Omzetverlies door werk aan weg Landbouw sterker in waterschap Vlissingen raakt archief niet kwijt Conflict om leiding dierenambulance in schikking geëindigd Samenstelling nieuw waterschapsbestuur zeeland 12 Bedrijven klagen over verminderde klandizie door slechte bereikbaarheid weekenddiensten Gemeentewerf Tholen vrijdag 6 maart 1998 door Caroline Moerland GOES - Wegwerkzaamheden zijn vaak een bron van ergernis. Niet alleen voor automobilisten en andere weggebruikers, maar vooral ook voor bedrijven langs de route. Door de verminderde bereikbaarheid kan het aantal klanten fors teruglopen. Er zou den zelfs gevallen zijn waarin wegwerk bedrijven de kop heeft gekost. Volgens een woordvoer der van de verenigde aannemers in Zeeland zijn dat echter Wild West-verhalen. 'Dit is een noodkreet'. Zo luidt de eerste zin van een brief van winkeliersvereniging Winbela in Heinkenszand aan het ge meentebestuur van Borsele. On derwerp is de herinrichting van het dorpscentrum. De onderne mers zeggen in de brief dat hun omzet is gehalveerd omdat ze onbereikbaar zijn voor klanten. Vergelijkbaar Eigenaar J. Lagaay van restau rant De Caisson aan de Smok- kelhoekweg in Kapelle heeft een vergelijkbare klacht. Hij spreekt van een 'lokaal dra maatje' nu zijn bedrijf en andere ondernemingen in de buurt slecht bereikbaar zijn als gevolg van wegwerkzaamheden. „Ik heb wel bedrijven failliet zien gaan in dit soort situaties." Vol gens Lagaay verwelkomt het restaurant aanzienlijk minder klanten dan onder normale om standigheden. „Het is nu kwart voor één en er zijn negen mensen voor de lunch. Vanmorgen rond koffietijd heb ik zes mensen ge had. Ik moet wel salarissen voor vijftien mensen doorbetalen. En de kosten voor huur, electrici- teit en verwarming gaan ook ge woon door." De Caisson gaat nu 's ochtends een half uur later open en 's avonds twee uur vroeger dicht. Verder wil Lagaay proberen de opdrachtgevers voor de recon structie (provincie en gemeente) aansprakelijk te stellen voor de omzet derving. Hij heeft er ech ter weinig vertrouwen in dat hem dat lukt. Toch biedt de wet onder sommige omstandighe den de mogelijkheid tot schade vergoeding, zo legt coördinator nieuwbouw wegen bij de pro vincie ir. J. G. M. Bakx uit. Een ondernemer moet dan op z'n minst kunnen aantonen dat hij verlies heeft geleden als gevolg van de wegwerkzaamheden. In de meeste gevallen komt het echter niet zo ver. De wet schrijft ook voor dat de overheid zorgvuldig om moet gaan met belangen van mensen. Dat doet de provincie bijvoorbeeld door betrokkenen tijdig informatie te verstrekken en door te zorgen voor een zo goed mogelijke om leiding en bereikbaarheid. „En dan is de kou vaak al een heel eind van de lucht", zegt Bakx. Brief in de bus Ook P. J. C. van der Vlies is van mening dat een goede voorbe reiding heel belangrijk is. Van der Vlies is directeur van aanne mingsbedrijf De Bourgraaf uit Goes en bestuurslid van de Zeeuwse afdeling van de aanne mersvereniging VAGWW. „We stoppen vantevoren altijd een brief bij de betrokkenen in de bus met de mededeling hoe lang het gaat duren. We gooien niet zonder meer de straat open en zien vervolgens maar hoe het zich ontwikkelt." Zijn er deson danks klachten, dan verwijst Van der Vlies ze naar de op drachtgever. En in het geval zijn eigen aannemingsbedrijf aan sprakelijk wordt gesteld, dan is er altijd nog de verzekering. Faillissementen als gevolg van wegwerkzaamheden doet Van der Vlies af als Wild West-ver- halen. „Meestal gaat het dan om bedrijven waarmee het toch al niet zo goed ging. En dan probe ren ze er vanwege zo'n recon structie nog wat geld uit te slepen. Dat bedrijven een om zetdaling met cijfers konden aantonen, heb ik nog nooit mee gemaakt." Geen klachten Dat een reconstructie niet altijd tot problemen hoeft te leiden, blijkt in Ovezande. Bedrijfslei der A Goeree van supermarkt Attent vindt het wellis waar ver velend dat de straat voor de winkel is opengebroken, maar heeft verder absoluut geen klachten. „De aannemer heeft zoveel mogelijk rekening met ons gehouden", zegt ze. En de supermarkt heeft zelf een oplos sing gevonden voor het pro bleem dat klanten niet meer voor de deur kunnen parkeren. „We hebben de privé-parkeer- plaats achter de winkel openge steld en verder bezorgen we va- .ker dan anders aan huis." 7 en 8 maart 1998 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Kievitstraat 2, Zie rikzee, tel. (0111) 413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel.(0111)482120. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Westerban- weg 14, Burgh-Haamstede, (0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. K. Buth, Haamstede, tel. (0111) 412180. Spreekuur zat. 13-14 uur, GOEREE-OVERFLAKKEE CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Dirksland, Herkingen en Melissant, vrij. 17.00-maa. 08.00 uur: S. Broek, Ring 117, Dirksland, tel. (0187)601262. Huisartsengroep Middelharnis- Sommelsdijk, zat. 08.00-maa. 08.00 D.W. van Kempen en mw. H.E. van Kempen-Zwolle, Voorstraat 30, Sommelsdijk, tel. (0187)482710 Huisartsengroep Flakkee Oost (Stad aan 't Haringvliet, Den Bom mel en Ooltgenspiaat), vrij. 18.00- maa. 08.00 uur: H.P. Maas, Molendijk 4, Stad aan 't Haringvliet, tel. (0187) 611269. Apotheek Apotheek Dirksland, Voorstraat 25, Dirksland, tel (0187) 601580, ge opend van ma. t/m vrij. van 08.30- 12.30 en 13-18 uur, zat. 9-12 en 17- 17.30, zon. 11.30-12 en 17-17.30 uur, spoedrecepten telefonisch via telnr. (0187)601580. Apotheek Ouddorp, Boompjes 3, Ouddorp, tel (0187) 683789, zat. 12- 13 en 16.30-17 uur, zon. 12-12.30 en 17.30-18'uur. Apotheek Menheerse, Voorstraat 16, Middelharnis, tel (0187) 483666, zat. 10.30-11.30 en 17.30-18 uur, zon. 11-11.30 en 17.30-18 uur, spoedrecepten telefonisch. Apotheek St. Joris, St. Joris Doel- straat 34-36, Sommelsdijk, tel. (0187) 487277, weekenddiensten via telefoonnummer (0187) 483666; spoedrecepten telefonisch. Dierenartsen Dierenkliniek Goeree-Overflakkee (gezelschapsdieren), Zuid Achter weg 28, Sommelsdijk, dienstdoen de dierenarts via tel. (0187) 482897. P.R.J.M. Schilder, Kolfweg 27, Ou de Tonge, afspraken via tel. (0187) 642441. Dierenartsenpraktijk L.E. Tjebbes en C.M. Westermann, Pr. Hendrik straat 2, Middelharnis, afspraken Viatel. (0187)482966. Het archief van Vlissingenin de Hellebardier straat word| het mooiste van Zuid-West-Nederland genoemd en zóu volgens archivaris Meerman niet zomaar mogen verdwijnen. foto Ruben O reel door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen raakt haar ge meentearchief niet kwijt. Volgens archi varis A Meerman blijft het gebouw in de Hellebardierstraat gewoon in gebruik als publieksruimte en depot voor documen tatie over de Vlissingse, Souburgse en Rit- themse geschiedenis. Nauwe samenwer king op organisatorisch gebied met het nieuwe archief dat in Middelburg wordt gebouwd ligt wel in het verschiet. „Sa menwerking is meer dan een wens, het is een noodzaak", stelt Meerman. Staatssecretaris A Nuis (Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen) zei dinsdag bij het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw voor het Rijksarchief en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere dat ook het archief van Vlissingen zich over een paar jaar bij dat 'Zeeuwse geheugenhuis' zal aansluiten. Naar aan leiding van een artikel in de PZC hierover werd het Vlissingse gemeentearchief woensdagochtend overstelpt met tele foontjes, „Zoals Nuis het zei is het wat te kort door de bocht geformuleerd", zegt Meerman, De archivaris wil ervoor waken dat een beeld ontstaat als zou er weer wat uit Vlis singen verdwijnen. In het gebouw in de Hellebardierstraat is drie miljoen gulden geïnvesteerd. „Ons archief werd het mooiste van Zuid-West-Nederland ge noemd. Toen het convenant werd gete kendvoor de nieuwbouw in Middelburg, heb ik tegen de rijksarchivaris gezegd dat wij op termijn best willen samenwerken, maar dat zij eerst maar eens organisato risch alles op orde moeten brengen. Pas daarna gaan we praten over samenwer king," Voorwaarden Volgens Meerman worden daaraan wel enkele randvoorwaarden gesteld. „Onder meer dat dit gebouw behouden blijft. De pots zijn bijvoorbeeld niet dik gezaaid. Bovendien gooi je een investering van drie miljoen gulden niet zomaar weg. Zo'n mooie voorziening mag niet verloren gaan, we moeten er juist gebruik van ma ken." Daar komt nog' bij dat de nieuw bouw in Middelburg ook niet berekend is op de komst van nog een aantal kilometers archief materia al uit Vlissingen. Samenwerking is in de ogen van Meerman wel noodzakelijk. „Hoe meer samenwer king, hoe beter. Walcheren is natuurlijk maar een postzegel. Ons archief hangt, er straks los bij. Iedereen is het erover eens dat er organisatorisch moet worden sa mengewerkt, iir de automatisering, de ac quisitie, de vormgeving. We krijgen, nu nogal eens klachten van mensen dat elk archief anders werkt. Er moet dus eenvor migheid komen in de manier waarop in Middelburg en in Vlissingen wordt ge welkt. Bij alles wat wij doen, geldt.dat het publiek op de eerste plaats komt." Het nieuwe archief in Middelburg wordt naar verwachting medio 1999 opgeleverd. Zodra het is ingericht en.de organisatie op poten is gezet, zullen de eerste gesprekken met het archief van Vlissingen plaatsvin den, vermoedt Meerman. „Dat zal dus eind 1999 zijn." door Harmen van der Werf GOES - De landbouw heeft haar positie in waterschap Zeeuwse Eilanden versterkt. Van de 35 zetels in de algemene vergade ring gaan er vijftien naar land- bouwkandidaten. Ook de SGP levert een groot smaldeel met acht hoofdingelanden, onder wie twee landbouwers. De groe nen van de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) haalden vier zetels. Het tellen van de stemmen heeft woensdagnacht tot drie uur ge duurd. „Ach, landbouwkandidaten", reageert voorzitter H. van der Maas van landbouworganisatie LTO Zeeland.. „Dat noemen jul lie maar zo. Een boer die in de categorie ingezetenen (alle in woners) is gekozen, zit er niet al leen voor landbouwbelangen. Zo beperkt moetje het helemaal niet zien." De verkiezingsuitslag spreekt Van der Maas wel aan. „De tra ditionele taak van het water schap is niet weggevaagd. Dat zou. ook een slechte zaak zijn. De landbouw beheert de meeste grond." De landbouw heeft veel zetels kunnen veroveren dankzij een gerichte campagne en een trou we achterban. Hetzelfde geldt voor de SGP. Heel mooi J. Hoekman, voorman van de SGP in het waterschap, noemt de uitslag 'heel mooi'. Hij be haalde in de categorie ingezete nen op Zuid-Beveland ruim 6.400 stemmen, tweeduizend meer dan nummer twee, de groene kandidaat Gerard Hee rebout. „Ons stemadvies is goed opge volgd", concludeert Hoekman, „en waarschijnlijk hebben ook mensen van buiten onze groepe ring op mij gestemd. Ik loop ook al een tijdje mee op Zuid-Beve land." Hoekman is weer in voor een plaats in het dagelijks wa terschapsbestuur. Bert van de Hoef uit Middelburg is dat ook. Als groene kandidaat wist hij in het kiesdistrict Wal cheren/Noord-Beveland 2.879 stemmen te vergaren onder de ingezetenen. Landbouwkandi- daat en CDA'er D. Vos (2.922 stemmen) en SGP'er W, de Vis ser (2.922 stemmen) gingen hem nog voor. Toch is Van de Hoef niet onte vreden. „In Middelburg was de opkomst laag, omdat daar geen raadsverkiezingen werden ge houden. Dat heeft ons stemmen gekost. Maar vier groene water schapsbestuurders is een rede lijke score. En Ferry Kramer, districtsafgevaardigde van Na tuurmonumenten, en de PvdA- 'ers Joop Roodenburg en Henk de Haas zijn ons waarschijnlijk welgezind." Bij de groenen waren er enkele verrassingen. Loes de Jong haalde het op Walcheren met de hakken over de sloot, ten koste van D66'er Hans Schaap. Het hing op veertig stemmen; 1.504 tegen 1.464. Inez Flameling die veel kans leek te maken, legde het op Zuid-Beveland af tegen SGP'er I. J. Otte en landbouw kandidaten M. van Overloop en Sophia Vermue-van 't Westein de. De groenen verloren hun zetels op Schouwen-Duiveland en Tholen. Op Schouwen-Duive land haalde Gert-Jan Buth vijf honderd stemmen minder dan landbouwkandidaat en SGP'er G. E. Houtekamer (2.715 stem men). Op Tholen vochten de mi lieu-groenen en de actiegroep Varkens Nee om twee zetels. De SGP liep er mee heen. Opmerkelijk was de uitslag van de stemming in de categorie on gebouwd (grondeigenaren) op Tholen. Zittend dagelijks be- stuurder J. L. C. Mol won van J. L. van Gorsel, die waarne mend dijkgraaf is geweest van het waterschap Tholen. Tholen Van Gorsel was aangeslagen. Zijn familie speelt al generaties lang een belangrijke rol in het waterschap. „Het zit me in het bloed.Hij had rekening gehou den met zijn vertrek, maar des alniettemin: „Mol heeft zich als dagelijks bestuurder voor Tho len goed kunnen profileren. Wat ik in de algemene vergadering in Goes zei, klonk niet door op het eiland. En erzijnmensen die mij de geschiedenis met het zoete water op Tholen nog steeds na dragen. Wij hebben daar tegen slagen mee gehad, maar ik blijf achter dat project staan. Goed en voldoende zoet water is van wezenlijk belang voor de land bouw. Dat lange termijn-den- ken wordt nogal eens vergeten, helaas." Hoewel niet zelf verkozen, vindt Van Gorsel de verkiezingsuit slag niet slecht. „De landbouw heeft het goed gedaan. Daaruit blijkt een stukje eensgezind heid." Het nieuwe algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den wordt vrijdag 27 maart ge ïnstalleerd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Gerrit van Dijk trekt zich terug uit de stichting dierenambulance Noordwest Friesland. Daarmee vervalt zijn idee om diezelfde stichting uit te breiden met een afdeling in Zee land. Ook de Volkswagenbus die Van Dijk op Walcheren sinds ja nuari gebruikt, moet op termijn terug naar Harlingen. Van Dijk wil een nieuwe stichting dieren ambulance Walcheren oprich ten. Onder druk van de presi dent van de rechtbank van Leeuwarden werd gisteren deze schikking overeengekomen. Twee vrijwilligsters van de die renambulance in Harlingen, Sylvia Peters en Aukje van Doe veren, hadden Van Dijk gedag vaard. Zij vonden dat hij met onmiddellijke ingang geschorst moest worden. Als de rechter daarop was ingegaan, zou de nieuwbakken Vlissinger vijf jaar lang geen nieuwe stichting mogen oprichten. „De rechter heeft die absurde eis van tafel geveegd. Daar ben ik heel tevreden over. Ik vind het ook geen ideale situatie om vanuit Vlissingen een dieren ambulance in Harlingen te on derhouden. Maar intussen is wel gebleken dat er hier een markt voor een dierenambulance is. Vanaf 7 januari zijn we ruim ne gentig keer opgeroepen door vooral de politie en vogelop vangcentrum De Mikke om die ren te redden. Ik wil me op Wal cheren concentreren. Laat ze daar in Friesland de stichting nu zelf maar proberen in stand te houden", reageert Van Dijk. Harlingen Aanleiding van de rechtszaak was dat Peters en Van Doeveren vonden dat Van Dijk te gehaast van Harlingen naar, Vlissingen was vertrokken, zonder een goe de opvangmogelijkheid voor de dieren te regelen. Daarbij zou de familie ook een Volkswagenbus en wat materialen hebben mee genomen, die aan de stichting dierenambulance Zuid West Friesland behoren. Van Dijk reageerde dat hij met zijn fami lie die stichting vormde en dat hij die vanuit Zeeland in stand wilde houden. Die leiding op afstand liep niet goed. Beide partijen staken el kaar de beschuldigende vinger toe. Zij maakten elkaar het wer ken onmogelijk. De president van de rechtbank besloot gisteren dat op kort? termijn de Volkswagenbus te rug moet naar de dierenambu lance in Harlingen. Advocaal mr. G. Dekker uit Leeuwarden: „In de tussentijd mogen mijn cliënten, mevrouw Peters en Van Doeveren, voor hun hulp aan dieren gebruik maken van een tweede auto, een Chevrolet, die al een tijdje werkeloos in een garage in Friesland staat. Die behoort ook aan de stichting toe. Daarna schrijven mijn cli ënten zich in als bestuursleden van de stichting dierenambu lance Noord West Friesland. Die stichting blijft voortbestaan. Enig twistpunt kan nog worden, dat de stichting hoge schulden heeft. Dat willen mijn cliënten zwart op wit. Zij vertrouwen hel niet helemaal. Over twee maan den krijgt deze zaak hierover voor de rechter een vervolg." Smaad Van Dijk neemt het hoog op di Peters en Van Doeveren zijn boekhouding niet vertrouwen. „Niemand heeft mij ooit op een foutieve administratie kunnen betrappen. Ik klaag hen via mijn advocaat, de heer Smeels, voor smaad aan. Die dierenambulan ce hebben we twee jaar geleden helemaal van de grond opge bouwd. Ik geef hen nu de kans om daarmee verder te gaan. Wij richten ons op Walcheren en zijn druk doende sponsors te vin den." Illegale zender VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft gisteren op de Engelandweg in Vlissingen- Oost van een 38-jarige Frans man en een 31-jarige Portugees een illegale zendinstallatie in beslag genomen. 's Middags hield de marechaus see op Boulevard de Ïtuyter e 54-jarige inwoonster van Bredó aan omdat zij nog een boete had openstaan van 750. Omdat de vrouw de openstaande boete niet direct kon betalen is zij op gesloten in het politiebureau in Goes. De vrouw is door de recht bank in Breda bij verstek ver oordeeld tot vijf weken gevan genisstraf. SINT MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen krijgt een nieuwe gemeentewerf de werk plaats van de dienst gemeente werken. Die komt naast de milieustraat op het industrie terrein in Sint Maartensdijk. De nieuwbouw is nodig omdat de huidige gemeentewerf in Scherpenisse niet meer voldoet aan de eisen op het gebied van milieu en arbeidsomstandighe den., In de gemeentewerf wor den onder meer de plantsoenen: dienst en de reinigingsdienst gehuisvest. Er komen bouw- en schilderwerkplaats en opslagruimten voor onder meer groenafval, containers en mate rialen. Ook komt er een was plaats voor (vracht)auto's op het terrein. District Schouwen-Duiveland (vier zetels). Ingezetenen: G. E. Houtekamer, landbouw en SGP-raadslid. Gebouwd: M. van der Wekken, landbouw. Ongebouwd: L. J. Klompe, landbouw. Bedrijfsgebouivd: A Ruijten- berg, recreatie. District Tholen/Sint-Philips- land (vier zetels). Ingezetenen: J. M. Aarnoudse, teelttechnisch adviseur akker bouw en SGP'er. Gebouwd: J. L. Noom, schilder en SGP'er. Ongebouwd: J. L. C. Mol, land bouwer en CDA'er. Bedrijfsgebouivd: M. A van Beek, hoofd administratie Van Beek Constructie. District Zuid-Beveland (twaalf zetels). Ingezetenen: J. Hoekman, SG P'er; Gerard Heerebout, groene; M. Janse, landbouw; J. J. Nieu- wenhuijse-de Schipper, CDA'er; A J. de Kok, CDA'er. Gebouwd: mr. S. M. Vermue- van 't Westeinde, landbouw en WD'er; I.J. Otte, SGP'er; M. van Overloop, Bewonersbelan gen Reimerswaal (BBR) en landbouw. Ongebouwd: M. Sinke, land bouw en SGP'er; M. J. Rijk, landbouw. Bedrijfsgebouivd: J. LegematéJ president-commissaris Van der Straaten Aannemingsgroep; drs. D. W. Gideonse, directeur Meijer Beheer BV. District Walcheren/Noord-Be veland (vijftien zetels). Ingezetenen: D. Vos, landbouw en CDA'er; W. de Visser, SGP'er. Bert van de Ploefgroene; C-. I van der Weele, landbouw er CDA'er; ing. F. A A Kramer aquatisch ecotechnoloog en dis trictsafgevaardigde Natuurmo numenten; J. Wisse-Francke, landbouw en CDA'er; H. J. M de Haas, PvdA'er; Loes de Jonj groene. Gebouwd: A G. van der Maas, landbouw en SGP'er; J. Roo denburg, PvdA'er; Anton van Haperen, groene. Ongebouwd: C. J. Dieleman, landbouw en WD'er; M. Wattel, landbouw en CDA'er. Bedrijfsgebouivd: A H. Willem- sen, directeur Willemsen Elec tro techniek; PPM. Ausems, beleidsmedewerker Kamer var Koophandel. (Bedrijfsgebouwd wordt verko zen door de Kamer van Koop handel) gemeente ingezetenen gemeenteraad gebouwd ongebouwd Borsele 50% 62% 52% 62% Goes 44% 56% 42% 32% Kapelle 54% 69% 55% 65% Noord-Beveland 58% 67% 58% 79% Middelburg* 25% 20% 23% Reimerswaal 59% 73% 61% 73% Sch.-Duiveland* 34% 25% 42% Tholen 56% 71% 54% 61% Vlissingen 36% 51% 41% 56% Veere* 36% 38% 57% gemiddelde opkomst 45% 45% 55% geen verkiezingen i.v.m. gemeentelijke herindeling in 1997 ingezetenen alle inwoners boven 18 jaar gebouwd huizenbezitters en andere eigenaren onroerend goed ongebouwd grondeigenaren Hoewel de doorgaande route in Ovezande al een tijdje open ligt, klagen ondernemers hier niet over teruglopende klandizie. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36