m Serviërs stuiten op fel verzet pot Nieuw! ilr NS-stallingen Zeeland In gevaar ïT V oetbal vandalen strenger bestraft 4 WEKEN fr Koppeling kan studenten hun beurs kosten Tientallen doden in strijd met Albanezen rond dorpen in Kosovo Geen blijvende problemen na langdurig cannabisgebruik Twee overvallen op één avond in Terneuzen Meer macht voor Soeharto [VACATURES VN kapittelen Nederland om racismebeleid Bewaking fietsen sneuvelt in bezuinigingsplan Opruiming Schoevers in Breda HT" Watco lonkt naar Delta Krajicek en Siemerink verder 17 Advocate van ramp-piloot doodgeslagen p mHr 21 Stoomzeilschip in Den Helder VOOR 15,- PZC Buien In de ochtend bewolkt en regenachtig, in de middag enkele opklaringen afgewisseld door buien. Maxima 10 a 11 graden. 241e jaargang no. 56 zaterdag 7 maart 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Langkemper in Goes, VG D in Vlissingen van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Koppeling van de bestanden van de Infor- matiebeheergroep en de bevol kingsregisters kan uitwonende studenten in ernstige financië le problemen brengen. Een uit breiding van de Koppelings wet maakt die vergelijking namelijk binnenkort mogelijk. Studenten die niet meer thuis wonen, ontvangen maande lijks een uitwon endenbeurs. Die is 300 hoger dan de beurs voor thuiswonenden. In de gro te steden staan veel studenten formeel niet te boek als huur ders. Kamerbewoners zijn vaak onderhuurders. Volgens de Amsterdamse stu- dentenbond ASVA/OBAS gaat het in de hoofdstad alleen al om 4.000 studenten. Uit eigen on derzoek van de bond blijkt dat een kwart van de uitwonende studenten aan de Universteit van Amsterdam niet bij de ge meentelijke autoriteiten als zodanig is gemeld. De helft van hen zegt dat ze zich van hospita of huisver huurder niet op het adres mo gen inschrijven. De reden daarvoor zou zijn dat de ver huurder bang is problemen te krijgen met huiseigenaar, be lasting of uitkeringsinstanties. Minister Ritzen (Onderwijs) bevestigt dat studenten in de grote steden door de Koppe lingswet inderdaad in de pro blemen kunnen komen. Hij Wil hierover overleggen met de studentenbonden.Ook wil Rit zen de zaak in het kabinet aan de orde stellen.Het is nog niet bekend wanneer dat gebeurt. De Koppelingswet is enkele ja ren geleden van kracht gewor den. Doel daarvan is misbruik van voorzieningen tegen te gaan. Tot nu toe voorzag de wet niet in een koppeling van het bevolkingsregister en het be stand van de IBG. ANP van onze redactie buitenland PMSTINA - Servische troepen stuiten bij hun of fensief tegen Albanese bolwerken in centraal- Kosovo op fel verzet van bewapende Albanese na tionalisten. Bij de strijd zijn donderdag en vrijdag tiéntallen doden gevallen. Circa 20.000 mensen hebben gisteren in de Albanese hoofd stad Tirana betoogd tegen het gewelddadige Servische optre den. De demonstranten riepen de internationale gemeenschap op in te grijpen. InhetaanKoso- vo grenzende Macedonië gingen circa 30.000 etnische Albanezen de straat op. Kleinere betogin gen waren er in Den Den Haag, Wenen, Genève, Helsinki en Zu rich. De crisis in het buurland heeft in Albanië voor het eerst voor eenstemmingheid gezorgd van alle partijen, die unaniem debe- toging steunden. Tirana bracht donderdag zijn troepen langs de grens met Kosovo in staat van paraatheid. Zuivering Ondanks internationale protes ten zetten Servische poli tietroe pen gisteren de operaties voort tegen Albanese 'terroristen'. Door het felle verzet van de Al banese nationalisten in de regio AMSTERDAM - Langdurig cannabisgebruik leidt na het staken ervan niet tot onherstel bare mentale gezondheidspro blemen. Alleen bij jongeren die een (erfelijke) aanleg hebben voor schizofrenie, kan het ge bruik een psychose veroorzaken door Jan Dirk van Scheyen TERNEUZEN - Kort na elkaar zijn gisteravond in Terneuzen twee overvallen gepleegd. Doel wit waren een benzinestation en een hotel. Er vielen geen gewon den. Rond halftien bedreigde een man met een mes en een op een handvuurwapen gelijkend voorwerp een klant en de pomp bediende in een benzinestation aan de Serlippensstraat. De me dewerker van het pompstation zag echter kans de kassa af te sluiten en er direct vandoor te gaan. De overvaller verliet on- verrichterzake het tankstation. Korte tijd later, rond tien voor tien, werd een hotel aan de Peter van Anrooylaan overvallen. Een man die zich onherkenbaar JAKARTA - Terwijl studenten zijn aftreden eisen wil de Raad gevende Volksassemblee de In donesische president Soeharto juist grotere bevoegdheden ge ven om de economische crisis en de toenemende onrust in het land de baas te kunnen. Dat hebben leden van de Assemblee gisteren gezegd. Het is nog niet duidelijk wat de nieuwe bevoegdheden van Soe harto zullen zijn. Volgens waar nemers krijgt hij waarschijnlijk de mogelijkheid harder op te treden tegen dissidenten en de bevoegdheid de Assemblee, een volksvertegenwoordiging die slechts een adviserende taak heeft, te ontbinden en andere instellingen te sluiten. Soeharto had overigens al ruime moge lijkheden om dissidente gelui den de smoren. De Assemblee zal Soeharto, die al 32 jaar aan de macht is, volgende week her- tóezen als president. Sinds het begin van de huidige financiële crisis in Azië heeft de Indonesische munt, de roepia, ®eer dan 70 procent van zijn waarde verloren. AP (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! SRPERS Drenica loopt het aantal slacht offers op. Serviërs geven toe dat hun verliezen stijgen. De strijd Prekaz en Lausha, waar volgens Albanese bronnen donderdag zeker vijftig etnische Albanezen autoriteiten meldden 22 doden: twintig 'terroristen' en twee po litiemensen. woedt vooral rond de dorpen werden gedood. De Servische De leider van de Albanese na- en een al ontwikkelde schizofre nie negatief beïnvloeden. Dit blijkt uit een literatuuron derzoek dat is gepubliceerd in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Dat is uitgevoerd in opdracht van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. ANP had gemaakt met een diep over de ogen getrokken pet en een sjaal voor zijn mond, bedreigde met een klein handvuurwapen twee hotelgasten en een mede werkster van het hotel. De politie wist gisteravond laat nog niet of en hoeveel geld er buit is gemaakt bij de tweede overval. GENEVE - De Nederlandse po litie treedt te laks op bij het con stateren en registreren van ra cisme in de samenleving. Dit concludeert het Comité tegen Rassendiscriminatie van de Verenigde Naties, dat vrijdag de behandeling van het Neder landse rapport over dit onder werp afrondde. De VN-expert voor Nederland, de Roemeen Ion Diaconu, vindt dat de politie een rapport van alle incidenten met racistische componenten moet samenstel len. Hij vindt het aantal niet-ge- registreerde incidenten in Ne derland reden tot zorg. Het racismeverslag moet vol gens Diaconu naar het Open baar Ministerie worden ge stuurd. Dit krijgt dan meer handvatten voor het opsporen van racisme en het vervolgen van mensen. „Het OM is veel te traag en verricht onvolledig werk", aldus de expert verder. De Roemeense jurist hekelde dat Den Haag met een sterk ver ouderd rapport op de proppen kwam. „In dit rapport is de Ne derlandse samenleving uit de late jaren tachtig neergezet ter wijl we inmiddels ruim tien j aar verder zijn", aldus Diaconu. De zeven leden van het VN-comité sommeerden Den Haag vaart te maken met een rapportage over de huidige situatie. Vertegen woordiger T. Halff van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken beloofde dat dit verslag bij de volgende zitting van het VN- comité op tafel ligt. ANP Een Albanees kind maakt het overwinningsteken tijdens een massale demonstratie gisteren in Tirana tegen het geweld in het aangrenzende Kosovo. foto Arben Celi/RTR door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De bewaakte rijwielstallingen bij de NS-sta- tions in Goes, Middelburg en Vlissingen wacht een nieuwe bezuinigingsronde. NS Sta tions, het bedrijfsonderdeel van de Nederlandse Spoorwegen dat over de stallingen gaat, wil in heel Nederland een groot aantal fietsenstallingen auto matiseren. Alleen voor dag kaarthouders zou de fietsen stalling beperkt open blijven. „Dit zou nogal wat betekenen", zegt G. de Kam, exploitant van de fietsenstalling in Goes. „Wij gaan er flink in inkomen op ach teruit, omdat de NS voortaan de inkomsten van de abonnemen ten krijgt. Daarvoor moet een geautomatiseerd systeem ko men. Als wij alleen dagkaart houders overhouden, moet er ook personeel uit." De Kam vindt het allemaal maar niets. „Als ze de boel auto matiseren. moet maar blijken dat het werkt. Je hebt het gezien met die stemcomputers in Goes. Dat werkte ook niet bepaald vlekkeloos. En zo'n rijwielstal ling blijft toch mensenwerk. Ook omdat wij nogal wat repa- ratiewerk hebben en huurfiet- sen." Grote groepen Th. van Mourik uit Middelburg kan de NS niet meer volgen. „Hoe willen ze dat doen? 's Mor gens komen ze in grote groepen binnen met hun fiets. Ik zou niet weten hoe je die aantallen met een geautomatiseerd systeem moet verwerken. Wat NS Stations beweegt, is Van Mourik zonneklaar. „De NS wil winst maken door te bezuini gen. Onze fietsenstalling speelt quitte, maar door er personeel uit te doen, hopen ze wel een ton te besparen." „Het is van de zotte", reageert de exploitant van de Vlissingse fietsenstalling, A van der Walle. „Het is niks anders dan bezuini gen en bezuinigen. En het is de vraag of automatiseren geld op levert. In Hilversum hebben ze de boel voor 3,2 miljoen gulden verbouwd en ik heb begrepen dat er elke dag nog geen twintig fietsen staan. Mensen willen zo iets niet." NS Stations benadert het posi tief. Door automatisering wordt het voor de reizigers mogelijk op elk tijdstip van de dag hun fiets te brengen en te halen. De geau tomatiseerde stallingen zullen ook comfortabeler worden. De beoogde bezuiniging die NS Stations wil halen over heel Ne derland, bedraagt twee miljoen gulden op jaarbasis. Vooraf zijn wel forse investeringen nodig. De fietsersbond ENFB heeft fel protest aangetekend tegen de plannen van NS Stations. Stal lingen sluiten dan wel niet, maar ze worden geautomati seerd. Omdat het personeel verdwijnt, zal het gevoel van onveiligheid onder reizigers toenemen, vreest de fietsers bond. Herstellen De rijwielstallingen hadden volgens de ENFB bij de verzelf standiging van de NS bij de rijksoverheid moeten blijven. De fietsersbond heeft er inmid dels bij minister A Jorritsma (WD) op aangedrongen 'die fundamentele fout' te herstel len. Rijwielstallinghouders zijn sa men in verzet gekomen tegen de plannen van de NS. Zij hebben een advocaat ingeschakeld, die NS Stations overigens nog niet op andere gedachten heeft kun nen brengen. Advertentie Advertentie diverse tuinartikelen 25 tot 50% Let op onze van/voor sticker PRAXIS MIDDELBURG EN VLISSINGEN Informatie over opleidingen en cursussen: (040) 2 44 28 32 Watco. afvalgigant in België met een nadrukkelijke belang stellingvoorde Nederlandse markt, voelt wel wat voor hechte samenwerking met Delta Nutsbedrijven. Directeur Y. Debruyne van Watco acht een joint venture van beide ondernemingen kansrijk tionalisten in Kosovo, Ibrahim Rugova, beschuldigt Servië van 'etnische zuiveringen'. Steeds meer vrouwen en kinderen ver laten de streek. Mannen blijven achter om het verzet te organi seren. Zij bestoken de aanval lers, die worden gesteund door tanks en helikopters, met ma chinegeweren en granaten. Harde boodschap De Britse minister Cook, die de EU-politiek coördineert, zei te verwachten dat de Contact groep voor Joegoslavië in de vergadering van maandag een harde boodschap zal richten aan Milosevic om een eind te maken aan de bloedige onder drukking in Kosovo. Premier Kok noemde de situatie in Kosovo 'zeer zorgelijk en griezelig'. Hij wil eerst diploma tiek overleg tussen de EU, de VS en de Europese veiligheidsorga nisatie OVSE om te trachten het conflict door bemiddeling op te lossen. „Maar je mag absoluut niet uitsluiten dat internationa le actie en interventie uiteinde lijk nodig zijn". Hij wilde niet zeggen of Nederland bereid is daaraan een militaire bijdrage te leveren. RTR/DPA/AFP zie ook pagina 2 PORDENONE - De advocaat van een Amerikaanse piloot die betrokken was bij het ongeluk met een skilift in Italië waarbij op 3 februari twintig mensen omkwamen, is gisteren overle den nadat een man haar met een hamer had aangevallen. De man is aangehouden. Volgens de politie heeft de circa 50-jarige man Francesca Trom- bino keihard met de hamer op het hoofd en het lichaam gesla gen toen zij uit haar kantoor kwam. De 43-jarige advocate overleed in een ziekenhuis in Udine aan haar verwondingen. De politie is er niet zeker van of er een verband bestaat tussen de aanslag en het feit dat Trombino optrad als advocaat van de Amerikaanse vlieger RTR Richard Krajicek speelt in de halve finales van het ABN/Amro-toemooi in Rotterdam tegen Jan Sie merink. De sterk spelende Siemerink verraste gis teravond Patrick Rafter, de nummer één van de plaatsingslijst: 6-4 6-4. Krajicek versloeg Greg Rusedski met 3-6 7-6 7-6. In de andere halve eind strijd staan de Zweed Thomas Johansson en Brett Steven uit Nieuw-Zeeland tegenover elkaar. Het nautisch themapark in Den Helder krijgt een meer dan honderd j aal oud stoomschroefschip - een zeilschip met een stoommachine als hulp motor - als blikvanger. Het gaat om de Bonaire, die in 1877 in Rotterdam van stapel liep. Sinds 1924 lag het schip in Delf zijl te verkommeren. Nu wordt de ruim vijftig me ter lange driemaster voor 10 miljoen gulden in oorspronkelijke staat terugge- ~X' C bracht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie:7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 22; reportage: 25,26,27,29 en 31; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38;tafel en trend: 39; au to motor fiets: 41natuur: 43 door Peter de Kneqt DEN HAAG - Voetbalvandalen wachten wat het Openbaar Mi nisterie (OM) betreft binnen kort zwaardere straffen. Fysiek geweld, bedreiging, discrimina tie en tegenwerking van politie en veiligheidsdiensten kunnen leiden tot eisen die een kwart hoger uitvallen dan de bestaan de standaard strafmaat. Wangedrag rond wedstrijden wordt in een plan van het OM op geen enkele wijze meer getole reerd. Ook de KNVB wordt veel intensiever betrokken bij de aanpak van vandalen en hun strafrechtelijke achtergrond. 'Agressieve' supporters krijgen lik-op-stuk en een stadionver bod tussen de drie maanden en vier jaar opgelegd. Dit staat in de nieuwe aanwij zing 'Bestrijding van voetbal vandalisme en voetbalgeweld' die het Openbaar Ministerie de ze maand naar buiten brengt. De nieuwe richtlijn van coördi nerend hoofdofficier voetbal vandalisme Daverschot en zijn collega Moraal is het antwoord op de steeds ernstiger vormen van vandalisme rond voetbal wedstrijden. Het OM wil de pakkans van vandalen flink verhogen door bij overtredingen direct in te grijpen. Om de risico's goed af te kunnen wegen, zal bij risico wedstrijden een officier van jus titie aanwezig zijn voor spoed overleg en snelrecht. Zo nodig worden na afloop van de wed strijd extra rechercheurs inge schakeld om vandalen alsnog op te sporen. De afstemming tussen politie, gemeente en het OM' wordt verbeterd. Zo nodig wor den per (risico)wedstrijd af spraken gemaakt die worden vastgelegd in een draaiboek. Justitie wil dat in beginsel alle gepleegde strafbare feiten wor den vervolgd. Deze aanpak moet vandalen ontmoedigen en de club of de KNVB tevens de mogelijkheden geven schade vergoeding te eisen dan wel een stadionverbod in te stellen. In' de nieuwe richtlijn verplicht de KNVB zich alle supporters van wie de officier van justitie straf rechtelijke informatie heeft verstrekt aan de KNVB, uit te sluiten van bezoek aan de stadi ons voor minimaal drie maan den en maximaal vier jaar. Als de supporter zich binnen vijf jaar opnieuw schuldig maakt aan vandalisme kan de uitslui tingsperiode worden verdub beld, Wordt de verdachte toch vrijgesproken, dan vernietigt de KNVB stadionverbod en per soonsgegevens, De hoogte van de straffen voor vandalen wordt bepaald door een puntenstelsel. Tot een be paald aantal punten kan de vandaal zijn straf 'afkopen', daarboven geldt een gevange nisstraf of werkstraf. Bij herha ling van wangedrag volgt altijd een dagvaarding. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ïJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1