Marnix van St Aldegonde verdeelt 400 jaar na dato de gemoederen Protest van kiezer Goes afgewezen PZC Waardenberg en De Joeg zijn verrassend veelzeggend Goes eist vergoeding sluiting asielcentrum Minder busreizigers op Noord-Beveland Huiseigenaren bij verkiezingen dupe van trage gemeenten zeeland zaterdag 7 maart 1998 14 KE3MX Mulder binnenhuis kunst cultuur Scholieren uit St. Anealand beste dammers Beachpop strikt zangeres Gala Gemeente belooft beterschap voor verkiezingen Tweede Kamer door Marten de Jongh GOES - De Centrale Opvang Asielzoekers (COA) is nog- steeds geld schuldig aan de ge meente Goes vanwege de voor- textiles INTERIEURSTOFFEN exclusief bij: speciaalzaak in vloer- en vensterdecoratie Kromme Weele 21-23 M'burs 0118-614077 tijdige sluiting van het asielzoe kerscentrum (azc). Goes neemt geen genoegen met de vijftig mille die na veel touwtrekken is toegezegd. De gemeente zou recht hebben op nog eens onge veer twintigduizend gulden. De voortijdige sluiting van het azc had ook gevolgen voor de gemeente. Goes investeerde in het vluchtelingonderwijs, bij voorbeeld op het gebied van ac commodatie en personeel. Het eenzijdig opzeggen van het con tract door COA betekende een schadepost. Onderwijsperso neel moest bijvoorbeeld op wachtgeld worden gezet. De COA haalde zich de woede van Goes op de hals met de aanvan kelijk halsstarrige weigering daarvoor te betalen. Goes moest extra kosten maken voor een advocaat. Een investering die vruchten afwierp: de COA be taalde toch de gevraagde vijf tigduizend gulden. De gemeen te staat er nu echter op dat de COA ook de rekening betaalt voor de juridische procedure. P. van der Schoot (rechts) tijdens de zitting van het hoofdstembureau in Goes. foto Willem Mieras door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Mensen stappen minder vaak in de bus op Noord-Beveland terwijl er toch meer aanbod is door extra vraagafhankelijk vervoer zoals bijvoorbeeld de belbus. Vervoersmaatschappij ZWN, die in het gebied een proef uit voert met geprivatiseerde bus lijnen, zag de exploitatiekosten stijgen en de totale opbrengsten dalen. Dit blijkt uit een meting die mi nister Jorritsma naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Noord- Beveland is een van de twee ge bieden waar wordt geëxperi menteerd met het aanbesteden vanbuslijnen. In Limburg, waar Vancom experimenteert, zijn de opbrengsten wel gestegen, ook al gaat dat niet gelijk op met de uitbreiding van het aanbod. De twee proeven duren tot mei 1999. ZWN heeft op Noord-Beveland meer kosten dan voorheen om dat zij behalve het invoeren van de belbus ook het aantal over stapmogelijkheden heeft ver groot. ,Op het eerste gezicht lijkt het een te dure grap waar door je zou zeggen dat markt werking in het openbaar vervoer niet werkt", zegt direc tiesecretaris E. peerdes van de ZWN Groep. „Noord-Beveland is echter zo'n klein gebied dat het niet representatief is voor de rest van het land." Portret van Marnijt van Sint Aldegonde door Harmen van der Werf GOES - Honderden mensen hebben woensdag bij de water schapsverkiezingen niet kun nen stemmen als huiseigenaar. Zij waren nog niet in het be stand van waterschap Zeeuwse Eilanden opgenomen, omdat veel gemeenten te laat waren met het leveren van gegevens. Het gaat vooral om mensen die vorig jaar een nieuwbouwwo ning hebben gekocht. Met name in de gemeente Goes heeft zich dit probleem voorge daan, maar ook de gemeente Tholen is bijvoorbeeld niet he lemaal bij. „Wij hebben alles wel in ons systeem zitten", ver telt een ambtenaar uit Tholen. „Maar wij krijgen de wijzigin gen over 1997 er nog niet uit. Dat ligt aan de software. Hope lijk lukt het deze maand nog." De gemeente Goes is tegen het zelfde euvel opgelopen. Daar werkt het des te harder door, omdat in de gemeente Goes veel wordt gebouwd; onder meer in Overzuid en Het Goese Meer. Veel mensen die daar wonen, hebben geen oproepkaart van het waterschap gekregen als huiseigenaar. „Bij ons speelt ook nog mee dat de hertaxatie van woningen voor de nieuwe Wet Onroerende Zaken (WOZ) te veel tijd heeft gevergd", vertelt hoofd financi en D. Koomen. „Dat is door ons en veel andere gemeenten fors onderschat." Bezwaren Op 16.000 taxaties heeft Goes 3.000 bezwaarschriften gekre gen. Die moeten bijna allemaal nog worden verwerkt. „Huizen moeten opnieuw worden ge taxeerd. Taxatiebureaus kun nen het werk landelijk nauwe lijks aan." De gemeente Goes loopt door de perikelen enkele tienduizenden guldens aan ren te mis, wat zij gedeeltelijk hoopt te verhalen op het taxatiebu reau. „Wij hebben een boete clausule in ons contract." De gemeenten Reimerswaal en Vlissingen hebben ook niet alle bezwaarschriften verwerkt. Zo ernstig als in Goes schijnt de si tuatie er niet te zijn. „Volgende week is het merendeel van 650 bezwaren weggewerkt", ver wacht een ambtenaar van Rei merswaal. De gemeente Vlissin gen heeft zich eerst op de veU bezwaren van grote woningver. huurders, zoals Basco, gestori Tweeduizend particuliere huis. eigenaren zijn de komends maanden aan de beurt. Wie bezwaar tegen zijn woning; taxatie heeft gemaakt, heeft wei kunnen stemmen voor het wa terschap als huiseigenaar, laai waterschap Zeeuwse Eilander weten. Vooral mensen met eer nieuwbouwwoning zijn buiter de boot gevallen. „Maar niet al leen zij", weet de Goese ambte naar Koomen. „Ik woon al ze; jaar in hetzelfde huis én heb ooi geen oproepkaart gekregen." Dat vele honderden mensen niei hebben kunnen stemmen in dt categorie gebouwd (huiseigena ren), heeft volgens dijkgraaf A Gosselaar geen gevolgen vooi de verkiezingen. „Er is niet éér bezwaar binnengekomen. Vrij dag hebben wij de definitievi uitslag vastgesteld." Met de gemeente Goes heeft hel waterschap nog wel een robber tje te vechten, aldus Gosselaar Goes heeft het waterschap er; laat woninggegevens geleverd waardoor het waterschap enke le tonnen is misgelopen. Gosse laar: „Daar gaan we over pra ten." GOES - De School met de Bijbé uit Sint Annaland is winnaar geworden van het Zeeuws dam kampioenschap voor basisscho len. hi de finale versloeg hel winnende viertal Ter Tolne uil Tholen met 6-2. Het team uit Sint Annaland be stond uit Harm Westdorp, Je roen Oosdijk, Armando Lind; hout en Arjen Heijboer. De Rank uit 's-Gravenpolder er de Prinses Ireneschool uit Goe werden derde en vierde. Dal geeft hen het recht deel te nemei aan de halve finales voor hd Nederlands kampioenschap Dat geldt niet voor de Diaconie; school uit Aagtekerke, Ooster- burch uit Oosterland, Eber Haëzer uit Tholen en Het Kom pas uit Oost-Souburg die res pectievelijk op de plaatsen viji tot en met acht eindigden. RENESSE - De zangeres Gala is gestrikt voor het jaarlijkse Beachpop-festival tussen Re- nesse en Scharendijke. De pop/dance-zangeres, die de laatste jaren wereldwijd vier hits uitbracht, is zowel in Eu ropa en Japan als in de Ver enigde Staten populair. Haar bekendse single tot nu toe is; Freed from desire ge weest, maar ook met nummers als Everyone has inside, Let a boy cry en Come into my life oogstte ze succes. Beachpop wordt gehouden op 12 en 13 juni. De organisatie legde eerder al onder anderen De Kast, Char- ly Lownoise Mental Theo en het heropgerichte 2 Unlimited vast. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Precies vier honderd jaar na zijn overlijden houdt Marnix van Sint Alde gonde de gemoederen in Zee land volop bezig. Moet de ge leerde import-Zeeuw, ooit de rechterhand van Willem van Oranje, in Zeeland worden her dacht? En zo ja, hoe dan? Met een passende herdenking in West-Souburg, vindt J.P. Deij van de aldaar gevestigde Stich ting Aldegonde. Met een weten schappelijk congres van nationale allure, vindt de Mid delburgse Marnix-kenner drs C. Rooker. Marnix hoeft niet zo no dig in Zeeland te worden her dacht, vindt het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. „Het onderwerp is te weinig Zeeuws." Op 15 december is het vierhon derd jaar geleden dat Philips van Marnix, heer van Sint Alde gonde overleed. Volgens de En cyclopedie van Zeeland wordt hij beschouwd als een 'geleerd en geletterd man, welsprekend redenaar, kundig diplomaat, moedig veldheer en achtens waardig edelman'. Hij was een belangrijk adviseur van Willem van Oranje, was enige tijd bur gemeester van Antwerpen en maakte een eigen psalmberij ming. Nog altijd twisten geleer den over de vraag of Marnix wel, niet, of gedeeltelijk de au teur is van het Wilhelmus. West-Souburg Tussen 1579 en 1590 woonde Marnix een aantal jaren in het in de achttiende eeuw gesloopte kasteel van West-Souburg. In 1598 stierf Marnix in Leiden aan de pest. Het verhaal gaat dat zijn stoffelijke resten latei- naar Souburg zijn overge bracht, maar dat is nooit bewe zen. De Geuzenbond van Antwerpen het in 1872 een ge denknaald voor Marnix neer zetten in West-Souburg. „Zonder de Tachtigjarige Oor log zou Marnix ongetwijfeld een prominente hoogleraar zijn ge worden", denkt Rooker. „Nu neemt hij een belangrijke posi tie in onze geschiedenis in. Als hij Antwerpen niet zo stuntelig had verdedigd tegen de Span jaarden zou het misschien nooit tot een opdeling van Nederland en België zijn gekomen. Ook zijn theologisch belang was groot. Hij was de Calvijn van Neder land." Genoeg redenen kortom, om aan de figuur van Marnix een wetenschappelijk congres te wijden en een officieel gedenk boek samen te stellen. Maar in dat streven wordt Rooker in Zeeland niet gesteund. Hij be naderde onder meer het Zeeuws Genootschap en het provincie bestuur. Van de eerste kreeg hij nul op het rekest, van zijn brief aan Gedeputeerde Staten ont ving hij zelfs geen ontvangstbe vestiging. Deij benaderde Rooker wel met de vraag om aan zijn herden kingsactiviteiten in West-Sou burg mee te werken. „Ik vind dat initiatief sympathiek", zegt Rooker. „Maar het spoort niet met mijn ideeën." Volgens Rooker is Deij in de weer met lo kale activiteiten, terwijl zijn plan een congres met nationale uitstraling behelst. Hij weet dat de Vrije Universiteit in Amster dam een symposium in decem ber voorbereidt. „Ik weet niet hoe dat ervoor staat, maar ik heb begrepen dat het moeizaam gi ng. Wat is voor de hand liggen- der als een gezaghebbende Zeeuwse organisatie, dus het Genootschap of het provincie bestuur, een brief schrijft naar de VU en zegt: 'Kom het maar hier doen'? Ik kan dat als parti culier niet. Ik wil mezelf ook niet naar voren dringen. Ik vind het alleen een blamage als in Zeeland dit jaar rond Marnix van Sint Aldegonde niets seri eus van de grond zou komen." Navraag leert dat de organisatie van het symposium aan de VU nagenoeg rond is. „Meneer Rooker weet van niks", zegt professor M. Spier van de VU bits. „Ik ken hem niet persoon lijk, wel van zijn publicaties over Marnix. En die heb ik niet zo hoog zitten. Er is geen enkele reden waarom het symposium hier niet doorgaat. Volgende week sturen we het programma rond." Bovendien is het karakter van de door de Stichting Aldegonde geïnitieerde activiteiten niet meer lokaal te noemen. Deij heeft de Antwerpse Marnixrin- genbij zijn herdenking weten te betrekken. Hij beroemt zich op een aanbevelingscomité waarin de commissaris van de konin gin, de burgemeesters van Vlis singen, Middelburg en Antwer pen en de gouverneur van Antwerpen zitting hebben. Al leen van de eerste twee kon dat vrijdag worden bevestigd. Exposities Er zijn drie exposities in voor bereiding. Een daarvan wordt eind dit jaar in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg geor ganiseerd door het Zeeuws Do-' cumentatiecentrum en het Provinciaal Archeologisch Cen trum. Daarbij zal ook een publi catie verschijnen. Deij hoopt dat prins Willem-Alexander die op 12 december in de Burger zaal van het stadhuis in Middel burg in ontvangst wil nemen. De gemeente Middelburg bevestigt dat een aanvraag is ingediend om de Burgerzaal te gebruiken, maar burgemeester en wethou ders hebben daarover nog geen besluit genomen. Dezelfde dag heeft Deij in West-Souburg een aantal activiteiten gepland, waaronder een kranslegging bij Marnix' gedenknaald. Rooker en Deij verschillen niet in hun onbegrip over de manier waarop het Zeeuws Genoot schap zich afzijdig houdt van een Marnixherdenking. „Het is fantastisch als die plaatsvindt", zegt secretaris J. Schwartz van de werkgroep Historie en Ar cheologie. „Maar wij hebben het geld niet om dat financieel te ondersteunen. We vinden het ook geen onderwerp voor onze landelijke studiedag. We kun nen wel heel trots zijn dat Mar nix hier heeft gewoond, maar zijn belang voor de historie van Zeeland is te mager." Zonder overgang verwisselen Waardenberg en De Jong vanro! en herhalen dezelfde scene keei op keer wat tot hilarische tafe relen leidt. Uit het niets ver schijnt een zwevende balk oi een gammele hangbrug waarot halsbrekende toeren worde! uitgehaald. Het pubhek houdj angstig de adem in. Zoeken! naar de balans in de menselijk! verhoudingen kon geen beten metafoor gevonden worden. Ii de disco of de friettent komt o[ schrijnende wijze de contactar moede aan het licht. In alle treu righeid eincügen deze episode; steevast met een lach. Zo wetec deze heren steeds, met een ver rassende wending, te ontsnap pen aan een verstikkende emo tie. Hun timing is daarbij goed gekozen. Spanning en spot, kol der en drama wisselen elkaar ir hoog tempo af. Naast de acroba tische capriolen zijn er ander* fysieke elementen in hun spel Er wordt agressief gemept of mens en object. Verbale knok- partijtjes worden niet ge schuwd. Zo ontkomen de ge broeders Reve, technologie ei de Amerikaanse filmindustri! niet aan de spot van deze tw« alleskunners. Op geestige wijzi krijgen ze allen een veeg uit dt pan. Als een rode draad, bedoeld of niet, loopt communicatie of miscommunicatie door de hek voorstelling heen. Een knap staaltje is de onderwaterscen! waarbij gebaren en ondefr nieerbare geluiden meesterlijk veelzeggend zijn. Verbaal en nonverbaal wordt er afgeran seld en getroost. Maar wanxieel op het einde de storm en de cha os losbreekt, fantastisch vorm gegeven door licht- en geluids effecten, blijkt dat ondank! alles - agressie, afstoten en aan trekken - er altijd een redding? boei is te vinden. Daarvoo? moest het pubhek op de voorst! rijen nog enkele angstige mm menten doorstaan. Nog te zien op 7 maart (vandaag) hei Zuidlandtheater in Temend en op 22 en 23 mei in Schouwbuii De Maagd in Bergen op Zoom. door René Schrier GOES - In Goes is bezwaar aan getekend tegen de gang van za ken rond de gemeenteraadsver kiezingen. Peter van der Schoot, contactpersoon van de Socialis tische Partij, deed dat namens Johan Smits uit Goes, die zelf verhinderd was. Het bezwaar was het gebrek aan privacy tij dens het uitbrengen van de stem. Het hoofdstembureau van Goes vergaderde gistermorgen om de definitieve uitslag vast te stellen en dat was meteen de ge legenheid om bezwaar te ma ken. Na een discussie achter gesloten deuren besloten de leden van het hoofdstembureau het be zwaar af te wijzen. Wel beloofde de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag beterschap voor de Tweede-Kamerverkie zingen in mei. Goes zal ervoor zorgen dat de wachttijden voor mensen die hun stem uit willen brengen de wereld uit zijn en dat er maatregelen worden geno men om de verkiezingen nog Waardenberg en De Jong in Bandkaai. foto Clemens Rikker zorgvuldiger te laten verlopen, zoals Van der Zaag het formu leerde. De Goesenaar Smits heeft zijn stem uitgebracht in het stembu reau dat was ingericht in Ter Weel in Goes. Hij had zich voor al gestoord aan de medewerk ster van de gemeente Goes die aanwijzingen gaf aan de men sen die kwamen stemmen. Ze stond volgens Smits veel te dicht bij de stemcomputer: op een afstand van twee tot drie meter. De verklaring daarvoor was dat de bewuste vrouw niet zo goed kon zien en daarom wel dicht bij de apparatuur moest staan. Volgens de gevolmach tigdevan Smits, Van der Schoot, moet de stemming ongeldig worden verklaard wegen het schenden van de privacy. Na het besloten beraad ant woordde Van der Zaag dat de medewerkster van de gemeente die bij de stemcomputer stond aan de heer Smits gevraagd had of hij hulp behoefde. Daar is be vestigend op gereageerd, aldus de Goese burgemeester, en daar om heeft ze hem geassisteerd. Daar is volgens Van der Zaag niets verkeerd bij gegaan en er was ook geen sprake van beïn vloeding. Hij voegde eraan toe dat het het hoofdstembureau vrij staat om achter gesloten deuren te vergaderen. „Het be sluit is in de openbaarheid mee gedeeld, daar gaat het om", al dus de Goese burgemeester, die tevens voorzitter van het hoofd stembureau is. Van der Schoot zei van tevoren dat hij niet verwachtte dat het bezwaar ook daadwerkelijk iets uit zou halen en dat het tot een herstemming zou komen. Hij vond het wel van belang dat er over de gang van zaken in Goes wordt nagedacht, zodat het wellicht een volgende keer beter gaat. In Goes is de laatste dagen veel kritiek te horen op de gang van zaken bij de verkiezingen voor de gemeenteraad afgelo pen woensdag. In verschillende stembureaus ontstonden lange wachttijden door slecht of traag werkende computers. Verder waren er verschillende kritische opmerkingen over het ontbre ken van privacy. Tot slot bleek de uitslag van de gemeente Goes ernstig te werden vertraagd door haperende computers. De gemeente Goes had als enige in Zeeland een afwijkend systeem gekozen voor de elektronische verwerking van de stemmingen. TERNEUZEN, Zuidlandthea ter 'Bandkaai' totaaltheater door Martin van Waardenberg en Wilfried de Jong geproduceerd door Harry Kies Theaterpro- dukties. doorTreesvan Herpen In tien scenes en een grote fina le laten Waardenberg en De Jong zien wat communicatie is. Alle theatrale middelen worden door hen op vaardige wijze in gezet met als gevolg dat alle emotionele registers bij het pu bliek worden aangeboord, maar de lach overheerst. Verrassing is van al hun kunsten de grootste troef. 'Bandkaai' is de zesde voorstel ling van dit duo. In de voorgaan de afleveringen leerden we hen kennen als ietwat rumoerige schreeuwerds die viezigheid en acrobatiek aan humor wisten te koppelen. Waardenberg was do minant, De Jong personifieerde de sul. Nu zijn ze gelijkwaardi ger en subtieler. In een decor van bruine zeildoe ken en scheepsattributen zetten de twee Rotterdamse veertigers zichzelf en het publiek steeds op het verkeerde been. Met of zon der woorden spelen ze een spel van aantrekken en afstoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14