Leeg Prekaz gaat in vlammen op Euro kan hulp van boven wel gebruiken PZC feiten en meningen 2 Serviërs verwoesten door Albanezen verlaten dorp in Kosovo Volmacht 7 maart 1948 zaterdag 7 maart 1998 Zittend op je knieën, verscho len in de hooischuur van een boerderij en kijkend door een gat in de houten wand, kun je zien hoe de huizen van Albane zen in Prekaz in brand worden gestoken door de Servische or detroepen. Die zijn ook vrijdag doorgegaan met hun terreur- campagne tegen etnische Alba nezen in het van de buitenwe reld afgesloten Drenica-gebied in Centraal-Kosovo. In de verte klinken met grote re gelmaat luide explosies van ontploffende granaten, die dui den op het gebruik door de Ser viërs van tanks of kanonnen. Af en toe ratelt een machinege weer. Alle huizen zijn verlaten, de bewoners op de vlucht gesla gen voor het geweld. Eerst zie je hoe er een huis brandt, een tien tal minuten later, zonder dat er ergens explosies klinken, gaan er nog twee huizen in vlammen op. Rookwolken stijgen op, Prekaz wordt in brand gesto ken. Prekaz is het doelwit van de donderdagochtend begonnen aanvallen door Servische orde troepen op het Drenica-gebied vanwege vermeende terroristi sche activiteiten in de regio door leden van het Bevrij dings Front voor Kosovo. Volgens de Servi sche autoriteiten zijn er twintig Albanezen gedood, de Albane zen zelf houden het op meer dan vijftig. Afgezet Zwaar bewapende Servische politiemannen hebben alle we gen naar het gebied afgezet. Maar met behulp van etnische Albanezen, die het terrein op hun duimpje kennen, lukt het om via allerlei sluippaadjes door de heuvels de woningen van Prekaz te bereiken. Het eer ste stuk met de auto, het laatste gedeelte te voet. Overal op de smalle weggetjes die we nemen, komen we tracto ren en paard-en-wagens tegen die volgeladen zijn met Albane se vluchtelingen; vrouwen en kinderen die met angst in de ogen proberen weg te komen naar een veiliger heenkomen in de grotere steden buiten de re gio. Maar niet alleen vrouwen en kinderen zijn op de vlucht ge- Vrouwen en kinderen op de vlucht uit het Dremca-gebied. slagen. Hoe dichter je Prekaz nadert, meer Albanese mannen te voorschijn komen uit het struikgewas. Tientallen, hon derden zelfs. „Wij wachten af in de heuvels", zegt een jongeman. „Vannacht hebben we hier in de bossen geslapen". De Serviërs beweren dat de et nische Albanezen in dit gebied meedogenloze en zwaar bewa pende terroristen zijn die van Kosovo een eigen staat willen maken. Iedereen die we spre ken, is inderdaad een voorstan der van Kosovo's afscheiding van Servië, maar zwaar bewa pende terroristen? Van alle mannen die we zien, draagt nie mand een uniform, allen zijn boeren die vermoeid ogen en die niets liever willen dan terugke ren naar hun huizen. We zien in totaal slechts twee bewapende Albanezen van om en nabij de dertig jaar. De een draagt een dubbelloops jachtgeweer met 40 patronen om zijn middel („Dit is alles wat ik heb".), de ander draagt een krakkemikkig Italiaans geweer van voor de Tweede Wereldoorlog („Dit ding is gevaarlijker voor mezelf dan voor de vijand".). De man met het Italiaanse geweer draagt een honkbalpet met daarop de tekst: 'Boston figh ting cocks"-. Als de situatie in het gebied niet zo serieus was, zou den de twee 'terroristen' bijna koddig aandoen. Geen partij Aangekomen op een heuvel, uit kijkend op Prekaz en met het ge luid van zware explosies in de verte, waarschuwt de gids, een door de Serviërs ontslagen Al banese professor die Muhamed heet, dat we nu moeten uitkij ken voor Servische sluipschut ters die ons kunnen zien. „Er zijn hier al mensen beschoten", zegt hijWe krijgen hulp van Be ta, een uit Prekaz gevluchte Al banees die zich op de top van de heuvel heeft verstopt. We lopen snel over een veld in de richting van de Servische posities. „Ech te frontlinies zijn er hier niet", legt Beta uit, „de Serviërs heb ben tanks, kanonnen en heli kopters. Wij een paar jachtge weren, we zijn geen partij voor die lui". Via een greppel, in de beschut ting van anderhalf meter hoog struikgewas, komen we dichter en dichter bij het centrum van het dorp. Daar zijn de Serviërs nog. We passeren verlaten hui zen. Na iedere granaatexplosie slaan alle in der haast achterge laten honden aan en ontstaat er een concert van j ankende waak honden. Zuiveringen Aangekomen bij de stal zegt Be ta dat het niet mogelijk is om verder het dorp in te gaan. We zien de brandende huizen, de rookwolken en horen de be schietingen. Tien minuten latei- slaat de angst ons om het hart, als we op ongeveer 700 meter af stand in het zwart geklede figu ren over de velden zien lopen. Heuvelopwaarts staan twee Servische commando's onder een boom. Ze zijn duidelijk te zien. Andere figuren zijn zicht- foto Srdjan Ilic/AP baar in een verderop gelegen greppel. Snel verlaten we de schuur, bang dat we onder vuur zullen worden genomen door de Servische troepen. „Dit is net als Bosnië", meent professor Muhamed, terwijl we teruglo pen, „ze moorden en steken de huizen in brand zodat de Alba nese bevolking nooit meer kan terugkeren. Dit zijn etnische zuiveringen". Vlak voordat wij het oorlogsge bied verlaten, werpt Muhamed nog een laatste blik op de bran dende huizen. „Wij Albanezen geloven in vooruitgang. Micro soft Windows, de 21e eeuw. De Serviërs gebruiken hun window, hun raam, alleen maar om terug te kijken in hun ge schiedenis. Zij geloven slechts in brute kracht". GPD De verkiezingen voor de gemeenteraad zijn ach ter de rug. Maar nog dagenlang klinken er com mentaren op de stembusuitslag. Niet alleen worden veel politieke analyses op de uitslag losgelaten: het stemmen zelf is ook onderwerp van discussie. Com puterstoringen maakten het in bijvoorbeeld dt gemeenten Goes en Den Haag lastig de voor de gemeen teraad uitgebrachte stemmen te tellen. Bij de verkie zingen voor het waterschap blijkt de administratie nie: geheel te kloppen. Een aantal stemgerechtigden heef, nooit een oproepkaart gehad. Ontwikkelingen om toch eens bezorgd bij op het hoofc te krabben. Maar slechts een enkele burger waagt di gang naar het hoofdstembureau om een klacht te depo neren. Het leeuwendeel van de kiezers maakt zich niet zo druk over de verwerking van zijn of haar stem. Wel wordt het pijnlijk als blijkt dat iemand jouw sten heeft ingepikt. Zoals de twee inwoners van Sluis, die op het stembureau te horen kregen dat er al een stem op hun naam was uitgebracht. Op zo'n moment voel je ji als stemgerechtigde behoorlijk gepakt. Blijkbaar wa ren de oproepkaarten van beide burgers aan het ver keerde adres bezorgd. Een kwaadwillende verre buur man deed het voorkomen alsof hij volmachten hac gekregen, vervalste handtekeningen en stemde op dt partij van zijn keus. Voor de voorzitter van het stembureau waar de fraudi met de volmachten plaatsvond, is dit incident aanlei ding om te pleiten voor het afschaffen van stemmen bi; volmacht. Hij heeft waarschijnlijk in zijn boosheic over dit om-echt niet gedacht aan de vele senioren dit niet meer in staat zijn zelf de gang naar de stembus tt maken. Voor vele ouderen is het een uitkomst dat zij eet volmacht kunnen geven om zodoende toch van hut recht gebruik te kunnen maken. Als men deze wijze vat stemmen verbiedt, dan wordt een grote groep mensei buitengesloten. Afschaffen van de volmacht zou de fraude met stem men verminderen. Niet alleen verkeerd bezorgde op roepkaarten, maar ook het ronselen van volmachtet maakt dat de volmacht ter discussie staat. Het is be kend dat een aantal politici gebruik maakt van de on wetendheid van oudere mensen om een volmacht lost; peuteren. Allemaal niet zo netjes. Bovendien een ver keerd voorbeeld voor mensen die de wet toch al niet zc nauwkeurig naleven. Wordt het stemmen bij volmacht verboden, dan zal eet grote groep kiezers verstek laten gaan. De fraude ver mindert; het aantal uitgebrachte stemmen ook. Het is niet onverstandig als de verantwoordelijke bewinds lieden de volmacht nog eens kritisch tegen het licht houden. Het ronselen van volmachten en fraude is niet simpel aan te pakken. Toch moet de regelgeving worden aangescherpt. Een vorm van legitimatie is te overwe gen bij het uitbrengen van een stem via een volmacht. Dan kan de fraudeur worden aangepakt. door Harald Doornbos Extra boter Te.r gelegenheid van de paas dagen wordt een extra rant soen boter of margarine naar keuze verstrekt. Tegelijkertijd zullen waarschijnlijk bonnen voor vier eieren worden aan gewezen. Wapenvondst Een garagehouder en een taxi ondernemer uit Nieuw- en Sint Joosland zijn aangehou den op verdenking van betrok kenheid bij de diefstal van een vrachtwagen in Bergen op Zoom. Bij de twee werden huiszoekingen verricht, waar bij behalve autobanden en een voorraad wol en sigaretten ook wapens en patronen wer den aangetroffen. Verdeling Palestina De Veiligheidsraad is niet van plan om het verdelingsplan voor Palestina met behulp van dwangmaatregelen door te zetten. Ook wordt niet hande lend opgetreden tegen de Ara- - bieren. Een commissie uit de vijf grote mogendheden zal het verdelingsplan voor Palestina opnieuw bekijken en proberen een basis tot overeenstemming tussen de joden en de Arabie ren te vinden. Schip loopt vast Bij Walsoorden is het Franse stoomschip Dijon vastgelo pen. Het kwam op eigen kracht weer vlot, zodat de gewaar schuwde sleepboten niet in ac tie hoefden te komen. Uitgever: W. F. City OnLine internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag; op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 lot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 Al< Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (01151568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV nodig heeft om zichzelf definitief in Europa in te kunnen bedden. Dit poli tieke motief - Duitsland moet tegen zichzelf beschermd worden - kreeg nog een extx-a impuls door de Duitse hereniging in 1989. Bondkanselier Kohl ijverde vanaf dat moment met stexrn van Mitterrand voor een duide lijke deadline van het* euro-project: dat werd uiteindelijk 1 januai'i 1999. Wat Kohl en Mitterrand hun burgers vergaten te vertellen, was dat op dat vroege moment al een éénrichtings- straat werd ingeslagen. „Zo gaat dat steeds in Europa. Bij gebrek aan poli tieke moed wordt elke keer een klein stapje gezet, tot je moet zeggen: we kunnen niet meer terug. De burgers hebben het nakijken", zegt oud-am bassadeur van Duitsland en rector van het Europacollege in Brugge, Otto von der Gablentz. Ingrijpend De gevolgen van de euro voor de 'Eu ropese' politiek zijn ingrijpend. Er zal een grotere druk ontstaan om de be lastingen en sociale zekei'heidsstel- sels in het eurogebied op elkaar af te stemmen. Niet toevallig zijn op de val reep van de euro een paar heilige huis- jes in Brussel gesneuveld. Voor het eerst in veertig jaar staat belasting harmonisatie en het werkgelegen heidsbeleid serieus op de Europese agenda. Met de euro verschaft de economische x-eus Eui'opa, dat nu al een grotere eco nomie en meer inwoners heeft dan de VS, zichzelf een belangrijk stuk pres tige. Het eigen succes of falen van het Europese (economische) beleid zal aan de waarde van de Europese munt tegenover de dollar en de yen kunnen worden afgelezen. Dat confronteert de Europese beleidsmakers bijna da gelijks met de vraag of de Europese arbeidsmarktpolitiek, belastingdruk, welvaart en concurrentiekracht wel tegen de andere machtsblokken zijn opgewassen. Zo houdt de euro de poli tieke elite op het oude continent als het ware een nieuwe spiegel vooi". De grote vraag is: zal na de gemeen schappelijke munt ook een gemeen schappelijk buitenlands- en veilig heidsbeleid van de grond komen, alsmede wellicht een volwassener so ciaal- justitie- en milieubeleid? Dat is niet makkelijk te beantwoor den. Veel hangt af van de politieke wil in de landen die samen hun munt gaan delen. Wordt de eenheidsmunt een economisch succes, dan behoort zo'n 'sprong voorwaarts' zeker tot de mo gelijkheden. Leidt de gemeenschap pelijke munt tot een recessie en nog meer dan de huidige 18 miljoen werk lozen dan gaat de Unie zware tijden tegemoet. Een ding is in elk geval ze ker: een weg terug is er niet meer. Het randschrift van Zalm was misschien zo'n gek idee nog niet. Een beetje steun van God kan de euro wel gebrui ken, GPD Over acht weken heffen de Europese regeringsleiders in Brussel het glas op de 'Eurode eenheidsmunt die het ou de c.07itinent met zijn 370 miljoen in woners weerbaar moet maken voor de eenentwintigste eeuw. Dat zij daar mee een beslissende stap zetten, be twijfelt niemand. Waarheen de weg leidt die met euro's is geplaveid, is een andere zaak! door Paul Koopman Dat ook de 'grote politiek' soms tri viaal kan zijn bewijst een anek dote van minister Gerrit Zalm van Financiën. Tijdens één van de verga deringen met zijn collega-ministers diepte Zalm vorig jaar een vijf gul den-muntstuk uit zijn portemonnee op. „Voel zelf maar, je merkt er niets van", zei hij tegen Strauss-Kahn. Met de ogen op het plafond gericht liet de Franse bewindsman zijn vingers aan dachtig langs de muntrand glijden en inderdaad: hij voelde niets. Het vijf gulden-stuk ging vervolgens van hand tot hand. Maar geen van de ex cellenties kon - zelfs met de ogen dicht tastend - iets anders waarnemen dan minuscule ribbeltjes. Zalm glunder de: hij had het randschrift gered. Sinds het vijf-gulden-expeiiment van Zalm mag Nederland de tekst 'God zij met ons' in zijn Euro-muntstukken graveren- want, zo is proefondeivin- delijk vastgesteld, het randschrift schept geen verwarring voor blinden. Het ministerie van Financiën heeft al bepaald op welke munt het i-and- schrift komt: dat wordt het twee euro stuk (circa 4,50), de grootste een heid. Christelijk Nederland i-eageex-de opgelucht dat uitgerekend de liberaal Zalm de band tussen God en het Geld niet had dooi-gesneden. Afgezien van de GPV/RPF/SGP-lob- by voor het randschrift, heeft de in voering van de euro in Nederland tot dusveiTe opmei-kelijk weinig weer standen opgeroepen. Er waren geen verhitte nationale debatten zoals in Denemarken, Zweden en Engeland, er waren geen gi-ote manifestaties zo als in Frankrijk of processen met een beroep op de grondwet zoals in Duits land. De geringe maatschappelijke belang stelling voor wat Eurocraten in Bi-us- sel graag 'het project van de eeuw' noemen, is misschien niet eens zo ver- wondei-lijk. De 'Economische en Mo netaire Unie' di e in 19 91 door Kok zelf in het 'Verdrag van Maastricht' werd uitgetekend, is van een andere orde dan de kwesties die de burgerij vroe ger wel massaal op de been brachten: de schoolsti-ijd, het vrouwenkies recht, de vijfdaagse werkweek of pak weg, de Amerikaanse kruisraketten. Toch gaat het om een belangrijke zaak: het monetaire zelfbeschik- kingsx-echt. Op 1 januari 1999 gaat de laatste fase van de eui-o formeel van start, en vanaf dat moment beslissen Minister Zalm van Financiën (1), die het randschrift 'God zij met ons' redde, praat met Eurocommissaris Yves-Thibault over de Europese Monetaire Unie, teiwijl Zalms ambtenaren in een aanpalende kamer ongeduldig op hun baas wachten. foto Raymond Rutting/ANP euro wordt een beslissende stap in de ontwikkeling van Europa gezet", meent de Franse minister Strauss Kahn. Oud-commissievoorzitter Jacques Delors denkt dat de euro 'misschien na veertig jaar de lancering is van het politieke Europa'. Bondskanselier Kohl formuleert het nog dwingender: „De monetaire unie kan niet los ge zien worden van een politieke unie." De euro heeft in dit verband een niet te onderschatten psychologisch effect. Om te beginnen krijgen de Europese burgers voor het eerst 'Europa' in klinkende munt in hun binnenzak. De Duitsers zullen afscheid moeten ne men van de D-mark die voor hen over- brekelijk verbonden was met het Duitse Wirtschaftswundei-, de Fran sen zeggen 'adieu' tegen de franc die lange tijd de pasmunt van een wereld macht was, het merendeel van de Ita lianen zal zich na de invoering van de euro geen miljonair meer kunnen noe men. Als straks elf lidstaten met sa men ruim 200 miljoen bui-gers dezelf de munt gaan hantei-en, zo is de gedachte, dan zullen zij zich meer met elkaar verbonden voelen. Dat laatste geldt zeker voor de rege ringen. Een van de eerste pleitbezor ger voor'de EMU was niet voor niets de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher Genscher zei al in 1987 dat Duitsland een eenheidsmunt de deelnemende landen niet meer zelf wat de waarde van hun nationale munt zal zijn en met wat voor soort rentetarieven, geldhoeveelheid of be- grotingspolitiek die waarde verde digd moet worden. Voor Nederland betekent dit dat rente- wisselkoers en inflatiebeleid niet meer bij de cen trale bank in Amsterdam worden uit gestippeld, maar in het Duitse Frank furt, waar de Europese Centrale Bank (ECB) zetelt en in Brussel, waar de mi nisters van Financiën van de eui'o- landen in de zogeheten Euro-X-raad vergaderen. Dat maakt een belangrijk verschil. De Centrale Bank in Amsterdam is welis waar net als deECB politiek onafhan kelijk, maar haar eerste opdracht is niets minder dan het dienen van het nationale belang van 16 miljoen Ne- derlandse onderdanen. De ECB in Frankfurt en de Euro-X-raael leggen de lat vanzelfsprekend hoger: deze in stituten moeten formeel de belangen van alle deelnemende landen zien te vei-dedigen. Dat is geen enkel pro bleem zolang de belangen van de EMU-groep gelijk lopen met die van alle deelnemers. Gezien de economi sche vei-wevenheid in Europa is dat tot op grote hoogte ook het geval. Maar de schoen gaat wringen als het belang van pakweg Italië en Frank rijk niet zou sporen met dat van Ne- derland. De Nedeiiandse burgers hebben dan geen enkele mogelijkheid om bijvoorbeeld via een veto een an der beleid van de centrale bank of Eu- ro-X-i-aad af te dwingen. Het macro- economische beleid van Nederland verhuist voor een groot deel naar een supi'a-nationaal niveau. „Dat is ei genlijk een kwantumsprong in het duister", meent de Nedei'landse eco noom Jos deBeus. Schuman Met de euro krijgt de Europese poli tieke elite een hefboom voor verande- ring in handen, waar de grondleggers van de Gemeenschap zoals Robert Schuman en Jean Monnet slechts van konden' dromen. „Als de eenheids munt er is, hebben we een ander Euro pa", zei de Zweedse minister-presi dent Göran Persson dan ook. „Met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2