Toch spreekuur werkenden Vrouwen worden nog steeds kariger beloond dan mannen PZC Wijeregen opent aspergeseizoen Laatste tocht van Annemarie Grewel Ministeries openen de aanval op het millenniumprobleem Philips staakt afgifte anti-Israël-verklaring binnenland Woningbrand door ieesloep Friezen trotseren afwijzende houding Tweede Kamer SGP wint loting voor restzetel Cel voor drugshandelaren Genomineerden VSB Poëzieprijs Afslankrace Weekend mag Vroman bij Dodenherdenking Beperkte groei Schiphol Belangrijke mededeling Justitie houdt rekening met komst 45.000 asielzoekers Lange files door slecht weer De pil moe zaterdag 7 maart 1998 Proces-verbaal voor ouders van te jonge vakantiewerkers van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als kinderen van 12 jaar en jonger vakantiewerk doen, krijgen hun ouders voort aan een proces-verbaal van de Arbeidsinspectie. Vervolgens kan de officier van justitie be sluiten om de ouders te vervol gen. Er is immers sprake van een overtreding van het verbod op kinderarbeid. Minister Melkert (Sociale Za ken) heeft dit besloten. Mogelijk krijgt de Arbeidsinspectie in de toekomst zelf de mogelijkheid om ouders meteen een boete op te leggen, in het kader van het lik-op-stuk-beleid. Nu worden alleen werkgevers aangepakt. In de Bollenstreek is een aantal bedrijven al een boe te opgelegd omdat zij te jonge kinderen aan het werk hadden. Melkert wil ook de oudex-s aan spreken omdat zij verantwoor delijk zijn voor hun kinderen. Vorig jaar werd tegen 20 werk gevers proces-verbaal opge maakt omdat er bij hen kinde ren werkten die jonger waren dan 13 jaar. Uit onderzoek bij 2425 bedrij ven blijkt ook dat vorige zomer twee vakantiewerkers tussen de 13 en 18 jaar dodelijk zijn ver ongelukt op hun vakantiewerk. Vier liepen blijvend letsel op. Wat de veiligheid en gez'ondheid van de vakantiewerkers betrof, werden ruim 1500 tekortkomin gen geconstateei'd. Er was onder meer sprake van onvoldoende toezicht, te lange werktijden en onvoldoende be scherming. Ook komende zomer gaat de Arbeidsinspectie weer controleren bij bedrijven met vakantiewerkers. ANP WITMARSUM - Een Ieesloep is een handig hulpmiddel, maar levensgevaarlijk als je het ding bij het raam laat staan. Een vro lijk stralend lentezonnetje maakte er donderdag in een huis in het Friese Witmarsum een brandglas van. De woning brandde voor de helft uit. De be jaarde bewoners waren niet thuis. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL) begint op 1 april, tegen de wens van de Tweede Kamer en minis ter Borst in, met een arbeidsge- neeskundig spreekuur voor werkenden. Mensen die geen baan hebben kunnen niet te recht bij deze bedrijvenpoli. Minister Borst is tegen omdat er een tweedeling in de zorg zou kunnen ontstaan. „De opening van de poli gaat dan ook tegen de wens van de minster in", zegt haar woordvoerder. Ambtena ren van VWS zullen binnenkort in Leeuwarden een kijkje ne men. Afhankelijk van hun be vindingen zal Borst besluiten om al dan niet in te grijpen. Het MCL wilde begin dit jaar in samenwerking met zorgverze keraar De Friesland al met het speciale spreekuur beginnen. De plannen riepen echter veel verzet op. De Tweede Kamer en tal van organisaties vreesde dat het plan zou leiden tot een twee deling in de zorg. Het ziekenhuis besloot tot uit stel omdat inmiddels naast Borst de zorgsector zelf met een plan zou komen om op de wachtlijsten aan te pakken. Het MCL is het wachten inmiddels moe. „De discussie duurt nu al zo lang, daar kunnen we niet op wachten", meent J. van Eijnd- hoven, lid van de raad van be stuur van het ziekenhuis. Onbetrouwbaar Volgens PvdA-Kamerlid Oud- kerk blijkt nu hoe onbetrouw baar het ziekenhuis is. „Het MCL belooft iets wat het niet nakomt. Het is onbetamelijk, onmaatschappelijk en discrimi nerend", vindt Oudkerk. Hij gaat kijken welke stappen er, naast een korting op het budget van het ziekenhuis, genomen kunnen worden. „Ikzal onze ju risten vragen of het niet in strij d is met de Grondwet om werken den eerder te behandelen dan niet-werkenden", zegt hij. Een Kamermeerderheid is tegen voorrangszorg. Ook de zorgsec tor zelf heeft tijdens een hoor zitting in de Kamer zich hier te gen uitgesproken. Wel moet het mogelijk zijn dat er meer poli klinieken komen waar mensen met bepaalde beroepsziekten terecht kunnen. Niet-werken den met dezelfde klachten moe ten hier ook gebruik van kunnen maken. Van Eijndhoven van het MCL is ervan overtuigd dat het spreek uur niet leidt tot een tweedeling. „De specialisten worden inge zet op uren dat zij anders niet werken, voor de gewone patiënt blijven zij beschikbaar." ANP DROUWERNEEVEEN - Het aspergesei zoen is gisteren in het Drentse Drouwer- nerveen met de nodige plichtplegingen officieel van start gegaan. Het veld van aspergekweker Dillingh werd feestelijk 'gemarineerd' door de le den van de Orde van het Wijnblad uit Til burg. Zij bespoten de akkers van teler Harry Dilling met een speciale Elzasser wijn, waardoor volgens de overlevering de asperges een bijzonder aroma krijgen. In eerste instantie gebeurde dat met een wijwaterkwast, daarna werd met hulp van de plaatselijke brandweer de inhoud van een vat wijn over de akker gesproeid. Schoolkinderen zongen een speciaal ge componeerd aspergelied. Medio april worden de eerste asperges ge oogst. foto Jan Anninga/ANP CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De loting om de laatste rest zetel in Capelle aan den IJssel tussen SGP-raadslid W. Mulder en J. Pahladsingh (D66) is uitgevallen in het voordeel van de eerste. Dat betekent dat de SGP op drie zetels uitkomt en D66 een vrije val maakte van zeven naar twee zetels. De christelij ke partij had voor d£ verkiezingen ook al drie zetels, De loting, die gisteren tijdens een openbare zitting van het hoofd- en centraal stembureau in het Capelse gemeentehuis werd verricht, was nodig omdat SGP en D66 woensdag bij de verkiezingen exact hetzelfde aantal stemmen behaalden: 2204. Ze hadden daardoor allebei evenveel recht op de ene restzetel die nog te vergeven was. Het was voor het eerst in Nederland dat loting in zo'n geval uitkomst moet bieden. GPD ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren ze ven leden van een drugsbende veroordeeld tot celstraffen van twee tot zeven jaar en geldboetes van 50.000 gulden. De veroordeelden behoorden tot een drugsbende die vanuit woningen en horecazaken in Rotterdam-west grote hoeveel heden harddrugs aan de man bracht. De bende voerde ook drugstransporten uit naar Duitsland, Frankrijk en België. De drugshandelaren maakten gebruik van gecodeerde tele- foongespx-ekken, katvangers en dxngsrunners. De winsten werden witgewassen in horecazaken in Rotterdam en belegd in onroerend goed in Marokko. ANP AMSTERDAM - De jury van de VSB Poëziepxïjs heeft zeven dichters genomineerd voor de jaarlijkse onderscheiding ter waaide van 50.000 gulden. Dat is het maximaal toegestane aantal kanshebbei's. De uitverkoren auteurs zijn: Rutger Kopland voor Tot het ons loslaat; Gerrit Krol voor De kleur van Groningen; Erik Menk- veld voor De kaï-pex-simulator; Tonnus Oosterhoff voor Ro buuste tongwerken; Kees Ou wens voor Van de verliezer de lichtbron; Toon Teilegen voor Over liefde en niets anders en Willem van Toom voor Tegen de tijd. Eind mei maakt de jury onder leiding van Tom van Deel de winnaar bekend. ANP AMSTERDAM - Het weekblad Weekend hoeft de afslankrace die het blad eind febi-uari lanceerde, niet af te blazen. Dit oor deelde de president van de rechtbank in Amstex-dam gisteren in korf geding. Het geding was aangespannen door de Sint Maxf inusstichting, die Weekend exwan beschuldigt haar 'na tionale afslankx-ace' te kopiëren. De rechter vond echter onvoldoende bewijs dat het blad de actie opzettelijk plagieert. De Sint Maxfinusstichting (ax- moedebestxijding) heeft een nationale afslankrace bedacht om geld te vei'garen voor de circa 7.000 zwerfjongeren in Ne- deiiand. Mensen die afvallen krijgen voor elke kilo die ze afvallen mi nimaal één gulden van sponsors dienaar het Nederlands Plat form Zwerfjongeren (NPZ) gaat. ANP AMSTERDAM - De 8 3-jarige dichter Leo Vi'oman draagt op 4 mei in de Nieuwe Kex-k in Amsterdam zijn gedicht De laatste wereldvx-ede voor-, in het kader van de Nationale Herdenking. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei maakte dit gistei-en bekend. Vroman heeft het gedicht onlangs speciaal voor dit doel ge schreven op verzoek van het Comité. Hij woont in de Vex-enig- de Staten. Tijdens de herdenking in de Nieuwe Kerk houdt de schrijver Adriaan van Dis een voordracht die hij eveneens speciaal voor die dag heeft geschx-even. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twintig jaar emancipatie heeft het verschil in beloning tussen mannen en vrouwen nauwelijks verkleind. Twintig jaar terug verdienden vrouwen gemiddeld 25 procent minder dan mannen. Dat is te rugelopen naar 24% achter stand. Voor de FNV zijn de cijfers, die de ox'ganisatie uit CBS materi aal destilleerde aanleiding om 8 maart tijdens de wereldvrou wendag, een campagne te star- ten tegen de ongelijke beloning van vrouwen. In de bank- en verzekei'ingswe- reld is de kloof het grootst. Vrouwen verdienen hier gemid deld 62 procent van het loon waarmee de mannen naar huis gaan. Ook in de zakelijke dienstverlening liggen de lonen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren definitief besloten de komende vijf jaar elk jaar 20.000 vliegbewegingen extra op Schiphol toe te staan. Volgens premier Kok is geble ken dat het mogelijk is deze vluchten uit te voeren binnen de afgesproken milieugrenzen. Bo vendien zullen de luchtvaart maatschappijen moeten zorgen dat zij stillere vliegtuigen ge bruiken. Volgens het kabinet is het moge lijk vaker te vliegen en tegelij kertijd het aantal huizen met veel geluidsoverlast aanzienlijk te verminderen. Onder die voor waarde is de ministexTaad ak koord gegaan met de uitbrei ding van het aantal vluchten. Het kabinet benadrukt dat overheid en max'ktpartijen ge- zamerxlijk moeten werken aan het indammen van geluidsover last. Alleen zo ontstaat ruimte voor meer vliegbewegingen. Op basis van dit besluit start het kabinet een procedure om de ge luidzones aan te passen. Ver wacht wordt dat de Tweede Ka mer zich daar begin volgend jaar over kan uitspreken. Schip hol is gevraagd op koxf e tex-mijn een nieuw Gebruiksplan in te dienen dat uitgaat van 380.000 vliegbewegingen voor dit jaar. Eerdere gebx'uiksplannen met aanvragen voor respectievelijk 360.000 en 400.000 vliegbewe gingen zijn daarmee van de baan. GPD (Advertentie) Het is gebleken dat in 'Kwaliteitsmerk ananasstukjes op eigen sap' met een nettogewicht van 567 gram en een uitlekgewicht van 340 gram een smaakafwijking is opgetreden. Dit product voldoet niet aan onze hoge kwaliteitseisen. Daarom is uit voorzorg besloten dit product terug te halen. Het betreffende product is uitsluitend via de supermarkten van Cl000, Spar Voordeelmarkt, Casper, Kopak, Plusmarkt, 4=6 en Garantmarkt verkocht. Consumenten die het product in huis hebben, worden verzocht dit naar genoemde supermarkten terug te brengen. Hel aankoopbedrag krijgt u dan direct terug. Deze terughaalactie betreft uitsluitend bovengenoemd product. De overige blikken met ananasproducten zijn dus absoluut veilig en kunnen gewoon worden gebruikt. Voor eventuele vragen over 'Kwaliteitsmerk ananasstukjes op eigen sap' kunt u bellen met het informatienummer 023-5410951 Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. BV KWALITEITSMERK LEVENSMIDDELEN van vrouwen flink lager, zo'n 68 procent. Een van de oorzaken is dat vrou wen moeilijk doorstromen naar hogere functies. Bij herintre ding worden ze bovendien vaak lager ingeschaald. De FNV stelt dat typische vrouwenberoepen traditioneel lager gewaardeerd worden. In de uitzendbranche, en bij veel flexibele contracten zijn er bijna geen verschillen in beloning. Daar vindt de vakbe weging de lonen echter veel te laag. Naamxate de carrière vordert nemen de loonverschillen toe. Bij aanvang van de loopbaan liggen de salarissen ongeveer gelijk. In de leeftijdscategorie tussen de 35 en 44 jaar verdie nen vrouwelijke werknemers gemiddeld 20 minder dan hun mannelijke collega's. De tien jaar daarop loopt dat op naar een verschil van 28%. In de ca tegorie tussen 55 en 64 groeit het gemiddeld verschil naar 30%. Ongemerkt De FNV verklaart het verschil voor een belangrijk deel uit het feit dat vrouwen overvex-tegen- woordigd zijn in lagere functies als cassièx-e, schoonmaakster; de typekamer en in de gezinszorg. Ook werken ze vaak in sectoren met een laag uxnioon, zoals de zorgsector, detailhandel en ho reca. In principe moet gelijk loon voox". gelijk werk worden be taald. Volgens de vakcentrale sluipen er in de systemen die functies een waardering meege ven waar vervolgens het loon weer van afhangt, vaak onge merkt verschillen tussen man nen en vrouwen. Zo concludeerde de Commissie Gelijke Behandeling onlangs dat een beeldscherm typiste even hoog dient te worden inge schaald als een heftruckchauf feur. Voor de typiste zijn kennis, verantwoordelijkheid en socia le vaardigheid belangrijke ei sen. Een heftruckchauffeur heeft te maken met specifieke x'ijvaax'digheden, zware ar beidsomstandigheden en afwij kende werktijden. De Commis sie vond dat het in dit geval toch om gelijkwaardige functies ging die dus gelijk beloond moeten worden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Justitie schat dat er dit jaar zo'n 40.000 a 45.000 asielzoe kers naar Nederland komen. Dat zijn er enkele duizenden meer dan het aantal waax-mee in DRIEBERGEN - Het slechte weer veroorzaakte gisteren tij dens de avondspits lange files. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen zat het verkeer vooral in de Randstad tot ver in de avond vast. Driebergen telde rond 19 uur nog meer dan twintig files met een totale lengte van ongeveer 80 kilometer Vooral op de A2 (Utrecht-Eindhoven) was het in beide richtingen een kwestie van geduld oefenen. Op de A50 (Zwolle-Arnhem) tussen Hoen- derloo en het knooppunt Water berg stond door een aanrijding meer dan 8 kilometer file. ANP eerste instantie voor 1998 reke ning werd gehouden. Eerder werd de raming al een keer bij gesteld van 27.000 naar 35.000. Minister Sorgdrager meldt deze cijfers in antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Verha gen (CDA). Justitie biedt geen informatie die een vergelijking mogelijk maakt tussen de verwachte toe stroom voor dit jaar naar Ne derland en die naar andere Eu- ropese landen. Minister Sorgdrager meldt wel dat vorig jaar 7 procent meer asielzoekers naar Europa kwa men dan in 1996, texwijl de stij ging in Nederland ongeveer vijftig procent was (23.000 in 1996 en 34.000 in 1997). Ook voor 19 9 8 moet er meer geld worden uitgetrokken om het stijgend aantal asielzoekers op te kunnen vangen. Justitie over legt hierover met het ministerie van Financiën. Vorig jaar be droeg het budget voor de op vang ruim 1,1 miljard gulden, bijna 300 miljoen gulden meer dan oorspronkelijk was uitge trokken. ANP AMSTERDAM - In een knalrode kist, bedolven onder bloe men, maakte Annemarie Grewel gistermiddag op een boot in de stromende regen de laatste tocht door haar geliefde Am sterdamse grachten naar haar laatste rustplaats. In een twee de boot volgden haar xxaaste vrienden en vriendinnen, onder wie veel kopstukken uit de PvdA Enkele honderden belangstellenden, onder wie raadsleden, wethouders, ex-ministers en burgemeester Patijn, woonden eerder in de Rode Hoed de herdenkingsplechtigheid bij. De vorige weck op 62-jarige leeftijd overleden Grewel zat onder meer vele jaren voor de PvdA in de Amsterdamse gemeente raad en de Eerste Kamer en trad op als voorzitter van PvdA- congressen. Vrijdag werd ook bekend dat Grewel tijdens de raadsverkie zingen veel voorkeurstemmen had gekregen, 2633 mensen hadden hun stem op haar uitgebracht. Ze stond als achtste op de lijst, maar kx-eeg na de wethouders Vaix der Aa en Ter Horst de meeste stemmen. foto Marcel Antonïsse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op alle departe menten geldt met onmiddellijke ingang een investeringsstop op computers en software. Ook worden voorlopig geen externe deskundigen op het gebied van informatietechnologie meer aangetrokken. Het kabinet wil zo geld en men sen vrijmaken voor de oplossing van het dreigende computex-- probleem op 1 januax-i van het jaar 2000: veel computers tellen maar tot en met 1999 en slaan daarna vermoedelijk op tilt. Naast dit millenniumprobleem speelt ook de invoering van de euro een belangrijke rol bij de investei'ingsstop. De noodmaatx-egel is genomen omdat de problemen met com puterapparatuur op de departe menten met het oog op de eeuw wisseling veel groter zijn clan voox-zien. Regelmatig worden de specialisten geconfronteerd met onverwachte tegenvallers, De kosten hiexwan lopen in de honderden miljoenen guldens. Volgens het kabinet zijn de ambtenaren nog te weinig door drongen van de pi'oblematiek, zodat heel gericht gekozen is voor een investeringsstop. Volgens een woordvoerster van het ministerie van binnenlandse zaken moet elk departement de investeringsstop uitvoeren. Slechts de secretaris-generaal, de hoogste ambtelijke baas van een ministerie, kan voor bepaal de pro j ecten ontheffingen verle- Uitzonderingen betreffen onder meer apparatuur die nodig is om bestaande wetten uit te kunnen voeren of vexwanging van com puters die 'op' zijn. Alle investe ringen boven de honderddui zend gulden moeten echter een handtekening krijgen van de se- cretax-is-generaal van het be- trokken departement. De inves- teririgsstop geldt ook voor het ondex-houd. GPD van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Philips is ge stopt met het afgeven van ver klaringen waarin staat dat een bepaald product of onderdelen daax*van niet in Israël zijn ge maakt. Een woordvoerster- van het elektronicaconcern heeft dit gisteren bevestigd. Tot voor kort maakte Philips ex- geen punt van om een dergelijke verklaring af te geven als een klant daar om vroeg. Het con cern overweegt ook om in Tel- Aviv een vestiging te openen, Philips onderzoekt momenteel de mogelijkheden daartoe. Begin dit jaar meldde het Nieuw Isx-aëlitisch Weekblad al dat president Boonstx-a van Philips cle bestaande praktijk tegen over de Israëlische ambassa deur bestempelde als absurd. Een woordvoerder van het con cern zei toen in een reactie daar niets van te weten. Philips beschouwt Israël in toe nemer de mate als een belaxxg- rijke handelspartner omdat de intex-nationale commerciële po sitie van het land steeds sterker wordt. Gelijktijdig is de econo mische boycot door de Arabi sche landen ten gevolge van het enkele jaren geleden ingezette vredespx-oces afgezwakt. ANP DEN HAAG - Vrouwen die langdurig de pil slikken, raken na verloop van tijd 'pilmoe'. Zij hebben geen zin meer om dit an ticonceptiemiddel te gebruiken. Onderzoek van het NIPO leert dat bijna 60% van de vrouwen met de pil stopt om een andere reden dan kinderen krijgen. Een groot deel houdt er mee op, om dat zij er geen zin meer in heb ben. Iets minder dan 3 0 van de vrpuwen boven de 35 gebruikt de pil, tegenover mim 60% van de vrouwen van 20 tot 35. Bij bijna 40% van de vx-ouwen bo ven de 35 is zij zelf of haar pax-t- ner gesteriliseerd. Circa een op de drie vx-ouwen voelt er voor om de Mirena, een spiraaltje met pileigenschap pen, te gebx-uiken. Dit middel is sinds een jaar te verkrijgen in Nederland. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3