Krajicek crack van de tiebreaks Jol vindt meeste mensen nog lief Jan Siemerink verslaat Rafter Ajax werkt niet mee aan vertrek van de Boertjes Brons voor Terneuzense Van de Bunt Dubbelslag voor Elli Britse angstgegner moet buigen voor servicegeweld Neururer vrijwel zeker opvolger Jol Verdeling van WK-kaartjes een puinhoop Roger Legeay is opvolger Crespi Amateurvoetbal afgelast Klinsmann verlaat Spurs Walter Meeuws naar Lierse Danny Muller naar Volendam Schaatsstrips zijn te koop Van Vlaanderen in Rotterdam van onze sportredactie ROTTERDAM - Het sterkste deelnemersveld ooit krijgt twee opmerkelijke halve fina les, die een jaar of wat terug niet hadden misstaan op 't Melkhuisje. Vanmiddag (zater dag) vechten Jan Siemerink en RichardKrajicekeen 'broeder moord' uit in de voorlaatste ronde van het 25e ABN AMRO- wereldtennistoernooi. Dat Jan Siemerink bij de laat ste vier van een ATP-evene- ment staat, is sinds vorige week weer niet zo bijzonder. Toen sneuvelde hij pas in de halve fi nale van het nieuwe toernooi in Londen. Maar dat hij zeven dagen later in zijn eigen land in 'straight' sets zou afrekenen met topfa voriet Patrick Rafter, is een even mooie als verrassende speling van het lot. De Australiër speelde gister avond duidelijk onder zijn ni veau, had moeite met zijn sterkste wapens: de service en volley. Daardoor werd hij hoe langer hoe nadrukkelijk een ideale prooi voor de mooiste tennisbloem uit Rijnsburg, die na een slecht seizoen 1997 dui delijk is opgebloeid. Door de 6- 4, 6-4 overwinning op Rafter pakt Siemerink veel bonus- punten, zodat hij na deze week royaal zal stijgen op de ATP- ranglijst. Jubelsfeer Voor het toernooi, dat na vijf dagen nog welgeteld één ge plaatste speler in het schema heeft, was een Nederlandse eindstrijd wellicht mooier ge weest dan Krajicek/Siemerink tegen een speler uit de mondia le subtop. Maar Ahoy' jubelde gister avond al vanwege het feit, dat de Nederlandse tennissers de hoger gestationeerde Rafter (3e van de wereld) en Rusedski (6e) het hoofd konden bieden. GPD door Paul van den Bosch BOTTERDAM - Vooraf was de confrontatie aangekondigd als de race-om-de-ace en die krachtmeting kende een duide lijke winnaar. Richard Krajicek sloeg gisteravond 24 aces, Greg Rusedski slechts zeven. Maar daarin zat hem niet het verhaal van deze kwartfinale in het ABN AMRO-wereldtennistoer- nooi. Het was uiteindelijk voor al de wedstrijd van de tiebreaks. Want hoewel Rusedski absoluut niet tevreden was over zijn ei gen opslag, hoefde hij geen en kel breekpunt toe te staan, laat staan een verloren servicegame. Dat weerhield Krajicek er niet van een nieuwe halve, finale plaats te claimen. De weg naar een tweede opeenvolgende titel in zijn geboortestad Rotterdam voor hem ligt nog altijd open: 3- 6,7-6,7-6. Het is de week van de tiebreaks in Ahoy'. Dat is niet verwonder lijk op een supersnelle indoor- baan waarop de kanonnen hun slagkracht kunnen botvieren. Een servicebreak is moeilijk te verwezenlijken, de dertiende game dient dan als definitieve scherprechter. Timing Het moet gezegd dat Richard Krajicek tegen Rusedski zijn beste tennis tot de twee tie breaks heeft bewaard. Dat zou je perfecte timing kunnen noe men. Toen sloeg hij een soms verbluffende return op de op slagvan de wereldrecordhouder (230,1 km/uur) en stuurde hij zijn volleys aan het net strak en diep naar de vlakte. .Dat was opmerkelijk, want ze ker in de eerste anderhalve set toonde Rusedski zich de com pletere tennisser, volleerde hij in van onze sportredactie KERKRADE - Eddy Ach terberg zal na het ontslag van Jol bij Roda JC tijde lijk de ploeg coachen. Het is mogelijk dat er na zon dag al een eind komt aan die werkzaamheden. De Duitser Peter Neururer wordt vrijwel zeker de echte opvolger van de ont slagen Jol. De oud-trainer van FC Köln en Schalke '04 be vestigde het contact met Roda JC. ,,Het klopt. De interesse van de club is er. Ik voel er zelf ook voor als de condities goed zijn. Maar ik heb nog niets ge tekend." De eerstvolgende wed strijd van Roda JC is maandagavond tegen Feyenoord. Neururer, op 30 september bij Köln ontslagen, zou ook kandi daat zijn bij Borussia Mönchengladbach als Norbert Meier bij die club weg moet. „Als ik voor Roda JC teken, dan is het hooguit tot het einde van het seizoen, want ik wil het liefst weer in de Bun- desliga werken. Zondag avond neem ik een beslis sing." Achterberg had ook al de leiding bij Roda JC toen hoofdtrainer Stevens naar Schalke 04 vertrok. GPD elk geval een stuk scherper. Niet voor niets trok hij de eerste reeks zonder al te veel horden met 6-3 naar zich toe. En dat zonder ook maar een ace om Krajiceks oren te laten klette ren. Die leek hij ook niet nodig te hebben. Hij logenstrafte de me ning van Krajicek, die zich eer der in het openbaar afvroeg welke waarde Rusedski zou kunnen vertegenwoordigen in de mondiale top-10. Zelfs na zijn verhes in de kwartfinale van de US Open, het laatste Grand Slam-toernooi van 1997, had de import-Monegask er ei genlij k geen verklaring voor hoe van deze speler had verloren. Toen, in Amerika, was het even eens een spannende ontmoe ting, met Rusedski in alle (drie) sets als de nipte winnaar. Knipoog ,Het was ook beter om die partij te winnen dan deze in Rotter dam," zei Rusedski met een knipoog. In zijn eigen land wordt hij niet als echte Engels man beschouwd, omdat zijn wieg in Canada stond. Maar na zijn verliesbeurt tegen Krajicek toonde hij zich een 'gentleman', een sportieve verliezer. „Richard heeft verdiend ge wonnen," vond hij zelfs. „Hij was agressiever op het veld, tij dens de belangrijke punten. En ik sloeg mijn eigen service te weinig door. Dat kost je de over winning in een indoor partij De wedstrijd in aces viel daar door royaal in het voordeel van Krajicek uit. Vierentwintig bal len knalde hij langs Rusedski rechtstreeks in de boarding te gen slechts zeven voor de Brit. Toch zwakte Krajicek zelf het verhaal van de mindere service dag van Rusedski af. „Ik heb op zijn service nauwelijks een kans gehad. Inderdaad sloeg hij niet altijd even hard, maar wel heel "uiver." Het zat Krajicek ook absoluut niet tegen. In de beslissende tie break verspeelde hij een 0-3 voorsprong, maar retourneerde vervolgens snoeihard op een nieuwe kogel van Rusedski. Toen de Brit zijn racket in de wierp voor een nieuwe opslag, weerklonk een fluitje door het Sportpaleis. Net vol doende om Rusedski uit zijn ba lans te werpen. GPD Richard Krajicek versloeg zijn angstgegner Rusedski en plaatste zich voor de halve finale. Ontslagen Roda-trainer gaat gewoon eten met Nol Hendriks LONDEN - Lennart Johansson, voorzitter van de Europese voetbalbond UEFA, maar ook de verantwoordelijke man in de WK-organisatie, heeft schuld bekend. Hij geeft toe dat de ver deling van de tickets voor de wedstrijden in Frankrijk tot dusver een puinhoop is. De Zweed zei zich medeschul dig te voelen. Hij beloofde alles in het werk te stellen ook de ge wone supporter nog aan een toe gangsbewijs voor de eindronde ie helpen. Maar hij het er on middellijk op volgen dat dat niet gemakkelijk is. De 68-jarige Johansson is ook in markt voor de opvolging van Joao Havelange als baas van de wereldvoetbalbond FIFA. RTR door Ivo Op den Camp KERKRADE - Wallen als hoofdkussens onder zijn ogen. Hij plukt nerveus aan zijn siga ret. De trainingsplunje is ver vangen door een driedelig pak. Martin Jol is met langer trainer van Roda JC. Voor het laatst ploft hij neer achter zijn bureau. Zojuist is hij hand in hand met bestuurslid Nol Hendriks het stadion binnen gewandeld. De Scheveninger zag de bui donderdagavond al hangen. „Het is", zei hij, „een verdrietig moment, want de meeste men sen hier vind ik nog altijd heel lief en sympathiek." Met de na druk op meeste. Jol weigert na te trappen, maar het is duidelijk dat hij niet ie dereen van de Roda JC-familie tot zijn vriendenkring rekent. „Echte wrok heb ik niet. Ik ga dadelijk gewoon weer met Hen driks eten, maar ik heb wel een wijze les geleerd. Die is dat ik in de toekomst wil werken zoals Louis van Gaal. Met mensen om je heen die hetzelfde denken als ik. Een eigen organisatie." V erantwoor delij k Bij Roda JC is een trainer nu eenmaal afhankelijk van der den en met name van Nol Hen driks. „Dat wist ik, maar ik had niet gedacht dat het zo moeilijk zou zijn. Maar ik zie dit niet als een persoonlijke nederlaag. Ie dereen binnen Roda JC is verantwoordelijk voor dit. De trainer wordt nu eenmaal afge rekend op de resultaten en daar kan ik heel goed mee leven. Jol bestrijdt dat hij niet met Hendriks door een deur kon. „We verdedigden allebei onze eigen belangen. Die botsten wel eens, maar het respect is geble- PARIJS - Roger Legeay is geko zen tot voorzitter van de AIGCP, de belangenorganisatie van profwielerploegen. De Frans man, die deze functie in het ver leden al eens bekleedde, volgt de afgetreden Italiaan Alvaro Crespi op. In het dagelijk bestuur is Theo de Rooy tweede secretaris naast Francis Laf argue (Fra). De Bel gen Walter Godefroot en Jean- Luc Vandenbroucke zijn vice- voorzitters. De Italiaan Bombi- ni beheert met zijn landgenoot Roberto Amadia de financiën. AFP ven.Na de afstraffing tegen Vi- cenza Calcio (1-4) riep Jol al dat hij rekening hield met ontslag. „Ik was niet verrast. Overal waar paniek is gaan koppen rol len. Dat is niet iets van vapdaag of gisteren. Het is een sneeuw baleffect. Het randgebeuren wordt steeds belangrijker. Op een gegeven moment is het niet meer testoppen." Hoofdprijs Jol vindt dat hij 'onder moeilij ke omstandigheden' heeft moe ten werken. „Ik ben slachtoffer van de omstandigheden gewor den. De ploeg is drastisch ver jongd. Roda JC heeft veel per spectief. Jammer dat ik het niet mag afmaken. Met twee spelers erbij hadden we een heel goed ploegje gehad. Ik heb toch iets neergezet en daar ben ik best trots op. Ik heb toch mogen mee maken dat Roda voor het eerst in veertig jaar een hoofdprijs heeft behaald. De Scheveninger ervaart zijn ontslag als 'het einde van een lij - densweg voor een geboren win naar'. „Maar echt opgelucht ben ik niet. Dat komt misschien nog. Er is hier werkelijk alles ge beurd wat maar kon gebeuren. Dat is een hele mooie ervaring. Ik sla niet zomaar een deur dicht als ik wegga. Ik heb toch ander half jaar hier gewoond. Over de toekomst maakt Jol zich voorlopig geen zorgen. Ro da JC betaalt hem in principe door tot het eind van zijn con tract. Dat is in de zomer van vol gend jaar. „Ik laat alles op me afkomen. Ik moet nog veel din gen regelen, maar ik hoop niet lang werkloos te zijn. Ik hoop dat ik toch een beetje in stijl af scheid heb genomen. Ik verlaat Kaalheide met de borst voor uit." GPD Martin Jol verlaat het stadion na zijn breuk met Roda JC. foto Dries Linsen/GPD van onze sportredactie NAGANO - Biathlete Marjorie van de Bunt uit Terneuzen heeft gisteren in Na gano de eerste medaille gewonnen voor Nederland bij de Olympische Spelen voor Gehandicapten in Nagano. Zij won brons op de 7,5 kilometer. Onder zware omstandigheden - de condi tie van de sneeuwpiste was niet best - haalde Van de Bunt op de ski's de snelste tijd. Door twee missers bij het schieten kreeg ze twee minuten bij haar tijd opge teld. Winnares was de Zwitserse Theres Huser voor de Fi'anfaise Anne Floriet. De Terneuzense was zeer tevreden met haar bronzen plak. Ze wist, waardoor het schieten niet optimaal was verlopen. „Voor de schietplaats moest je eerst een stuk klimmen. Daardoor had ik moeite met het controleren van mijn hartslag en ademhaling. Door de twee minuten tijd- aftrek was ik bang naast het erepodium te belanden, maar blijkbaar ski ik erg snel." Vier jaar geleden behaalde Van de Buntin Lillehammer goud op hetzelfde onder deel. foto Paul Vreeker/ANP ZEIST - De Zeeuwse voetbalclubs komen dit weekeinde niet in actie. De sectie amateurvoetbal van de KNVB heeft voor vandaag alle wedstrijden in de negen districten afgelast. Dat betekent ook dat de landelijke competities in de hoofdklassen A, B, C, de eredivisie A-junioren, de eerste divisies A- en B-ju nioren, de hoofdklasse vrouwen en de eerste klasse vrouwen niet doorgaan. Voor zondag zijn alle wedstrijden afgelast in de districten Noord, Oost, Zuid I en Zuid II. ANP LONDEN - Jürgen Klinsmann heeft gezegd dat hij Totten- ham Hotspur aan het einde van het seizoen weer verlaat. Zijn rentree bij de Londense club krijgt dus geen happy end. Een ruzie met trainer Christian Gross ligt daaraan ten grondslag. De Duitse aanvaller heeft Spurs-voorzitter Alan Sugar al verteld dat hij zijn contract niet zal verlengen. Klinsmann was vorig weekeinde ondanks de 1-0 zege op Bolton Wande rers ontevreden over een aantal dingen. Dat leidde tot een he vige aanvaring met de trainer. RTR LIER - Walter Meeuws, aan zijn tweede seizoen bezig bij Lommei, wordt de nieuwe trainer van de Belgische eerste klasser Lierse SK. De oud-Ajacied volgt er Jos Daerden op, wiens contract bij de Belgische kampioen niet wordt ver lengd. Het is nog niet bekend voor hoelang de 46-jarige Meeuws zal tekenen in Lier. Belga VOLEND AM - Danny Muller komt de rest van het seizoen op amateurbasis uit voor Volendam. De overschrijving van de 28-jarige rechter middenvelder is vlak voor het sluiten van de transfermarkt rond gekomen. Muller stond het laatst onder contract bij RKC Waalwijk maar liet zich daar dit seizoen door een meninsgverschil niet meer zien. Hij heeft driekwart jaar niet gespeeld, dus het is de vraag of hij al meteen een ver sterking is voor Volendam. De Noord-Hollandse club is in ge vecht tegen degradatie uit de eredivisie. ANP DELFT - De Technische Universiteit Delft gaat de magische strips waarmee Gianni Romme, Ids Postma en Marianne Tim mer in Nagano olympisch goud veroverden, verkopen. Voor een set van vijf rubberen snelheidsstrips betaalt de klant 40 gulden. De strips zijn voorlopig alleen verkrijgbaar in de win kel van de TU Delft. De set omvat zigzagstrips die, geplaatst op de onderbenen en het voorhoofd, de luchtweei'stand ver minderen. Daardoor zouden schaatsers en ook wielrenners veel hogere snelheden kunnen bereiken. Voor de Olympische Winterspelen lieten onderzoekers van de TU weten dat de kostprijs van de strips niet meer dan 5.50 gulden bedroeg. ANP ROTTERDAM - Bert van Vlaanderen komt zondag 19 april aan de start voor de 18e Generale Bank Marathon Rotterdam. De atleet wil zich op het snelle parkoers revancheren voor zijn optreden van vorig jaar. Hij viel toen, net terug van een hoog testage in Mexico, door kramp en jetlag uit. Het is de zesde keer dat Van Vlaanderen meedoet aan het grootste Neder landse marathonevenement. Hij debuteerde in 1991 als tem pomaker maar voltooide de 42,195 kilometer in 2.12.48. Daarmee eindigde hij als achtste en werd tevens Nederlands kampioen. In 1995 finishte Van Vlaanderen in 2.10.36 als1 tweede, achter de Spanjaard Martin Fiz (2.08.57). ANP door Ype Minkema AMSTERDAM - Frank en Ro nald de Boer kunnen, na veer tien jaar trouwe dienst een mooi afscheid van Ajax wel ver geten. Tenminste, als het de tweeling ernst blijft om de club aan het einde van dit seizoen te verlaten. De voetballers zullen een breuk moeten forceren via de rechter of bij de arbitrage commissie van de KNVB. Ajax heeft de 'Boertjes' onom wonden laten weten dat een voortijdig vertrek onbespreek baar is. Of het zo ver komt? Frank de Boer gaf gisteravond toch weer verrassend een ope ning. „Misschien blijf ik wel", zei hij. Ook bij Ajax wordt er, nog los van dit specifieke geschil, voor zichtig aan een rechtszaak ge dacht. Om de rechter te laten be palen 'wat nog de waarde van een contract is.' De voetballers bleven in een gesprek met het bestuur bij hun standpunt: ze willen ondanks doorlopende verbintenissen aan het eind van dit seizoen weg. Rob Cohen, schoonvader van Ronald en belangenbehartiger van het duo, zou zelfs zaak waarnemer Rob Jansen al de op dracht hebben gegeven een nieuwe club te zoeken. Een vreedzame oplossing van het ar beidsgeschil lijkt daarmee uit gesloten. Frank de Boer: „Nou ja, uitge sloten? Het zou ook best kunnen dat ik blijf. Maar dan moet er wel wat gebeuren.Wat dat pre cies betekent, wil hij niet zeg gen. Sportief heeft De Boer niet al te veel wensen, zegt hij wel. Zonder twijfel gaat het om de fi nanciën. Ajax riep de twee op het matje, omdat Frank de Boer 'in de pers' had geroepen dat hij en zijn broer weg wilden. Arie van Os, de penningmeester van Ajax, is heel kort over het gesprek. „We houden de heren voetballers aan hun contract", zegt de pen ningmeester. En de 'heren voetballers' heb ben een verbintenis tot en met 30 juni 2004. Dat contract te kenden de Ajacieden minder dan een jaar geleden 'bij hun volle verstand', zoals Van Os het benadrukt. „Bovendiengebeul de dat op hün verzoek." Eerder dit seizoen liet Ajax Mare O vermars wel vertrekken, ondanks een doorlopende ver bintenis. Van Os: „Dat lag an ders. Onze technisch'directeur had aangegeven dat hij Over- mars niet meer nodig had," De 'Boertjes' zijn echter onmisbaar, vindt de club- Frank de Boer zegt niet ge schrokken te zijn van de reactie van het bestuur. „Ik had het wel verwacht", zegt hij. „Het zou vreemd zijn als ze iets anders hadden gezegd." GPD van onze sportredactie LIBRILLA - Alberto Elli heeft in de derde etappe van de Ronde van Murcia een dubbelslag ge slagen. De Italiaanse wielren ner, rijdend voor de succesvolle Casino-formatie, was na een rit over 169 kilometer van Murcia naar Librilla de snelste in de sprint van een kopgroep. Hij versloeg onder anderen Angel Edo (Spa) en Marcus Zberg (Zwi) en kreeg als beloning te vens de leiderstrui. Jeroen Blijlevens vertrok giste ren nog in het geel, maar de Ne derlandse sprinter maakte zich weinig illusies over de afloop van de etappe. Die voerde het peloton door heuvelachtig ter rein, met op 25 kilometer van de eindstrijd de Collado de Berme- jo, een berg van de eerste cate gorie. Maurizio Molinari, die achter de na 50 kilometer ontsnapte Bask Gorka Gerrikagoitia was aangegaan, kwam als eerste bo ven. Hij werd op tien seconden gevolgd door de Italiaanse klimmer Marco Pantani en Elli. Die klampte met enorme vecht lust aan. Dat kwam hem op de top op een krampaanval te sfaan. In de afdaling kwam een achtervolgende groep van veer tien man bij. De aandacht in de sprint ging vooral uit naar Edo en de Rus Dmitri Konitsjev. De Italiaan profiteerde handig van die tweestrijd, waarin ook Zberg zich nog mengde. 'Bart Vos kamp, de beste Nederlander, gaf een halve minuut toe. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21