkt dat watersportrecreatie geen al te grote pi-oblemen oplevert voor de zeehonden. „Zeker omdat de waterrrecreatie op de Westerschelde niet zo groot is. Ik denk dat zeehonden zich bovendien niet zo gemakkelijk laten verjagen. Wij gaan heel vaak naar Terschelling en dan vaaxi die boot altijd vlak langs een groep zeehonden. Die blijvexi rustig zonnen en kijken niet op of om naar de boot. Het wordt iets anders als zeilex-s of andere x-ecreanten de platen opgaan. Dat moet bestraft worden. Maar ik ken geen watersporters die dat doet." Centje bijleggen W. J. Petiet uit Terneuzen reageert posi tief op het initiatief van Het Zeeuwse Landschap om een zeehondenreservaat in de Westerschelde in te richten. „Zo iets is altijd goed natuurlijk, wanneer de natuur beschermd wordt. Ik heb be ver dat er geld besteed wordt aan zoiets dan wanneer de DOW bijvoorbeeld zou gaan uitbreiden. Het is toch mooi dat de zeehondjes x-ustig en ongestoord kun nen x'ondzwemmen!" Petiet ziet overi gens niet in waarom het geld van de Postcodeloterij zou moeten komen. Hij vindt dat 'de provincie ook wel een centje bij kan leggen, omdat het hun toch ook aangaat'. „Een zeehondemeservaat in de Wester schelde vind ik totaal niet belangrijk", zegt G. Gexrits uit Sluis. „Het is toch een beetje tegenstrijdig hè, op de Noord- en Zuidpool worden de jonge zeehondjes met duizenden tegelijk doodgeknuppeld en hier proberen ze krampachtig om die paar beestjes in le ven te houden. Zelfs met een papfles als het moet." Gerrits vindt dat de Postco deloterij 'het zelf moet weten daaraan geld te besteden', en dat het 'zeker niet foto archief PZC aan de provincie is om hier geld voor uit te trekken.' P. J. Coolegem uit Sint-Jansteen heeft helemaal geen bezwaar tegen de komst van zo'n x-eservaat. „Het is altijd goed dat een natuiugebied wordt uitge breid", vindt hij. Coolegem merkt ech ter wel op dat de provincie 'ook wel zou kunnen bijspringen'. „Als je dan giste ren weer in de krant leest dat tien mil joen van de Postcode Loterij spoorloos verdwenen is, vraag ik me toch af waar ze anders het geld voor het reservaat vandaan moeten halen", vx-eest hij. Toerisme „Poeh...ik heb hier wat tegenstrijdige gevoelens over Aan de ene kant is het beter een zeehondenreservaat in te richten in de Westerschelde, waar nog niet zoveel toerisme is als op de Ooster schelde. Aan de anclex-e kant denk ik dat het toerisme juist zou toenemen, door dat mensen zeehondjes gaan kijken, als daar een concentratie van die diex-en komt", denkt A Sonke uit Goes. Een inwoner van Hoèdekenskerxke, die zijn liever niet in de krant wil hebben', vindt het helemaal geen kwestie: „Ze gaan d'r gang maar, het maakt mij niets uit, hoor." Mevrouw Geerts uit Colijnsplaat vindt het x-aar dat de zeehondjes nu weer te- x-ug moeten komen, terwijl ze 'hier eerst allemaal doodgemaakt zijn'. „Maar ik heb niets tegen dieren hoor." TERNEUZEN - Bij een storing bij Dow Chemical in Terneu zen kwamen vrijdagmiddag enkele hondei'den liters, koude ruwe obe vrij. Drie medewerkers die in de buurt van de druk- leiding bij de naftakraker aan het werk waren, raakten met obe besmeurd toen de leiding scheux-de. Volgens Dow-voox-- lichter P. P. van de Wijs was gisteravond nog niet duidelijk wat de ooi'zaak was van het scheuren van de leiding. De drie werknemers werden schoongemaakt met reinigings middelen en konden nadat hun huidinitatie behandeld was hun wex-kzaamheden ver-volgen. De obe, die op een betonvloer terechtkwam, werd opgeruimd en afgevoerd naar de milieufabxiek van Verstraeten Verbrug- ge Milieubeheer. 's-HEERENHOEK - De districtsinspecteur van de dierenbe scherming heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een geiten fokker uit 's-Heer Arendskerke. In de stallen van de man in 's-Heerenhoek werd een ernstig zieke oude geit aangetroffen. Het dier kon al ongeveer een week niet meer overeind komen. De eigenaar had er geen dierenaiis bij gehaald. De geit was er- zo ernstig aan toe, dat zij moest worden afgemaakt. MIDDELBURG - Onder luid applaus heeft de politie dondei*- dagavond om tien voor half negen drie mannen aangehouden in een woning aan de Statenhove in Middelburg. Plet drietal, een 21-jarige Middelburger, een 25-jarige man uit Vianen en een 29-jarige inwoner van 's-Hertogenbosch, werd op heter- daad betrapt door twee thuiskomende bewoonstei-s. De zussen zagen de mannen vanaf de stx-aat in hun huis. Via de biuen waarschuwden zij de politie. Die omsingelde het huis, waarna een van de inbrekers met zijn handen omhoog naar buiten kwam. De andei'e twee waren toen nog op de bovenver dieping. Het massaal toegestroomde publiek applaudisseer de toen de pobtie het trio afvoex-de. De drie mannen hadden de hele woning doorzocht. De pobtie heeft hen achter slot en grendel gezet. OUD-VOSSEMEER - De Thoolse brandweer is donderdag avond omstreeks 21.15 uur uitgerukt voor een brandj e bij een schuur van een boerderij in Oud-Vossemeer. Het ging om een stapel houtblokken die onder een afdak bij de schuur van de boederderij lag. De vlammen richtten alleen materiële schade aan. De pobtie van Tholen stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van de brand. RITTHEM - Vanaf een haventex-rein aan de Engelandweg üi Ritthem is een hoeveelheid stalen platen ter waarde van 35.000 gulden gestolen. Daax-van werd vrijdag aangifte ge daan. De diefstal moet gebeurd zijn tussen dinsdag 12.00 uur enwoensdag 18.00 uur. SCHOONDIJKE - De bejaardensoos in Schoondijke en ate- her de Blauwe Tulp hebben allebei honderd gulden gegeven aan jeugdsoos Rainbow in Schoondijke. De jongeren waren vorige week fors gedupeerd door de inbraak in het gebouw. Bij de diefstal weiden onder meer een mengpaneel, kasgeld, drank en chips gestolen. Door de giften kan de jeugdsoos bin nenkort weer geluidsapparatuur gebruiken bij de activitei ten. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland moet zich door een fout in de proce dure opnieuw buigen over de vorig jaar vastgestelde richtlij nen voor minicampings. De richtlijnen waren al vastgesteld vóór belanghebbenden hun vi sie konden geven. Die fout is nu hersteld. Drie personen hebben in de laatse weken alsnog wijzi gingsvoorstellen gedaan. Het belangrijkste punt in de richtlijnen zelf is dat het klein schalig kamperen wordt losge koppeld van het agrarische bedrijf. Voortaan mogen ook mensen die geen boerderij heb ben, maar wel over minimaal een hectare grond beschikken, een minicamping beginnen. Het grote voordeel daarvan is dat niet meer- gedefinieerd hoeft te worden wat precies een agra risch bedrijf is. Vaak bestond daarover onduidelijkheid, om dat veel agrariërs niet fulltime boer zijn. Bovendien is de pro blematiek van de bedrijfsbeëin diging door de loskoppeling voorbijAgrariërs met een mini camping die wilden stoppen met 'boeren', konden hun ver gunning voor de camping kwijt raken omdat die nu eenmaal gekoppeld was aan hun boeren bedrijf. Plafond Het houden van een minicam ping wordt dan weliswaar los gekoppeld van het agrarische bedrijf, dat betekent niet dat ny overal op Schouwen-Duiveland kleine kampeerterreinen mogen verrijzen. De richtlijnen houden een maximum aan van 150: ze ventig ten noorden van de De- lingsdijk en tachtig ten zuiden daarvan. Toen vorig jaar de richtlijnen door de gemeente raad werden vastgesteld, be droeg het aantal mini-campings 104. Het aantal standplaatsen is ook aan een plafond gebonden: 2.250. Bovendien mogen de campings niet aan elkaar gren zen en moeten zij gevestigd zijn bij de hoofdwoning ('het hoofd verblijf') van de exploitant. Dit om te voorkomen dat voor elk polderschuurtje op het eiland een aanvraag kan worden inge diend en wildgroei ontstaat. De gemeente wil vóór alles het ont staan van concentraties van mi nicampings voorkomen. C. W. Bos uit Looperskapelle, één van de drie belanghebben den die hun ideeën hebben inge bracht, vindt dat het maximum van 150 mini-campings 'een te grof middel' is en geen recht doet aan de individuele omstan digheden van de aanvragers. Bos wil zelf in zijn woonplaats een minicamping realiseren. De gemeente zegt echter dat wel degelijk gekeken wordt naar de individuele omstandigheden van de aanvragex-s, zolang hun aanvragen maar voldoen aan de voox-waai-den in het i-uimtelijke beleid. De twee andere belanghebben den, A C. van der Hoek en W. F. Hollander, vinden de eis dat de aanvrager over minimaal een hectare grond moet beschikken 'onredelijk' en een 'verkapte manier om het kleinschalig kamperen toch te bepei'ken tot agrarische bedrijven'. De ge meente geeft toe dat het een subjectieve norm is, maar dat ergens een grens moet worden gesteld om versnippering en daarmee aantasting van het landschap tegen te gaan. Het gemeentebestuur heeft de x-aad voorgesteld de lichtlijnen zon der de zienswijzen van de drie belanghebbenden alsnog defi nitief vast te stellen. SINT PHILIPSLAND - Door de harde wind is een bedrijfswagen met aanhanger vrijdagmiddag- op de Philipsdam boven op een vangrail geland. Het wegta kelen van de voertui gen leidde tot een half uur ver keersstremming. Passerende automobilisten haalden de ge kantelde aanhangwagen van de weg af. Daarna kon een takel wagen de auto van de vangrail slepen. De uit Hendrik Ido Am bacht afkomstige bestuui'der van de bedrijfswagen, die rich ting Sint Philipsland reed, kwam met de schrik vrij. MIDDELBURG - In de Wester- scheldestraat in Middelburg is vxij dagmiddag een bromfiets gestolen. De 69-jarige eigena resse had het voertuig, met een waax-de van 2400 gulden, enkele minuten onafgesloten achterge laten terwijl ze een winkel be zocht. Het gaat om een paarse Vespa Citta met het verzeke- xingsplaatnummer WWM-601.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51