Tussen dagdroom en nachtmerrie De gezondheidszorg moet terug naar alledag PZC reportage 27 Leren leven met schizofrenie zaterdag 7 maart 1998 Je dromen werkelijkheid zien worden kan je ergste nachtmerrie zijn. Wat gebeurt er als jij rotsvast gelooft in je fantasieën, maar iedereen om je heen je bezorgd of zelfs ietwat angstig aankijkt? Alsof je knettergek bent geworden. Alsof ze er niets van snappen en jij eigenlijk de enige bent die beseft hoe de werkelijkheid eruit ziet. Of misschien alsof ze allemaal tegen je zijn, alsof iedereen is betrokken bij een samenzwering tegen jou. Mensen die de ziekte schizofrenie hebben, kennen deze situatie. Zij krijgen soms een psychose en in die periode bestaat hun werkelijkheid uit hun fantasie: een fantasie die soms dagdromerig lekker kan voelen, maar die vaak juist nachtmerrie-achtig angstig is. De man of vrouw die een psychose heeft, beleeft die fantasie alsof ze de realiteit is. Hij dróómt niet dat hij God is en dat iedereen met pure bewondering naar hem opziet, maar ziet het ook letter lijk voor zijn ogen gebeuren. Hij dénkt niet alleen dat er vergif in zijn eten zit, maar ruikt en proeft het ook zo. Dat alle mensen die hij ontmoet, vinden dat hij on zin uitkraamt, doet er niet toe. Zijn vrien den kunnen wel zeggen dat er géén beest jes uit de muur kruipen, maar als hij het zelf ziet gebeuren, moet het toch wel zo zijn? Doordat de anderen het maar niet lijken te begrijpen, kan hij zich ook vrese lijk eenzaam voelen. Vijfjaar geleden was Nico een alledaagse jongen. Hij was achttien jaar, leefde bij zijn ouders en volgde een middelbare be roepsopleiding. Moest er hard aan trek ken op school, maar haalde allés net. Ging met zijn vrienden naar de kroeg, sliep lek ker uit in de weekeinden en zag zijn toe komst met vertrouwen tegemoet. Totdat hij voorde eerste keer in zijn levenvan die vreemde gedachten kreeg. Dat hij eigen lijk juist heel goed was in de lessen op school. Dat de muziek die hij hoorde, ver borgen boodschappen over vrede en liefde bevatte, en dat alleen hij die codes be greep. Later volgden juist angstige denk beelden: dat de dood hem opwachtte, dat de wereld bezig ivas te vergaan. Nico be sefte het toen nog niet, maar hij ivas voor de eerste keer in een psychose beland. Risico Schizofrenie is niet hetzelfde als het meervoudige-persoonlijkheidssyn- droom, zoals velen nog altijd denken. Wel is schizofrenie een ongeneeslijke ziekte, die soms dramatische gevolgen heeft voor de patiënt en zijn omgeving. Soms, niet altijd. Eenderde van de mensen die een typische schizofrene psychose hebben ge had., herstelt vrijwel zonder nadelige ge volgen", zegt psychiater ambulante zorg Leendert-Jan Mol van Emergis. „Die mensen komen er relatief gezond uit, al blijven ze een risicogroep en moeten ze re kening met de ziekte blijven houden." Sommige schizofrenie-patiënten kunnen dus een grotendeels normaal leven leiden. Dat lukt des te beter als de ziekte op tijd wordt ontdekt. Hoe vroeger dat gebeurt, hoe eerder er begonnen kan worden met de behandeling. De patiënt die zich be wust is van zijn aandoening, kan met me dicijnen en een strak levensritme veel aan zijn eigen welzijn bijdragen. Bij Nico is vastgesteld dat hij een schizo- affectieve stoornis heeft, een 'subtype' van schizofrenie. „Het betekent dat ik een aantal kenmerken heb van schizofrenie, maar niet alle", vertelt hij. Tegenwoordig leeft Nico in een beschermde woonvorm in Vlissingen. Moet elke dag trouw zijn me dicijnen nemen om de kans op een nieuwe psychose zo klein mogelijk te houden. Moet zich om dezelfde reden zo goed mo- gelijk aan een strak dagritme houden. Heeft elke nacht tenminste acht uur slaap nodig, vult zijn dagen met huishoudelijke werkzaamheden en een dag vrijwilligers werk in de week. Hij wil graag meer wer ken, maar moet daar erg mee oppassen: meer werk kan meer spanningen met zich meebrengen en dat verhoogt de kans op eenpsychose. De toekomst? Het alledaag se is nu Nico's droom: zelfstandig ivonen, werken voorzover dat kan, een leuke vriendin. Onder spanning Het Regioteam Schizofrenie Zeeland heeft onlangs informatiepakketten over de ziekte verspreid in het hoger en be roepsonderwijs. Daarmee wil het berei ken dat leraren en leerlingen zich bewust zijn van de kenmerken van schizofrenie en dat ze de ziekte kunnen signaleren. De ziekte steekt doorgaans voor het eerst de kop op als mensen tussen de 18 en 35 jaar oud zijn „Vaak komt de eerste psychose rond het achttiende of negentiende le vensjaar, een periode waarin er soms veel in het leven van mensen verandert", ver klaart Mol. Psychoses duiken meestal op in een periode dat mensen onder spanning staan: als ze bijvoorbeeld te weinig slaap krijgen, het ontzettend druk hebben met hun werk, slecht eten, veel drinken of ru zie hebben. Over de oorzaken van schizofrenie is wei nig bekend. In elk geval te weinig om pre ventieve maatregelen te nemen. „Je kunt niet zeggen: doe dit of dat niet, neem bij voorbeeld die vitaminen wel of niet tij dens de zwangerschap, om de kans op schizofrenie bij je kind te verkleinen", zegt Mol. Wel staat vast dat erfelijkheid een grote rol speelt. In vijfjaar tijd heeft Nico een keer of vijf een psychose meegemaakt. „In het begin lijkt het soms ivel leuk, zoals die eerste keer, toen ik dacht dat alles ontzettend goed ging. Daardoor voelde ik me beter en kreeg het steeds meer naar mijn zin, al had ik niet in de gaten dat het niet reëel was. Ook heb ik tijdens psychoses vaak iets met muziek; dat ik denk dat liedjes speci aal voor mij geschreven zijn. Of dat ik zelf een liedje heb geschreven. Verder denk ik. soms dat de mensen op televisie speciaal grapjes tegen mij maken, tegen me praten of juist over me praten. „Maar er is bijna altijd ook een moment geweest waarop die stemming omsloeg. Dan voel ik op het laatst alleen nog maar angst, een intense angst voor de dood. Toen mijn ouders me bij mijn eerste psy chose naar de huisarts brachten en die me een injectie wilde geven, was ik ervan overtuigd dat zij mij met die spuit wilde vermoorden. En toen ik later in het psy chiatrisch ziekenhuis zat, ivas ik zeker van dat buiten die muren de hele wereld aan het vergaan ivas. Ik ivas steeds ontzet tend opgelucht als mijn ouders op bezoek kwamen, als ik zag dat ze er nog waren. Het kan misschien roei leuk klinken, zo'n psychose, maar je wenst het niemand toe het kan een hel worden. Slechte periode „Angsten staan heel centraal bij psycho ses", vertelt Leendert-Jan Mol. „Patiën ten kunnen denken dat anderen hun ge dachten kunnen lezen, wat natuurlijk ei'g angstwekkend is. Of ze durven bepaalde woorden niet meer uit te spreken, omdat ze ervan overtuigd zijn dat er dan iemand sterft.Daar komt nog bij dat mensen ook als ze géén psychose hebben, erg bang kunnen blijven: om weer zo'n slechte pe riode mee te moeten maken, of om wat een nieuwe psychose ze kan aandoen. Want dat is een andere vreselijke kant van schizofrenie. Bij veel patiënten wordt door elke psychose weer een deel van hun verstandelijke vermogens 'afgeschraapt'. „Sommige mensen kunnen na een psy chose opeens niet meer uit hun woorden komen, omdat dat vermogen gewoon is afgestorven", vertelt Mol. „Voor sommi gen is zo'n periode na een psychose dan ook een periode van rouw, om datgene wat ze niet meer kunnen." Juist daax-om is het zo belangrijk dat schizofrenie zo vroeg mogelijk wordt ontdekt, zodat de behan deling snel kan beginnen. tekening Corde Jonge Nico heeft eigenlijk juist voor het eerst sinds jaren de neiging om te denketi dat het beter begint te gaan. „Ik krijg mijn psychoses meestal in december of januari. In januari vorig jaar had ik er ook een; ei genlijk kwam ik die psychose goed door, want het ivas de eerste keer dat ik niet op genomen hoefde te worden. Maar achteraf kreeg ik er nog een flinke knauiv van. In feite is heel 1997 daardoor verpest. Want toen ik er eenmaal uit was, had ik ver schrikkelijk veel angsten; ik ivas bang om er weer een te krijgen, bang om onder de mensen te komen, bang om boodschappen te doen, in een trein te zitten, op mijn mo tor te rijden." Dat veranderde kortgele den, toen hij iveer een psychose kreeg. „Deze was totaal anders dan alle andere. Ik was er nog vroeger bij dan anders. Bo vendien heb ik sinds vorig jaar een dage lijkse onderhoudsdosis medicijnen. Daardoor heb ik deze psychose goed door staan. Ik ivist. wel dat ik Nico ivas, maar dacht ook dat ik een Bekende Nederlan der was en dat was best een lekker gevoel. Maar verder stond ik nog behoorlijk met mijn benen op de grond, iïc kiuam onder de mensen. En wonder boven wonder waren na de psychose de angsten eigenlijk ver dwenen. Naar schatting één op de honderd mensen krijgt schizofrenie. Ruim drieduizend mensen in Zeeland hebben de aandoe ning. Er komen jaarlijks ongeveer 75 jon ge mensen bij. De ziekte discrimineert niet, duikt op in elke bevolkingsgroepen. Eenderde van de mensen die door een psy chose worden getroffen herstelt wijwei zonder nadelige gevolgen. Verder kan eenderde met medicijnen en een goede le vensstijl nog redelijk functioneren. Maar een op de vier patiënten moet permanent in een inrichting worden opgenomen; de ze mensen verkeren vrijwel constant in een psychotische toestand. „Als de ziekte vaker vroeg wordt onder kend, kunnen mensen die nu nog chro nisch patiënt zijn, misschien in die groep vallen die met begeleiding nog redelijk kunnen functioneren", zegt Mol. „Het blijft wel zo dat een op de honderd mensen schizofrenie heeft, maar de mate waarin ze daar goed mee omgaan kan worden verbeterd." „Waar we in Zeeland naar toe moeten, is meer structurele aandacht stelt Jan van der Hallen, hoofd stafdienst Preventie en Zorgontwikkeling van Emergis. „Dat vergt tijd, geld en menskracht, die we nu nog niet hebben." Wat Emergis en het Re gioteam Schizofrenie Zeeland eigenlijk willen, is dat het taboe rond de ziekte ver dwijnt. ,Ik denk dat er soms ook een zeke re angst is om de diagnose schizofrenie te stellen", verklaart Van der Hallen. „Het beeld dat de ziekte vaak oproept, is toch dat van de zwerver die'op de snelweg het verkeer staat te regelen. Bovendien wor den de verschijnselen soms, in verband met de leeftijd waarop ze zich openbaren, afgedaan als puberaal gedrag." Eigenlijk heeft Nico nog ontzettend veel geluk gehad. Tijdens zijn eerste psychose brachten zijn ouders hem uiteindelijk naar de huisarts en de volgende dag naar het PZZ in Kloetinge. Sindsdien staat hij onder behandeling van een psychiater. Omdat hij vanaf de eerste psychose is ge holpen, heeft hij de kans gehad om met zijn ziekte te leren omgaan. Gemakkelijk is dat. niet. „Het is een handicap; net zo moeilijk te accepteren als een lichamelij ke handicap en misschien nog wel moeilij ker om mee om te gaan. Maar ik heb het nu wel geaccepteerd.Dat moet ook wel; een patiënt die te geforceerd strijdt tegen de ziekte, voert de druk op en juist dat ver hoogt weer de kans op een psychose. Wending Het Regioteam en Emergis hopen te berei ken dat zoveel mogelijk mensen beseffen dat het op schizofrenie kan wijzen, als ie mand zich vreemd gaat gedx-agen. „Je moet niet wachten tot remand naakt op het balkon staat te schx-eeuwen; daar zijn al weken van symptomen aan vooraf ge gaan", zegt Mol. „Als iemand onsamen hangend spreekt, last heeft van halluci naties of stemmen hoort: pi-aat dan met hem. Zeg niet dat wat hij ziet of hooit, er niet is. Want dan krijg je dat hij het er maar niet meer over heeft, omdat hij toch nxet wordt geloofd. Je kunt wel vx-agen stellen, zeggen dat je het niet snapt, vra gen wat hij nu precies bedoelt." Leraren, huisartsen, maar ook vrienden en familie kunnen daarin een belangx'ijke rol spelen. „De omgeving kan ook goed helpen bij de behandeling. Na een psychose moet je al snel dxie tot vijf jaar elke dag een pilletje nemen; daar kan de omgeving op toezien. Want als je de medicijnen niet neemt, en je hebt pech, kun je weer een psychose krxj- gen." In vijf jaar tijd heeft het leven van Nico een wending gekregen die nooit meer he lemaal weg zal gaan. „In die tijd ben ik snel volwassen geioorden. Ik heb heel veel te danken gehad aan mijn ouders, die me geweldig hebben geholpen. Ook van mijn vrienden heb ik steeds veel steun gehad, dat-contact wil ik vasthouden. Mijn toe komst? Die zie ik eigenlijk heel positief. Dankzij de laatste psychose ben ik nu minder bang. Ik ga iveer tiaar de kroeg, kom iveer onder de mensen en vertel dan ook over mijn ziekte. Dan merk ik dat er veel meer mensen zijn die psychische klachten hebben, maar dat alleen niet ie dereen daarbij hulp nodig heeft." „Ik denk dat wat ik heb niet te genezen is, maar datje er wel mee kunt leren omgaan. Ik probeer er nu naar toe te werken om op mezelf te wonen. In het begin waarschijn lijk onder begeleiding, maar uiteindelijk hoop ik echt zelfstandig te kunnen wonen- Maar ik moet niet te hard van stapel lo pen; alles stap voor stap. Arjen Nijmeijer Ze spreekt snel, uitvoerig en gedreven. De pxxbliciteit over de geneeskunde gaat voor haar tegenwoordig te veel over technologische hoogstandjes als het klo nen van dieren eix nxexxsen exx xenotrans- plantatie, het transplaixteren van dierlij ke organen ixx het menselijk lichaam. Liever vestigt filosofe Annemarie Mol de aaixdacht op eenvoudigere technieken die het dagelijkse leven van chronische patiënten zoudexx kunnen veraangena- nxeix. Aan het woord een 'angry young wo man', die op de Univex-siteit Twente sinds een paar maanden de Socratesleerstoel namens het Humanistisch Verbond be kleedt. „Ik ben geen filosofe die probeert algemene uitspx-aken te doen over de waarheid of het wezen der dingen. Sim pelheid is voor mij niet de hoogste filoso fische deugd. Vaak zijn de dingen inge wikkelder dan ze op het eex-ste gezicht lijken. Ik probeer concrete situaties in de gezondheidszorg te analyseren. Na te denken over de betekenis van de taal waarin iets beschreven staat. Ze onder-zoekt allerlei medische technie ken. Zoals anfropologen vx-oeger wilde stammen in Afrika bestudeerden, zo ob serveert Annemarie Mol al jaren mensen in witte jassen in spx-eekkamex-s, opex-a- tiekamers en laboratoria. Welke medi sche technieken gebruiken ze, welke taal spreken ze? Wat is hun invloed op de mens en de samenleving? Over de betekenis van taal in haar vak: „Je kunt door verschillende woorden te gebruiken in de gezondheidszorg heel verschillende dingen benadrukken. Je kunt zeggen: 'De dokters hebben op nieuw iets slims gevonden.' Maar ook: 'Philips ontwikkelt nieuwe techniek om meer winst te maken'. Of: 'Wellicht nieu we mogelijkheid voor mensen in nood'. Het gaat over dezelfde medische tech niek, maar het maakt heel andex'e pei'- 'spectieven op gezondheid en techniek zichtbaar-. Wat haar opdracht is? Politieke filosofie bedrijven, 'in het bijzonder de humanis tische bezinning op politiek-maatschap- pelijke vx-aagstukken als gevolg van de invloed van techniek en technologie op de samenleving'. Zo staat het weten schappelijk geformuleerd in haar aanstellingsbrief. 'Zijwaaxise denkbe- wegingen' wil ze maken, verrassende blikken werpen, nieuwe pex-spectieven openen, en opspox-en welke normen er in een bepaalde medische techniek opge slagen zitten. Want achter iedei'e tech niek zit steeds een norm vex'box'gen. „Een verkeersdrempel is meer dan een wille keurig lastig obstakel voor een automo bilist. In een verkeersdrempel zit een norm opgeslagen: stapvoets lijden." Alledag De technische mogelijkheden tot het klonen van mensen en tot xenofrans- plantatie, Annemaxie Mol wil er best Annemarie Mol: „We kunnen het onder zoeksgeld beter beste den aan technieken die het dagelijkse le- vexx van chronische patiëntexx veraange namen dan aan tech nologische hoog standjes." foto Werner Rauwerdink 'haar mening overgeven. Maar binnen de gezondheidszorg zijn het toch maar mar ginale gebeurtenissen. „Wat maakt op dit moment cle grootste hoeveelheid zorg uit? Dat is de wijkverpleegkundige die een wond komt vei'zorg'en bij mevrouw Jansen die thuis dooxiigt. Of de x-euma- patiënt die zo vx-eselijk graag over een handige manier zou willen beschikken om die schroefdeksel van dat potje te kunnen draaien." Het is haar 'mox-ele intuïtie' dat de ondex-- zoeksenergie en het geld beter besteed kan worden aan chronische ziekten die ellende en ongemakken geven in het le ven van alledag. „Neem een ziekte als reuma. Komt waanzinnig veel voor in Nederland. Maar de geneeskunde heeft mensen met reuma betrekkelijk weirxig te bieden. Of suikerziekte. Om hun bloedsuiker te meten moeten mensen zich dagelijks meerdere kei-en prikken. Dat doet pijn. Het zou veel eleganter zijn als er een techniek komt om je bloedsui ker te meten zonder dat je je hoeft te pij nigen." Haar voorstel: „Laten we eens investeren in technieken die het dage lijkse leven voor chronische patiënten aangenamer maken. Gaat het bij klonen of xenotransplanta- tie louter om een prestigeslag van de me dische wetenschap? Is het enkel in het belang van de bio-industrie en de farma ceutische bedrijven om daarmee de win sten te kunnen vergx-oten? En welke risi co's op nieuwe ziekten en problemen worden er met deze technieken eigenlijk geschapen? Het is hoog tijd dat er in de westerse samenleving een fundamenteel debat wordt gevoerd over de gx-enzen aan het gebruik van medische technieken in de gezondheidszorg, vindt ze. „Waar wil len we eigenlijk aan dood gaan? Wat zijn vex-velende manieren om dood te gaan en wat zijn prettige manieren om te sterven? Die vragen moeten centraal staan. On derzoek wijst uit dat na een hartfrans- plantatie mensen slechts een paar jaar prettig langer leven. „Of is een hartin farct. toch niet zo'n slechte manier om aan dood te gaan? Sommige opex-aties aan bloedvaten zijn niet nodig als de pa tiënt iedex-e dag twee keer een half uur gaat wandelen. Wat doe je dan? Blijf je in de stoel zitten en wachtje op de operatie? Of kies je een mooie wandelroute uit en ga je op pad?" Maar dat vergt een grondi ge mentaliteitsveranderingen ook de no dige rrïoed van de patiënt. „Als je kanker hebt en nog maar kort te leven, wat kies je dan? Onderga je clan nog allerlei vervelende en dure chemo- thex-apieën of gebnaik je de tijd om met je familie nog zoveel mogelijk te genieten en afscheid te nemen?" Ze kij kt bedenke lijk voor zich uit. „Ik kan dat niet voor ie mand beslissen. Maar toch zouden we daar onderling veel meer over moeten spx-eken." Theo Krabbe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27