Dokter kan niet zonder koelkast PZC Veel water voor Willem-Alexander bij bezoek Brazilië cs> Tom Poes en het Kukel varia Met dalen van temperatuur vervaagt grens tussen leven en dood N puzzel recept het weer zaterdag 7 maart 1998 door Theo Haerkens De dokter kan niet meer zon der koelkast. Koelen en be vriezen is onmisbaar voor speci alisten in de gezondheidszorg, maar ook voor de biotechnolo gie. Bloed kan in de koelkast en kele weken goed worden gehou den. Zaadcellen en bevruchte eicellen kunnen jaren in diepge vroren toestand worden be waard. De diepvries bewijst we tenschappers ook veel goede diensten bij het sturen en gelijk schakelen van processen. Bij de presentatie van de ge kloonde kalveren Belle en Holly van het Leidse biotechnologie bedrijf Pharming, een week ge leden, werd grote nadruk gelegd op het feit dat bij het 'maken' van de dieren het materiaal waaruit ze groeiden tot twee keer toe werd diepgevroren. Dat gebeurde met het oog op het productieproces bij het bedrijf. Pharming is een commerciële onderneming die geen onnodige kosten wil maken. De weten schappelijke staf heeft daarom een schema uitgedokterd waar bij ze niet zeven dagen in de week paraat hoeft te zijn om de noodzakelijke handelingen pre cies op het.biologisch juiste mo ment uit te voeren. „Als we op dinsdag eicellen winnen, dan zijn die op woens dag rijp voor bevruchting in de reageerbuis", legt embryoloog dr. F. de Loos van Pharming uit. De embryo's die zo ontstaan, moeten zes dagen groeien en zijn dus de volgende dinsdag klaar voor de kerntransplanta tie. Daarbij worden de kernen, die de gewenste erfelijke eigen schappen bevatten, overgezet in nieuwe eicellen, waaruit de kern is verwijderd. Uit die nieuw gevormde eicellen dus worden genetisch identieke die ren geboren. „De eicellen waarin de kernen van het eerste reageerbuis-em bryo worden overgeplant, moe ten wel in de juiste conditie zijn Om dat te bereiken, worden ze op de maandag na de bevruch ting van het embryo gewon nen." Na een dag rijpen zijn ze op dinsdag zover dat de eigenlij - ke kerntransplantatie kan plaatsvinden om na zes dagen bij de draagmoeder te worden ingeplant. Om de koeien tijdig in de juiste conditie te hebben, krijgen ze een hormoonbehandeling. Dit luistert zo nauw, dat de weten schappers van het biotechnolo giebedrijf het proces uit elkaar hebben getrokken om het beter te beheersen. Eerst worden de embryo's klaargemaakt met de gewenste eigenschappen. Die gaan vervolgens de diepvries in. Daarna wordt het laboratorium ingericht voor het transporte ren van de celkernen en als dat klaar is, worden die nieuwe ei cellen ook weer bevroren. Pas als de draagmoederkoe in de juiste fase van haar cyclus is, worden de embryo's ontdooid en in de baarmoeder gebracht. Het bevriezen en ontdooien van deze levende materialen is een kruist op zich. Pharming ge bruikt ze om de bedrijfsvoering te optimaliseren. Overigens ligt het project nu stil, omdat minis ter Van Aartsen van Landbouw een onmiddellijk verbod heeft afgekondigd op het klonen. Het ziekenhuis gebruikt verge lijkbare technieken om mensen te helpen die geen kinderen kunnen krijgen, zo vertelt dr. N. Naaktgeboren van de IVF-afde- ling van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De vrouw heeft er alle belang bij dat het uiterst onaangename winnen van eicellen tot één keer beperkt blijft. Dan worden meerdere ei cellen gewonnen. Enkele wor den na bevruchting in de baar moeder geplaatst en de rest wordt twee jaar lang bewaard in de diepvries. Als de eerste po ging mislukt. dan kan de behan deling later zonder veel extra moeite worden herhaald. Dit gebeurt ook wel als jonge men sen een medische behandeling moeten ondergaan, die mogelijk later het krijgen van kinderen in de weg staat. Onbevruchte eicellen worden niet ingevroren, dat is te gecom pliceerd. Dat gebeurt alleen met zaadcellen, bevruchte eicellen en prille embryo's en dat is al lastig genoeg. In de bevruchte eicellen is het erfelijk materiaal van de vader en moeder al ver smolten, maar heeft de cel zich nog niet gedeeld. Als dat wel het geval is, dan wordt gesproken over een embryo. Winterslaap 'Eigenlijk breng je ze in namaak winterslaap', formuleert Naaktgeboren. Om te voorko- door Berritde Lange Prins Willem-Alexander ver trekt morgen naar Brazilië voor een officieel bezoek van een week. Op uitnodiging van de Braziliaanse vice-president Marco Maciel zal hij onder meel de steden Brasilia, Recife, Sao Paulo en Rio de Janeiro aan doen. Willem-Alexander is zeer geïnteresseerd in het grootste land van Zuid-Amerika. Daar naast dient zijn visite de toena deringspogingen tussen Neder land en Brazilië. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken zal de prins vergezellen op een deel van de reis. Voor het eerst staat tijdens een officieel bezoek van de prins een discussie over watermanage ment op het programma. In het televisie-interview van Willem- Alexander vorig jaar september met Paul Witteman liet hij door schemeren dat daar zijn specia le belangstelling naar uitgaat. De precieze invulling van zijn specialisatie bleef echter ondui- (Advertentie) KOM KLUSSEN IN DE JAARBEURS UTRECHT :QO B UI O O 4 T/M 8 MAART 1998 UW ENTREEKAART BIEDT TEVENS GRATIS TOEGANG TOT DE WOONBEURS: WOONMANIFESTATIE '98 men dat ze worden beschadigd doordat zich ijskristallen vor men, worden bevruchte eicellen in een zoutoplossingen met ex treem hoge concentraties glyce rol of sucrose gedaan om er vocht aan te onttrekken. De half doorlaatbare celwand laat het gemakkelijk ontsnappen, waar na bevriezing geen schade meer doet. Bij zaadcellen is dit een voudiger omdat ze veel kleiner zijn dan eicellen en nauwelijks water bevatten. Het onttrekken van water en koelen van de eicellen gebeurt in kleine stappen van een paar graden per minuut. Als de op lossing zo 'n min zeven graden is dan is het water onttrokken aan de cel en wordt de zaak met tien den van graden per minuut ver der gekoeld tot min veertig of min tachtig graden. De defini tieve opslag gebeurt in vloeiba re stikstof van min 190 graden. Daarin kan het materiaal jaren goed blijven. De natuurlijke processen liggen vrijwel stil. De moleculen bewegen nauwelijks meer en er wordt bijna geen brandstof of zuurstof gebruikt. Naaktgeboren is dan ook niet verbaasd dat in een kliniek in Los Angeles een kindje is gebo ren dat als embryo van niet meer dan een achttal cellen ruim ze ven jaar was ingevroren. De ou ders besloten alsnog om ze te ge bruiken en kregen een zoon. Ook het opwarmen van diepge vroren embryo's verloopt vol gens bepaalde stappen, maar gaat wel een stuk sneller dan het invriezen. De oplossing waarin de cellen ze zijn opgeslagen wordt geleidelijk verwarmd en verdund waarbij de cel het ver- Het invriezen, zoals hier van bloed, is een onmisbaar element in de gezondheidszorg. foto Roland de Bruin/GPD loren water weer opneemt en de levensprocessen weer op gang" komen. De stoffen die gebruikt worden om vocht te onttrekken, zijn bij elk soort cel weer anders. Dat is afhankelijk van de structuur. In het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst in Amsterdam worden rode cellen van zeldzame bloedgroepen na scheiding van het plasma soms tientallen jaren lang bewaard. Dat kan door de verschillende componenten van elkaar te scheiden en na toevoeging van glycerol apart in te vriezen in vloeibare stikstof. Eeuwig leven Rode bloedcellen, die haast twee maanden bewaard kunnen worden in een gewone koelkast, krijgen hierdoor bijna het eeu wige leven. Het invriezen kan heel snel.Voor gebruik moet de glycerol er uiteraard weer wor den uitgewassen", zo vertelt dx. J. Bakker van de afdeling cryo- biologie van het laboratorium. Witte bloedcellen vergen meer tijd en worden met een ander antivries behandeld. Bloed- plasma bevat geen cellen en kan weer zonder antivries worden ingevroren, al moet dat redelijk snel gebeuren, omdat anders de eiwitten beschadigen. Bakker-wijst erop dat juist het koelen van deze bloedbestand- delen de mogelijkheid biedt al lerlei elementen uit het bloed van elkaar te scheiden. „Veel bestanddelen zouden bij ka mertemperatuur in kwaliteit snel achteruit gaan en onbruik baar worden." De grenzen tussen leven en dood lijken zo te vervagen. Maar de kansen dat excentrieke rijken die zich in Amei'ika na hun dood laten invriezen later de draad weer eens kunnen oppakken, is vooralsnog niet erg groot. Het Amsterdamse, lab slaagde erin hart j es van pasgeboren ratten in te vriezen en weer tot leven te wekken, maar dat lukte al niet meer bij de harten van volwas sen ratten. Experimenten met het afkoelen van bavianen die eerder dit jaar de aandacht trokken, onderstreepten nog eens dat er wel degelijk grenzen bestaan. De dieren werden ge koeld tot één graad boven nul. Verder koelen zou ook hun weefsels onherstelbaar bescha digen. GPD Toonder Studio's delijk: „Watermanagement waarbij het gevecht tegen het water centraal staat." De prins zal in Brazilië de macht van het water met eigen ogen aanschouwen. Aan het einde van de rondreis bezoekt hij de Igua^u-watervallen in het zui den, bij de grens met Argentinië. Deze 275 watervallen vormen naast het Amazonegebied het grootste natuurspektakel van Brazilië. Even verderop bekijkt Willem- Alexander een degelijk staaltje van watermanagement. De Bra zilianen voltooiden in 19 8 2 in de rivier de' Parana de Itaipü- stuwdam, lange tijd de grootste ter wereld. De waterkrachtcen trale voorziet in de energiebe hoefte van maar liefst tien deel gebieden. Recife In Recife, in het noordoosten, zal Willem-Alexander muziek instrumenten overhandigen aan de Banda Mauricio de Nas sau, een beginnend harmonie jeugdorkest van minder bedeel de kinderen. De instrumenten zijn ingezameld door de klari nettist Andé Kerver uit Ensche de, die regelmatig in Brazilië optreedt. Verder bezoekt de prins in Sao Paulo het project Sitio Agar, waar de Nederland se broeder Antoon van Noije zich inzet voor verstoten aids- kinderen. Uiteraard staan er verschillen de ontmoetingen op het pro gramma met de Nederlandse gemeenschap. De banden tus sen Nederland en Brazilië date ren uit de zeventiende eeuw, toen de West-Indische Compag nie rijkdommen als suiker, hout, tabak en indigo ontdekte. De Nederlanders wisten Olinda, in het noordwesten, te veroveren en voerden van daaruit een ge slaagde aanval uit op Recife. De inspanningen van Johan Mau ri ts van Nassau, later bekend als Johan Maurits de Braziliaan, die van Recife een moderne en cultureel bloeiende stad maak te, staan nog steeds vermeld in de Braziliaanse geschiedenis boekjes. Uiteindelijk moesten de Neder landers hun kolonie prijsgeven aan de Portugezen. Naast Recife bezoekt prins Willem-Alexan der de ABC-koloniën (Ponta Grossa in het zuiden), een land bouwgebied waar zich in de ja ren vijftig veel Nederlanders vestigden. GPD Heer Bommel zat in een gemakkelijke stoel te bekomen van de schrik. Een vochtige doek verkoelde zijn schedel en de bediende Joost haastte zich met het gereedmaken van een versterkende drank. „Hete slemp, als ik me zo mag uitdrukken", sprak de knecht, „dat verdrijft de kwade dampen, heer Olivier!" „Ach wat", riep heer Ollie klagend uit. „Het gaat niet om de kwade dampenIk ben getroffen door een straalIedereen werd zwart voor mijn ogen, als je begrijpt wat ik bedoel." „Héél betreurenswaardig", gaf Joost toe. „Maar ik heb nog eens na gedacht, als u mij toestaat. En toen viel mij in, dat de jongeheer en de professor werkelijk zwart geweest kunnen zijn." Op dat moment werd er op de deur geklopt, die naar de tuin leidde - en toen heer Bommel schrikkend omkeek zag hij daar Prlwy tzkof s- ky staan. De geleerde maakte een ontredderde indruk, maar zwart was hij niet. Cryptogram Horizontaal: 3. Gesproken vervolg op de bijbel (7); 6. Raadsheren aan de wandel (6); 8. De pool staat er dubbel tegenover (4); 11Een kind om in het oog te houden (5); 13. Wat een schande, het is niet van vroeger! (5); 14. Noten heen en weer slingeren (6). Verticaal: 1. De plaats van een larve (4); 2. Heerser die bij nacht regeert (5); 4. Meisje dat wuift langs de waterkant (4); 5. Kleding met bijpassend broekje? (7); 7. Stimulerende dokter? (6); 9. Die auto is niet onder de maat (4); 10. Het handvat van een luisteraar (3); 12. Theatergast (4). Oplossing vrijdag lalamidas ovatieoma lavaspoos blesseren rillingbij opoeslael evoesaaks kassianru glopprsom amorpsalm nialeisrai maauditie armkijkser Vooruitzichten zondag maandag dinsdag woensdag weer max. 8° 5° 5° 6° min. 7° 2° 0° 1° wind W 5 NNW 4 N 4 NW 4 Zon zaterdag onder 18.35 l zondag W' op 7.15 Maan zaterdag onder 3.54 zondag op 13.49 Nautisch bericht Zuidwestenwind, in de ochtend 6 a 7 Beaufort, in de middag 4 a 5 Beaufort. Zicht matig in de ochtend, goed in de middag. Tempera tuur kustwater 7 tot 8 graden. Waterstanden „Dan heeft heer Olivier dus toch gelijk", prevelde Joost, hem bin nenlatend. „Het moet aan onze ogen gelegen hebben. Een gevolg van de verstijvende lichtstraal, met uw welnemen!" „Praw!", riep de professor. „Praat mij niet van een stijvender straal! Ik ben getroffen door een verslappender straal! Mijn gans schoner automobiel is verblubberd! En ik, een gestudeerd man, ik ben doorgemeten op mijn kukel! Nu vróag ik u!" Heer Ollie staarde hem zonder begrip aan. Hij was zo onthutst, dat hij Tom Poes, die ook naar binnen wilde, niet opmerkte. Maar Joost stond nog steeds bij de deur en hield hem tegen. „Jongeheer", fluisterde hij. „Bent u werkelijk zwart?' „Ja", zei Tom Poes verbaasd. „Dat zie je toch? Het is modder!" „Gelukkig", hernam de knecht oplevend. „Maar dan moet u zich eerst een weinig reinigen, als ik zo vrij mag zijn. Heer Olivier kan deze kleur niet verdragen." ZATERDAG Hoog water Laag water 7 MAART uur cm uur cm uur cm uur ere Vlissingen 09.15 161 22.00 141 02.50 153 15.24 15! Terneuzen 09.29 184 22.20 163 03.15 161 15.49 16' Bath 10.26 220 23.05 197 04.06 188 16.45 18 Roompot Buiten 09.15 126 22.05 106 02.50 125 15.35 126 Zierikzee 10.20 131 23.10 113 03.55 131 16.40 13! Stellendam Buiten 09.40 108 22.30 088 03.10 079 15.40 085 Wemeldinge 10.30 149 23.15 128 04.05 14416.50 14! Philipsdam West 10.30 142 23.15 124 03.50 140 16.35 14! ZONDAG Hoog water Laag water 8 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.36 159 23.20 153 04.14 148 17.05 151 Terneuzen 10.56 182 23.40 176 04.40 156 17.30 15! Bath 11.48 219 05.25 181 18.21 185 Roompot Buiten 10.40 125 23.25 115 04.20 124 17.10 12! Zierikzee 11.50 131 ----- 05.20 131 18.05 13! Stellendam Buiten 11.05 108 23.45 097 04.20 077 16.45 07) Wemeldinge 12.00 148 ----- 05.25 143 18.10 14! Philipsdam West 11.50 143 ----- 05.15 137 18.15 13! MAANDAG Hoog water Laag water 9 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.50 180 ----- 05.45 163 18.15 162 Terneuzen 12.05 204 --.« 06.11 172 18.38 173 Bath 00.30 212 13.00 245 07.01 197 19.32 20: Roompot Buiten 11.50 140 ----- 05.40 132 18.20 125 Zierikzee 00.35 120 13.10 145 06.40 139 19.25 132 Stellendam Buiten 12.05 122 05.30 080 17.55 073 Wemeldinge 00.45 137 13.15 163 06.50 152 19.30 14! Philipsdam West 00.35 130 13.15 153 06.45 146 19.25 140 Europa: Zomers zuiden Janny van der Lee Zalm in fillodeeg (4 personen) Fillodeeg is in de supermarkt in het diepvries vak verkrijgbaar. Bewaartijdens de bewerking het ontdooide deeg altijd onder een theedoek omdat het gemakkelijk uitdroogt en dan breekt of scheurt. In plaats van met boter kunnen de plakjes ook met (olijf)olie bestreken worden. De ontdooitijd van het deeg kan per merk verschillen. Kijk op de ver pakking van het deeg voor ontdooi- en verwer kingsbijzonderheden. Fillodeeg wordt soms ook fillobladerdeeg genoemd. Ingrediënten: 8 plakken fillodeeg ca. 50 gram boter 1/2 eetlepel citroensap 2 eetlepels gehakte peterselie 4 stukken zalmfilet (eventueel diepvries). Bereiding: Fillodeeg volgens gebruiksaanwijzing laten ont dooien. Boter smelten. Oven voorverwarmen op 200-220 graden Celsi- Op werkvlak 4 vellen deeg naast elkaar leggen en bestrijken met gesmolten boter. Overige vellen hierop leggen en ook bestrijken met boter. Citroensap mengen met gehakte peterselie. Zalm inwrijven met peper en zout en op het mid den van deegvellen leggen. Citroen-peterseliemengsel over zalm verdelen. Deeg over zalm dichtvouwen tot pakketjes. Pak ketjes op bakplaat leggen met naad naar bene den, bestrijken met rest boter en in het midden van de warme oven schuiven. Fillopakketjes gaarbakken in ongeveer 15 minu ten. Het weer in Europa is morgen in tweeën in te delen. In het noo'ce1 heerst de winter, terwijl de temperaturen in het zuiden meer aan de zomer doen denken. Met name in Scandinavië is het volop win- ter met ook overdag temperaturen die onder het vriespunt blijven. Bovendien valt in de zuidelijke helft een portie sneeuw. Ook het noorden van Rusland tot aan Moskou heeft het koud met af en toe een vlokje sneeuw. Het gehele westen en midden van Europa is buitengewoon wisselvallig. Er kronkelen een aantal fronten over het gebied die voor vrij veel regen zorgen. Met name in het zuiden en midden van Frankrijk komt het met bakken uit de lucht. In de Al pen valt de neerslag in de vorm van sneeuw boven een hoogte van 1200 meter. De Franse en Zwitserse Alpen krijgen tientallen centimeters verse sneeuw. Eigenlijk is het in dit gedeelte van Euro pa alleen aardig weer in Engeland. Daar schijnt af en toe de zonen blijft het droog. In de zuidelijke helft van Europa is het nog een stul beter. Er is vrij veel zon en op veel plaatsen wordt de 20-graden- grens gehaald of overschreden. In het zuiden van Spanje stijgt hei kwik zelfs tot 26 graden. In Italië, Griekenland en Turkije ligt de middagtemperatuur net onder de 20 graden, maar de zon staat al flink hoog boven de hemel en maakt het voor het gevoel warm. Zeeland: Geleidelijk kouder "Maart roert zijn staart", een welbe- Door: Rob Groenland kende uitspraak in de volksmond die de komende dagen zijn betekenis duidelijk maakt. Na een periode van erg zacht weer, stroomt vanaf begin volgende week aanmerke lijk koudere lucht vanuit het noorden binnen. Vanaf de Noordzee trekken buien het land in waaruit hagel en sneeuw valt. Vanoch tend is het nog regenachtig, maar rond het middaguur passeert de achterkant het regengebied dan eindelijk de regio. Vanuit het wes ten wordt het geleidelijk droog en komen er zelfs enkele opklarin gen voor. Later worden de opklaringen weer door een aantal buien afgewisseld. De zuidwestenwind is in de ochtend nog krachtig tot hard maar neemt in de middag af tot vrij krachtig. De maxima lig gen rond 10 graden. Zondag trekt er in de loop van de dag heel traag een frontaal systeem vanuit het noorden over. Er is eerst vrij veel bewolking met enige buiige regen, later op de dag volgen en kele opklaringen. Het is nog wel vrij zacht met maxima rond 8 gra den. Zondagavond draait de stroming naar het noordoos ten en stroomt koudere lucht binnen. Mogelijk dat er al een paar natte sneeuwbuien val len. Begin volgende week zien we op de weerkaart een hogedrukgebied boven de Britse eilanden, terwijl lage drukgebieden boven het oos ten van Europa actief zijn. In een noordelijke stroming drijven hagel en sneeuwbui en het land in, afgewisseld door opklaringen. In de nacht en vroege ochtend ligt de temperatuur rond het vries punt, overdag wordt het 6 a 7 graden. VfcW/ACF"'NG VCChVaTERDAGM DOAG 7 WAAI!' «5j-j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4