Gevoel wijkbewoner staat voorop Publiek verdeeld over reservaat voor zeehonden in Westerschelde PZC PZC Nieuwe werkgroep voor leefbaarder Wilhelminadorp Kareemelkshoeve rondt verhuizing af zeeland 15 Project sociale veiligheid en bereikbaarheid in nieuwe buurt Heinkenszand Olielek in Dow-fabriek Man verwaarloosde zieke geit Inbrekers onder applaus gepakt Stapel houtblokken in brand Stalen platen van terrein gestolen Steun voor gedupeerde jeugdsoos Auto op vangrail van Philipsdam Mannenkoren zingen voor Indiaas dorp jWVG-pot Goes ontoereikend zaterdag 7 maart 1998 TERNEUZEN - Bij een storing bij Dow Chemical in Terneu- zen kwamen viijdagmiddag enkele hondei'den liters koude ruwe olie viij. Diïe medewerkers die in de buurt van de dxaik- leiding bij de naftakraker aan het werk waren, raakten met olie besmeurd toen de leiding scheurde. Volgens Dow-voor- lichterP. P. van de Wijs was gisteravond nog niet duidelijk wat de oorzaak was van het scheuren van de leiding. De drie werknemers werden schoongemaakt met reinigings middelen en konden nadat hun huidirritatie behandeld was hun werkzaamheden vervolgen. De olie, die op een betonvloer terechtkwam, werd opgeruimd en afgevoerd naar de milieufabriek van Verstraeten Verbrug- ge Milieubeheer. 's-HEERENHOEK - De districtsinspecteur van de dierenbe scherming heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een geiten fokker uit 's-Heer Arendskerke. In de stallen van de man in 's-Heei'enhoek werd een ernstig zieke oude geit aangetroffen. Het dier kon al ongeveer een week niet meer overeind komen. De eigenaar had er geen dierenarts bij gehaald. De geit was er zo ernstig aan toe, dat zij moest woi'den afgemaakt. MIDDELBURG - Onder luid applaus heeft de politie donder dagavond om tien voor half negen drie mannen aangehouden in een woning aan de Statenhove in Middelburg. Het drietal, een 21-jarige Middelburger, een 25-jarige man uit Vianen en een 29-jarige inwoner van 's-Hertogenbosch, wei'd op heter daad betrapt door twee thuiskomende bewoonsters. De zussenzagende mannen vanaf de straat in hun huis. Via de buren waarschuwden zij de politie. Die omsingelde het huis, waarna een van de inbrekers met zijn handen omhoog naar buiten kwam. De andere twee waren toen nog op de bovenver- dieping. Het massaal toegesti'oomde publiek applaudisseei'- de toen de politie het trio afvoex-de. De drie mannen hadden de hele woning doorzocht. De politie heeft hen achter slot en grendel gezet. OUD-VOSSEMEER - De Thoolse brandweer is donderdag avond omstreeks 21.15 uur uitgemikt vooreen brandje bij een schuur van een boerderij in Oud-Vossemeei'. Het ging om een stapel houtblokken die onder een afdak bij de schuur van de boederderij lag. De vlammen richtten alleen materiële schade aan. De politie van Tholen stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van de brand. RITTHEM - Vanaf een haventerrein aan de Engelandweg in Ritthem is een hoeveelheid stalen platen ter waarde van 35.000 gulden gestolen. Daarvan wex-d vrijdag aangifte ge daan. De diefstal moet gebeurd zijn tussen dinsdag 12.00 uur en woensdag 18.00 uur. SCHOONDIJKE - De bejaardensoos in Schoondijke en ate lier de Blauwe Tulp hebben allebei honderd gulden gegeven aan jeugdsoos Rainbow in Schoondijke. De jongeren wai"en vorige week fors gedupeerd door de inbraak in het gebouw. Bij de diefstal werden onder meer een mengpaneel, kasgeld, drank en chips gestolen. Door de giften kan de jeugdsoos bin nenkort weer geluidsapparatuur gebruiken bij de activitei ten. door Marten de Jongh GOES - Een nieuwe werkgroep Wilhelminadorp moet gaan ijveren voor de leefbaarheid van het dorp. De stichting voor soci aal-cultureel werk Stimulans wil proberen de inwoners daar voor warm te krijgen. De werk groep kan ook een aanspreek punt worden voor de gemeente. Het uit Wilhelminadorp afkom stige bestuurslid van Stimulans J. C. Snoep geeft komende maandag uitleg tijdens de jaar lijkse gemeentelijke informa tie-avond voor Wilhelminadorp en Kattendijke. Activiteiten en verenigingen ge noeg in Wilhelminadorp, Waar het aan ontbreekt is echter nog een gemeenschappelijk orgaan dat werkt aan leefbaax'heid en welzijn. Een orgaan dat namens het dox-p iets kan doen aan een onderweip als verkeersveilig heid. Bijvoorbeeld door inita- tieven te presenteren aan de ge meente. Een andere taak die de werkgroep op zich zou kunnen nemen, is bijvoorbeeld de orga nisatie van een dorpsspektakel- dag. Stimulans gaat niet zelf deel uitmaken van de werk groep. Snoep: „Het gaat ons puur om het geven van een prik kel. We proberexx de groep van de grond te krijgen en zullen niet nalaten diensten te verle nen. Maar daar moet het bij blij ven." Ter ziele In welke vox-m de werkgroep gaat functioneren, daarover valt op dit moment nog niets te zeggen. Het is aan de toekomsti ge deelnemers om daarover een beslissing te nemen. Stimulans voorzitter J. J. van der Have weet dat begin jaren zeventig een soortgelijke werkgi-oep ac tief was in Wilhelminadox-p. Die club ging echter ter ziele. In de nieuwe werkgroep zou het dorp zo breed mogelijk vertegen woordigd moeten zijn. Vereni gingen, ondernemers, kerk en school kunnen mensen afvaar digen. Dat geeft direct aan waarom de Stichting Wilhelmi- nahuis de werkgroepfunctie niet kan vervxxllen. Bij die orga nisatie zijn ook vei-enigingen betrokken. Maar het betreft al leen clubs en gezelschappen die gebruik maken van het dorps huis. Van der Have: „De stich ting beheert puur het dorpshuis. Het bestuur ervan heeft ook aangegeven dat het met de functie wil krijgen die wij in ge dachten hebben voor de werk groep." Het Stimulans-initia tief komt mede vooi't vanuit de gemeente. „Goes mist zo'n werkgroep ex-g in Wilhelmina dorp. In de meeste kernen is iets dergelijks wel te vinden. Hoe wel ook daar niet echt sprake is van een functie die uitgaat van het behartigen van de leefbaar heid." De informatie-avond be gint 19.30 uur in dorpshuis Het Wilhelminahuis in Wilhelmina dorp. SINT PHILIPSLAND - Door de harde wind is een bedrijfswagen met aanhanger vrijdagmiddag op de Philipsdam boven op een 'vangrail geland. Het wegtakelen van de voertuin gen leidde tot een half uur ver keersstremming. Passerende automobilisten haalden de ge kantelde aanhangwagen van de weg af. Daarna kon een takel wagen de auto van de vangrail slepen. De uit Hendrik Ido Am bacht afkomstige bestuurder van de bedrijfswagen, die rich ting Sint Philipsland reed, kwam met de schrik vxij. KAPELLE - De mannenkoren 'Salvatori' uit Nunspeet en 'So la Fide' uit Schoonhoven hou den vandaag, zaterdag, een concert in de Nederlands her vormde kerk te Kapelle. Dat concert begint om 19.30 uur. De beide koren zullen als groot samengesteld koor optreden van 125 zangers. Het program ma biedt een afwisselend pro gramma van geestelijke liede ren eb psalmen. Dirigenten zijn om de beurt André van Vliet en Marshei van de Ketterij. Ook is er ruimte voor samenzang. H. de Pater van Woord en Daad te Gorinchem spreekt een avondwoord over een project in het Indiaase vissersdoi-p Va- daervu. De opbrengst van het concert is ook bestemd voor het vissersdorp. door Caroline Moerland MIDDELBURG - Hoe kun je een nieuwe wijk zo inrichten dat bewoners zich er prettig voelen? Die vraag staat centraal in een project van de provinciale wel zijnsorganisatie Scoop en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Beide organisaties rich ten hun blik op de toekomstige woonwijk Over de Dijk in Hein kenszand. De nadruk ligt tij dens het project op sociale vei ligheid en bereikbaarheid. 'Leefstijlen, mobiliteit en mi lieu'. Zo luidt de titel van het project. Drs. J. Huisman ver- diept zich sinds enkele jax-en in deze thema's. Ze doet dat als medewerker van het Emancipa tiebureau Zeeland, dat januari dit jaar is opgegaan in de pro vinciale welzijnsorganisatie Scoop. Zondag geeft ze uitleg over het project tijdens de vie ring van de Internationale Vrouwendag in De Stenge in Heinkenszand. Op de vraag wat emancipatie en mobiliteit met elkaar te maken hebben, antwoox'dt Huisman: „Zo'n dertig jaar geleden ont wikkelden stedenbouwkundi gen nieuwe wijken met als uit gangspunt dat iedereen over een auto beschikte. Tegenwoordig ligt de nadruk op het terugdrin gen van het autogebruik omdat het slecht is voor het milieu. Dat is allemaal leuk en aardig, maar er zijn geen alternatieven. Ze ker niet op het platteland. Voor vrouwen op het platteland die geen auto hebben, is het heel lastig om allerlei activiteiten binnen- en buitenshuis te com bineren. En zo houd je de tradi tionele rolverdeling tussen man en vrouw in stand." Volgens Huisman biedt zwart wit derxken geen oplossing als het gaat om mobiliteit. Het is geen kwestie van óf de bus pak ken of thuis blijven zitten. Er zijn tal van andere oplossingen ZIERIKZEE AbvaKabo - De afdeling Oos- terschelde van de ABVAKABO houdt maandag 16 maart een le denvergadering. Aan de orde komt onder meer het beleid 1998-2002. De vergadering wordt gehouden in het multi functioneel centrum in Zierik- zee en begint om 19.30 uur. om mobiel te zijn zonder meteen de auto te pakken. Een jaar geleden kreeg het Emancipatiebureau een subsi die van de provincie om met het thema mobiliteit aan de slag te gaan. Huisman zal in samen werking met de ZMF in drie ge meenten projecten opzetten. In Borsele is ze al het verst gevor derd. Als burgemeester en wet houders van die gemeente ak koord gaan, kan het px-oject daar nog dit voorjaar beginnen. Behalve voor mobiliteit, zal in Borsele ook speciale aandacht zijn voor sociale veiligheid (het voorkomen van 'enge plekken' bijvoorbeeld). Kwaliteitsplan Tijdens het project staat cen traal het opstellen van een zoge heten gebruikskwaliteitsplan door bewoners van de gemeen te. Tijdens vier bijeenkomsten leren belangstellenden hoe zo iets eruit kan zien. De nieuwe wijk wordt in dit geval als voor beeld genomen, maar het is natuurlijk ook mogelijk een ge- bruikskwaliteitsplan voor an- dex-e wijken of dorpen te maken. De kern is dat bewoners naden ken over wat ze belangrijk vin den voor de leefbaarheid in hun wijk. Daarbij ligt de nadruk op mobiliteit en sociale veiligheid. Huisman geeft een paar voor beelden: „Je kunt praten over de plaats van speelplaatsen in de wijk, een goed verlicht fietspad naar het centrum van het dox'p, een veilige schoolroute voor kinderen, een handige locatie voor een bushalte, de situering van brandgangen, de plaats waar de afvalbakken staan en zovoorts." Leuk „Het leuke aan dit project is dat we praten over zaken waar mensen al ideeën over hebben", zegt Huisman. „We leggen geen wensenlijstje bij de gemeente neer; maar kijken wat je zelf kunt doen om een wijk zo leef baar mogelijk te maken." Het doel van het project is dat de re sultaten van de bijeenkomsten worden meegenomen bij de in richting van de toekomstige wijk. Het bouwen zal overigens nog wel even op zich laten wachten omdat het bestem mingsplan op z'n vroegst ko mende zomer wox-dt vastge steld. Bewoners van de Karnemelkshoeve zijn blij met hun nieuw behuizing. foto Wil lem Mieras door René Schrier GOES - Alle bewoners van de voormalige Karnemelkshoeve in Goes wonen sinds vrijdag zelfstandig in hun 'eigen' huis. De laatste groep van vijftien mensen heeft haar intrek ge nomen in de twee-onder-één- kapwoningen aan de Olmen straat, op de locatie waar eerst de Karnemelkshoeve stond. De Karnemelkshoeve was een gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten. Omdat het beleid erop gericht was de mensen zo zelfstandig mogelijk te laten wonen zijn de bewoners successievelijk in 'eigen' woningen terechtgeko men. De laatste groep woonde al een poosje in de Goese Polder in tijdelijke woningen in af wachting van het gereedko men van de huizen aan de Ol menstraat. Ze hebben ze de af gelopen weken zelf in kunnen richten. De toekomstige be woners van deze huizen heb ben zelf zaken als meubilair en behang uitgekozen. Afhanke lijk van de toekomstige bewo ners is de inlichting in het ene huis duidelijk op ouderen af gestemd en het andere op jon- gere bewoners De vijftien laatste bewonei's hebben de afgelopen week doorgebracht in de Roompot, samen met begeleidsters en vxijwilligers, zodat ze niet ge hinderd werden door de ver huizing. Ook al werd de aan dacht op die manier wat afge leid, het was toch een span nend weekje. De vijftien be woners waren dan ook heel be nieuwd naar hun nieuwe on derkomen, toen ze vrijdagna middag terugkwamen. Gesloopt De eerste bewoners van de Karnemelkshoeve verhuisden al in 1996. In februari 1997 is de Karnemelkshoeve gesloopt. In de nieuwe woonvorm gaat het er om dat mensen zo zelf standig mogelijk wonen. Dat komt erop neer dat ze de zorg krijgen die ze nodig hebben. Dat gaat voor de een verder dan voor de ander, afhankelijk van de behoefte, Ouders en verzorgers schrikken nogal eens tei*ug van zo'n zelfstandi ge woonvorm - zo is in de prak tijk gebleken - omdat ze vre zen dat hun kinderen met een vei'standelijke handicap hele maal op zichzelf komen te staan. Als dat nodig is kan ech ter dag en nacht een beroep worden gedaan op begelei- ders. GOES - De gemeente Goes heeft een tekort van 180.000 gulden op de WVG-rekening van vorig jaar. Naar alle waarschijnlijk heid zal het er ook dit jaar om spannen of het budget voor de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) toereikend is. Bijkomend gevolg is dat de uit voering van de zogeheten tien- procentregeling' wordt opge schort. Die regeling wil dat tien procent van het budget bestemd is voor extra woningaanpassin gen. Goes heeft een jaarbudget van bijna vier miljoen gulden. Wat de gemeente parten speelt, is onder meer het forse aantal woningaanpassingen vorig jaar en de grote investeringen in rol stoelen. „Onze gemeente heeft in verhouding nogal wat inwo ners met een handicap", vertelt wethouder D. W. van de Merwe (D66). Volgens hem bestaat de kans dat de vexiiezen worden gecompenseerd. „Mogelijk gaat de Rijksoverheid de gelden her verdelen in het voordeel van ge meenten die aantoonbaar in de min draaien." Bij het instellen van de regeling besloot de ge- meenteraad destijds dat de uit voering ervan wordt stopgezet zodra de WVG tekorten heeft. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A.deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van derSluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door onze regioredactie Nergens in Zeeland bevinden zich zoveel zeehonden als in de Wester schelde. Echt beschermd zijn ze nooit. Ze werden gewoon met rust gelaten. Watersporters hebben niet zoveel te zoeken in de Westerschelde. De drukke scheepvaart en het imago van die 'vieze' Westerschelde werken als een buffer. De Oosterschelde heeft de naam hét na tuurgebied te zijn. Ook de Westerschel de is dat, maar zonder de naam te heb ben. In stilte. Stichting Het Zeeuwse Landschap wil dat graag zo houden door de Platen van Valkenisse (bij het Verdronken Land van Saeftinge) in be heer te krijgen en de daar gevestigde zeehondenkolonie te beschermen. Een deel van de Platen zou in de voort- plantingstij d, van februari tot oktober, afgesloten moeten worden. Om water sport en zeehondenkolonie naast el kaar te laten bestaan. De eerste px'otest- brieven van lezers tegen de vestiging van een zeehondenresex*vaat op de Pla ten van Valkenisse stonden vrij dag al in de PZC. Niet alle watersporters denken zo negatief over het plan van Het Zeeuwse Landschap. M. P. Wessels uit Burgh-Haamstede heeft een boot. Hij vindt dat de belan gen van de waterrecreant nooit vóór die van de natuur mogen gaan. „Wij varon vaak op het Grevelingenmeer en in het najaar zag je daar op een oude zand plaat vaak twee zeehondjes zitten. In de zomer waren ze altijd weg, omdat het dan te druk wex*d, maar in september of oktober zaten ze er weer. We voeren er altijd met een grote boog omheen, om ze niet te storen. Het was echt prachtig om te zien. Het is een hele goede zaak om dat soort dingen te beschermen. Dan mag dat het ook best wel wat geld kos ten." Het spreekt ook H. Posthuma aan dat de zeehondenpopulatie op de Platen van Valkenisse wordt beschermd, onder meer tegen de groeiende waterrecx-ea- tie. Posthuma woont in Scharendijke, aan de boorden van het Grevelingen meer. „Wij zitten hier nu vijfentwintig jaar. In al die tijd hebben wij de natuur toch sterk achteruit zien gaan. Daarom vind ik het een goede zaak dat er geld wordt besteed aan projecten als met de Platen van Valkenisse. Laat de water- sporters die daar verblijven, dan maar naar het Gx-evelingenmeer komen." Stabiel Loes de Jong, biologe uit Middelburg, vindt dat nog geen maatregelen geno men hoeven te wox'den. „Dezeehonden- populatie is de laatste tien, vijftien jaar redelijk stabiel gebleven. Klaarblijke lijk passen de zeehonden zich aan de veranderende omstandigheden goed aan. Als er wox'dt overgegaan tot het af zetten van een gebied, met tonnen bij voorbeeld, van een geul bij de Platen van Valkenisse, dan dwing je de recrea tiewatersporters de vaargeul in. Op die plaats wordt die vaargeul bovendien smaller. De veiligheid wordt er geringer op." Wel zal er meer vis in de buurt van Antwerpen komen door de verbetering' van de waterkwaliteit. „Als over een aantal jaren blijkt dat de zeehondenpo pulatie toch niet is gegroeid, dan is ex- iets mis. Zeehonden kunnen verjaagd worden. Aan achtergrondlawaai wen nen ze, maar van nieuwe geluiden kun nen ze last hebben. In dat gebied liggen baggerschepen. Daar ondervinden ze waax-schijnlijk hinder van. De zeehon den zouden er baat bij hebben als ze tij dens het voeden van hun jongen - in het late voorjaar tijdens de volledige ebpe- riode - worden ontzien. Ze zijn dan ge voelig. Je helpt de zeehonden door bag gerschepen op te leggen in die periode geen herrie te maken. Als ze tijdens het voeden worden gestoox-d, dan kan het jong te weinig voedsel binnerxkrijgen." Cees Jansen uit Middelburg, eigenaar van een watersportwinkel, denkt dat watersportrecx'eatie geen al te grote problemen oplevert voor de zeehonden. „Zeker omdat de waterrrecreatie op de Westex-schelde niet zo gx-oot is. Ik denk dat zeehonden zich bovendien rxiet zo gemakkelijk laten verjagen. Wij gaan heel vaak naar Tex-schelling en dan vaart die boot altijd vlak langs een Centje bijleggen W J. Petiet uit Terneuzen reageert posi tief op het initiatief van Het Zeeuwse Landschap om een zeehondenx-eservaat in de Westerschelde in te richten. „Zo iets is altijd goed natuurlijk, wanneer de natuur beschermd wox-dt. Ik heb lie ver dat er geld besteed wordt aan zoiets dan wanneer de DOW bijvoorbeeld zou gaan uitbreiden. Het is toch mooi dat de zeehondjes rustig en ongestoord kuxx- nen rondzwemmen!" Petiet ziet overi gens niet in waai-om het geld van de Postcodeloterij zou moeten komen. Hij vindt dat 'de provincie ook wel een centje bij kan leggen, omdat het hun toch ook aangaat', „Een zeehondenreservaat in de Wester schelde vind ik totaal niet belangrijk", zegt G. Gerrits uit Sluis. „Plet is toch een beetje tegenstrijdig hè, op de Noord- en Zuidpool worden de jonge zeehondjes met duizenden tegelijk doodgeknuppeld en hier px-oberen ze krampachtig om die paar beestjes in le ven te houden. Zelfs met een papfles als het moet." Gerrits vindt dat de Postco deloterij 'het zelf moet weten daaraan geld te besteden', en dat het 'zeker niet aan de provincie is om hier geld vooruit te trekken.' P. J. Coolegem uit Sint-Jansteen heeft helemaal geen bezwaar tegen de komst van zo'n resexvaat. „Het is altijd goed dat een natuurgebied wordt uitge- bi-eid", vindt hij. Coolegem merkt ech ter wel op dat de provincie 'ook wel zou kunnen bijspringen'. „Als je dan giste ren weer in de krant leest dat tien mil joen van de Postcode Loterij spoorloos verdwenen is, vraag ik me toch af waar ze anders het geld voor het reservaat vandaan moeten halen", vreest hij. Toerisme „Poeh....ik heb hier wat tegenstrijdige gevoelens over Aan de ene kant'is het beter een zeehondenreservaat in te richten in de Westerschelde, waar nog niet zoveel toerisme is als op de Ooster schelde. Aan de andere kant denk ik dat het toerisme juist zou toenemen, door dat mensen zeehondjes gaan kijken, als daar een concentx-atie van die dieren komt", denkt A Sonke uit Goes. Een inwoner van Hoedekenskex'ke, die zijn liever niet in de krant wil hebben', vindt het helemaal geen kwestie: „Ze gaan d'r gang maar-, het maakt mij niets uit, hoor." Mevrouw Geerts uit Colijnsplaat vindt het raar dat de zeehondjes nu weer te- rug moeten komen, terwijl ze 'hier eerst allemaal doodgemaakt zijn'. „Maar ik heb niets tegen dieren hoor." groep zeehonden. Die blijven rustig zonnen en kijken niet op of om naar de boot. Het wordt iets anders als zeilex-s of andere recreanten de platen opgaan. Dat moet bestraft worden. Maar ik ken geen watersporters die dat doet. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49