ROVINCIALE ZEEUWSE COURAI Klopjacht Serviërs op Albanezen Onderzoek naar chaos verkiezingen Den Haag Weg lijkt vrij voor groei van Schiphol 4 WEKEN NASA vindt water op de maan NUON stopt 50 min in zonne-energie VACATURES - ïentallen doden in dorpen Kosovo; Milosevic geeft geen krimp Landschap in de boekenweek Roda is crisis nabij VOOR 15,00 JA, ik wil: ondst nieuwe nosaurussoort ever. procent meer loon in veejarige cao van Heineken CDA en in 11° |6° W 7 Regenachtig /eel bewolking en flinke perioden met egen. Krachtige tot harde wind uit west ot zuidwest. Maxima 10 a 11 graden. He jaargang no. 55 ijdag 6 maart 1998 sse nummers 1,75 VAN DER ENDT AUTOSCHADE Amunilscnweg 8 Goes (achter Gé vier) lel. 0113-270810 i De boekenweek (11 t/m 21 maart) probeert dit jaar het Neder landse landschap in de literatuur onder de aandacht te bren gen. Een lastige opgave, want de meeste literatoren hebben weinig oog voor wat er groeit en bloeit op het oneindige laag land. En als ze al een leeuwerik van een spreeuw kunnen on derscheiden,zijnzeoverhetalgemeenweiniglovend over het door woningbouw en wegen verpeste land- schap. Roda JC staat op de rand van een crisis. Het Europees avon tuur is na gisteravond al voorbij en trainer Martin Jol gaat zware dagen tegemoet. De bom staat op barsten op Kaalhei de. Roda maakte zich in de eerste wedstrijd voor de kwartfi nale van het bekerwinnaarstoernooi tegen de Italia- nen van Vicenza Calcio belachelijk. Het verloor na ï-% een 3-0 ruststand met kansloze 4-1 cijfers. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,20,21,23 en 24; sport: 25, 26, 27 en 29 vens zijn en dat er minder wo ningen zullen zijn die ernstige geluidsovexiast onderwinden dan nu is toegestaan (15.000). Het blijkt mogelijk die overlast te beperken tot maximaal 13.000 woningen. Dat kan als vliegtuigen anders stijgen en landen, minder 's nachts vliegen en stiller worden. Die opdracht geeft het kabinet aan Schiphol en de vliegmaatschappijen, als een tegenprestatie voorde groei. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Schiphol kan tot 2003 100.000 starts en landin gen extra verwerken zonder dat de milieunormen worden over schreden. De vliegtuigmaat schappijen moeten er dan wel voor zorgen dat zij sneller stille re vliegtuigen gaan gebruiken. Ambtenaren van de ministeries van Milieu, Verkeer en Water staat en Economische Zaken hebben hierover gisteravond overeenstemming bereikt, zo melden betrouwbare Haagse bronnen. Daarmee is de weg vrij voor het kabinet om vandaag in zijn we kelijkse beraad Schiphol defi nitief toestemming te verlenen meer vluchten te verwerken. De ver-wachting is dat de ministers De Boer (Milieu), Jorritsma (Verkeer) en Wijers (Economi sche Zaken) zullen instemmen met het akkoord tussen de amb tenaren, waarna hun collega's zullen volgen. Eerder op de dag kwamen de drie ministers er niet uit. Amb tenaren zetten het overleg ver volgens voort tot in de avond. Het ging vooral om de betrouw baarheid van de gegevens van het Nationaal Lucnt en Ruimte vaartlaboratorium (NLR) over de extra geluidhinder als er meer wordt gevlogen op Schip hol. Minister De Boer wilde de garantie dat dit keiharde gege- (Advertentie) SN Ook op financieel gebied profiteert u van onze voorsprong (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a ƒ.33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Opel Omega vanaf 1130,- per maand Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 713214 000002 Een tekening van de Lunar Prospector, die het ijs op de maan ontdekte tijdens de rondwentelingen rond het hemellichaam. illustratie AP door John Wanders WASHINGTON - Het bewijs is geleverd: er is water op de maan. Het water bevindt zich in bevroren toestand op de ijskoude polen van de maan. De schattingen over de hoeveelheid ijs lopen uiteen van tien miljoen ton tot enkele honderden miljoe nen tonnen. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft dit gisteravond bekendge maakt aan de hand van gegevens van de 'Lunar Prospector', een ruimtesonde die zich sinds begin j anuari in een baan om de maan bevindt. „We hebben water gevon den", verkondigde Alan Binder, hoofd van het onderzoeksteam dat de achttien maanden durende missie van de onbe mande Lunar Prospector begeleidt. „Het staat nu onomstotelijk vast dat zich signi ficante hoeveelheden water op de maan bevinden, op de noordpool van de maan twee keer zoveel als op de zuidpool. We zullen de komende maanden nauwkeuri ger kunnen vaststellen om welke hoeveel heden het gaat, maar de voornaamste vondst staat vast: er is water op de maan" De Lunar Prospector vertrok twee maan den geleden met als opdracht het maan oppervlak in kaart te brengen. Er waren sinds enkele jaren onduidelijke aanwij zingen dat dit het geval zou kunnen zijn. Alle twijfel hierover is nu weggenomen. „De missie van de Lunar Prospector ver loopt beter dan verwacht", zei Binder gis teravond. „En de wetenschappelijke ge gevens die we ontvangen, overtreffen onze stoutste verwachtingen". De onderzoeksleider onderstreepte het belang van de vöndst voor toekomstige ruimtereizen. „Het betekent een enorme sprong vooruit richting de totstandko ming van een permanent bemande basis op de maan. En het betekent dat we straks kunnen bij tanken op demaan". Waterkan na splitsing van de watermoleculen (in waterstof en zuurstof) worden gebruikt voor productie van raketbrandstöfGPD i onze redactie buitenland jLGRADO - Door zwa- aanvallen van de Servi le politie en militairen zeker tien door Albane- i bewoonde dorpen in isovo vielen gisteren ntallen doden, gevechten in het dorp Prekaz Cosovo werden twintig Alba- 'terroristen' en twee Servi- e politiemannen gedood, 1de het Servische ministerie Binnenlandse Zaken mee. kaz is een van die dorpen die Servische politie en parami- ire troepen sinds donderdag eg aanvielen. Het gebied ligt westen van Pristina, de ifdstad van de provincie 30VO. Serviërs zeiden gisteravond klopjacht voort te zetten op ■rrillastrijders van het Koso- Bevrijdingsleger, die wraak ENOS AIRES - In het zuiden i Argentinië zijn resten ge iden van een tot nu toe onbe- ide dinosaurussoort. ierzoekers vonden in het lielrijke gebied Rincon de los ices beenderen van een on- :ende, ooit vleesetende dino- rus. Daarvan zijn onder sr ruggenwervels en een ouderblad aangetroffen, al- laal in uitstekende conditie, us paleontoloog Jorge Calvo. dier moet een lengte van on eer 5,5 meter hebben gehad jen beetje op Tyrannosaurus hebben geleken. AP hebben gezworen tegen de Ser viërs. De Britse minister van Buiten landse Zaken Cook heeft don derdag in Belgrado verklaard zeer bezorgd te zijn over de zich uitbreidende crisis in de Zuid- Servische provincie Kosovo. Hij deed zijn uitspraken na bespre kingen met de Joegoslavische president Milosevic. De presi dent gaf Cook overigens nul op het rekest, toen deze namens de Europese Unie bij hem aan drong op een vreedzame rege ling van de crisis. Milosevic zei weer dat hij Kosovo als interne zaak beschouwt. Cook zei bezorgd te zijn over de berichten van de zeer geweld dadige Servische operatie in de regio Drenica. Milosevic heeft beperkte tijd om een politieke regeling te vinden en dat heb ik hem duidelijk gemaakt, aldus Cook. De Albanese politieke lei der Rugova, die Cook ook zou ontmoeten, kwam niet naar Bel grado. Hij zal de Britse be windsman telefonisch spreken. Afgegrendeld Servische troepen, ondersteund door tanks en helikopters, vie len de dorpen in Drenica aan en bestookten die met granaten en mortieren, luidden onbevestig de berichten uit Albanese bron. In het gebied vielen het afgelo pen weekeinde bij een bloedig treffen tussen Serviërs en Alba nezen bijna dertig doden. De be richten konden niet onafhanke lijk worden bevestigd omdat de Serviërs het gebied hebben af gegrendeld. Zelfs het Rode Kruis kwam er niet in. De Serviërs schoten in het wilde weg en staken huizen in brand. Vrouwen en kinderen vluchtten voor het geweld. Albanese ETERWOUDE - De 3700 rknemers van bierbrouwer meken krijgen de komende :e jaar een loonsverhoging lin totaal 7 procent. Hierover iben bonden en bedrijf gis- ivond een akkoord bereikt. concern kent al een 3 6-urige 'kweek. Ook loopt het voor met afspraken over scholing inzetbaarheid. Alle werkne- worden momenteel getest, ar nodig volgt scholing, zo- iedereen in staat is de tech- ogische ontwikkelingen bij lenen. Heineken wil zo het soneel up to date houden. bedrijf neemt de komende drie jaar honderd mensen boven de sterkte aan om ze werkerva ring te laten opdoen. De helft van die plekken is gereserveerd voor allochtonen. Eenderde van de ervaringsplekken bestaat uit hogere functies, tweederde uit productiefuncties. Daarnaast trekt het concern geld uit om de instroom van langdurig werklo zen te bevorderen. Ex-Heineken werknemers die in de WAO zitten, krijgen een grotere kans op een nieuwe baan. Als ze na herkeuring ge deeltelijk arbeidsgeschikt wor den verklaard zal Heineken zich inspannen voor een baan. ANP Woordvoerders noemden de toe stand dramatisch en beschul digden de Serviërs van onge hoorde wreedheden. Westerse verslaggevers werden geweerd uit het gebied, dat bekend staat als een nationalistisch bolwerk met een bevolking van circa 60.000 mensen. De internationale gemeenschap blijft zware druk uitoefenen op Milosevic om besprekingen te voeren met de Albanezen, die 90 procent uitmaken van de twee miljoen inwoners van Kosovo. Belgrado dient Kosovo weer het zelfbestuur te geven dat Milose vic de regio in 1989 ontnam. De Verenigde Staten trokken als straf de beperkte economische gunsten in die Belgrado pas vo rige week waren toegekend. De landingrechten van Joegoslavië in de VS gaanniet door, evenmin als de uitbreiding van de missie bij de VN en de opening van een consulaat. Balkan-gezant Gel bard verklaarde eerder dat Was hington bereid is militair in te grijpen. Het Amerikaanse dreigement van president Bush in december 1992 om in te grijpen als Belgra do de Balkanoorlog naar Koso vo verplaatst, geldt nog steeds. RTR/DPA Lokale partij CDA 3 PvdA WD ËiD66 a SGP H GroenLïntts rootste party m aneenteraad !T gemeente toidanks de winst van WD en PvdA bij de gemeente- aadsverkiezingen van afgelopen woensdag, blijven in de reeste Nederlandse gemeenten het CDA of de lokale roeperingen de grootste partijMet name in de Randstad, raar ook in Flevoland en Gelderland, nemen WD en 'vdA ten opzichte van vier jaar geleden een wat sterkere ösitiein. rr in gemeenten twee lokale groeperingen deelnamen, zijn deze voor de duidelijkheid van deze kaart lengevoegd. Bron: CBS/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een extern bu reau gaat onderzoeken hoe de verkiezingen in Den Haag zo chaotisch konden verlopen. Dat kondigde burgemeester Deet- man donderdagavond aan in de gemeenteraad. Hij wil weten hoe het ondanks grondige tests zo mis kon gaan met de computers dat de uitslag van de stemming pas na twee uur woensdagnacht kon worden bekendgemaakt. Bovendien wil hij weten waar om bij twee tellingen de resulta ten van één stembur^u ontbra ken. In totaal kwamen er vier telrondes aan te pas om tot de eindscore te komen. Ook andere gemeenten kampten met com puterproblemen, memoreerde Deetman. Door deze problemen duurder het tot in de kleine uurtjes voor dat een totaaloverzicht van de verkiezingsuitslag voor heel Nederland kon worden ge maakt. Daaruit blijkt dat D66 door de kiezer bijna is wegge vaagd uit de gemeenteraden. De democraten verloren giste ren 414 zetels en keren in de nieuwe raden met slechts 409 vertegenwoordigers terug. De Partij van de Arbeid is sinds gis teren percentagegewijs de grootste partij op lokaal niveau. De sociaal-democraten lossen zo het CDA af, dat in vergelij king tot de raadsverkiezingen van 1994 iets terugviel. D66 was de grote verliezer, en hield slechts vijf procent van haar kiezers vast. Omgerekend naar Tweede Kamerzetels zijn dat er zeven. Nu heeft D66 nog 24 zetels in de Tweede Kamer. De PvdA won flink ten opzichte van de gemeenteraadsverkie zingen van vier jaar geleden. De partij kwam uit op bijna 24 pro cent en kreeg er bijna driehon derd raadszetels bij. Daarmee bleef de partij ongeveer gelijk ten opzichte van de Kamerver kiezingen van 1994. Ook de WD won, maar de winst was minder groot dan in het liberale kamp was gehoopt. De WD blijkt vooral last te hebben ge had van de lokale partijen. GroenLinks (naar bijna tien procent) en de SP (verdubbeling naar zes procent) boekten enor me winsten. De lokale partijen wisten hun kiezers goed vast te houden, en kwamen op zeven tien procent. Dat was één pro cent meer dan vier jaar geleden, maar minder dan de opiniepei lingen hadden voorspeld. De ge noemde percentages voor de landelijke partijen zijn overi gens berekend na het wegfilte ren van de stemmen voor lokale partijen om zo een landelijk beeld te kunnen schetsen. ANP/GPD zie ook pagina 2 en 9 ARNHEM - Energiedistributie bedrijf NUON investeert 50 miljoen gulden in zonne-ener gie. Het bedrijf heeft voor dit bedrag bij Shell Solar 60.000 vierkante meter panelen be steld. NUON wil die door heel Neder land slijten aan klanten die be reid zijn meer te betalen voor duurzaam opgewekte energie. Als de prijs van de panelen de komende jaren zakt, levert Shell meer vierkante meters voor het zelfde geld. Als NUON alle pa nelen heeft geplaatst, levert dat 6 Megawatt energie op. Het be drijf wil in 2000 van alle stroom die het levert, 5 procent duur zaam laten opwekken. ANP (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1