Dieren moeten een hoop leren Luie wespen krijgen straf Intuïtie vaak overschat Wegwerpluiers van kippenveren natuur 43 EIRE zaterdag 7 maart 1998 Wanneer in een gezelschap iemand gaapt, nemen de anderen dit steevast over. Hetzelfde gebeurt als één van de personen op z'n horloge kijkt. Iedereen werpt dan een steelse blik op zijn eigen klokje. „Zoiets werkt aanstekelijk", beweren we. In feite is er echter geen sprake van nabootsing. De gemeenschappelijke activiteit wordt veroorzaakt door een proces dat 'sociale facilitatie' wordt genoemd en omschreven kan worden als 'stemmingsoverdracht'. Bij dieren die in groepen leven komt dit verschijnsel veel voor. Als bijvoorbeeld in een zwerm spreeuwen één exemplaar begint te eten, doen de andere het zelfde. Niet zozeer omdat ze alle maal tegelijk honger hebben of omdat ze de eerste willen nadoen, maar omdat diens gedrag een 'eet- stemming' oproept. Wanneer in dezelfde groep vogels er één een vijand in het oog krijgt en op de vlucht slaat, gaat de hele troep op de vleugels zonder zelfs ook maar het naderende gevaar te hebben opgemerkt. De groep werd door dat ene individu in vlucht-stem- ming gebracht. Dit haast automatisch werkend mechanisme is aangeboren, dus niet aangeleerd en kan ook nooit worden afgeleerd. Het zit gewoon in de aard van het beestje. Heel veel gedragingen zijn aangeboren, maar dieren kunnen ook leren. Zo is de techniek van het eten bij die ren aangeboren, maar worden voedingsgewoonten aangeleerd. Van jonge vogels is bekend dat ze goed opletten wat door de ouder vogels gegeten wordt. Scholek sters geven hiervan een goed voor beeld. Deze vogels leven op veel plaatsen bijna uitsluitend van mosselen, waarvan de schelp moeilijk open te krijgen is. Handigheid Om bij de inhoud te komen gebrui ken de vogels twee methoden. Er zijn scholeksters die net zo lang op een zwakke plek van de schelp ha meren totdat deze breekt, en er zijn scholeksters die hun wigvor mige snavel tussen de twee schelp- delen wrikken en de sluitspier van de mossel doorknippen die de kleppen bijeenhoudt. Er komt bij beide werkwijzen aar dig wat handigheid kijken. Jonge scholeksters doen er dan ook een hele poos over om het openbreken te leren. Soms blijven ze wel twin tig weken bij de ouders om de kunst af te kijken. Terwijl de jon gen van oudervogels die voorna melijk van wormen leven, slechts een zevental weken bij hen blij ven. Die prooi is gemakkelijk te verschalken, zodat het leerproces veel korter van duur kan zijn. In beide gevallen is echter de basis techniek aanwezig. De pik-, hak-, stoot- en wrikvaardigheden zijn aangeboren. De voedselkeuze en de juiste wijze om het voedsel te bemachtigen moeten worden ge leerd. In het verleden onderschatte men het belang van leren. Dieren wer den beschouwd als louter door in stincten gedreven. Inmiddels is gebleken dat veel gedrag moet worden aangeleerd. Dit leren be rust voornamelijk op imiteren. Een hondje dat, om welke reden dan ook, door een kat wordt groot gebracht, zal zich de poten gaan likken om daarmee de oren en de snuit te wassen. Een jonge chim pansee zal termieten weten te van gen omdat hij de handelwijze van zijn oudere groepsgenoten bestu deert. Het gebruik maken van een instrument is hem zeer zeker niet aangeboren, maar in navolging van de andere zal hij een stokje ne men, dit in de termietenhoop ste ken en het vol termieten weer naar buiten trekken. Geen gemakkelij ke klus, want het stokje moet een geschikte lengte en dikte hebben, het moet op de goede plaats in de termieten hoop worden geprikt en het moet zodanig naar buiten wor den getrokken dat de termieten er niet van worden afgeveegd. Der gelijke vaardigheden vragen stu die. Vliegbrevet Meestal gaan aangeboren en aan geleerd gedrag hand in hand. Ter wijl vogels niet hoeven te leren vliegen is wel een leerproces nodig om de vliegkunst te verfijnen. Ze kiezen vanzelf het luchtruim zo dra ze het nest verlaten, maar de eerste landing mislukt meestal, zodat ze nét een tak missen of in gras of begroeiing een buiklan ding maken. Al gauw leren ze crashes te vermijden en andere kneepjes van het vak toe te passen. Net als de elementaire vliegkunst hoeft de zangkunst in wezen niet geleerd te worden. Sommige vo gels beschikken van nature over een compleet repertoire, zoals winterkoninkjes en grasmussen. Illustratie Theo Schildkamp. Laat je ze helemaal alleen op groeien, dan zullen ze op zekere dag hun volledige lied zingen. Andere vogels kennen een basisre pertoire, maar moeten de aanvul lingen leren. Spreeuwen bijvoor beeld kunnen uit zichzelf een boel gepiep, gekrijs, geknars en gefluit voortbrengen, maar vullen dit op den duur aan met imitaties van vogel- en andere geluiden uit de omgeving. Er zijn spreeuwen die feilloos het geluid van telefoons, auto's en tuinhekjes nadoen. Een aantal vogelsoorten moet de zangkunst van de grond af aanle ren. Weliswaar brengt een eenza me vink een paar armzalige geluiden voort, maar hij zal de ka rakteristieke vinkenslag moeten leren van volwassen mannetjes in de buurt. Door telkens te imiteren kan hij uiteindelijk de eigen zang verbeteren en compleet maken. Theo Schildkamp Jonge wespenmannetjes die werkloos in het nest rondhangen en niet deelnemen aan het strenge hiërarchische werkschema, worden op een wel zeer drastische manier door de arbeidsters tot de orde geroepen. Na een korte maar hevige worsteling worden zij door de arbeidsters overmeesterd en in een lege honingraat opgesloten. Dat hebben onder zoekers van de Cornell University in New York bij de gewone veldwesp polistes dominulus kunnen waarnemen. In de wespennesten zijn de wijfjes verantwoordelijk voor de gewone huistaken en de verzorging van het broed. De mannetjes moeten onge wenste indringers buiten het nest houden en gaan normaal buiten het nest zelf hun voedsel zoeken. Dat schijnen sommige heren echter niet zo nauw te nemen en zij geven er de voorkeur aan de lekkerste aangevoex-de hapjes voor zich te bemachtigen. Het werkt de arbeidsters blijkbaar danig op de zenuwen, wanneer zij met voedsel naar het nest terugkeren en sommige mannetjes direct op de buit aanvliegen. De wijfjes gaan dan plots met vereende krachten de ge makzuchtige mannetjes te lijf en sluiten de nietsnutten op. Ook hier geldt de regel dat wie niet werkt ook niet moet eten. Gewoonlijk duurt de gedwongen opsluiting slechts enkele minuten, tot de arbeidsters het voedsel hebben verdeeld. Maar niet zelden dwingen de getergde wijfjes met pijnlijke beten de mannetjes langer in hun cel te blijven. De bedoeling van deze strafexpedities is volgens de weten schappers dat het met veel moeite aangevoex'de voedsel enkel voor het broed en voor de thuiswerkende arbeidsters wordt gebruikt en dat de mannetjes gedwongen worden zelf uit te vliegen en voor hun dagelijkse kost te zorgen. Of de mannetjes proberen zich tegen hun harde behandeling te verzet ten, hebben de wetenschappers niet kunnen achterhalen. Waarschijn lijk bieden zij weinig weerstand, want in tegenstelling tot de mannetjes kunnen wijfjes wespen dodelijke steken toedienen. Johan Lamoral De veren van de kip zijn, na behandeling, vanwege hun sterk absorbe rende vermogen geschikt als vulling voor luiers. foto Pieter Honhoff In de Verenigde Staten is een methode ontwikkeld om vezels te maken uit kippenveren. De vezels kunnen mogelijk plastic vervangen. Op de techniek is inmiddels patent verkregen door uitvinder Walter Schmidt, die is verbonden aan het ministerie van landbouw. Bij het nieuwe proces worden eerst de kippenveren gewassen in alcohol Deze stof is milieuvriendelijk, verdampt snel en kan keer op keer op nieuw worden gebruikt. Vervolgens worden de veren verwijderd van de pennen, die daarna worden vermalen. De pennen bevatten namelijk ve zels die bestaan uit dierlijk eiwit. De verenvezels zijn sterker dan cellu- loseketens uit planten en ongeveer net zo sterk als nylon. Enig nadeel van de kippenvezels is dat ze korter zijn dan synthetische vezels. Daar door kunnen ze niet worden geweven tot een eindprodukt. Wel kunnen ze worden toegepast als vulsel voor wegwerpluiers, filters en isolatie materiaal. Voordeel is dat de dierlijke vezels meer absorberen dan enig ander mate riaal en bovendien biologisch afbreekbaar zijn. Het is de uitvinder ge lukt papier te maken op basis van kippenveren. De vezels kunnen ook worden gemengd met plastics én verwerkt tot dashboards, deurpanelen of andere auto-onderdelen. Peter de Jaeger puzzel postzegels N A P R A T L R E T IM A P L 1 K A (VI R E E B s A W B D 1 A R B E Z G H A Z u S R R R E W K E N IM E F M E E R A D 1 O L A N F A P K G E G A N s 1 G E L O A D IJ D S N P A U L N L W L IM T L O L 1 1 M E 1 E s E O S E V A D Z U T O H T G H G V L W O s N L A V R E S IM N O R A A T U T IM E IM F 1 E O A D O J D B H IM 1 L N K p N M P A IM D A C P O O A A R T A K S 1 U H A W K L A D N O H T H C A J J E M R E T R A M N E E T S BEERMAKI LOEWAK POOLVOS BUFFEL MANDRIL SERVAL BUNZING MARMOT SMALNEUSAAP E LAW D ANTILOPE MUILEZEL STEENMARTER FENNEK MUNTJAK TARPAN HUISKAT NARWAL TELGANGER JACHTHOND NERTS TREKOS JACHTLUIPAARD PANDA WASBEER KONINGSTIJGER PANTER WOLFSHOND LAKENVELDER PINEGEL ZEBRA In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De reste rende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn.Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,-. Twee de, derde en vierde prijs een VW-bon van f 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. Oplossing cryptogram zaterdag: -p.i- potas -s-ag-s uitgemaakt -t-v-i-n-e hielen-gemak -e-i-dm-u-b- -boezemvrienden -e-g-r-o-n-s-1- speelbal-getier -a-r-r-g-s-s-g- los-overmatig- ie -1 -o-u-e naald-inmaken g-b-e-n-e motregen -m-s-e-t De prijswinnaars van het cryp togram van afgelopen zaterdag zijn: E.L. den Boer, Plevierstraat 6 te zierikzee (WV-bon van 50,-); A. Beije, Voorborch 2 te Middelburg, E. de Jonge, Etty Hillesumlaan 13te Kloetingeen W.P. Muller-Sandee, Het Sas 9 te Wilhelminadorp (allen een VVV-bon van f25,-). De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. In het jaar 1648, nu 350 jaar gele den, kwam door de Vrede van Münster en Osnabrüclc (Westfa- len) niet alleen een einde aan de Tachtigjarige Oorlog die de Ne derlanden met Spanje hadden ge voerd (hierover de volgende week meer naar aanleiding van de uit gifte op 17 maart van de Neder landse zegel '350 jaar Vrede van Münster'), maar ook aan de Der tigjarige Oorlog. Politieke, godsdienstige en econo mische oorlogen hadden decennia lang grote delen van stad en plat teland in Europa in puin gelegd en de bevolking had verschrikkelijk geleden. De Nederlanden, Spanje, Duitsland, Zweden, Denemarken, Finland, Frankrijk, Polen, Bohe- men enMoravië (het tegenwoordi ge Tsjechië) hadden alle aan deze oorlogen deelgenomen. In 1648, na vier jaar onderhande lingen werden de Vredes van Münster en Osnabrück getekend. Duitsland herdenkt op 12 maart de Vrede van Westfalen met een 110 pf.-zegel, waarop portretten van de onderhandelaars. Zweden geeft 19 maart een 7 kr.- rolzegel uit die koningin Kristina toont (ten tijde van het vredesver drag vorstin van Zweden), alsme de een ter gelegenheid van de vre de geslagen munt. Op 22 januari begon Duitsland een nieuwe x-eeks met afbeeldin gen van belangrijke bx-uggen. Op 12 maait wordt opnieuw een nieu we reeks gestart, nu gewijd aan de pai'lementen van de Bondslanden. De eerste serie bestaat xxit vier 110 pf .-zegels en afgebeeld worden: de Landtag van Baden- Wüittemberg (begin juni 1961 ingewijd); de Bayerische Landtag (gebouwd tussen 1857 en 1874); het Abgeoit- netenhaus van Berlijn (1899) en de Landtag Brandenburg (1899- 1902). Op de tweede hei'denkingszegel van 110 pfennig, die Duitsland 12 maart uitgeeft een blik op de dui zend jaar oude zoutstad Bad Fx~an- kenhausen. Finland heeft het uitgiftejaar op 15 januari ingezet met twee zelf klevende dierenzegels. Op een le klas-zegel (2.80 Fmark) een mex-el en over een 2e klas-zegel (2,40 Fm.) zwemt een baax-s. De Moom- ins (een stripfamilie) zijn actief op vier le klas-zegels in een boekje (11,20 Fm.dat eveneens 15 j anua- ri verscheen. gend personeel in het zonnetje ge zet. Op een 2,80 Fm.-zegel (oplage 2 miljoen) links een verpleegster uit vroeger jaren en rechts een mo derne zuster. ...a birthday wish 32 Ook Finland kwam dit jaar met Valentijn-zegels (3 februari). Op de le klas-zegels (zes stuks in een velletje, 16,8*0 Fm.) een gouden hartje dat, weggekrast, dieren te voorschijn tovert. Tevens werd 3 februari het verple zegels die 24 februari in roulatie wex'den gebracht. Afgebeeld wor den: Lady Mary Heath-Sophie Catherine Pierce (28p, oplage 1 miljoen), kolonel James Fitzmau- rice (32p, 1 miljoen, met de Jun- kers W33, Dl 167 'Bremen'), kapi tein P. J. Saul (44p, 500.000 stuks, met een Fokker F-7) en kapitein Charles Blair (52p, 500.000 stuks, met de Sikorsky V-s). Liechtensteins eerste emissiedag viel op 2 maart, en op die dag komt het vorstendom al vele jaren met de Eui'opa-zegels. Het gemeen schappelijke thema dat Posteurop voor dit jaar heeft gekozen is Na tionale Feesten. Op de Liechten steinse zegels worden de nationale feestdag, 15 augustus (90 rappen) en het concours van de blaasmuzi- kanten (1,10 fr.) vex'beeld. In de x-eeks Hommage aan Liecht enstein verschenen - eveneens 2 maart - vier 90 xp.-zegels met daarop werken van de in Hessen geboren (1931) kunstenaar Heinz Mack. Verder een WK-voetbalze- gel van 1,80 fr. (vallende doelman) en 75 jaar douaneverdrag met Zwisterland (1,70 fr.; de brug over de Rijn die Zwisterland en Liecht enstein verbindt). Hero Wit Ierlands jaarlijkse love/groetze- gels vex-schenen 26 januari. Op vier verschillende 32p-zegels de wereldberoemde stripfiguux-tjes uit de x-eeks 'Loveis...' De serie be staat uit één losse zegel (oplage 1 miljoen), een boekje met acht ze gels (twee series) en een velletje met drie zegels (oplage 90.000 stuks), dat tevens is gewijd aan het Jaar van de Tijger. Ierse luchtvaaxtpioniers met 'hun' vliegtuigen worden geëerd op vier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43