Verlies CDA en D66 in Zeeland Democraten zien paars vervagen A Topberaad over crisis Kosovo Noord-Beveland zonder stemcomputer ruim op tijd Buikschip uit het zand Dow beboet personeel voor computerporno 4 WEKEN mam Partijen raken vijftien zetels in gemeenteraden kwijt verkiezingen Meerderheid ziet niets in stemplicht 25 JAAR Werken kan in weelde. Zie Mitsubishi. Nieuwe baas voor Mossad Woutertje Pieterse Prijs voor Zwart als inkt van Wim Hofman VOOR 15,00 JA, ik wil: 8° i'v.-v 14° W 6 Buien Enkele buien, mogelijk met onweer, vrij krachtige, echt vlak op de kust krachtige tot harde westenwind. 241e jaargang no. 54 donderdag 5 maart 1998 losse nummers 1,75 door Ben Jansen VLISSINGEN - D66 en CDA zijn de verliezers geworden van de gemeen teraadsverkiezingen in Zeeland. D66 verloor woensdag 9 van de 24 ze tels die deze partij in de ra den had. Daarmee viel het verlies minder dramatisch uit dan landelijk het geval was. Over het hele land gerekend werd D66 gehalveerd. Het CDA raakte in Zeeland 6 raadszetels kwijt. Landelijk tekende zich bij de christen-democraten evenwel herstel af vergeleken bij de Kamerverkiezingen van 1994. Winnaars in Zeeland waren PvdA (plus 5 raadszetels), SP (nieuwkomer in Vlissingen met 3 zetels)de gezamenlijke kleine confessionele partijen (3 zetels extra), WD (2 zetels erbij) en de lokale partijen die er samen 6 zetels op vooruit gingen. Groen links en de ouderenpartijen bleven per saldo gelijk. De raadsverkiezingen gaven voor CDA en WD een grillig beeld te zien. Het CDA moest terrein prijsgeven in Borsele, Goes, Hontenisse, Reimers- waal, Terneuzen (3 zetels) en Vlissingen. Winst was er voor de christen-democraten in Axel, Oostburg en Sas van Gent. De WD won in Hulst, Noord-Be veland, Tholen en Vlissingen, maar verloor in Axel, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Het verlies van D66 deed zich voor in Axel, Vlissingen, Ter- neuzen (in elk van deze drie ge meenten gingen twee zetels ver loren), Borsele, Goes en Hulst. Alleen in Oostburg, Sas van Gent en Tholen bleef D66 op het oude niveau. In de meeste gemeenten deden zich geringe verschuivingen voor. Nieuwe lokale partij en na men in Hontenisse, Hulst en Noord-Beveland de aanhang van andere plaatselijke groepe ringen over. De kersverse Ter- neuzense groepering TOP doet met vier zetels intrede in de raad. Extreem-rechts (vier jaar geleden goed voor 3 zetels in Vlissingen en bijna 1 in Goes) dong woensdag alleen in Vlis singen naar de gunst van de kie zer. De CD trok er veel te weinig stemmen om zijn aanwezigheid in de raad te continueren. Op merkelijk is dat in Borsele, eer tijds een CD A-bolwerk, de PvdA de grootste partij is ge worden. De hoogste opkomst in Zeeland was in Hontenisse (79 procent), de laagste in Vlissingen (51 pro cent), Landelijk ging bijna 62 procent van de kiezers stem men. Pagina 2: commentaar; pagina 9: regionale resultaten; verkiezingsdag lijsttrekkers; pagina 10: uitslagen gemeenten; bericht uit het stembureau; pagina 11verloop opkomst; stemgedrag jongeren; pagina 12: namen nieuwe raadsle den; stemmen door allochtonen; pagina 13: voor het eerst elektro nisch stemmen; waterschapsver kiezingen Zeeuwse Eilanden; pagina 14: zo stemde Nederland; pagina 15: analyse; lessen in poli tiek ambacht broodnodig; ZEIST - Van de Nederlan ders van 18 jaar en ouder is 38 procent voor herin voering van de stem plicht. Dat blijkt uit een repre sentatief onderzoek in op dracht van de PZC en an dere regionale dagbladen van Wegener Arcade. Van de 914 door bureau Tangram Onderzoek in Zeist ondervraagde stem gerechtigden is 58 procent tegen een verplichte gang naar de stembus. De ove rige vier procent was het hiermee eens noch oneens. GPD KORTGENE - De kiezers op Noord-Beveland moes ten als vanouds gebruik maken van het stembiljet en het rode potlood om hun keus duidelijk te maken. De gemeente is nog niet toe aan stemcomputers en gelet op de problemen in Goes zullen ze daar op Noord-Be veland niet rouwig om zijn. Het betekende ook dat na de sluiting van de stembu reaus - die voor het eerst tot acht uur 's-avonds open bleven - met vereende krachten de stembussen geleegd moesten worden, om met het tellen van de stemmen te kunnen beginnen. In Kortgene belastten burgemeester M. L. Everaers en wethouder J. M. Meu- lenberg-op 't Hof (die haar vier zetels behield) zich daar mee. Goes probeerde als eerste Zeeuwse gemeente de stem computer uit en dat hebben ze geweten. De gemeente slaagde er niet in voor middernacht een uitslag te produceren en was daarmee ook landelijk de laatste. Het vertalen van de uitslagen van twee stembureaus bleef urenlang onmogelijk. foto Lex de Meester (Advertentie) 1973 - 1998 Zie adv. pag. 5 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De klap die de kiezers gisteren aan D66 uit deelden is bij de partijtop hard aangekomen. Bij eenzelfde uit slag van de Tweede-Kamerver kiezingen over twee maanden doen de democraten niet mee in het volgende kabinet, liet frac tieleider in de Tweede Kamer Thom de Graaf weten. Bij de andere grote partijen rea geerden de kopstukken bedui dend minder somber, maar van een echte overwinningsroes was nergens sprake. D66-lijsttrek- ker Borst sprak van een slecht signaal van de kiezers. „Zo erg had ik het niet verwacht.Ze gaf aan er alles aan te zullen doen om tijdens de landelijke verkie zingen op 6 mei een beter resul taat te behalen. „Als dit niet ge beurt, dan wil de kiezer niet dat D66 opnieuw gaat regeren. Als de kiezer ons niet goed genoeg vindt, dan maar niet." Haar voorganger Van Mierlo bleek minder onder de indruk. „Ikheb dit al eens eerder meegemaakt. We kunnen nu niet zoveel meer achteruit, we kunnen alleen nog maar vooruit." Bij het CDA was de partijtop eerder opgelucht dan uitgelaten over de behaalde resultaten bij de gemeenteraadsverkiezingen. Lijsttrekker De Hoop Scheffer noemde de uitslag een 'teken van bemoediging'. Het CDA krabbelt weer op na dramatisch slechte peilingen onder De Hoop Scheffers voorganger Heerma. Algemeen wordt aan genomen dat het CDA boven dien baat heeft gehad bij de lage opkomst. Verschillende lijst trekkers benadrukten gister avond dat uit de uitslag van gisteren geen belangrijke lan delijke conclusies kunnen wor den getrokken. Premier en PvdA-lijsttrekker Kok zei tevreden te zijn over de uitslag. „Dit geeft een goed ge voel voor de volgende ronde in mei." Hij benadrukte dat de PvdA er nu flink wat gemeente raadsleden bij krijgt. WD-leider Bolkestein toonde zich niet geheel tevreden over de door zijn partij behaalde winst. „Je wilt altijd meer. Het is een aansporing om ons nog meer in te spannen zodat we bij de Ka merverkiezingen de grootste partij kunnen worden." Maar hij constateerde ook: „De WD wint, de PvdA wint en het CDA verliest." GPD (Advertentie) Is er een auto die aan alle zakelijke wensen voldoet? Wij denken van wel. Zie de Galant. Een auto die verrast in presta ties, comfort en uitrusting. Met standaard ondermeer ABS en 2 airbags tot een V6 met lederen bekleding. Bel voor 'n MITSUBISHI kennismaking 0800 - 0383. De Galant is er vanaf 47.495,-. MOTORS Wij A Prijs incl. BPM/BTW. excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Leaseprijs v.a. 1.094.- per maand (48 miid/20.000 km), Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar MultigarantieHnter-Euro Service. ImpMMSN13.V! (023)55 55 222. Mitsubishi Dealer Lease (070)515 II 82. van onze redactie buitenland LONDEN - De grote mogendhe den komen maandag in Londen bijeen voor spoedoverleg over Kosovo. Groot-Brittannië heeft daartoe gisteren een oproep ge daan. Albanese leiders in de Servische provincie Kosovo drongen woensdag aan op een snel westers diplomatiek initia tief of een NAVO-vredesmacht om nieuw bloedvergieten te voorkomen. De Servische poli tie heeft in het weekeinde in Kosovo 25 burgers doodgescho ten. Het Kosovo-Bevrijdingsle- ger kondigde dinsdag 'meer voudige wraak' aan voor de onschuldige doden. De Britse minister van Buiten landse Zaken Cook, die woens dagavond namens de Europese Unie in Belgrado arriveerde, zal maandag het beraad leiden van de de zogeheten Contactgroep, die het vredesproces in Joego slavië begeleidt. Daarin zitten de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië, Duitsland en Rusland. Cook zal in Belgrado zware druk uitoefenen op de Joegosla vische president Milosevic om cent van de twee miljoen inwo- besprekingen te gaan voeren ners van Kosovo vórmen. Cook met de Albanezen, die 90 pro- eist met name dat Milosevic het door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft een aantal medewerkers van onderaanne mers weggestuurd en een klein aantal eigen werknemers be straft wegens het vervuilen van het interne computernetwerk met pornografisch materiaal. De employees van de contrac tors mogen niet meer op het Dow-terrein werken, het eigen personeel heeft een deel van de winstuitkering moeten inleve ren. De ondernemingsraad van Dow is akkoord gegaan met de strafmaatregelen. Woordvoerder P. P. van de Wijs van Dow bevestigde gisteren dat er is opgetreden tegen de net werk vervuiling. „Het Intra net is bestemd voor zakelijke doeleinden. Het is een paar keer overbelast geweest en toen heb ben we de zaak onderzocht. Uit dat onderzoek bleek dat sommi ge mensen misbruik maakten van ons systeem. Die lieden zijn opgespoord en geïdentificeerd en vervolgens zijn er door het managementteam sancties op- Van de Wijs wilde niet ingaan op de aard van de sancties. Volgens hem zijn er duidelijke regels voor het gebruik van het com puternetwerk en is het perso neel ook op de hoogte van de sancties die volgen op eventueel oneigenlijk gebruik van het sys teem. zelfbestuur van Kosovo onmid dellijk herstelt. De Brit zal ook de gematigde Albanese leider in Kosovo, Rugova, ontmoeten. De Duitse minister Kinkel eiste duidelijke internationale stap pen. „De internationale ge meenschap kan het zich niet veroorloven dat het misgaat in Kosovo, nu eindelijk het vredes akkoord van Dayton voor de burgers in Bosnië enigszins van de grond komt", verldaarde Kinkel voor de Duitse radio. De Amerikaanse gezant Gel bard verklaarde woensdag dat de Contactgroep met nieuwe sancties tegen Joegoslavië kan dreigen. Hij herhaalde dat de VS bereid zijn militair in te grij pen. Een hoge Albanese func tionarisriep de NAVO tijdens een bezoek aan Turkije op on middellijk een vredesmacht naar Kosovo te sturen. In de hoofdstadPristina was het woensdag rustig, maar in Podu- jevo, Pec en Decani, waar veel Servische politietroepen zijn gelegerd, was de toestand nog gespannen. Gisteravond laat werd het politiebureau van Pristina beschoten. RTR/AFP/DPA Na een eerdere mislukte poging is gisteravond rond halfzeven de dinsdag vastgelopen bulkcarrier Tal losgetrokken. Er wa ren zeventien sleepboten voor nodig om het schip uit het zand te krijgen. Duikers onderzoeken vandaag i "T de schade; naar verwachting is die gering. Efraim Halevy wordt de nieuwe chef van de Israë lische geheime dienst Mossad. Premier Ne tanyahu benoemde giste ren Israëls ambassadeur bij de Europese Unie tot opvolger van Danny Ya- tom. Halevy moet het aan zien van de Mossad weer opvijzelen na de blunders van de afgelopen tijd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland; 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; verkiezingen: 9,10,11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 25, 26,27 en 29 door Frank Balkenende VLISSINGEN - Kinderboeken schrijver Wim Hofman uit Vlis singen heeft de elfde Woutertje Pieterse Prijs gekregen voor zijn boek Zwart als inkt. De jury was unaniem in zijn keuze. Hofman neemt de prijs, 25.000 gulden, vandaag in De Balie in Amster dam in ontvangst. Hofman zegt 'compleet verrast' te zijn door de toekenning. Hij heeft vijf jaar gewerkt aan Zwart als inkt, waar de schrij ver en beeldend kunstenaar ook de illustraties voor heeft ge maakt. Het boek, dat uitkomt bij Querido, vertelt het klassie ke sprookje Sneeuwwitje en de zeven dwergen. „Maar duidelijk met mijn toon", zegt de jeugd boekenschrijver. „Het is abso luut geen Walt Disney-verhaal, de toon is weemoedig, een beetje somber. Voor kinderen is Sneeuwwitje een griezelig sprookje, er komen tenslotte nogal wat moordaanslagen in voor. Het oorspronkelijke ver haal was vrij globaal. In Zwart inkt heb ik van de typetjes per sonen gemaakt, hun karakters uitgediept. Ook is er meer ont wikkeling, van het kleine Sneeuw witj e tot het tienermeis je. Dat geldt ook voor de prins, die ik uit het oosten laat komen. Hij ziet een ster vallen, wat voor hem een teken is. In die zin heb ik ook bijbelse elementen ge bruikt." De jury van de Wouterse Pieter se Prijs is verrukt over Hof mans aanpak. „Het is ongegeneerd en vol overtuiging een sprookje, zinnelijk, vitaal, aards en vol poëzie. Prachtig, in één woord." De 57-jarige Hofman werd al diverse keren onderscheiden. Twee Gouden Penselen, een Gouden Griffel, drie Zilveren Griffels, de Nienke van Hicht- umprijs en de Theo Thijssen- prijs vielen hem eerder ten deel. Juryvoorzitter Liesbeth Brandt Corstius reikt hem vandaag in Amsterdam de Woutertje Pie terse Prijs uit. Zij leest ook het juryrapport voor. Verder is er een lezing van schrijver Nico- laas Matsier. Hofman weet nog niet precies waarvoor hij de geldprijs gaat gebruiken. „Mis schien wel voor een reis." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement yan 4 weken voor 15,00 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 .De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1