Onderzoek stemfraude in Sluis intra Twaalf jaar voor cocaïnesmokkel Volwassenen in sportverenigingen denken te vaak voor de jeugdleden LPS 4 Weer ongelukken door glad wegdek A58 bij Kapelle Hongaren snuffelen in politiekeuken Gedenkbomen voor overleden kinderen Univé, in de buurt voor alle zekerheid! UMVE^ Valse volmachten gebruikt B om-Dia De Meeuw ounMino^ zeeuwse almanak Reactie door Hans Heijt SLUIS - De politie onderzoekt mogelijk geknoei met stem- kaarten in Sluis. Er is aangifte gedaan van twee gevallen waar in woensdag bij de raadsverkie zingen ten onrechte bij vol macht is gestemd. De Sluisse A Smoor houdt het kandidaat raadslid T. Tas (WD/ Gemeen tebelangen) verantwoordelijk voor het vervalsen van haar vol macht, waardoor ze zelf niet kon stemmen. Tas wilgeen commentaar geven. Hij zegt het politieonderzoek naar het misbruik van de stern- kaarten van Smoor en een ande re inwoonster van Sluis te steu nen. Poltiewoordvoerder J. van Mourick verklaart dat het on derzoek naar het geknoei met de twee volmachten loopt en dat nog niet bekend is wie verant woordelijk is voor de fraude. Mevrouw Smoor en een mede inwoonster van Sluis konden woensdag niet stemmen tot gro te verbazing en boosheid van de twee kiezers. Vóór de verkiezin gen had Smoor al twee keer ge beld naar de gemeente Sluis- Aardenburg, omdat ze geen op roep had ontvangen. ,,Ik kreeg te horen dat ik me ook met mijn paspoort bij het stembureau kon melden, maar toen ik daar aankwam, bleek dat iemand an ders mijn stemkaart al had ge bruikt", vertelt de 74-jarige inwoonster van Sluis. „De vol macht was met een valse hand tekening ondertekend." Ze deed vrijdag aangifte bij het politiebureau en kreeg toen vol gens haar zeggen te horen dat (Advertentie) Haven Brasserie NOG 3 WEKEN Tas de volmachten had vervalst. Op zijn verzoek zou iemand an ders met de vervalste volmach ten naar het stembureau zijn ge gaan. Smoor heeft geen idee op welke wijze Tas de oproepkaar ten in zijn bezit heeft gekregen. „Bij de vorige verkiezingen kwam Tas net niet in de raad. Hij wilde voorkomen dat het weer mis ging", veronderstelt Smoor. Tas haalde de vijfde - en laatste - raadszetel voor WD/- Gemeentebelangen binnen. Niet op de hoogte Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg en lijsttrek ker G. van Daele van VVD/Ge meentebelangen laten weten dat ze niet op de hoogte zijn van de betrokkenheid van Tas bij de veronderstelde verkiezings fraude. Ze onderkennen dat er in de gemeente veel per vol macht wordt gestemd. Van Lie re vindt overigens niet dat die manier van stemmen in zijn ge meente uit de hand loopt, ook al gaat het om bijna 1.000 van dè totaal 3.975 uitgebrachte stem men. „We zitten op een percen tage van vijfentwintig procent en dat is gebruikelijk voor een s grensgemeente." Zeeuws-Vlaanderen heeft een reputatie als het om het ronselen en veelvuldig gebruik van vol machten gaat bij verkiezingen. Maar bij de wettelijk voorge schreven vergadering van de ze ven hoofdstembureaus in de re gio bleek vrijdag dat er nergens - met uitzondering van Sluis- Aardenburg - onregelmatighe den waren geconstateerd. zie ook pagina 2: Commentaar Advertentie U heeft al een abonnement vanaf 59,50 per jaar. Meer informatie: Stap eens binnen bij de Rabobank bij u in de buurt of bel met: ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag een 38-jarige Amsterdammer ver oordeeld tot een gevangenis straf van twaalf jaar. De recht bank acht bewezendat hij betrokken is geweest bij diverse omvangrijke transporten van cocaïne. Officier van justitie nu-. J. M. Valente had twee weken geleden vijftien jaar geëist. De Amsterdammer zou onder meer een aandeel hebben gehad in de smokkel van twee grote partijen (1.100 en 2.200 kilo gram) cocaïne van Venezuela naar Antwerpen in 1992 en '93. De harddrugs zat verpakt als nepsteenkool in een lading co kes. Een deel van de eerste partij werd in augustus '92 ontdekt in een loods in Heikant. Vijf ande re verdachten van die transpor ten, onder wie de broer van de (Advertentie) Gebruik uw verstand! tank goedkoop en pakoen, Tank- en Servicestation Bouw/man Cadeau Lange Delft 11 - Middelburg (Advertentie) *Dezo ollio loopt tol IA moort o s. OP OP Se ©gtegraiüf INTERIEUR GABIN SCHOENMODE MIDDELBURG Deze week uitgevoerd door; Kapclle, tel. 0113-344151 Vlnr: politiechef Oostburg T. Muller, zijn Hongaarse collega's F. Frankberger en F. Voros, campingeigenaar J. van de Velde en de Ter- neuzense politieman J. vanLare., foto Peter Nicolai door Hans Heijt NIEUWVLEET - De Hongaarse regio Sio- fok is in één opzicht vergelijkbaar met Zeeuws-Vlaanderen. Beide gebieden zijn in de zomermaanden een toevluchtsoord voor toeristen en recreanten. Districts chef Ferenc Frankberger van Siofok en stafmedewerker Ferenc Voros brengen daarom deze week een bezoek aan Zee land om te kijken op welke wijze hun Ne derlandse collega's te werk gaan. De Temeuzense politieman J. van Lare legt uit dat Siofok aan het Balatonmeer ligt dat in de zomermaanden druk wordt bezocht door toeristen uit onder meer Duitsland en Nederland. „De contacten met de Hongaarse politie dateren van 1990:/ 1991", zegt Van Lare. .„Onze poli tiemensen hebben verschillende keren meegedraaid in Hongarije. Zelf heb ik dat ook een keer gedaan." Van Lare verklaart dat hij zich na een week al thuis voelde in Hongarije en dat het werk heel nuttig was. „Je kunt de mensen op het hart drukken geen soft drugs te gebruiken, want daar wordt in Hongarije veel harder tegen opgetreden dan in Nederland. Verder heb je een be langrijke dienstverlenende functie. Het is mogelijk de mensen goed te helpen als ze bijvoorbeeld te maken hebben met dief stal of een ander probleem." Taalprobleem Dat Hongaarse agenten nog niet hebben meegedraaid in Zeeuws-Vlaanderen houdt vooral verband met het taalpro bleem. Van Lare: „Vijfennegentigprocent spreekt alleen Hongaars en/of Russisch. De vijf procent die wel een andfere taal spreekt is in de zomermaanden hard nodig in eigen land." Frankberger en Voros arriveerden zondag in Nederland en gaan vanavond, zater dag, weer terug. De Hongaarse delegatie bracht onder meer een bezoek aan een voetbalwedstrijd en kreeg inzicht m de aanpak van de drugscriminaliteit. Vrij dag bezochten ze recreatiecentrum De Pannenschuur in Nieuwvliet. Tijdens dat bezoek werd duidelijk dat de Zeeuws- Vlaamse politie en recreatie-onderne mers goed samenwerken. In Hongarije is dat anders. „Ik heb begrepen dat recrea- tieondernemers in Hongarije niet graag politiemensen op hun bedrijf zien, omdat ze denken dat het slecht is voor het beeld van hun onderneming", verklaart J. van de Velde van de Pannenschuur. Frankberger laat weten dat de Hongaarse politie wellicht iets kan leren van de wijze waarop Zeeuwse politieteams de drugs criminaliteit aanpakken. „Verder valt het me op dat bij zedendelicten het slachtof fer het belangrijkst is", aldus Frankber ger. „In Hongarije krijgt het slachtoffer ook aandacht. Maar het belangrijkste is toch het succes van het onderzoek. door René Schrier KAPELLE - Op exact dezelfde plek waar woensdag bij een ver keersongeval twee doden vie len, op de A58 ter hoogte van Kapelle, zijn vrijdagmorgen weer ongelukken gebeurd. Zo wel aan de noordzijde als aan de zuidzijde van de weg gingen au to's in de slip. Niemand raakte gewond, maar de schade is aan zienlijk. Het eerste ongeluk gebeurde rond half elf, toen een auto, die uit de Vlaketunnel kwam en in de richting van Middelburg reed, een andere auto wilde in halen. De bestuurder, afkomstig uit Woensdrecht, bemerkte te laat dat een vrachtauto ook wil de inhalen. Hij probeerde een botsing te vermijden door krachtig te remmen en daarbij raakte hij - vermoedelijk door regenval en het gladde wegdek - in een slip. Het voertuig kwam achterstevoren met de rechter zijde tegen de vangrail in de middenberm tot stilstand. De hele rechterzijde van de auto werd beschadigd. Een uur later was het op de an,- dere rijbaan raak. Ook daar raakte een auto in een slip tij dens hevige regenval. Dat ge beurde nagenoeg op dezelfde plaats als het ongeval van woensdag. De auto moest wor den weggesleept. Ook op een andere plaats op de A58 raakte vrijdagmorgen een auto, waarschijnlijk door aqua planing, ineenslip. Dat was om streeks kwart voor elf ter hoogte van 's-Heer Arendskerke. Het ging om een auto die in de rich ting Vlissingen-Goes reed. Vol gens een getuige week de auto ineens naar links uit, waarna hij aan het slingeren ging. De wa gen belandde op zijn kant in de sloot aan de rechterzijde. Aan het stuur zat een inwoner van Nieuwerkerk aan de IJssel en naast hem iemand uit Vlissin- gen. Ze kwamen met de schrik vrij. Deltaweg Op de Deltaweg was er tegen één uur 's middags een kop- staartbotsing, die ook aan het gladde wegdek te wijten was. Een bestuurster van een perso nenauto reed op het wegvak tus sen de verkeerslichten en Goes. Ze moest afremmen in verband met het voor haar rijdende ver keer. De auto die achter haar reed remde eveneens, maar gleed door tegen de voorliggen de auto. Beide wagens moesten worden weggetakeld. (Advertentie) HOTEL WESTDUIN= LOGISCH dal u kiest vooreen TOPLOCATIE voor uw (meerdaagse) vergaderingen op 50 meter van zee, midden in de vrije natuur, met 90 kamers, 8 zalen, zwembad, fitness, sauna, zonnebanken, all-weather tennisbanen en 150 gratis parkeerplaatsen op eigen terrein. STRANDPAVILJOEN op 100 meter afstand voor feesten, partijen, barbecue tol 200 personen. Bel vandaag voor alle info; Westduin 1-4371 PE Koudekerke (Vlissingen) Telefoon 0118-552510. Fax 0118-552776 DAT VERGADERT EEN STUK BETER WÊÊÊUÊÊÊÊUnÊÊÊtÊÊÊk Amsterdammer, zijn eerder ver oordeeld tot gevangenisstraffen die variëren van acht tot vijftien jaar. Het vonnis viel lager uit dan de geëiste vijftien jaar, omdat de rechtbank er rekening mee hield dat de man niet eerder voor soortgelijke delicten is veroor- dêeld. Advertentie Wij gaan verhuizen vanaf vandaag op de hele collectie 50% korting door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Besturen van sportclubs hebben het beste voor met hun jeugdleden. Toch maken ze nog te vaak de fout dat ze zelf wel denken te weten wat de jongste generatie wil. Een club die een goed jeugdbeleid wil opzetten moet juist vooral luisteren naar de jongeren. Met die boodschap gaan, verspreid over het land, 25 gediplomeerde jeugdsportconsulenten aan de slag. Twee van hen komen uit Zeeland: Natasja Kesteloo uit Middelburg en Christel Arendse uit Oost-Souburg. Het gaat om de eerste gediplo meerde jeugdsportconsulenten in Nederland. Zij hebben bijna een jaar lang de opleiding On dersteuning Jeugdsport (OJS) gevolgd, een cursus die de Rijks universiteit Utrecht in samen werking met de Nederlandse Christelijke Sport Unie, de Ne derlandse Katholieke Sportfe deratie, NOC*NSF en Jeugd in Beweging heeft ontwikkeld. Maandag is in Utrecht de diplo ma-uitreiking. De provinciale sportraden zetten de kersverse consulenten op projectbasis in bij verenigingen die om deskun dige ondersteuning vragen. Natasja Kesteloo - zij moet in verband met een skivakantie verstek laten gaan bij de diplo ma-uitreiking - vond het een in tensieve maar leerzame oplei ding. Na het theoriegedeelte paste ze de opgedane kennis toe bij Voetbalvereniging Seroos- lcerke. Met een werkgroep, waarin onder anderen be stuursleden en de jeugdtrainer zaten, nam ze het jeugdbeleid van de club onder de loep. Stap „Het probleem is vaak dat vol wassenen voor kinderen den ken", zegt Natasja. „Als pro jectleider heb ik een analyse gemaakt die in de werkgroep is besproken. Met de resultaten daarvan ben ik naar de jeugd toe gestapt. Juist die stap is heel es sentieel. De jongeren geven een reactie en door de samensmel- De eerste gediplomeerde Zeeuwse jeugdsportconsulenten Natasja Kesteloo (links) en Christel Arend- se: „Steeds blijkt dat clubs wel enthousiast bezig zijn vóór de jeugd, maar niet mét de jeugd." foto Ruben Oreel ting van al die gegevens krijg je pas een realistisch beeld van de vereniging." Zo bleek bijvoorbeeld dat de jeugdleden van Serooskerke veel meer waarde dan verwacht hechten aan de juiste speelbal. „De E'tjes willen hetzelfde ma- teriaal hebben als de A-junioren en niet met zachtere ballen spe len. Anders roepen ze: die groten spelen wél met goede ballen." Natasja prijst de voetbalvereni ging, omdat het bestuur de uit komsten ter harte heeft geno men. „Daarnaast denk ik dat de zaken die nu al goed lopen moe ten worden gekoesterd. Het be houden van het goede is net zo belangrijk als het aanbrengen van verbeteringen." Christel Arendse is in de laatste (Advertentie) GLASHANDEL "MOERSTEE' Levering en plaatsing van: Alle soorten glas Zandstralen van glas Glazen meubelen Dubbel glas (HR) Spiegels (vele kleuren) Kozijnrenovatie Eigen glasslijperij Zaterdagmiddag gesloten 'i -J T 1 Nw. Kerkstraat 10a - Kapelle - Biezelinge I s 0113 -34 16 88 Fax 0113 -34 40 62 fase van haar studie pedagogiek in Utrecht, met als afstudeer richting sport, bewegen en ge zondheid. „De meeste deelnemers aan de cursus hebben volgens mij een heel andere kijk op het consu- lentwerk gekregen omdat je je nu echt op de jeugd richt." Christel deed praktij kervaring op bij de Oost-Souburgse voet balclub RCS. Zij ontdekte bij voorbeeld dat de nevenactivi teiten in de club niet aansloten bij de wensen van de jongeren. „De activiteitencommissie bleek niet echt op de hoogte te zijn van wat de jeugd wilde." Om te weten wat er in het alge meen onder de jonge leden leeft en om de inspraak te verbeteren, roept RCS een jeugdraad in het leven. Christel: „Steeds blijkt dat clubs wel enthousiast bezig zijn vóór de jeugd, maar niet mét de jeugd." door Edith Ramakers HEINKENSZAND - Op de Ou- dekamersedijk naast de schaapskooi bij Heinkenszand plaatst de stichting Mo(nu)ment voor een Kind op 21 maart een kunstwerk. Tegelijkertijd wor den er 25 linden geplant door ouders van kinderen die zijn overleden aan een stofwisse lingsziekte. De Vereniging Na tuurmonumenten werkt mee aan de hex-denkingsplaats om de herinnering aan kinderen le vend te houden. Ruud van Leerzem, secretaris van de stichting, prijst de schoonheid van de Oudekamer- sedijk. De dijk wordt gemar keerd door de grenslinde. „Zuid-Beveland is rijk aan lin den. Linden wox-den door hxm lange levensduur en mooie ui terlijk vaak als herdenkïngs- boom gekozen. Dat er een hele dijk als herdenkingsmonument wordt ingericht, is uniek in Ne derland." Het planten van de linden heeft vooral een symbolische beteke nis. Een kind krijg je er natuur lijk niet mee terug, maar je ziet de bomen groeien. Voor mijzelf biedt dat emotioneel tegen wicht aan de ellende van de dood. Wij hebben vijf kinderen, twee van hen zijn op jonge leef tijd ovexieden aan de stofwisse lingsziekte. Wij planten die dag twee boompjes. Ik denk dat we er heel vaak naar toe zullen gaan." Als hij over de Oudekamerse- dijk loopt, verwacht hij gemak kelijker tex-ug te denken aan de mooie dingen die hij met zijn kinderen heeft meegemaakt. „Hoe ze waren toen ze leefden. Bij een begraafplaats denk je aan het dode kind en de leegte die het heeft achtergelaten." Het kunstwerk waaraan ruim 200 kinderen van basisschool Wilgenhof in Middelburg onder leiding van kunstenaar Dick van Biemen hebben gewerkt, zal 21 maart wox-den geplaatst bij de herdenkingsdijk. „Met het kunstwerk geef je aaix dat het een heel bijzondere dijk is. Mex-le, mijn dochter, heeft op de ze basisschool gezeten. Zij is twee jaar geleden aan de stof wisselingsziekte overleden. Dat maakte veel indruk op een groot aantal kinderen. Over het idee om mee te werken aan een kunstwerk, waren ze direct en thousiast." Initiatiefnemer De stichting Monument voor een Kind is een initiatief van de Vereniging voor Kindex-en met stofwisselingsziekten (VKS). VKS zet zich vanaf 1994 in om de stofwisselingsziekte onder de aandacht te brengen. De vrij onbekende stofwisselingsziekte is moeilijk te bestrijden omdat er talloze verschillende vormen zijn. Bij de erfelijke aandoening is de werking van enzymen ern stig verstoord, waardoor kinde ren vaak op jonge leeftijd over lijden. De stichting Monument voor een Kind heeft er nog aan gedacht om de hex-innex*ingsdijk ook voor slachtoffeitjes van an dere ziekten in te richten. „Maai er kunnen slechts rond de hon derd bomen op de dijk worden geplant. Het bestuur zal afwij kende verzoeken echter wel in dividueel beoordelen." (Advertentie) GROEDE O.B.M. Groede. Voorstraat 16. iel. (0117) 37 15 65. O.B.M. Terneuzen. Voorstraat 16. tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG Univé Zeeland. Molenwater 49. tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabanl. Markt 5. tel. (0165) 30 15 05 Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. Daar plukt de vruchten van! Met het toenemen van de ou derdom wordt de actieradius beperkt. De benen willen niet meer zo vlot mee als vroeger, de lust om grote reizen te ma ken en kennis te maken met andere culturen neemt af. Daarom leek het de ontspan- ningscommissievan een Vlis- sings woonzorgcentrum ivel een aardige gedachte die an dere wereld bij de bewoners te brengen en de bejaarden te verrassen met een optreden var een Surinaamse band. De presentatie sloeg al me teen aan toen het met veel bongo-bombarie vermengde spektakel een aanvang nam. De muzikanten meenden zelfs even een, weliswaar kort durende massale ritmi sche beiveging te kunnen waarnemen. Dat had echter niets met een swingend gevoel van doen. Als reactie op het plotseling losbarstende muzikale ge weld had iedereen alleen maar naar de eigen gehoor- apparatuur gegrepen om die met een noodgang buiten werking te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13