Ierse pubs kleuren Antwerpen Laatste transport sluit AKF Goes O PZC Prolion verdubbelde afzet in 1997 zeeland 19 ondernemend zeeland Bedrijf verhuist naar Scheldeterrein Vlissingen in detail agenda Politierechter bestraft nieu wj aarsborrels Z%j<Rysti0 0118-417500 zaterdag 7 maart 1998 door Bart De Clerck Nog even en er stroomt in Antwer pen meer Guinness uit de tap kraan dan dat er water door de Schel de loopt", neemt een Ierse cafébaas zijn dromen voor werkelijkheid. Zo'n vaart zal het met dit donkere stout- bier wel niet lopen. Toch kan men in de Sinjorenstad niet meer om de Irish pubs heen. Op twee jaar tijd verdub belden ze in aantal. Dat belooft wat voor volgende dinsdag, Paddy's day. Is het toeval of een nieuwe horecat- rend? Begin 1996 kleefde in Antwer pen alleen op cafés als Molly Blooms, Kate Whelan's, The Elephant's Gra veyard en't Zand het etiket Irish pub. Sindsdien volgden een viertal van hun landgenoten hun voorbeeld en hingen 1 eveneens een bordje met Céad Mile Failte aan de inkomdeur, de spreuk die de klanten in het Gaelic 'honderd duizend keer welkom' heet. De meeste Ierse nieuwkomers vestig den zich op toplocaties als de Groen plaats en de onmiddellijke omgeving van de Grote Markt. Dat is ook Jean- Marc van der Plancken opgevallen. Als trade marketing manager staat hij bij verdeler John Martin's in voor Guinness, het Ierse bier bij uitstek. „Het succes van dit soort cafés heeft te maken met de gezelligheid die ze uit stralen. Ze zijn vaak bijzonder au thentiek wat bij een groot aantal men sen aanslaat. Ik zou niet spreken van een plotse trend, alleen springen deze zaken nu in het oog omdat ze steeds vaker een zeer centrale ligging uitkie zen. Dit fenomeen beperkt zich trou wens niet tot Antwerpen. Ook in Gent openden er twee grote zaken en Brus sel telt er inmiddels ook een tiental. Celtic In de schaduw van de Antwerpse ka thedraal opende Celtic Ireland enkele weken geleden de deuren. Te oordelen naar de afmetingen van het etablisse ment ziet uitbater Lorcan Veale het groot. Van de acht Ierse pubs is dit de enige in Antwerpen waar ook gastro nomische specialiteiten uit het vader land staan geprogrammeerd. Ierse oesters, Irish Stew en gerookte zalm van het eiland Achill vormen slechts een beperkte greep uit de kaart. Voor het menu leende Veale van Oscar Wil de de spreuk 'Mijn smaak is heel een voudig, ik ben altijd tevreden met het beste'. 'Tonight Live Sports. Rangers versus Kilmarnock', zo kondigen witte krijt- letters aan op het bord voor het café. Anderhalf jaar geleden ging aan de Kaasrui The Irish Times van start. Op een boogschot van het stadhuis trekt In Celtic Ireland kunnen de klanten zich naast de onontkoombare pint Guinness ook de Ierse kookkunst laten smaken. foto Dirk-Jan Gjeltema de drankgelegenheid volk met vijf maal per week Ierse live-muziek en met Engelstalige sportwedstrijden op een groot tv-scherm. Voordat Colin Mooney anderhalf jaar geleden de eerste Guinness verkocht in zijn Ant werpse zaak reisde hij zowat heel Eu ropa af voor een geschikte locatie. „Dat ik voor Antwerpen koos, is geen toeval. De stad is groot genoeg en door de haven hangt hier een internatio naal sfeertje. Mensen die een mondje Engels praten heb je hier bij de vleet. Dat is niet strikt noodzakelijk maar het is wel meegenomen", meent Mooney. Dublinse humor Brendan Quinn, een van zijn vroegere werknemers, begon intussen vijf deu ren verder zelf met een Irish PubVoor zover de naam van zijn café het nog niet verraadt, wil Brendan zich met The Dubliner duidelijk onderschei den van zijn collega's. „Dit soort pub tref je alleen maar aan in onze hoofd stad. Alleen al door hun speciale hu mor verschillen Dubliners van de rest van het land. In eenDublins café staat de toog zeer centraal en dicht bij de in gang. Communicatie met de man ach ter de bar is enorm belangrijk. Tachtig procent komt voor een babbeltje met de barman", vertelt Brendan. Net als zijn collega's over de hele we reld bereidt ook iedere Iers-Antwerp- se cafébaas zich voor op St.-Patricks- day, het feest van de nationale patroonheilige van het groene eiland op 17 maait. Groen is dan de onbe twiste modekleur. Op Paddy's Day draagt iedere Ier minstens één kle dingstuk in de nationale kleur Als het alcoholgebruik het hen niet belet, kan iedere feestvierder het verhaal vertel len van hun patroonheilige. Wat de meeste Ieren zelfs na een paar stevige glazen nog weten te vertellen, is dat de heilige Patricius de slangen van hun eiland verdreef. De heilige leefde in de vijfde eeuw na Christus en bracht het christelijkgeloof naar Ierland. St. Pa trick staat steevast als bisschop afge beeld in het gezelschap van slangen en met eenshamroclc aan zijn voeten. Dit klavertjedxie gebruikte de missiona ris om aan de ongeletterde mensen de Heilige Drievuldigheid uit te leggen, Geregistreerd Het aantal Ieren in Antwerpen, ver klaart niet de plaatselijke groei van de Keltische horeca. Officieel stonden afgelopen jaar slechts 112 Ieren gere- gistreerd bij de burgerlijke stand. Aan de toog in de acht Ierse cafés die de stad intussen rijk is, worden die cijfers vlot weggelachen. Volgens de aanwe zigen verblijven er vier keer zoveel Ie ren in de Scheldestad. Eind jaren tachtig, begin jaren negentig waren dat er nog een pak meer. Sommigen schatten hun aantal destijds zelfs op een kleine tweeduizend. Dat had te maken met de aanwezigheid van twee Ierse ondernemingen in de haven. Die kregen het na verloop van tijd aan de stok met de overheid omdat ze noch met hun fiscale verplichtingen noch met hun sociale zekerheidsbijdragen in orde bleken. Veel Ierse arbeiders kwamen bedrogen uit en keerden te- rug naar huis. Een aantal van hen bleef echter in Antwerpen hangen. Menig straatzanger uit de Ierse repu- bliek doet Antwexpen aan en blijft er dikwijls veel langer dan strikt nood zakelijk. Tony Fogarty, afkomstig uit het zuidelijke graafschap Cork, is hiervan het schoolvoorbeeld. Vijftien jaar geleden al streek hij met zijn gi taar in de Scheldestad neer. Aan de Nationalestraat runt hij An Shibhin. Tony legt uit dat het woord in Ieiiand slaat op cafés waar men terecht kan als de anderen gesloten zijn en waar zelfgebrouwen sterke drank aan de man wordt gebracht. „Ik gebruik al leen de benaming An Sibhin zonder me bezig te houden met het distilleren van sterke drank", voegt hij er vlug aan toe, beseffend dat dit ook in België verboden is. Pint Molly Blooms was eind jaren tachtig het allereerste op-en-top Ierse café van Antwerpen. De naam van deze pub is ontleend aan een hoofdperso nage uit Ulysses, het meesterwerk van de Dublinse schrijver James Joyce. Bemie Jacques nam de bruine kroeg drie jaar geleden over, hoewel hij niet uit Ierland stamt: „Ik kom van het ei land Man, in de Ierse Zee. De mensen daar hebben ook Keltische roots. Ik kan me vlot inleven in de Ierse cafége woonten." Hij doelt deels op het drankgebruik van de Ieren. „Zelden zal j e hen betrappen met een glas klei ner dan een pint (0,5681). Zelatennog liever de jielft van het glas staan dan dat ze gezien worden met een halve pint. door Claudia Sondervan GOES - Het allerlaatste grote werkstuk van Schelde AKF in Goes verliet gistermiddag de oude constructiehal aan de Goese haven. De grote reactor voor de benzinekraker voor de Slovnaft Raffinaderij in Brati slava was de laatste construc tie die AKF door de kleine sluis hoefde te brengen. De reactor gaat via Kats op transport over de Rijn en de Donau naar een raffinaderij in Slowakije. Vanwege de harde wind kon de reis gisteren echter nog niet beginnen. De reactor van 195 ton is het laatste on derdeel van een grote order van circa zes miljoen gulden die de Amerikaanse hoofdaannemer Raytheon van het Slowaakse project bij AKF plaatste. Een aantal mensen van Schelde AKF reist mee om de installatie van de werkstukken te begelei den. Met het transport valt het doek definitief voor de AKF in Goes. De producent van warmtewis selaars, condensoren, absorp- tiekolommen en reactorvaten is overgeplaatst naar het ScheldeteiTein in Vlissingen, waar na alle reorganisaties ruimte genoeg was om de acti viteiten onder te brengen. De drie ploegen van 21 mensen die de laatste weken aan de reactor werkten, volgen nu de 150 col lega's die al van werklocatie veranderden. Zij zagen de re actor gisteren met weinig wee moed vertrekken. In de enorme hal staan nog en kele kleine werkstukken, delen van een order voor elf warmte wisselaars voor Shell Chemie. Na de zestiende van deze maand, wanneer die producten worden afgeleverd aan de nieuwe kunststoffenfabriek op Moerdijk begint, wordt de hal ontruimd en gesloten. Konink lijke Schelde Groep heeft het terrein aan de Goese haven al geruime tijd te koop staan maar nieuws over gegadigden is er niet, meldt een wooi'dvoer der van de KSG. Het sterk ver ouderde gebouw bevat veel as best in het dak; daarnaast is de bodem van de werf verontrei nigd. Reorganisatie AKF was sinds de jaren zestig een grote werkgever in Goes. Het bedrij f ontstond in 19 3 7 als Nederlandsche Imbertgas in Den Haag en kreeg in 1948 de naam Apparaten en Ketel Fa briek. In 1962 lokte Goes het bedrijf, dat op zoek was naar ruimere behuizing. AKF werd in 1968 opgekocht door Hol landse Constructie Groep.t Na jaren van grote groei kwam in 1977 de eerste reorganisatie met veel ontslagen. In 1978 kwam AKF bij het Ri j n-S chelde-Verolmecon- cei'n. Het bedrijf ging aanvan kelijk mee in het RSV-debacle, maar krabbelde daar in de ja- ren tachtig weer uit tot in 1994 weer een afslanking volgde, ditmaal veroorzaakt door de malaise in de chemie. Een jaar later werd het bedrijf wederom afgeslankt in het kader van de reorganisatie bij moederbe drijf Schelde. Het vertrek van AKF uit Goes is daar het sluitstuk van. Het bedrijf verwacht dit jaar ren dabel te draaien, meldt A de Vries, communicatie- enrisico- managementmedewerker van KSG. Het bedi'ijf heeft een vol le orderportefeuille voor dit jaar. De nieuwe damesmodezaak Shop 6 in Middelbxug is geves tigd aan de Korte Geere, en niet aan de Lange Geere, zoals gis teren abusievelijk werd gemeld in deze rubriek. Eigenaren H. Dekker en mw. H. Pel hebben nog een modezaak, shop 54 aan de Scheldestraat in Vlissingen. Particulier kinderdagverblijf Baloe aan de Badhuisstraat in Vlissingen houdt een open dag op zaterdag 7 maart tussen 10.00 en 17.00 uur. Het kinder dagverblijf viert dan de officië le opening van de voorziening. De mosselrestaurants in Phi lippine serveren de laatste mosselen van dit seizoen op eerste en tweede paasdag (12 en 13 april). Door de zachte winter en de aanhoudende goe- de kwaliteit van de schelpdie ren kon het seizoen met een paar weken worden veiiengd. Na pasen houden de mosselbe- drijven het seizoen 1997/1998 voor gezien. Intratuin in Koudekerke houdt een inzamelingsaktie van oud tuingereedschap voor Gambia. Het gei'eedschap gaat na opknapbeurtennaar projec- ten in dat West-Afrikaanse land om mensen te helpen hun eigen groenten te kunnen ver bouwen. Het gereedschap dat Intratuin vorig jaar inzamelde is in samenwerking met ge- reedschappenleverancier Markt Holland terechtgeko men bij divei'se vrouwenpro- jecten in het Gambiase binnen land. De spullen kunnen tussen maandag 16 maart en zaterdag 4 april in ruil voor een 'groene attentie' worden ingeleverd bij het tuincentrum. De rubriek Onderne mend Zeeland slaat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Het resultaat van de laatste grote opdracht van AKF in Goes verliet gisteren de fabriekshal. foto Willem Mieras door Hans Heijt GROEDE - Prolion Holding NV, houdster maatschappij van melkrobottenprodu- cent Prolion in Groede, heeft in 1997 twee keer zoveel melkrobbotten afgezet als in 1996. Marketing -en vei'koopmanager E. Aurik verklaart alleen dat in 1997 twee keer zo veel melkrobotten zijn verkocht als in 1996. „Uit het oogpunt van concurrentie verstrekken we geen gegevens over het aantal verkochte melksystemen", zegt Au rik. „Voor 1998 verwachten we een forse uitbreiding van de activiteiten. We verko- pen nu automatische melksystemen in on der meer West-Europa en Japan. Die markten willen we vasthouden, daarnaast willen we verkoopactiviteiten beginnen in Scandinavië en Midden-Europa." Ingehuurd Bij de vestiging in Groede zijn een twintig tal mensen in dienst. Daarnaast zijn in West-Zeeuws-Vlaanderen veertig mensen van andere bedrijven bij de productie van de Automatische Melksystemen (AMS) betrokken. Prolion vestigde zich vier jaar geleden in Groede en krijgt voor de eerste 120 banen een bijdrage van tienduizend gulden per werknemer De provincie en de gemeente Oostbui'g betalen die premies gezamen lijk. De aandelen van Prolion Holding zijn sinds juli 1997 genoteex'd aan de beurs. Het bedrijf boekte vorig jaar een winst van 1,5 miljoen gulden. In 1996 leed Prolion nog een verlies van 0,7 miljoen gulden. Een van die bedi'ijven waai'aan Prolion productiedelen heeft uitbesteedt is Trako Techniek in Cadzand. Mede-directeur F. van Luyk verwacht voor dit jaar een ver dere toename van de werkgelegenheid bij de productie van melkrobotten. Hij kon digt grondige uitbreidingen aan voor Tra ko in Cadzand. Hoe die ex-uit gaan zien, zegt Van Luyk nog niet. Bedrijven in koeltechniek gaan samen MIDDELBURG - Koeltech- nisch installatiebedrijf Sohier en Rietveld in Oost-Souburg is samengegaan met Zeeland Koeltechniek in Middelburg. Van beide bedrijven worden drie personeelsleden inge- bracht, daarbij is een nieuwe installateur aangesteld. Dat brengt het aantal medewerkers van de nieuw gevoi-mde onder- neming op zeven, vertelt direc teur' A Hoogstrate. Sohier en Rietveld/Zeeland Koeltech niek is actief in commerciële en industriële koel-, vries- en kli maattechniek. Met de samenvoeging van de bedrijven vonden de gepensio neerde pai'tners G. Sohier en A Rietveld een vorm van voort- zetting van hun bedrijf. Hoog strate verwacht dat er in de toekomst een nieuwe naam voor het bedrijf wordt inge steld. Wat er gaat gebeuren met de vestigingen aan de Amelaan in Middelburg en de Grote Abeele in Oost-Souburg staat nog niet vast. Volgens Hoog- sti'ate wordt in elk geval de ves tiging in Oost-Souburg ge handhaafd. „Maar er zijn ook plannen voor nieuwbouw voor een nieuwe vestiging in Goes", meldt hij. EVENEMENTEN zaterdag AXEL RK Kerk, 20 uur: Concert door het vocaal ensemble Cappella I Fiamminghï; BERGEN OP ZOOM - Stadsschouwburg De Maagd, 20.15 uur: Concert door het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht; GOES - Prins van Oranje, 10-17.30 uur: Winterfestival Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen m.m.v. 17 groepen; 't Beest, 14 uur: Vrijbuiter-Binnenfestival met optredens van Skiff, formatie Vanity 4, Silicon Head, Lafordova, Disgorge, No Profile, Blood Sessions en Orphanage; Zeelandhallen, 9-17 uur: Snuffelmarkt; HEINKENSZAND - De Stenge, 11- 16.30 uur: Hobby- en creatiefbeurs; HULST - Den Dullaert, 14 uur: Theater Opgepast speelt 'Spiegeltje Bijdehand'; MIDDELBURG - Stadsschouwburg, 20 uur Het ZuidelijkToneel speelt de voor stelling 'Faust'; Concertzaal, 20 uur: Vocaal Ensemble Sint Laurens houdt groot muziekfestijn m.m.v. diverse koren/ensembles; Kloveniersdoelen, 20.30 uur: Jazz-zan- geres Fleurine plus two; Eetcafé Desafïnado, 22 uur: Gitarist Fa- bioZeppetella en bassist Hein van de Ge- ijn; OOST-SOUBURG - Oranjepleinkerk, 20 uur Concert door de Christelijke zang vereniging Soli Deo Gloria; OOSTBURG - Ledeltheater, 20 uur: To neelvereniging De Plattelanders speelt het stuk Pallieter; RILLAND - Luctor et Emergo, 20 uur: Schots/Ierse avond met de groepen Knijn en Shamrock; SLUISKIL - Het Meulengat, 20 uur: De Zeeuws-Vlaamse cabaretgroep Bonte Avond Club; SPUI - Buurthuis De Drie Gehuchten, 20 uur: Leden PJZ spelen het blijspel 'Hoezo familie?'; TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 20 uur: Cabaretduo Waardenberg en De Jong met de voorstelling 'Bandkaai'; VLISSINGEN - Arsenaaltheater, 20.15 uur: Het Juan José Mosalïni Trio zorgt voortangomuziek; WEMELDINGE - Dorpshuis, 20 uur: To neelvereniging Kom t'r us ni kiek'n speelt de première van 'Bear'n, beebies en baall'n'; WISSENKERKE - Zaal Onder de Toren, 19.30 uur: Optreden door muziekvereni ging Apollo; ZIERIKZEE - Theater Mondragon, 20.30 uur: Theatergroep Zierik met de voor stelling 'Deirdre en de zonen van Usnach'; Willibrorduskerk, 20.30 uur: Concert door het Madrigaalkoor en het Strijkers ensemble van de Zeeuwse Muziek school; Brogum, 22 uur: Slamdance Party met Ominous Tribe, Green Lizard en Frozen Sun; EVENEMENTEN zondag BERGEN OP ZOOM - Stadsschouwburg De Maagd, 14.30 uur; Arno Huibers brengt het spektakel Clowns en hun Co- medie; ELLEMEET -12-22 uur: Straö-rijden; GOES-Café De Pompe, 16 uur: Optreden van de Zeeuwse blues- en rockformatie Busted; Zeelandhallen, 10-17 uur: Snuffelmarkt; GRAAUW- Dorpshuis, 19.30 uur. Blijspel 'Tante Non uit Zaire'door Weldoen door Vermaak. MIDDELBURG - Minïtheater, 14.30 uur: Het Middelburgs Theater speelt de voor stelling 'Wiens leven is het eigenlijk?'; Celtic Pub The Duke, 15 uur: Optreden van de folkband Waterless Blue; Café Rock-desert, 16 uur: Try-outvan het rock duo Troubled blue; SLUISKIL - Het Meulengat, 20 uur: De Zeeuws-Vlaamse cabaretgroep Bonte Avond Club; TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 15 uur: Jeugdkomedie Amsterdam speelt de musical 'Ik wil hier weg'; Porgy Bess, 16 uur:The Kevin Mahoga ny Quintet; VLISSINGEN - Arsenaaltheater, 14.30 uur: Concert door muziekvereniging Vlijt en Volharding; Strandpaviljoen Panta Rhei, 17 uur: Op treden van de Zeeuwse band 'Met de Ca ravan naar de Piet'; ZIERIKZEE - Theater Mondragon, 14.30 uur: Theatergroep Zierik speelt de voor stelling 'Dierdre'; BERGEN OP ZOOM - Roxy, zat. 14, zon. 12 en 14 uur: Flubber; zat. 16.15, zon. 12 en 16.15 uur: Anastasia; zat. 14,17.30 en 21.15, zon. 14 en 19.30 uur: Titanic; zat. 18.45 en 21.30, zon. 18.15 en 20.45 uur: Good will hunting; Cinemactueel, zat. en zon. 14 en'16 uur: Flubber (Ned.) en Anastasia; zat. en zon. 18,30 en 22.15 uur: G.I. Jane; zat. en zon. 14, 18.30 en 21 uur: Titanic; zat. en zon. 18.45 en 21.30 uur: Flubber (origin.); GOES - Grand. zat. en zon. 14 uur: Anas tasia; zat. en zon. 16 uur: Flubber; zat. en zon. 19.30 uur Titanic, HULST - De Koning van Engeland, zat. 14, zon. 13.45 en 16,15 uur: Anastasia; zat. 14 en 19.15, zon. 13.45 en 16.15 uur: Flubber (Ned.); zat. 14, 18.45 en 21.30, zon. 14 en 19 uur: Titanic; zat, 19.15, zon. 16.15 en 18.45 uur: Seven years in Tibet; zat. 19.15 en 22, zon, 18 45 en 21.30 uur. Good will hunting; zat. 19.15 en 22, zon. 13.45,16.15.18.45 en 21.30 uur: Kiss the girls; zat. 19.15 en 22, zon. 18.45 en 21.30 uur: As good as it gets; zat. 22, zon. 13.45 en 21,30 uur: G.I Jane; zat. 21.30, zon. 19 uur: The Postman; MIDDELBURG - Cinema, zat. 19.30, zon. 20.30 uur: One nïght stand; zat. 22 uur: Artemisia; VLISSINGEN - Alhambra, zat. en zon. 14 uur: Flubber; zat. 14, zon. 14 en 16 uur: Anastasia en Mortal Kombat 2; zat. 19, zon, 16 en 19 uur: Flubber; zat. 18 en 22, zon. 14 en 19 uur: Titanic; zat. en zon, 19 en 21.30 uur: Kissthegirls;zat.enzon. 19 en 21.45 uur: As good as it gets; zat. en zon. 21.30 uur: Seven years in Tibet; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - StuArt Galerie, zat. 11-17 uur. Jeltje Ratsma, houtskool en acryl (t/m 14/3); Markiezenhof, 14-17 uur: Josef van Ruyssevelt, een schildersleven (t/m 31/5); DeMo!legangen,zat. 10-17 uur:Wim van Rompuy, olieverfschilderijen en Nel Knoop, bronzen en keramische beelden (t/m 4/4); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, zat, 13.30-16.30 uur: Kees de Waal, schilderijen (t/m 28/3); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 uur: Simons Woudwijk, schilderijen (t/m 8/3); GOES - Galerie Van den Berge, zat. 13-17 uur: Ton van Kints, recente werken (t/m 7/3); Goes Museum, zat. 13-16 uur: Mathisse Arendsen, diverse werken (t/m 1/5); HULST - Galerie Rattenfanger, zat. 13.30- 17, zon, 14-17 uur: Olieverfvertellingen en aquarellen met streeklandschappen (t/m 28/3); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, zat. 10-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); KATTENDIJKE - Atelier De Kattenbeker, zat. 13-17 uur: Rineke Wijnakker, schilde rijen en tekeningen (t/m 4/4); MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, zat. 10-13 uur: Tien Heestermans, De Groene Muze (t/m 7/3); Tentoonstelling over 10 Zeeuwse schrijvers en dichters (t/m 25/4); Galerie T, zat. 11-16 uur: Marijke Ardon (schilderijen), Loek den Hollander (beel den) e.a. t/m 28/3), Galerie Icon, zat. 10-12 en 14-16 uur: An neke van der Feer (Veerse Joffer), aqua rellen en tekeningen (t/m april); Depot, zon. 14-17 uur: Lonneke Pastoor, schilderijen grafiek (t/m 30/3); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Hermine van Rooy, 'foto en druk' (t/m 15/3); Galerie'De Vier Gemeten', zat. 11-17 uur; 'Schilderen in Zeeland' (t/m 26/9); De Vleeshal, 13-17 uur: Werk van Mat Collishaw K/m 5/4); Wieke Terpstra (t/m 10/4); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur: 6 solopresentaties (t/m 7/6); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Mu seum, 12-17 uur: Wandelstokken (t/m 13/9); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur. Werken cursisten cursus Natuur enFotografie (t/m 25/3); SLUIS - Raadskelder, 14- 17 uur: Marian Binkhuysen, schilderijen en schetsen (t/m 29/3); VLISSINGEN - Galerie H. Meijaard, 14-17 uur: Milenko Divjak, schilderijen (t/m 15/3); Bellamy 19, 13-17 uur: Theresa Ferket 'Looking back In wonder' schilderijen en tekeningen (t/m 19/4); WISSENKERKE - Galerie De Praktijk, zat. 13-18 uur Werkvan diverse kunstenaars (t/m 4/4); IJZENDIJKE - Streekmuseum, zat. 13-17 uur Werk van 5 fotografen de geschie denis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Noordhavenpoort 2, 11-17 uur. Peter Jansen, schalen, keramiek en schilderijen, Samïa,sculpturen (t/m 8/3). HULPCENTRA Alarmnui geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. door Aector Doorns TERNEUZEN - De nieuwjaars borrel is dit jaar voor een aantal Zeeuws-Vlaamse verkeersdeel nemers verkeerd uitgepakt. Ze stonden gisteren voor de Ter- neuzense politierechter. Een 38-jai'ige dronken rijder uit Hulst werd op 3 januari na een nieuwjaarsboiTel bij familie be trapt met ruim vier keer zoveel drank in zijn bloed dan toege staan. Politierechter Hopmans: „Had u twee minuten eerder ge blazen dan had u zelfs in de ab solute top van het schijvensys- teem, dat gehanteerd woi'dt voor drankzaken, gezeten. U zit nu precies aan de bovenkant van de grens." Rechter mr. J.P.M. Hopmans gaf de man een boete van 2.200 gulden, negen maanden ï'ijvei'bod, waarvan vier voorwaardelijk en twee we ken gevangenisstraf voorwaar delijk. Ook voor een 67-jarige man uit Terneuzen had de nieuwjaars wens bij familie in Antwerpen gevolgen. De politie betrapte hem op 7 januari in Terhole. De rechter veroordeelde de man tot negen maanden rij-ontzegging, waarvan zes maanden voor waardelijk en een boete van 1.750 gulden. Een 55-jarige vrouw uit Hulst werd op 10 januari betrapt. Ogenschijnlijk leek er ook niets aan de hand. Op haar rijgedrag viel volgens de politie niets aan te merken, want het toeval werd haar noodlottig. De pol itie hield haar staande wegens een kapot te koplamp, rook een drank lucht en gaf haar een blaastest. Die leverde een resultaat op van 850 microgram. Ze zei op de zit ting, gekweld door problemen, haar zuster te hebben bezocht, Daar had ze wijn gedronken. De Hulsterse was nog nooit met justitie in aanraking gekomen. Haar raadsman mr. A Rijkse verwees naar een uitspraak van magistraat mr. Steenhuis. „Een paar borrels beïnvloedt de rij vaardigheid juist positief." De rechter reageerde onmiddellijk met „wetenschappelijk onder zoek heeft anders uitgewezen." Hopmans en vonniste de vrouw tot negen maanden rij-ontzeg ging, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een boete van 1.400 gulden. (Advertentie) De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Vrouwenpol- derseweg in Serooskerke (W). SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud www.zeelandnet.nl/bleijbv gecertificeerd volgens de NEN-ISQ 9002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19